Enton Abilekaj

klajda-gjosha.jpg
ad min23:17 | 10/04/2019

Në këtë puntatë të emisionit “Byro Politike” u diskutua mbi vizitën e zv/ndihmës sekretarit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer. Të ftuar në studio ishin ish-deputetet Jorida Tabaku, Klajda Gjosha dhe analistët Enton Abilekaj dhe Mentor Kikia.

Diplomati amerikan theksoi se SHBA e njeh qeverinë shqiptare dhe do të vazhdojë bashkëpunimin me ta. Ndërkohë që dënoi djegien e mandateve të opozitës.

Dy ish-deputetet e pranishme në studio u shprehën se e prisnin një qëndrim të tillë të ndërkombëtarëve mbi këtë vendim. Ndërkohë gjithashtu nënvizuan faktin se Palmer ishte plotësisht dakord me të gjitha çështjet që ka ngritur opozita./abcnews.al

abilekaj.jpg
ad min20:57 | 10/04/2019

Drejtori i Dosja.al, Enton Abilekaj, ishte i ftuar këtë të mërkurë në emisionin “Byro Politike”, ku u diskutua mbi vizitën e Palmer në Shqipëri dhe qëndrimet që mbajti pas përfundimit të takimeve me liderët e shtetit dhe të opozitës.

Sipas gazetarit, ai erdhi në një kohë pas publikimit të raportit të DASH për drogat. Edhe pse raporti ndan të njëjtat shqetësime që ka opozita, sipas Abilekajt, SHBA mban anën e qeverisë për hir të stabilitetit për një vend të vogël si i yni.

“Ka një problem. Palmer vjen pak ditë pasi doli raporti i DASH për drogat. Pra DASH, ku zoti Palmer është një ndër funksionarët dhe jo shumë i rëndësishëm për atë që është atje. I rëndësishëm është për Shqipërinë, por për departamentin vetë jo shumë, është i sigurt për atë që ndodh në Shqipëri. Raporti ndan të njëjta shqetësimet që ndan jo vetëm opozita dhe media në Shqipëri. Problemi është që këta në komunikimet që mbajnë me palën shqiptare zgjedhin të mbajnë anën e qeverisë për hir të stabilitetit. Ata ndoshta mendojnë që një vend i varfër nuk e meriton demokracinë, por duhet të rrijë urtë dhe të ketë stabilitet”, tha Abilekaj.

Ndërkohë, më herët dy ish-deputetet e opozitës, Klajda Gjosha dhe Jorida Tabaku, deklaruan se nuk prisnin qënrdim ndryshe nga ana e Palmer në lidhje me djegien e mandateve.

Ky i fundit dënoi dorëzimin e mandateve të deputetëve pasi mund të krijojë precedent në vende të tjera të rajonit, por edhe në vendet me demokraci të brishtë. Ndërsa nga ana tjetër, ashtu siç pohoi dhe Gjosha, Palmer ishte plotësisht dakord me çështjet që ka ngritur opozita./abcnews.al

byr.jpg
ad min00:15 | 22/01/2019

Në puntatën e kësaj të hëne në emisionin “Byro Politike”, u diskutua rreth aksionit të ri politik të opozitës, e cila ka paralajmëruar protesta për të rrëzuar qeverinë. Të ftuar në studio ishin kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu; drejtori i Klan Plus, Mentor Kikia dhe drejtori i Fax News, Enton Abilekaj.

Përsa i përket protestave që pritet të zhvillohen, kreu i PR-së tha se bëhet fjalë për një lëvizje shumë dimensionale, por për të e rëndësishme është që opozita të kuptojë njerëzit.

Fatmir Mediu: Besoj që kësaj radhe flitet për një lëvizje shumë dimensionale, në një kontakt të vazhdueshëm me qytetarët për të kuptuar ne qytetarët dhe qytetarët opozitën për ato shqetësime që kemi ngritur në mungesë të funksionimit të shtetit, mungesë së ekzistencës së parlamentit, cënimit të lirive të drejtave, probleme me krimin, mungesa e alternativave ekonomike, largimi pafund i shqiptarëve. Pra të gjithë atë gamë problemesh që ka sot shoqëria për t’i bashkëbiseduar dhe për t’i kërkuar që të bëhemi të gjithë sëbashku pjesë e zgjidhjes. Demokracia i takon qytetarëve dhe të përpiqemi që opozita të dëgjojë më mirë dhe të jetë më e drejtë.  Ajo që unë mendoj që duhet të jetë ndryshe opozita është për të dhënë të kuptojë që nuk ka çështje interesi për të ndërtuar një qeveri, por për të ndërtuar një shtet funksional për të ardhmen.

Ndërkohë për gazetarin Mentor Kikia, revolta më shumë është dëshirë e Lulzim Bashës se sa ekziston në të vërtetë. Sipas tij, protesta e studentëve tregoi që shoqëria shqiptare po pret një zhvillim të ri.

Mentor Kikia: Që t’i prish një gjëje duhet të jetë ajo protestë. Më shumë se sa realitet, revolta është një dëshirë e kreut të opozitës që të ekzistojë, por mendoj që faktori politik opozitar duhet të kuptojë një gjë. Nuk bëhet fjalë për një realitet, i cili është përsëritur në mënyrë të vazhdueshme. Nuk kemi të bëjmë më me një shoqëri të lodhur nga qeveria e korruptuar dhe për pasojë do i japë qeverinë opozitës. Protesta e studentëve tregoi ndryshe. Nuk mendoj që jemi përpara faktit që qeveria është e korruptuar do mbushi kupën dhe për pasojë do vijë partia tjetër. Shoqëria është duke pritur një zhvillim të ri. Ka dy alternativa ose Rama do mbajë pushtetin ose do duhet të gjenerohet një gjë e re, për fat të keq të pritshmërive opozitare nuk mund të jenë ato e reja që shoqëria pret.

I të njëjtit mendim është edhe Abilekaj. Megjithatë sipas tij sfida e PD-së dhe aleatëve të saj është të fitojë vëmendjen e qytetarëve.

Enton Abilekaj: Nuk është se e gjithë kjo pakënaqësi do shndërrohet në një dhuratë për opozitën. Sfida e PD-së dhe aleatëve të saj është si do i bëjë qytetarët të kthejë vëmendjen nga alternativa e opozitës. Unë nuk jam përjashtues si Mentori që thotë opozita nuk duhet të jetë aty. Jemi në një vend ku pakënaqësia është e madhe. Pjesa tjetër e popullsisë është kundër kësaj qeverie, por jo ende gati të sjellë opozitën në pushtet. Të gjitha këto janë sfida të opozitës. A mundet kjo opozitë të sjellë shpresën tek njerëzit? Mjetet që do përdorë Basha janë për t’u diskutuar. Çfarë do na sjellë të re kjo opozië që të vijë në pushtet dhe të fillojnë të dëgjojnë mos t’i kenë veshët mbyllur ndaj saj?

Ndërkohë gjatë emisionit, kreu i PR-së foli dhe rreth protestës së studentëve, për të cilën tha se opozita ka bërë gjënë më të mirë që nuk është përfshirë direkt.

Fatmir Mediu: Duhet të shikojë opozita veprimin e saj politik. Për protestën e studentëve unë mendoj që opozita ka bërë gjënë më të mirë që nuk është involvuar drejtpërdrejtë. Nuk ka një moment të vetëm në diskutimin tonë opozitar për të marrë drejtimin e protestës. Për të reflektuar shpresë, si do ta ngrejë shpresën opozita? Opozita duhet të dalë nga lloji i politikës parazitare. Nëse duam shoqëri pjesëmarrëse në politikë ne duam që njerëzit të jenë pjesëmarrës. Sot shikojmë një politikë tërësisht të emëruar. Është përfaqësues i emërave të kryetarit. Njerëzit nuk përfaqësohen në kuvend. Këtu vjen edhe roli i opozitës. Nëse ke një Kuvend funksional padyshim që e bën qeverisjen dhe më funksionale. Kandidatët i përcaktojnë këto interesa të lidhur me kryetarët e partive. Në parlament nuk bëjnë më debatin e qytetarëve, nuk i njohin votuesit, edhe votuesit nuk e njohin deputetin. Kjo trupë parlamentare e shikon marrëdhënien me qeverinë për shkak të interesave. Kemi filluar të veprojmë dhe gjykojmë pa ditur se kush është roli ynë. Nëse nuk i japim forcë Kuvendit nëpërmjet zgjdhjeve konkurruese ne nuk kemi për të pasur ndonjëherë demokraci funksionale në Shqipëri.

Por për Mentor Kikinë, misioni i opozitës sot është më i vështirë, pasi qytetarët janë të zhgënjyer.

Mentor Kikia: Shqiptarët janë të zhgënjyer titalisht nga politika. Misioni i opozitës sot është më e vështirë. Nuk është tjejsht të dalë në terren dhe të shpjegojë programin politik. Në 2013 shikonin Ramën si shpresë, sot nuk shikojnë asnjë. Pjesa dërrmuese e shqitarëve nuk kanë më në axhendë politikën, por kanë në axhendë si të ikin nga vendi./abcnews.al

 

abyro-politike.jpg
ad min23:44 | 17/12/2018

Ky Dhjetor është ai i protestave të studentëve. Prej gati dy javësh ata ndodhen sërish në shesh duke protestuar për kërkesat e tyre. Në këtë puntatë të emisionit “Byro Politike” nga Juli Xhokaxhi u diskutua mbi protestën e kësaj të hëne në kryeministri ku në disa çaste pati disa momente tensioni. Gjithashtu studentët që ishin pjesë e emisionit treguan se si do vijojë protesta në ditët në vijim. Të ftuar ishin: Enton Abilekaj, gazetar; Gjergj Bojaxhi, ish politikanët dhe studentenët Laurend Bardhaj, Xheniana Mara, Mirjan Aliaj dhe Nikolina Qirjazi./abcnews.al

BYRO-POLITIKE-DT-22-00001.mpg_snapshot_02.26-1280x720.jpg
ent ela23:05 | 22/10/2018

Mbrëmjen e sotme u fol për të cilësuarin “megaoperacionin” nga ana e autoriteteve, ku 27 persona u arrestuan, mes tyre personazhe të njohur në botën e krimit dhe të politikës. Të ftuar në puntatën e radhës së emisionit “Byro Politike” nga gazetarja Juli Xhokaxhi ishin: Alfred Lela drejtues i politiko.al; Enton Abilekaj FAX News; Mentor Kikia Klan Plus dhe Armand Bajarami gazetar në ABC News.

Në lidhje me goditjen politike ku dy ish deputetët janë në qeli, ndërkohë që Arben Ndoka ka qenë një emër i akuzuar nga opozita, ishte e paralajmeruar per Ndokën?

Lela: “Arrestimi i Ndokës është vetëm një prej lajmeve, siç është lajm që policia dhe prokuroria po lëvizin pas një kohe letargjie. Ngjyrat politike të kësaj situate përfaqësohen nga deputetët. Prania e Çukos është habi, ndërsa Ndoka është vonesë. Pavarsisht ngjyresave operacioni është pozitiv.”

Për faktin se këto arrestime bëhen në të njëjtën operacion ku përfshihen emra të krimit të ftuarit shprehen:

Kikia: “Arrestimi i deputeteve nuk u bë si pasojë e një operacioni antikorrupsion. Ndoka nuk është arrestuar si një proces i hapur ndaj tij. Ata nuk kanë qenë nisma ndaj prokurorisë ndaj zyrtarëve të lartë ata kanë dalë të implikuar gjatë një përgjimi kriminal. Është zinxhir i përpunimit të drogës. Gjatë përgjimit të një grupi që merrej me përpunimin dhe transportin në Shijak kanë rezultuar edhe emrat e këtyre ish zyrtarëve të cilët nuk kanë të bëjnë me aktivitetin kriminal të grupit, por zbulohen rastësisht nga përgjimet për gjëra të tjera.”

A ishte arrestimi i ish deputetëve si pasojë e presionint nga ndërkombëtarët?

Abilekaj: “Aksioni i policisë ndaj një grupi kaq të madh duhet përshëndetur. Për Ndokën mund të nisej një hetim për të shkuarën. Duke pasur parasysh se një njeri që pavarsisht me të shkuar kriminale është në parlament dhe pavarsisht se jep dorëheqjen vazhdon me aktivitet kriminal, duhet që kryeministri që krenohet me ligjin që dënon këdo, të japë një përgjigje. ”

Të pyetur për informacionet e deritanishme për situatën e deputetëve Ndoka dhe Çuko të ftuarit thanë se:

Bajrami: Kemi një frymë pozitive nga organet ligjzbatuese sepse nuk është hera e parë e një situate të tillë, më parë janë pluhurosur në regjistrat e prokurorisë, në rastin në fjalë kemi nje frymë ndryshe. Hetimi ka nisur në dhjetor të vitit 2016 pas dyshimeve për Abdylajt në zonën e Shijakut. ”

A kemi të bëjmë me nje rrjet të strukturuar kriminal?

“Sipas prokurorisë të gjithë janë të lidhur. Për Çukon hetimet janë për disa biseda mes shoferit dhe një ndërmjetësi ku diskutojnë per Olsin Karagjozin e dënuar në burg dhe transferimin e tij. Ku diskutohet për 3000 euro dhe një makinë për këtë transferim. Ndarja e këtij rrejti ka qenë e llahtarshme, në të gjithë tentakulat që përfshinin të gjithë Shqipërinë, janë përgjegjës për trafikimin e 2.7 tonëve kanabis në Itali. Korrupsione në polici, hipotekë. Hetimi është në zhvillim e sipër. ”

Kikia: “Operacioni u finalizua me ardhjen e drejtorint të policisë federalë gjermane. Unë mendoj që një nga arsyet e arrestimit të deputeteve ka qenë fakti se ka detyrim për të çuar në arrest dy ish zyrtarët. Çdo zbulim shkund të dhena për aktivitete te tjera. Ajo dosje është e përkthyer në gjermanisht, në mos ka ardhur gjermanisht dhe është përkthyer në shqip. Ata nuk mund të toleronin. Tani shpresoj të jenë mbledhur prova mjaftueshëm sepse ndodh që në fund në gjykatë shkojnë 3 vetë”.

Të ftuarit gjithashtu interpretuan dhe reagimet e kryeministrit Rama për këtë çështje.

Lela: “Nuk është se këto arrestime i vunë kapak të gjitha arrestimeve. Të mos gëzohemi sepse kjo që ka ndodhur ka qenë karrem ku ata kanë rënë në grep rastësisht. Ka disa implikime në këto arrestime, i moskapuri Lul Berisha ka marrë një certifikatë politike për lirim nga kryetari i Bashkisë së Durrësit. Implikim policor ka dhe tek peshqit më të mëdhënj, të moskapurit, mua më bën të dyshoj se ka pasur një sinjalizim. Këto arrestime janë pasoja të republikës së z.Rama. Këta dy zotërinj nuk besoj se janë në krye të babëzisë së zinxhirit ushqimor në politikë. Rama nuk e ka luksin e reagimeve.”

Abilekaj:“Në shijak nuk ka pasur asnjë lloj dekonspirimi. Ata që u kapën janë kokat e një organizate të njohur prej shumë vitesh dhe që kohët e fundit mbështetnin PS.”

Bajrami: “Lulzim Berishës i është bërë një kontroll banese pa një kontroll gjykate 24 orët e fudnit. Deri në këto momente nuk ka një urdhër arresti apo masë sigurie për të.”

Kikia: “Sipas atyre që kanë dalë, Lul Berisha nuk implikohet. I vetmi veprim që e implikon është kontrolli i banesës, por që nuk u gjet gjë. Mosimplikimi i tij mund të jetë taktikë e policisë për të mos dekonspiruar deri tani, nëse ai është i përfshirë”.

Të ftuarit gjithashtu folën edhe për reagimin e kreut të opozitës Lulzim Basha, ku u shpreh se peshku i madh është kryetari i Bashkisë Durrës, Vangjush Dako.

Lela: “Dako është i dyshuari i zakonshëm. Ajo që lexoj tek deklarata e z.Basha është se opozita do të vazhdojë me ritmin e përballjes për të shkuar tek “të tjerët” tek ata që janë me gjithë mend peshqit të mëdhenj. Sepse dyshoj shumë se këto janë ende pak dhe pse policia dhe prokuroria ka shumë punë për të bërë.”

Abilekaj: “Në fashikujt e prokurorisë në çështjen Babale-Alizoti ai ishte më shumë se kurrë nën akuzëm e krimit dhe kjo i erdhi në momentin e duhur.”

Rama ka deklaruar prisni deri nesër se aksioni vazhdon, a është ai në dijeni të të dhënave të tjera?

Lela: “Kjo është një rrezik tjetër pasi është veprim politik sërish. Ka një lloj bombardimi mediatik sepse nuk dihet se e gjithe kjo është një dalje apo është hetim me gjithë mend.”

Kikia: “Ky ka një dozë marketimi politik të të gjithë operacionit. Por pompimi është shumë i madh dhe kjo lidhet me maninë e qeverisë për ta vjelur këtë histori.”

Gjithashtu u dikutuar edhe për dorëheqjen e Arben Isarajt pas arrestimit të vëllait të tij.

Abilekaj: “Akti i Isarajt vuri në pozitë të vështirë ministrin e Brendshëm. Mesazhi i kësaj dorëheqeje është se ai mban një përgjegjësi morale. Dorëheqja e këtij zyrtari për shkak se iu arrestua vëllai e nxjerr zbuluar ministrin.”

Çfarë informacionesh ka deri më tani për lokalizimin e Klemend Balilit?

Bajramit: “Rasti i Balilit nuk ka qenë synim i këtij operacioni por ka qenë një informacion që ai ka qenë në një zonë të Sarandës por nuk e kanë gjetur. Bëhet fjalë për një kontroll rutinë sipas informacionit po nuk ka finalizuar këtë arrestim.”

Kikia: “Njerëz si Balili që kanë suport politik dhe popullor dijnë të fshihen. Shpresoj që të mos ketë dekonspirim.”

Rama u shpreh se nesër priten rezultate të tjera. Do të ketë emra të rinj apo finalizim të këtij operacioni në fjalë?

Lela: “Këto paralajmërime më duken pa sens. Ç’kuptim ka, njerëz të pushtetshëm ta bëjnë propagandën pas.”

Bajramaj: “Në këto moment në Shijak po bëhen akoma kontrolle banesah në kuadër të këtij operacioni. Nuk mund të flas me siguri, por jo zyrtarisht më është thënë që edhe në ditët në vijim do të ketë të tjera arrestime të forta.”/abcnews.al

byrojaaa.jpg
ent ela09:15 | 19/05/2018

Dëshmia e publikuar nga Partia e “dëshmitarit X” Albert Veliu, është bërë pjesë e debatit në studion e Byro Politike në ABC News.

Të ftuar ishin:

Enkeljed Alibeaj, deputeti i PD, i cili konfirmoi se do të shkojë të dëshmojë në Prokurori lidhur me audio përgjimin.

Mentor Kikia, kryeredaktor i Klan Plus, ngriti disa pyetje në lidhje me besueshmërinë e dëshmitarit X.

Enton Abilekaj, drejtor i Fax News. Ai tha se në momentin që konfirmohet se vëllai i ministrit të brendshëm merrej me trafik aq më shumë vështirësohet pozita e Fatmir Xhafajt.

Armand Bajrami, gazetar i ABC News tha dëshmitari X i pyetur në Prokurori për përmbajtjen e videos së shfaqur në PD, ka konfirmuar ato që ka thënë në video. /abcnews.al

BYRO-POLITIKE-11-MAJ-2018-1280x720.jpg
ent ela13:07 | 12/05/2018

Debatet politike, akuzat e opozitës ndaj ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe largimi nga Krimet e rënda të Hadarmataj kanë qenë në fokus të bisedës në studion e “Byro Politike” në ABC News.

Të ftuar ishin:

Flamur Noka, deputet i Partisë Demokratike.

Ervin Bushati, deputet i Partisë Socialiste.

Alfred Lela, drejtor i Politiko.al.

Enton Abilekaj, drejtor i Fax News. /abcnews.al

Juli-xhakoxhi.jpg
ad min11:00 | 26/04/2018

Debati pas rekomandimit për çeljen e negociatave dhe Vettingu në drejtësi dhe polici ishin dy temat që u diskutuan në “Byro Politike”.

Të ftuar: Spartak Ngjela, kreu i “Ligj dhe Drejtësi”; Alfred Peza, gazetar dhe Enton Abilekaj, drejtor i Fax News.

Mes të ftuarve u diskutua rreth debatit që pasoi rekomandimin për hapjen e negociatave për anëtarësim nga Komisioni Europian.

Ndër të tjera u diskutua edhe rreth Vettingut në sistemin e drejtësisë./abcnews.al

BYRO-POLITIKE-18-PRILL-1280x720.jpg
ent ela08:06 | 19/04/2018

Debati për përmbajtjen e progres raportit, kriteret e përmbushura dhe kushtet të tjera nën zë të papublikuara kanë qenë pjesë e diskutimeve në studion e “Byro Politike” në ABC News nga Juli Xhokaxhi me të ftuarit Jorida Tabakun deputete e PD-së, Klotilda Ferhati Bushka, deputete e PS, Enton Abilekaj, drejtor i Fax News dhe Ervis Iljazaj, drejtor i Mapos.

Për deputeten demokrate Jorida Tabaku, rekomandimi për çeljen e negociatave është një mundësi për Shqipërinë për ta shfrytëzuar momentin dhe mundësinë që i jep Bashkimi Evropian, pavarësisht eurofisë.

Sipas socialistes Klotilda Ferhati Bushka, ky lajm konfirmon përpjekjet e qeverisë shqiptare përsa i takon progresit të arritur për forcimin e shtetit ligjor.

Për Abilekajn rekomandimi për hapjen e negociatave me BE, nuk ka asnjë arsye për të qenë në delir, sepse sipas tij nuk është ndonjë arritje e jashtëzakonshme.

Sipas Ervis Iljazajt ky lajm është shumë i rëndësishëm për Shqipërinë dhe ka një insistim të madh nga institucionet BE-së për këtë gjë, që do të thotë se Europa nuk i ka hequr sytë nga Ballkani, pavarësisht euroskepticizmit. /abcnews.al

byroja-28-mars.jpg
ad min19:00 | 29/03/2018

Në “Byro Politike” u diskutua rreth opozitës dhe aksiomit që pritet të ndërmarrë ajo kundër qeverisë.

Të ftuar; Edmond Spaho, kreu i grupit parlamentar të PD-s; Agron Duka, kreu i Partisë Agraro-Ambientaliste; Arjon Sulo, kryeredaktor i MAPO; Enton Abilekaj, drejtor i Fax News.

Mes të ftuarve u diskutua rreth aksionit politik që pritet të ndërmarrë opozita dhe qasjes së saj të re kundër qeverisë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono