familjaret

VETEDOREZOHET-BALILI-1280x720.jpg
ent ela15:42 | 16/01/2019

Një ditë pas vendosjes në pranga, Klement Balili është lejuar që përveç avokatit të tij, të vizitohet edhe nga familjarët. I etiketuari si “Eskobari i Ballkanit” po qëndron në qelinë VIP të Drejtorisë së Policisë së Tiranës, ndërsa të enjten pritet të dalë për rivlerësimin e masës së sigurisë të dhënë në mungesë ndaj tij nga Gjykata e Krimeve të Rënda.

Familjarët nuk kanë zgjedhur ta braktisin në këto ditë të vështira Klement Balilin të ashtuquajturin “Eskobar i Ballkanit”.

Pas vetëdorëzimit të Balilit prej mesditës së të martës, ai ndodhet në qelinë VIP të drejtorisë së Policisë së Tiranës.

46-vjeçari ndodhet i vetëm në dhomat e paraburgimit, ku pritet të njihet të enjte me vendimin e gjykatës së Krimeve të Rënda të vendosur më herët ndaj tij “arrest në burg në mungesë”.

Vetëdorëzimi i Balilit është shoqëruar me pikëpyetje, pasi vijojnë të mbetet minster disa nga kushtet që ai ka vendosur për t’iu dorëzuar drejtësië. Lidhur për këtë çështje ka folur në studion e ABC Neës edhe zv.ministri i Brendshëm Julian Hodaj. Sipas tij, hidhen poshtë zërat se Balili mund të ektradohej drejt shtetit Grek dhe prandaj iu dorëzua drejtësisë Shqitare.

Julian Hodaj:  “Avokati më normal në Republikën e Shqipërisë e di që mes Shqipërisë dhe Greqisë nuk ka një marrëveshje ekstradimi për shtetasit shqiptarë. Republika e Shqipërisë ndalon që shtetasit shqiptarë të ekstradohen në vende të treta, përveç rasteve kur ka një marrëveshje specifike. Me Greqinë nuk ekziston një marrëveshje e tillë, që do të thotë se në asnjë moment nuk ka rrezik ekstradimi”.

Nr.2., i  ministrisë së Brendshme theksoi se policia dhe partnerët e saj kishin rënë në gjurmët e të shumëkërkuarit, dhe ky presion sipas Hodaj detyroi Balilin të dorëzohej.

“Ka pasur shumë tentativa dhe ka qenë një operacion shumë i ndërlikuar gjurmimi. Ka qenë një operacion që ka pasur 15 apo 20 tentativa për ta individualizuar vendin dhe për ta kapur. Ka pasur trysni edhe mbi familjarët edhe mbi përfaqësuesit që të mund të dorëzohej. Dhe fatmirësisht dje ai u vetëdorëzua. Kështu mbyllet një proces i rëndësishem që ka qenë mjaft i mbështetur nga partnerët ndërkombëtar dhe nga agjencitë ligjzbatuese”.

Karër janë akuzat që prokuroria e Krimeve të Rënda ka ngritur ndaj Klement Balilit, ku më e rënda është ajo e  “Trafiku të lëndëve narkotike e kryer në bashkëpunim në formën e grupit të strukturuar kriminal”., Shorti elektronik ka përcaktuar si gjyqtare paraprake të dosjes “Balili”, Miliana Muçën ndërsa prokurorë është Ened Nakuçi./abcnews.al

FIER-DENONCIMI-SPITAL-1280x720.jpg
ent ela16:27 | 31/12/2018

Në Fier një 43 vjeçar ka humbur jetën dhe familjarët akuzojnë se ai nuk u mjekua mirë, ndërsa shkoi natën në spital. Por mjekët thonë se ai kishte rënë nga lartësia. Porkuroria e Fierit ka nisur hetimet.

Në Fier një 43 vjeçar ka humbur jetën dhe familjarët akuzojnë se ai nuk u mjekua mirë, ndërsa shkoi natën në spital. Por mjekët thonë se ai kishte rënë nga lartësia. Prokuroria e Fierit ka nisur hetimet. Familjarët e një 43- vjeçari nga Fieri po kërkojnë ndëshkimin e mjekëve që sipas tyre e lanë pacientin të vdiste për shkak të mosdhënies së ndihmës së duhur.

Besnik Ramaj nga lagjja 1 Maj në Fier, humbi jetën disa ditë më parë në ambulancë. Ai po dërgohej drejt kryeqytetit, pasi kishte qëndruar në spital gjatë natës.

Babai i të ndjerit, Bajram Rama: “Neve nuk kemi asnjë lloj dokumenti, por nisemi nga kohëzgjatja që është mbajtur në spital, për mendimin tonë nuk i është dhënë ndihma e duhur”.

Rasti është bërë publik vetëm pasi familjarët kërkuan avokat për të bërë kallëzim penal. Ishte avokati Kujtim Cakrani që denoncoi rastin si neglizhencë të mjekëve, ndërsa drejtoria e spitalit të Fierit pretendon se mjekët nuk kanë neglizhuar në mjekimin e 43 vjeçarit.

E ëma Drita Ramaj: “E çuam në një të natës dhe në mëngjes e nisi doktori për në Tiranë, se e kërkuam ne. Tani ne nuk kërkojmë gjë tjetër, kërkojmë vetëm drejtësi. Të zbardhet e vërteta”.

Shkaku i vdekjes mbetet i paqartë. Nga njëra anë familjarët tregojnë se i ndjeri shkoi në spital me shqetësime në frymëmarrje dhe djersë të ftohta rreth orës 1 të mëngjesit kurse mjekët pretendojnë se 43- vjeçari kishte rënë nga lartësia. Kallëzimi penal i regjistruar në prokurori nëpërmjet shqyrtimit të kartelës mjekësore pritet të zbardhë shkakun e vdekjes./ abcnews.al abcnews.al

HETIMET-FERRACAKU-1280x720.jpg
ent ela13:19 | 15/11/2018

Mbi 40 persona janë shoqëruar në komisariatin e Shkodrës për ekzekutimin e Fatos Ferracakut, por ende nuk ka një të dyshuar. Sipas grupit hetimor vrasja është kryer nga profesionistë dhe motoçikleta e përdorur prej tyre rezulton e paregjistruar në sistem. Një ditë pas ekzekutimit të 40 vjeçarit në drejtorinë e Policisë së Shkodrës shkuan edhe zyrtarë të lartë të policisë së Shtetit.

Familjarët e 40 vjeçarit të vrarë në atentatin e së mërkurës Fatos Ferracakut kanë deklaruar në policinë e Shkodrës se nuk kanë konflikte me askënd.

Nga marrja në pyetje e dëshmitarëve grupi hetimor ka arritur të sigurojë të dhënat të pakta për të rënë në gjurmët e autorëve. Mes të shoqëruave ishte edhe Mustafa Liçi, vëllai i Fatbardh Liçit i vrarë muaj më parë në Shkodër. Pasi ka dhënë deklaratën në polici Liçi është lënë i lirë.

ABC Neës ka mësuar se atentatorët ishin dy persona me skafanda në kokë dhe udhëtonin me një motoçikletë ngjyrë të zezë e llojit T Max.

Njëri prej tyre ka zbritur nga motori dhe ka qëlluar me armë nga një distancë rreth 2 metra larg Ferracakut.

Ky i fundit po bisedonte me kunatin e tij Fatmir Mehaj, të dy tregtarë peshku. 40 vjeçari është qëlluar me armë zjarri disa herë në kokë dhe në tentativë për të ndaluar autorët mbeti i plagosur në këmbë kunati i viktimës. Ai ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Çdo gjë ndodhi shumë shpejt dhe vrasësit u larguan në drejtim të zonës së Bypassit të Shkodrës ku edhe dogjën motorin.

Ekzekutimi i Ferracakut mësohet se është kryer nga një person me gjatësi dhe peshë mesatare. Për motoçikletën nuk ka të dhëna pasi nuk rezulton e regjistruar në sistem.

Nuk dihet ende nëse vrasja e Fatos Ferracakut është kryer nga të njëjtit persona që ekzekutuan kushëririn e tij Arjan Ferracaku më 1 shtator të këtij viti. Atentati ndaj biznesmenit mbetet ende enigmë.

Megjithëse në komisariat u shoqëruan shumë persona ende nuk ka një të dyshuar për krimin.

Një ditë pas vrasjes në Drejtorine e Policisë së Shkodrës shkoi edhe Drejtori për Rendin dhe Sigurinë publike Gjovalin Loka dhe një prokuror i krimeve të rënda.

VRASJA-E-EDISON-HARIZAJ-VIJON-PA-AUTOR-1280x720.jpg
ent ela15:13 | 10/11/2018

Policia nuk ka asnjë të dyshuar nga autorët që vranë Edison Harizaj bashkë me mikun e tij me bresheri plumbash automatiku pranë vendit të njohur si Bregu i Kanalit në Durrës. Familjarët e të ndjerit nuk kanë pranuar të flasin për grupin hetimor ndërsa, kërkojnë zbardhjen e ngjarjes. 

Edhe pse kanë kaluar disa ditë nga ekzekutimi i tipit mafioz të Edison Harizaj dhe shokut të tij Genci Caca, policia ende nuk asnjë person të prangosur apo të dyshuar për ngjarjen e rëndë që tronditi qytetin bregdetar të Durrësit mbremjen e 6 nëntorit.

Pista kryesore që pohetohet është “larje hesapesh” mes grupeve rivale që operojnë në qytetin e Vlorës, Durrësit dhe Tiranës. Prej më shumë se 1 viti Harizaj lëviste me automjet të blinduar në rrugët e qytetit të Vlorës, ndërsa Caca ishte njeriu i besuar i tij që kishte rolin e shoferit dhe të badigardit. Familjarët e të ndjerit nuk kanë pranuar të flasin dhe të japin hollësira para oficerëve të policisë së qytetit bregdetar për të kaluarn e Harizajt, por, kanë këruar që policia të zbardh ngjarjen sa më parë të jetë e mundur dhe autorët të vihen para ligjit. Gjithashtu po kqyret edhe aparati telefonik i viktimës, për të parë se kush kanë qenë personat e fundit që ka komunikuar Edison Harizaj. Grupit hetimor dyshon se, 39-vjeçari ishte monitoruar hap pas hapi dhe se atentatorët ishin siguruar që nuk po udhëtonte me automjet të blinduar, duke i bërë pritë në rrugën dytësorë në unazën e Plazhit të Durrësit. Uniformat blu shoqëruan mbi 30 persona, me precedentë, persona që u gjetën afër vendit të ngajres si edhe persona me të cilët dy viktimat kanë pasur komunikime, por që më pas u lanë të lirë.

Burime nga policia e shtetit theksojnë se disa muaj më parë kishte mbërritur nga Belgjika një dosje voluminoze për Edison Harizaj, ku dyshohej si i përfshirë në trafikun e lëndëve narkotike dhe në shfrytëzimin e prostuticionit.  Edison “faqedjeguri” ose Edisoni i “shtatë pallateve” siç e njihnin vlonjatet viktimen, ka qenë i hetuar për vrasjen e Gjyqtarit Skerdilajt Konomi të ndodhur në gusht të 2011. Por hetuesit nuk siguran prova për përfshirjen e tij në atë ngjarje. Në Tiranë, i ndjeri kishte lidhje të ngushte e Emiljano Shullazit, ndërsa prej disa kohësh zotëronte disa lokale dhe hetole në Vlorë dhe Durrës. /abcnews.al

MBULIM-MINISTRITE-GREKE.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
G. P.12:01 | 08/11/2018

Ministria greke e mbrojtjes dhe ajo për mbrojtjen civile, i kanë bërë apel shtetasve grekë që kanë vendosur të marrin pjesë në ceremoninë e varrimit të minoritarit grek Kaçifas në Bularat, që të vetëprmbahen në respekt të familjes së të ndjerit. Agjencitë greke të lajmeve konfirmojnë lajmin, duke shtuar se ceremonia e varrimit zhvillohet në Bularat në jug të Shqipërisë, ndërkohë që të gjitha shpenzimet janë marrë përsipër nga Bashkia e Dropullit.
Policia greke ka përforcuar masat e sigurisë pranë kufirit me Shqipërinë, për automjetet dhe autobusët që vijnë në vendin tonë. Të njëjtat masa janë marrë dhe nga policia shqiptare./abcnews.al

bularat-1280x746.jpg
G. P.17:18 | 30/10/2018

Trupi i Kostandinos Kaçifas do ti nënshtrohet një ekspertize të dytë në Tiranë. Vendimi u mor pas kërkesës së prindërve. Ngjarja po hetohet nga Prokuroria për Krimet e Rënda. Kostandinos Kaçifas mbeti i vrarë të dielën në Bularat pasi qëlloi me armë policinë.

Pas shumë orë qëndrimi në morgun e spitalit të Gjirokastrës trupi i Kostandinos Kaçifas do i nënshtrohet një ekspertize të dytë në Tiranë. Vendimi u mor pas kërkesës së famljarëve për një autopsi më të specializuar. Mësohet se çështja i ka kaluar  për hetim Krimeve të Rënda. Në Bularat tek familja e të ndjerit shkuan dhe përqafësues të Avokatit të Popullit.

Petrit Azemaj, perfaqësues i Avokatit të Popullit: “Qëllimi i ardhjes sonë si instuticion ishte që të kryejmë një hetim të pavarur administrativ, që do të thotë të mbledhim të dhën në lidhje me ngjrjen në veprimet e kryera edhe nga unonjës të policisë dhe pastaj do të konkludojmë.”35 vjeçari u vra të dielën në Bularat gjatë një shkëmbimi zjarri me Forcat e Reneas. Këto të fundit mbërriten në fshat me kërkesë të policisë lokale, e cila u përball me breshëri armësh nga Kaçifa.

Gjatë kohës që u rrethua nga RENEA, Kaçifas nuk pranoi të dorëzohej dhe ka vazhduar të qëllojë me armë drejt uniformave blu./abcnews.al

Përgatiti: Orges Sako, gazetar i ABC News

 

 

 

PLAGOSJA-DIVJAK4-1280x720.jpg
ent ela15:11 | 14/09/2018

Një 77 vjeçar u plagos në kokë me armë zjarri në fshatin Remas të Lushnjes gjatë një operacioni që Forcat Speciale të RENEA-s po kryenin në zonë. Sipas familjarëve, RENEA ka qëlluar me armë Haxhi Likën, në kohën që ky i fundit ndodhej në gjume. Ndërsa Policia e Shtetit ka një tjetër version për ngjarjen. Sipas saj i moshuari ka dalë me armë në dritare dhe nuk i është përgjigjur thirrjes së Policisë. Rrethanat e plagosjes mbeten ende të paqarta.

Fisi Lika nga fshati Remas i Divjakës u zgjua i terrrorizuar. Gjatë një operacioni policor të forcave speciale RENEA, u plagos në kokë Haxhi Lika, 77 vjeç. Pretendimet e familjarëve janë se i moshuari u qëllua me plumb kur ndodhej në gjumë. Bashkëshortja e tij, Rrufe Lika ndodhej me të në dhomë.

“Qemë në gjumë të dy anë dritares aty, ku di unë ça bënë, nuk mbaj as mend, por që na zgjunë, ishte e papritur (qan) nuk e di si qe. Ne në punën tonë”.

Pamjet e marra në dhomën e gjumit tregojnë shenjat e plumbit i cili ka hyrë nga dritarja dhe ka përfunduar në murin e brendshëm të saj. Gjurmë gjaku konstatohen edhe në krevatin e të plagosurit. Një tjetër gjurmë plumbi është poshtë dritares, nga ana e jashtme e banesës.

Familjarë të tjerë të fisit Lika, tregojnë momentët e mësymjes së policisë në banesat e tyre.

Familjar 1: I thashë pse më qëlloni ça kini, jeni policia ça doni, kontrolloni ça keni në shtëpi, ore po nuk kam gjë, kam gruan kam dhe gocën dhe çunin.

Familjar 2: Të vish në 4 të mëngjesit të ngrihesh nga gjumi, Ne thamë ça ishte kjo zhurmë sikur dhe kriminelë të kishim qenë ne, jo ashtu. Shteti është shtet, bjere kartën e identitetit nëse kërkon njeri, shikonte mua çunin, tjetrin.

Familjar 3: Kërkojmë një të shumëkërkuar na thanë që është strehuar këtu te ju, po hajde urdhëroni, hajdeni brenda i thamë ne. Po të sillen si njerëz jo si kafshë. Të vesh ti të vrasësh plakun në gjumë. Plaku 78 vjeç pa u ngritur nga gjumi me armë në rrëzë të veshit.

Familjar 4: Na erdhi policia terror, në orën 5 të mëngjesit terror, qëlluan me armë na plagosi të tërëve, na ktheu me fytyrë pas murit, na vendosi prangat.

Familjar 5: E vranë xhajën në gjumë.

Gazetarja: Ku e kapi plumbi?

Familjar 5: Në ballë i ka dalë prapa kokës.

Gazetarja: Po tani ku e mbajnë.

Familjar 5: Në spital qe, në Lushnje, nuk e mbajtën, tani është në Tiranë.

Policia e Shtetit ka reaguar me anë të një njoftimi për shtyp në lidhje me ngjarjen. Sipas saj gjatë planit operacional për kapjen e dy të dyshuarve për vrasje, të cilët fshiheshin në banesën e 77- vjeçarit, ky i fundit thirrjes së policisë i është përgjigjur me armë. Haxhi Lika sipas policisë ka dalë në dritare me armë gjahu.

Ndërsa policia pas thirrjes për dorëzim ka qëlluar në ajër. Plagosja e 77 vjeçarit mbetet në rrethana të paqarta sipas policisë. Ai ndodhet i shtruar në Spitalin Ushtarak të Tiranës.

Pas këtij operacioni policia ka ndaluar dy djemtë e të plagosurit , vëllezërit Martin dhe Arben Lika.

Sipas Policisë së Shtetit është marrë informacion se në banesën e të moshuarit Lika strehoheshin dy shtetas të dyshuar si autorë vrasjesh. /abcnews.al

GREQI-PADIA-1280x720.jpg
ent ela19:15 | 01/08/2018

Familjarët e viktimave të zjarreve në Greqi kanë paditur institucionet me akuzën se kanë dështuar në mbrojtjen e qytetarëve. Organet përgjegjëse për menaxhimin e katastrofave rrezikojnë të përballen me akuza të rënda, përfshirë atë të vrasjes.

Familjarët e dy personave që humbën jetën në zjarret që ranë në lindje të Athinës kanë paditur institucionet shtetërore greke. Këto të fundit, konkretisht reparti i zjarrfikësve dhe policia, mund të akuzohen për një sërë veprash penale si “vrasje pa paramendim”, “lëndime trupore” dhe “ekspozim të qytetarëve ndaj rrethanave vdekjeprurëse”. “Mendoj se ata që janë përgjegjës për mbrojtjen e qytetarëve, për të shuar zjarret dhe për të marrë masa për t’i parandaluar ato, duhet të dënohen”, ka deklaruar Antonis Fusas, avokat i familjarëve të viktimave. Ndërkohë, prokurorët vazhdojnë hetimet mbi shkaqet e rënies së zjarrit dhe reagimin e autoriteteve ndaj tragjedisë që mori mbi 90 jetë njerëzish në qytetin bregdetar të Matit dhe zonave përreth. Dy viktimat humbën jetën teksa përpiqeshin t’u shpëtonin flakëve dhe trupat e tyre u gjetën rreth 400 metra nga shtëpitë e tyre. “Ndodhemi në një situatë të dëshpëruar dhe tragjike, pasi duhet të mbajmë zi për humbjen e pamerituar të të dashurve tanë”, thuhet në padinë e familjarëve. Mësuesi Vasilis Katsagiris, 70 vjeç, mbeti i bllokuar në një garazh, ndërsa bashkëshortja dhe miqtë e tij të ardhur nga Amerika përpiqeshin të arrinin plazhin më të afërt. E shoqja u kthye për të shpëtuar atë dhe një fqinjën e tyre Maria Pagomenou, por nuk ia arriti. Dy ditë përpara tragjedisë, ata kishin festuar martesën e vajzës së tyre. Në padi nënvizohet se, as përpara rënies dhe as gjatë përhapjes së zjarreve autoritetet nuk dhanë udhëzime se si të vepronin, apo se si të strehoheshin në një vend të sigurtë. /abcnews.al

avicii.jpg
ent ela12:06 | 27/04/2018

DJ Avicii, mund të ketë kryer vetëvrasje pasi nuk mund të duronte më gjendjen e vështirë shëndetësore. Kështu lanë të nënkuptohej me anë të një deklarate për mediat familjarët e tij. Gjithësesi policia ende nuk ka publikuar një raport zyrtar për shkaqet e vdekjes së 28 vjeçarit.

Familja e Avicii, yllit të muzikës elektronike botërore, që ndërroi jetë në moshën 28 vjecare në 20 prill, me anë të një deklarate për media ka lënë të kuptohet se DJ mund të jetë vetëvrarë. Edhe pse policia nuk ka dalë ende me një deklaratë zyrtare për shkaqet e vdekjes, fjalët e përdorura nga familjarët e tij bëjnë shumë të mundshme pistën e etëvrasjes. Në deklaratë shkruhej se Tim – emri i vërtetë i artistit – nuk mund të duronte dot më. Dëshironte të gjente paqen dhe punonte me ritme që e çuan në nivele të një stresi ekstrem

Burime të departamentit të policisë në Oman, ku dhe ndërroi jetë artisti, kanë përjashtuar pistën kriminele, por hetuesit po hartojnë një raport të ri, sidomos pas fjalëve të familjarëve të tij.

Dyshohet se shkak i një  gjesti të tillë ekstrem mund të ketë qenë gjendja e tij e rëndë shëndetësore, e cila zgjaste prej një kohe të gjatë. Në deklaratën e tyre familjarët falenderojnë personat që i kanë mbështetur në këto ditë të vështira, si dhe theksojnë se Tim me muzikën e tij do të jetë i paharruar. /abcnews.al

vlcsnap-error881-1280x720.jpg
ent ela15:41 | 03/03/2018

Xhaxhai i 16 vjeçarit  Anxhelo Gjokazaj që humbi jetën pasi u godit me thikë nga bashkëmoshatari i kërkon drejtësisë që të ndëshkojë autorin. Ai thotë se ndihet i shokuar nga ngjarja dhe nuk e kupton shkakun pse nipi i tij u vra.

Familja Gjokazaj ka hapur dyert e mortit.

Ende nuk e besojnë që djali i madh i familjes humbi jetën teksa u sulmua me thikë nga fqinji i tij, banesa e të cilët ndodhet dy rrugica më tutje.

Xhaxhai i viktimes Zef Gjokazaj ende i tronditur nga ngjarja thote se dhimbja në familje është e madhe.

Ai tregon se nipi sapo  kishte  dale nga shkolla dhe po kthehehej në shtepi kur u godit me thike.

Nuk mund të them gjë më tepër, se çoje fëmijën në shkollë e ma bin të therur. Tu ardh rrugës është llafos pse më shikon ti mua

Të afërm të autorit kanë kërkuar të ofrojnë ngushëllimet e tyre, por familja Gjokazaj nga Mirdita nuk ka pranuar.

Familja e tij ka kërkuar me pi kafe po ne jemi traditë mirditore po ne nuk mund të pranojmë. Se ai më ka vrarë me thikë”.

Në shtëpinë e autorit Devi Lala, situata është krejt ndryshe.

Këtu nuk hyjnë e dalin njerëz.

Një patrulle policie është vendosur në hyrje të rrugicës.

Ata i druhen përshkallëzimit të ndonje konflikti mes dy fiseve.

Gjysherit të cilët ndodhen të vetëm në shtëpi nuk pranojnë te flasin.

Jashtë kamerave ata i shprehin ngushëllime familjarëve .

Një shikim i hedhur drejt autorit është bërë shkak për nisjen e konfliktit, i cili përfundoi me një të vdekur.

Mbi 17 vjeçarin rendon akuza e vrasjes me paramendim./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono