Facebook

facebook.jpg
gra moz10:56 | 20/03/2018

Skandali me përdorimin e të dhënave personale të përdoruesve të Facebook për të ndikuar në zgjedhjet amerikane dhe Brexit ka shkaktuar dorëheqjen e parë. Ndërsa qeveria britanike kërkon të hetojë në thellësi të skandalit.

Përgjegjësi për sigurinë e informacionit i rrjetit social Facebook, Alex Stamos, ka dhënë dorëheqjen për shkak të skandalit me “Cambridge Analytica”, një shoqëri e cila ka ndihmuar Donald Trump gjatë zgjedhjeve presidenciale të 2016-s dhe fushatën pro Brexit, duke shfrytëzuar të dhënat e mbi 50 milionë përdoruesve të Facebook.

Stamos në prononcimin e tij ka folur për “mosmarrëveshje të brendshme” lidhur me menaxhimin e çështjes “Fake News” nga drejtuesit e gjigandit të teknologjisë. Sipas asaj që raporton gazeta Nju Jork Tajms, ai është larguar me polemika të shumta dhe ka kërkuar nga drejtuesit e Facebook që të tregojnë transparencë të plotë në aktivitetet dezinformuese të Rusisë në platformën e tyre.

Duket se të dhënat personale të 50 milionë përdoruesve të këtij rrjeti social janë filtruar nga kompania britanike e konsulencës dhe janë përdorur për të gjurmuar profile të votuesve me qëllim propagande si në SHBA ashtu dhe në Mbretërinë e Bashkuar, në veçanti në favor të presidentit aktual të Amerikës. Përveç këtyre problemeve, Facebook ka pësuar rënie edhe në bursë duke humbur mbi 7% të vlerës.

Komisioneri britanik për Informacionin njoftoi se do të kërkojë një mandat kontrolli për serverat dhe të dhënat e përdorura nga kompania Cambridge Analytica. Drejtori ekzekutiv i saj është filmuar nga media britanike “Channel 4 News” duke treguar se mund të përdorë kurthe me femra nga Ukraina dhe shantazhe për të diskredituar politikanët. Megjithë këto zbulime nga një kamër e fshehtë, kompania britanike mohon të ketë vepruar në shkelje të ligjit.

Për këtë çështje ka reaguar edhe Bashkimi Europian, duke e konsideruar të papranueshme përdorimin e të dhënave personale të përdoruesve të Facebook për qëllime politike. Gjithashtu njoftoi se shumë shpejt do të veprojë për të mbrojtur qytetarët europianë nga keqpërdorimi i të dhënave të tyre në rrjetet sociale./abcnews.al

zuckerberg.jpg
gra moz11:17 | 19/03/2018

Profile në Facebook të vjedhura për qëllime elektorale, është kjo akuza që autoitetet amerikane dhe ato britanike kanë ngritur ndaj themeluesit të rrjetit social, Mark Zuckerberg. Akuzat kanë të bëjnë me rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të fituara nga Trump dhe me referendumin për Brexit.

Zgjerohet skandali, një ditë pas hetimeve të Nju Jork Times dhe Guardian, që dëshmuan se si të dhënat e profileve të 40 milionë zgjedhësve amerikanë janë përdorur në mënyrë ë paligjshme nga Cambridge Analytica, si dhe nga një shoqëri kanadeze për qëllime elektorale. Në qendër të kritikave është vënë pikërisht themeluesi i Facebook, Zuckerberg.

Autoritetet amerikane në Shtetet e Bashkuara të Amerikës duan ta marrin në pyetje para komisionit hetimor për zgjedhjet presidenciale 2016 të fituara nga Trump. Ndërsa autoritete britanike në Londër për referendumin për Brexit.

Facebook, ka hedhur në gjyq Cambridge Analytica dhe dy shkencëtarët përgjegjës për mbledhjen e të dhënave. Me anë të një deklarate për shtyp, Facebook bëri të ditur se po kryen një kontroll të brendshëm për të vërtetuar nëse profilet personale të 50 milionë përdoruesve të sinjalizuar si të dhëna të përdorura në mënyrë jo të përshtatshme nga një këshilltar politik, ekzistojnë akoma apo jo.
Facebook po përpiqet të verifikojë akuzat duke premtuar se do të aplikojë të gjitha politikat e firmës në mbrojtje të informacionëve të përdoruesve./abcnews.al

lulzim-basha.jpg
gra moz16:58 | 28/02/2018

Lulzim Basha ka reaguar në Facebook në lidhje me sasinë rekord të drogës që u bllokua të martën mbrëma në Portin e Durrësit.

Sipas kreut të demokratëve, administratori i i “Arbri Garden” sh.p.k, Arbër Çekaj, ka udhëtuar 97 herë drejt Amerikës Latine.

Policia e Shtetit ka shpallur në kërkim Arbër Çepajn. Ai është administratori i “Arbri Garden”, që priste kontenerin me banane, por që në një dysheme të dyfishtë ishin fshehur 613 kilogramë kokainë. Çepaj është një emër i njohur për Policinë pasi edhe në të kaluarën ka qenë i përfshirë në trafikun e lëndëve narkotike./abcnews.al

Reagimi i plotë i Bashës

Kokaina fut në sherr klanet e drogës në qeveri.

Edi Rama dhe Fatmir Xhafaj janë aq të pabesueshëm saqë i pari i bandës thotë se operacioni për kokainën ishte rezultat vetëm i agjencive shqiptare, ndërsa i dyti thotë se kapja u krye në bashkëpunim me agjencitë e huaja.

Cilin nga klanet e drogës duhet të besojmë? Atë të Edi Ramës, pra klanin e kokainës së Xibrakës, apo klanin e Bolonjës së Agron Xhafajt i cili ka përvojë më të gjatë me trafikun e drogës nga Amerika Latine, për të cilin është dënuar në Itali.

Ndërkohë ky që i kapën 613 kg kokainë sot, dhe që është larguar në drejtim të paditur, paska bërë 97 rrugë Kolumbie nën hundën e Edi Ramës dhe Tahir-Xhafajve të tij.

Siç demonstron dokumenti më poshtë: //panjiva.com/Arbri-Garden-Shpk/41582645

 

 

facebook-2.jpg
gra moz22:03 | 21/02/2018

Facebook bën shumë para duke i shitur të dhëna prej përdoruesve të vet bizneseve të mëdha.

Tani, një aksioner i rrjetit social ka propozuar, që rrjeti social t’ju paguajë një shumë prej 500 dollarësh në muaj çdo amerikani që fiton më pak se 50.000 dollarë në vit.

Natyrisht, kjo formë e re pagese nuk do të paguhet nga vetë Zuckerberg, si një lloj ndjese, por do të jetë një taksë mbi të pasurit.

Chris Hughes, i cili bëri miliarda pasi u bë aksioner i rrjetit social, tha se kjo formë ndihme është shumë e rëndësishme për t’iu kundërpërgjigjur rritjes së pabarazisë ekonomike në Shtetet e Bashkuara./abcnews.al

rama-plantacioni-1280x668.jpg
ent ela09:03 | 21/02/2018

Mëngjesin e sotëm kryeministri Edi Rama ka zgjedhur të urojë ndjekësit e tij në facebook me pamje të një plantacioni të ri shegësh mbi tokat e Divjakës.

“MIRËMËNGJES 😃

dhe me këto pamje spektakolare të një plantacioni të ri shegësh që ka lindur mbi tokat e kripëzuara të Divjakës, si pjesa e parë e një projekti të madh transformues aty ku deri dje nuk mbillej dot asgjë, ju uroj një ditë të mbarë 🌳👍” s”- shkruan Kryeministri

28217069_1558848660835632_1758745719_o.jpg
ent ela08:50 | 15/02/2018

Përmes një video të postuar në rrjetin social Facebook, kryeministri Rama ka uruar të gjithë ndjekësit e tij.

Në të shfaqet liqeni i Pukës, për të cilin Rama premton se shumë shpejt do të lindin pikat e agroturizmit dhe falë edhe të cilit do të rritet turizmi e ekonomia lokale.

“MIRËMËNGJES

Dhe me këtë përsëritje të fotos së mëparshme në video, të këtij liqeni në mes të qytetit, ku shumë shpejt do të lindin pikat e agroturizmit dhe falë edhe të cilit do të rritet turizmi e ekonomia lokale, ju uroj një ditë të mbarë”- shkruan Rama./abcnews.al

jim-carrey.jpg
gra moz18:23 | 07/02/2018

Aktori i njohur amerikan, Jim Carrey, është pozicionuar politikisht kundër rrjetit social Facebook, duke e akuzuar se nuk po bën sa duhet për të ndalur influencën ruse në Shtetet e Bashkuara.

Aktori amerikan Jim Carrey ka mbyllur profilin e tij në Facebook, pasi sipas tij, rrjeti social i themeluar nga Mark Zuckerberg nuk lufton sa duhet kundër influencës ruse.

“Po nxjerr në shitje stokun tim të aksioneve në Facebook dhe po mbyll profilin tim sepse rrjeti social ka përfituar nga influenca ruse. Ftoj të gjithë investitorët e tjerë, që shqetësohen për të ardhmen tonë, të bëjnë të njëjtën gjë”, ka thënë aktori përmes një postimi në rrjetin social Twitter.

Në Shtetet e Bashkuara prej mëse një viti vazhdojnë hetimet mbi ndërhyrjen e përfolur ruse në fushatën elektorale të 2016-s. Shtatorin e kaluar, Facebook raportoi se kishte identifikuar disa qindra profile të rreme, që i lidhte me Rusinë dhe përmes të cilëve në Shtetet e Bashkuara ishin përcjellë mijëra mesazhe politike.

Ndërkohë, lajmi i Carrey ka bërë xhiron e botës dhe ka mbërritur deri në Moskë, ku aktori komik është mjaft popullor, por deri tani nuk ka patur një reagim.

Carrey është përfshirë në çështje politike edhe më herët, si në rastin kur ndërmori një fushatë kundër vaksinimit dhe e quajti guvernatorin e Kalifornisë Jerry Brown një “fashist korporatash që helmonte fëmijët”./abcnews.al

marck.jpg
gra moz20:18 | 05/02/2018

Mark Zuckerberg është një nga emrat njohur ditët e sotme, kjo pasi doli në skenë në vitin 2004, kur lançoi Facebook-un. Doemos që dita e Zuckerberg është shumë e zënë dhe pavarësisht se punon deri në 60 orë në javë e udhëton rreth botës, gjen gjithmonë kohë për t’u ushtruar dhe për të kaluar me familjen e tij.

Shikoni si kalon një ditë normale Zuckerberg.

Në një fjalim në 2016-n në Jerry Seinfeld, themeluesi i Facebook zbuloi se zakonish zgjohet në orën 8:00 dhe menjëherë shikon mediat sociale.

“Gjëja e parë që bëj është të shikoj telefonin. Shikoj në facebook që të kuptoj se çfarë po ndodh rreth botës, shikoj mesazhet dhe më pas Messenger-in dhe WhatsApp-in”, tha ai.

Pasi bën këtë, Zuckerberg ushtrohet, gjë që mundohet ta bëjë të paktën tri herë në javë.

“Të qëndrosh në formë është shumë e rëndësishme. Për të bërë gjithçka mirë duhet energji dhe ti ke më shumë energji kur je në formë. Unë sigurohem që të ushtrohem tre herë në javë,” tha ai gjatë një fjalimi të mbajtur në 2015-n.

Përsa i përket modës është mëse e qartë që Zuckerberg dëshiron t’i qëndrojë “besnik” një uniformë normale pune, që konsiston në xhinse, një bluzë gri dhe atlete.

Jashtë pune, Zuckerberg kalon sa më shumë kohë të mundet me gruan, Priscilla Chan e dy vajzat, Max, dy vjeçe dhe August, që ka ka lindur vitin e kaluar.

Sipas Bussines Insider, çdo natë, Zuckerberg u mëson vajzave një lutje tradicionale hebraike./abcnews.al

facebook-1.jpg
gra moz22:42 | 01/02/2018

Rrjeti social më i madh në botë, Facebook, ka regjistruar një rënie të ndjekësve në Amerikën e Veriut, duke vënë në alarm aksionerët. Shkak dyshohet të jetë bërë ashpërsimi i konkurrencës dhe përfshirja në skandalin e njohur si “Russia-gate”.

Në vitin 2017 pa fitimet t’i rriteshin me 47 për qind, duke prekur kuotën e 40 miliardë dollarëve. Edhe përfitimet u rritën ndjeshëm, me 56 për qind, duke arritur në 16 miliardë.

Por gjërat nuk janë aq pozitive sa duken për rrjetin social më të famshëm në botë, Facebook, që në tremujorin e fundit të vitit të kaluar regjistroi një rënie të ndjekësve të tij. E teksa përdoruesit në mbarë botën vijnë në rritje, ata në rënie janë në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Rënia, e publikuar në raportin financiar të Facebook, ka qenë me 1 milion përdorues ditorë.

Thënë ndryshe, koha e kaluar online ka rënë me 2 minuta për përdorues. Shkak për këtë situatë, që mund të ketë alarmuar aksionerët, mendohet të jetë bërë shumëllojshmëria e rrjeteve sociale dhe përfshirja e grupit të themeluar nga Mark Zuckerberg në skandalin e njohur si “Russia-gate”./abcnews.al

facebook.jpg
gra moz18:24 | 01/02/2018

Përdoruesit e Facebook-ut kanë shpenzuar më pak kohë online në rrjetin social edhe pse ishte deklaruar nga kompania se do të bëheshin disa ndryshime të rëndësishme në “News Feed”.

Raportet treguan se ka pasur më pak video virale, duke ulur në këtë mënyrë kohën që shpenzohet në rrjetin social, rreth 5 për qind, që do të thotë rreth 50 milionë orë më pak në ditë, tre muajt e fundit të 2017-s.

Megjithatë, Facebook raportoi se rënia pritej dhe këto rezultate janë të kënaqshme.
Shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg, tha se prioriteti është të inkurajojë më shumë ndërveprime ndërmjet përdoruesve.

“Të ndihmojmë njerëzit të lidhen me njëri-tjetrin është më shumë rëndësishme se të maksimizojmë kohë që ata kalojnë në Facebook. Ne mund të sigurojmë se shërbimi është i mirë për mirëqënien e njerëzve dhe të shoqërisë në përgjithësi”, tha Zuckerberg./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono