Euro

inter-1280x700.jpg
Sej rie17:00 | 15/06/2019

Drejtuesit e skuadre së Interit janë të gatshëm të plotësojnë kërkesat e trajnerit Antonio Konte. Zikaltërit pritet të shpenzojnë mbi 100 mln euro për tre futbollistë.

Drejtuesit e skuadre së Interit janë duke punuar maksimalisht për t’i rezervuar teknikun Antonio Konte një skuadër të denjë për të rivalizuar në të gjitha kompeticionet. Zikaltrit do të nisin fazën përgatitore në Lugano dhe Konte kërkon të paktën tre blerje deri në atë periudhe. Sulmuesi i Romës Edin Xheko ka qenë një kërkesë e hershme e trajnerit Konte dhe palët janë duke vijuar negociatat prej kohesh. Zikaltërit kanë gjetur akordin me lojtarin boshnjak por tashmë ka mbetur për t’u bindur Roma që kërkon rreth 25 mln euro ndërkohe që Inter është ndalur ne 15 mln. Gjithsesi kalimi Xhekos në San Siro është çështje kohe për sa kohë ka pranuar ofertën e zikaltërve.

Strategu i zikaltërve nuk e dëshiron Ikardin në skuadër dhe për të formuar dyshen e sulmit me Xhekon kërkon një tjetër shtatlarte. Romelu Lukakun e Manchester United. Djajtë e kuq nuk heqin dorë nga kërkesa prej 90 mln euro ndërkohe që Inter e ka gati strategjinë për të mbërritur te ylli belg. Me parat e siguruara nga shitja e Ikardit do të përdoreshin për të financuar operacionin e Lukakut. Zikaltërit nuk janë të gatshëm të paguajnë 90 mln por 20 mln me pak.  Manchester United mund të pranonte 70 mln euro për një lojtar që nuk ka bindur në dy vite në Old Trafford.

Nicola Barela është një tjetër objektiv i Interit. Zikaltërit ofrojnë 35 mln euro plus 5 mln bonuse për talentin e Kaljarit por këta të fundit kanë rritur pretendimet dhe kërkojnë jo më pak se 50 mln, kjo edhe për shkak të paraqitjeve të futbollistit me kombëtaren italiane në kualifikueset e euro 2020./ABC News Albania 24/7

reali-1280x805.jpg
Sej rie16:20 | 13/06/2019

Reali i Madridit ka shpenzuar afërsisht 400 milionë euro për të blerë lojtarë për sezonin e ardhshëm. Klubi i presidentit Florentino Perez, pritet të afrojë edhe yje të tjerë.

Të jemi korrektë deri në fund, këto para nuk do të paguhen të gjitha tani.

Gjithsesi, kur mëson shifrën e 383 milionë eurove të shpenzuara nga Reali i Madridit deri tani në mes të qershorit, padyshim që mbetesh i çmeritur.

Kaq ka nxjerrë nga llogaritë bankare presidenti Florentino Perez, ndërsa fjala është që kërkon edhe nja dy emra të mëdhenj.

Flitet për Pogbanë, dhe njërin prej superyjeve të Paris SG, Mbape apo Nejmar.

Gjithsesi, për çfarë janë shpenzuar gati 400 milionë euro nga madrilenët?

“Blerja” e fundit në “supermarketin” e futbollit është ajo e mbrojtësit të krahut, Ferlan Mendi.

Futbollisti 24-vjeçar i Lionit dhe i kombëtares së Francës kushton 53 milionë euro, nga të cilat 48 milionë jepen tani, dhe 5 milionë si shpërblime të ndryshme më vonë.

Një ditë më parë, Perezi prezantoi sulmuesin Luka Joviç, që kaloi vizitën mjekësore, me kartonin që kushton në total rreth 67 milionë euro.

Nuk mund të harrohet “bomba” e verës, afrimi i Eden Hazarit nga Çelsi për një shumë që, në kompleks, arrin në 170 milionë euro (sipas mediave britanike), nga të cilat 100 milionë jepen tani, dhe të tjerat më vonë.

Reali ka kënaqur Zidanin edhe me afrimin e sulmuesit Rodrigo nga Santosi për 45 milionë euro, dhe të qendërmbrojtësit Eder Militao nga Porto për 48 milionë./ABC News Albania 24/7

Untitled-1-1.jpg
G. P.15:38 | 01/05/2019

Alfred dhe Elvis Vladi, dy personat e dyshuar si porositësit e makinave “Toyota Yaris”, ku rreth 1 vit më parë u kapën 3.4 milionë euro rezultojnë të pastër penalisht në Belgjikë dhe Gjermani. ABC News ka siguruar përgjigjet e letërporosive e të ardhura nga këto dy vende pas kërkesave të drejtuara nga prokuroria shqiptare për informacion.

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka në dorë informacionet e ardhura nga autoritetet belge dhe gjermane për dy kushërinjtë Elvis dhe Alfred Vladi, të dyshuar për aferën e 3.4 milionë eurove që u gjetën në makinat “Toyota Yaris” e sekuestruara rreth një vit më parë në portin e Durrësit.

Nga përgjigjet e kthyera nga drejtësitë e dy shteteve europiane rezulton se Elvis dhe Alfred Vladi janë të pastër dhe pa precedentë të mëparshëm penalë në këto dy shtete.

Burime për ABC News theksojnë se në letërporosinë e kthyer nga autoritetet belge është e zbardhur edhe dëshmia e shitësve të makinave që janë marrë në  pyetje për këtë ngjarje. Në deklarimet e tyre thuhet se ata kanë bërë një kontratë shitje të rregullt dhe se nuk disponojnë asnjë informacion në lidhje me paratë e gjetura brenda makinave.

Po ashtu, organi i akuzës shqiptare, nëpërmjet letërporosive i ka kërkuar informacion autoriteteve britanike në lidhje më këta dy persona.

Nga verifikimi i dokumentacionit rezulton se “Toyota Yaris”, ku ndodheshin paratë ishte porositur nga Alban Mollaymeri, që është i arrestuar. Mollaymeri, në deklarimet para grupit të hetimit, ka pohuar se ka një servis privat me makina dhe se “Toyotat” i ka porositur nëpërmjet të njohurit të tij, Alfred Vladit.

Nisur nga dëshmia e tij, prokuroria ka dyshime se “Toyota Yaris” është blerë nga Alfred Vladi dhe në rrethana ende të pazbardhura prej tyre, në dyert e makinës është fshehur edhe shuma e parave.

Për 3.4 milionë eurot që vinin në Shqipëri përmes portit të Durrësit janë arrestuar babë e bir Edi dhe Klevis Lika, Agim Caka, Alban Mollaymeri. Ndërsa kushërinjtë Alfred dhe Elvis Vladi janë të shpalllur në kërkim./ABC News Albania 24/7

euro-1016-1280x724.jpg
Sej rie16:12 | 22/04/2019

Federata Shqiptare e Futbollit humbi shansin për të fituar 1 milionë euro më shumë, në finalet e Kampionatit Evropian në Francë. Ishte trajneri De Biazi që vendosi veton ndaj kërkesës së sponsorëve

Suksesi ishte i plotë dhe fitimet të mëdha, por mund të ishin arritur edhe më shumë.

Federata Shqiptare e Futbollit kishte në dorë të arkëtonte një tjetër shumë të madhe parash në Euro 2016, të ofruara nga biznese të ndryshëm, nëse do të pranonte një ndryshim plani për qëndrimin në Francë.

Burime në Federatë bëjnë me dijë për Abc News-in se bëhet fjalë për 1 milionë euro, të cilat do të përfitoheshin nëse do të pranohej që baza e kombëtares të mos ishte në Peros Girek, por në kryeqytetin francez, Paris.

Shqipërisë iu ofrua një hotel dhe qendër stërvitore në zonën e Sent Denisit, ku sponsorët do të nxirrnin fitime të mëdha nga aktivitete me tifozët e shumtë shqiptarë në Paris.

Gjithsesi, trajneri Xhani De Biazi vendosi veton që kjo të mos realizohej.

Ai dëshironte që kombëtarja të përgatitej dhe të qëndronte në një zonë të qetë, siç ishte Peros Gireku, dhe jo në kryeqytet, ku mund të shpërqendrohej dhe të humbiste vëmendjen nga detyra e saj kryesore, paraqitja në fushën e lojës.

Kjo, sidomos sepse ishte hera e parë që Shqipëria kualifikohej për në fazën finale të një Evropiani.

Presidenti i Federatës, Duka, sipas burimeve në institucion, nuk u mendua gjatë, por pranoi vendimin e trajnerit, duke kuptuar arsyet e tij dhe duke mos dashur të krijonte konflikte.

Vetë Duka, dha këtë përgjigje, i pyetur nga Abc News.

Duka: “Ne nuk kemi shkuar në një nga resortet që kishte zgjedhur UEFA, por zgjodhëm vetë një resort athe sepse plotësonte disa kritere teknike që kërkonte trajneri dhe stafi i ekipit kombëtar. Në Francë kemi qenë vetëm më një objektiv për të pasur performancën maksimale dhe për t’i krijuar kushtet sa më të mira ekipit. Ishte një ëndërr e realizuar që nuk mund ta shpërdoronim”.

Vendimi i De Biazit doli i drejtë, pasi Kombëtarja luajti mjaft mirë në finalet e Euro 2016, duke arritur edhe fitoren e parë e duke shënuar golin parë historik./abcnews.al

klsh-1280x677.jpg
ent ela18:22 | 05/04/2019

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka depozituar raportin vjetor në kuvend i cili pritet që të diskutohet me debate mes këtij institucioni dhe kuvendit. KLSH thotë se nuk bie dakord me mënyrën e raportimit të disa të dhënave me ministrinë e financave, duke pretenduar borxh dhe deficit më të lartë në buxhet. Në total vlera e parregullsive që janë gjetur gjatë auditimeve në vitin 2018-ë është 1.7 miliard euro.

Raporti vjetori i Kontrollit të Lartë të Shtetit pritet që të shkaktojë një përplasje mes këtij institucioni dhe parlamentit gjatë kohës që do të diskutohet në kuvend.

KLSH jo vetëm që pranon se ka një opinion të kundërt me Ministrinë e Financave dhe Ekonomisë për mënyrën e menaxhimit dhe raportimeve të financave publike, por ka zbuluar edhe një dëm ekonomik në vlerën 193 milion eurove si dhe shkelje të disiplinës financiare të cilat arrijnë 923 milion euro. Në total shkeljet e institucioneve shtetërore për vitin e shkuar arrijnë shkel 1.7 miliard euro.

Kjo shifër e parregullsive financiare dëmit ekonomik që administrata ka bërë me paratë e tatimpaguesve arrin në 13% të prodhimit kombëtar të vendit.

Në analizën e KLSH-së rezulton se shpërdorimi i parave publike me dëm ekonomik është rritur gjatë viteve të fundit në mënyrë eksponenciale.

Për një dekadë, nga viti 2002 deri në 2011-ën, dëmi ekonomik zë vlerën e 376 milion eurove, ndërsa për periudhën 2012-2018 është 5 fishuar, duke arritur në 1.8 miliard euro.

Kontrolli i Lartë i Shtetit evidenton se detyrimet e prapambetura vijojnë të mbeten problem në financat publike duke bërë që gjatë 2018-ës të jenë paguar fatura me vlerë 100 milion euro, të cilat duhet të ishin shlyer në 2017-n, çka ka bërë që të mos ketë rritje faktike të buxhetit nga viti në vit.

Për vitin 2017-ë deficiti buxhetor sipas llogaritjeve të KLSH-së duhet të ishte 3.54% e prodhimit të brendshëm bruto dhe jo 2% sa raportohet nga ministria e Financave, ndërsa borxhi do të luhatej mes nivelit 70-74% e prodhimit të brendshëm bruto, dhe jo rreth nivelit 65% sa e parashikon plani buxhetor afatmesëm i miratuar nga qeveria.

OLA XAMA

policia-1.jpg
ent ela14:44 | 02/04/2019

Policia e Tiranës ka vënë në pranga një shtetas arab, i cili në bashkëpunim me disa shqiptarë, u premtonte të huajve me kombësi egjiptiane pasaporta në këmbim të një shume prej 20 mijë eurosh. Aktivitetin e paligjshëm, Talal Ahmad abu Mayba, 41-vjeç, i lindur në Emiratet e Bashkuara Arabe, e kryente duke u kamufluar si investitor.

Sipas Policisë së Tiranës, nuk është vërtetuar deri tani që të jenë falsifikuar pasaporta apo leje qëndrimi për shkak të rregullave dhe dokumenteve strikte që kërkoheshin nga zyra e kufirit dhe migracionit në vendin tonë.

Në kuadër të operacionit “Përshpejtimi” u proceduan në gjendje të lirë edhe dy shqiptarë, si edhe u sekuestruan kompjutera dhe dokumente të ndryshme që i përkisnin personave të huaj./abcnews.al

euro.jpg
G. P.14:41 | 20/01/2019

Vazhdon forcimi i Euros në tregun e këmbimit valutor edhe pse me ritme të kujdesshme. Fundjava është mbyllur me forcim të Euros në treg, e një dobësim të lehtë të Dollarit amerikan.

Sipas Bankës së Shqipërisë, monedha e përbashkët është shkëmbyer me 123.99 Lekë, me një rritje të lehtë prej 0.11%. Ndërsa Dollari amerikan, sipas të njëjtit burim ka pësuar një ulje të lehtë me 0.01%, duke u këmbyer me 108.71 lekë.

Me rritje është mbyllur java për Paundin britanik, ndërsa e kundërta ka ndodhur me Frangën zvicerane./abcnews.al

 

droga1-kQMH-U46070681782755kQ-1022x775@CorriereBologna-Web-Bologna.jpg
G. P.18:55 | 17/01/2019

Një operacion i madh i policisë në Novafeltria të Italisë, ka bërë të mundur ndalimin e 10 personave, 3 prej të cilëve janë shqiptarë. Ata akuzohen për tregtimin të kokainës dhe marijuanës, raportojnë mediat italiane. Hetimet ndaj grupit kishin filluar në Dhjetor të viti 2017, por mëngjesin e sotëm në saj të operacionit “Sevilja 2017”, policia arriti të godasë bandën.

Bazë e bandës kishte qenë një berberhane në qytetin Novafeltria. Shumë persona janë parë të hyjnë në berberhane. Aty ata nuk prisnin flokët apo të merrnin ndonjë shërbim tjetër, por mbushnin xhepat me lëndë narkotike. Zonat që banda furnizonte me drogë ishin: Romagna, Cesenatico,  San Mauro Pascoli, Forli, Cesena dhe Gambettola.

Kishin qenë banorët e qytetit që kishin dhënë dëshmi të shumta në polici se grupi nuk kishte bazë vetëm berberhaben, por edhe një pikë lojërash fati, një pikë ku shitej mish si dhe një restorant të njohur. Në të gjitha këto pika bëhej i mundur tregtimi i lëndës narkotike. Pronarët e këtyre bizneseve kanë përfunduar në pranga dhe ata janë njerëz shumë të njohur në qytet. Nga pamjet filmike të sekuestruara shikohet një kliente duke blejnë lëndë narkotike ndërsa mban një fëmijë në krah.

Gjithashtu nga të dhënat thuhet se janë bërë 1,500 shitje, ku kokaina është shitur me 90 euro grami. Nga aktiviteti i paligjshëm thuhet se u gjenerua një fitim prej 500 mijë eurosh. Roli i shqiptarëve në këtë biznes të paligjshëm ishte furnizimi i pikave me lëndë narkotike. Policia bën të ditur se dy prej shqiptarëve janë arrestuar në Rimini dhe një i trëtë në San Mauro Pascoli. Gjatë hetimeve, u kryen një sërë kërkimesh që çuan në sekuestrimin e pasurive të shumta, duke përfshirë makina, orë Rolex dhe pasuri të patundshme.

Deri më tani mediat italiane kanë publikuar vetëm emrat e pronarëve të bizneseve ku shitej lënda narkotike. Ndaj tyre dhe tre shqiptarëve është dhënë masa e sigurisë “arrest me burg”.

Pronarët e bizneseve janë:  Giorgio Angeli, 63 vjeç, pronari i berberhanes, Danilo Pavani, 47-vjeç, pronar i restorantit, Francesco Giannini, 48-vjeç, pronari i dyqanit të mishit dhe Fabio Squadrani, 39-vjeç, pronari i pikës së lojërave të fatit. Ndërsa emrat e shqiptarëve dhe 3 italianëve të tjerë të lënë në “arrest shtëpia” nuk janë bërë të ditur për mediat./abcnews.al

para.jpg
G. P.16:04 | 03/01/2019

Euro ka fituar pikë ndaj Lekut në nisje të këtij viti. Sipas Bankës së Shqipërisë një Euro këmbehet me 123.4 lekë.

Viti i ri ka nisur mbarë për monedhën e përbashkët europiane. Euro ka fituar pikë lehtë ndaj lekut duke u këmbyer sipas Bankës së Shqipërisë me 123.4 lekë. Një rritje prej 0.01 lekësh krahasuar me ditën e fundit të vitit 2018 dhe 0.74 lekë krahasuar me periudhën e Krishtlidjes kohë kur monedha e përbashkët europiane zbriti në 122.69 lekë, niveli më i ulët që nga Gushti i vitit 2008.

Ekonomistët argumentojnë se ky është një efekt sezonal që kryesisht lidhet me prurjet valutore nga emigrantët. Vitin që lamë pas monedha e përbashkët europiane shënoi luhatje të mëdha aq sa detyroi Bankën Qendrore të ndërhyjë në treg me synimin për të tërhequr valutën e tepërt pasi sipas saj rënia e Euros po i cënonte objektivin kryesor, ruajtjen e stabilitetit të çmimeve.

Sipas ekonmistëve kjo erdhi nga dy faktorë thelbesorë; konvertimi i kapitalit të bankave dhe paratë informale, arsye këto që ekspertët nuk mund të parashikojnë ecurinë e monedhës eurpiane edhe përgjatë vitit 2019./abcnews.al

DSC_0062-Copy-2-1280x854.jpg
G. P.19:25 | 24/12/2018

Viti që po lemë pas ka patur një nga shifrat rekord të blerjes së monedhës Euro nga ana e Bankës së Shqipërisë në tregun e brendshëm. Edhe pse Euro vijon të blerë banka nuk po ndërhyn, por guvernatori deklaroi në një konferencë për shtyp se është gati nëse ka sërish mbiçmim të lekut. ai tha se këtë vit janë blerë në treg 400 milionë Euro.

Banka e Shqipërisë ka blerë në tregun e brendshëm gjatë vitit 2018 400 milionë euro, ku më shumë se gjysma e kësaj shume është përdorur për të ndërhyrë në kursin e këmbimit valutor. Në fund të mbledhjes së Këshillit Mbikqyrës, guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, tha se nëse do të lindë nevoja, banka qendrore do të vazhdojë të ndërhyrjë në kursin e këmbimit.

“Në rast se ne do të shohim çrregullime në përputhje me ligjin dhe rregulloren e Bankës së Shqipërisë dhe në rast se ne do të shohim se kursi i këmbimit do të ndikojë nivelin e inflacionit do të vazhdojmë programin e ndërhyrjeve”, tha Sejko.

Por kreu i bankës qendrore sqaroi se për momentin lëvizjet në tregun e këmbimit valutor me mbiçmimin e monedhës kombëtare po ndikohen nga shkaqe natyrale sezonale dhe nuk përbëjnë rrezik për inflacionin. Ai nuk dëshiroi të japë një vlerë të Euros që mund të bëjë rrezik për tagrin e inflacionit të vendosur nga banka.

“Kemi një nivel më të ulët mbi çmimin e kursit të këmbimit dhe unë nuk do doja ta përmendja këtë shifër si nivel pasi do të bëhej një element psikologjik për të ndikuar në spekulime në tregun e këmbimit, por sigurisht që jemi në një nivel më të ulët se sa niveli i mëparshëm”,  tha Sejko.

Banka qendrore do të nisë ndërhyrjen me politikën e saj monetare për rritjen e normës së interesit jo më parë se në 3-mujorin e dytë të 2019-s. për vitin që po mbyllet guvernatori tha se ka patur mjaft sfida, dhe se lehëtsimi i normës bazë të interesit të lekut ka dhënë efekte pozitive në lehtësimin dhe rritjen e kredisë si dhe në uljen e kostos së borxhit publik./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono