fatjona geci

MAQEDONI-LIBRI-ABCM5T2.mpg_snapshot_02.14-1280x720.jpg
G. P.21:18 | 06/12/2018

“Të Jesh Shqiptar” është libri i shtatë i autores nga Tropoja Fatjona Geci, që pas kryerjes së studimeve ka vijuar të jetojë në Tetovë të Maqedonisë. Libri paraqet një risi në metodologjinë e hulumtimit, si dhe në strukturën e qasjes së një problemi sa shoqëror, aq edhe politik e gjeo-strategjik.

Kur autorja ngarkohet me një barë të rëndë, për të sqaruar ç’ka është çështja shqiptare në përgjithësi dhe si ajo përcaktohet në Maqedoni, rreziqet janë të mëdha që interpretimi i fakteve mund të lexohet si nacionalizëm, shovinizëm dhe mega ide. Kësaj autorja me mjeshtri i largohet duke përdorur interpretimin e drejtë të historisë, fakteve shoqërore si dhe metodologjinë krahasuese të shteteve tjera – do të shprehen recenzentët e librit

Shqiptarët edhe pse nuk kanë qenë shumicë në Maqedoni, këtë nuk e kanë përjetuar si dramë dhe besimi në identitet i ka bërë ta përjetojnë sigurinë në vete dhe falë sigurisë së tillë kanë arritur objektivat – do të shprehet ish-diplomati nga Shqipëria Besnik Mustafaj

Në librin “Të jesh shqiptar” autorja Jona Geci ka intervistuar 20 personalitete për të marrë përgjigje në shumë çështje rreth zhvillimeve socio-politike siç janë: integrimet euroatlantike, si është pozicionuar faktori shqiptar në këto procese, rrugëtimi historik i elementit shqiptar në Maqedoni e të ngjashme.

Fatjona Geci është autore e disa vëllimeve politike, por ky është libri i saj i parë me karakter socio-politik. Mes emocioneve dhe ndjenjave të pashuara ajo në këtë promovim, duket se nuk do të ngurrojë ta pranojë se sa i mungon e ëma e saj tashmë e ndjerë, për të cilën thotë se ky libër është një dedikim për të, për frymëzimin e dhënë e që vazhdon ta jep./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono