FEMEN

FE8ED0C1-EE9F-4636-82E6-092C07065CF9_w1080_h608.jpg
ent ela11:18 | 13/01/2018

Presidenti i Republikës Çeke, Zeman, është sulmuar nga një protestuese gjysmë e zhveshur me fjalët “Zeman, prostitutë e Putinit”. Ngjarja ndodhi teksa ai po votonte në raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale në nëj qendër votimi në Pragë. Duke përsëritur vazhdimisht të njëjtat fjalë, gruaja ka vrapuar drejt Zeman i cili nga përplasja ka humbur ekuilibrin. Por truprojat e tij e kanë mbajtur si dhe kanë larguar me forcë aktivisten.

Në faqen online të Femen, një grup ndërkombëtar feministesh, shkruhet se gruaja quhet Angelina Diash dhe është Ukrainase.

Zeman fillimisht është nxjerrë jashtë nga qendra e votimit, por është kthyer sërish për të votuar.

Ai garon për mandatin e dytë presidencial. Zeman ka shkaktuar polemika duke shprehur pikëpamje anti-migrante, duke nënçmuar myslimanët dhe duke forcuar marrëdhëniet me presidentin rus, Vladimir Putin. Ndërsa aktualisht në Europë janë të shumtë ata që shqetësohen për ndërhyrjet e Moskës në perëndim

Ndër kandidatët e tjerë për president janë shkrimtari Michael Horacek, ish-kryeministri i krahut të djathtë, Mirek Topolanek, dhe Vratislav Kulhanekun, ish-shef i fabrikës çeke të makinave, Skoda Auto./abcnews.al

 

34900kmdfjkwel3462-678x381.jpg
us er11:52 | 26/12/2017

Aktivistet e “Femen” protestuan në sheshin Shën Pjetër me njërën prej tyre që u përpoq të merrte statujën e fëmijës Jezus. Gruaja me shtetësi ukrainase u arrestua nga xhandarmëria e Vatikanit.

Një aktikviste e “Femen” u përpoq të hiqte statujën e fëmijës Jezus nga grazhdi i vendosur në Sheshin Shën Pjetër në Romë, por u ndalua dhe u arrestua nga xhandarmëria e Vatikanit të cilët u ndihmuan nga policia. Gruaja e zhveshur nga mesi i lartë u hodh sipër grezhdit duke bërtitur se Zoti ishte grua. E njëjta parullë ishte shkruar dhe në kurrizin e saj. Incidenti i u raportua gjatë të martës ndodhi dy orë para mesazhit tradicional të Krishtllindjeve të Papa Franceskut.

Sipas faqes zyrtare online të Femen, gjesti u krye nga një aktiviste 25 vjeçare. Kjo është përpjekja e dytë e grupit feminist në dëm të Vatikanit. Dhe në vitin 2014 një tjetër aktiviste ishte përpjekur pa sukses që të merrte statujën nga grezhdi.

Një bashkëpunëtore e saj 22 vjeç dhe ajo ukrainase do të hetohet në gjendje të lirë për pjesëmarrje në krim, me akuzën e fyerjes me bazë fetare dhe tentativë grabitje./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono