Erisa Xhixho

erisa-xhixho-1280x725.jpg
nev ila14:55 | 10/10/2019

Nënkryetarja e LSI-së, Erisa Xhixho akuzon qeverinë se përmes projektligjit të “Korporatës së Investimeve Shqiptare“ po vjedh me Vendim të Këshillit të Ministrave pronën private.

Nga selia e LSI, Xhixho e cilësoi projektligjin klientelist dhe kujtoi se përmes tij po minohet edhe një nga kushtet e vendosura nga Bundestagu Gjerman për çështjen e integrimit./abcnews.al

 

 

 

ERSIA-XHIXO-1280x696.jpg
ent ela12:07 | 05/03/2019

E ndërsa në Kuvend po zhvillohet seanca plenare, opozita e bashkuar është mbledhur në protestë. Ish-deputetë dhe përfaqësues të opozitës kanë mbajtur fjalime në protestën përpara Kuvendit. Pjesë e personave të cilët kanë folur janë Gerti Bogdani, Erisa Xhixho, dhe të tjerë. Kandidati i PD-së tha se ky Kuvend është Kuvendi i votave të vjedhura dhe jo i shqiptarëve dhe për këtë arsye ka refuzuar mandatin e deputetit. Edhe Erisa Xhixho tha se nuk e pranoi mandatin e deputetes, pas dorëheqjes së opozitës. Ajo tha votat u blenë nga qeveria.

Parlament i votave të vjedhura, një parlament që ka prodhuar një qeveri të oligarkëve dhe një qeveri të bandave që absolutisht, ka sjell një vuajtje çdo ditë të qytetarëve të mi sepse Edi Rama sot është vetëm ndërsa ne jemi shumë në këtë shesh dhe në të gjithë Shqipërinë. Sot taksat tona rriten çdo ditë e më shumë, ndërkohë të oligarkëve pakësohen. Këtu mbyllen bizneset, papunësia është në rritje dhe çdo gjë ka shkuar si mos më keq. Unë mendoj që ka vetëm një zgjidhje për njerëzit e lirisë: dhe ajo është që Rama të ikë.  Sepse ne do të ndërtojmë shtëpinë tonë në Shqipëri. Unë nuk do të largohem nga Shqipëria  në asnjë mënyrë dhe as ju. Unë do të ndërtoj të ardhmen time dhe të fëmijëve të mi këtu në Shqipëri. Nuk do të lejoj që familja ime ashtu sikundër përjetoi largimin e motrës sime vite më parë të përjetojë largime të tjera. Prandaj jam këtu dhe do të jem këtu deri në ditën e fundit që ky kryeministër do të largohet njëherë e mirë. Unë isha në listat e LSI-së, shumë dinjitozë në Qarkun e Fierit. U përballëm me blerje votash, me një demotivim në masë të njerëzve të mirë që duan të merren me politikë. Dhe kjo ishte dhimbja më e madhe që përjetova, jo humbja. Sot na erdhi një mundësi që të djegim mandatet dhe të tregojmë me forcën e karakterit që jemi për një Shqipëri ndryshe, për një Shqipëri që mendon për njerëzit. Sepse votat e LSI-së ishin një shans për të gjithë, janë vota gjaku dhe votat e mijëra të rinjve dhe grave. Ata nuk përfaqësojnë votat e LSI-së, ata përfaqësojnë votat e tradhtisë absolutisht”– tha Xhixho.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono