erion brace

erion-brace-1.jpg
G. P.12:04 | 20/06/2019

Zv/kryeministri Erion Braçe deklaroi këtë të enjte se mnë asnjë prej përgjimeve të publikuara nga Bild, asnjë nga përfaqësuesit e PS-së nuk komunikon për çështje parash. Ai theksoi se prokuroria duhet të çojë deri në fund hetimet.

“Në asnjë prej përgjimeve të publikuara qoftë për rastin e Durrësit, qoftë për rastin djeshëm në gojën e Vangjush Dakos, cilido përfaqësuesi tjetër politik të lartë apo të ulët të PS në atë episod, edhe në episodin e djeshëm, përfshi ministrin Gjiknuri nuk flitet në asnjë germë për ofrim të parave. Qoftë ministri Gjiknuri, qoftë kryetari i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako nuk është gjetur nga këto përgjime që ju thoni që të ketë komunikuar për çështje parash. Prokuroria duhet të bëjë veprimet e saj. Të hetojë nga i pari deri tek i fundit, deri tek ata që thoni ju, të provojë që ato para janë paguar, kanë blerë vota dhe që ato para kanë ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve dhe gjithsecili të mbajë përgjegjësi. Në rast se identifikohen raste të tilla, pra të blerjes së votave për të ndikuar në rezultat, krimi është krim individual, kështu thotë Kodi Penal”, tha Braçe gjatë një prononcimi për mediat jashtë ambienteve të Kuvendit.

Përplasjet në KZAZ-të e bashkive të djathta, zv/kryeministri i cilësoi si sulme. Ai tha se nuk janë dëmtuar mjete thelbësore, por vetëm materiale zgjedhore që janë të rekuperueshme.

“Nuk ka përplasje ka sulme mbi institucionet zgjedhore, ka sulm mbi institucionet publike, ka sulm mbi Policinë e Shtetit e cila është në krye të detyrës për të mbrojtur rendin publik dhe qetësinë publike dh enë fund për të mbrojtur institucionet publike. Nuk ka qenë policia e shtetit ajo që ka sulmuar, por kanë qenë grupe kriminele të nëpunësve të bashkive dhe të policive bashkiake të cilët kanë përdorur mjete të dhunshme, për të penguar procesin elektoral në këtë vend. Si në rastin e përgjimeve, si në rastin e këtij elementi tjetër. Nga ajo që kam marrë informacione janë djegur materiale zgjedhore, por janë djegur materiale zgjedhore që janë të rikuperueshme lehtësisht. Fletë votimi, lista zgjedhësish, bojë nuk janë cenuar. Do të thotë që gjithë këta që kanë sulmuar me synimin e qartë për të penguar procesin zgjedhor do të trajtohen sipas Kodit Penal dhe do të marrin atë që u takon”, tha ai.

Për sa i përket përgjimeve ku shfaqet ish-ministri Damian Gjiknuri, Braçe tha se nuk janë normale, por solli në vëmendje edhe rastin e ish-ministrit të Brendshëm, Flamur Noka.

“Nuk është normale. Ju duket normale që ish-ministri i Brendshëm të mbledhë një makinë me djem problematikë dhe të shkojë të kapë me dorë dhe dhunojë. Ju thashë që nuk është normale. Nëse provohet të hetohet deri në fund. Për juve është normale që ish-ministri i Brendshëm të mbledhë djem problematik dhe të shkojë të masakrojë? Ata djem problematik të këtij ministrit Gjiknuri kanë kryer ndonjë akt të tillë në Dibër? Sepse këta djemtë problematikë të këtij ish-ministrit që përmenda unë janë përmendur në komunikata policie që kanë shkelur ligjin, kanë dhunuar persona dhe për ta ka kallëzim penal që nuk janë marrë në konsideratë”, tha zv/kryeministri./abcnews.al

erion-brace.jpg
nev ila21:36 | 13/06/2019

Në Mbrëmje ABC me gazetaren Mirela Milori, mbrëmjen e sotme ka qenë i ftuar zv/kryeministri Erion Braçe. I pyetur nga gazetarja Mirela Milori se a po shkojnë drejt një regjimi për shkak të qeverisjes në shumicën e institucioneve qendrore dhe vendore, Braçe tha se:

Ne jemi në qeveri pa aleatë sepse kështu vendosën shqiptarët në 2017. për sa kohë njerëzit votuan që ne të qeverisim të vetëm, padiskutim që ne nuk i themi njerëzve JO. Ne njerëzve do u themi PO. Ne nuk kemi kërkuar të fitojmë 61 bashki, ne thamë që po shkojmë në një palë zgjedhje me kundërshtarë ata që kemi, madje të ashpër dhe të përgatitur. Gjatë gjithë kësaj kohe zoti Basha fushatë ka bërë por në momentin që vendosin të tërhiqen nga gara zgjedhore, kjo nuk është më përgjegjësia jonë, përgjegjësi e jona është standardi i zgjedhjeve”, tha Braçe./abcnews.al

brace-1.jpg
nev ila21:27 | 13/06/2019

Në Mbrëmje ABC me gazetaren Mirela Milori, mbrëmjen e sotme ka qenë i ftuar zv/kryeministri Erion Braçe. Zv/kryeministri foli për vendimin e prokurorisë për thirrjen e kreut të PD Lulzim Basha si i pandehur. Gjithashtu Braçe komentoi mocionin për shkarkimin e Presidentit Meta pas zhdekretimit të datës së zgjedhjeve vendore ku më tej theksoi se për zgjedhjet vendore nuk ka asnjë rrezik për përplasje civile dhe se do të garantohen zgjedhje me standarde sipas rekomandimeve të OSBE-ODHIR. I pyetur nga gazetarja Mirela Milori se si e komentonte vendimin e prokurorisë për të thirrur si të pandehur kreun e PD Lulzim Basha, Brace tha se:

“Unë mendoj që veprimet dhe vendimet e prokurorizë mos të jetë pjesë e komenteve të politikës. Do të preferoja të mos komentoj këtë cështje. Në momentin që merresh i pandehur nga prokuroria ka çështje që çohet në gjykim, deri në një vendim i formës së prerë je i pandehur. Përpara një jave Z. Basha mendonte se Prokuroria ishte në rregull në raport me ligjin. Në harkun kohor të një jave, 2 qëndrime të ndryshme nga Basha, smë duken në rregull. Hetimi duhet të ecë sipas ligjit për këdo qoftë edhe për kryetarin e bashkisë së Durrësit dhe gjithë të tjerëve. Është i vetmi njeri politik që ka akuza penale në kurriz dhe refuzon të gjykohet madje mundohet të pengojë organet e drejtësisë. Është i vetmi në shqipëri që po hetohet në 3 shtete. Institucionet kushtetuese ose janë të drejta dhe veprojnë në përputhje me ligjin ose nuk janë të tilla. Nuk mund të jenë 1 javë të drejta dhe në përputhje me ligjin dhe pas një jave të jenë politike. Situata politike që po kalon vendi nuk ka asnjë lidhje me hetimet e prokurorisë. Prokuroria duhet të mësohet që të jetë jashtë çdo lloj ndikimi politik dhe prokuroria duhet të bëjë detyrën e saj në përputhje me ligjin”, tha Brace./abcnews.al

arben-ahmetaj1.jpg
G. P.20:22 | 29/05/2019

Deputeti, Arben Ahmetaj, ka deklaruar se Partia Socialiste mezi po pret zgjedhjet e 30 qershorit, duke shuar kështu çdo zë që flet për ngritje tonesh brenda partisë mes tij dhe Taulant Ballës.

Ahmetaj theksoi se ai dhe Balla kanë debate çdo ditë për shkak të punës, por nuk mund të zihen për shkak të miqësisë personale dhe vjetërsisë që kanë në parti.

“Unë të zihem me Ballën është e pamundur edhe për arsyet e miqësisë personale që kemi, por edhe për arsye të vjetërsisë në institucione që kemi është e pamundur. Debate pune me Taulantin çdo ditë bëjmë. Por në historinë e PS-së, unë dhe Taulanti kemi shumë vite aty siç ka Erion Braçe, siç ka Damiani, siç ka Ditmir, siç ka Niko, siç ka Pandi, siç ka Gramozi dhe debatet midis nesh kanë qenë të shumta për çështje, debate për ligje, debate për fiskun. I bie që me Braçen mos të flas fare se kemi bërë debate pafund për fiskun. I bie që me Damianin mos të flas fare se kemi bërë debate për energjinë pafund. Situata brenda PS-së mezi presim zgjedhjet e 30 Qershorit”, tha ish-ministri.

Por për sa i përket zgjedhjeve të 30 Qershorit, Ahmetaj u shpreh se PS po bën fushatë modeste. Ai sqaroi në rubrikën “Mbrëmje ABC” nga Mirela Milori, arsyet se pse mazhoranca po e bën diçka të tillë.

“Po bëjmë fushatë modeste, për respekt të qytetarëve që nuk do kenë mundësi të votojnë për shkak se opozita nuk do i lerë në respekt të tyre. Po bëjmë një fushatë modeste në respekt të situatës për të mos provokuar askënd, por themi që ne po bëjmë një grass-rout. Po bëjmë një fushatë si milingonat, aty tek fijet e barit, në respekt të qetësisë së vendit, por edhe se nuk kemi kundërshtar. Qëllimi jonë është i trefishtë. E para dhe mbi të gjitha janë standardet”, tha ish-ministri Ahmetaj./abcnews.al

Brace-mirela.jpg
nev ila20:39 | 24/05/2019

I ftuar ditën e sotme në Mbrëmje ABC, Zv/kryeministri Erion Braçe përballë gazetares Mirela Milori ka dhënë opinionin e tij për situatën politike në vend si dhe çfarë hapash do ndërmarrë qeveria në lidhje me zgjedhjet e 30 qershorit. Braçe theksoi se në dialogun që i ofrohet ish-opozitës dy gjëra janë të panegociueshme, zgjedhjet në 30 qershor dhe mandatin që ja u ka dhënë populli. Braçe gjithashtu tha se në zgjedhjet e 30 qershorit do të zbatohet ligji për të gjithë ata tentojnë të cenojnë procesin përfshirë edhe ata që i organizojnë trazirat.

Mirela  Milori: Çdo 20 vjet do të kemi këtë situatë përplasjesh?

Erion Braçe: Zoti Berisha është faktori kyç që ka marrë rininë tonë dhe po merr të fëmijëve tanë. Ne po rrimë këtu ndërsa ai ishte me snajperë ku vrau 4 njerëz.

Mirela Milori: Në 30 qershor çfarë do ndodhë?

Erion Braçe: Do zhvillohen zgjedhjet.

Mirela Milori: Pala tjetër thonë se jo.

Erion Braçe: Qytetarët e republikës tonë duan të shkojnë të votojnë.

Mirela Milori: Si do e zgjidhni?

Erion Braçe: Do zbatojmë ligjin nga a te zh

Mirela Milori: Do prishin zgjedhjet, si do veproni do burgosni 10 mijë vetë?

Erion Braçe: Janë ca njerëz dhe jo 10 mijë vetë. Keni parë ndonjë ish-deputet nga ata të hedhin molotov? Do shkojnë në burg përfshirë organizatorët.

Mirela Milori: Gjeni hapësira dialogu në këtë situatë?

Erion Braçe: Në letër të bardhë të shkruajnë si i duan zgjedhjet, ta shkruajnë si ta duan dhe ne jemi dakord. 2 gjëra nuk negociojmë, mandatin nga populli dhe zgjedhjet ne 30 qershor,ta shkruajnë të zezën mbi të bardhë dhe ne jemi dakord.

Mirela Milori: Në këtë situatë, ka përplasje civile thotë pala tjetër?

Erion Braçe: Nuk ka përplasje, ka vetëm ca njerëz që nuk duan veten e tyre.

Mirela Milori: Nëse këto zgjedhje do zhvillohen do jenë monopartike,

Erion Braçe: Kush tha se janë monopartiake, kjo është çështje e qytetarëve. Na votojnë kundra apo na votojnë pro është çështje e tyre.

Mirela Milori: Vendi është pa gjykatë kushtetuese?

Erion Braçe: Do donit një gjykatë kushtetuese tërësisht të korruptuar, sigurisht që do të hiqen dhe do të vendosen figura të pastra. Gjykatësit personal të njërit apo të tjetrit nuk mund të jenë në atë detyrë.

Mirela Milori: Ka akuza se kjo reformë nuk po jep drejtësi direkt te qytetari, psh gjykata e lartë nuk  mund të funksionojë.

Erion Braçe: Gjykata e lartë ishte certifikuar si gjykatë e korruptuar patjetër do iknin. Ne s’kemi asnjë lloj interesi përveç interesit të një sistemi të pastër të drejtësisë.

Mirela Milori: Përse Z. Meta goditi reformën në drejtësi?

Erion Braçe: Pyesni Z. Meta, nuk kam një opinion për këtë.

Mirela Milori: Dy deputetët gjermanë thonë se këshillohet shtyrja e datës së zgjedhjeve, nëse do ketë një presion ndërkombëtar do të rishikoni mundësinë e shtyrjes?

Erion Braçe: Ka patur deklarate edhe më parë të CDU/CSU se qeveria është legjitime etj. Unë kam qëndrim të qartë në lidhje me këtë, në cilësinë time të një socialisti, 2 gjëra nuk negociohen, mandati dhe data e zgjedhjeve.

Mirela Milori: Reforma në administratën publike, vazhdon?

Erion Braçe: Kush më njeh e di se unë nuk heq dorë, sot kam qenë në Fier për këtë gjë. Janë shtuar forcat që kontrollojnë mbarëvajtjen e shërbimeve të qytetarëve. I komunikoj administratës se gjatë zgjedhjeve orari është 8 me 4, ata duhen të jenë në shërbim të qytetarëve, ata duhet të jenë në punë, kush do ti shërbejë partisë do ikë nga puna.

Mirela Milori: Sa e lehtë është në këtë vend të jesh në përditshmëri me administratën?

Erion Braçe: E vështirë është, sepse ka ende zyrtarë që nuk kanë objektiva, nuk kanë një përshkrim të punës dhe nuk meritojnë të jenë në administratë. Do të ketë regjistër elektronik të shtetit me të dhëna personale të punonjësve, ku do kenë dosjen personale me çdo të dhënë. Po reformojmë gjithë shërbimin dhe po largojmë të gjithë ata që kanë vlerësimin me 2-sh.

Mirela Milori: Si është situata në PS, qe s’janë më në PS, si Dade.

Erion Braçe: Ky është vend i lirë PS është parti e lirë, janë opinionet e tyre dhe janë të lirë të thonë atë që mendojnë. Situata është e tillë që janë ndezur të gjithë motorët e PS për tu marrë me zgjedhjet e 30 qershorit.

Mirela Milori: Cili është mendimi juaj, do ndryshuar sistemi zgjedhor?

Erion Braçe: E kam thënë që në 2009 se jam për sistem mazhoritar të pastër./abcnews.al

brace-erion.jpg
nev ila20:00 | 24/05/2019

I ftuar ditën e sotme në Mbrëmje ABC është ftuar Zv/kryeministri Erion Braçe. Brace gjatë përballjes me gazetaren Mirela Milori ka thënë se Presidenti i Republikës nuk ka asnjë mundësi apo hapësirë ligjorë për të ndryshuar datën e zgjedhjeve.

Mirela Milori: Situata politike që po kalon vendi e tremb sipërmarrjen e huaj, dua të flasim pak për këtë situatë të krijuar që nga shkurti, si i shihni qëndrimet e ish opozitës?

Erion Brace: Qëndrimi është antikushtetues, presidenti nuk ka asnjë hapësirë ligjore për të ndryshuar datën e zgjedhjeve. Zgjedhjet do të mbahen në 30 qershor dhe nuk ka asnjë që ta ndryshojë këtë.

Mirela Milori: Nëse dorëhiqet presidenti?

Erion Brace: Atëherë do të zgjidhet i ri.

Mirela Milori: Shkohet në zgjedhje pa opozitën?

Erion Brace: Kjo nuk është zgjedhja ime, është precedent i rëndë për demokracinë që synon ti heqë të drejtat kushtetuese të shqiptarëve por nga presidenti kam mësuar se kushtetuta është mbi çdo gjë. Nuk ka situatë tjetër. Për sa kohë që presidenti i referohet kushtetutës atëherë duhet të zbatojmë kushtetutën, presidenti gjithashtu./abcnews.al

erion-brace.jpg
G. P.15:24 | 01/02/2019

Zëvendëskryeministri Erion Braçe mohon të ketë ndonjë fakt që përfshin kryebashkiakun e Durrësit Vangjush Dako në blerjen e votave. Në studion e ABC News numri dy i qeverisë deklaroi se fenomeni i blerjes së votave ka ekzistuar gjithmonë, pasi ai vetë ka qenë dëshmitar se si thasët me lekë kanë përfunduar në kanal në zonën e tij elektorale në Lushnje.

E ka lexuar me kujdes përgjimin e dosjes 339 dhe ka arritur në një përfundim. Kryetari i Bashkisë së Durrësit nuk ka blerë asnjë votë në zgjedhjet e vitit 2017.

“T’u referohemi fakteve, nuk ka në atë dosje ku Dako t’u ofrojë atyre personave lekë për blerje vote”.

Ajo që e habit më shumëzëvendës kryeministrin Erion Brace  është pikëpyetja se pse nuk ka një dosje përgjimesh për deputetët që sot janë në opozitë.

“Si nuk paska një deputet të PD të përgjuar për të blerë vota. Ka deputetë të PD që kanë shitur shtëpinë për të blerë vota dhe mos me detyroni te flas me emra”.

Që votat blihen nuk ka asnjë dyshim, madje është dëshmitar i thasëve me para që ngarkoheshin mbi kurriz

“Ka deputetë të LSI me thasë me para për të blerë vota. U kam bërë dëm të madh në territorin e Lushnjës, kam ndjekur pas drejtor burgjesh që kanë hedhur para në kanale vaditëse”.

Ajo që duhet sqaruar një herë e mirë për numrin dy të qeverisë është se Vangjush Dako i ka fituar ato zgjedhje ndërsa fenomeni i blerjes së votës duhet të marrë fund një herë e përgjithmonë nga klasa politikeku edhe ai vetë bën pjesë./abcnews.al

kuvendi-1.jpg
G. P.17:47 | 03/12/2018

Ndryshime janë parashikuar edhe në ligjin për tatimin mbi vlerën e shtuar i miratuar në parlament ditën e enjte. Qeveria ka parashikuar heqjen nga TVSH-ja të imputeve bujqësore, por duke ulur në 6% vlerën e parashikuar për rimbursim të fermerëve që sot kap shifrën 20%.

Ligji për tatimin mbi vlerën e shtuar pas debatesh në komisionin e ekonomisë, parashikon disa ndryshime, të parashtruara në seancën plenare nga relatori Ervin Bushati.

“Përsa i përket furnizimit dhe shitjes së librave, TVSH nga 20 përqind shkon në 6 përqind. Autobusët që janë me furnizim elektrik TVSH shkon në 6 përqind nga data 31 Dhjetor deri në vitin 2021 dhe nga data 1 Janar në vitin 2022 shkon në 10 përqind. Pra për tre vjet do të jetë në 6 përqind. Furnizimi i makinave bujqësore, gjitrhashtu TVSH bëhet zero. Ka qenë për ato që importoheshin, por edhe për ato që sot tregtohen brenda tregut. Furnizimi i shërbimeve veterinare përjashtohet gjithashtu nga TVSH dhe bëhet dhe kjo zero”, tha Bushati.

Për të balancuar heqjen e TVSH-së nga imputet bujqësore.

“Ndërkohë norma  kompensimit për prodhuesit bujqësore nga 20 përqind shkon në 6 përqind”, u shpreh Bushati.

Për kreun e komisionit të ekonomisë Erjon Braçe, ligji duhet ndryshuar edhe më. Jo vetëm TVSH për librin të jetë e reduktuar në masën 6% pore dhe mallrat e destinuara për tu përdorur për realizimin e prodhimit të tij, dhe njëkohësisht është ligji ai i cili duhet të parashikojë listën e imputeve bujqësore të cilat me miratimin e tij përjashtohen nga TVSH-ja.

“Mund të ndodhë që të mos përfshihet gjithë gama e imputeve bujqësore që duhet të çlirohen nga TVSH”, tha Braçe.

Por propozimet e kreut të komisionit të ekonomisë u rrëzua dhe ligji u miratua sipas përcaktimeve të bëra nga komisioni i ekonomisë sëbashku me ministrin e Financave, Arben Ahmetaj./abcnews.al

INVESTIMET-NE-SHENDETESI-DHE-ARSIM.mpg_snapshot_01.25-1280x720.jpg
G. P.16:28 | 23/11/2018

Investimet në shëndetësi dhe arsim ishin temë e diskutimit mes ministrave të fushës dhe deputetëve në komisionin parlamentar të ekonomisë dhe financave. Ndonëse në mbledhje ishte e pranishme ministrja Lindita Nikolla përgjigjen studentëve dhe pedagogëve ia dha kryetari i komisionit Erion Braçe.

Studentëve dhe pedagogëve që protestuan para kryeministrisë për ulje të tarifave të studimit dhe rritje të buxhetit për arsimin përgjigjen ia dha kryetari i Komsionit Parlamentar të Ekonomisë dhe Financave, Erion Braçe.

Erion Braçe, kryetari i Komisionit Parlamentar të Ekonomisë: “Më bën shumë përshtypje buxheti i shtetit, është 1.6 miliardë lektë, 120 milionë dollarë. Për të gjithë ata që janë në këtë arsim, pedagogë, ndihmës pedagogë, por mbi të gjitha për ata që dalin në rrugë se e gjitha kjo është 25 milionë dollarë më shumë se i gjithë buxheti i Ministrisë së Bujqësisë.”

Protestuesve Braçe iu sugjeroi të ndryshojnë sheshin e protestës.

“Unë e kuptoj që protesta merr më shumë zë politikisht këtu përpara këtij sheshi ku jemi ne, por kam përshtypjen se efektivisht këto protesta duhet të jenë atje ku janë të destinuara këto para. Kërkoni llogari deri në qindarkën e fundit, ku shkojnë 81 milionë dollarë që janë para që dalin nga buxheti i shtetit. 126 milionë dollarë që bëhen bashkë me tarifat e tyre.”

Ndërsa ministrja e Arsimit e thirrur në Komisionin Parlamentar për të detajuar buxhetin e parashikuar për vitin që vjen zgjodhi ti përgjigjej opozitës, ndonëse deputetët e saj nuk ishin të pranishëm në mbledhje. Lindita Nikolla u ndal tek mbyllja e klasave kolektive.

Lindita Nikolla, ministre e Arsimit: “Janë mbyllur në të gjithë vendin rreth 325 klasa kolektive. Ne realizuam premtimin që anjë mësues nuk do të dilte jashtë sistemit për shkak të mbylljes së klasave kolektive dhe orientimit të nxënësve me trensport falas drejt shkollave ku qendërzoheshin. Pra janë 800 milionë lekë që do të mundësojnë transportin e 35 mijë nxënësve dhe 12 mijë mësuesve.”

Ndërsa më herët ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastiliu, iu tregoi deputetëve se për ti ndryshuar pamjen spitaleve dhe qendrave shëndetësore vitin që vjen do të investohen 3.1 miliardë lekë.

Ogerta Manastirliu, ministre e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale: “Me buxhetin e vitit 2019 ne përfundojmë ndërtimin e spitalit kirurgjikal të QSUT, me një vlerë prej 8.5 euro, gjithashtu vijon investimi për spitalin e ri të sëmundjeve të brendshme. 100 qendra të reja shëndetësore për vitin 2019 të cilat do të financohen nga ky buxhet, patjetër që do të përmirësojnë shërbimet për qytetarët edhe në ato zona ku shërbimi shëndetësor apo qendrat shëndetësore janë jo në gjendje të mirë infrastrukturore.”

Buxheti i vitit që vjen, sipas ministres së Shëndetësisë, mbulon më shumë se 85 % të nevojave që ka vendi nga rreth 40 % që financoheshin me para publike për shëndetësinë 5 vjet më parë./abcnews.al

kuvendii.png
G. P.12:42 | 11/10/2018

Federata Shqiptare e Futbollit është kthyer në mollën e sherrit në parlamentin e zbrazur nga opozita. Interpelanca e kërkuar nga kreu i komisionit të ekonomisë Erjon Braçe me ministrin e Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, lidhur me detyrimet fiskale të kësaj organizate, solli ngritje tonesh në sallën e seancave plenare.

Në mungesë të opozitës parlamentare dhe pasi i kanë zgjidhur hallet e qeverisjes së vendit, mazhoranca nisi t’i kërkojë hesap vetvetes për organizatën jofitimprurëse, Federatën Shqiptare të Futbollit. Duke e krahasuar me yjet botërore të këtij sporti, Erjon Braçe zhvilloi interpelancën, që e kishte me merak prej javësh, me ministrin e Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj.

“Presidenti i Bajernit të Mynihut është dënuar me 3.5 viute burg për evazion fiskal. Ronaldo sapo është dënuar me 2 vite burg dhe me detyrimin për të paguar 18.8 milionë euro. Hoze Murinjo është dënuar me një vit burg dhe me detyrimin për të paguar 1.75 milionë paund. FSHF është një nga institucionet më të rëndësishme në këtë vend që duhet të ishte institucioni që reflektonte jo vetëm ligjshmërinë fiskale, por edhe modelet të qënësishme të paketave fiskale në këtë vend”, tha Braçe.

Por tifozit të thekur  të Partizanit, ministri Ahmetaj i qau hallin e rivalëve.

“Këtu ka një problematikë serioze me klubet dhe që ka nevojë për formalizim të mëtejshëm. De Souza Martins paska marrë 22 mijë lekë të reja në muaj”, u shpreh Ahmetaj.

Kjo e bëri Braçen të ndihet i akuzuar, padrejtësisht.

“Në asnjë rast nuk ka ndodhur që të mos kem vlerësuar përpjekjen e qeverisë kryeministrit Rama në luftë kundër evazionit fiskal dhe rritjen e të ardhurave në buxhetin e shtetit, por pse ne duhet të pranojmë alibinë e njënjeriu që nuk heq dorë nga një karrige atje pikërisht për shkak të këtyre përfitimeve që administrohen vit për vit në Federatën Shqiptare të Futbollit”, tha Braçe.

Pathosi i kreut të komisionit të ekonomisë solli emocione në sallë…lot…dhe entuziazmin e ish irvalit të Armando Dukës… Ahmetaj, i cili ia kuptoi hallin kolegut u shpreh i lumtur për mundësinë e sqarimit.

“Të harxhosh kaq shumë kohë për FSHF dhe për sportin është gjëja e duhur. FSHF ka në lista pagesa 2015, 55 të punësuar. Tatimi mbi të ardhurat nga punësimi ka paguar 38 milionë lekë. Totali i pagesave 2014-2018 në buxhet është 283 miloionë e 853 mijë lekë”, tha Ahmetaj.

Por kjo ju duk ironi Braçes, i cili iu kthye populizmit për strehë.

“Do harxhoj kohë sepse zyrtarë të hetimit të Fierit kanë shkuar në një lokal në fshatin Çermë. E kanë gjetur lokalin bosh dhe e kanë gjobitur me 500 mijë lekë për mosprerje të kuponit tatimor. Ndërkohë unë i kërkova pronarit të lokalit që t’i binte kasës në atë moment që ata ishin atje. I ra kasës dhe çfarë del nga kasa, kuponi. Kur kjo ndodh me një fakir në mes të Çermës pse s’u dashka të ndodhë me një në krye të FSHF”, tha Braçe.

Në fund, Gramoz Ruçi ftoi deputetët socialist në sallë ta praktikojnë më shpesh këtë të drejtë të tyre parlamentare, për të qarë hallet, ato të qytetarëve, sigurisht./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono