Erion Veliaj

tirana.jpg
G. P.14:15 | 30/04/2019

Bashkia e kryeqytetit kryen vlerësimin e aksioneve që zotëron në klubin e futbollit të Tiranës. Biznesmenët e interesuar mund të jenë të detyruar të paguajnë rreth 1 miliardë lekë të vjetër.

Historia ngjan me dramën “Duke pritur Godonë”.

Shitja e pritshme e aksioneve të bashkisë në klubin e futbollit të Tiranës, të kujton fare lehtë dramën tragji-komike të Samuel Beketit, por më në fund diçka po lëviz.

Pas të paktën tre vitesh që flitet shitja e tyre nga pushteti vendor, ky i fundit përfundoi vlerësimin financiare të tyre, të realizuar nga kompania e specializuar “Deloit Albania”.

Vlera e nxjerrë nga “Deloiti” shkon deri në 920 milionë lekë të vjetër për 34 përqindëshin e zotëruar nga Bashkia, ndërsa për krejt klubin shifra është diçka më pak se 2.5 miliardë lekë, gjithnjë të vjetër.

Vullnetin e institucionit për t’u çliruar nga këto aksione u pohua pak ditë më parë nga vetë kryebashkiaku Veliaj, në një bisedë në studion e Abc News.

Vlen të theksohet se vlerësimi i “Deloit Albanis” ka të bëjë vetëm me aksionet e klubit, dhe nuk përfshin infrastrukturën, pra kompleksin sportiv “Skënder Halili” dhe stadiumin “Selman Stërmasi”, të cilin presidenti i Tiranës, Refik Halili, e ka marrë në përdorim për një periudhë të gjatë kohore.

Për 34 përqindëshin e bashkisë, ka shprehur interesimin e tij, ish-aksioneri bardheblu, Julian Morina, siç e deklaroi në intervistën për Abc News.

Morina ka pohuar ndërkaq se e ka bërë kërkesën zyrtare në bashki për të realizuar blerjen, dhe aktualisht është duke vlerësuar shifrën e nxjerrë nga “Deloiti”. Vetë presidenti Halili zgjoi interesim të madh dhjetorin e kaluar, kur bëri me dijë për “Supersportin” se ishte i gatshëm të shitje aksione që ka në zotërim.

Tirana ndodhet në gjendje të vështirë sportive dhe financiare, duke rrezikuar të bjerë nga Superliga, ndërsa nuk dihet nëse do ta marrë licencimin për sezonin e ardhshëm, për shkak të detyrimeve në tatime apo ndaj palëve të tjera./abcnews.al

panairi-i-punes.jpg
G. P.12:26 | 30/04/2019

Në prag të ditës së punëtorëve në Tiranë ka hapur dyert panairi “Puno dhe studio”. 50 kompani ofrojnë rreth 3500 vende pune. Kryetari i bashkisë Erion Veliaj ftoi të rinjtë, të cilët janë në kërkim të një pune, ta vizitojnë e te njihen me ofertat e ndryshme.

Beri një rrugë për të kryer dy pune. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, mori pjesë në çeljen e  panairit “Puno dhe Studio” dhe ftesën e parë e kishte për të rinjtë.

Në këtë panair marrin pjesë 50 kompani, 15 universitete e institucione, të cilat ofrojnë rreth 3500 vende pune e 100 oferta studimi. Bashkia e Tiranës është e hapur për praktikë me 90 pozicione të lira ne drejtoritë e varësisë.

Ndërsa ftesën e dytë kryetari i bashkisë e kishte për kompanitë pjesëmarrëse në panair. Ky është edicioni i 10 i  panairit “Puno dhe studio” dhe vjen në prag të 1 Majit, ditës së punëtorëve./abcnews.al

erion-veliaj-1.jpg
G. P.14:21 | 29/04/2019

Ndërkohë, kryetari i bashkise së Tiranës, Erion Veliaj, në një intervistë për Klan Maqedoninë, e përjashton mundësinë e një marrëveshje mes mazhorances dhe opozites. Veliaj e cilëson djegien e mandateve, marrëzi.

“Veliaj mund të mbjellë pemë sa të dojë, por një ditë në një pemë do të varet si shembull që në këtë parti grupet armiqësoredo të marrin goditjen e merituar”.

Pikëpyetje për marrëdhëniet mes kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj dhe kryeministrit Edi Rama ka ngjallur kjo deklaratë e shefit të qeverisë dhe përtej kufirit. Gazetari i Klan Maqedonisë ia sjell në vëmendje kryebashkiakut, ndërsa ky kthehet në kohë dhe tregon si e ka pritur.

“Edi Rama ka bërë një batutë shumë të hollë, shumë fine. Për të gjithë ata që kanë jetuar në Shqipëri, si unë, ka qenë një lojë me teoritë e konspiracionit, nëse dikush po bën një punë, partia duhet të marrë një masë se po rivalizon dike. Kemi qesh me lot sa njerëz e morën seriozisht”, tha Veliaj.

Djegien e mandateve të opozitës dhe deklaratat e saj për të mos marrë pjesë në zgjedhje pa largimin e kryeministrit Edi Rama dhe krijimin e një qeverie tranzitore që të garantojë procesin zgjedhor, kryetari i Bashkisë së Tiranës e quan marrëzi. Gjithashtu Veliaj përjashton mundësinë për një marrëveshje mes palëve.

“Po ndodh ajo që është vlerësuar nga të gjithë, një marrëzi e paprecedentë. Imagjinoni nëse kjo marrëzi shpërblehet në Shqipëri dhe partia që ka humbur zgjedhjet këtu të kthehet. Ne e provuam marrëveshjen në 2107-n ku ia dorëzuam qeverinë kundërshtari. Ata janë në ate situate ku familjet kanë ndryshuar shtetësinë, e se shohin vetën këtu. E kane pas ata Tiranën dhe Shqipërinë dhe kemi pas kuotat më të ulëta. I sugjeroj se duhet me gjet një program alternativ. Më jep një program dhe një kandidat”, tha Veliaj.

Veliaj thotë se 42 parti të tjera të regjistruara në KQZ për të marrë pjesë në vendoret e 30 Qershorit po plotësojnë vakumin e krijuar nga opozita. Ndërkohë ai shigjeton kryetarin e Partisë Demokratike dhe liderin historik të saj.

“PD se hoqi askush nga gara, nuk besoj se i është lut kush kundërshtarit të vet të hyjë në gra. Nëse sheh lidershipin e PD, krejt familjet e tyre i kanë me nënshtetësi holandeze dhe austriake. Vetë kanë dhënë mesazhin se nuk e shohin të ardhmen në Shqipëri. Një lider tjetër që SHBA si ka dhënë vizën ka vendos me e djeg të gjithë trashëgiminë”, tha Veliaj.

Ndërsa vetë Erion Veliaj në emër të socialisteve do të kërkojë një mandat të dytë për të qeverisur Tiranën, por a do të jetë kjo një garë e fortë ndërsa përballë mund të mos ketë një kandidat nga opozita?

“Edhe ata janë duke bërë llogaritë e tyre. Unë nuk bëj llogaritë e bastexhinjve. Unë bëj llogaritë e qytetit”, tha ai./abcnews.al

kasha-1280x853.jpg
G. P.14:12 | 28/04/2019

Parku i Kasharit do të ketë të standarde të njëjta me atë të Liqenit Artificial të Tiranës. Është ky projekti që kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj për këtë zonë gjatë mandatit të tij të dytë.

Ka parashikuar investime të tjera në Parkun e Liqenit të Kasharit kryebashkiaku Erion Veliaj nëse fiton një mandat të dytë.

“Fillimisht markuam territorin, duke e rrethuar me gjelbërim, pastaj siç vepruam në Farkë, filluam me rrugët pedonale. Jam i bindur se mandatin e dytë do të jetë padyshim një nga parqet e reja, me korsitë dhe me të gjithë shërbimet e tjera, vërtet për t’u patur zili, dhe për të rritur standardin”, tha Veliaj.

Në këtë mënyrë, pas Parkut të Liqenit, atij të Farkës dhe të Vaqarrit, Tirana do të bëhet edhe me një “mushkëri” tjetër.

“Kemi punuar në 4 parqe kryesore, liqenore: Parku i Liqenit të Tiranës, parku i Farkës, parku i Vaqarrit, ku kemi bërë mbjellje masive, dhe parku i katërt i Kasharit. Duam që secila zonë të shërbejë si një valvul shkarkimi, e një Tirane, që duam s’duam, me 1 milionë banorë dhe 200 mijë makina, ka nevojë të relaksohet, të merret me sport. Brenda mandatit tjetër, e gjithë zona e Njësisë 11, e Njësisë 7, e Njësisë Kashar, po këtu fus edhe jugun e Kombinatit, “Misto Mamen” dhe Yzberishtin, edhe Katundin e Ri, do të ketë një park që është më afër se sa parku i Liqenit”, tha ai.

Liqeni i Kasharit, i shfrytëzuar për shumë vite thjesht si një rezervuar për ujitjen e tokave në zonë, është shndërruar në një nga hapësirat më tërheqëse të Tiranës. Aksionit të Bashkisë së Tiranës për mbjelljen e pemëve të reja buzë liqenit iu bashkuan edhe punonjësit e Operatorit Shtetëror të Energjisë Eelektrike (OSHEE), të cilët kontribuan në shtimit e gjelbërimit në një zonë që po shfrytëzohet jo vetëm si mjedis çlodhës për komunitetin e shtuar të banorëve, por edhe nga turistët për aktivitete sportive./abcnews.al

erion-veliaj-abc.jpg
nev ila21:53 | 25/04/2019

Mbrëmje në ABC ka patur të ftuar Erion Veliajn kryetarin e bashkisë Tiranë. Kryebashkiaku ka deklaruar se nuk aspiron, në një të ardhme, postin e kryeministrit ashtu si ka ndodhur me paraardhësit e tij. Veliaj gjithashtu ka bërë me dije se nuk ka më asnjë marrëdhënie me Monika Kryemadhin dhe se zërat që qarkullonin për një krisje të marrëdhënies së tij me Kryeministrin Rama ishin një dëshirë e opozitës.

Mirela Milori: Keni deklaruar dikur se marrëdhënia juaj me Ramën është si mishi me thoin, ka qenë gjithmonë kështu sepse duket sikur marrëdhënia juaj ka patur ca re vende-vende?

Erion Veliaj: Kam përshtypjen që kanë qënë forma dëshirore të fansave tanë të opozitës që shpresën e tyre të fundit e kishin tek këto cic-micet. Kjo dëshirë e tyre nuk është e vërtetë, por komplet e kundërta. Marrëdhënia ime me Ramën është e shkëlqyer. Ne zgjohemi në mëngjes me mendjen se si ta bëjmë këtë qytet dhe Shqipërinë sa më mirë për shqiptarët dhe si mund të eci ky vend më përpara.

Mirela Milori: Si e keni marrëdhënien me Monika Kryemadhin?

Erion Veliaj: S’kam asnjë marrëdhënie me Monika Kryemadhin, kanë vite që nuk vijnë në Këshillin Bashkiak, nuk kanë çuar asnjë punë deri në fund, nuk kanë firmosur ndihmat ekonomike, pagesat për aftësitë e kufizuara, është zgjedhja e tyre kështu që nuk kam ndonjë komunikim.

Mirela Milori: 3 mandatet që aspironi duken si rruga më e mirë për tu bërë Kryeministër, e shihni në një të ardhme veten si kryeministër, e keni ambicie politike?

Erion Veliaj: Jo nuk kam asnjë ambicie të tillë, jam i bekuar që jam Kryebashkiaku i Tiranës. Ndryshimi i Tiranës i jep Shqipërisë një model se si mund të bëhen gjërat më mirë. Shqipëria ka një superkryeministër./abcnews.al

erion-veliaj-mbremje.jpg
nev ila21:48 | 25/04/2019

Kryetari i Bashkisë së Tiranës në Mbrëmje ABC me MIrela Milrin mbrëmjen e sotme ka dhënë opinionin e tij për protestat e opozitës. Në këndvështrimin e kryebashkiakut ato janë ekskursione dhe aspak mendimi i shumicës së popullit.

I pyetur nga Mirela Milori në lidhje me këtë cështje Veliaj tha se:

“Këto ekskursionet më duken autogol spektakolar, shoqëria jonë ka evoluar dhe askush nuk vritet për parti. Shumica e shqiptarëve, të djathtë gjithashtu thonë se, partia ime është familja ime dhe nuk bëhemi “mish për top” për të ardhur Luli në pushtet. Për sa kohë që 42 parti janë regjistruar, mungesa e 4 apo 5 partive nuk bën problem për zhvillimin e zgjedhjeve”./abcnews.al

veliajjj.jpg
G. P.21:37 | 25/04/2019

Kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, theksoi se gjysma e lejeve që ka dhënë ai janë punë publike. I ftuar në emisionin “Mbrëmje ABC”, ai theksoi se Tirana shtohet çdo vit me 25 mijë familje të reja, të cilat kanë nevojë për 4-5 mijë apartamente.

Kryebashkiaku u ktheu përgjigje edhe kritikëve, sipas të cilit, janë analistë në rrogë të një ndërtuesi.

“Nëse ka ndërtesa bosh të bëra në kundërshtim me ligjin kurrë mos u shitshin. Nuk i kemi fare në llogari. Kullat në qendër të Tiranës nuk ia zënë diellin askujt. Kritikët janë të gjithë analistë në rrogë të një ndërtuesi dhe e kuptoj filmin. Pra, ti e kupton që një ndërtuesi nuk i intereson të ketë ndërtime të tjera se do ta mbajë çmimin e lartë, se po të ketë ofertë çmimet mbahen të balancuara në Tiranë. Tirana shtohet çdo vit me 25 mijë banorë, do të thotë se ka nevojë për 4-5 mijë apartamente. Nëse nuk jemi aktivë të ruajmë balancën mes kërkesës dhe ofertës atëherë të marrësh një apartament në Tiranë është si të marrësh një apartament në Londër. Ndërkohë për çiftet e reja, ku vetëm Bashkia e Tiranës jep 1 mijë kredi të buta në vit, do qe e pamundur të vinte në Tiranë”, deklaroi Veliaj përballë gazetares Mirela Milori.

Për sa i përket strategjisë së katër viteve të ardhshme për ndërtimet në kryeqytet, Veliaj nënvizoi se qendra do të jetë një nga më energjiket në rajon. Por për ta realizuar këtë sipas tij duhet të ketë një teatër modern si edhe të mirëpresim investimet e gjigandëve ndërkombëtarë.

“Tirana do ketë një nga qendrat e qyteteve më energjike të rajonit tonë. Nëse ne duam të jemi sot jo vetëm një qytet folklorik i shqiptarëve, por edhe ekonomik, social edhe i artit dhe i kulturës, duhet të ketë një teatër modern, do duhet të ketë hotele me 5 yje. Ardhja e Marriot, Hayat, Meliot, 4 Season janë lajme super për Tiranën. Unë shoh kryetarë bashkie që shtrihen barkas përpra investitorëve aman bëjeni”, tha Veliaj./abcnews.al

veliajj.jpg
G. P.21:10 | 25/04/2019

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, deklaroi se teatri i ri Kombëtar do të ndërtohet. I ftuar në emisionin “Mbrëmje ABC” nga Mirela Milori, ai theksoi se teatri nuk është i restaurueshëm dhe njerëzit duan të kenë një të tillë cilësor.

“Çdo gjë që mund të restaurohet do restaurohet. Tallashi është i parestaurueshëm kështu që teatri i ri do të ndërtohet. Jam i lumtur sot që 98 nga 100 aktorë janë dakord. Dy për hudhër mirë që nuk janë. Ka njerëz që duan vjetërsira, kemi pasur gjyshe që mbanin rraqe kot në shtëpi dhe ti do ta respektosh. Çështja është që në dallim në një shtëpi private që ti mban ça të duash dhe në një qytet ku ti duhet t’i japësh njerëzve një teatër cilësor do duhet të marrësh disa vendime dhe nuk mban dot rraqe që nuk i përdor dot”, tha Veliaj.

Ndërkohë për sa i përket lejeve të dhëna nga ai, Veliaj theksoi se janë punë publike.

“80 mijë metra katrorë është vetëm Bulevardi i Ri. Nga të dhënat e INSTAT-it ka më shumë metra katrorë sepse nw kwto 4 vjet janë bërë më shumë punë publike. 67 mijë metra katrore janë vetëm kopshte dhe çerdhe. 100 mijë metra katrore është leja për sheshin Skënderbej. Gjysma e lejeve janë në fakt punë publike, ndërkohë që në administratën e shkuar ndërtimet ishin 100 për qind punë private, se nuk kishte punë publike”, tha Veliaj./abcnews.al

veliaj-1.jpg
G. P.20:48 | 25/04/2019

Kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ishte i ftuar këtë të enjte në emisionin “Mbrëmje ABC” nga Mirela Milori. I pyetur se cilat ishin premtimet e pambajtura që e rëndonin gjatë këtij mandati të parë, Veliaj vuri theksin tek shkollat e reja disa prej të cilave janë penguar prej mentalitetit.

“Një nga gjërat që mendoj janë premtime gjysmë të mbajtura janë shkollat e reja. Disa u bënë dhe u mbaruan, shkolla Kosova ishte sukses. Liceu bashkë me sallën e koncerteve, Shkolla Baletit, shtesa që i bëmë “Çajupit”, shtesa te “Isa Boletini”, shkolla e re “Ardian Klosi” që ka transformuar të gjithë zonën te Bregu i Lumit. Hapja e 62 shkollave pasdite me palestrat e reja ku fëmijët nuk janë për gjashtë orë sa kohë prindërit janë në punë. Këto janë punë shumë të mira, por ndërkohë siç e pamë më mori shumë kohë shkolla në Kodër Kamzë, shkolla Nënë Tereza. Luftë me mentalitetin, me bllokime, me çudira. Megjithatë tani jemi te faza ku janë zhbllokuar të gjitha vendet ende ku s’ka filluar puna dhe besoj se deri në fund të mandatit do kemi filluar punë”, tha Veliaj.

Veliaj është konfirmuar si kandidat për Bashkinë e Tiranës në zgjedhjet e 30 Qershorit. Duke bërë një përmbledhje të punës së tij si qytetar i parë i kryeqytetit, ai theksoi se Tirana është munduar që të kapë kohën e humbur. Ndërkohë, fokus për të në mandatin e dytë do të jetë periferia dhe zonat rurale.

“Ka ca gjëra që janë bërë shumë mirë dhe ndihem krenar që skuadra ka performuar kaq mirë, ka ca gjëra që mund të bëheshin më mirë dhe më shpejt. Ka disa mentalitet që kanë ndryshuar. Në përgjithësi mund të them që Tirana nuk është në gjumë. Kaluam në një Tiranë që i kishte ngec sahati 24 orë edhe fizikisht edhe metaforikisht në një Tiranë që po mundohet të kapë kohën e humbur. Kam reflektuar me këmbë në tokë, pa eufori për progresin që kemi pasur. Ne duhet të punojmë akoma më fort për të ulur hendekun mes zonave rurale dhe zonave urbane. Në mandatin e dytë një fokus i madh do të jetë periferia dhe zonat rurale”, tha kryebashkiaku i Tiranës./abcnews.al

32743417337_dc4ab4bc80_k-1280x853.jpg
G. P.20:01 | 24/04/2019

Kryebashkiaku Veliaj priti në një takim violinistin Olen Çezari dhe grupin e tij pas koncertit që dhanë në Tiranë. Veliaj e quajti artistin krenari për të gjithë shqiptarët.

Violinisti shqiptar me famë botërore Olen Çezari dhe grupi i tij “International Clandestine Orchestra” sollën për publikun kryeqytetas në një koncert në pallatin e Kongreseve, magjinë e tingujve të instrumenteve nga e gjithë bota.

Artistët dhe ekipi që bënë të mundur këtë spektakël, u pritën në një takim nga kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili i falenderoi ata që zgjodhën edhe Tiranën si stacion të turit të tyre muzikor.

“Miku, vëllai ynë, Oleni solli një “minikombe të bashkuara” në Tiranë, çka në fakt përputhet me atë që është sot Tirana. Jam i lumtur jo vetëm për koncertin mbrëmë, por se aty pashë “tironsa” me origjinë nga Kina, nga Argjentina, nga Italia apo edhe nga shumë vende të tjera, kubanezë, të cilët u ndjenë jo vetëm pjesë e një qyteti kozmopolitan, por edhe ajo që pamë në skenë, falë talentit të Olenit, ishte një mozaik i “kombeve të bashkuara” të Tiranës”, tha ai.

Veliaj  vlerësoi talentin e Olen Çezarit, duke e quajtur një nga emrat më përfaqësues dhe që bën të ndihet mirë çdo shqiptar në botë.

“Unë jam shumë krenar për ty dhe them se flas në emër të të gjithë qytetarëve të Tiranës, që tek ty shohin realisht më të mirën tonë. Ne kemi nevojë për më shumë dashuri, për më shumë mirësi, kemi nevojë të jemi disi më të përulur me njëri-tjetrin, por kur e shohim të materializuar tek ty dhe skuadra jote, e shohim si një mision të mundur. Ne mund të jemi më të mirë dhe të falënderoj për të gjithë mirësinë dhe dashurinë që na solle në Tiranë”, tha kryebashkiaku i Tiranës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono