fabrika

shqiptar.jpg
G. P.09:41 | 19/07/2019

Të shumta janë rastet kur shqiptarët janë shfrytëzuar për të punuar në fabrikat e kanabisit në Britaninë e Madhe. Kësaj here për këtë çështje është ndalur të flasë edhe media prestigjioze CNN, e cila ka trajtuar në një video historinë e një shqiptari.

“Nëse do ta dija se do shkonte kështu, nuk do të isha larguar kurrë nga Shqipëria”, tregon ai. Shqiptari nuk e ka treguar identitetin, për shkak se frikësohet për jetën e tij.

I riu rrëfeu se si ishte bërë viktimë e skllavërisë moderne pas një fatkeqësie në familje. I mbetur pa para sepse të gjitha i kishte dërguar në Shqipëri, ai u detyrua të merrte borxh.

“Para katër vitesh babai im pësoi një aksident dhe më duhej të dërgoja para në shtëpi. Kështu që dërgova çdo gjë që kisha dhe më pas nuk kisha më para. Më prezantuan me një person, të quajtur Salam. Shkova të bisedoja me të dhe më tha që të mund të më jepte borxh disa para, por sigurisht që do të mbante një përqindja, sepse dukshëm në këtë mënyrë punonin ata. Thashë direkt po dhe mora paratë pak nga pak. Po i kthefsha mbrapsht për të, por shumë ngadalë. Erdhi deri në atë pikë sa ai tha “Nuk jam duke bërë paratë e mija në këtë mënyrë, kështu që do ta shes borxhin tënd tek ky person… do të procedosh njësoj si më paguaje mua. Unë do iki, por do paguash këtë person”. Nuk kisha shumë zgjedhje. Nuk mund të thosha jo. Më mori në telefon dhe më tha bëhu gati për javën që vjen, do të vij të të marr dhe do të të dërgoj tek puna e re. Thashë dakord. Ai erdhi. Unë isha gati për punë, me rroba pune. Më mori dhe më dërgoi tek kjo shtëpi. “Rri vetëm këtu dhe kujdesu për shtëpinë”, tha. Pastaj futën bimët brenda dhe unë e dija direkt se çfarë po ndodhte. I thashë që nuk di të kujdesem për këtë punë. Ai tha, “Mos u shqetëso, vetëm rri këtu”, rrëfeu i riu.

Shqiptari ka treguar se nuk mund të debatoje me personin që e dërgoje aty pasi nevrikosej. Atij i lejohej të dilte vetëm një herë në javë dhe është shprehur se nuk kishte kushte për të jetuar.

“Nuk kisha zgjidhje, duhet ta bëja. E vetmja gjë që më mbajti të shkoja në polici ishin vetëm tre muaj, 6000 paund. Nëse kjo nuk ndodhte, pastaj më duhet të shkoja diku, në polici apo kudo qoftë. Do të ishte më mirë në burg se aty brenda. Nuk kishte kushte. Kishin krijuar kushte për bimët, sepse ato ishin të rëndësishme. Unë nuk isha i rëndësishëm. Unë isha atje vetëm që të rritej droga. Nuk më lejohej të dilja. Vetëm një herë në javë që të paguaja faturat dhe të blija ushqim për veten. Nëse kapesh në atë shtëpi shkon në burg. Në mendjen time ishte më mirë të shkoj në burg dhe të deportohem se sa të qëndroj atje sepse edhe shëndeti im po përkeqësohej”, thotë ai.

I riu u zbulua pas tre muajsh gjatë një aksioni të policisë.

“Kur erdhi policia në fillim u frikësova. Nuk isha arrestuar kurrë dhe isha i frikësuar, por ata ishin shumë të mirë. Më qetësuan dhe më treguan se çfarë po ndodhte. Më shpjeguan rreth skllavërisë moderne sepse nuk dija asgjë rreth kësaj”, tha ai.

I riu është në pritje të vendimit pasi ka aplikuar për azil. Ai është i frikësuar për jetën pasi mendon se drejtuesit e bandës ku punoi do ta lëndojnë në Shqipëri.

“Nuk e di se çfarë do ndodhë me mua apo si do mbarojë kjo gjë”, përfundon shqiptari./abcnews.al

konsumatore.png
G. P.16:50 | 30/04/2019

Kina është vendi që prodhon më shumë birrë në botë. Ndërsa ndër vendet e Bashkimit Europian Italia renditet e katërta. Vendin e parë për konsumin e birrës në Europë e mban Gjermania.

497.8 milionë hektolitra birrë. Kina është prodhuesi i parë botëror, ndërsa Europa e ndjek prapa me 400.2 milionë. Italia renditet e katërta në vendet e Bashkimit Europian me 14.5 milionë. Të dhënat pasqyrojnë veprimtarinë në periudhën 2016 – 2019.

Duke analizuar panoramën europiane, Bashkimi Europian mund të mbështetet në 8490 fabrika birre. Vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, që mban vendin e parë në kontinentin e vjetër, numërohen 2250, në Gjermani 1408, dhe në Francë 950.

Gadishulli mbrohet me 757 fabrika të vogla, përballë Spanjës, e cila numëron vetëm 483. Pjesa tjetër shpërndahet në venet e mbetura anëtare të Bashkimit Europian.

Të dhënat janë në linjë me kërkesën e brendshme europiane prej 359 milionë hektolitrash. Mes vendeve europiane, rekordi për konsumin e birrës i takon Gjermanisë me 85.5 milionë hektolitra, e ndjekur nga Mbretëria e Bashkuar, Spanja, Polonia dhe Franca./ABC News Albania

biznese.jpg
G. P.13:48 | 28/04/2019

Këtë fundjavë kryeministri Edi Rama ka vizituar dy biznese vendase në Elbasan. Shqetësimi kryesor që i kanë shprehur sipërmarrësit është mungesa e profesionistëve.

Bashkëpunimi me Shërbimin Kombëtar të Punësimit u jep punonjës të aftë bizneseve, por nuk mjafton. Ky është një shqetësim i përsëritur nga shumica e tyre e këtë i thotë kryeministrit një prej përfaqësuesve të një kompanie me profil industrial në Elbasan.

“E gjitha historia në këtë ndërmarrje është që, duhet rritur shkolla profesionale,” u shpreh një përfaqësuese e kompanisë.

“Te kapanoni i ri duam të bëjmë edhe klasa, sepse këtu po sjellin tani për praktikë, edhe universitetet, edhe shkollat e mesme dhe i kemi bërë pa asnjë kosto, vetëm t’i sjellin të mësojnë. Rroga mesatare këtu shkon te 80 mijë lekë të reja,” shton një përfaqësues tjetër.

Fabrika e prodhimit të konstruksioneve metalike në Elbasan,prodhon kryesisht për tregun e huaj duke eksportuar në Amerikë, Nikaragua, Gjermani, Francë e Spanjë.

Kryeministri vizitoi edhe fabrikën e re për prodhimin e lëndës së parë për bateritë e makinave, në Bradashesh, Elbasan, investimi më i ri në këtë zonë me vlerë mbi 20 milionë dollarë ku parashikohen të punësohen 200 punëtorë./abcnews.al

SHENGJINI-FABRIKA-NDOTJA_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_01.05-1280x698.jpg
G. P.18:34 | 26/11/2018

Banorët që jetojnë pranë fabrikës së peshkut në hyrje të Shëngjinit protestojnë për ajrin e ndotur nga shkarkimet pa kontroll. Ata thonë se nuk po gjejnë një zgjidhje për të shmangur këtë situatë. Kurse drejtuesit e Inspektoriatit Mjedisor në Lezhë i thanë ABC News se nuk ka ndotje si pasojë e shkarkimeve të ujërave nga kjo fabrikë.

Në këtë territor banorët kanë vite që vuajnë. Aroma e rëndë e fabrikës së përpunimit të peshkut ua ka vështirësuar jetën. Shumë familje janë larguar nga aty vetëm nga ky shkak. Është hyrja për në Shëngjinin turistik. Banorët janë të irrituar. Thonë se nuk gjejnë zgjidhje për të larguar ndotjen. Kanë bindje që kjo ndodh për shkak se paguhet rryshfet. Ata tregojnë se ujërat e ndotura derdhen në det dhe në kanalizimet e ujërave të zeza të Shëngjinit.

Banori 1: “Pothuajse çdo ditë dëgjohet aroma, nga mëngjesi deri në darkë. Është bërë e pabanueshmë zona këtu përreth. Në darkë kur shkarkohen ato edhe në qendër të Shëngjinit mund të dëgjohet era.”

Banori2: “Ajo është aq problem sa të formohet kanceri në trup.”

Banori 3: “Kjo duhet të hiqet, nuk jetohet hiç. Jemi bërë për të shitur shtëpitë, çdo gjë.”

Për situatën, ABC News mori kontakt me drejtuesit e Inspektoriatit Mjedisor në Lezhë. Përmes telefonit, pasi zyrtarët nuk pranuan të intervistoheshin para kamerave. ABC News-it u tha se janë ushtruar vazhdimisht kontrolle dhe nuk ka ndotje si pasojë e shkarkimeve të ujërave nga kjo fabrikë. Më parë, fabrikës i janë mbyllur dy shkarkime të kundraligjshme. Njëra tek porti dhe tjetra te kanalizimet e ujërave të zeza, por era e rëndë vazhdon të shqetesojë banorët, vizitorët e turistët./abcnews.al

Përgatiti: Gjergj Figuri, gazetar i ABC News, Lezhë

ELBASAN-AKSIDENTI-MBULIM_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.41-1280x720.jpg
G. P.10:24 | 20/10/2018

Një ditë pas ngjarjes ku humbi jetën një punëtor dhe u plagos një tjetër tek fabrika e çimentos në Elbasan policia ka arrestuar dy persona dhe ka proceduar në gjendje të lirë dy të tjerë.
Sipas policisë tekniku i ndërtimit Gëzim Jaçellari, 65 vjeç dhe menaxheri në departamentin e shpërndarjes Gëzim Spaho, 66 vjeç, janë vënë në pranga.
Në gjendje të lirë janë proceduar një inxhiner dhe përgjegjës turni. Të gjithë dyshohen se nuk kanë zbatuar rregullat e mbrojtjes në punë. Të premten në mesditë dy punëtorë të fabrikës u zunë poshtë nga një masiv çimentoje. Për pasojë humbi jetën Musa Sula dhe u plagos rëndë Tomor MekerZaku./abcnews.al

edi-ramaaa-1.jpg
G. P.16:19 | 24/09/2018

Sektori i peshkut dhe produkteve të detit shihet me përparësi nga qeveria. Arsyeja sipas kryeministrit Edi Rama është ndikimi edhe në rritjen e nivelit të pagave të të punësuarve në peshkim.

Në një vizitë në fabrikën e përpunimit të peshkut dhe produkteve te detit në Kavajë, kreu i qeverisë mori konfirmimin se nëse mbështeten nga qeveria bizneset kanë mundësi të zgjerohen.

“Kemi bërë një investim në bashkëpunim me AZHBR-në këtë vit dhe do ta rrisim sasinë e eksporteve në rreth 1 mijë ton. Procedurat këtë vit kanë qenë shumë lehtësuese. Kemi pasur një sensibilizim shumë të madh nga AZHBR-ja. Përpunohet kryesisht për eksport”.

Sipas administratorit të fabrikës së peshkut problemi kryesor është krahu i punës./abcnews.al

vlcsnap-error451-1280x720.jpg
us er14:44 | 04/01/2018

Rivihet në punë Fabrika e re të Pasurimit të Bakrit në Spaç. Përveç 300 të punësuarve të rinj, investimet e fazës së parë prej 11 milionë dollarësh në teknologji bashkëkohore që mbron mjedisin, pritet të kenë një impakt ekonomik rreth 6 milionë dollarë në vit për gjithë zonën e Mirditës. Njoftimi u bë nga kryeministri Edi Rama, i cili publikoi në rrjetet sociale dhe një video.
Miniera e bakrit në Spaç gjatë regjimit komunist funksiononte falë punës në kushte ekstreme të ish të burgosurve, kryesisht ato politikë. Një kompani turke ka përfunduar ndërtimin e fabrikës së pasurimit të bakrit në Spaç dhe pritet të fillojë nga puna në shkurt ose mars të këtij viti. Parashikimet janë që në minierën e Spaçit të ketë një prodhim prej gati 20 mijë tonësh në vit, ndërkohë që rezervat e kësaj miniere perllogariten në rreth 2.8 milionë ton. Pas Munellës, miniera e Spaçit konsiderohet më e madhje në vend për nxjerrjen e bakrit në vendin tonë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono