ervin bushati

kuvendi-1.jpg
G. P.17:47 | 03/12/2018

Ndryshime janë parashikuar edhe në ligjin për tatimin mbi vlerën e shtuar i miratuar në parlament ditën e enjte. Qeveria ka parashikuar heqjen nga TVSH-ja të imputeve bujqësore, por duke ulur në 6% vlerën e parashikuar për rimbursim të fermerëve që sot kap shifrën 20%.

Ligji për tatimin mbi vlerën e shtuar pas debatesh në komisionin e ekonomisë, parashikon disa ndryshime, të parashtruara në seancën plenare nga relatori Ervin Bushati.

“Përsa i përket furnizimit dhe shitjes së librave, TVSH nga 20 përqind shkon në 6 përqind. Autobusët që janë me furnizim elektrik TVSH shkon në 6 përqind nga data 31 Dhjetor deri në vitin 2021 dhe nga data 1 Janar në vitin 2022 shkon në 10 përqind. Pra për tre vjet do të jetë në 6 përqind. Furnizimi i makinave bujqësore, gjitrhashtu TVSH bëhet zero. Ka qenë për ato që importoheshin, por edhe për ato që sot tregtohen brenda tregut. Furnizimi i shërbimeve veterinare përjashtohet gjithashtu nga TVSH dhe bëhet dhe kjo zero”, tha Bushati.

Për të balancuar heqjen e TVSH-së nga imputet bujqësore.

“Ndërkohë norma  kompensimit për prodhuesit bujqësore nga 20 përqind shkon në 6 përqind”, u shpreh Bushati.

Për kreun e komisionit të ekonomisë Erjon Braçe, ligji duhet ndryshuar edhe më. Jo vetëm TVSH për librin të jetë e reduktuar në masën 6% pore dhe mallrat e destinuara për tu përdorur për realizimin e prodhimit të tij, dhe njëkohësisht është ligji ai i cili duhet të parashikojë listën e imputeve bujqësore të cilat me miratimin e tij përjashtohen nga TVSH-ja.

“Mund të ndodhë që të mos përfshihet gjithë gama e imputeve bujqësore që duhet të çlirohen nga TVSH”, tha Braçe.

Por propozimet e kreut të komisionit të ekonomisë u rrëzua dhe ligji u miratua sipas përcaktimeve të bëra nga komisioni i ekonomisë sëbashku me ministrin e Financave, Arben Ahmetaj./abcnews.al

BYRO-DT-7-NENTOR.mpg_snapshot_14.13-1280x720.jpg
ent ela22:49 | 07/11/2018

Paketa fiskale 2019 është diskutuar mbrëmjen e sotme në studion e Byro Politike në ABC News.  Deputeti i PS Ervin Bushati, Presidenti i ‘Konfindustria” Gjergj Buxhuku, ekspertët e ekonomisë Adrian Civici dhe Dorian Teliti kanë ndarë qëndrimet e tyre në lidhje me buxhetin e viti 2019.

Sipas Civicit buxheti është një dokument dokument politik që jep sinjale për ulje borxhi dhe realizim të të ardhurave, ndërsa ka doza optimizimi.

“Buxheti është dokument politik se në një buxhet mblidhen politika konjukturale një vjeçare. Buxheti jep sinjale për kontroll dhe ulje borxhi, realizim i të ardhurave ka doza optimizimi. I është përgjigjur disa kërkesave të shoqatave të biznesit sidomos biznesit të madh, përsa i përket uljes së tarifave dhe taksave. Ka elementë për të ndihmuar sektorin  e fasonëve edhe në masa modeste vihen re rritje të pagave. Duhet parë si dokument politik”.

Kreu i Konfidustrisë Gjergj Buxhuku u ndal te kritikat dhe vërejtjet. Sipas tij këtu mungojnë studimet e fizibilitetit, ndërsa shtoi s eopozita duhe ttë shkojë në parlament dhe të flasë për buxhetin.

“Së pari kemi një lloj autokrotike sidomos për paketën fiskale, ëhstë rritur fasha e tatimit mbi të ardhurat, u ngushtua brezi i atyre që pagaunin 20%, por pa ndikim të madh në praktikë, dhe vë në pikëpyejtje nëse është vepruar drejt me taksën progresive. Është autokritikë. Kërkesa jonë ka qenë e hershme për politikën e taksës së sheshtë. E dyta dhe që është pika më kritike është burimi i rritjes së PBB për vitin e ardhshëm 4.3% të duket si rritje mesatare. Ka edhe lëvizje që nuk janë të mbështetura”.

Nga ana e tij deputeti socialist Ervin Bushati tha se është ruajtur disiplina fiskale dhe është marrë notë e admirueshme. Sipas tij sfida është ruajtja e balancës mes interesit publik dhe biznesit.

“Ne jemi para një sfide dhe mendojmë që mes interesit publik dhe biznesit dueht të gjejmë balancën në favor të interesit publik. Kemi ruajtur disiplinën fiskale dhe kemi marrë notë të admirueshme dhe do të ruajmë ato parametra makro ekonomikë”.

Por eksperti Teliti thekson se rritja ekonomike nuk ëhstë sipas pritshmërive dhe kjo rritje 4.3% ëhstë në sajë të dy projekteve madhore TAP dhe hidrocentrai i Devollit e Skavicës.

“Debatet për buxhetin janë debate fasadë. Nga është ushqyer kjo rritje ekonomike?. Këtë ushqim e kemi nga TAP dhe hidrocentrai i Devollit e Skavicës. Një rritje ekonomike që është jashtë çdo lloj pritshmërie. Të merren politikat e duhura”.

Por eksperti Civici theksoi se çdo oppozitë shqiptare  e përdor buxhetin për të bërë politikë dhe gjithçka përfundon pa prekur thelbin.

“A ka shqetësim më të madh se buxheti për arsimin dhe bashkë me shëndetësinë zor se bëhen 5  % të dyja bashkë, kur duhet të jënë 10%. Politikat e arsimit janë politika pagash dhe pak mbështetje, ka nevojë për investime më të mëdha. Nuk mund të zgjidhë një buxhet të gjitha politkat e zhvillimit, por  sa i përgjigjet këtyre sfidave që janë pjesë e programit të qeverisë”.

Buxhuku i kërkoi qeverisë shqiptare që të jetë më e përgjegjshme dhe të mos bjerë pre  e interesave të ngushta por atij publik.

“Kërkojmë nga qeveria që të jetë e përgjegjshme se ku shpenzohen paratë e shqiptarëve dhe të jetë e kujdeshme për faktin që mos bjerë pre e interesave të ngushta, por ato që janë në interesin publik.  Unë shpresoj që te kjo paketë do të merren parasysh kërkesat dhe vëretjtjet tona”. /abcnews.al

referendumiii.png
G. P.18:07 | 01/10/2018

Mungesa e një shifre pjesmarrjeje që do të mbyllte çdo shteg debati sa i përket vendimit që Maqedonia pritet të marrë tashmë në Kuvend për ndryshimin apo jo të emrit, bazuar në marrëveshjen e arritur në Bruksel, jo domosdoshmërisht eklipson atë të shprehjes Pro këtij ndryshimi, sipas politikës shqiptare.

“Rezultati ishte pozitiv, mbi 90% kanë votuar pozitivisht. Për mua është e qartë që teknikisht ishte e vështirë të arrihej 50+1”, shprehet Shehu.

Mungesa e një liste reale votuesish solli vështirësinë teknike për të cilën flet ish-ministri i Jashtëm, Tritan Shehu, mendim ky i përqafuar si nga demokratët edhe nga socialisët.

“Listat ishin të fryra, ka njerëz që nuk ekzistojnë në lista ndaj ka qenë shumë e vështirë të arrihej 50+1%”, tha Paulin Sterkaj.

“Duke parë rezultatin mendoj që përgatitjet për referendum ishin difektoze. Fakti që kryetari i Kuvendit nuk voton sepse nuk gjen emrin është tërësisht e papranueshme. Në organizimin e referendumit mendoj që duhej të ishte bërë një punë më e mirë”, u shpreh Edmond Spaho.

Por është pikërisht mbështetja në shifrën mbi 90% e atyre që votuan ajo që tregon sinjalin pozitiv të nevojshëm për çuarjen drejt përmbylljes së këtij problem disa vjeçar sipas socialistëve.

“Unë mendoj që qytetarët e Maqedonisë sidomos shqiptarët janë të interesuar të jenë pjesë e NATO dhe BE dhe një vote pro në 90% është një sinjal i mirë pozitiv i një vazhdimësie që gjithë rajoni duhet ta ndjekë”, tha Ervin Bushati.

“Sipas Kushtetutës nuk është kaluar pragu, por po e ratifikoi parlamenti është normale”, thotë Paulin Sterkaj.

I një mendje janë edhe demokratët. Për Tritan Shehun, referendumi kreu funksionin e tij konsultativ.

“Duke pasur përkrahjen e një referendumi ku 37% votuan dhe pro me 90% shpresoj që parlamenti të votojë pozitivisht”, tha ai.

Jo kaq pozitiv është nënkryetari i demokratëve Spaho.

“Fakti që nuk u arrit pjesëmarrja është problematike sepse do duhet të shkojë në Kuvend, ku mazhorana nuk i ka votat e nevojshme për t’i kaluar. Unë jam skeptik që opozita do japi votën për ndryshimet kushtetuese”, sipas tij.

Ky referendum ishte rasti më i mirë, tashmë i djegur sipas tij, për të kapërcyer një problem që për Edmond Spahon tashmë zgjidhet përmes skenarit të zgjedhjeve të parakohshme.

“Mbase merr shumicën e nevojshme në parlament për ta kaluar”.

“Në qoftë se ky ndryshim nuk kalon në parlament, rrezikon e gjithë Maqedonia. Është problem i madh që padyshim do jetë shqetësues për gjithë rajonin tonë”, thotë nga ana tjetër Tritan Shehu.

Pas votës referendare të 30 Shtatorit është radha e ligjvënësit maqedonas të votojë për ndryshimin apo jo të emrit të shtetit fqinj, kryeministri i së cilës Zoran Zaev, në rast të bllokimit të finalizimit të marrëveshjes së arritur mes tij dhe Aleksis Tsipras në Bruksel, paralajmëroi mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme./abcnews.al

IMG_5632-1280x853.jpg
ent ela16:34 | 28/09/2018

Pas deklaratave të socialistëve nuk ka vonuar reagimi i patisë demokratike e cila përmes këshilltarit të saj ligjor Gazmend Bardhi, ka akuzuar deputetin socialist Ervin Bushati për fshehje të pasurisë.

Deklarata e plotë e këshilltar ligjor të PD Gazment Bardhi

Edi Rama dhe e gjithë Partia Socialiste është hedhur në sulm për mbrojtjen e klientëve dhe parave që kanë bërë me klientët.

Edi Rama ka shpallur fushatën se e gjithë vëmendja është tek njerëzit, por, në të vërtetë, e gjithë vëmendja, përkujdesja dhe dashuria e tij është për klientët e oborrit.

Përditë nxjerr deputetët e krimbur nga paratë e vjedhura të shqiptarëve për të mbrojtur oligarkët.

Ervin Bushati, i cili u bë deputet vetëm se i fali për 1 euro gruas së Edi Ramës tokën ku Rama ka ngritur vilën miliona euroshe, doli prapë sot për të shpifur kundër opozitës.

Ervin Bushati që, me kompaninë “Bushati shpk” ka marrë miliona nga tendera shtetërorë dhe miliona të tjera nga oligarkët e Ramës, shpif për opozitën për të mbrotjur paratë e tij, të Padronit të tij dhe të klientëve të Edi Ramës.

Ervin Bushati shpif kundër Partisë Demokratike, sepse i duhet mbrojtja e Edi Ramës për të siguruar paprekshmërinë e tij për fshehje të pasurisë.

Këto janë deklaratat e pasurisë së Ervin Bushatit nga viti 2014, kur është bërë deputet për hërë të parë, deri tani.

Deputeti i Edi Ramës Ervin Bushati ka fshehur plot 7 pasuri të paluajtshme me sipërfaqe totale 3600 metër katrorë.

Nga shqyrtimi i dokumentacionit zyrtar rezulton se:

Nuk ka deklaruar pasuri me sipërfaqe 938 m2 në Tiranë, fituar më 21 prill 2017.

Po në Tiranë, nuk ka deklaruar një pasuri truall me sipërfaqe 600 m2, e fituar po në 21 prill 2017.

Në Tiranë Ervin Bushati nuk ka deklaruar as pasurinë me sipërfaqe 938 m2 truall, fituar më 25 korrik 2014.

Në Sarandë, deputeti i Edi Ramës nuk ka deklaruar pasuri me sipërfaqe 660 m2 truall, e fituar më 17 Korrik 2014.

Po në Sarandë, ka fshehur pronësinë e 1 nga 13 garazheve në pronësi të tij.

Deputeti i Ramës ka fshehur dy pasuri në Qerret të Kavajës, të fituara në të njëjtën ditë, 30 maj 2016; njëra pasuri truall 376 m2, tjetra ndërtesë me sipërfaqe 76 m2.

Me kaq pasuri të padeklaruara, një gjykatës apo prokuror do të ishte shkarkuar menjëherë nga detyra dhe do të kishte shkuar në burg. Ndërsa Ervin Bushati, i cili shpif dhe sajon biseda korridorresh, vazhdon të gëzojë pasuritë e padeklaruara nën mbrojtjen e Edi Ramës, që t’i shërbejë Padronit dhe të mbrojë oligarkët e tij.

Është pasuaria e grabitur dhe e fshehur motivi i vetëm pse Edi Rama dhe shërbëtorët e tij, kundërshtojnë platformën e opozitës, që do të sekuestrojë pasuritë e politikanëve të korruptuar dhe oligarkëve të lidhur me ta.

Me nismën e vet, Partia Demokratike do ta çlirojë ekonominë nga një grusht oligarkësh dhe klientësh të Edi Ramës, duke i dhënë mundësi të barabartë për konkurim çdo biznesi.

Frikë nga vetingu në politikë dhe nga paketa antimafia duhet të kenë vetëm ata që, bashkë me Edi Ramën, u kanë vendosur gjobë shqiptarëve, vetëm me koncesione, 2.2 miliardë euro.  /abcnews.al

 

 

ervin-bushati.png
G. P.14:10 | 28/09/2018

Për të tretën ditë radhazi Partia Socialiste publikon të dhëna të tjera që sipas tyre tregojnë përfitimet që ka marrë kompania e kunatit të kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha nga ata sipërmarrës që kryedemokrati i emërton oligarkë.

“Intersig” dhe “Noa”, dy kompani në pronësi të Gentian Sulës, kanë derdhur në llogari të kunatit me dhjetëra milionë lekë brenda një viti të vetëm.  Edhe ky biznesmen, figuron në listën e zezë. Prandaj edhe kjo fushatë e fundit nuk është më shumë sesa zhvatja e radhës. Synimi i Lulit është vetëm një, të paguajë kunatin që mos të akuzojnë mediat. Përshkrimi më i saktë i saj që ndodh në PD është biseda e atyrë nëpër shkallë mes njërit prej atyre që Basha e quan oligark dhe kunatit të Bashës. Ky sipërmarrësi e pyet dhe i thotë: “Pse po na sulmon me emër çdo ditë, kur ne kemi qenë korrekt me ju”? Përgjigja e kunatit është “dakord dakord, por nuk jeni goditur akoma këto kohët e fundit”, tha Bushati. /abcnews.al

SINKRON-ERVIN-BUSHATI.mpg_snapshot_00.23-1280x720.jpg
G. P.14:31 | 26/09/2018

Partia Socialiste ka dalë përsëri të denoncojë publikisht kryetarin e Partisë Demokraike Lulzim Basha se po përdor dy standarte në sulmet ndaj sipërmarrësve. Deputeti Ervin Bushati deklaroi se kryedemokrati po përdor një skemë gjobëvënie ndaj bizneseve.

Ervin Bushati, deputet i PS: “Kompania Gener 2 në pronësi të z.Bashkim Mulaj, u akuzua disa ditë më parë nga Lulzim Basha si e inkriminuar pasi pritet të ndërtojë rrugën e re Tiranë-Thumanë-Vorë. Por e njëjta kompani, në pronësi të të njëjtit individ ka paguar 220 milionë lekë tek kompania e Isufit. Ndoshta për kunatin dhe për Lulin që kanë arkëtuar deri tani 11 milionë euro nga oligarkët siç i quajnë ata, 220 milionë lekët e Genër 2-shit nuk mjaftojnë, e prandaj hedhin baltë mbi sipërmarrësit për të vendosur gjoba të reja. Por pyetja për të cilën duhet të përgjigjet Lulzim Basha është më e thjeshtë. Përse kur z.Bashkim Mulaj paguan 220 milionë lekë për kunatin e Lulit ai është sipërmarrës i ndershëm, kurse kur kontraktohet nga shteti për të ndërutar rrugë që punësojnë qytetarë dhe i shqrbejnë ekonomisë ai qenkërka i inkriminuar?!”/abcnews.al

BYRO-POLITIKE-27-QERSHOR-2018-1280x720.jpg
ent ela10:50 | 28/06/2018

Qershori 2019 do të jetë përcaktuesi kryesor se çfarë do të ndodhë me këtë procesin e hapjes së negociatave me BE-në. Mazhoranca e ka konsideruar sukses, kurse opozita dështim. Për të folur rreth këtij procesi në studion e “Byro Politike” kanë diskutuar Grida Duma, deputete e PD-së, Ervin Bushati deputet i PS-së, Klajda Gjosha deputete e LSI-së, Alfred Peza, gazetar dhe në lidhje direkte zv/ministri për Europën, Gent Cakaj.

Për deputeten demokrate Grida Duma. ky është një kthim mbrapa në një kohë që pritej një PO e sigurtë sipas deklaratave të qeverisë. Sipas Dumës krimi i organizuar dhe droga janë kthyer në një dokument të paprecedentë. “Është e papranueshme strategjia që kemi fituar, pasi jemi të fundit në rajonin ballkanik”.

Deputeti socialist Ervin Bushati deklaroi se Shqipëria ka një rrugë të pakthyeshme drejt BE-së dhe në qershor pritet të hapen negociatat, falë progresit të reformave. Për Bushatin mbetet ende shumë për të bërë dhe qeveria do të vijojë të plotësojë kërkesat.

Depuetetja e LSI-së Klajda Gjosha e konsideron  vendimin një dështim triumfin e paraqitur nga qeveria, Sipas saj ky është një mashtrim i madh që u bëhet shqiptarëve, si politikisht dhe teknikisht. “Vendimi nuk ka të bëjë fare me çeljen e negociatave të Shqipërisë, por do të diskutohet në qershor të 2019. Shqipëria do e këtë të pamundur edhe qershorin e 2019. Ne kemi disa kushte që i janë shtuar vendit tonë që kanë të bëjë me reformën zgjedhore dhe azilkërkuesit”.

Gazetari Alfred Peza citoi presidentin Meta, i cili thotë se ne duhet ta vlerësojmë vendimin e KE dhe Knut Fleckenstein. Në këndvështrimin e tij, Peza thekson se është hapur drita jeshile për çeljen e negociatave në Qershorin 2019 dhe nuk ka kthim prapa.

Zv/ministri për Europën Gent Cakaj në një lidhje direkte në ABC News tha se nuk bëhet fjalë për kushte të reja, por për thellim të reformës. /abcnews.al

byroja.jpg
G. P.10:07 | 07/06/2018

PS-PD në prag të vendimit për negociatat ishte tema në Byro Politike.

Të ftuar: Ervin Bushati, deputet i PS; Grida Duma, deputete e PD; Alfred Lela, analist dhe Alfred Peza, gazetar.

Mes  të ftuarve u diskutua rreth vendimit që do të marrë Këshilli i Europës për hapjen ose jo të negociatave me Shqipërinë.

Sipas Grida Dumës, kusht për hapjen e negociatave është shkarkimi i Fatmir Xhafajt nga posti i ministrit të Brendshëm./abcnews.al

BYRO-POLITIKE-11-MAJ-2018-1280x720.jpg
ent ela13:07 | 12/05/2018

Debatet politike, akuzat e opozitës ndaj ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe largimi nga Krimet e rënda të Hadarmataj kanë qenë në fokus të bisedës në studion e “Byro Politike” në ABC News.

Të ftuar ishin:

Flamur Noka, deputet i Partisë Demokratike.

Ervin Bushati, deputet i Partisë Socialiste.

Alfred Lela, drejtor i Politiko.al.

Enton Abilekaj, drejtor i Fax News. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono