europa

nervoz.jpg
Sej rie08:16 | 22/05/2019

Koalicioni i madh që qeveris Gjermaninë, ai midis kristiandemokratëve, kristiansocialëve dhe socialdemokratëve mund të humbasë shumë në zgjedhjet europiane që pritet të mbahen ditën e dielë. Vërtet që zgjedhjet janë për parlamentin europian, por rezultati i tyre “do të ndiqet me vëmendje në nivel kombëtar,” thotë Ursula Münch, drejtoreshë e Akademisë për Formimin Politik në Tutzing. Ajo  mendon se CDU, CSU dhe SPD do të pësojnë rënie. Prandaj nervoziteti është i madh.

“Këta janë ata që do të humbasin”

Sidomos socialdemokratët rrezikohen të kenë rënie tjetër. SPD pati marrë në zgjedhjet e fundit europiane 27 përqind, kësaj here në sondazhe ata kanë nivel më të ulët. Përveç kësaj, për herë të parë që pas Luftës së Dytë Botërore, socialdemokratët nuk do të jenë më një nga dy partitë që marrin maksimumin e votave në zgjedhje që zhvillohen në nivel federate. Për SPD kjo do të ishte “dramë e pakrahasueshme”, thotë Ursula Münch. Partia më e vjetër e Gjermanisë do të shihet me syrin “këta janë humbësit”. Në parti do të shpërthejnë diskutimet e reja për personelin, drejtimin e partisë dhe pjesëmarrjen në Koalicionin e Madh.

Münch nuk mendon se SPD do të largohet nga qeveria. “SPD mund të nervozohet vetë ose të shohë se si mund t’i ngrejë nervat CDU-së.” Sepse edhe kristiandemokratët i ndjekin me shqetësim sondazhet. Disa prej tyre mendojnë se kursi konservator i shefes së re të CDU, dhe mbase pasardhëses së Merkelit, Annegret Kramp-Karrenbauer është i gabuar, kurse të tjerët mendojnë se qëndrimi i gjatë i Merkelit në postin e kancelares e dëmton partinë, prandaj bëjnë thirrje për ndryshime. E sigurt është se pas zgjedhjeve do të ketë ndryshime në disa poste ministrash.

Ndryshim i kancelares pa zgjedhje të reja?

Pasigurinë e CDU e treguan edhe fjalët që dolën javën e kaluar. Shumë vetë mendojnë madje se Merkel mund të shkojë në Bruksel dhe postin e saj mund ta marrë Kramp-Karrenbauer. Merkel i përgënjeshtroi menjëherë këto fjalë, por Ursula Münch mendon se as SPD nuk do të pranonte ndryshimin e parakohshëm të kancelares. Pra ajo që mbetet janë zgjedhjet e reja, për t’i dhënë fund erës së Merkelit? “Nëse CDU fillon të humbasë nervat,” thotë Münch, atëherë do të ekzistonte edhe një mundësi tjetër. Në lojë do të futeshin Të Gjelbërit.

Këtë e konfirmon Ralf Fücks, drejtor i Qendrës për Modernen Liberale dhe ish-politikan i gjelbër. Në afrimin e Të gjelbërve me Aleancën liberale “Renaissance në Europë” të presidentit francez Macron, ai sheh një shanc që del nga “mënyra e moçme e të menduarit”. Kjo krijon mundësi për të patur “alternativë kundrejt Koalicionit të Madh”. Fücks mendon se si në Bruksel ashtu edhe në Berlin mund të ketë aleanca të Të Gjelbërve me liberalët dhe konservatorët ose socialdemokratët.

Fryma e kohës është e gjelbër

Presupozohet se Të Gjelbërit do të dalin shumë entuziastë nga zgjedhjet europiane, sepse për ta çdo gjë është duke ecur drejt triumfit. “Fryma e kohës i jep prioritet Të gjelbërve”, thotë Fücks. Lëvizja “Fridays for Future” e ka kthyer klimën në temë të rëndësishme të politikës në Gjermani. Të gjitha partitë kanë folur kohët e fundit për ambientin, por vetëm Të Gjelbërve u besohet se edhe do ta bëjnë atë që thonë. Münch mendon se sfida për partinë ekologjike do të jetë “të mos triumfojë dhe aq shumë”.

Por, çfarë do të bëjnë Të Gjelbërit në politikën e brendshme gjermane kur të marrin një rezultat të mirë në zgjedhjet europiane? Fücks beson se Të Gjelbërit do të marrin më shumë mbështetje për temat e tyre, të cilat duhet t’i fusin në axhendën politike. Por që vërtet të venë diçka në jetë, ata duhet të marrin pjesë në qeverisje. Sipas Ralf Fücks nuk mund ta imagjinojë që Të Gjelbërit “të kthehen në ndihmësa për të marrë shumicën në rast se do të ndryshohet kancelarja, pa zhvilluar zgjedhje të reja.”

Faktikisht në zgjedhjet europiane, Të Gjelbërit mund ta dyfishojnë rezultatin e marrë në zgjedhjet e fundit gjermane më 2017, prej 8,9%, duke lënë mbase mbrapa edhe socialdemokratët. Por meqenëse të gjitha partitë e tjera do të kenë rezultate më të këqija se 2017, Ursula Münch thotë shkurt dhe saktë: “Të Gjelbërit janë të interesuar të ketë zgjedhje të reja, por asnjë nga partitë e tjera.” As populistët e djathtë të Alternativa për Gjermaninë (AfD), që doli me fitim më 2017.

AfD është njollosur shumë

Dy vjet më parë përfituesi i frymës së kohës ishte AfD. Politika ndaj refugjatëve e Angela Merkelit, diskutimet për terrorizmin dhe sigurinë e brendshme përcaktuan atmosferën politike. Tema e refugjatëve, që ka qenë temë kryesore e AfD, ka humbur rëndësinë në Gjermani për shkak të rënies së numrit të migrantëve. Po ashtu AfD ka probleme të tjera si afera e sponsorizimeve të partisë, afërsia me ekstremistët e djathtë, “partia thjesht është njollosur shumë”, thotë politologia Münch. Kjo largon shumë zgjedhës.

Por zhvillimet e temave për AfD duhet të jenë mësim edhe për Të Gjelbërit, mendon Münch: “Pak kohë më parë ne nuk patëm menduar se tema e refugjatëve do binte kaq shumë.” Ralf Fücks mendon se Të Gjelbërit duhet të kenë kujdes që pas zgjedhjeve të justifikojnë “kthimin e tyre historik në urë lidhëse” midis “lëvizjeve për klimën dhe institucioneve politike”. Edhe pas zgjedhjeve është shumë e rëndësishme që brezi i ri të tregojë “aftësinë për të vepruar në demokraci parlamentare”./DW

merkel-2.jpg
ent ela23:35 | 15/05/2019

Në një intervistë për një të përditshme gjermane, kancelarja Angela Merkel ka rrëfyer të fshehtat e marrëdhënies së saj me Emanuel Makron. Merkel ka deklaruar se shpesh herë me presidentin francez kanë debate të forta, por në fund gjejnë gjuhën e përbashkët për të çuar përpara projektin europian, të vënë në provë nga avancimi i euro-skeptikëve.

Të njohur për afrimitetin mes tyre, Angela Merkel dhe Emanuel Makron kanë herë pas here edhe fërkime. Prapaskenat e marrëdhënies mes dy liderëve më të fuqishëm të Europës i ka rrëfyer kancelarja gjermane, e cila megjithatë ka nënvizuar se pavarësisht dallimeve ajo dhe presidenti francez e gjejnë gjuhën e përbashkët. “Sigurisht që kemi debate të forta. Mentalitetet tona ndryshojnë në disa aspekte dhe në disa të tjera rolet tona i shohim ndryshe. Por e arrijmë gjithmonë një kompromis”, ka deklaruar Merkel në një intervistë për një gazetë gjermane. Gruaja e hekurt e Europës ka nënvizuar se sikurse ajo, edhe Makron po lufton për një objektiv të përbashkët, reformimin e Eurozonës. “Në këtë mënyrë kemi arritur dhe vazhdojmë të arrijmë shumë objektiva për projektin europian”, ka thënë Merkel, që megjithatë ka shtuar se i ka kundërshtuar disa ide të kreut të pallatit Elize që ekspozonin Gjermaninë ndaj rrezikut. Sa u takon zgjedhjeve euro-parlamentare që mbahen këtë muaj, kancelarja ka shprehur shqetësimin për avancimin e euro-skeptikëve, por është shprehur optimiste sa i takon së ardhmes europiane. “Kjo do të thotë se e ndjej edhe më të fortë detyrën për t’u bashkuar me të tjerët, për të bërë që Europa të ketë një të ardhme”, ka vijuar Merkel. Në janar, Merkel dhe Makron nënshkruan një traktat të ri për të ripërtërirë atë të pasluftës të vitit 1963, por analistët druhen se ata do ta kenë të vështirë të udhëheqin një Union që tashmë është bërë me 28 vende anëtare, shpesh herë interesat e të cilave janë përplasur. /ABC News Albania 24/7

anija-3.jpg
G. P.19:02 | 10/05/2019

Emigrantë të shumtë kanë humbur jetën pasi varka me të cilën po lundronin në ujërat e Mesdheut është përmbysur. Ngjarja ka ndodhur në brigjet e Tunizisë, autoritetet e të cilës kanë deklaruar se viktimat janë rreth 70 dhe se varka me të cilën po udhëtonin ishte nisur nga Libia. Marina tuniziane u ka ardhur në ndihmë 16 të mbijetuarve, ndërsa po vijon kërkimet për trupat e pajetë. Emigrantët dyshohet se ishin nga vendet e Afrikës nën-Sahariane.

Disa mijëra emigrantë përpiqen çdo vit të kalojnë Mesdheun për të arritur Europën, por shpesh herë udhëtojnë me mjete të vjetra dhe të tejmbushura, ndaj dhe shumë prej tyre humbin jetën. Një raport i OKB-së i publikuar në janar thoshte se të paktën 6 emigrantë në ditë kanë humbur jetën gjatë 2018-s në përpjekje për të arritur kontinentin e vjetër./ABC News Albania 24/7

roma-mourinho.jpg
G. P.21:45 | 04/05/2019

Mediat në Spanjë e bëjnë fakt të kryer kalimin e Luka Joviç te Real Madrid. Pas dështimit të tratativave me Antonio Conte, Roma kërkon të nënshkruajë me Jose Mourinho.

E përditshmja spanjolle AS raporton se klubi i Real Madrid ka mbyllur marrëveshjen me sulmuesin e eintrhat Frankfurt Luka Joviç. 26-vjeçari është lojtari kyç i klubit gjerman që ka një ecuri të mrekullueshme në Europa League. Bomberi serb realizoi edhe në ndeshjen e fundit ndaj Chelseat ndërkohë që në këtë sezon ka arritur kuotën e 26 golave në të gjitha kompeticionet. Kalimi i tij në Madrid do të konkretizohet për shifrën e 60 milionë eurove. Nga kjo lëvizje do të përfitojë edhe Benfika që zotëron 20 përqind të kartonit të lojtarit.

Një lajm vërtet i bujshëm vjen nga Franca ku e përditshmja L’Equipe raporton se trajneri portugez Jose Mourinho është në drejtim të skuadrës italiane të Romës. Vështirësitë për të arritur te Antonio Conte ka detyruar presidentin e verdhekuqve James Pallota të tentojë nënshkrimin me ish-trajnerin e Interit. Por ka një kusht që luzitani të zbarkojë në Romë, kualifikimi në Champions për sezonin e ardhshëm.

Barcelona po kërkon një sulmues për të formuar vijën e parë të sulmit me Luis Suarez dhe Lionel Messi. Mediat spanjolle raportojnë se pas vështirësive për të mbërritur te Antoine Griezmann, katalanasit kanë në fokus një tjetër sulmues. Bëhet fjalë për francezin që aktivizohet te Arsenal, Lacazete. Për të bindur topçinjtë, Barcelona është e gatshme të ofrojë në kembim dy futbollistë, Umtiti dhe Andre Gomes. Vlera e Lacazet llogaritet në 60 milionë euro, ndërkohë që në sezonin aktual ka shënuar 18 gola dhe ka dhuruar 12 asiste./ABC News Albania 24/7

macron.jpg
G. P.20:55 | 04/05/2019

Vetëm 3 javë nga zgjedhjet e Parlamentit Europian, në Francë gara elektorale me gjasë do të jetë një “Déjà vu” e presidencialeve të vitit 2017, ku fitues u shpall Emmanuel Macron.

Sot, 2 vjet më pas beteja do të jetë sërish mes partisë së presidentit francez “La République en Marche” dhe forcës së ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, “Le Rassemblement National”.

Sondazhet në Francë flasin për një rënie të lehtë të Macron me 1.5% nga viti 2017. Megjithatë presidenti vijonë të kryesojë garën me 22.5%, ndërsa Le Pen e ndjek fare pranë me 21.5%.

Por një tjetër projektim e nxjerr forcën euro-skeptike të Le Pen në vend të parë me 24%, me një avantazh prej 3 pikësh përqindje ndaj Macron që arriti në 21%.

Marine Le Pen mbështet fuqishëm frontin populist të kryesuar nga zv/kryeministri italian Matteo Salvini, që bëson se rimëkëmbja e Europës nis kryesisht nga dëbimi i emigrantëve.

Emmanuel Macron nga ana tjetër propozoi një marrëveshje të re Shengen me më pak vende, një lëvizje që shihet nga analistët si politikë për të kënaqur valën euroskeptike që po rritet gjithnjë e më shumë në Europë.

TV Klan

salvini.jpg
G. P.08:19 | 02/05/2019

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orbán dhe ministri i Brendshëm i Italisë Matteo Salvini vijnë nga dy kampe të ndryshme politike. Por në takimin e tyre të parë në verën e kaluar ata dukeshin si miq të kahershëm dhe përfaqësues të një rruge të përbashkët. Ata u përqafuan përzemërsisht dhe ishin shumë miqësorë mes tyre. Orbáni e quajti Salvinin një yll të politikës së djathtë evropiane, me të cilin mund të shkëmbejë ide dhe përvoja.

Takimi i gushtit të vitit 2018 u mbajt në fillim të fushatës së Orbánit për zgjedhjet evropiane dhe paraqet një gjest demonstrativ kundër kritikëve në Partitë Popullore Evropiane, të cilave u përket edhe partia e tij Fidesz.

Salvini në vizitën e parë në Hungari

Italians Innenminister Matteo Salvini trifft den ungarischen Premierminister Viktor Orban in Mailand (Reuters/M. Pinca)

Tani, pak javë para zgjedhjeve për Parlamentin Evropian, në kohën kur PPE e ka suspenduar anëtarësinë e Fidesz në këtë organizatë, Salvini këtë të enjte vjen në vizitën e tij të parë në Hungari. Zyrtarisht ai është ftuar nga homologu i tij hungarez, ministri i Brendshëm Sándor Pintér. Por më së shumti vëmendje zgjon takimi i tij me Orbánin.

Zëdhënësi i qeverisë hungareze nuk ka dashur të përgjigjet në kërkesën e Deutsche Welles, për të shpjeguar ecurinë e takimit të Salvinit me Orbánin. Ndërsa gazeta Magyar Nemzet, shkruan se Orbáni dhe Salvini do të këshillohen për mundësitë e bashkëpunimit në Parlamentin Evropian.

Kryeministri i Hungarisë është më i afërt me idetë e Salvinit sesa idetë e kristinademokratëve, të cilëve u përket zyrtarisht. Orbáni është duke përhapur teori konspirative, të cilat mund të lexohen edhe në pamfletet e terroristëve të djathtë si Brenton Tarrant dhe Anders Breivik.

Retorika e paqëndrueshme

Orbáni kritikon Komisionin e BE për “tendenca ndryshimi të strukturës së banorëve”, ku popullata shumicë e krishterë të zëvendësohet me “masat e një kulture dhe civilizimi tjetër islam”. Orbáni ka deklaruar disa herë javët e fundit se zgjedhjet e ardhshme do të vendosin për të ardhmen e civilizimit të krishterë evropian. Që tani, sipas tij, të krishterët po diskriminohen në Evropë, ndërsa myslimanëve po u jepet përparësi.

Është pikërisht kjo retorikë, e cila ka rezultuar së fundi me largimin e Fidesz-it nga PPE, për shkak të pakënaqësisë gjithnjë e më të madhe me politikën e Orbánit dhe tendencat jo demokratike në Hungari.

Orbán e ka shkaktuar qëllimisht këtë konflikt me PPE, por ai do të dëshironte të mbetej në gjirin e këtyre partive, me qëllim që t’i përfitojë ato për politikën e vet. Kjo me synimin që të forcojë influencën e vet tek krahu i djathtë politik. Kjo shihet edhe nga fakti që Fidesz-i ka refuzuar deri tani bashkëpunimin e drejtpërdrejtë me partitë djathtiste, ndër to edhe me Alternativën për Gjermani AfD. Orbáni nuk e ka mbështetur as idenë e Salvinit në prill të këtij viti për krijimin e një “Aleance të popujve dhe kombeve evropiane”.

Aleati i ri

Në rast dështimi total të raporteve me PPE, Orbán po përgatit terrenin për aleanca të reja. Ai ka raporte të ngushta me partinë polake PiS, të Jaroslaw Kaczynskit, ndonëse ai vet është më fleksibël se ideologu i papërmirësueshëm Kaczynski. Ndër aleatët e tij është edhe shefi i Partisë socialdemokrate në Rumani, Liviu Dragnea, i cili përdor retorikë të ngjashme si Orbáni. Këto parti sikur edhe Salvini, janë një lloj Plani B për kryeministrin e Hungarisë. Madje edhe më shumë, sepse Orbáni po punon me përkushtim për të krijuar imazhin e mbrojtësit dhe heroit të politikës së djathtë evropiane – dhe ate me sukses, që dëshmojnë sondazhet e fundit për politikanët në Evropë.

Kontaktet

Orbáni ka raporte të ngushta edhe me Geert Wilders. Bashkëshortja e Wildersit është hungareze me origjinë dhe kjo ka bërë që gjatë vizitave të shpeshta në Hungari të ketë kontakte private edhe me Orbánin. Raporti i tyre i ngushtë privat nuk është ndonjë sekret. Orbáni ka raporte të ngushta edhe me ish-këshilltarin e Trumpit Steve Bannon. Orbáni nuk ka frikë as nga kontaktet me ekstremistët më të mëdhenj djathtistë, sepse në verën e kaluar është fotografuar edhe në neonazistë belgë në Bad Tusnad.

Ai ka bërë të ditur se pas Salvinit do të takohet edhe me ish-kancelarin austriak, shefin e FPÖ, Heinz-Christian Strache. Gazeta javore “168 óra” e ka quajtur këtë takim si “Balloja e monstrave”./DW

70853Bashkimi.jpg
G. P.08:37 | 01/05/2019

Pas tre javësh, evropianët do të votojnë për Parlamentin e ri Evropian, por lufta e vërtetë për pushtet do të fillojë pas numërimit të votave.

Ja pse.

KUSH VOTON DHE PËR ÇFARË?

Më shumë se 400 milionë njerëz në 28 vendet anëtare të Bashkimit Evropian mund të votojnë në datat 23-26 maj, duke përfshirë edhe afro 50 milionë britanikë që duhej të largoheshin nga blloku në mars të këtij viti. Votimi për 73 ligjvënës të cilët mund të duhet të lënë postet e tyre

brenda disa javësh, ka shkaktuar pakanëqësi pas vonesave për arritjen e një marrëveshje për Brexit-in.

Nga përfaqësimi proporcional, evropianët do të zgjedhin 751 anëtarë të Parlamentit Europian, që do të ndajnë kohën e tyre mes Brukselit dhe Strasburgut. Duke filluar nga Luksemburgu, Malta dhe Qipro me nga gjashtë vende secila, deri te Gjermania me 96 vende. Deputetët e rinjë të Parlamentit Evropian me mandat pesë vjeçar do të shqyrtojnë dhe miratojnë ligje të propozuar nga Komisioni Evropian, të cilat më pas gjithashtu do të duhet të miratohen nga qeveritë e vendeve anëtare të BE-së.

CILAT JANË ÇËSHTJET KRYESORE?

Disa nga çështjet më të debatueshme janë shpenzimet, edhe pse buxheti i BE-së është vetëm 1 për qind e prodhimit të brendshëm bruto të vendeve anëtare, ndryshimet klimatike dhe të drejtat e punës. Por disa që duan shpërbërjen e BE-së, e shohin atë si një referendum të stilit të Brexit-it për mbijetesën e BE-së, dhe po mbështesin rikthimin e modelit historik

të vendeve me bazë etnike, kundër idesë së sovranitetit të përbashkët, për të mbrojtur pasurinë dhe vlerat e Evropës në një botë të fuqive autoritare në rritje dhe të korporatave globale. Në mes të këtij debati të ashpër janë vënë refugjatët.

Nacionalistët fajësojnë BE-në për një rritje të numrit të refugjatëve në vitin 2015. Federalistët thonë se vetëm bashkëpunimi mund të kontrollojë imigracionin. Udhëheqës të disa shteteve lindore, si Hungaria dhe Polonia po kritikojnë Brukselin për politikat ndaj emigrantëve dhe ankesat e tyre se po minojnë rregullat e BE-së mbi demokracinë në Varshavë dhe Budapest. Ndërsa, disa politikanë perëndimorë kanë bërë thirrje për uljen e subvencioneve të tyre në BE në shenjë hakmarrjeje ndaj veprimeve të Budapestit dhe Varshavës.

Zgjedhjet në Britani shihen nga disa si referendum i ri për Brexit-in, që mund të ndihmojë në bllokimin e shkëputjes, ose ta përshpejtojë atë, ndërsa britanikët vazhdojnë të debatojnë se si dhe nëse duhet të shkëputen nga Bashkimi Evropian.

A KA PARTI POLITIKE TË BE-SË?

Po dhe jo. Tetë grupime partiake janë të përfaqësuara në Parlamentin Evropian. Partia Popullore Evropiane (EPP), një parti e qendrës së djathtë, që ka 217 vende dhe siguron një shumicë të thjeshtë duke bashkëpunuar shpesh me Socialistët dhe Demokratët e qendrës së majtë (S & D – me 186 vende) si dhe liberalët e ALDE-s (që kanë 68 vende). Dy grupime të krahut të djathtë, anti-BE, të udhëhequr nga partia UKIP e Britanisë dhe Partia e Bashkuar Kombëtare e Francës së bashkua kanë 78 vende në Parlamentin Evropian.

Por të gjitha grupimet janë të paqëndrueshme dhe zgjedhjet e BE-së janë kryesisht të kontestuara nga partitë kombëtare në vendet anëtare përkatëse për çështje të njohura për votuesit e tyre.

A ËSHTË BRITANIA NJË PROBLEM?

Disa zyrtarë të BE-së thonë se mund të ketë një vonesë në miratimin e emërimeve kyçe pas zgjedhjeve, deri pas largimit të deputetëve britanikë, për të shmangur akuzat se vendimeve të parlamentit do t’i mungonte legjitimiteti.

Votimi i ligjvënësve britanikë do të favorizonte euroskeptikët, socialistët dhe të Gjelbrit, por do të dëmtonte Partinë Popullore Evropiane, e cila nuk ka anëtarë nga Britania që nga koha kur konservatorët në pushtet braktisën grupin për të formuar bllokun e tyre. Duke marrë pjesë në zgjedhje, Britania e ka detyruar BE-në të shtyjë rishpërndarjen e 27 nga 73 vendet që tani i takojnë Britanisë. Franca, për shembull, do të zgjedhë 79 deputetë, pesë më shumë sesa ka tani, por ata pesë deputetë nuk do të jenë në gjendje të fillojnë punën deri pas shkëputjes së Britanisë dhe pasi parlamenti të zvogëlohet me 46 anëtarë (nga 751 në 705 deputetë).

A MERR FITUESI DREJTIMIN E BE-SË?

Kjo nuk është shumë e qartë. Udhëheqësit e parlamentit thonë se ata janë zemra e demokracisë evropiane. Udhëheqësit kombëtarë të vendeve

anëtare tallen me pjesëmarrjen e ulët prej 43 për qind në zgjedhjet e BE-së në vitin 2014. Në realitet, shtetet kanë më shumë pushtet dhe pothuajse asgjë nuk ndodh pa pëlqimin e qeverive kombëtare.

Komisioni ekzekutiv i BE-së udhëhiqet nga ish kryeministri i Luksemburgut, Jean-Claude Juncker. Lufta historike për pushtet mes Parlamentit dhe këshillit evropian pritet të jetë pjesë e fushatës së zgjedhjeve të majit.

Parlamenti është zotuar se do të detyrojë Këshillin Evropian që pasardhësi i Juncker-it të jetë një kandidat nga një parti fituese. Udhëheqës të vendeve anëtare të BE-së, si Presidenti francez Emmanuel Macron thonë se ata nuk do të jenë të detyruar ta respektojnë këtë kërkesë. Parlamenti Evropian mund të refuzojë kandidatin për President të Komisionit të Këshillit.

ÇFARË ËSHTË BE-ja NË TË VËRTETË?

Është një pyetje e vështirë që kërkon një përgjigje të komplikuar. Por votimi dhe kandidatët kryesorë janë pjesë e tregtisë mes qeverive të forta për të vendosur në pozita të larta bashkëvendasit e tyre ose aleatët e tyre, jo vetëm në Komisionet e ndryshme Evropiane por edhe në Bankën Qendrore Evropiane.’

Gjermania dhe Franca, dy shtetet më të mëdha, kanë një rol më të madh në këtë betejë, por edhe vendet më të vogla luajnë rol të rëndësishëm. Juncker është udhëheqësi i tretë ekzekutiv i BE-së nga Luksemburgu, një vend i vogël anëtar i BE-së.

ÇFARË NDRYSHIME MUND TË SJELLIN ZGJEDHJET?

Një shtytje nga eurokeptikët mund të krijojë një pakicë më të fortë që mund të shkaktojë pengesa në procesin legjislativ të BE-së. Por, optimistët e BE-së thonë se një fushatë që tërheqë më shumë vëmendjen e njerëzve mund të ringjallë përpjekjet pas Brexit-it për të forcuar unitetin në BE.

Sondazhet tregojnë se e djathta ekstreme mund të rrisë numrin e deputetëve të saj, por ndoshta përparimi i tyre nuk do të jetë i mjaftueshëm për të goditur këmbanat e vdekjes së BE-së. Duket se asnjëra palë nuk do të mund të shënojë një fitore të thellë në këto zgjedhje./VOA

rennes.jpg
G. P.13:45 | 28/04/2019

Paris Saint Germain është në krizë pas një tjetër dështimi këtë sezon. Nerva dhe dëshpërim pas humbjes së finales së Kupës së Francës ndaj Renës.

Nëse duhej edhe një goditje fatale, ja ku erdhi. Paris SG pësoi edhe një disfatë në nivel kombëtar, pas dështimit në Champions, këtë herë duke humbur Kupën e Francës. Skuadra e krijuar me pretendime të mëdha, për t’u matur me gjigandët e kontinentit, u mposht nga Rena modeste, në finalen e luajtur pikërisht në qytetin e saj, në “Stade de France” të Parisit.

Sfida përfundoi vetëm pas 120 minutave dhe gjuajtjeve të penalltive, ku një gabim nga N’kunku i dha kupën Renës. Kjo humbje iu shtua eleminimit nga Kupa e Ligës, dhe disa rezultateve negative radhazi në Ligën e Parë, edhe pse PSG e fitoi titullin.

E pra, ndeshja nisi shumë mirë për parizienët që arritën avantazhin e dy golave. Dani Alves dhe Neymar, i rikthyer nga dëmtimi, ishin autorët e golave që në 21’ e para, gjithçka do të përmbysej shpejt.

Kimpembe shkaktoi autogol 5 minuta para pushimit, ndërsa Mekser barazoi rezultatin në minutën e 66-të. Nuk bëri punë epërsia dërrmuese në talent dhe potencial e skuadrës së trajnerit Thomas Tuchel, që në momentet vendimtare u braktis edhe nga fati.

“Është shumë e vështirë të shpjegoj këtë që ndodhi, – u shpreh gjermani më pas, – e nisëm shumë mirë, shënuam golat, patëm shumë raste, treguam nivel dhe cilësi, por në fund humbëm. Duhet të mendohem për disa ditë, por është e qartë se dua të vazhdoj këtu”.

Finalja ishte si një serial filmash, me nervat, emocione, konflikte dhe antipati.

Kilian Mbappe nuk u përmbajt dot dhe u përjashtua me karton të kuq në minutën e parafundit shtesë, për një ndërhyrje të rrezikshme.

Kartoni i kuq dhe dënimi mund t’i humbasin Këpucën e Artë të Europës, për të cilën është në garë me Mesin. Ylli tjetër parizien, Neymar, po ashtu nuk e përballoi dot presionin dhe dëshpërimin e humbjes, duke goditur një tifoz, me shumë gjasë rival, që e qortoi se në fillim duhej të mësonte të luante futboll.

Pritet të ketë dënim edhe për brazilianin. Së fundi, presidenti i PSG-së, Al Khelaifi, bëri figurë tepër të keqe, kur refuzoi fillimisht t’i shtrëngonte dorën lojtarit të Renës, Hatem Ben Arfa, ish-futbollist i parizienëve.

Më pas, pranoi, por imazhi i keq mbeti. Një tjetër sezon i dështuar për klubin e zotëruar nga sheikët. Mbi 1.2 miliardë USD të shpenzuara që nga viti 2011 nuk kanë dhënë rezultat dhe nuk dihet se kur Paris SG do të jetë në nivelin e Realit, Barcelonës apo Bayern-it./abcnews.al

moti-3-1280x718.jpg
Sej rie22:26 | 17/04/2019

Masat ajrore të qëndrueshme do të ndikojnë mot me kthjellime dhe vranësira të lehta PARAQITEN  për Veriun, Qëndrën por dhe Lindjen e Kontinentit. NDERSA një sistem i dendur vranësirash ka përfshirë pjesën Jugperëndimore të  kontinentit Europian duke kushtëzuar mot me vranësira të dendura, reshje shiu.

 

Sipas MeteoAlb: Vranësira të shpeshta dhe kthjellime të pakta kanë DOMINUAR zonat malore dhe qëndrore duke gjeneruar shira të pakët, NDERSA pjesa tjetër e vendit paraqitet nën dominimin e kthjellimeve gjatë paradites. Pasditja VIJON me kthjellime e vranësira kalimtare në Ultësirën Perëndimore POR mbeten të dukshme vranësirat në zonat malore TE CILAT do të gjenerojnë reshje të pakta shiu.

Temperaturat e ajrit ulen në mëngjes ku minimumi do jetë 5°C, gjithashtu rënie të lehtë sjellë dhe mesdita, më e ndjeshme në zonat lindore NDERSA maksimumi në rang vendi do shënojë 21-22°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 30 km/h gjatë paradites POR pasditja dobëson ndjeshëm erën në territor NDERSA drejtimi i erës paraqitet kryesisht Veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 2-3 ballë./abcnews.al

 

ajax-1280x810.jpg
G. P.13:59 | 17/04/2019

Jehonë e madhe në Europë pas kualifikimit të Ajaksit në Champions. Skuadra holandeze u vlerësua lart për futbollin total dhe dominimin ndaj Juventusit.

Kur kjo skuadër del në skenë, historia ndryshon. Ajaksi e bëri në vitet 1970-1973 me Johan Krujfin në krye, duke shpikur futbollin total të trajnerëve Kovaç e Rinus Mishels.

E vazhdoi në 1987 me brezin e Van Bastenit, në 1992 me Bergkampin e vëllezërit De Bur, si dhe në 1995 me Kluivertin, Overmarsin e veteranin Rajkard. Nuk dihet nëse ky brez i ri i mrekullueshëm do t’i japë një tjetër Champions klubit të shquar të Holandës, por një gjë është e sigurt se e kanë arritur.

Admirimin dhe respektin e gjithë Europës, tërësisht të mahnitur nga futbolli sërish total, që dominoi edhe Juventusin pasi shkatërroi Realin. Luftoi “Davidi” me “Goliadhin”, një klub me buxhet shumë herë më të vogël se gjigandët, që ka shpenzuar fare pak, dhe që tregoi se një skuadër e madhe nuk ndërtohet vetëm me para, por sidomos me shkollë futbolli.

Gazeta holandeze “De Telegraf” titulloi: Ajaksi sensacional në gjysmëfinalen e Championsit! Amsterdamasit, mes më të mirëve të Europës pas fitores me Juven!

Gazeta tjetër,  “Algemeen Dagblad”: Ajaksi shkëlqen në Torino! Tani shuhen kartonë, do të luhet pa të pezulluar në gjysmëfinale!

“I kaluam sërish limitet tona, – tha trajneri Erik Ten Hag pas arritjes në gjysmëfinale, – ky kualifikim është i rëndësishëm për futbollin holandez. Ajaksi po kthehet. Patëm shumë raste për gol, dhe duhej të kishim fituar më thellë, por jam shumë i lumtur dhe krenar për këtë rezultat”.

Nuk dihet gjithsesi, sesa po kthehet Ajaksi, pasi sezonin e ardhshëm mund të ikin ndoshta të gjithë yjet, De Jongu, Neresi dhe vetë kapiteni Matijs De Ligt.

De Ligti pohoi se ishte tepër i lumtur pas fitores në Torino dhe kualifikimit, duke shtuar se Ajaksi i tregoi sërish botës se çfarë është në gjendje të thotë.  Kapiteni nuk iu përgjigj pyetjes nëse do të shkonte tek Barcelona sezonin e ardhshëm, por buzëqeshja e tij tha gjithçka.

Po italianët si e përjetuan eleminimin?

“Do të kisha dashur që ta kisha luajtur këtë ndeshje pa mungesa, – u mbrojt Alegri, – kishim 4 apo 5 lojtarë jo në dispozicion, ndërsa Rugani e Bonuçi u lodhën pas 50 minutash. Ajaksi e meritoi kualifikimin, edhe pse përfitoi nga dobësia jonë. Kristiano Ronaldo dha gjithçka, por në Champions duhet gjithë skuadra, jo vetëm një lojtar. Do të qendroj tek Juventusi edhe vitin e ardhshëm”.

Ronaldo sërish bëri të vetën duke shënuar një tjetër gol, ashtu si ndeshjen e parë, por që nuk mjaftoi.

“La Gazeta delo Sport”: Fund i garës! Juve, lamtumirë Champions, leksion nga bebja Ajaks!

“Tutosport”, një gazetë e Torinos, tifoze e Juves komenton: E drejtë kështu! Ajaks i madh! Alegri qendron!

Dështimi në Champions do të thotë edhe humbje e madhe financiare. “La Gazeta delo Sport” njofton se eleminimi kushton 13 milionë euro, por edhe rënie 24 për qind e titullit në bursë. Vetëm fitorja e Serisë A dhe e Kupës së Italisë nuk mjafton për “Zonjën e Vjetër”, sidomos me investimin e bërë për Ronaldon./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono