Erdogan

edi-rama-dhe-erdogan.jpg
gra moz16:59 | 19/05/2018

Në rubrikën e saj “Duke rimenduar Europën”, The Globalist, në një analizë shkruan se Shqipërisë i duhet të zgjedhë mes Bashkimit Europian dhe Turqisë. Kjo në një moment që presidenti turk Erdogan i sheh vendet e Ballkanit si një pre të lehtë.

Shqipëria duhet të zgjedhë mes Bashkimit Europian dhe Turqisë. Me këtë titull nis analizën e saj “The Globalist” në rubrikën ‘Duke rimenduar Europën’. Presidenti i Turqisë Erdogan, i sheh vendet e Ballkanit si një pre të lehtë dhe nën petkun e bashkëpunimit kulturor, ai është i vendosur që të fusë këto vende në sferën e tij të influencës, thuhet më tej në shkrim.

Shtetet e Ballkanit duhet të kuptojnë se perspektiva e tyre për rritje ekonomike, liri dhe demokraci të shëndoshë lidhen ngushtë me Bashkimin Europian dhe jo me Turqinë.

Duke iu rikthyer historisë së vendit tonë, më tej shkruhet se pavarësisht ndryshimeve të shumta në sistemin politik Shqipëria ka qenë një shtet sekularist që në vitin 1912. Dhe nëse Shqipëria vijon të ngatërrohet me Erdogan atëherë dera për anëtarësim në Bashkimin Europian do të mbyllet.

Presidentit të Turqisë i pëlqen të luajë sulltanin në një perandori iluzioniste otomane dhe kjo është arsyeja pse ai është kthyer nga vendet e Ballkanit, të cilat i sheh si pre shumë të lehta në vitet e fundit. Ai synon të ketë influencë sa më të madhe duke shpërndarë axhendën e tij islamike dhe në kuadër të këtij qëllimi Erdogan po investon ndjeshëm në infrastrukturat dhe institucionet fetare të këtyre vendeve.

Një vit më parë, në një intervistë për një televizion privat shqiptar Erdogan u shpreh se Turqia ka investuar me miliona dollarë në Shqipëri, dhe se nuk e dinte se sa kishte investuar Bashkimi Europian, por investimi turk do të vazhdonte.

Vendet e Ballkanit perëndimor prej kohësh në kërkim të marrëdhënieve afatgjata me Bashkimin Europian po përpiqen të bëhen pjesë e tij. Dhe në paketën e re të zgjerimit të rekomanduar nga Komisioni Europian, Shqipëria do të jetë e para nga këto vende që do të hapë negociatat për anëtarësim.

Kjo lëvizje vetëm sa ka përforcuar vendosmërinë e Turqisë për të treguar fuqinë ekonomike për të joshur Shqipërinë dhe shtetet e tjera të Ballkanit në orbitën e saj gjeostrategjike.

Investimet turke në Shqipëri janë selektive dhe të përllogaritura strategjikisht. Ato përfshijën privatizimin e bankës më të dytë të madhe në vend, ish-operatorin shtetëror të Telecom “Albtelecom” dhe atë të telefonisë celulare “Eagle Mobile” ndër të tjera. Qëllimi i Erdogan është që t’i japë Shqipërisë doza të vogla zhvillimi ekonomik në mënyrë që vendi të dorëzohet.

Gjithsesi, Shqipëria po sheh përpara drejt Bashkimit Europian. E ky i fundit ka paralajmëruar vendin tonë të ketë kujdes në atë që dëshiron dhe të mos lejojë Erdogan që të dominojë në vend. Bashkimi Europian nuk do të lejojë asnjë anëtar të ri që mund të ketë lidhje të forta me Erdogan, e veçanërisht tani që Presidenti turk e ka bërë të qartë se synon të dominojë Ballkanin.

Por kjo duket se nuk ka shqetësuar aspak kryeministrin shqiptar, Edi Rama. I njohur për lidhjet e tij të ngushta me Erdogan, ai ishte i vetmi lider nga Europa që mori pjesë në dasmën e vajzës së Presidentit turk. Dhe aktualisht ai po negocion për ndërtimin e një aeroporti turistik në Vlorë.

Erdogan në vitin 2015 inaguroi xhaminë e madhe të “Namazgjasë,” e cila është më e madhja në Shqipëri dhe u financua nga presidenca turke e çështjeve fetare. Kjo ishte dhe një provë e qartë e axhendës islamike të Erdogan në Shqipëri, vijon më tej shkrimi

Ndër të tjera në shkrim citohet dhe deklarata e ministrit të Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati, në Nju Jork, ku këmbëngulte se nuk ishte e vërtetë se Turqia kishte ndërtuar xhaminë më të madhe në Shqipëri, e që xhamia ishte ndërtuar për të përmbushur nevojat e besimtarëve myslimanë. Ai gjithashtu refuzoi të pranonte se me dhjetëra xhami të reja në Shqipëri janë financuar nga Turqia.

Bashkimi Europian vijon të deklarojë se të drejtat e njeriut, liria dhe qeverisja demokratike janë kushte të panegociueshme për çdo vend që synon anëtarësimin. Thënë kjo, nëse Shqipëria do të vazhdojë të ngatërrohet me Erdoganin, dera për anëtarësimin në Bashkimin Europian do të mbyllet./abcnews.al

fotojaa.jpg
gra moz14:38 | 15/05/2018

Presidenti i Turqisë, Erdogan, ka nxitur zemërimin e Gjermanisë pasi përdori dy yje të futbollit si Ozil dhe Gundogan për qëllime politike. Federata Gjermane e Futbollit i tërhoqi vërejtje dy futbollistëve dhe u kërkoi që të mos përsëritej.

Federata Gjermane e Futbollit ka kritikuar lojtarët e saj Mesut Ozil dhe Ilkay Gundogan pasi u fotografuan me Presidentin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan. Dy futbollistët e lindur në Gjermani, të dy me origjinë Turke, i dhuruan kreut të shtetit fanella me autografe gjtë një eventi në Londër.

“Për Presidentin tim të nderuar, me shumë respekt”, shkruajti Gundogan, i cili luan në Preimer Ligë me Mançester Sitin.

Ndërsa Ozil është në ekipin e Arsenalit. Të dy futbollistët po përgatiten për Kupën e Botës që zhvillohet muajin që vjen në Rusi, në të cilën Gjermania është ndër vendet favorite për ta fituar.

Ky fotografim vjen në një kohë kur Erdogan po bën fushatë për rizgjedhjen e tij në drejtim të vendit. Gjithashtu shumë politikanë gjermane kanë kritikuar futbollistët, duke vënë në dyshim besnikërinë e tyre për vlerat demokratike të Gjermanisë. Presidenti i Federatës së Futbollit, Reinhard Grindel, tha se futbolli dhe përfaqësuesja gjermane ruajnë vlerat të cilat nuk janë respektuar mjaftueshëm nga Erdogan.

Megjithatë, menaxheri i kombëtares gjermane, Oliver Bierhoff, tentoi të qetësonte situatën dhe theksoi se futbollistët nuk ishin në vetëdijshëm për vlerën simbolike të imazhit. Gjithashtu ritheksoi se nuk ishte diçka e mirë.

Ndërkohë, Erdogan ndodhet në pushtet në Turqi që prej 15 vitesh dhe po kërkon të rizgjidhet president në zgjedhjet e parakohëshme të 24 Qershorit. Për të siguruar këtë, partia e tij ka goditur rëndë kundërshtarët, veçanërisht pas grushtit të dështuar të shtetit të korrikut të 2016.

Policia turke ka arrestuar që prej asaj kohe qindra mijëra persona që akuzohen se kanë lidhje me imamin Fetullah Gylen, të cilin Erdogan e konsideron armik. Ndër personat e arrestuar janë aktivistë opozitarë, gazetarë, mësues, avokatë dhe punonjës të tjerë publikë./abcnews.al

erdogan-putin.jpg
ent ela10:18 | 11/05/2018

Presidenti turk Recep Tayip Erdogan dhe homologu rus Vladimir Putin janë shprehur njëzëri se Shtetet e Bashkuara gabuan që u tërhoqën nga marrëveshja bërthamore me Iranin. Burime nga presidenca turke bëjnë të ditur se gjatë një bisede telefonike, dy liderët kanë diskutuar edhe për përshkallëzimin e tensioneve në Siri. Ditën e martë, presidenti Donald Trump njoftoi tërheqjen e Amerikës nga marrëveshja e vitit 2015 mes Iranit dhe fuqive të mëdha dhe rivendosjen e sanksioneve për Republikën Islamike dhe vendet aleate të saj në Lindjen e Mesme. Për Trump, pakti nuk ka përmbushur pritshmëritë për reduktimin e kërcënimit bërthamor iranian. /abcnews.al

rusiaaa.jpg
gra moz22:55 | 10/05/2018

Presidenti turk, Recep Tayip Erdogan dhe homologu rus, Vladimir Putin,  janë shprehur njëzëri se Shtetet e Bashkuara gabuan që u tërhoqën nga marrëveshja bërthamore me Iranin.

Burime nga presidenca turke bëjnë të ditur se gjatë një bisede telefonike, dy liderët kanë diskutuar edhe për përshkallëzimin e tensioneve në Siri.

Ditën e martë, Presidenti Donald Trump njoftoi tërheqjen e Amerikës nga marrëveshja e vitit 2015 mes Iranit dhe fuqive të mëdha dhe rivendosjen e sanksioneve për Republikën Islamike dhe vendet aleate të saj në Lindjen e Mesme.

Për Trump, pakti nuk ka përmbushur pritshmëritë për reduktimin e kërcënimit bërthamor iranian./abcnews.al

Vucic-Erdogan.jpg
ent ela14:27 | 05/05/2018

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç do të mbërrijë në Turqi të dielën për një vizitë zyrtare dy-ditore me ftesë të Erdogan. Kjo është bërë e ditur nga vetë presidenca turke me anë të një deklarate. Gjatë kësaj vizite është parashikuar të mbahet dhe këshilli i parë i Bashkëpunimit të nivelit të lartë Turqi-Serbi. Agjencia shtetërore e lajmeve Anadollu shkruan se Vuçiç dhe Erdogan do të diskutojnë dhe për përforcimin e marrëdhënieve dypalëshe Serbi-Turqi. Sipas medias qeveritare, kjo aleancë do të kontribuojë në garantimin e paqes në rajon. Gjithashtu pritet që dy presidentët të shkëmbejnë pikëpamjet e tyre mbi zhvillimet e fundit rajonale dhe ndërkombëtare. /abcnews.al

 

101166506_inceafp3may18.jpg
ent ela19:34 | 04/05/2018

Muharrem Ince është emri i opozitës së bashkuar turke , dhe kundër kandidati i vetëm i Erdogan në zgjedhjet presidenciale në Turqi. Ai është laik dhe një ish-pedagog fizike në universitet.

Një rival për t’i dhënë pak atmosferë gare zgjedhjeve presidenciale në Turqi. Do të jetë Muharrem Ince, deputet prej një kohe të gjatë, laik dhe kemalist, kandidati i partisë kryesore të opozitës kundër Erdoan në zgjedhjet e parakohshme presidenciale të 24 qershorit në Turqi.

Lajmi është konfirmuar nga grupi parlamentar i Partisë Republikane të qytetarëve.

Deputet që nga viti 2002 dhe dy herë zëvendës kryetar i grupit të asamblesë kombëtare të Ankarasë, 54 vjecari Ince është një ish pedagog fizike në universitet dhe drejtor shkolle. Me origjinë nga Jalova, në veriperëndim të Turqisë, por gjyshërit e tij nga ana e babait janë nga Selaniku. Ai mbron qëndrimin e Mustafa Kemal Ataturk, baba i Turqisë republikane dhe laike. Ince është i njohur në vend dhe për retorikat e ashpra kundër Erdoan, të cilat i kanë dhënë mbështetje shumë të madhe dhe në rrjetet sociale.

Ince ka garuar dy herë në zgjedhjet për kryetar të Partisë Republikane të qytetarëve por është mundur nga kryetari aktual Kemal Kilicdaroglu. Duke komentuar emërimin e tij si kandidat për president, Ince u shpreh se do të jetë president i të gjithëve, pavarësisht bindjeve politike të njërit apo tjetrit. /abcnews.al

image.jpg
ent ela10:48 | 23/04/2018

Pas kërkesës së presidentit turk Erdoan drejtuar Greqisë për shhkëmbimin e dy ushatrëve grekë të burgosur në Turqi me ata turq që akuzohen për grusht shteti kundër Erdoan, kreu i shtetit grek Pavlopulos ka thënë se një gjë e tillë nuk do të ndodhë.

Presidenti i Greqisë, Prokopis Pavlopoulos refuzoi kërkesën për një shkëmbim të dy ushtarëve grekë të burgosur në Turqi, me ushtarët turq, të cilët Ankaraja i kërkon në lidhje me përpjekjen e dështuar për grusht shteti në 2016-ën. Reagimi I presidentit grek vjen pasi homologu i tij turk Erdogan u shpreh dy ditë më parë se qeveria e tij mund të shqyrtojë mundësinë që ushtarët grekë të shkëmbehen me ushtarët turq. Por kreu I shtetit grk tha prerë se shkëmbimi i dy ushtarëve grekë që janë të burgosur me tetë ushtarët turq që janë në Greqi, as që vihet në diskutim.

Tetë ushtarët turq u arratisën në Greqi pas grusht-shtetit të dështuar në Turqi. Gjykata Supreme greke vendosi që ushtarët turq të mos ekstradohen, pavarësisht kërkesave të Ankarasë se ata duhet të përballen me drejtësinë në Turqi. Të tetë ushtarët mohojnë çdo përfshirje në puçin e dështuar. Në një intervistë për televizionin turk NTV, presidenti Erdoan u shpreh se Greqia ka kërkuar që Ankaraja të kthejë ushtarët grekë, por fillimisht sipas Erdoan duhet të dorëzohen ushtarët e FETO-s, të përfshirë në grushtin e shtetit.  Ankaraja i referohet me akronimin FETO, Lëvizjes Hizmet të klerikut turk, Fethullah Gulen, të cilin Turqia e akuzon se qëndron prapa përpjekjes për grusht-shtetit. Lëvizja e Gulenit në Turqi është shpallur organizatë terroriste. Gulen, i cili jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, mohon çdo përfshirje në këtë ngjarje. /abcnews.al

erdogan.jpg
ent ela12:17 | 22/04/2018

Presidenti i Turqisë, Erdogan ka zbutur qëndrimin e tij ndaj Greqisë duke nënvizuar se nuk dëshiron që situata e tensionuar të vazhdojë. Ndërsa për ushtarët grekë që mbahen në Stamboll, njoftoi se do të lirohen pasi të dorëzohen 8 puçistët që janë strehuar në Athinë.

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdoğan, gjatë një interviste për televizionin NTV, nënvizoi se nuk dëshiron tensione me Greqinë. Kreu i shtetit tha se duhet paqe mes dy vendeve. Erdogan komentoi dhe pretendimet territoriale të Athinës në detin Egje.

Rexhep Tajip Erdogan, President i Turqisë: “Kryeministri i ri, dinamik, Tsipras, shpreh dhe ka dëshirën që ‘të hedhim një hap të ri’, ku në vizitën time të fundit kam vërejtur se edhe presidenti ndodhet në të njëjtën situatë. Të distancohemi nga grindjet ‘jo ti ke marrë më shumë? unë kam dhënë më shumë? Mos bërja e kësaj na sjell probleme të tjera neve, të cilat fatkeqësisht kanë kosto të rënda. Ne kemi dëshirën që kësaj t’i vendosim pikën”.

Më tej Erdogan foli edhe për vlerësimet në raportin e BE-së në lidhje me ecurinë e Turqisë drejtë anëtarësimit në Union.

Rexhep Tajip Erdogan, President i Turqisë: “Ky raport për ne nuk ka asnjë vlerë ligjore dhe vlefshmërie. Një situatë të ngjashme kemi përjetuar edhe në Varna ku na kërkuan që t’i dorëzojmë ushtarët grekë. Për këtë ne u shprehëm se ‘nëse kërkoni një gjë të tillë nga ne, atëherë fillimisht janë anëtarët e FETÖ-s autorë të tentativës për grusht shteti që duhet të na i jepni. Nëse na dorëzohen ata, mund ta diskutojmë në tryezë, sepse ka një shkelje të kufirit”.

Gjithashtu Erdogan ka komentuar edhe operacionet kundër terrorizmit. Sipas presidentit turk, në 3 vitet e fundit janë neutralizuar 16 mijë terroristë brenda vendit dhe në veri të Irakut. Ndërsa për disa muaj në operacionin “Dega e Ullirit”, janë neutralizuar mbi 4 mijë militant të ISIS dhe ushtarë kurdë, që konsiderohen si terroristë nga ana e Ankarasë. /abcnews.al

3723-1280x768.jpg
ent ela17:24 | 19/04/2018

Gazeta britanike “The Guardian” e cilëson presidentin turk Erdogan si diktator. Në shkrim nënvizohet se zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe presidenciale do të fitohen nga Erdogan, pasi nuk ka kundërshtarë të denjë për ta sfiduar.

Gazeta prestigjoze britanike “The Guardial” i ka kushtuar një artikull të gjatë analizues profilit të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, të cilin që në titull e konsideron si diktator që kërkon të marrë kontrollin e plotë. Kjo media shkruan se Erdogan i përket klasës së liderëve që zhvillojnë zgjedhje me gjasë demokratike, por që nuk duan të humbasin. “Në këtë aspect, presidenti i Turqisë nuk është ndryshe nga Vladimir Putin I Rusisë dhe Abdel Fatah al-Sisi i Egjiptit. Idea e tyre e përbashkët për demokracinë mund të përmblidhet nën moton: ‘Ju votoni, unë fitoj”, thekson Tha Guardian.

Ndërsa më tej nënvizohet se ekziston mundësia që Erdogan dhe partia qeveritare Drejtësisë dhe Zhvillim “AKP” të humbasin zgjedhjet e parakohëshme parlamentare dhe presidenciale me 24 qershor, por kjo mundësi është shumë e vogël. AKP në zgjedhjet e 2015 fitoi shumicën e deputetëve në parlament dhe aktualisht ka siguruar mbështetjen e partisë së dytë më të madhe në vend, atë të Lëvizjes Nacionaliste “MHP”.

Gjithashtu në analizë të gazetës britanike theksohet se Erdogan mbetet një politikan dominant në Turqi. Por në një sondazh të fundit është mësuar se ai zotëron një mbështetje mbarëkombëtare me vetëm 49.8%. Me këtë rezultat, sipas të përditshmes, edhe sikur të ishte një kandidat i denjë për të sfiduar presidentin turk, nuk do të fitonte dot. Ky vlerësim merr shkas edhe nga mbështetja që gëzon forca politike kryesore opozitare, Partia Republikane Qytetare, që në sondazhe gëzon vetëm mbështetjen e 19% të popullsisë.

The Guardian nënvizon se Erdogan ka punuar gjatë këtyre viteve që të kapë mediat dhe të eleminojë çdo kundërshtarë të mundshmë politik që do t’i rrezikonte postin. Me një situatë të tillë, ai solli më afër zgjedhjet në mënyrë që të kalohet nga republikë parlamentare në atë presidenciale.

“Ai do të bëhet diktator, që vetëm emrin nuk do ta ketë të tillë, më i fuqishëm ndoshta edhe se Kemal Ataturku”, shkruan media britanike. Sipas të përditshmes, për këtë ide të qëndrimit përjetë në pushtet, Erdogan do të marrë përgëzimin e vendeve si Rusia, Kina dhe Irani ndërsa të Perëndimit jo. /abcnews.al

erdogan-flags_web-thumb-large.jpg
gra moz14:33 | 19/04/2018

Gazeta britanike “The Guardian” e cilëson presidentin turk Erdogan si diktator. Në shkrim nënvizohet se zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe presidenciale do të fitohen nga Erdogan, pasi nuk ka kundërshtarë të denjë për ta sfiduar.

Gazeta prestigjoze britanike “The Guardian” i ka kushtuar një artikull të gjatë analizues profilit të presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, të cilin që në titull e konsideron si diktator që kërkon të marrë kontrollin e plotë. Kjo media shkruan se Erdogan i përket klasës së liderëve që zhvillojnë zgjedhje me gjasë demokratike, por që nuk duan të humbasin. “Në këtë aspekt, presidenti i Turqisë nuk është ndryshe nga Vladimir Putin i Rusisë dhe Abdel Fatah al-Sisi i Egjiptit. Idea e tyre e përbashkët për demokracinë mund të përmblidhet nën moton: “Ju votoni, unë fitoj”, thekson Tha Guardian.

Ndërsa më tej nënvizohet se ekziston mundësia që Erdogan dhe partia qeveritare Drejtësisë dhe Zhvillim “AKP” të humbasin zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe presidenciale me 24 Qershor, por kjo mundësi është shumë e vogël. AKP në zgjedhjet e 2015 fitoi shumicën e deputetëve në parlament dhe aktualisht ka siguruar mbështetjen e partisë së dytë më të madhe në vend, atë të Lëvizjes Nacionaliste “MHP”.

Gjithashtu në analizë të gazetës britanike theksohet se Erdogan mbetet një politikan dominant në Turqi. Por në një sondazh të fundit është mësuar se ai zotëron një mbështetje mbarëkombëtare me vetëm 49.8%. Me këtë rezultat, sipas të përditshmes, edhe sikur të ishte një kandidat i denjë për të sfiduar presidentin turk, nuk do të fitonte dot. Ky vlerësim merr shkas edhe nga mbështetja që gëzon forca politike kryesore opozitare, Partia Republikane Qytetare, që në sondazhe gëzon vetëm mbështetjen e 19% të popullsisë.

The Guardian nënvizon se Erdogan ka punuar gjatë këtyre viteve që të kapë mediat dhe të eleminojë çdo kundërshtar të mundshëm politik që do t’i rrezikonte postin. Me një situatë të tillë, ai solli më afër zgjedhjet në mënyrë që të kalohet nga republikë parlamentare në atë presidenciale.

“Ai do të bëhet diktator, që vetëm emrin nuk do ta ketë të tillë, më i fuqishëm ndoshta edhe se Kemal Ataturku”, shkruan media britanike.

Sipas të përditshmes, për këtë ide të qëndrimit përjetë në pushtet, Erdogan do të marrë përgëzimin e vendeve si Rusia, Kina dhe Irani ndërsa të Perëndimit, jo./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono