europa

bastille.jpg
G. P.18:22 | 14/07/2019

Në Francë është përkujtuar të dielën Dita e Bastijës, një nga momentet kulmore të revolucionit francez. Këtë vit në paradën ushtarake kanë marrë pjesë edhe trupa të huaja për të treguar unitetin e bllokut europian. Në fjalimin e mbajtur, presidenti Macron tha se synimi i tij është ndërtimi i një Europe të sigurtë.

Liderët europianë, përfshirë kancelaren gjermane Angela Merkel u bashkuan të dielën me presidentin francez Emmanuel Macron për paradën e Ditës së Bastijës, që këtë vit nderoi bashkëpunimin ushtarak europian.

Pasi përshkoi bulevardin ikonë Champs-Elisee në bordin e një automjeti ushtarak të shoqëruar nga motoçikletat dhe trupat ushtarake, Macron u bashkua me liderët e huaj, me të cilët ndoqi paradën tradicionale, që këtë vit nisi me prezantimin e mjeteve teknologjike.

Mes objekteve të prezantuara kishte dronë, automjete autonome në miniaturë, ushtarë të armatosur me armë anti-dronë dhe një ushtar fluturues, siç ishte rasti i një efektivi që u ngjit në ajër me një mjet të vendosur tek këmbët.

Rreth 4 mijë e 300 ushtarë, rreth 200 automjete dhe mbi 100 mjete ajrore morën pjesë në paradën që këtë vit u hap nga trupat spanjolle. Në fjalën e tij drejtuar popullit francez, Macron e vuri theksin tek zotimi i parevokueshëm i Francës për të konsoliduar sigurinë franceze dhe atë europiane.

“Europa sot është më e nevojshme se kurrë më parë. Ndërtimi i një Europe të mbrojtur me Aleancën e Atlantikut të Veriut është prioritet i Francës dhe tema e kësaj parade”, deklaroi Macron.

14 Korriku përkujton bastisjen e burgut të Bastijës në vitin 1789, që është dhe një nga momentet kyçe të Revolucionit Francez, e kthyer në ditë pushimi kombëtar në Francë./ABC News Albania 24/7

skenderbeu.jpg
G. P.23:05 | 12/07/2019

Dënimi i Skënderbeut ishte një goditje e madhe edhe për futbollin shqiptar ku juglindorët kanë dominuar në dekadën e fundit. Korçarët u dënuan duke u bazuar mbi luhatjet e koeficienteve të basteve, një rast i paprecedentë, por që i kushtoi shumë shtrenjtë skuadrës shqiptare.

Goditja e Skënderbeut nuk ishte thjesht dhe vetëm rikonfirmimi për të dëmtuar dhe asgjesuar një klub, por edhe një goditje karshi futbollit shqiptar dhe imazhit të tij në Europë, që vitet e fundit kishte fituar kuota edhe nëpërmjet ecurisë së Skënderbeut në Kupat e Europës.

Një vendim i tillë që rikonfirmon 10-vjeçarin e frikshëm mbi korçarët e futbollit, nuk është thjesht dhe vetëm shembull karshi një skuadre të një vendi të vogël, por edhe një prishje e plotë e proporcionit mes veprës së kryer dhe dënimit të dhënë.

Tashmë është fakt, përpos hapit të fundit që mund të herë klubi. 10 vjet janë shumë dhe kjo është një goditje morali akoma më e fortë për skuadrën dhe qytetin.

Mund të ketë tek-tuk ndonjë entuziazëm, por në tërësi kauza e rritjes së imazhit të futbollit shqiptar mori sot një goditje të rëndë. Skënderbeu ra, jo në Krujë, por në Lozanë.

Sidoqoftë gjurma që ka lënë deri më tani në futbollin shqiptar është një etalon i fortë se si mund të jesh fitues edhe në Europë. Dy herë në Europa League, në grupet e saj, nga një skuadër shqiptare, dhe kjo është Korça e president Takajt.

Që gjithsesi sërish nuk çedon dhe nuk e braktis qytetin. Por Skënderbeu ka qenë dominant kryesor i meritueshmërisë në fushë dhe në administrimin e një klubi me parametra europiane.

Jo thjesht në rezultate dhe të bërit ekip cilësor, por edhe në strategji, politika mbi funksionimin real dhe jo fiktiv të një klubi. Arbitrazhi i Lozanës e la 10 vjet në tribunë skuadrën korçare, as në stol jo e jo, megjithatë skuadrat e tjera shqiptare janë ende larg gjurmës së saj për të qenë një skuadër krenare që prodhon lojë të bukur, dhe ecën gjatë në kompeticionet e UEFA-s.

U ndëshkua një skuadër, e cila futbollin shqiptar e kreditoi jo pak në vitrinën ndërkombëtare. Keqardhje e madhe për një ekip që prodhoi një pjesë të historisë shqiptare të futbollit në arenën europiane./ABC News Albania 24/7

france.jpg
G. P.17:35 | 01/07/2019

45.9 gradë celsius ishte rekordi i temperaturave që u vendosën në Francë këto ditë me valën e të nxehtit afrikan që mbuloi gjithë Europën. 7 viktima u shënuan në gjithë kontinentin, në Francë, Itali e Spanjë.

Pasojë e një moti të tillë janë zjarret masive në pyjet e Katalonjës, në veri-lindje të Spanjës.

Në Paris e qytete të tjera të Francës, banorët iu drejtuan plazheve dhe shatërvanëve për t’u freskuar gjatë ditës. Shumica e institucioneve arsimore u mbyllën, pasi nxënësit dhe studentët e kishin të pamundur të vijonin procesin mësimor. Vapë përvëluese edhe në Berlin.

Për ekspertët e klimës, kjo vapë përvëluese është e parakohshme për qershorin, ka zgjatur më shumë se zakonisht dhe është pasojë e ngrohjes globale nga aktiviteti njerëzor.

“Ky i nxehtë ekstrem vjen për faktin se është ngadalësuar kalimi i rrymave të mëdha të ajrit që lëvizin nga skajet drejt qendrës së globit, ndaj dhe presioni i lartë dhe i ulët ngelet në një vend për një kohë më të gjatë dhe kjo sjell temperatura të larta ekstreme, zjarre dhe thatësirë”.

Pasojë e ngrohjes globale është edhe ky breshër i pazakontë në Guadalahara në Meksikën qendrore, ku pas një stuhie të fuqishme, breshëri arriti një nivel prej mbi 1 metër.

Tv Klan

be-2-1280x685.jpg
G. P.17:00 | 20/06/2019

Nis në Bruksel samiti dy ditor i liderëve të Bashkimit Europian ku do të mungojë Britania e Madhe. Temat e diskutimit do të jenë të shumta, dhe sipas analistëve ka pak gjasa që të ketë marrëveshje në përfundim të tij.

Liderë të Europës janë mbledhur për një samit dy ditor në Bruksel, i cili pritet të ketë përplasje për sa i përket pesë posteve të mbetura ende bosh. Më shumë se një muaj pas zgjedhjeve parlamentare europiane, duket se nuk ka shenjë për një marrëveshje mes grupeve parlamentare apo Kryeministrave të vendeve anëtare për atë që duhet të zëvendësojë Jean Claude Juncker si President i Komisionit Europian.

Kjo çështje mund të ndikojë dhe emërimet në poste si President i Bankës Qendrore Europiane dhe përfaqësuesit së lartë të Bashkimit Europian për Çështje të Jashtme. Në samitet e mëparshme, hegjemonia franko-gjermane ka gjetur një pikë të përbashkët për mbështetjen e një kandidati të vetëm.

Por tashmë ka mosmarrëveshje mes kancelares gjermane Angela Merkel, e cila mbështet teknokratin e qendrës së djathtë Manfred Ueber dhe Presidentit francez Emanuel Makron, i cili preferon kandidatë të tjerë përfshirë dhe Frans Timermans të qendrës së majtë, negociatorin për Brexit Mishel Barnier apo Margaret Vestager.

Vitet e kaluara, grupi më i madh parlamentar vendoste për Komisionet, por rezultatet e fundit të zgjedhjeve parlamentare europiane nuk kanë nxjerrë një grup parlamentar me një mazhorancë të qartë. Dy grupet kryesore kanë humbur mazhorancën për herë të parë në historinë e Parlamentit në një kohë që votuesit mbështetën aleancat pro europiane, të gjelbërit dhe partitë anti-BE.

Takimi i Këshillit Europian pritet të prodhojë vendime të rëndësishme për takimet e radhës në ciklin e ardhshëm institucional si dhe përcaktimin e axhendës strategjike për 2019-2024.

Të premten 27 liderët e vendeve anëtare të Bashkimit Europian, minus Britaninë e Madhe, do të takohen për një euro samit ku pritet të diskutojnë çdo gjë për një buxhet të ri.

Pesë postet kryesore janë ende bosh ndërkohë: Presidenti i Komisionit Europian dhe Këshilli Europian, Shefi i Policisë së Jashtme, kryetari i Parlamentit Europian dhe drejtori i Bankës Qendrore Europiane.

Për postin e presidentit të Komisionit Europian, një kandidat fillimisht duhet të emërohet nga një mazhorancë e qartë e Këshillit Europian, 21 liderë evropianë dhe më pas të marrë miratimin e një mazhorance në parlamentin europian, thënë ndryshe 376 vota pro nga 751 eurodeputetë.

Ndërkohë tetë vende vijojnë të bëjnë presion për përcaktimin e një drafti për ndryshimet klimatike që do të ishte një plan i qartë deri në vitin 2050. Qipro, Danimarka, Letonia, Luksemburg, Holanda, Portugalia, Spanja dhe Suedia duan të japin një mesazh të qartë për liderët europian para një takimi të rëndësishëm në Kombet e Bashkuara në samitin e shtatorit

Në një kohë që Britania e Madhe po bën të pamundurën për të dalë nga Bashkimi Evropian, vende të tjera po përpiqen të hyjnë.

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut duhej të kishin nisur negociatat, por disa qeveri europiane e shtynë këtë proces për disa muaj të tjerë. Në mënyrë të veçantë Gjermania tha se procesi kishte nevojë për miratimin e parlamentit të vendit, me Michael Roth që theksoi se ishte e pamundur për një kohë të shkurtër.

Shtyrja ka krijuar gjendje alarmi në Ballkan, sidomos në Maqedoninë e Veriut ku politikanë pro Bashkimit Europian po përballen me forcimin e rivalëve të tyre populistë.

Ndërsa Qipro kërcënon se do të përdorë veton për çdo marrëveshje deri Bashkimi Europian të përballet me Turqinë, e cila po kryen kërkime në zonën ekskluzive ekonomike të Qipros, në lindje të detit Mesdhe./ABC News Albania 24/7

parlamenti-europaian.png
G. P.16:58 | 14/06/2019

Autoritetet europiane konfirmuan aktivitete dizinformacioni të shtrira në kohë dhe të kryera nga burime ruse jo të identifikuara, në kohën e zgjedhjeve parlamentare europiane. Lajmi bëhet i ditur nga raporti për luftën kundër dizinformimit të publikuar nga Komisioni Europian.

Bashkimi Evropian deklaroi se ka mbledhur dëshmi për aktivitete “të vazhdueshme dhe të qëndrueshme” të dezinformimit nga Rusia, me synim që të ndikonte në rezultatet e zgjedhjeve të muajit Majit për Parlamentin Evropian.

Raporti i Komisionit Europian thotë ndër të tjera se “burimet ruse” u përpoqën të kufizojnë pjesëmarrjen e votuesve dhe të ndikojnë në preferencat e tyre. Raporti nuk shpjegon se çfarë nënkupton me “burimet ruse”.

Ai pason paralajmërimet para zgjedhjeve të Brukselit për vendet e BE-së dhe kompanitë e mediave sociale, që të ishin të vëmendshme përballë lajmeve të mundshme të rreme nga Rusia. Aktivitetet e dezinformimit të regjistruara në raportin e 14 Qershorit, variojnë nga sfidimi i legjitimitetit demokratik të BE-së deri te shfrytëzimi i debateve përçarëse mbi çështje si migracioni.

Komisioni Europian tha se përpjekjet e tij për të luftuar lajmet e rreme kanë ndihmuar në reduktimin e sasisë së dezinformatave që shfaqen në internet, por ai shtoi se duhet bërë më shumë.

“Taktikat e përdorura nga aktorët e brendshëm dhe të jashtëm, në veçanti të lidhura me burimet ruse, po zhvillohen shpejt ashtu si duhet të zhvillohen dhe masat që ndërmarrin shtetet dhe platformat online”, tha Komisioni Evropian./ABC News Albania 24/7

Edi-Rama-6.jpg
G. P.20:48 | 11/06/2019

Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me presidentin e KE-së Juncker, kryeministri Rama iu përgjigj pyetjes së një gazetareje serbe rreth bashkimit të Shqipërisë me Kosovën. Ai theksoi se nuk është kjo gjëja e madhe që ka ëndërruar, por një Europë më e madhe.

“Unë gjithmonë kam ëndërruar për një gjë të madhe, por nuk është një Shqipëri e Madhe, por një Europë më e madhe me shqiptarë, serbë, maqedonas të veriut dhe të gjithë të tjerët brenda de jure. Jam i sigurt që shumica e njerëzve, të cilët flasin me skepticizëm për ne, nuk e dinë se Ballkani Perëndimor është brenda kufijve të evropianes. Ne rrethohemi nga këto kufij. BE duhet të bëjë një zgjedhje, çfarë të bëjë me këtë organ, ta lërë jashtë të gjakderdhjet apo ta fusë brenda. Po! Unë ëndërroj për diçka shumë të madhe se Shqipëria, por është një Europë më e madhe”, tha Rama./abcnews.al

enver-petrovci.jpg
G. P.17:30 | 31/05/2019

Aktori nga Kosova Enver Petrovci merr pjesë në festivalin artistik në Beograd. Ai është shprehur se kultura ka një rol të rëndësishëm në afrimin e popujve. Ndërkohë, për aktorin që ka jetuar në Serbi deri në vitin 1994, dashamirësit serbë janë të shumtë.

Shqiptarët kanë qenë shpesh të ftuar në këtë qendër kulturore për të bërë shfaqje. Mysafiri kësaj radhe është i njohur për publikun. Aktori Enver Petrovci ka jetuar në kryeqytetin e Serbisë deri në vitin 1994. Dikur nuk i janë dashur festivalet për tu duartrokitur nga publiku. Fansat e Petrovcit nuk mungojnë në Beograd.

Por, tani ai udhëheq me pasardhësit nga Prishtina e Tirana në shfaqjen e tij që personifikon gjitha persijatjet e shumë popujve në Ballkan, heroizmat dhe tradhtitë. Petrovci thotë se kultura ka rol të vështirë, por obligativ për të afruar popujt dhe shkëmbimi bëhet për pasurim shpirtërorë dhe jo për tu mbushur me urrejtje.

“Edhe artisti e ka të vështirë me dhënë dashuri kur ka gjarpërinj, kur atmosfera është e gjatë, e keqe. Ti duhesh dita ditës me i harru dhe si një prift, si një i dërguar i Zotit me i pajtuar gjërat. Detyrë e ke, duhet me i tejkaluar gjërat për me pajtuar njerëz”, tha Enver Petrovci.

Por, sa e lehtë është kjo kur në qytetin e dikurshëm të tij tani Petrovci nuk ikën nga fansat, por shëtitet me mbrojtjen e policisë pavarësisht se dikur ky vend ka qenë shtëpia e tij. Petrovci thotë se është situatë absurd.

“Edhe me policët qesh, bëj shaka. Dje desha me shku në mes të demonstratës. Nuk më la policia. Ata e kanë sikur dikush i dërgon me kujtu një gjë të keqe”, tha Petrovci.

Dikur skena e Beogradit ka qenë e rëndësishme jo etëm për aktorët nga Kosova, por e tërë Jugosllavia. Kulturë më të ndryshme vëren aktori, por tani thotë se aktorët e rinj tregojnë sukses në çdo qendër dhe mund të shkojnë nga Prishtina në botë. Është krenarë për ta. Vetëm koha shëron plagët.

“Mendoj se do të jetë shumë më mirë. A është logjike? Mendoj se krejt Europa duhet të jetë një federatë sepse vetëm Greqia i ka pas 50 shtete, Italia 100 shtete, çdo qytet ka qenë shtet dhe ato po zmadhohen dhe tani ka ardhur faza të bashkohemi. Është interes për me u bashku”, tha aktori i njohur kosovar.

“Kreolët e Ballkanit” është shfaqja e Petrovcit, të cilën e ka shkruar shumë vite para luftës, por që në fakt parasheh ngjarje që më vonë kanë ndodhur. Në kushtet që shfaqja do të jepet në kryeqytetin serb parashikimi i së ardhmes duket se do të ketë ende shfaqje të vështira./ABC News Albania 24/7

bashkimi-europian.jpg
G. P.23:34 | 28/05/2019

Bashkimi Europian mund të ndëshkojë me një gjobë miliardere Italinë për shkak të nivelit të lartë të borxhit dhe defiçitit. Duke reaguar ndaj lajmit, zëvendëskryeministri Mateo Salvini ka deklaruar se do të luftojë kundër rregullave fiskale të Europës së vjetër.

Komisioni Europian mund të gjobisë me 3 miliardë euro Italinë për shkelje të rregullave financiare të BE-së. Sipas agjencisë së lajmeve “Reuters”, Brukseli ka gjithashtu gjasa të nisë një procedurë disiplinore ndaj Italisë më 5 Qershor, për shkak të gjendjes së rëndë të financave publike.

Masat ndëshkuese do të pasqyrohen në një letër që Komisioni pritet t’i dërgojë Romës zyrtare këtë javë. Lajmi është konfirmuar edhe nga vetë zëvendës kryeministri i Italisë, Mateo Salvini, partia e të cilit triumfoi në zgjedhjet europiane të mbajtura ditën e diel.

“Le të shohim nëse kjo letër do të vijë”, ka thënë Salvini, duke shtuar se do të përdorë të gjitha energjitë e tij për të luftuar rregullat fiskale të BE-së, sipas tij të padrejta dhe të papërshtatshme me kohën.

Numri dy i qeverisë italiane ka theksuar se është anormale që në një kohë kur papunësia tek të rinjtë në disa rajone të Italisë është 50 për qind nga Brukseli të vijë 3 miliardë euro gjobë dhe të kërkohen 20 miliardë euro rritje taksash në shtator.

“Votimi i së dielës ishte një refuzim i Europës së vjetër të bazuar tek shkurtimet. Tani, nëse dëshirojnë, liderët europianë mund të ulen në tryezë dhe të kenë në fokus punësimin, kuotën e papunësisë dhe ekonominë reale”, ka shtuar Salvini./ABC News Albania 24/7

paskal-milo-1.jpg
G. P.21:18 | 27/05/2019

Sipas ish-ministrit të Jashtëm, Paskal Milo, duhet që palët politike të veprojnë në emër të interesit kombëtar për t’i hapur rrugën zgjidhjes së krizës në vend. I ftuar në emisionin “Byro Politike” nga Juli Xhokaxhi, Milo theksoi se Shqipëria duhet t’i japë mesazhin BE-së se e meriton integrimin në BE. Pikërisht ky duhet të jetë shqetësimi i palëve politike sipas tij.

“Unë them që do jetë faktori i jashtëm që do përcaktojë hapjen e negociatave brenda këtij viti. Ajo që do vendosë për hapjen e negociatave do të jetë se si do shkojnë punët në Shqipëri. Ky do jetë shqetësimi i klasës politike shqiptare, si do krijojë kushtet që Shqipëria të stabilizohet politikisht dhe me qëllim që të japë një mesazh që Shqipëria e meriton hapjen e negociatave. Duhet menduar shumë. Duhet vepruar në emër të interesit kombëtar dhe jo në interes politik të çastit të njërës apo tjetrës palë politike. Deri tani unë shikoj të prevalojë interesi kombëtar për t’i hapur rrugë çeljes së negociatave. Nëse kjo nuk ndodh nuk duhet të shpresojmë që do të paraqitemi në sytë e vendeve evropiane si shtet me qëndrueshmëri politike që meriton hapjen e negociatave. Përgjegjësia e klasës politike është t’i thërrasin mendjes në emër të integrimit evropian të Shqipërisë”, tha Milo.

Edhe ish-ambasadori Agim Nesho tha se Bashkimi Evropian nuk mund të pranojë një vend që është në krizë.

Unë dua të dalloj një moment që ne përpiqemi që problemet tona t’i projektojmë jashtë. Atë që do shprehin të huaj ndaj nesh janë ato që duhen korrigjuar në vend. Ky proces do varet shumë nga çfarë bëjmë ne dhe kush është problematika e Shqipërisë sot. Nuk mund të pranohet, duhet të jemi koshientë, një vend që është në krizë nuk mund të pranohet në BE pa parë të gjitha kriteret e tjera. Nuk e kanë të huajt, e kemi ne”, u shpreh Nesho gjatë emisionit “Byro Politike”./abcnews.al

nervoz.jpg
Sej rie08:16 | 22/05/2019

Koalicioni i madh që qeveris Gjermaninë, ai midis kristiandemokratëve, kristiansocialëve dhe socialdemokratëve mund të humbasë shumë në zgjedhjet europiane që pritet të mbahen ditën e dielë. Vërtet që zgjedhjet janë për parlamentin europian, por rezultati i tyre “do të ndiqet me vëmendje në nivel kombëtar,” thotë Ursula Münch, drejtoreshë e Akademisë për Formimin Politik në Tutzing. Ajo  mendon se CDU, CSU dhe SPD do të pësojnë rënie. Prandaj nervoziteti është i madh.

“Këta janë ata që do të humbasin”

Sidomos socialdemokratët rrezikohen të kenë rënie tjetër. SPD pati marrë në zgjedhjet e fundit europiane 27 përqind, kësaj here në sondazhe ata kanë nivel më të ulët. Përveç kësaj, për herë të parë që pas Luftës së Dytë Botërore, socialdemokratët nuk do të jenë më një nga dy partitë që marrin maksimumin e votave në zgjedhje që zhvillohen në nivel federate. Për SPD kjo do të ishte “dramë e pakrahasueshme”, thotë Ursula Münch. Partia më e vjetër e Gjermanisë do të shihet me syrin “këta janë humbësit”. Në parti do të shpërthejnë diskutimet e reja për personelin, drejtimin e partisë dhe pjesëmarrjen në Koalicionin e Madh.

Münch nuk mendon se SPD do të largohet nga qeveria. “SPD mund të nervozohet vetë ose të shohë se si mund t’i ngrejë nervat CDU-së.” Sepse edhe kristiandemokratët i ndjekin me shqetësim sondazhet. Disa prej tyre mendojnë se kursi konservator i shefes së re të CDU, dhe mbase pasardhëses së Merkelit, Annegret Kramp-Karrenbauer është i gabuar, kurse të tjerët mendojnë se qëndrimi i gjatë i Merkelit në postin e kancelares e dëmton partinë, prandaj bëjnë thirrje për ndryshime. E sigurt është se pas zgjedhjeve do të ketë ndryshime në disa poste ministrash.

Ndryshim i kancelares pa zgjedhje të reja?

Pasigurinë e CDU e treguan edhe fjalët që dolën javën e kaluar. Shumë vetë mendojnë madje se Merkel mund të shkojë në Bruksel dhe postin e saj mund ta marrë Kramp-Karrenbauer. Merkel i përgënjeshtroi menjëherë këto fjalë, por Ursula Münch mendon se as SPD nuk do të pranonte ndryshimin e parakohshëm të kancelares. Pra ajo që mbetet janë zgjedhjet e reja, për t’i dhënë fund erës së Merkelit? “Nëse CDU fillon të humbasë nervat,” thotë Münch, atëherë do të ekzistonte edhe një mundësi tjetër. Në lojë do të futeshin Të Gjelbërit.

Këtë e konfirmon Ralf Fücks, drejtor i Qendrës për Modernen Liberale dhe ish-politikan i gjelbër. Në afrimin e Të gjelbërve me Aleancën liberale “Renaissance në Europë” të presidentit francez Macron, ai sheh një shanc që del nga “mënyra e moçme e të menduarit”. Kjo krijon mundësi për të patur “alternativë kundrejt Koalicionit të Madh”. Fücks mendon se si në Bruksel ashtu edhe në Berlin mund të ketë aleanca të Të Gjelbërve me liberalët dhe konservatorët ose socialdemokratët.

Fryma e kohës është e gjelbër

Presupozohet se Të Gjelbërit do të dalin shumë entuziastë nga zgjedhjet europiane, sepse për ta çdo gjë është duke ecur drejt triumfit. “Fryma e kohës i jep prioritet Të gjelbërve”, thotë Fücks. Lëvizja “Fridays for Future” e ka kthyer klimën në temë të rëndësishme të politikës në Gjermani. Të gjitha partitë kanë folur kohët e fundit për ambientin, por vetëm Të Gjelbërve u besohet se edhe do ta bëjnë atë që thonë. Münch mendon se sfida për partinë ekologjike do të jetë “të mos triumfojë dhe aq shumë”.

Por, çfarë do të bëjnë Të Gjelbërit në politikën e brendshme gjermane kur të marrin një rezultat të mirë në zgjedhjet europiane? Fücks beson se Të Gjelbërit do të marrin më shumë mbështetje për temat e tyre, të cilat duhet t’i fusin në axhendën politike. Por që vërtet të venë diçka në jetë, ata duhet të marrin pjesë në qeverisje. Sipas Ralf Fücks nuk mund ta imagjinojë që Të Gjelbërit “të kthehen në ndihmësa për të marrë shumicën në rast se do të ndryshohet kancelarja, pa zhvilluar zgjedhje të reja.”

Faktikisht në zgjedhjet europiane, Të Gjelbërit mund ta dyfishojnë rezultatin e marrë në zgjedhjet e fundit gjermane më 2017, prej 8,9%, duke lënë mbase mbrapa edhe socialdemokratët. Por meqenëse të gjitha partitë e tjera do të kenë rezultate më të këqija se 2017, Ursula Münch thotë shkurt dhe saktë: “Të Gjelbërit janë të interesuar të ketë zgjedhje të reja, por asnjë nga partitë e tjera.” As populistët e djathtë të Alternativa për Gjermaninë (AfD), që doli me fitim më 2017.

AfD është njollosur shumë

Dy vjet më parë përfituesi i frymës së kohës ishte AfD. Politika ndaj refugjatëve e Angela Merkelit, diskutimet për terrorizmin dhe sigurinë e brendshme përcaktuan atmosferën politike. Tema e refugjatëve, që ka qenë temë kryesore e AfD, ka humbur rëndësinë në Gjermani për shkak të rënies së numrit të migrantëve. Po ashtu AfD ka probleme të tjera si afera e sponsorizimeve të partisë, afërsia me ekstremistët e djathtë, “partia thjesht është njollosur shumë”, thotë politologia Münch. Kjo largon shumë zgjedhës.

Por zhvillimet e temave për AfD duhet të jenë mësim edhe për Të Gjelbërit, mendon Münch: “Pak kohë më parë ne nuk patëm menduar se tema e refugjatëve do binte kaq shumë.” Ralf Fücks mendon se Të Gjelbërit duhet të kenë kujdes që pas zgjedhjeve të justifikojnë “kthimin e tyre historik në urë lidhëse” midis “lëvizjeve për klimën dhe institucioneve politike”. Edhe pas zgjedhjeve është shumë e rëndësishme që brezi i ri të tregojë “aftësinë për të vepruar në demokraci parlamentare”./DW


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono