Ervin Salianji

OK-GJYKATA-JEP-VENDIMIN-PER-PROTESTUESIT.mpg_snapshot_02.36-1280x720.jpg
G. P.18:48 | 25/11/2018

Policia e Tiranës ka proceduar penalisht kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, si edhe deputetë të tjerë opozitarë si Ervin Salianji, Klevis Balliun, Flamur Noka, Enkelejd Alibeaj, Aldo Bumçi etj, për pjesëmarrje në protestën te Unaza e Re në datën 23 nëntor. Përveç demokratëve, në Prokurorinë e Tiranës, uniformat blu mësohet se kanë proceduar edhe disa eksponentë të opozites së bashkuar. Lulzim Basha dhe deputetët e tjerë akuzohen për 3 vepra penale, pohojnë burime nga Policia e Shtetit, si: organizim dhe pjesëmarrje në grumbullime të paligjshme, prishje e qetësisë publike dhe pengim i qarkullimit të mjeteve./abcnews.al

 

deputetet.jpg
G. P.13:00 | 25/11/2018

Nga 11 personat e arrestuar për protestën e të enjtes para parlamentit, njëri do qëndrojë në arrest me burg, e të tjerët janë lenë të lirë me detyrim paraqitje.

Ky ishte vendimi i gjykatës së Tiranës, ku prokuroria kishte kërkuar arrest me burg për 6 të ndaluar, dhe detyrim paraqitje për 5 të tjerë, por vetëm për Dorjan Protoduarin u vendos masa e “arrest me burg”. Të pranishëm në seancë gjyqësore dhe jashtë ambienteve të saj ishin edhe deputetë të opozitës, nga PD dhe LSI, bashkë me familjarët e protestuesve të zonës së Unazës së Re. Policia e Tiranës, kishte shtuar radhët e saj me efektivë të shumtë për shkak të informacioneve se mund të kishte përpjekje për cënim të seancës gjyqësore.

Por përsëri në disa raste situata doli jashtë kontrollit. Për shkak të masave për të mos lejuar hyrjen e personave të paautorizuar në sallë pati edhe një përplasje fizike fillimisht mes deputetëve opozitar me forcat e rendit. Duke qenë në ankth për vendimin që do të jepte gjykata, një pjesë e protestuesve u zhvendosën pas institucionit nga ana e Burgut “313”, duke bërë thirrje për të afërmit e tyre. Pas vendimit të gjykatës deputetë të opozitës e familjarë të protestuesve kanë shprehur kundërshtitë e tyre për vendimin e trupit gjykues.

Ervin Salianji, deputet i PD: “Sot është vendosur një standart i ri në republikë ku nëse je trafikant, nëse je përdhunues, nëse je kriminel, nëse je bandit bëhesh kryetar bashkie, si Vangjush Dako, si Elvis Roshi, si Prenga, si Ndoka dhe nëse je protestues, nëse proteston për të mbrojtur familjen tënde, nëese proteston për të mbrojtur dinjitetin tënd, nesë proteston për të mbrojtur pronën që garantohet me kushtetutë dhe me ligj, dënohesh pa prova, pa ligj duke shkelur themelet e shtetit të së drejtës dhe të shtetit ligjor. 5 bidona dhe materiale plastike. Prova e tjetër e prokurorisë ishte që kemi dy ristela mbajtësetë protestës, prova tjetër ishte që kemi dy pankarta me mbishkrime. Të gjtihë qytetarët që u paraqitën para gjykatës pa prova dhe pa ligj, me vullnetin politik të Edi Ramës dhe Arta Markut mbahen sot të izolur.”

Klevis Balliu, deputet i PD: “Që banorët e Unazës së Re kanë paguar, ai sot po shkatërron shtëpitë. Po ata shtëpia nuk do të shemben sepse ne do ti qëndrojmë protestës. PD do të vazhdojë ta mbështesë protestën. Me hir apo me pa hir të kësaj qeverie apo kujtdo ato shtëpi do të mbrohen.”

Edhe përfaqësuesi i familjeve që preket nga zgjerimi i Unazës së Re, kërkoi nga qeveria të tërhiqet nga projekti, dhe të dialogojë me banorët.

“Edi Rama, Unaza e Re është rruga e funeralit tënd politik.os e harro Unaza e Re është Shqipëria. Mos e harro nuk e vjedh dot pronën tjetrit, nuk e nxjerr dot nga shtëpia në vitin 2018.”

 Ndërkohë, 18-vjeçari Daniel Drobaj, i arrestuar si i dyshuar se hodhi kapsollën që plagosi efektiven Ina Nuka, do dalë të hënën për masë sigurie në të gjykatën e kryeqytetit./abcnews.al

SINKRON-SALIANJI-PER-DAKON.mpg_snapshot_00.52-1280x720.jpg
G. P.12:12 | 11/11/2018

Demokratët kanë vijuar thirrjen e tyre për arrestimin e menjëhershëm të kryebashkiakut të Durrësit Vangjush Dako, bazuar në përgjjimjet e prokurorisë, thekson Salianji, sipas të cilit çdo ditë që Dako është në liri ai e përdor për manipulim dhe shkatërrim provash.

Ervin Slianji, deputet i PD: “Dosja 339 ka faktuar përtej çdo dyshimi se Vangjush Dako, në bashkëpunim me bandën e Abdylajve ka kryer krim elektoral të blerjes së votave në qarkun e Durrësit. Përgjimet e dosjes 339, një prej të cilave daton në shkurt të vitit 2017, provuan se Vangjush Dako ka qenë në komunikim të vzahdueshëm me trafikantët ndërkombëtarë të drogës para, gjatë dhe as zgjedhjeve. Duke i shkëmbyer më pasuri, pushtet dhe favore votat e blera për pushtetin ilegjitim të Edi Ramës. Duke u angazhuar në zgjedhje, krimi përfiton në mënyrë të drejtpërdrejtë vijimin e aktivitetit kriminal të pashqetësuar nga shteti. Kjo provohet kur një anëtar i bandës i kërkon Vangjush Dakos të ndërhyjë për të larguar FNSH-në, kjo e faktuar edhe për publikun nëpërmjet përgjimeve të bëra nga prokuroria. Krimi përfiton favorë në zyrat e shtetit, leje e licensa publike, regjistrime pronash të paluajtshme njësoj siç ka ndodhur në Durrës. Faktet e krimit elektoral të Vangjush Dakos janë të qarta dhe për këtë krim ai sot duhet të jetë në burg. Vangjush Dako duhet të arrestohet menjëherë dhe pa vonesë. Çdo ditë në liri ai shkatërron dhe manipulon provat, manipulon dëshmitarë i ndihmuar plotësisht nga kryeministri Edi Rama.”/abcnews.al

MBULIM-DAKO-PAS-SALIANJIT.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
G. P.16:55 | 31/10/2018

Kreu i bashkisë Durrës Vangjush Dako ka reaguar përmes një postimi në rrjetin social Facebook pas deklaratës së deputetit demokrat Ervin Salianji të cilin e kërcënon me padi gjyqësore. Gjyqi i ndan këto muhabete dhe zgjedhjet padyshim ku këta do të shkojnë ushqim për pula – shkruan Vangjush Dako në reagimin e tij./abcnews.al

ervin-salianji-2.png
G. P.14:30 | 31/10/2018

Sulmin frontal ndaj kreut të bashkisë Durrës, Partia Demokratike e vijoi nga foltorja e selisë ku deputeti Ervin Salianji iu referua sërisht dosjes, tashmë të famshme, 339, pjesët publike të së cilës demokratët i kanë quajtur vetëm majën e ajsbergut.

“Për Vangjush Dakon, tani e kemi të provuar se i lutet kreut të bandës së Avdylajve për takim falenderues pas zgjedhjeve, ushtarët me të cilët Dako komunikon  refuzojnë ta shqetësojnë bosin”. 

Për Salianjin, janë përgjimet e prokurorisë ato që vërtetojnë akuzat e demokratëve dhe veç plazhit privat të Avdylajve në Durrës, të provuar me fakte sipas selisë blu, Dako ka shpërblyer edhe të tjerë, ndaj shpjegimet ia kërkon me emra nominal.

“A e ka takuar Gjushi Cinën, një nga anëtar e bandës, për t’i siguruar ndërtimin e Avdylajve në det?  Vangjush Dako duhet të thotë mbi çfarë kriteresh Peposhët e Durrësit, që terrorizuan zonën e shkozetit gjatë zgjedhjeve, kanë marrë parkimin tek sheshi i Stacionit të Trenit, mbi çfarë kriteresh emëroi administrator në Sukth Bert Hoxhën person me precedentë të rëndë kriminale… Rud Taullai me linjat e transportit urban ka përfituar privilegjet e pushtetit të Vangjush Dakos dhe Edi Ramës? Kep Arapi me ndërtime në mijëra metra katrorë tek Gjiri i Lalzit? Ron Shqopa, Drejtor i rëndësishëm në Durrës”?

Kriteri i vetëm sipas Partisë Demokratike, që lidh gjithë të sipërpërmendurit është shërbimi ndaj Dakos dhe Ramës përmes krimit elektoral që i solli në pushtet, kriter mbi të cilin kreu i bashkisë Durrës duhet të prangoset, përfundon deklarata e selisë blu./abcnews.al

edi-raama.png
G. P.16:04 | 20/10/2018

Edi Rama duket i vetmuar në këtë periudhë, ku akuzat për të vetët i bëhen edhe duke patur si bazë dokumente të prokurorisë. Amplifikimi i tyre në mediat tradicionale e sociale, duke ushqyer më pas debatin e mbrëmjeve televizive, duket një dimension që nuk e kontrollon dot. Po tund publikisht një ligj antishpifje kundër të gjithëve, e në pritje që ta finalizojë, ka nisur me numrin 2 të partisë së tij, një seri kallëzimesh në prokurori, shumica ndaj eksponentëve të opozitës. Një prej të kallëzuarve, më shumë se një herë, e i thirrur edhe në prokurori, kryetari i opozitës, Lulzim Basha, paralajmëron se synon ta largojë Ramën nga politika e ta çojë para drejtësisë, për ç’ka e akuzon.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Historia e Babales, jo vetëm që nuk u qartësua, por nga dokumente të prokurorisë duket edhe më e errët pasi personi i vetëdenocuar si aktori që u përdor si zëri i vëllait të ministrit të Brendshëm, në audiopërgjimin e Albert Veliut, ka qenë nën përgjim nga prokuroria. Me ato dokumente të prokurorisë i vijoi denoncimet selia blu, duke publikuar një përgjim të Fredi Alizotit me drejtorin e policisë Fier e një tjetër.

Pjesa tjetër e përgjimit u publikua nga një tjetër deputet i PD, njëlloj i kallëzuar nga kreu i grupit parlamentar socialist për shpifje. Në dokumentin e prokurorisë ishte zbardhur një rrëfim që Fredi Alizoti i bënte dikujt në telefon, tre ditë para se të vetëdenoncohej në polici si zëri i vëllait të ministrit të Brendshëm.

Demokratët aludojnë se Taulanti nga Librazhdi, të cilit i referohet Alizoti është numri dy i PS. Duhet thënë se Taulant Balla është prej javësh shënjestra politike e opozitës. Pas akuzave të forta të Emiljano Nuhut për çështjen Xhisiela, përgjimeve të Fredi Alizotit për çështjen Babalja, selia blu artikuloi akuza të reja, sipas saj bazuar në të dhëna të siguruara nga sistemi TIMS të lëvizjeve të përbashkëta të Taulant Ballës me një ish trafikant droge që sipas opozitës ka përfituar tendera publikë në zonën elektorale të Ballës.

Ervin Salianji: “Deputeti socialist Taulant Balla rezulton të ketë udhëtuar jashtë vendit me trafikantin e drogës Edmond Bega, shpeshherë me të njëjtën makinë, kryesisht me automjetin e Taulant Ballës me targa AA900IN. Deputeti socialist Taulant Balla rezulton të ketë udhëtuar jashtë vendit me trafikantin e drogës Edmond Bega me të njëjtin avion, ku destinacioni më kryesor ka qënë Vjena, Athina, Korfuzi, Parisi apo Mali i Zi. Vetëm në Vjenë kanë udhëtuar bashkë plot 14 herë. Ku i gjeti paratë Taulanti për udhëtime me charter plot 18 herë”?  

Tashmë Taulant Balla denoncon çdo akuzë në prokurori si shpifje, siç sugjeron paketa antishpifje që Kryeministri thotë se po përgatit, duke e shpallur si kontribut për atë që Rama ka caktuar si fondi i edukimit, për konstruksion çerdhesh e shkollash. E bëri të ditur edhe për këtë rast përmes Facebook, por duke iu drejtuar kryetarit të PD.

Lulzim mjaft e shpërdorove Sali-anjin me shpifje, për udhëtime 18 herë me chartera. Informacioni është në Albcontrol dhe mund ta merrni. Pse nuk bëni kallzim në Prokurori? Megjithatë faleminderit që po vijon te kontribosh për Fondin e Edukimit. Të hënën padia në gjykatë!”

Organi i akuzës duket i impenjuar me kohë e hetime në çështjet ku përfshihen politikanë e funksionarë publikë. Javën politike që lamë pas, drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu, u mor në pyetje në Prokurorinë e Krimeve të Rënda për rreth 60 minuta, lidhur me hetimet për dosjen e Babales, e përmendjen e emrit të tij nga Alfred Alizoti.

Në prokurori u thirr edhe deputeti socialist Rrahman Rraja, që u akuzua publikisht nga ish-oficeri Nuhu se kishte ushtruar presion për të birin e denoncuar për dhunë në polici.

Edhe gazetari Basir Çollaku, që intervistoi Emiljano Nuhun po hetohet për shpifje, njëlloj si kolegu i tij Jetmir Olldashi, që intervistoi Albert Veliun. Edhe Taulant Balla u thirr nga Krimet e Rënda për deklarimet e përgjuara të Fredi Alizotit. Por Balla ishte në prokuror për të shtuar padi të reja për Salianjin e Bashën.

Shefi i ekzekutivit nuk impenjohet më publikisht për këtë çështje, ku tashmë lakohen edhe emra të tjerë brenda gardhit të tij. I mblodhi për një fjalim të gjatë drejtues të policisë e zgjodh të tërheqë vemendjen me qasjen për rastin Xhisiela, ndërsa ish oficerin denoncues Emiljano Nuhu, tashmë e lakon vetëm si shpifës.

Që cështja Babalja po i sjell jo pak dhimbje koke Kryeministrit, kjo iu lexua fort, kur përcolli në media të gatshëm këtë material të një inspektimi të punimeve të Unazës së Tiranës. Ai merak ishte nënvizuar dukshëm e zyrtarisht.

Komod me këtë qasje të opozitës që pret reagim nga qytetarët, Kryeministri dukshëm po përpiqet të frenojë amplifikimin në media e rrjetet sociale të akuzave ndaj tij, e të vetëve. Nuk është aspak e lehtë, në kushtet kur akuzat tashmë kanë si bazë dokumente të prokurorisë, për të cilat nuk mund të akuzojë opozitën. Por po tenton të parandalojë efektin e tyre tek qytetarët, duke u fokusuar tek ato që i përcjellin si lajm, vete mediat.

Hartimi i një ligji enkas për veten, ministrat e drejtorët e vet, që i detyron të gjithë të ngrenë padi për cka do konsiderohet shpifje, me një department të posaçëm antishpifje në PS, vjen si një akt i panjohur në vendet demokratike. Eshtë sipërmarrja e re, e një Kryeministër që qeveris i vetëm, me një mazhorancë numerike si askush nga paraardhësit e tij, por që çuditërisht ka nevojë të mbrohet me ligj nga akuzat që i konsideron shpifje./abcnews.al

SINKRON-BALLA.mpg_snapshot_01.15-1280x720.jpg
G. P.11:06 | 18/10/2018

Duket se po i kthehet në rutinë kryetarit të grupit parlamentar socialist përpjekja për të zbardhur të gjithë morinë e akuzave që i drejton opozita.

Taulant Balla ka dëshmuar në Prokurorinë e Krimeve të Rënda pas padisë që dorëzoi ndaj kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha, deputetit Ervin Salianji dhe ish-drejtorit të Policisë Bashkiake të Tiranës, Florenc Hoxha, për çështjen “Babale 2”.

“Deklarova pranë prokurorit që shtetasin Alizoti as nuk e kam takuar ndonjëherë dhe as nuk ka arritur ky person të ketë ndonjë lloj komunikimi, qoftë verbalisht, qoftë përmes telefonit me mua”.

Për Kallzim të rremë të kryer në bashkëpunim dhe shpifje e ka bërë kallzimin penal numri dy i Partisë Socialisre ndaj Lulzim Bashës, Ervin Salianjit dhe Florenc Hoxhës, një çështje që do ti shkojë deri në fund premton Taulant Balla.

“Unë nuk kam asnjë dyshim që unë përbëj një halë në sytë e Lulzim Bashës dhe Sali Berishës. Ju deklaroj të gjithë shqiptarëve se unë do ti shkoj në fund të gjithë këtyre akuzave të bëra në një hark kohor kaq të shkurtër, brenda tre muajve, fotografi të publikuara dhe të realizuara me fotoshop, video të realizuara me montazhe dhe sigurisht video-përgjime apo audio-përgjime pafund”.

Fondi i edukimit do të mbledhë paratë e fituara nga gjyqet që pretendon ti fitojë kryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla, por duket se do të mungojnë ato të ish kryeministrit Sali Berisha.

“Për z. Berisha do ishte pak që ta çoja në Prokurori apo Gjykatë për maskimin përmes “qytetarit digjital”. Ne tashmë e kemi marrë një vendim për të dërguar në Gjykatë dhe Prokurori këdo, madje edhe ndonjë përfaqësues të ndonjë media të caktuar që duan të bëjnë politikë me shpifje. Pra, unë dua të them që edhe z.Berisha duhet të jetë pjesë e këtyre kallëzimeve por unë personalisht Saliut i kam lënë Zotin.”

Taulant Balla dëshmoi në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, pas kunatit të Babales, Fredi Alizoti, që pretendon se është takuar edhe nga kryetari i grupit parlamentar socialist, i cili sipas tij i ka premtuar para për të ndryshuar versionin e ngjarjes./abcnews.al

 

KRONIKE-SALIANJI-DOKUMENTA-ALIZOTI-VELIU.mpg_snapshot_01.09-1280x720.jpg
G. P.14:40 | 16/10/2018

Ditën kur Prokuroria e Krimeve të Rënda thirri në pyetje Drejtorin e Përgjithshëm të policisë së shtetit Ardi Veliu demokratët përsëritjen thirrjen për arrestimin e tij, pas publikimit të një tjetër pjese të dokumentave të prokurorisë ku zbardhet biseda e përgjuar mes një personi dhe Fredi Alizotit, më 27 maj, tre ditë përpara se ky i fundit të dëshmonte në prokurori se zëri në video-përgjimin babale është i tij dhe jo i Agron Xhafajt, vëllait të ministrit të brendshëm.

“Më është ofruar një gjë e mirë nga ana tjetër?…….E kur të vij ejjj të mora se bëra një muhabet me shokun tim nga Librazhdi, kupton? E ke parasysh? i kishte thënë ai, hap gojën sa do, i kishte thënë ai (shoku nga Librazhdi)”

Një bisedë e dytë, e cila zhvillohet dy ditë më vonë në 29 maj mes Fredi Alizotit dhe dikujt me numër 700 ajo që për demokratët vërteton skenarin.

“Alizoti bën pohimin shkatërrues se: “.. ai i ka bërë muhabetet tamam”, “…më mirë bëj një vit burg dhe marr ato që më takojnë”.

Në një bisedë të tretë të datës 7 qershor, 6 ditë pas dëshmisë së Alizotit në prokurori, dhe që zhvillohet mes tij dhe dikujt që vetëquhet Berti, ky i fundit, që sipas demokratëve është Albert Veliu pyet Alizotin ç’punë ka ai që përzihet në gjëra me të cilat nuk ka lidhje fare.

Kto për demokratët janë prova të mjaftueshme që:
“Prokuroria të arrestojë Ard Veliun, Drejtori i Policisë së Fierit duhet të jetë në burg, Taulant Balla duhet të ishte nën procedim penal për sajimin e provave dhe blerje të dëshmitarit të rremë”.

Edhe Fatmir Xhafaj, për selinë blu duhet të ishte nën hetim për mbështetjen shtetërore që i ka dhënë të vëllait trafikant droge. Është e qartë se fundin e Edi Ramës nuk e fshehin dot veglat e tij në çdo institucion, përfundon Salianji./abcnews.al

salianji-dhe-kushi.jpg
G. P.15:59 | 13/10/2018

Deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji publikoi në faqjen e tij në Facebook 14 data dhe orare që sipas tij tregojnë se kryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla ka udhëtuar jashtë shtetit me Charter. Një ndër këto 14 udhëtime e zbardh deputetja e Partisë Socialiste, Evis Kushi.

Me foto dhe axhendën bashkëngjitur sqaron se kolegu i saj Taulant Balla në 8-9 Dhjetor të vitit 2014 kanë udhëtuar së bashku me Kryeministrin Rama, deputetët Taulant Balla, Monika Kryemadhi dhe për në Bruksel. Deputetja Kushi e sheh si zgjidhje paketën antishpifje me qëllim që të marrë fund kjo çmenduri shpifjesh”, shkruan deputetja e Partisë Socialiste në rrjetet sociale.

taulant-balla-2.jpg
G. P.12:35 | 13/10/2018

Taulant Balla ka reaguar shkurtimisht në rrjetet sociale në lidhje me akuzat e Ervin Salianjit.

Ky i fundit në një deklaratë për mediat këtë të shtunë tha se Taulant Balla ka udhëtuar disa herë jashtë shtetit me Edmond Begon, i dënuar për trafik droge në Itali.

Lulzim mjaft e shpërdorove Sali-anjin me shpifje, për udhëtime 18 herë me chartera. Informacioni është në Albcontrol dhe mund ta merrni. Pse nuk bëni kallzim në Prokurori?”, shkuran në Facebook Balla.

Më tej, Balla shkruan se do ta padisë në gjykatë

“Megjithatë faleminderit që po vijon te kontribosh për Fondin e Edukimit. Të hënën padia në gjykatë!”, përfundon numri dy i PS-së./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono