euronews

edi-rama-8.jpg
ad min16:14 | 29/10/2019

Nuk dha detaje kryeministri Edi Rama për bisedimet që kanë nisur e vazhdojnë me Greqinë për kufijtë detarë dhe çështje të tjera. Vazhdon të shpresojë në arritjen e një konsensusi me qeverinë e re është përgjigja që i dha gazetares greke në një intervistë për Euroneës.

“Ne kemi punuar për qeverinë e mëparshme për ca kohë dhe kemi bërë përparime të konsiderueshme dhe duhet të vazhdojmë të punojmë me qeverinë e re, duke shpresuar se do të gjendet një zgjidhje konsensuale”.

Marrëzi e konsideroi kryeministri Edi Rama frikën e pakicës greke ndaj ligjit të shpronësimit.

“Shqipëria është një shembull i shkëlqyer i respektit për të gjitha pakicat dhe për grekët, të cilët kanë jetuar atje për shumë vite, në të njëjtat kushte si shqiptarët. Po, kur ka probleme, ato janë të njëjta për të gjithë, jo për një pakicë apo tjetrën. Pra, këto janë marrëzi”.

Sipas kryeministrit shqiptar, zhurma rreth çështjes është thjesht politike.

“Për sa i përket ligjit, ne kemi punuar për një kohë të gjatë për të zgjidhur çështjet e pronave, shumë të komplikuara pas rënies së komunizmit, kur regjimi që lejonte mos pasjen e një prone ra dhe shumë gjëra shkuan keq. Ajo që ne po përpiqemi të bëjmë është thjesht riformulimi i disa ligjeve ekzistuese për të mirën e të gjithëve, dhe të luftojmë një sistem korrupsioni që derdh – mund të themi – gjakun e njerëzve për pronën e tyre. Por nuk ka të bëjë vetëm me pakicën Greke, por me të gjithë “.

Fqinjësinë e mirë me Greqinë nuk mund ta zbehë as rasti I vdekjes së shtetasit Grek Konstantinos Katsifas theksoi kryeministri Rama sipas të cilit ai përfaqësonte cmendurinë ekstremiste e kjo nuk mund të ndikojë në marrëdhëniet mes shqiptarëve e grekëve.

“Unë nuk mendoj. Përkundrazi, besoj se historia e të dy komuniteteve tregon që nëse politika nuk ndërhyn apo axhendat e ndryshme politike, ato janë një. Prandaj nuk ka ndarje ose urrejtje në zemrat e komuniteteve ku kanë shqiptarët dhe grekët. jetuan së bashku për shumë vite. Ata janë një shembull i ndritshëm se si politika duhet të merret me faktin se ne jemi fqinjë dhe sa “të mallkuar” jemi për të jetuar së bashku dhe ta duam njeri-tjetrin. Kështu që unë nuk mendoj kështu. Nëse politika nuk bën gërmoni hundën në interesat e vendit dhe përpiquni të fitoni mbështetje duke ushqyer urrejtje, asgjë e keqe nuk mund të ndodhë “.

Këtë intervistë kryeministri Rama e dha gjatë qëndrimit të tij në Athinë ku mori pjesë në samitin e katërt euro-arab./ABC News Albania 

soreca-euronews-1280x704.jpg
nev ila13:21 | 13/08/2019

Shqipëria ka përmbushur kushtet për çeljen e negociatave por jo për të qenë pjesë e Bashkimit Evropian. Ky është qëndrimi i ambasadorit të BE-së në Tiranë, Luigi Soreca në një intervistë për Euronews. Diplomati i ka kërkuar vendeve të Bashkimit Evropian të kenë kujdes me vendimin që do të marrin me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut pasi në të kundërt do të dëmtonin besimin e 91% të shqiptarëve që kërkojnë integrimin në BE.

“Vendimi në tetor është i rëndësishëm për vendin, por edhe për BE-në, pasi edhe besueshmëria e procesit të zgjerimit është në pikëpyetje. Vendet e interesuara si Shqipëria apo Maqedonia e Veriut kanë përmbushur mjaftueshmërisht detyrimet kundrejt Komisionit Evropian. Por më duhet të them se kanë bërë progres të mjaftueshëm për hapjen e negociatave, jo për t’u bërë anëtare të BE-së. Siç mund ta dini, Winston Churchill kishte një shprehje, ‘ky është fundi i fillimit’, jo ‘fillimi i fundit’. Dhe pikërisht sepse kanë bërë punën e kërkuar, Bashkimi Evropian duhet të ketë kujdes me vendimin. Është e rëndësishme që populli shqiptar, 91 për qind e tyre që aspirojnë familjen evropiane, të vazhdojë të besojë në perspektivën e BE-së. Unë kam besim se ata do vazhdojnë të besojnë, por Bashkimi Evropian duhet të mos ua presë shpresat që kanë”, tha Soreca.

Ndryshe nga Presidenti Meta që e sheh 15 tetorin si rrugë që duhet të kalojë më parë nga zhvillimi i zgjedhjeve vendore, Soreca kërkon që vendi të mos humbë asnjë ditë kohë për tu angazhuar në rrugën e reformave.

“Shqipëria duhet të fokusohet në axhendën e reformave, të mos humbasë asnjë moment, të jetë gati për 15 tetorin, dhe të ketë gati dokumentacionin që ministrat e BE-së të marrin vendimin. Raporti i majit i Komisionit Europian tregoi se është bërë një progres kuptimplotë në fusha të caktuara, i mjaftueshëm për hapjen e negociatave. Por procesi i reformave nuk ndal asnjëherë. Dhe ka fusha ku institucionet shqiptare në tërësi duhet të vazhdojnë punën. Një shembull është lufta kundër korrupsionit që është një sfidë e përditshme, lufta kundër krimit të organizuar, trafikimi i drogave po ndërron lëkurën në Shqipëri dhe ka nevojë që të ushtrohet trysni te bandat kriminale, pa dalluar mes drogave të lehta dhe atyre të forta”, tha ai.

Kur vjen puna te reformat, diplomati i Bashkimit Europian fokusin e ka te reforma në drejtësi dhe domosdoshmëria për të pasur një reformë të thellë zgjedhore.

Është e qartë se votimi i fundit në qershor tregon se sa e rëndësishme është që elektoratit shqiptar t’i jepet një ligj më i përparuar për çështjet elektorale, që të mund ta shprehin plotësisht vullnetin e tyre. Në fund është reforma në drejtësi. Reforma në drejtësi është ndoshta ‘perla e Shqipërisë’, jashtë rajonit, apo në botë. Është një moment kritik, ndaj të gjitha institucionet shqiptare duhet të mos e humbasin fokusin”, deklaroi Soreca.

Kur kanë ngelur edhe 60 ditë nga data kur ministrat e jashtëm të Bashkimit Europian do të marrin një vendim për çeljen e negociatave për Shqipërinë, vendi ndodhet në një krizë të thellë politike. Opozita është jashtë të gjitha institucioneve dhe bojkotoi zgjedhjet vendore, ndërkohë që mazhoranca ka marrë të gjitha pushtetet dhe shprehet e vendosur për të vijuar./ABC News Albania 24/7

euronews-per-teatrin-1280x712.jpg
nev ila16:00 | 12/08/2019

Debati për Teatrin Kombëtar shqiptar ka marrë vëmendjen edhe të medias ndërkombëtare. Gazetari i Euro News që intervistoi Ramën në vilën e tij të pushimi, ka takuar artistët që kundërshtojnë prishjen e godinës, ndërsa kryeministri është shprehur se gjithë protesta është një histeri.

Jack Parrock intervistoi këtë fillim gushti kryeministri Edi Rama. Ai tregoi se si Edi Rama e priti në vilën e tij në jug të Shqipërisë, zbathur dhe me pantallona të shkurtra.

Por gazetari i Euro News nuk ka ikur nga Shqipëria pa u ndalur tek tema që mban gjallë debatin publik edhe në verë: Teatrin Kombëtar.

Në sy i ka rënë gjeneratori.

Përmes tij artistët furnizohen me energji për të zhvilluar shfaqje teksa fodinës i janë ndërprerë dritat nga institucionet.

Artistët po luftojnë me qeverinë e cila kërkon të ndërtojë një teatër të ri, së bashku me kullat e banimit që janë në pronësi të investitorëve. Projekti i rindërtimit të teatrit është shumë e politizuar”,-thotë gazetari teksa flet me disa prej artistëve qëndrestare.

Nuk ka pasur konsultime publike, askush nuk dëshiron të dijë për atë që ndjejnë artistët dhe qytetarët. Dhe kështu kjo është bërë një luftë për të mbrojtur dhe ruajtur demokracinë në këtë vend dhe për t’i thënë ndal aleancës së bizneseve dhe politikanëve të korruptuar “, tha Kastriot Çipi.

Më pas gazetari i Euro News përshkruan se si policia  u përplas me artistët, dhe se si aktorët vullnetarisht kanë dhënë rreth tre shfaqje në javë për të mbledhur fonde për fushatën.

Ne po i përgjigjemi dhunës së tyre me artin tonë dhe ky është mesazhi më i rëndësishëm që teatri mund t’i japë politikës.”

 “Protestuesit thonë se nuk ka të bëjë vetëm me mbrojtjen e ndërtesës fizike, por edhe për mbrojtjen e historisë së saj. Ky ishte vendi i parë që u zhvilluan gjyqet komuniste, pasi Shqipëria u çlirua nga regjimi nazist në 1945”, shkruan gazetari.

Institucionet i kanë thënë Euro News se teatri është shumë i nxehtë në verë dhe shumë i ftohtë në dimër – dhe se shumë artistë duan një teatër të ri. Kryeministri Edi Rama është shprehur se protesta është thjesht histeri.

“Ligji është parë nga Komisioni Evropian dhe është pranuar me kushtin që të kishte garë, kështu që gara është hapur, dhe pjesa tjetër është….ju e dini!”, shkruan Rama.

Euro News specifikon shqetësimin e protestuesve se toka publike do t’i jepet firmës private për të ndërtuar kulla banimi./ABC News Albania 24/7

zaev.jpg
nev ila13:27 | 03/07/2019

 

Në kuadër të procesit të Berlinit liderët e Ballkanit perëndimorë do të takohen në datat 4 dhe 5 korrik për samitin e përvitshëm, në Poloni. Ky është takimi i pestë i nivelit të lartë që do të pasohet me një periudhë reflektimi dhe vlerësimi të rezultateve. Në këtë rast kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, në një intervistë për Euronjus u shpreh se vendi i tij meriton negociatat me Bashkimin Europian.

Në samitin e Ballkanit perëndimor në Poznan në Poloni tema kryesore është pikërisht ajo e emërimeve në postet më të larta të Bashkimit Europian. Ndërsa diskutimi i dedikuar kryesisht zgjerimit në lindje të Bashkimit europia, përputhet me këshillin e jashtëzakonshëm europian. Delegacioni i Maqedonisë së veriut në Poznan drejtohet nga kryeministri Zoran Zaev.

Në një intervistë për Euronjus Zaev u shpreh se ky vit do të stimulojë të gjashtë vendet e Ballkanit perëndimor: Shqipërinë, Bosnje Hercegovinën, Kosovën, Maqedoninë e veriut, Malin e Zi dhe Serbinë, që të vazhdojnë në drejtimin e duhur, pasi ashtu si ka thënë dhe komisioneti Hahn, pushteti i tërheqjes për BE-në duhet ruajtur. Kjo sepse është e vetmja forcë mbajtëse për reformat, për përmirësimin e jetesës dhe për të qenë më shumë europianë.

Sigurisht moment nuk është më i lehti, pasi skepticizmi për të ardhmen e procesit të zgjerimit është gjithnjë e më I fortë. Në intervistën e tij Zaev pohon se është i vetëdijshëm për problemet e brendshme me të cilat po përballet Bashkimi europian, por njëkohësisht nuk ka asnjë alternativë ndaj integrimit të plotë europian të Ballkanit.

Zaev theksoi se prêt që të ketë vëmendjen dhe motivimin e Bashkimit europian për Maqedoninë e veriut në mënyrë që të arrihet në hapin e rradhës, ai i merituari. Kryeministri i maqedonisë së veriut këmbëngul se vendi i tij meriton një datë të saktë për hapjen e negociatave me Bashkimin europian. Një datë që mund të jetë në muajin tetot në një kohë që opozita e djathtë në vend ka nisur fushatën kundër qeverisë së Zaev duke e kritikuar për marrëveshjen e Prespës për ndryshimin e emrit pa garancinë se Maqedonia e Veriut do të niste negociatat për anëtarësim./ABC News Albania 24/7

65386575_2318479328244159_7819017481678225408_n.jpg
ent ela14:00 | 28/06/2019

Data e zgjedhjeve nuk është në duart e kryeministrit, por e vendosur nga Kushtetuta deklaroi kandidati socialist për një mandat të dytë në Tiranë Erion Veliaj në një lidhje direkte me Euronews. Sipas Veliajt, shqiptarët do të votojnë më 30 qershor dhe këtë e mbështet BE dhe SHBA.

Kushtetuta detyron zhvillimin e zgjedhjeve një herë në katër vjet.

Kandidati i koalicionit të majtë Erion Veliaj iu përgjigj në këtë mënyrë gazetares së Euroneës e cila e pyeti se pse kryeministri Rama është i vendosur që zgjedhjet vendore të zhvillohen më 30 qershor.

“Nuk mendoj se kjo është në duart e Kryeministrit, por Kushtetuta ka vendosur që zgjedhjet të zhvillohen çdo katër vjet. Ne jemi një vend demokratik, nuk mund t’i ndryshojmë rregullat, demokracia është një “sport” me pjesëmarrje. Pra, nëse Kushtetuta thotë se duhet t’i zhvillojmë zgjedhjet çdo katër vjet, atëherë as Presidenti, e as ndonjë institucion tjetër, nuk e ka autoritetin të thotë që ato të zhvillohen çdo 5, 7 apo 9 vite”.

Sipas Veliajt opozita vendosi të mos marrë pjesë në zgjedhje nga frika e reformës në drejtësi. Por a është i shqetësuar kryebashkiaku i Tiranës se mungesa e stabilitetit mund të ndikojë në përpjekjet e Shqipërisë për t’u futur në BE?

“Mendoj se do të kemi më shumë impakt nëse ecim përpara me zgjedhjet, nëse vendosim se shteti i së drejtës nuk është diçka me të cilën mund të luajmë sipas oreksit të politikës. Mendoj se vendimi ynë për të respektuar Kushtetutën, për të respektuar gjykatat, për të respektuar publikun, të cilit i detyrohemi një shpjegim, i detyrohemi një garë në ditën e zgjedhjeve, është mënyra më e mirë për të respektuar ambicien tonë europiane. Ne vijmë nga një kohë kur në këtë vend nuk lejoheshin zgjedhjet, vijmë nga një kohë kur Shqipëria, Tirana, ky kryeqytet ishte si Korea e Veriut, si Pjong Jangu i Europës. Pra, mendoj se e kemi lënë pas këtë të shkuar për të ardhmen ku duhet të garojmë çdo 4 vite. Nëse Presidenti, i cili është gjithashtu bashkëshorti i njërës prej liderëve të opozitës, thotë se një pjesë e familjes së tij nuk është gati të marrë pjesë në zgjedhje, në sondazhe dalin shumë keq dhe kundërshtojnë reformat e mbështetura nga BE dhe SHBA, mund të na bashkohen kur të jenë gati, por ne s’mund t’u themi qytetarëve të shkojnë në shtëpi, derisa politikanët të bëhen gati”.

30 qershorin deklaroi kryetari i bashkisë së Tiranës e mbështet Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Intervista e plotë

Gazetarja: Le të shpjegojmë pak pse Kryeministri është kaq i vendosur për zhvillimin e këtyre zgjedhjeve?

Veliaj: Nuk mendoj se kjo është në duart e Kryeministrit, por Kushtetuta ka vendosur që zgjedhjet të zhvillohen çdo katër vjet. Ne jemi një vend demokratik, nuk mund t’i ndryshojmë rregullat, demokracia është një “sport” me pjesëmarrje. Pra, nëse Kushtetuta thotë se duhet t’i zhvillojmë zgjedhjet çdo katër vjet, atëherë as Presidenti, e as ndonjë institucion tjetër, nuk e ka autoritetin të thotë që ato të zhvillohen çdo 5, 7 apo 9 vite. Mendoj se Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës folën shumë qartë ditën e djeshme, ata e mbështesin demokracinë në Shqipëri, data 30 qershor është dita e zgjedhjeve dhe ne duhet të kemi zgjedhje.

Unë si kryetar bashkie nuk mund të qëndroj në zyrë më shumë se 4 vjet dhe rregullat e lojës nuk mund të injorohen në asnjë demokraci. Pra, kam një mandat, i cili përfundon më 30 qershor, dhe duhet të shkojmë për rikonformim. Në zgjedhje marrin pjesë 44 parti politike, vetëm disa nuk marrin pjesë, dhe unë mendoj se shqetësimi kryesor i tyre është reforma në drejtësi, që SHBA-të dhe BE po sponsorizojnë në Shqipëri, e cila po ecën përpara me largimin e gjyqtarëve të korruptuar, duke ndryshuar mënyrën se si funksionon sistemi i drejtësisë, i cili nuk duhet të jetë si ankand për atë që paguan më shumë, por duhet të jetë një garë se kush ka të drejtë. Unë mendoj se reforma në drejtësi dhe fakti se disa liderëve të korruptuar të opozitës iu janë hequr vizat nga SHBA-të, apo kufizime të tjera që iu janë vendosur, janë arsyeja e kësaj situate.

Gazetarja: A jeni të shqetësuar se kjo mungesë stabiliteti mund të ndikojë në përpjekjet tuaja për t’iu bashkuar BE-së?

Veliaj: Mendoj se do të kemi më shumë impakt nëse ecim përpara me zgjedhjet, nëse vendosim se shteti i së drejtës nuk është diçka me të cilën mund të luajmë sipas oreksit të politikës. Mendoj se vendimi ynë për të respektuar Kushtetutën, për të respektuar gjykatat, për të respektuar publikun, të cilit i detyrohemi një shpjegim, i detyrohemi një garë në ditën e zgjedhjeve, është mënyra më e mirë për të respektuar ambicien tonë europiane. Ne vijmë nga një kohë kur në këtë vend nuk lejoheshin zgjedhjet, vijmë nga një kohë kur Shqipëria, Tirana, ky kryeqytet ishte si Korea e Veriut, si Pjong Jangu i Europës. Pra, mendoj se e kemi lënë pas këtë të shkuar për të ardhmen ku duhet të garojmë çdo 4 vite. Nëse Presidenti, i cili është gjithashtu bashkëshorti i njërës prej liderëve të opozitës, thotë se një pjesë e familjes së tij nuk është gati të marrë pjesë në zgjedhje, në sondazhe dalin shumë keq dhe kundërshtojnë reformat e mbështetura nga BE dhe SHBA, mund të na bashkohen kur të jenë gati, por ne s’mund t’u themi qytetarëve të shkojnë në shtëpi, derisa politikanët të bëhen gati.

Zgjedhjet bëhen që njerëzit të zgjedhin politikanët, jo politikanët të zgjedhin njerëzit. Prandaj, duhet të respektojmë datën dhe të mbështesim aleatët tanë më të mirë, të cilët kanë identifikuar datën 30 qershor si ditën e zgjedhjeve.

Gazetarja: Meqë po flasim për politikanët, çfarë duhet të ndodhë që opozita të futet në zgjedhje dhe të marrë pjesë në proces?

Veliaj: Kryeministri ka bërë shtatë përpjekje duke i dërguar letra të hapura liderit të opozitës, me ftesën për t’u ulur në tavolinë. Unë e di që ata janë të mërzitur me reformën në drejtësi dhe e di çfarë? Kanë të drejtë sepse në 30 vitet e fundit kanë vendosur gjyqtarë, të cilët nuk e shpjegojnë dot pse një Maserati, pse një Bugatti apo Lamborghini, shfaqet në derën e shtëpisë së tyre kur kanë më pak se 1 mijë euro në muaj të ardhura. E di që kjo të dhemb, por e di çfarë? Kjo duhet të ndryshojë, nuk mund ta mbajmë këtë vend peng me gjyqtarë të korruptuar ose politikanë, të cilët kanë luajtur me ligjet, me Kushtetutën, me gjykatat për 30 vitet e fundit. Unë kam jetuar jashtë vendit, kam ardhur këtu të rris djalin tim, u ktheva si aktivist, si protestues, drejtoj një qytet të progresist, po punojmë që të jemi Kryeqyteti Europian i Rinisë në vitin 2022, prandaj besoj se duhet të mendojmë për të ardhmen, jo për të mbajtur mbi supe politikanë nga e shkuara. Në qoftë se disa njerëz po humbin të mirat e tyre, nëse disa njerëz po ballafaqohen me transparencën, nëse gjyqtarët e rinj po i nxjerrin ata para drejtësisë, dhe nuk ka rëndësi nëse janë ministra ose kanë emër të madh në politikë, mendoj se këto flasin shumë për tranzicionin e dhimbshëm që po kalojmë, disa njerëzve u dhemb kjo, por mendoj se shumica e njerëzve duan të largohen nga ndikimi rus që po sponsorizon këto protesta.

/ABC News Albania 24/7

auto_Kryeministria-e-shqiperise-edi-rama-261504031425-850x445.jpg
ent ela23:08 | 15/05/2018

Hapjen e negociatave për Shqipërinë në muajin Qershor, Kryeministri Edi Rama e konsideron jetë a vdekje. Kështu është shprehur në një intervistë për “Euronews” kreu i qeverisë shqiptare.

Në lidhje me negociatat për anëtarësimin në BE, Rama thotë se kjo gjë duhet të ndodhë në Qershor dhe populli shqiptar nuk pret asgjë tjetër përveç kësaj.

“Nuk na duhet një datë për të inkurajuar popullin. Ne duhet të hapim negociatat në Qershor. Kjo është e gjitha. Dhe nuk na duhet asgjë tjetër. Vetëm të hapen negociatat dhe për Evropën kjo nuk kushton asgjë, nuk do të shpenzojnë asnjë cent për ne. Për ne, kjo është çështje jetë a vdekje, në kuptimin që hapja e negociatave do të thotë se ne po shikojmë drejt së ardhmes dhe kemi lënë pas të shkuarën”, shprehet Kryeministri Edi Rama.

Euronews: Serbia dhe Mali i Zi, që konsiderohen si vendet me më përparësi për integrimin, mund t’i bashkohen BE-së në vitin 2025. Kjo është një datë treguese. Kur mendoni se Shqipëria do të ndjekë hapat e këtyre vendeve?

Edi Rama: Sot po, Serbia dhe Mali i Zi janë në procesin e negociatave dhe janë përpara nesh në këtë proces. Por viti 2025 është një horizont ku të gjithë ne mund të arrijmë nëse punojmë shumë dhe bëjnë punën tonë.

Euronews: Ju duhet një datë për të inkurajuar popullin që të ndjekë të gjitha reformat e nevojshme?

Edi Rama: Nuk na duhet një datë për të inkurajuar popullin. Ne duhet të hapim negociatat në Qershor. Kjo është e gjitha. Dhe nuk na duhet asgjë tjetër. Vetëm të hapen negociatat dhe për Evropën kjo nuk kushton asgjë, nuk do të shpenzojnë asnjë cent për ne. Për ne, kjo është çështje jetë a vdekje, në kuptimin që hapja e negociatave do të thotë se ne po shikojmë drejt së ardhmes dhe kemi lënë pas të shkuarën.

Euronews: Ka disa sfida të tjera që BE po i kushton rëndësi. Z.Juncker thotë se ka ende krim të organizuar dhe nuk dëshiron që kjo situatë të importohet në BE.

Edi RamaPara së gjithash, nuk prisnim që Presidenti Juncker apo dikush tjetër të na tregonte se kemi ende një luftë të madhe për të bërë me krimin e organizuar dhe korrupsionin. Thelbi është ky. Ne i kemi bërë detyrat e shtëpisë për hapjen e negociatave. Dhe makineria e Komisionit, që është një makineri e fuqishme me shumë ekspertë që merren me fakte dhe jo me lajme të rreme, na ka dhënë një rekomandim pozitiv pa kushte. Por që t’i ndash shtetet në vende me krim dhe vende pa krim, është më shumë se kaq. Nëse ekziston një krim i organizuar Europian, është një krim i organizuar i ndërlidhur dhe ne duhet ta luftojmë bashkë.

Euronews: Duke folur për sfidat e brendshme, dua të flas për një çështje shumë të ndjeshme për BE-në, që është liria e medias. Dhe së fundmi ka pasur një raport nga Reporterët pa Kufij, që thotë se 80% e gazetarëve ndihen të pasigurt për të ardhmen dhe të ekspozuar nga fyerjet – thonë ata – nga Edi Rama që i ka quajtur ata kazanë dhe armiq. Ky është mendimi që keni për gazetarët e vendit tuaj?

Edi Rama: Kur them kazanë, në shqip është njësoj si të thuash lajme të rreme (fake news), sepse nuk përkthehet mirë kjo fjalë në shqip. Nuk e kam fyer kurrë një gazetar personalisht. Unë sigurisht shpreh mendimin tim për mediat kazanë dhe kemi shumë media kazanë sot nëpër botë. Nëse ata kanë të drejtën e tyre për të shprehur mendimet, kjo nuk do të thotë që unë nuk kam të drejtë të shpreh mendimet e mia.

Euronews: Por i njëjti raport thotë gjithashtu se standardet manipulohen në interes të qeverisë.

Edi Rama: Kjo është një tjetër absurditet. Por nuk dua të flas…Është gjithmonë e dyshimtë kur dëgjon një Kryeministër, një President apo një politikan të thotë se media po gënjen. Por media po gënjen shumë kohët e fundit. Ky është një problem. Dhe unë e respektoj shumë solidaritetin mes mediave dhe Reporterëve pa Kufij apo këdo tjetër. Ata bëjnë punën e tyre, unë bëj timen.

Euronews: E dimë se në Ballkan ka shumë shqiptarë dhe në shtete të tjera. Ju e perceptoni veten si lider të shqiptarëve, të popullit shqiptar apo jo?

Edi RamaNë Kushtetutë, ne kemi për detyrim të mbrojmë shqiptarët kudo ku ndodhen jashtë vendit, por në të njëjtën kohë mendoj se shqiptarët nuk kanë qenë kurrë më mirë se sa sot. Në Kosovë, tani kanë shtetin e tyre. Në Maqedoni, janë pjesë e një revolucioni të vërtetë për ndryshimin e qasjes ndaj gjuhës shqipe dhe ndaj popullit shqiptar. Në Jug të Serbisë, shpresoj që kushtet e tyre do të përmirësohen duke u bazuar në faktin se serbët në Kosovës trajtohen goxha mirë.

Euronews: Kohët e fundit keni hedhur idenë për një udhëheqës të përbashkët me Kosovën. Kjo shkaktoi shumë reagime.

Edi Rama: Më vjen keq për këto reagime, por qëllimi nuk ishte që të bëhej deklaratë tronditëse. Ishte më shumë një imagjinatë, në një situatë të veçantë në 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës. 20 vjet më parë, nëse dikush do të kishte folur për pavarësinë e Kosovës, do të kishte tronditur botën. Sot ja ku jemi dhe çfarë do të ndodhë 20 vitet e ardhshme? Dhe para se të thoja përse të mos kemi një President për dy vendet, kisha thënë se dialogu me Serbinë do të kishte përfunduar me sukses, shqiptarët dhe serbët do të ishin anëtarë të Bashkimit Europian. Kështu që, kishte shumë parakushte për të shkuar deri në pikën e një Presidenti të përbashkët për të dy vendet.

Euronews: Pendoheni për këtë deklaratë?

Edi Rama: Jo.

Euronews: E përjashtoni projektin e bashkimit të shqiptarëve në të ardhmen, ndoshta?

Edi Rama: Jo. Gjithmonë e them se ëndrra ime është që të bashkohemi nën çatinë e Bashkimit Europian dhe nuk kam ëndërruar kurrë për një Shqipëri të Madhe sepse unë kam një ëndërr më të madhe, një Evropë të Madhe me shqiptarët brenda saj.

Euronews: Ekziston një mendim se, projekti i zgjerimit të BE u riaktivizua sepse në rajon kishte shumë prezencë të Rusisë, shumë prezencë të Turqisë dhe shumë prezencë të Kinës. Mendoni se këto shtete mund të përdorin rajonin e Ballkanit për të destabilizuar BE-në?

Edi RamaPo, është një hapësirë boshe që dikush duhet ta mbushë. Dhe ky boshllëk i përket Europës dhe Bashkimit Europian. Kështu që, Bashkimi Europian duhet të marrë përgjegjësitë për këtë hapësirë strategjike. Sepse nëse është një hapësirë boshe, sigurisht që do të ketë të tjerë që do të përpiqen për ta mbushur.

Burimi: Euronews

Përshtati: Tvklan.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono