Euro

BIE-EURO-_ABC-1280x720.jpg
ent ela16:16 | 13/06/2018

Monedha e përbashkët Euro ka shënuar sërish rënie në tregun e brendshëm gjatë ditës së sotme, duke arritur në 126.15 lekë, pra 0.83 lekë më pak, se një ditë më parë. Vetëm dy ditët e fundit euro ka humbur 2.2 lekë, duke u larguar nga niveli më i lartë i prillit prej 128.34 lekë, që arriti në 11 qershor.

Në rënie ishin dhe të gjitha valutat e tjera. Dollari ra me 0.3 lekë, duke kapur vlerën 107.33 lekë, Paundi me 1.15 lekë, në 143.05 lekë.

Sezoni turistik ka filluar të japë efektet e veta dhe pritet që hyrjet e valutës, të rriten më shumë javën e ardhme, teksa mbarimi i muajit të Ramazanit do të shtojë fluksin e turistëve që vijnë nga Kosova. /abcnews.al

euro.jpg
gra moz16:49 | 11/06/2018

Monedha e përbashkët europiane po forcohet gradualisht, pas nivelit më të ulët në 10 vjet që preku në datën 5 Qershor. Sot një euro arriti  të këmbehet me 128,34 lekë.

Jo vetëm nuk ka pësuar më rënie, por monedha e përbashkët euro është rritur me 4.17 lekë, duke arritur në nivelin më të lartë që nga fundi i muajit Prill.

Ndërsa këtë të hënë, sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye këtë të hënë me 128.34 lekë, me një rritje prej 0.76 lekë në raport me fundin e javës së kaluar.

Banka e Shqipërisë ndërhyri në treg, pasi euro ra me shpejtësi në Maj dhe Qershor, duke zbritur në 5 Qershor në 124.17 lekë, niveli më i ulët në 10 vjet. Banka tha se kjo rënie ishte e papritur dhe kishte shkuar përtej parashikimeve, duke u ndikuar dhe nga efekti psikologjik i pritshmërive për një rënie të mëtejshme.

Individët nxituan të blinin valutë, në pritje të rritjeje të mëtejshme të euros dhe kjo ndikoi në forcimin e shpejtë të monedhës së përbashkët.

Luhatjet e mëdha kanë bërë që agjencitë e këmbimit valutor të rrisin marzhin e tregtimit në blerje dhe shitje, nga 0.5 lekë, në gati 2 lekë. Një euro mund ta blesh sot mesatarisht në agjencitë valutore me 129.3-130.3 lekë.

Për shkak të kësaj situate, ekspertët e tregut pohojnë se është e vështirë të bëhen parashikime për ecurinë në muajt në vijim, ndonëse tradicionalisht vera është një periudhë kur valutat dobësohen, për shkak të efekteve sezonale nga remitancat dhe prurjet e turistëve, që këtë vit pritet të arrijnë në nivel rekord./abcnews.al

lekuuuu.jpg
gra moz18:48 | 08/06/2018

Ekspertët e ekonomisë thonë se efektet e paketës së deurizimit të nisura nga Banka e Shqipërisë nuk kanë ndikuar në forcimin e monedhës kombëtare. Elvin Meka thotë se këto masa do të japin efekte të ngadalta të cilat pritet të nisin ndikimin në fund të këtij viti ose në fillim të 2019-s.

Operacionet e nisura të Bankës së Shqipërisë për të stabilizuar kursin e këmbimit valutor në Shqipëri gjykohen nga ekspertët si masa të duhura. Elvin Meka, profesor i ekonomisë dhe ekspert për çështjet financiare, sqaron se Këshilli Mbikëqyrës ka marrë vendimin e duhur për të blerë sasi të valutës së huaj të cilat kanë rritur artificialisht ofertën për lekun të shoqëruar me uljen e normës bazë të interesit të monedhës kombëtare.

“Banka e Shqipërisë ka ndëryrë relativisht fortë sepse dueht të kemi parasysh se masa e ndërhyrjes në tregun e valutave është shoqëruar njëkohësisht edhe me një ulje të normës bazë të interesit”.

Meka thotë se arsyet që kanë ndikuar në lëvizjet e mëdha të muajve të fundit të vlerës së euros lidhen me konvertimin e kapitalit të bankave dhe elementet spekulativë. Ai nuk është dakord me disa aktorë të tregut, të cilët ia venë peshën e rënies së euros strategjisë së Bankës Qëndrore për të ulur përdorimin e kësaj monedhe në Shqipëri.

Ai thotë se dy rregulloret e miratuara nga Banka e Shqipërisë për të rritur rezervën e detyrueshme në valutë nga 10 në 12.5%, në kuadër të paketës së deurizimit nuk do të japin efekt në këtë periudhë, por në fund të vitit apo fillimit të 2019-s.

Sot euro arriti në vlerën 127.58 lekëve, duke u forcuar me 2.33 lekë vetëm gjatë ditës së fundit. leku ka shënuar rënie të ndjeshme edhe ndaj dollarit amerikan dhe paundit./abcnews.al

SEJKO-PER-KURSIN-E-KEMBIMIT-1280x720.jpg
ent ela19:27 | 02/05/2018

Monedha euro këmbehet në treg me 127.8 lekë, duke thelluar rekordin e rënies së saj në dekadën e fundit. Sipas guvernatorit të Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, faktorët kryesorë lidhen me flukset hyrëse të investimeve e mallrave në ekonominë shqiptare, por nuk përjashtohen as spekulimet në treg. Gjatë një konference për shtyp, ai kërkoi kujdes nga bizneset dhe qyetarët, që të mos pozicionohen me monedhat.

Monedha e përbashkët europiane vijon rënien në tregun e këmbimit valutor vendas. Të mërkurën një euro këmbehet me 127.8 lekë, duke pësuar një zhvlerësim me 0.8 lekë brenda 24 orëve të fundit. Përkurdarzi, në tregun e jashtëm, euro ka patur një tendencë të lehtë rritëse, përballë monedhave të tjera. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko, tha gjatë konferencës për shtyp se dobësimi i euros ka ardhur për dy lloj faktorësh, ata që quhen fondamentalë: shkëmbimet tregtare, remitancat dhe investimet e huaja.

Por për herë të parë, kreu i Bankës qëndrore ka pranuar si faktor edhe elementët spekulativë në treg. Duke iu referuar ndryshimeve të fundit të kursit, Gent Sejko tha se përndryshe nga pozitiviteti që japin faktorët fondamentalë të cilët përvcaktojnë një ekuilibër të ri në tregun valuator, elementët spekulativë dëmtojnë biznesin.

Banka e Shqipërisë përjashtoi elementët psikologjikë të deurizimit si ndikues në kursin e këmbimit, ndërsa u shpreh e gatshme që të ketë bisdemi me eksportuesit për t’i shpjeguar këtë nisëm e për t’i ndihmuar që të mos preken fitimet e tyre. /abcnews.al

 

 

ERVIN-BUSHATI-NE-KOMISION-1280x720.jpg
ent ela16:57 | 30/04/2018

Forcimi i lekut përkundrejt monedhës së përbashkët europiane euro ka qenë në përpjestim të drejtë me efektet e ndërhyrjeve që ka ndërmarrë Banka e Shqipërisë për deeuroizimin. Sipas deputetit të Partisë socialiste Ditmir Bushati kjo hedh poshtë supozimet e opozitës se zgjedhjet parlamentare kanë ndikuar forcimin e monedhës vendase.

Forcimi i lekut nuk ka lidhje me zgjedhjet parlamentare. Këtë deputeti socialist Ervin Bushati e ka nënvizuar gjatë diskutimit të projektrezolutës për raportin vjetor të Bankës së Shqipërisë, në Komisionin Parlamentar të Ekonomisë dhe Financave.

“Forcimi i monedhës shqiptare ka qenë në përpjestim të drejtë me efektet nga ndërhyrjet e Bankës së Shqipërisë për deeuroizimin, çka hedh poshtë supozimet e opozitës për futjen e euros para zgjedhjeve”.

Me fuqizimin e monedhës vendase përfitojnë blerësit shqiptarë pasi mallrat që vijnë nga importi bëhen më të lira ka thënë deputeti Bushati. Ndërsa eksportuesit duhet të përballen me një sfidë të re u shpreh ai.

“Eksportuesit duhet të shtojnë investimet e tyre për përmirësimin e infrastrukturës, pasi një infrastrukturë më e mirë ua bën atyre mallrat më të lira”. /abcnews.al

vlcsnap-error917-1280x720.jpg
gra moz12:37 | 25/02/2018

Gjykata e Durrësit ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” për stomatologen, Olesia Duka, e cila dyshohet se përmes mashtrimit ka përvetësuar një shumë prej 900 mijë euro, marrë qytetarëve të ndryshëm. Për 38-vjeçaren nga Tirana dhe familjarëve të saj, Gjykata e qytetit bregdetar vendosi të sekuestrojë pasuri me vlerë 300 mijë euro, të cilave u është vendosur sekuestro preventive.

Një stomatologe nga Tirana kishte ngritur skemën e saj të mashtrimit me aparatura të shërbimit dentar. 900 mijë euro mendohet të jetë dëmi i shkaktuar ndaj personave të ndryshëm, te cilëve 38-vjeçarja, Olesia Duka, u premtonte atyre pajisjen me aparatura dentare në klinikat e tyre.

Për ta prefeksionuar edhe më mirë skemën e saj, Olesia Duka, sipas Prokurorisë së Durrësit premtonte se pasi klinika të ishte kompletuar me pajimet bazë, që ajo do t’ia siguronte, 38-vjeçarja premtonte edhe asistencë pranë biznesit të ri. Për këto mashtrime ndaj stomatologes ishin bërë shumë denoncime nga biznesmenë, të cilët ishin gënjyer në vlera të mëdha monetare.

Organi i akuzës ka zbuluar skemën e mashtrimit të stomatologes. Ajo iu merrte para qytetarëve të ndryshëm, duke i gënjyer se kishte tetë klinika dentare dhe duhet të blinte aparatura e pajisje, ndërkohë që nuk i kthente më ato. Personi që ka pësuar më shumë nga mashtimet e Olesia Dukës është biznesmeni I. H., i cili ka bërë dhe denoncimin në polici. Nisur nga dëmi i shkaktuar, Gjykata e qytetit bregdetar ka lënë në masë sigurie arrest me burg për Dukën. Ndërkohë u vendos edhe sekuestro preventive për pesë pasuri të 38-vjeçares dhe familjarëve të saj me një vlerë mbi 300 mijë Euro. Prona të paluajshme u sekuestruan në Tiranë e Durrës, gjithsej pesë aparatamente banimi. Por stomatologia ka edhe një klinikë dentare në Tiranë, që u sekuestrua gjithashtu. Duka ishte një person i njohur, pasi kishte marrë pjesë në disa fondacione bamirësie në Shqipëri e Kosovë./abcnews.al

vlcsnap-error165-1280x720.jpg
gra moz19:36 | 07/02/2018

Banka e Shqipërisë miratoi planin e masave për të ulur përdorimin monedhës europiane në institucionet bankare dhe jo bankare në vend. Guvernatori Gent Sejko deklaroi se ekonomia do të jetë e mbrojtur nga risku i kursit të këmbimit.

Banka e Shqipërisë vë në dukje përdorimin e lartë të valutave të huaja ne ekonominë vendase. Për të ulur përdorimin e euros dhe rritur atë të monedhës vendase ka miratuar një paketë masash ligjore. Guvernatori e publikoi vendimin pas Mbledhjes se Keshillit Mbikëqyrës.

Gent Sejko: “Procesi i deeuroizimit është i nevojshëm dhe dobiprurës në afatin e gjatë, si për përmirësimin e efektivitetit të politikave ekonomike dhe financiare ashtu edhe për uljen e rreziqeve të stabilitetit financiar. Studimet dhe analizat tona evidentojnë se përdorimi i valutave të huaja në sferën e aktivitetit të brendshëm ekonomik e financiar është në një shkallë relativisht të lartë. Ky fenomen lidhet si me përdorimin e lartë të valutave në transaksionet tregtare, ashtu edhe me përdorimin e lartë të tyre si mjet kursimi, në formën e depozitave bankare, apo edhe si mjet financimi, në trajtën e kredimarrjes në valutë”.

Bankat që japin kredi në euro ose pranojnë depozita në këtë monedhë do të kenë kosto më të lartë. Ndërsa në ekonominë vendase, sipas Guvernatorit, pritet ulje e riskut që vjen nga kursi i këmbimit.

Gent Sejko: “Këto ndryshime rregullative synojnë ta bëjnë më të kushtueshme pra, më pak të preferuar, veprimtarinë në valutë të sektorit bankar dhe të forcojnë mekanizmat e ndërgjegjësimit të huamarrësve, veçanërisht të atyre individë dhe të pambrojtur nga rreziku i kursit të këmbimit, për rreziqet që shoqërojnë huamarrjen në valutë. Këto ndryshime, hyjnë në fuqi brenda gjashtëmujorit të parë të këtij viti”.

Banka e Shqipërisë vendosi të mbajë të pandryshuar normën e interesit në nivelin e 1.25 %.

Ndërsa Guvernatori u shpreh për një ecuri të ngadaltë të kredisë. Kjo sipas tij vjen si pasojë e kursit të shtrenguar dhe kërkesës së ulët. Sa i përket kredive me probleme, Dhjetorin e kaluar arritën nivelin më të ulët. Raporti ndaj totalit ishte 13.2%.

Ndërkohë gjashtë mujorin e dytë të 2017-s, Guvernatori Sejko deklaroi se ekonomia ka vijuar të rritet ndonëse më ngadalë se gjashtë mujroin e parë.

Përshpejtimi i rritjes ekonomike, sipas Sejkos, kërkon vijimin e reformave strukturore dhe nxitje të prodhimit vendas./abcnews.al

marijuana-16.jpg
gra moz17:06 | 26/01/2018

900 kilogramë marijuanë janë sekuestruar nga policia italiane, pas një operacioni të përbashkët me policinë tonë dhe atë malazese.
Përveç droges, e cila përllogaritet të ketë një vlerë në treg prej 8 milionë eurosh, në pranga janë vënë edhe dy shtetas shqiptarë. Gomonia oqeanike me të cilën u tentua trafikimi i 9 kuintalëve marijuanë ishte nisur nga Mali i Zi.

Një gomone oqeanike që transportonte rreth 900 kilogramë marijuanë, që e shitur në treg do të sillte mbi 8 milionë euro fitime, është sekuestruar nga agjentët operativë të Guardia di Finanza në Bari. Sipas raportimeve të mediave italiane, mjeti lundrues është kapur në lokalitetin Punjokiuzo të Foxhias. Dy skafistët që ndodheshin në bord, dy shtetas shqiptarë të moshave 52 dhe 39 vjeç, janë arrestuar pas një ndjekjeje të gjatë. Kur kanë parë njësitë e agjentëve të Guardia di Finanza, trafikantët kanë hedhur në det një pjesë të ngarkesës dhe më pas kanë braktisur gomonen në një plazh të Punjokiuzo dhe janë larguar në rrugë tokësore.

Në operacionin për kapjen e 9 kuintalëve marijuanë ka patur rol dhe policia shqiptare. Abc Neës ka mësuar se ka qenë policia jonë kufitare që ka sinjalizuar Policinë e Malit të Zi që këta dy shtetas shqiptarë mund të tentonin të kryenin ndonjë trafik narkotikësh, pasi ishin të skeduar si persona të dyshuar në narkotrafik dhe për këtë qëllim mbaheshin nën vëzhgim. Dy shqiptarët kanë kaluar kufirin si qytetarë si këmbësorë në Mal të zi, vend nga i cili mësohet se është nisur gomonia e ngarkuar me sasinë e konsiderueshme të bimës narkotike. Policia jonë Kufitare dhe Guardia di Financa mësohet se janë organizuar dhe pas ndjekjes në det nga ana e autoriteteve navale dy sksfistët hodhën lëndën narkotike në det dhe tentuan t’i shpëtojnë prangave. Por sipas mediave italiane, arratia e tyre ka qenë e shkurtër, pasi ata janë lokalizuar pak më vonë në një vilë dhe janë vënë në pranga./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono