Fatmir Mediu

fatmir-mediu-dhe-dash-shehi.jpg
ad min13:14 | 08/09/2019

Aleatët e Partisë Demokratike, Dashamir Shehi dhe Fatmir Mediu kërkojnë një ndryshim të sistemit zgjedhor. Sipas tyre, duhet rikthyer një formë e sistemit mazhoritar, ku qytetarët të zgjedhin vetë për deputetët që duan të kenë në Parlament.

Ky qëndrim i Lulzim Bashës pas takimit me drejtorin e Departamentit Amerikan të Shtetit për Europën Qendrore dhe Jugore, David Kostelancik ishte tregues se reforma zgjedhore do të ishte fokusi kryesor i opozitës deri në përgatitjen e zgjedhjeve të reja.

Kjo reformë ka qenë në qendër të diskutimit edhe në takimin 90 minutësh që Basha zhvilloi mbrëmjen e të enjtes me aleatët e tij në selinë blu. Drejtuesit e partive të qendrës së djathtë në takimin me dyer të mbyllura kanë dhënë propozime konkrete mbi ndryshimin e sistemit zgjedhor. Për ABC News dy aleatët e Bashës, Shehi e Mediu shprehen në sinkron kur bëhet fjalë për rikthimin e sistemit mazhoritar.

“Që t’i japë shans njerëzve të zgjedhin përveç flamurit të partisë edhe personalin. T’i rikthejmë politikës dinjitetin. Një Kushtetutë e ndryshuar që të verë rregulla të reja loje. Përzënia nga ambienti i grupeve kriminale që me pushkë në dorë ka mbledhur vota për Edi Ramën”, thotë Shehi.

“Mendoj që opozita duhet të arrijë të propozojë një… mendoj në radhë të parë në gjykim politik dhe pastaj nga pikëpamja teknike dhe ne kemi ide për këtë çështje. Është e domosdoshme që ne të ulemi të analizojmë kush është ai sistem zgjedhor që i garanton qytetarët të kenë përfaqësuesit e tyre në Kuvend, kush është ai administrim i procesit zgjedhor që garanton shmangien e procesit të blerjes së votës, manipulimin e procesit, një administrim i drejtë”, thotë Mediu.

Kreu i LZHK-së, Shehi pranon se këto qëndrime janë të pranuara edhe nga Basha edhe përse i pari që do të duhet të sakrifikojë do të jetë kreu i demokratëve.

“Basha i ka pranuar këto kushte edhe me kondicionin që nuk i shkon fort në favor sepse dorëzon pushteti Basha. Herën e fundit i bëri listat siç desh vetë. Këtë radhë sigurisht që bie ky pushtet”, thotë Shehi.

Për kreun e republikanëve, opozita nuk duhet të anashkalojë Partinë Socialiste si faktor i rëndësishëm politik në vend. Ndaj edhe kërkon që duke anashkaluar kompleksin për të qenë në të njëjtën tryezë me Edi Ramën, partitë opozitare të japin zgjidhje konkrete për ligjin e ri zgjedhor.

“Opozita të shikojë se cilat janë rrugët që duhet të ndjekë me PS-në. Gabimi ynë është që mendojmë gjithnjë se kush është Edi Rama. Ne duhet të mendojmë që ka një faktor politik në vend që është PS dhe nuk mund të jetë faktor politik i paneglizhueshëm pavarësisht se në ç’lloj derexheje e ka katandisur Edi Rama”, shprehet Mediu.

Javët e ardhshme Partia Demokratike dhe aleatët e saj do të prezantojnë një platformë për daljen e vendit nga kriza. Kjo platformë sipas Bashës do të jetë një ofertë e demokratëve për qytetarët, por propozimet e paraqitura në atë dokument mund të jenë edhe oferta e parë për një tryezë dialogu me mazhorancën./ABC News Albania 24/7

basha-dhe-kryemadhi.jpg
ad min14:45 | 16/08/2019

Kryetari i opozitës, Lulzim Basha zhvilloi takime me aleatët e tij të LSI dhe PR pas dorëheqjes së kryebashkiakut të Shkodrës, Valdrin Pjetri. Basha priti në një takim në selinë blu, kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi ndërkohë që një tjetër takim kryedemokrati ka zhvilluar edhe me republikanin Fatmir Mediu. Pas takimit 30 minutësh me Kryemadhin, Basha deklaroi se nuk ka asgjë për të thënë, ndërkohë që PD paralajmëron se do të ketë denoncime të reja për kryebashkiakë socialistë.

Largimi me dorëheqje i kandidatit socialist të Shkodrës, Valdrin Pjetri pas denoncimeve të Partisë Demokratike në selinë blu shihet si fitore, por beteja pritet të vazhdojë. Kryedemokrati ka nisur lëvizjet e para me aleatët në koalicionin opozitar, për të unifikuar qëndrimin që do të mbajnë në lidhje Shkodrën dhe pjesëmarrjen në zgjedhjet e 13 Tetorit ku janë regjistruar vetëm tre parti. Mëngjesin e të premtes, Lulzim Basha priti në një takim aleaten e LSI-së, Monika Kryemadhi. Por pas 30 minutash takimi, as njëri dhe as tjetri nuk dhanë  sqarime si do të vijojë aksioni opozitar dhe se çfarë do të ndodh me Shkodrën.

Një tjetër takim larg vëmendjes së mediave, Lulzim Basha e ka zhvilluar edhe me kreun e republikanëve, Fatmir Mediu. Ky i fundit pas zgjedhjeve vendore ka qenë jo pak kritikë ndaj vendimeve të kryedemokratit dhe i ka bërë thirrje publikisht të regjistrohet në zgjedhjet e 13 Tetorit. Takimet me aleatët e tjerë në koalicion, Lulzim Basha pritet të zhvillojë në ditët në vijim, ndërkohë që PD do të jetë e fokusuar te lista e zezë e 17 kryebashkiakëve. Burime nga selia blu sqarojnë se një tjetër kryebashkiak me të shkuar kriminale do të denoncohet publikisht./ABC News Albania 24/7

diplomate.jpg
ad min13:52 | 14/07/2019

Ish-kryeministri Berisha dhe kreu i Republikanëve Fatmir Mediu patën një mëngjes pune me këshilltarin e Presidentit Trump, ish-kryetarin e Bashkisë së Nju Jorkut Rudi Giuliani që shoqërohej nga ish-sekretari për Punët e Brendshme të Shtëpisë së Bardhë, ish-këshilltar i Berishës, Tom Ridge.

Në njoftimin për mediat thuhet se diskutimi u përqendrua tek kriza politike në Shqipëri, krimi korrupsioni dhe shkatërrimi i lirive të qytetarëve shqiptarë.

“Rama po e çon Shqipërinë drejt shkatërimit të sistemit kushtetues dhe pluralizmit për interesa të tij personale, duke ndërtuar një narko shtet”, ka qenë qëndrimi i përcjellë nga Berisha e Mediu./ABC News Albania 24/7

zgajedjet-fatmir-mediu.jpg
ad min19:25 | 24/06/2019

Ka reaguar edhe kreu i Partisë Republikane që në një deklaratë për mediat, u ka bërë thirrje socialistëve e ndërkombëtarëve, që të ndalojnë zgjedhjet me 30 Qershor. Fatmir Mediu tha se Rama po keqpërdor Kolegjin Zgjedhor, e po e çon vendin drejt konfliktit civil.

“I bëj thirrje të gjithë socialistëve që besojnë tek liria dhe demokracia, zgjedhjet e lira dhe të ndershme, tek qeverisja për njerëzit dhe tek njerëzit, që duan një shtet pa krim dhe korrupsion. Të bashkohen me gjithë shqiptarët për të shmangur konfliktin civil që po përgatit qëllimisht Rama me klanet e tij nëpërmjet një procesi farsë zgjedhor të paprecedentë më 30 Qershor. Ram sot ka kapur dhe përdor politikisht institucionet zgjedhore si KQZ, me një mazhorancë politike të aprovuar në mënyrë antikushtetuese, e provuar e paligjshme dhe apolitike në çdo vendim të saj, Kolegjin Zgjedhor nëpërmjet presionit të gjyqtarëve dhe Vettingun politik.

Rama ka vjedhur zgjedhjet në çdo rast me bandat të cilat kanë komanduar strukturat elektorale të PS, ka shkatërruar dhe po shkatërron pushtetin gjyqësor. Jemi i vetmi vend në botë pa Gjykatë Kushtetuese dhe pa Gjykatë të Lartë, e ka kthyer çdo gjë në funksion të tij, krimit dhe korrupsionit. Procesi farsë dhe i dhunshëm që po organizon në datën 30 Qershor është instalimi përfundimtar i grushtit të shtetit dhe diktaturës së krimit dhe korrupsionit në Shqipëri. Më 30 Qershor nuk duhet dhe nuk do të ketë zgjedhje të ligjshme. Në emër të PR i bëj thirrje gjithashtu faktorit ndërkombëtar, atyre që kanë mbështetur pluralizmin, kushtetutshmërinë, luftën kundër krimit dhe korrupsionit, që mbështetën Shqipërinë në NATO dhe në rrugën tonë evropiane të ndalojnë këtë krim elektoral dhe antikombëtar të Ramës, i cili do të ketë pasoja jo vetëm në Shqipëri, por në të gjithë rajonin”, tha Mediu./ABC News Albania 24/7

aleatet-ne-Fier.jpg
nev ila12:03 | 06/06/2019

Pesë partitë e grupimit të qendrës së djathtë i kërkojnë presidentit të Republikës që të deklarojë shtyrjen e zgjedhjeve lokale me 6 muaj. Gjatë një takimi që zhvilluan me qytetarë në Kamëz, partitë opozitare thonë se kjo është një betejë për jetë a vdekje.

Presidenti Ilir Meta nuk duhet ta vonojë vendimin për shtyrjen e zgjedhjeve. Thirrjen ia drejton  “Grupimi i Qendrës së Djathtë”.

“I kërkoj Presidentit të Republikës, si autoriteti kushtetues i vetëm i këtij vendi, i cili duhet të garantojë unitetin e popullit, i cili duhet të garantojë një shoqëri demokratike e pluraliste, duhet të garantojë nga pikëpamja kushtetuese një shoqëri që bazohet mbi votën e lirë, të deklarojë shtyrjen e zgjedhjeve lokale me 6 muaj. Në qoftë se Presidenti i Republikës ka deklaruar që është i gatshëm, në qoftë se do të ketë mirëkuptim politik, ne sot kuptojmë që nuk ka mirëkuptim nga pushteti i krimit. Prandaj është e rëndësishme që të shtyjmë zgjedhjet për 6 muaj dhe të ndërtojmë një qeverisje tranzitore”, tha Fatmir Mediu.

Çfarë ka ndodhur me zgjedhjet në të shkuarën tashmë është një arsye më shumë pse duhet formuar qeveria tranzitore dhe kryeministri të japë dorëheqjen thanë kryetarët e partive të grupimit të qendrës së djathtë.

“Nuk kanë vjedhur persona të veçantë, apo kryetarë bashkish, ka qenë ky shefi i vjedhjeve. Nuk mund të vidhte Dako pa bekimin e këtij, i ka bekuar ky këta, por ç’është më e keqja, mirë se i ka bekuar për vjedhje, por këta njerëz i ka marrë dhe i ka çuar në pushtet”, tha Duka.

“Në tavolinën evropiane politikanë të korruptuar si Edi Rama nuk mund, dhe nuk do të rrinë asnjëherë të barabartë. Jemi brez i humbur, ne po se po, por mbi ne rëndon edhe përgjegjësia nëse do të jetë i humbur edhe brezi i fëmijëve tanë. Nuk mund t’ia falim një brez të tërë, të shoqërisë sonë, Edi Ramës dhe interesave të tij okulte. Duhet të ndërgjegjësohemi”, deklaroi Vangjel Dule.

“Duhet me e ndalu’, me e thy’, këtë lloj rrethi të keq. Na takon të ngrihemi, të rezistojmë, kjo është betejë jetë a vdekje”, tha Shehi.

 “E vetmja mënyrë me të është përballja, dhe përballja është protesta. Çdo gjë e ka një lloj fundi, për atë, të merituar, ta mbyllim me një ‘Rama ik’ të fuqishëm”, tha Nard Ndoka.

Në këtë organizim, që tashmë njihet si “Forumi për Zgjedhje të Lira” partitë opozitare diskutuan për krizën politike, institucionale dhe ekonomike në të cilin ndodhet vendi./ABC News Albania 24/7

mediu.jpg
ad min15:35 | 22/05/2019

Krerët e pesë partive opozitare aleate të Lulzim Bashës gjatë takimit me mbështetësit në qytetin e Lezhës, pasi i ftuan të jenë pjesëmarrës në protestën e 25 Majit, theksuan arsyet përse kryeministri Rama nuk mund të jetë në krye të qeverisë që do të zhvillojë zgjedhje brenda standardeve demokratike.

Grupimi i Qendrës së Djathtë, pesë aleatët e demokratëve në opozitë, tezat e tyre i artikuluan në Lezhë.

“Ky po i përcakton kundërshtarët vetëm, po regjistron vetë jashtë çdo rregulli, po i voto dhe thotë “Kështu bëhet se kështu dua unë””, tha Duka.

Qeveria kalimtare është rruga e vetme për mos zvarritjen e kësaj krize, sipas tyre, përballë të cilës qëndron alternative opozitare.

“Lulzim Basha si lider i opozitës sot ka një përgjegjësi shumë të madhe. Përveç aksionit opozitar, përveç kauzës për largimin e kryeministrit do japim dhe alternativa bindëse për qytetarët dhe ai tashmë ka filluar ta bëjë një gjë të tillë, të gjithë e shohim”, tha Ndoka.

Precedent për largimin e kryeministrit përpara zgjedhjeve ekziston, kujton Mediu, madje shumë pranë nesh.

“Kemi një precedent rajonal, siç është precedenti i Maqedonisë së Veriut ku u ra dakord për qeverisje tranzitore ku Gruevski nuk ishte kryeministër dhe për të përgatitur zgjedhjet”, tha Mediu.

Arsyeja për këtë është më e qarta për shqiptarët, sipas kreut të LZHK-së.

“Ky ka filluar i ka marrë të gjitha. Ky ka vënë ato emrat e lezetshëm, jo tepsia, jo timoni që të qeshin pak njerëzit, mirëpo ky në fakt u ka futur dorën në xhep njerëzve. Domethënë merr paratë e shtetit publik. Ky ka marrë drejtësinë, ky ka marrë ekonominë, edhe Akademinë e Shkencave. Se për çfarë i duhet Akademia e Shkencave, ka ndonjë peshë për ekonominë? Në këto rrethana bëhen zgjedhjet? Nuk bëhen dot. Ky merr para, media, çfarë zgjedhjesh të bëjmë”, tha Shehi.

Ndaj pjesëmarrja në protestën e së shtunës duhet të jetë tregues i refuzimit të kësaj farse sipas aleatëve të demokratëve.

“Të shtunën ta shumëfishojmë praninë tonë në protestën e madhe të opozitës së bashkuar”, tha Dule./ABC News Albania 24/7

presidencaaa.jpg
ad min12:20 | 30/04/2019

Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi një takim me partitë e vogla të opozitës këtë të martë në lidhje me krizën politike. Kreu i republikanëve Fatmir Mediu, ai i LZHK-së, Dashamir Shehi, kreu i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka, ai i demokristianëve Nard Ndoka dhe kryetari i Bashkimit për të Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule mbërritën në Presidencë në orën 11:00.

Në përfundim të takimit mes Presidentin Ilir Meta dhe partive të vogla opozitare, kreu i republikanëve Fatmir Mediu theksoi se situata aktuale politike është shumë problematike dhe duhet të përpiqemi që të ndalojmë që vendi të shkojë në një konflikt që nuk i shërben qytetarëve.

Ai nënvizoi se Presidenti vlerësoi kërkesën e partive të vogla dhe do të fillojë veprimet për diskutime me palët e tjera politike.

“Presidenti i Republikës ka bërë gjithçka që mundet ai në autoritetin e tij që reforma në drejtësi të jetë në përputhje me garantimin e pavarësisë së gjyqësorit dhe interesave të një pushteti gjyqësor që i shërben interesave të qytetarëve. Presidenti ka ndërmarrë iniciativa edhe me mazhorancën edhe me opozitën dhe do vazhdojmë në këtë rrugë që zgjedhjet të jenë sa më zgjedhjet të jenë sa më përfshirëse sa më pluraliste dhe jo të devijojnë nga akset kushtetuese siç kemi shqetësimin edhe ne. Presidenti i Republikës vlerësoi kërkesën e partive tona. Në vlerësim të kërkesës sonë dhe qëndrimeve tona do të ndërmarrë veprimet e veta dhe në diskutim me partitë e tjera politike. Ka nevojë me diskutim për të gjitha palët për këto çështje”, tha Mediu.

Takimi me presidentin është kërkuar nga ky grupim i qendrës së djathtë, me qëllimin që t’i kërkohet kreut të shtetit ndërmjetësimi i një tryeze politike gjithëpërfshirëse për zgjidhjen e krizës.

Ndërkohë me anë të një reagimi nga zyra e shtypit, Presidenti  theksoi se do vazhdojë kontributin e tij për zgjidhjen e krizës.

“Presidenti Meta nxit dialogun dhe zërat e arsyeshëm, për dekurajimin e përshkallëzimit të mëtejshëm të krizës. Kreu i Shtetit do të vazhdojë kontributin e tij, me të gjitha format e mundësitë për të kërkuar reflektimin e të gjithëve, me qëllim garantimin, jo vetëm të bashkëjetesës demokratike, por edhe ecurinë e suksesshme dhe të besueshme të reformave të lidhura me integrimin evropian”, thuhej në komunikatën për shtyp.

Opozita ka nisur aksionin antiqeveritar përmes protestave dhe djegies së mandateve të deputetëve që prej 16 Shkurtit. Opozita joparlamentare i humbi mundësitë ligjore për të marrë pjesë ne zgjedhjet vendore të 30 Qershorit, pasi ka përfunduar tashmë afati i regjistrimit në KQZ për pjesëmarrje në këto zgjedhje.

Edhe për këtë çështje, Presidenti Meta shpreh shqetësimin e tij.

“Kreu i Shtetit shprehu shqetësimin se mosregjistrimi i të gjitha partive opozitare të legjislaturës së fundit parlamentare rrezikon jo vetëm standardet e zgjedhjeve, por edhe pluralizmin politik në vend”.

Opozita kërkon shtyrjen e zgjedhjeve dhe krijimin e një qeverie tranzitore që do të garantonte zgjedhjet, sipas saj të lira dhe larg mundësive për shitblerje të votës./abcnews.al

BYRO-POLITIKE-DT-29-PRILL-mediu-1280x720.jpg
ent ela20:58 | 29/04/2019

Iniciativa e 5 partive të djathta, të cilat nesër do të priten nga Presidenti Meta për platformën e tyre për zgjidhjen e krizës që ka mbërthyer vendin, është disktuar në studion e Byro Politike në ABC News të Juli Xhokaxhiut me kreun e PR-së Fatmir Mediu dhe gazetarët Mimoza Koçiu dhe Mentor Kikia.

Iniciatori i kësaj platforme, Fatmir Mediu tha se ky grupim kërkon ndryshim të sjelljes politike për të pasur një republikë parlamentare të shtetit të së drejtës dhe balancim të pushtetit mbi parimet kushtetuese.

“Ne krijuam këtë grupim se mendojmë që secili duhet të ketë një rol në politikë dhe kemi bashkuar 5 parti, e cila nuk ka të bëjë me zgjedhjet lokale, por sesi duhet të ndryshojmë sjelljen politike për të pasur një republikë parlamentare të shtetit të së drejtës dhe balancim të pushtetit mbi parimet kushtetuese. I kemi kërkuar takim Presidentit dhe duke pasur në konsideratë ruajtjen e sistemit pluralist përmes zgjedhjeve pluraliste”.

I pyetur se çfarë do i kërkojnë konkretisht Presidentit, Mediu përgjigjet se Presidenti duhet të shmangë një konflikt që është në dëm të interesave të vendit, ndryshimin e sistemit zgjedhor dhe minimizimin e blerjes së votës.

“Debati ynë është për sistemin zgjedhor. Ne kërkojmë ndryshimin e sistemit zgjedhor e para, dhe e dyta parlament kushtetues për të minimizuar blerjen e votës.

Ne kemi President Republike dhe un abstragoj nga emri, se duhet të respektojë autoritetin kushtetues të Presidentit të Republikës dhe kur kërkoj të angazhohem me institucionin e Presidentit që ai në funksionin kushtetues të shmangë një konflikt që është në dëm të interesave të vendit

Ne kërkojmë nga Presidenti që nisur nga situata cënon integritetin tonë si popull dhe kushtetueshmërinë e vendit e cila është thuajse e rrëzuar dhe po shkojmë që s’do kemi as zgjedhje pluraliste, por farsë dhe shmangie nga qëllimi ynë kombëtar që është integrimi dhe Presidenti ka detyrën që palët duhet të gjejnë përgjegjshmërinë e tyre”. /abcnews.al

presidencaaa.jpg
ad min16:41 | 26/04/2019

Pas kërkesës së partive aleate të demokratëve në opozitë për një takim me Presidentin Ilir Meta në funksion të zgjidhjes së krizës politike në vend, ky i fundit do t’i presë në selinë e tij ditën e martë në orën 11.

Me iniciator kreun e republikanëve Fatmir Mediu, takimi do të zhvillohet mes presidentit Meta dhe 5 partive opozitare, PR, PDK, PAA, LZHK dhe PBDNJ.

Kërkesa e artikuluar tashmë nga partitë, të formalizuara edhe në “Grupimin e Qendrës së Djathtë” është që kreu i shtetit të mundësojë një tryezë me të dyja palët, opozitë dhe mazhorancë.

Kjo e fundit sipas këtij grupimi mund të përfaqësohet nga kushdo, përfshi kryeministrin Rama, për sa kohë dialogu mundëson garantimin e një procesi zgjedhor të lirë e të ndershëm, gjë e cila sipas opozitës me kryeministrin Rama nuk mund të ndodhë.

Kjo tryezë sipas grupimit të qendrës së djathtë duhet të përcaktojë kohën e implementimit të një qeverie kujdestare për zgjedhjet dhe garantimin e tyre./abcnews.al

fatmir-mediu-1.jpg
ad min20:46 | 25/04/2019

5 aleatët që firmosen koalicionin opozitar për pamundësimin e zgjedhjeve të Qershorit, kanë vendosur t’i kërkojnë presidentit ndërmjetësim për dialog, me qëllim zgjidhjen e krizës politike. Vendimin e tyre, krerët e partive të vogla e bënë të ditur pas takimit me ambasadorin e BE-së, Luigi Soreca.

5 aleatët që firmosën koalicionin opozitar zgjedhor Fatmir Mediu, Dashamir Shehi, Vangjel Dule, Agron Duka, Nard Ndoka pas takimit me kreun e delegacionit të Bashkimit Evropian në vendin tonë, Luigi Soreca, deklaruan se do t’i kërkojnë presidentit Ilir Meta që t’i ulë në një tryezë me mazhorancën për t’i dhënë zgjidhje krizës për zgjedhjet.

“Ne do t’i kërkojmë Presidentit të Republikës që të thërrasë një tryezë të pozitës dhe të opozitës për të zgjidhur këtë situatë për të garantuar zgjedhje të lira dhe të ndershme. Opozita nuk ka asnjë qëllim tjetër përveç garantimit të zgjedhjeve të lira dhe të ndershme dhe qytetarët shqiptarë të vendosin se kush do ta qeverisë këtë vend në nivelin lokal dhe në nivelin qendror. Çdo gjë tjetër do ishte shkatërruese dhe prandaj jemi bashkuar që të ndalojmë dhe frenojmë këtë proces shkatërrimi që ka nisur Edi Rama”, u shpreh Fatmir Mediu.

Ata janë të vetëdijshëm se interesat e shqiptarëve dhe Shqipërisë duhet të jenë në plan të parë.

“Boshti kryesor është shërbimi i axhendës opozitare që ka për synim që përfundimisht në vendin tonë të shkulet rrënja e së keqes e cila ka sjellë cile të njëpasnjëshme krizash politike dhe për rrjedhojë edhe ekonomike edhe shoqërore. Përvojat e hidhura të së shkuarës dhe 2017 nuk është shumë larg, duhet që të gjithë të na bëjnë më të mençur, më të ditur, më të urtë”, tha Vangjel Dule.

Takim i zhvilluar mes aleatëve me ambasadorin Soreca vjen pas atij me OSBE-në./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono