ernest gjoka

kukesi3-1280x960.jpg
nev ila19:04 | 10/04/2019

Kukësi mbajti gjallë shpresat për titull kampion me një sukses të rëndësishëm në fushën e Laçit. Një gol i madh i Limajt vendosi sfidën vetëm 3 minuta para fundit.

Fitorja në këtë stadium është një nga gjërat më të vështira në Superligë, sot për sot. Aq më shumë për Kukësin, që vazhdimisht ka dështuar në përballjet në fushën e kurbinasve, veçse këtë herë ndodhi ndryshe.

Ernest Gjoka debutoi me fitore, arritur vetëm tre minuta para fundit, duke e mbajtur ende me shpresë skuadrën verilindore për titullin kampion në Shqipëri. U desh gjithsesi një gol nga ata që quhen evropianë, shënuar nga ana e Limajt, për të thyer rezistencën e Laçit dhe të portierit Selmani.

Aksioni i kuksianëve ishte një model, diçka që është edhe meritë e Gjokës, por edhe e njerëzve që kanë punuar përpara tij me ekipin, sidomos e ish-trajnerit Armando Cungu. Të dyja skuadrat patën pretendime ndaj arbitrit, por u duk se fati i duelit nuk u vendos nga asgjë tjetër përveçse nga ajo që u dha në fushë.

Kukësi e meritoi pasi luajti më mirë, sidomos në pjesën e dytë, duke krijuar epërsi e duke pasur më shumë mundësi sesa vendasit. Nëse Gjoka e nisi me fitore, kjo ishte humbja e parë e Sulejman Starovës si trajner i Laçit, pas disa rezultatesh pozitive, kulmuar me fitoren 5-0 ndaj Teutës pak ditë më parë.

Me këtë fitore, Kukësi ka 49 pikë, në vendin e dytë në renditjen e Superligës, ndërsa Laçi ka 40 pikë./abcnews.al

ANALIZA-E-SUPERLIGES-FLET-ERNEST-GJOKA.mpg_snapshot_00.30-1280x720.jpg
G. P.10:30 | 07/04/2019

Ernest Gjoka rikthehet në stolin e Kukësit pas më shumë se një viti e gjysmë. Trajneri tiranas fitoi titullin me kuksianët në 2017, por u shkarkua pas një humbjeje të pafat në Champions.

Kanë kaluar më pak se dy vjet nga ky çast i lumtur. Ernest Gjoka, në stolin e Kukësit, u shpall kampion i Shqipërisë vetëm tre vjet pas fitores së Kupës me Flamurtarin. Trajneri tiranas pritej të vazhdonte një cikël jo edhe aq të shkurtër, veçse gjithçka u ndërpre në mes nga një humbje e pafat në Champions.

Presidenti Gjici e shkarkoi pas ndeshjes ndoshta më të mirë të Kukësit vitet e fundit, fitores 2-1 ndaj Sherifit të Tiraspolit të Moldavisë. Nuk luajti rol fakti që u humb penallti vendimtare dhe u godit shtylla.

Që nga vera e 2018-s, kuksianët provuan disa trajnerë, si Milinkoviçin, Pakultin e Cungun, e së fundmi, Ramadan Ndreun, të shkarkuar për shkak të inaktivitetit në humbjen  ndaj Kastriotit.

Tani, erdhi sërish radha e Ernest Gjokës. Klubi njoftoi zyrtarisht se ai do të kthehet në stol dhe do të nisë punën me skuadrën, duke pasur objektiv ndjekjen e titullit për sa kohë lejon matematika, si dhe fitoren e Kupës së Shqipërisë.

Nuk dihet nëse Gjoka e pranoi me dëshirë emërimin, apo thjesht veproi ashtu sepse një trajner gjithnjë dëshiron të punojë e të jetë në treg. E sigurt është që, nëse rezultatet sërish nuk do të jenë të mira, as ai nuk do ta ketë postin të sigurt./abcnews.al

gjoka.jpg
G. P.13:33 | 04/04/2019

Shteti duhet të ketë ndëshkime të forta ligjore për dhunën në futboll, edhe kur ajo kryhet nga njerëz të tribunës VIP. Ky është mendimi i specialistit të njohur, Ernest Gjoka, që flet edhe për kërcënimet ndaj trajnerëve në Shkodër

Nga Tirana, në Laç apo Shkodër, ky vështirë të cilësohet sport.

Veçanërisht e rëndë ngjarja mes presidentëve të Laçit e Tiranës, në vazhdim të skandalit në “Selman Stërmasi”, dhe trajneri i njohur, Ernest Gjoka, mendon se gjithçka është në dorë të shtetit.

“Kur dikush që ka një status në tribunën VIP ngrihet, bërtet, shan, provokon, atëherë çfarë do të bëjnë njerëzit? Ne duhet të kemi një ligj. Ligji duhet të jetë si për tribunën VIP, sipër njeëzit, si për ndokënd, si për trajnerin apo lojtarin sepse ne që e ndiejmë dhe e kemi në kurriz këtë lloj presioni nuk e keni idenë se sa të vështirë e kemi të punojmë”, tha Gjoka.

Gjoka ishte vjet trajner i Vllaznisë dhe u kërcënua, ndërsa tashmë lajmet janë që është kërcënuar edhe trajneri aktual, Agim Canaj.

“Me një dashuri shumë të madhe sepse shkova në një qytet që ka prodhuar gjithmonë jo vetëm futboll, por edhe në art. Pata problem deri në rrezik të jetës sime për arsye sepse u mundova të jem profesionit dhe për arsye sepse ata njerëz që nuk e meritojnë të jenë pjesë e ekipit të mos jenë nëpër këmbë dhe të na pengojnë punët. Qytetin e ka kap pjesa e keqe. Ai qytet duhet të luftojë shumë me pjesën e keqe. Nuk është e kollajtë. Kam qenë prezent në disa raste sëbashku me kryetaren e bashkisë, ku presionin që kisha unë e kishte dhe ajo”, tha Gjoka.

Tekniku që fitoi Kupën e Shqipërisë me Flamurtarin në 2014, analizon çerekfinalet e luajtura në mesjavë.

“Kam parë dy fytyra të Partizanit. Një fytyrë ndryshe në kampionat dhe një fytyrë ndryshe në ndeshjet e Kupës. Një Partizan që në Kupë është një ekip jo me atë agresivitetin e kampionatit, një ekip që e merr ndeshjen lehtë. Laçi bëri mirë, por Tirana arriti t’ia merrte në momentet e fundit. Kryendeshja ishte mes Kukësit dhe Teutës. Aty pashë një Kukës me një dëshirë për të kaluar dhe pashë një Teutë edhe pse është ekip me shumë cilësi nuk arriti të bënte asgjë”, tha Gjoka./abcnews.al

PRESING-DT-4.mpg_snapshot_04.18-1280x720.jpg
ent ela11:05 | 05/03/2019

Rikthimi i dhunës në stadiume gjatë ndeshjeve të futbollit u diskutua në emisionin Pressing të kësaj të hëne me të ftuarit Ernest Gjoka, Gent Mezani dhe gazetarët sportivë Bledar Kuka dhe Blerim Jaha. Të ftuarit ndanë mendimin se policia duhet të jetë e pranishme në stadium, sikurse kërkoi më herët edhe sekretari i FSHF Ilir Shulku. /abcnews.al

joana-dhe-gerti.jpg
G. P.13:52 | 25/12/2018

Analizat më të mira të kampionatit shqiptar prej javësh mund t’i ndiqni vetëm në emisionin “Pressing” nën drejtimin e Gerti Çarçanit dhe Joana Grabollit. Edhe këtë puntatë mes të ftuarve u diskutua sezoni i futbollit shqiptar deri në këto momente, Partizani si kampion dimri, por edhe ecuria e ekipeve të tjera.

Të ftuar ishin Ernest Gjoka, trajner; Ervin Baku, gazetar sportiv; Eno Skarço, gazetar sportiv dhe Sokol Jareci, shef i arbitrave në FSHF. Ndërkohë në një lidhje direkte nga Tirana ishte edhe zv/trajnerit i Kukësit, Rrahman Hallaçi./abcnews.al

ernest-gjoka-dhe-ilir-daja-1280x654.jpg
G. P.16:38 | 16/12/2018

Pati nerva në fushë, por jo polemika në ndeshjen mes Flamurtarit dhe Kamzës në Superligë. Asnjëri nga trajnerët nuk mbeti plotësisht i kënaqur.

Ishte me fat që nuk e mbylli me dhjetë lojtarë.

Flamurtari mund ta kishte pasur shumë më të vështirë fitoren ndaj Kamzës, nëse mbrojtësi i tij, Useini, do të kishte dalë me karton të kuq pas kapjes së kundërshtarit për fyti. Gjithsesi, rezultati final i sfidës së Superligës, ishte 1-0 për vendasit dhe në dëm të Kamzës, në një ndeshje ku trajnerët nuk bënë polemika, por as nuk u shprehën plotësisht të kënaqur. Tekniku vendas, Ilir Daja, u përpoq gjithsesi, ta shikonte gotën gjysmë plot.

“E rëndësishme sot ishte marrja e rezultatit sepse na pozicionon te ai grup që kemi dhe objektivat. Kushtet e terrenit, por edhe gjendja jo e mirë e Torasës dhe e Alves kemi nxjerrë 12 vetë në nxemje për të gjetur më të mirët e mundshëm që do u përshtasnin me terrenin. Vendosëm në fund fare të riskonim”, u shpreh trajneri Daja.

Trajneri tiranas shpreson për fat më të mirë përpara ndeshjes së fundit.

“Duke llogaritur dhe një ndeshje me Tiranën mendojmë që pas kësaj ndeshje të kemi kohën e duhur që gjithë grupi të punojë bashkë në mënyrë që pjesën tjetër të sezonit ta startojmë me të gjithë kontigjentin bashkë”, tha Daja.

Kolegu i tij, trajneri i Kamzës, Ernest Gjoka, u mërzit që nuk arriti të merrte pikën në Vlorë.

“Unë do isha i kënaqur që të kisha marrë diçka nga Flamurtari për faktin që isha përgatit. Mendoj që deri te rasti i golit kemi qenë shumë të ekuilibruar dhe nën kujdes, por një gabim që bëmë arriti ta shfrytëzojë mirë kundërshtari dhe arriti të bëjë gol. Gjithsesi rëndësi ka që të ecim para se lufta e fundit të tabelës është shumë e fortë”, tha Gjoka.

Ai ka edhe një këshillë në formë batute, për drejtuesit e Flamurtarit.

“Unë Ilirin e kam mik prej shumë kohësh. Kur unë punoja te Shkëndija me të rinjtë, ai punonte me të rinjtë e Dinamos. Me Ilirin kemi punuar shumë, kemi bashkëpunuar shumë dhe për mua është fat i madh që Vlora e ka dhe ishalla di ta mbajë”, tha Gjoka.

Ndeshja u vendos nga një gol i kapitenit vendas, Tomisllav Bushiç në minutën e 67-të, me Flamurtarin që i afrohet zonës europiane, dhe me Kamzën që mbetet në fund./abcnews.al

ernest-gjoka.jpg
G. P.20:21 | 24/11/2018

Ernest Gjoka do ta nisë me një sfidë emocionuese karrierën si trajner i Kamzës. Përballë tij do të ketë Kukësi, ekipin me të cilin doli kampion i Shqipërisë

Duhet të ndryshojë një situatë tepër të vështirë. Ernest Gjoka vetëm pak ditë më parë u prezantua si trajner i Kamzës, dhe menjëherë do të do të jetë përballë ish-ekipit të tij, Kukësit.

Tekniku tiranas u shpall kampion me veriorët në 2017, ndërsa tani do të duhet t’i mundë që Kamza t’i largohet fundit të Superligës.

“Sigurisht që për mua është emocion sepse kemi arritur të bëjmë shumë gjëra të mira sëbashku, por gjithsesi ky është futbolli dhe do përplasesh me të gjithë. Gjëja që kemi tashmë është kalimi me sukses i kësaj ndeshjeje”, tha Gjoka

Përballë tij, Armando Cungu, trajneri i Kukësit, një tjetër ekipi që nuk ka mundur të jetë aty ku pretendon presidenti Gjici.

Shkodrani i stolit gjithsesi ka gjendje të vështirë për shkak të dëmtimeve të rëndësishme si të Musollit apo Rrumbullakut, por gjithsesi, nuk shmanget nga objektivi.

“Ne mundemi të bëjmë më të mirën duke parë edhe kontigjentin në dispozicion dhe shpresoj në më të mirën nesër kështu që të shohim një Kukës që duhet të hyjë shumë luftarak në fushën e lojës dhe të marrë objektivin e tre pikëve në fushën e lojës”, tha Cungu.

Pas 13 javëve, Kukësi është në vend të gjashtë në Superligë me 21 pikë, ndërsa Kamza është e parafundit me vetëm 8 pikë./abcnews.al

ANALIZA-E-SUPERLIGES-FLET-ERNEST-GJOKA.mpg_snapshot_00.30-1280x720.jpg
G. P.14:04 | 08/11/2018

Superliga shqiptare do të ketë shumë të papritura këtë sezon. Trajneri i njohur Ernest Gjoka analizon sezonin, dhe tregon problemet që po has Skënderbeu.

Një sezon të cilit nuk mund t’i zihet besë. Kreu i Superligës po ndryshon në pak ditë, jo në pak javë, diçka me të cilën duhet të mësohemi.Ky është mendimi i Ernest Gjokës, trajnerit të njohur të futbollit shqiptar, i cili e zgjeron shumë konkurrimin për titull.

Ernest Gjoka, trajner futbolli: “Sigurisht që mes Skënderbeut dhe Partizanit ka pasur më shumë rokadë, por që mos harroni se që nga vendi i gjatë deri tek vendi i parë, çdokush nga këto ekipe mund të dali kampion. Këtë e them sepse shoh që nuk ka ndonjë veçori të jashtëzakonshme apo diferenca të jashtëzakonshme.”

Partizani nuk duket më i forti i viteve të fundit, por Skënderbeu gjithashtu po gabon shumë.

“Është një veçori e Skënderbeut edhe në kampionatet e mëparshme, Skënderbeu ka lënë pikë me ekipe që kanë dashur më mbijetu në Superligë, ndërsa me ekipe që kanë qenë kundërshtarë direkt Skënderbeu gjithmonë ka bërë dallime. Mendoj se Skënderbeu nuk e kishte atë motiv që ne e pamë 3 ditë më përpara. Skënderbeu me këto lojtarë, me këtë eksperiencë që ka brenda. Në qoftë se këto nuk arrijnë të funksionojnë atëhere dhe Skënderbeu kthehet në një ekip të brishtë.”

Përmbysjet e rezultateve krijojnë entuziazëm në futboll, por çdo javë flitet shumë për dyshime për trukime.

“Kjo gjithmonë është në këndvështrimet e të supozuarit, ne mund ta supozojmë. Çështje e besueshmërisë është çështja e asaj këndvështrimi që e shohim ne. Në qoftë se ne duam ta shohm gotën plot do ta shohim, në qoftë se ne duam ta shohim gotën përgjysmë do ta shohim.”

Largohet edhe Klodian Duro nga Kamza, 6 trajnerë të shkarkuar në pak javë. Mendohet se trajnerët e rinj po dëmtojnë profesionin.

“Ata që do vijnë e që do ikin, të vazhdojnë rrugën dhe të ngrejnë stekën një shkallë më lart, sepse vetëvlerësimi për veten duhet të jetë gjithë kohës i shkallës maksimale. Sa më shumë ti vlerësove veten aq më shumë do të vlerësojë punëdhëniësi, aq më shumë do të vlerësojë sportisit, aq më shumë do të të vlerësojë publiku.”

Tirana ndryshon trajner, por rezultatet ende nuk vijnë.

“Ne të gjithë e duam të jetë sa më larta, sepse qenia e Tiranës është sa më larg në Superligën shqiptare është në të mirën e futbollit shqiptar dhe në të mirën tonë si kryeqytetas. Sepse të gjithë skuadrat e mëdha nëpër Europo, pak a shumë, janë në qytetet e mëdha. Tirana nuk po e realizon dot, nuk e di ku është ngërçi, mendoj që me ardhjen e Memës gjërat do të ndryshojnë. I uroj Memës që të gjejë sekretin edhe të eci Tirana përpara sa më shumë.”/abcnews.al

trajneret.png
G. P.14:22 | 31/10/2018

Superliga shqiptare është në krizë të plotë për trajnerë. Plot pesë teknikë janë shkarkuar në 10 javë, ku i fundit ishte Artan Mergjyshi i Laçit.

Gjysma e tyre nuk mbijetoi as çerekun e rrugës. Plot pesë trajnerë, ndër 10 ekipe të Superligës shqiptare, nuk janë më në detyrë, ndërsa janë luajtur vetëm 10 nga 36 javë. I fundit, Artan Mergjyshi, i larguar nga Laçi. Tekniku kryeqytetas vuajti jo vetëm prej dy humbjeve radhazi, por edhe prej përplasjeve me presidentin Laska, të cilat e bënë “divorcin” të pashmangshëm.

Mëkat, pasi me teknikun tiranas, Laçi ishte për 8 javë pranë kreut të renditjes, duke mos pësuar asnjë humbje, madje edhe tani nuk është aspak larg. Vetë Mergjyshi nuk deshi të komentonte për mënyrën sesi u largua, por burime në skuadër bëjnë me dijë se pati acarim dhe nerva në analizë. I pari iku Bledar Devolli nga Kamza, pastaj Millosh Kostiç nga Luftëtari.

Vazhdoi me ndarjen e brazilianit Ze Maria me Tiranën dhe me Elvis Plorin të dorëhequr nga Kastrioti, për të përfunduar për momentin me Mergjyshin. Trajneri i njohur, Ernest Gjoka, vlerësoi kështu pak kohë më parë për ABC News.

“Në qoftë se ti nuk ke pas besim te një trajner që në krye të herës pse e merr dhe e heq  në javën e tretë. Ti e merr dhe ndërto një skuadër të mirë dhe pastaj nuk ke besim te trajneri. Një president me vizion duhet të kuptojë që duhet të marrë një trajner dhe ky trajner të ketë gjithë stafin e tij dhe ky është një problem tjetër i futbollit shqiptar sepse shumë ekipe nuk e kanë stafin e tij, por kanë gjetur një staf me mik”, tha Gjoka.

Specialisti tjetër Hysen Dedja, shton në këtë listë edhe Hasan Likën e larguar nga Luftëtari, në fund të sezonit të kaluar. Me 5 trajnerë të larguar në 10 javë, Superliga vazhdon një traditë, dhe pritet që edhe të tjerë të shkarkohen apo të ikin deri në fund të kampionatit./abcnews.al

ernesnest-gjoka.jpg
G. P.19:58 | 04/09/2018

Superliga shqiptare ka nisur pa cilësi, ndërsa skuadrat janë peng i drejtimit të gabuar nga presidentët. Trajneri Ernest Gjoka flet për ABC Neës, dhe veçon një ekip që e shikon favorit për titull.

Ka nisur e ashpër jo vetëm në shkallët e stadiumeve.

Superliga shqiptare është duke u treguar e tillë edhe në fushën e lojës, të paktën në këto 3 javë të sezonit.

Ky është mendimi i Ernest Gjokës, trajnerit që fitoi titullin me Kukësin dy sezone më parë, dhe që sheh këta pretendentë, ndërsa flet për ABC Neës.

“Ka filluar i zjarrtë. Është normale, është në mentalitetin e futbollit tonë. Të gjithë kampionatet kur fillojnë, fillojnë shumë të forta, ndeshjet janë shumë të egra, nuk kanë shumë bukuri. Si gjithmonë, skuadrat elitare janë siç është Kukësi, Flamurtari, Partizani, por sigurisht shoh një Teutë ndryshe dhe një Skëndërbe ndryshe  pavarësisht nga rrjedhjet. Por mendoj që Skënderbeu e ka vëmendjen nga vendimi që do pritet në KAS që të shikohet si do të jetë vazhdimësia”, tha Gjoka.

Në këtë grup pretendentësh, a mund të veçohet ndonjë skuadër si më e favorizuar?

“Unë shikoj që Flamurtari ka bërë ndërhyrje shumë. Ka një skuadër të re. Ka një trajner kampion dhe sigurisht ka një ego që ndoshta ky do jetë që pas pesë vitesh do rikthehen te trofeu”, u shpreh Gjoka.

Pas vetëm 3 javësh, erdhi shkarkimi i parë i një trajneri, ai i Bledar Devollit nga Kamza.

“Në qoftë se ti nuk ke pas besim te një trajner që në krye të herës pse e merr dhe e heq  në javën e tretë. Ti e merr dhe ndërto një skuadër të mirë dhe pastaj nuk ke besim te trajneri. Një president me vizion duhet të kuptojë që duhet të marrë një trajner dhe ky trajner të ketë gjithë stafin e tij dhe ky është një problem tjetër i futbollit shqiptar sepse shumë ekipe nuk e kanë stafin e tij, por kanë gjetur një staf me mik”, tha Gjoka.

Gjithsesi, çoroditja e klubeve duket edhe tek ndryshimet e mëdha të lojtarëve çdo vit.

Kjo ndikon për mirë apo për keq?

“Sigurisht që ndikon për keq. Një skuadër që të ketë rrugën drejt suksesit do të ketë stabilitet. Pasqyrë më të mirë se Skëndërbeu këto 7 vite nuk kemi. Por ne kemi mentalitetin që duam shumë shpejt të marrim maksimumin”, shprehet Gjoka.

Vetë Gjoka është në pritje për të gjetur ekipin e ri që të vazhdojë karrierën, ndërsa është në bisedime me klube në Shqipëri, Kosovë dhe shtete të tjera./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono