familje

guaido.jpg
G. P.22:13 | 31/01/2019

Lideri i opozitës në Venezuelën e përfshirë nga kaosi ka denoncuar kërcënimet e bëra ndaj familjes së tij nga forcat e sigurisë, aleate të presidentit Maduro. Megjithatë, Huan Guaido ka deklaruar se diktatura nuk e tremb dhe se nuk ka ndërmend të heqë dorë nga vizioni i tij për vendin.

Presidenti i vetëdeklaruar i Venezuelës, Huan Guaido ka deklaruar se familja e tij është kërcënuar për shkak të aktivitetit të tij politik. Në një fjalim të mbajtur në Universitetin Qendror të Venezuelës, Guaido ka bërë me dije se policia ka kontrolluar shtëpinë e tij për t’i arrestuar bashkëshorten.

“Forcat speciale ishin në shtëpinë time duke kërkuar për Fabianën”, ka thënë kreu i opozitës duke iu referuar të shoqes.

Ai ka paralajmëruar forcat e sigurisë se do të mbajnë përgjegjësi nëse i ndodh gjë fëmijës së tij, që është vetëm 20-muajsh. Lideri i vetëshpallur i tha këto në kuadër të një fjalimi ku prezantoi vizionin e tij për të ardhmen e Venezuelës.

“Diktatura mendon se do ta na trembë, por kjo nuk do të ndodhë”, vijoi ai.

Guaido u vetëshpall president i përkohshëm i vendit latin më herët gjatë muajit dhe menjëherë statusi i tij u njoh nga Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të Amerikës së Jugut. Ndërsa Rusia, Kina, Turqia dhe Meksika rikonfirmuan mbështetjen për Nikolas Maduro, duke e cilësuar si udhëheqësin legjitim të vendit. Mbështetja e forcave të sigurisë ka qenë një element kyç që Maduro të ruajë pushtetin e tij, por Guaido pretendon se ka zhvilluar bisedime sekrete me oficerë të lartë të ushtrisë për të organizuar rrëzimin e tij.

Venezuela është përfshirë nga protestat që kur Maduro nisi mandatin e dytë si kryetar shteti më 10 Janar. Ai u rizgjodh vitin e kaluar në një proces zgjedhor të kontestuar, ku shumë kandidatë të opozitës nuk u lejuan të merrnin pjesë ose u burgosën. Krahas krizës politike, për shkak të gjendjes së rëndë ekonomike, rreth 3 milionë njerëz janë detyruar të braktisin vendin./abcnews.al

trois-des-quatre-familles-de-migrants-actuellement-a-la-rue-etaient-presentes-lundi-soir-place-de-la-barre-avec-des-benvoles-du-collectif-monnier-photo-a-w-1548755841.jpg
ent ela09:31 | 30/01/2019

Disa villnetarë si dhe ndihmës të azilkërkuesëve kanë denoncuar situatën aktuale të katër familjeve nga Shqipëria, të cilat aktualisht jetojnë në Macon.

“Në total, dymbëdhjetë njerëz, duke përfshirë një fëmijë 13-vjeç dhe një grua shtatzënë 6-muajshe janë lënë në rrugë në Macon. Ndërsa një familje tjetër ka që nga 10 Dhjetori që jeton në rrugë. Ne ia kemi dërguat si rast prefektit, por asgjë nuk ka ndryshuar. Ne jemi të zemëruar nga kjo situatë”, tha një vullnetar.

Sipas grupit, këta emigrantë janë regjistruar të gjithë në platformën e pritjes për azilkërkuesit në Mathieu, në qendër të qytetit të Macon. Vullnetarët  janë duke i kërkuar Prefekturës “strehimin”,  për azilkërkuesit që jetojnë rrugëve prej disa javësh. “Disa familje janë ende të vendosur në gjimnazin Perrières. Aty ka vend edhe për familjet që janë në rrugë, mund të vendosen aty”, thotë një tjetër vullnetar./abcnews.al

dru.jpg
G. P.15:25 | 30/11/2018

Temperaturat dimërore shpesh kthehen në sfidë dhe kosto të madhe për shumë shqiptarë për të siguruar ngrohjen në banesa. Në Tiranë, mënyra më e përdorur për ngrohje është energjia elektrike.

Ndonëse ditë të ftohta,  shumë shqiptarë janë të kursyer për ngrohjen e banesave pasi ajo kushton shtrenjtë. Në Tiranë, energjia elektrike mbetet mundësia më e përhapur për ngrohje, edhe pse e kushtueshme. Familjet me më pak të ardhura apo pensionistët thonë se nuk mund t’ i lejojnë vetes ngrohjen elektrike gjatë gjithë ditës.

“Drutë kanë shkuar në stratosferë dhe nuk i merr dot më. Korenti po ashtu”, tregoi një qytetar.

“Me gaz duhet me u ngroh se me korent të fik derën”, u shpreh një qytetare.

“Ku ke leverdi me korent? Me gaz ngrohemi”, tha një qytetar tjetër.

Në pamundësi për të përballuar ngrohjen me anë të energjisë elektrike apo të gazit, zgjidhen edhe mënyra të tjera.

“Batanija është ekonomike”, u shpreh një qytetar.

“Shqiptarët dihet se ku janë. Dielli na ngroh ditën, natën na ngroh fryma”, tha një tjetër.

Me energji elektrike apo me gaz, kjo është mënyra e ngrohjes për shumicën e familjeve  në Tiranë, sidomos për ato që jetojnë në pallate apo në zonat qendrore të kryeqytetit. Të tjerë në zonat rurale, përdorin sobat me dru për ngrohje dhe gatim, ndonëse edhe çmimi i druve të zjarrit mbetet i konsiderueshëm për buxhetet familjare./abcnews.al

ilir-meta.jpeg
G. P.08:58 | 25/11/2018

Në një postim në rrjetet sociale, Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka shprehur vendosmërinë e tij për të mos falur asnjë person të dënuar për dhunë në familje. Presidenti i është bashkuar fushatës “Ta ngjyrosim botën portokalli” në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave dhe Vajzave.

“Dhuna fizike e verbale ndaj grave dhe vajzave është dobësi! Nuk është burrëri! Është një plagë e shenjë turpi për shoqërinë, një pengesë e madhe për zhvillimin gjithëpërfshirës, të barabartë dhe të qëndrueshëm.

Në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave dhe Vajzave i bashkohem fushatës botërore “Ta ngjyrosim botën portokalli” duke i dhënë sot në mbrëmje këtë ngjyrë Institucionit të Presidencës.

Përsëris qëndrimin tim të palëkundur për të mos amnistuar asnjë të dënuar për vepra penale të dhunës në familje”, shkruan Meta në Facebook.

/abcnews.al

ukt.jpg
G. P.21:19 | 19/11/2018

Në Fier Drejtoria e Ujësjellësit ka nisur aksionin për vendosjen e aparateve matës të ujit të pijshëm në zonat informale. Përjashtohen nga pagesa vetëm pensionistët e vetëm dhe familjet me ndihmë ekonomike.

Prej vitesh nuk kanë paguar asnjë qindarkë për ujin që marrin nga ujësjellësi. Janë shumë  abonentë në zonat informale në Fier që tani kanë mundësi të zgjedhin. Ose të pajisen me matësa dhe të paguajnë, ose të shkëpusin lidhjet me rrjetin e shpërndarjes së ujit. Ka prej tyre që e kanë bërë zgjedhjen që tani. Ujësjellësi i Fierit ka nisur të vendosë matësa tek abonentët informalë dhe njëherazi po u pret ujin familjeve që nuk pranojnë të furnizohen me ujë.

“Në këtë zonë jemi duke verifikuar të gjithë abonentët, të cilët janë debitorë ose mund të jenë në formë ilegalë. Në këtë zonë të gjithë banorët do të pajisen me matësa dhe me kaseta”, tha Endri Gjikondi.

Sipas të dhënave zyrtare të Ujësjellësit janë mbi 2500 abonentë informalë në fshatrat e Fierit. Për aparatin pagesa do t’u mbahet në faturë. Përjashtohen nga ky detyrim vetëm pensionistët e vetëm dhe familjet që trajtohen me ndihmë ekonomike.

“Të paguajnë ata banorë të cilët nuk janë pensionistë të vetëm, nuk janë në skemën e ndihmës ekonomikë apo KCPA-së”, u shpreh Gjikundi.

Ndërkohë që debitorët familjarë po kalojnë në sitë, borxhi më i madh që nuk dihet si do të shlyhet ndaj ujësjellësit i takon rafinërisë së Fierit./abcnews.al

shqiptare.png
G. P.15:43 | 01/11/2018

Barra më e madhe e shpenzimeve për familjet shqiptare vitet e fundit duket se bie mbi produktet ushqimore dhe veshjeve. Këtë e konfirmojnë edhe statistikat e fundit nga INSTAT që lidhen me anketën e Buxhetit të Familjeve për vitin 2017.

Pjesën më të madhe të buxhetit për shumë shqiptarë e zënë shpenzimet për ushqime. Të pyetur nga ABC News shumë qytetarë thonë se shumicën e të ardhurave i harxhojnë për produktet ushqimore.

“Si pensionist ushqimet. Ata që kanë fëmijë mendojnë për gjëra të tjera, arsimi. Ne pleqtë mendojmë edhe për shëndetësinë”, tha një i moshuar.

“Për ushqim sigurisht. Ajo është kryesorja dhe pak për rroba”, u shpreh një qytetare.

Por kemi edhe një kategori tjetër, kryesisht të rinjtë që shpenzojnë më shumë për veshje dhe për argëtim.

“Gjëra bazike. Kafe, ushqime për pushim, këto të përhershme”, tha një tjetër.

“Janë ato qejfet fundjavave se ditë shkolle kemi orarin e përcaktuar”, tha një nxënës.

Në lidhje me shpenzimet dhe konsumin e qytetarëve shqiptarë shprehen edhe tregtarët, të cilët theksojnë se shpenzimet janë kryesisht për produktet ushqimore.

“S’ka lekë, s’ka xhiro. Populli fukara, çfarë të bëjmë”, tha një tregtar.

“Kursimi është i pashmangshëm. Konsumi është më i pakët, kuptohet është vështirësia ekonomike ajo që kufizon gjithçka”, tha një tjetër.

Sipas të dhënave të INSTAT, në anketën e Buxhetit të Familjeve për vitin 2017, shpenzimet totale mujore për rreth 770 mijë familje ishin 56.5 miliardë lekë në muaj ose 678 miliardë lekë në vit. Pjesa më e madhe e këtyre shpenzimeve, rreth 44% shkon për t’u ushqyer. Pas ushqimeve, sipas të dhënave të INSTAT, renditen shpenzime për veshjet, banesën, ujin dhe energjinë elektrike, me 10.9% të totalit ose 550 milionë euro./abcnews.al

vrasje-650x358.jpg
G. P.14:08 | 03/09/2018

Autoritetet maqedonase kanë hedhur dritë mbi ekzekutimin e një familjeje shqiptare me banim në Itali, që kishte shkuar në Dibër të Madhe për të kaluar pushimet. Hetuesit kanë vënë në pranga vajzën e madhe të familjes Poçesta, e cila dyshohet ta ketë kryer krimin për të marrë pasurinë e familjes.

Kishin shkuar për pushime në atdhe, por gjetën vdekjen. Dy prindër dhe vajza e vogël u ekzekutuan në mënyrë të pamëshirshme natën e një jave më parë në Dibër të Madhe.

Viktimat ishin anëtarët e një familjeje shqiptare nga Maqedonia, prej kohësh me banim në Trevizo të Italisë. Pas një javë hetime, policia maqedonase ka mundur të hedhë dritë mbi ngjarjen e rëndë duke vënë në pranga përgjegjësin, që është as më shumë e as më pak vajza e madhe e familjes, Blerta Poçesta.

Ministria e Brendshme maqedonase ka konfirmuar lajmin përmes një komunikate për shtyp, ku saktësohet se në pranga kanë rënë edhe dy bashkëpunëtorë të vajzës. Bëhet fjalë për dy persona të moshave 31 dhe 61 vjeç, banues në qytetet e Gostivarit dhe Debarit, që kanë patur role të ndryshme në organizimin e vrasjes së trefishtë.

Viktimat, Hamit, Nazmie dhe vajza 14 vjeçe Anila Poçesta kishin shkuar në Maqedoni për të marrë pjesë në dasmën e një të afërmi. Të tre ata u ekzekutuan gjatë orëve të natës, teksa ishin në gjumë dhe menjëherë më pas, Blerta ka marrë motrën tjetër më të vogël dhe është nisur me shpejtësi drejt Italisë për të fshehur gjurmët e saj.

Por pas qarkullimit të lajmit në media, 28-vjeçarja ka ndërruar destinacion duke devijuar për në qytetin e Debarit, ku dhe është arrestuar. Ndërkohë, dy personat e tjerë kanë ndihmuar njëri në gjetjen e armës së masakrës dhe tjetri në përgatitjen e arratisjes së vajzës.

Arrestimi është konfirmuar edhe nga nipi i familjes Poçesta, Amir Findo, sipas të cilit 28-vjeçarja ka pranuar krimin dhe ndodhet në qeli. Mbi Berta Poçestën rëndojnë prova të shumta, përfshirë një foto që e tregon atë në Maqedoni ditën e krimit, rrethanë që bie ndesh me deklaratën e saj të mëparshme, se ditën e vrasjes ndodhej në Itali.

Të tre të arrestuarit janë marrë tashmë në pyetje nga prokurori, ndërkohë që një gjyqtar ka vendosur masën e arrestit për 48 orë. Nga hetimet dyshohet që krimi të ketë ndodhur për motive familjare, konkretisht për të përvetësuar pasurinë e familjes.

Fillimisht për ngjarjen u dyshua Rasim Findo, kunat i Hamit Poçestës për shkak të diskutimeve mbi një sipërfaqe toke. I marrë në pyetje, Findo kishte deklaruar se mes dy familjeve kishte pasur diskutime për ndarjen e terrenit, por jo kontraste./abcnews.al

sepate-387x445.jpg
G. P.09:59 | 25/08/2018

Ndërhyrja në kohë e policisë parandalon një ngjarje të rëndë në një familje në Mallakastër. Dje në Fshatin Çorrush, ka ndodhur një konflikt për motive pronësie mes të afërmve të një fisi. Policia arrestoi në flagrancë 66 vjeçarin Zenel Lalaj dhe nipin e tij Besnik Lalaj 26 vjeç, për dhunë në familje. Po ashtu policia vuri në pranga 22 vjeçarin Fatjon Lalaj, banues në Mallakastër për veprën penale “Vrasje e mbetur në tentativë”. Ai ka dashur të hakmerret për dhunën ndaj babait të tij nga Zenel e Besnik Lalaj, duke tentuar t’i vrasë ata me sopatë, por ndërhyrja e policisë ka shmangur ngjarjen tragjike./abcnews.al

shqiptar.jpg
G. P.09:33 | 10/07/2018

Një shqiptari në Itali i janë vënë prangat pasi akuzohet për dhunë në familje. 33-vjeçari, emri i të cilit nuk është bërë publik, ka dokumente të rregullta qëndrimi në Itali dhe banon në Forli. Ai përfundoi në qelitë e paraburgimit në fundjavë pasi u denoncua nga e bashkëjetuesja italiane.

Sipas mediave italiane, shqiptari nuk pranonte faktin që të ndahej nga italiania, e cila në fakt kishte nxjerrë të gjitha sendet e tij personale jashtë apartamentit dhe kishte ndërruar edhe bravën e derës.

Kur ndërhyri policia, e gjeti shqiptarin të dehur duke kërcënuar dhe duke u përpjekur ta sulmonte italiane. Gjithashtu autoritetet i gjetën në makinë një mjet prerës 33-vjeçarit./abcnews.al

koreja-familjet.jpg
G. P.22:30 | 22/06/2018

Familjet  koreane të ndara nga lufta e viteve ‘50 do të mund të ribashkohen në fund të gushtit, ne kuader te një marrëveshjeje mes Veriut dhe Jugut.  Por që nga lufta e deri më sot, pak persona kanë mbetur gjallë për të përfituar nga pakti mes Seulit dhe Penianit.

Korea e Veriut dhe ajo e Jugut kanë rënë dakord të fillojnë sërish ribashkimet e familjeve të ndara nga lufta koreane, që shënoi dhe ndarjen e kufirit mes dy vendeve. Miliona koreanë u ndanë nga të dashurit e tyre si pasojë e konfliktit të viteve 1950-1953 dhe shumë prej tyre ndërruan jetë para se të mund të takoheshin sërish.

Ribashkimi, që pritet të realizohet në Gusht, do të jetë i pari që prej tetorit 2015 dhe vjen në një kohë, kur marrëdhëniet mes dy Koreve kanë ndryshuar. Për rifillimin e këtij procesi Seuli dhe Peniani ranë dakord në samitin e Prillit. Atëherë, delegatë nga të dyja palët u takuan në një lokalitet malor të Veriut dhe caktuan fundin e gushtit për ribashkimin.

Në një deklaratë të përbashkët për shtyp saktësohet se periudha e zgjedhur është ajo nga data 20 deri më 26 gusht dhe pritet që nga të dyja palët të jenë rreth 200 persona. Ata do të mund të qëndrojnë me njerëzit e tyre për tre ditë, para se të kthehen në anët përkatëse të kufirit. Por koreanët e mbetur gjallë që nga fundi i konfliktit janë vetëm një fraksion i vogël i totalit prej 57 mijë personash të regjistruar në Kryqin e Kuq koreanojugor si të ndarë nga lufta./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono