Enkelejd Alibeaj

alibeaj-1280x853.jpg
G. P.14:44 | 04/07/2019

Për ngjarjen e rëndë në Kavajë ka reaguar dhe Partia Demokratike. Ish-deputeti Enkelejd Alibeaj thotë se krimi nuk e ka më frikë qeverinë se ajo thjeshtë është zgjatim i tij.

Një qytetar u vra në mes të qytetit sipas ish-deputetit demokrat se policia është e zënë me arrestime politike. Ish-deputeti Enkelejd Alibeaj ngushëllon familjen Hasanlliu dhe i uron shërim të shpejtë të plagosurve./ABC News Albania 24/7

alibeaj-1.jpg
G. P.19:33 | 10/06/2019

Ka dy raste, ku Presidenti i Republikës mund të shpërndajë parlamentin. Gjatë rubrikës “Mbrëmje ABC” me Mirela Milorin, ish-deputeti Enkelejd Alibeaj tha se rasti i parë është atëherë kur nuk zgjidhet dot kryeministri dhe rasti i dytë atëherë, kur kryeministri mund të humbasë një mocion mosbesimi.

Sipas Alibeajt, logjika e Presidentit për shpërndarjen e parlamentit aktual qëndron tek fakti që nuk ka një parlament të konsoliduar sipas dimensioneve kushtetuese. Përveç kësaj, sipas deputetit parlamenti është i dalë nga krimi.

Enkelejd Alibeaj: Kjo është teori e cila edhe lëvrohet. Për të kuptuar se çfarë thotë Kushtetuta do duhen lexuar tre elemente. Teksti i Kushtetutës. Duhet studiuar jurisprudenca e Gjykatës Kushtetuese dhe mbi të gjitha praktikat. Ç’ka ndodhur në të shkuarën? Në këtë situatë ka në Kushtetutë dy raste ku Presidenti i Republikës mund të shpërndajë parlamentin. Rasti i parë është atëherë kur nuk mund të zgjidhet dot kryeministri, menjëherë pas zgjedhjeve. Rasti i dytë është atëherë kur një kryeministër i zgjedhur por për shkak të një mocioni mosbesimi në këtë rast, bie dhe nuk krijon një shumicë në parlament.

Do të thotë, thelbi i logjikës për shpërndarjes së parlamentit nga Presidenti është që nuk ka një parlament të konsoliduar sipas dimensioneve kushtetuese. Kjo është ajo që unë po them me fjalët e mia. Cila është situata e re. Ke një parlament të paplotë. Së dyti ke një parlament që ka ndërmarrë ose pretendon të marrë akte për shkarkimin e Presidentit dhe mbi të gjitha ke një parlament, i cili ka dalë nga krimi. Këto janë fakte.

Mirela Milori: Ky është qëndrimi juaj. Nuk kanë të bëjnë me teknikalitetet zhbllokuese sepse parlamenti mund ta shkarkojë presidentit, por presidenti nuk e shpërndaka dot parlamentin.

Enkelejd Alibeaj: Unë nuk jam që të shkojmë pikërisht t’i fryjmë ujërave të zjarrit. Do duhet që arsyeja të prevalojë. Por kur arsyeja nuk prevalon do duhet që të eksplorojmë edhe skutat më të imëta të së drejtës kushtetuese. Mora vesh para disa ditësh të një fenomeni në Itali. Shumë prej organeve që janë parlamente vendore në Itali, që zgjidhen me votë janë të infektuara për shkak të infiltrimit të mafias në procesin zgjedhor. Siç ndodhi këtu. E di ç’kanë bërë? Kanë përcaktuar që do duhen të shpërndahen. Kjo është çfarë kanë bërë italianët.

Mirela Milori: E zëmë se bëhen zgjedhjet. KQZ vazhdon punën. Produkti që del nga këto zgjedhje firmoset nga Meta dhe nëse ai nuk e firmos çfarë ndodh më pas.

Enkelejd Alibeaj: E shikoni që shkon në absurd. Jo vetëm kaq. Nga momenti kur dekreti është botuar nuk ka më datë votimesh në 30 Qershor. Zgjedhje do ketë, por kur të përcaktohen nga Presidenti i Republikës. Kjo do të thotë që çdo lloj veprimi tjetër është fiktiv, është pa vlerë. Është thjesht dhe vetëm një kamikazllëk juridik i atyre të KQZ. Fatkeqësisht neni 148 i Kodit Penal qëndron dhe për ata./abcnews.al

enkelejd-alibeaj.jpg
G. P.19:03 | 10/06/2019

Enkelejd Alibeaj ka sqaruar këtë të hënë se Gjykata Administrative nuk mund të zhbllokojë situatën që është krijuar pas çdekretimit të datës së zgjedhjeve nga ana e Presidentit. Sipas tij, një dekret i presidentit mund të shqyrtohet vetëm nga Gjykata Kushtetuese, të cilën nuk e kemi.

Enkelejd Alibeaj: Ky akt është akt i natyrës politike. Caktimi i datës së zgjedhjeve është një pushtet publik që i jepet Presidentit. Ka vetëm një mënyrë që një akt i natyrës politike i Presidentit të mund të sfidohet në Gjykatën Kushtetuese. Atëherë kur ky akt politik krijon një mosmarrëveshje kompetence me aktin e një organi tjetër që është një pushtet tjetër, parlamentit, qeverisë, apo një pushtet tjetër kushtetuese. Mosmarrëveshja e kompetencës në këtë rast zgjidhet në Gjykatën Kushtetuese, fatkeqësisht që nuk e kemi.

Mirela Milori: Nuk i kalon Administratives sipas jush?

Enkelejd Alibeaj: Nuk i kalon. Ky është një teknikalitet. Gjatë reformës në drejtësi edhe një ligj duhet të miratohej atë kohë, ishte ligji për Presidentin e Republikës. E kanë harruar. Nëse do kishte një ligj për Presidentin e Republikës do të përcaktonte mënyrën si shkojnë dekretet, çfarë vlere kanë, do ishte një rrugë e zgjidhur.

Ndërkohë më tej gjatë rubrikës “Mbëmje ABC” me Mirela Milorin, Alibeaj komentoi edhe deklaratat e anëtarëve të KQZ-së. Sipas tij, Presidenti është organ me autoritetet më të madh se KQZ. Nëse nuk respektohet dekreti i kreut të shtetit ky është uzurpim i kompetencave të Presidentit dhe Gjykatës Kushtetuese.

“Çështjet juridike janë të vështira. Presidenti i Republikës ka nxjerrë një akt të vetin, dekret. Pastaj na qenka KQZ që dikur ka qenë organ kushtetuese, por sot është organ ligjor, që për nga pesha, për nga autoriteti nuk qëndron në të njëjtin nivel me Presidentin. Ka marrë guximin që për vendimin e një organi epror, të presidentit të thotë unë nuk e marr parasysh. Ky është një uzurpim flagrant i kompetencave të Presidentit të  Presidentit po e po, por edhe dhe Gjykatës Kushtetuese. Një akt siç është ky për vendosjen e datës së zgjedhjeve, është Gjykata Kushtetuese ajo që mund ta shqyrtojë”, tha Alibeaj./abcnews.al

mirela-enkelejd-alibeaj.jpg
G. P.18:38 | 10/06/2019

Pas çdekretimit të datës së zgjedhjeve nga ana e Presidentit Ilir Meta, Partia Socialiste ka nisur proceduarat për shkarkimin e tij. Në fakt, Kushtetuta parashikon që edhe posti i Presidentit ka një proces shkarkimi. Ish-deputeti Enkelejd Alibeaj deklaroi se këtë të hënë se janë gjashtë hapa procedurialë për të shkarkuar një president.

“Hapi i parë mblidhen firma të disa deputetëve. Hapi i dytë çështja kalon në komisionin e ligjeve. Komisioni ka detyrimin të thërrasë Presidentin e Republikës. Do duhet edhe ta dëgjojnë palën në këtë rast. Hapi i tretë, do duhet nëse arrin komisioni i ligjeve në një konkluzion të ngrejë një komision hetimor. Komisioni hetimor do duhet të hetojë faktet, të mbledhë të dhëna dhe në fund të nxjerrë me një konkluzion dhe ai, të propozojë shkarkimin apo jo. Hapi i katërt do duhet që ky propozim të shkojë në seancë plenare, hapi i pestë duhet votuar me 1 të 3 e deputetëve dhe e fundit, çështja duhet të shkojë në Gjykatën Kushtetuese përsëri”, tha Alibeaj gjatë rubrikës “Mbrëmje ABC” me Mirela Milorin.

Më tej, Alibeaj theksoi dy arsyet pse mund të shkarkohet Presidenti i Republikës.

“Presidenti i Republikës nuk mund të shkarkohet pse ja ka qejfi një mazhorance. Mundet vetëm për dy shkaqe, ose kryen një krim ose shkel në mënyrë të rëndë Kushtetutën. Këto janë dy çështje që në analizë të fundit shkojnë te Gjykata Kushtetuese, kur të ekzistojë”, tha ish-deputeti./abcnews.al

OPOZITA-PER-PERGJIMET111-1280x661.jpg
ent ela16:28 | 06/06/2019

Partia Demokratike dhe LSI janë bashkuar në qëndrimin se dorëheqja e Kryeministrit do dukej të ishte rutinë pas përgjimeve të publikuara nga gazeta gjermane Bild. Në dalje të veçanta publike, Enlekejd Alibeaj e Luan Rama deklaruan se Rama po bën të kundërtën e reflektimit, duke kërcënuar ata që publikojnë provat e blerjes së votave.

E kërkojnë prej kohësh dorëheqjen e kryeministrit.Pas përgjimeve të publikuara nga gazeta gjermane Bild ky gjest duhet të ishte rutinë thonë demokratët. Megjithatë janë të ndërgjegjshëm se Edi Rama nuk do ta hedhë atë firmë.

Enkelejd Alibeaj: “Por, kur bëhet fjalë për pushtetin dhe mbajtjen e tij në çdo formë e me çdo mjet, Edi Rama, është krejt i parashikueshëm dhe nuk zhgënjen asnjëherë”.

Kryeministri ilegjitim, i ardhur në pushtet me votat e blera nga krimi, siç konfirmuan edhe përgjimet e fundit të gazetës Bild, jo vetëm nuk po e konsideron dorëheqjen, por është vënë në mbrojtje të Vangjush Dakos, duke arritur deri tek kërcënimi publik i kujtdo që nxjerr sekretin e bashkëpunimit me krimin për blerjen e votave.

Jo vetëm nuk e dha dorëheqjen por po ndërmerr edhe akte të paprecedenta deklarojnë nga kampi tjetër opozitar.

Luan Rama: “Dhe kur duhej që Kryeministri i maxhorances se krimit të jepte menjëherë dorëheqjen, ndërseu lukuninë e budallenjve të shfaqeshin se ishin të shqetësuar medemek, ngase nuk është ruajtur sekreti hetimor?!”

Ruajtja e sekreti hetimor është çeshtje e Prokurorisë, jo e deputeteve te maxhorancës!

Sipas opozitës së bashkuar zbardhja e të vërtetës përmes publikimit të disa përgjimeve që lidhen me atë që është njohur si dosja 339, në fakt është vetëm maja e aisbergut të krimit shtetëror! Prandaj ata nuk shohin zgjidhje tjetër për numrin një të qeverisë.

Enkelejd Alibeaj: “Pjesëmarrja dhe vendosmëria e shumicës së shqiptarëve për të mos pranuar paktin e tij me krimin, është përgjigja më e mirë për kryeministrin ilegjitim të votave të blera me krimin”.

Luan Rama: “E vërteta është apel për t’u ngritur, të gjithë bashkë e më të vendosur kundër krimit shtetëror! E keqja nuk largohet, por luftohet!” /ABC News Albania 24/7

alibeaj-1280x853.jpg
nev ila14:15 | 06/06/2019

Partia Demokratike ka deklaruar ditën e sotme se largimi i Edi Ramës është zgjidhja për të shkëputur lidhjet e politikës me krimit dhe çliruar zgjedhjet nga pengmarrja e krimit. Një ditë pas publikimit të përgjimeve nga gjermania “Bild”, ish-deputeti i PD Enkelejd Alibeaj në një dalje për mediat tha se kur bëhet fjalë për pushtetin, Rama është i paparashikueshëm dhe nuk zhgënjen, pasi në vend të jepte dorëheqjen, po mbron Dakon dhe kërcënon.

Deklarata e plotë e Partisë Demokratike:

Pas skandalit të publikuar nga gazeta gjermane Bild, ku del në dritë mekanizmi i blerjes së votave nëpërmjet krimit dhe se drejtuesi real i fushatës për Partinë Socialiste është një trafikant ndërkombëtar droge, me të drejtë, të gjithë presin dorëheqjen e Edi Ramës.

Por, kur bëhet fjalë për pushtetin dhe mbajtjen e tij në çdo formë e me çdo mjet, Edi Rama, është krejt i parashikueshëm dhe nuk zhgënjen asnjëherë.

Kryeministri ilegjitim, i ardhur në pushtet me votat e blera nga krimi, siç konfirmuan edhe përgjimet e fundit të gazetës Bild, jo vetëm nuk po e konsideron dorëheqjen, por është vënë në mbrojtje të Vangjush Dakos, duke arritur deri tek kërcënimi publik i kujtdo që nxjerr sekretin e bashkëpunimit me krimin për blerjen e votave.

Me apo pa dorëheqje, Edi Ramën nuk e beson më askush. Edhe ata që besonin sadopak tek kryeministri mafioz, sot janë të qartë së gjithçka ka ndodhur me bekimin e tij.

Nëse do të ishte e kundërta, Edi Rama do të kishte dhënë dorëheqjen me dhjetëra herë. Do të kishte dhënë dorëheqjen, kur u faktuan akuzat e opozitës se:

  • Shqipëria u bë hambari i drogës në Europë.
  • Edi Rama kishte future kriminelë në Parlament
  • Kryetari i Bashkisë së Kavajës, Elvis Roshi ishte përdhunues dhe trafikant.
  • Saimir Tahiri mbështeste trafikun e drogës.
  • Vëllai trafikant i Ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj vazhdonte trafikun e drogës në Vlorë
  • Koncesionet gati 2 miliardë dollarë ishin të miqve dhe financuesve të Edi Ramës
  • Projekti i Unazës së Re ishte një skemë gjigande vjedhjeje përmes një kompanie fantazëm dhe shumë e shumë skandale e afera të tjera korruptive, që kanë zhvatur dhe varfëruar shqiptarët.

Edi Rama nuk mendoi asnjëherë ta japë dorëheqjen për këto skandale, që po pengojnë prej 6 vjetësh nisjen e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë me Bashkimin Europian.

Duke kërcënuar e sulmuar këdo që ka nxjerrë prova për ta, duke manipuluar të vërtetën, duke fabrikuar dëshmitarë e prishur prova, Edi Rama i ka mbrojtur ata të gjithë nga drejtësia, për të mbrojtur pushtetin e tij të kriminalizuar.  

Pas përgjimeve të Bild, që faktojnë blerjen e pushtetit përmes krimit, është e qartë pse Edi Ramës i duhej prokuroria nën kontrollin e plotë të tij. Një prokurori e pavaruar, do të kishte zbatuar ligjin, do t’i kishte vënë para drejtësisë pushtetarët e lidhur me krimin dhe të përfshirë në afera të rënda korruptive.

Edi Rama i mbron kriminelët e tij brenda dhe jashtë politikës, sepse ai e ka të qartë se as nuk e merr dhe as nuk  e mban dot pushtetin pa krimin.   

Prandaj, largimi i Edi Ramës është zgjidhja për të shkeputur lidhjet e politikës me krimin dhe për të çliruar zgjedhjet nga pengmarrja e krimit.

Me Edi Ramën, synimi i vetëm i të cilit është të mbrojë pasurinë dhe pushtetin e tij të kalbëzuar nga krimi dhe korruposioni, shqiptarët kanë vetëm një zgjidhje: Të bashkohen me protestën kombëtare më 8 Qershor. Pjesëmarrja dhe vendosmëria e shumicës së shqiptarëve për të mos pranuar paktin e tij me krimin, është përgjigja më e mirë për kryeministrin ilegjitim të votave të blera me krimin“./abcnews.al

alibeajn.jpg
G. P.21:39 | 15/05/2019

Që pas protestës së opozitës më 11 Maj gjatë një konference për shtyp, por edhe me disa statuse në rrjetet sociale, Kryeministri Edi Rama i ka bërë thirrje sërish, Bashës që të dialogojnë.

“Autobusin e këtij Qershori e humbe po mos humb trenin e qershorit 2021! Kur do flasim”, ishte një reagim i Ramës pas protestës-marshim së të hënës ndaj liderit të opozitës.

Gjatë emisionit “Byro Politike”nga Juli Xhokaxhi, ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, ka treguar personin me të cilin sipas tij duhet të flasë Rama. Alibeaj u shpreh se kryeministri duhet të flasë me avokatin e tij për krimet elektorale që ka kryer.

“Nuk është ultimatum se të kërkosh zgjedhje të lira nuk është ultimatum. Fillohet nga kjo që shqiptarët të votojnë të lirë. Pse kemi kërkuar që të mos jetë Rama kryeministër? Sepse ka një sërë episodesh filluar më së paku nga 2015. Menyja është e thjeshtë për shqiptarët e uritur për demokraci. Menyja është kjo: Zgjedhje të lira dhe të ndershme, një qeveri tranzitore që garanton barazinë e palëve dhe lirinë e shqiptarëve për të votuar me një mandat të tillë të përcaktueshëm aq sa për të garantuar këto zgjedhje të lira.

A rivendoset kështu tulla e parë e demokracisë, vota e lirë? Ne besojmë që po. Nuk e kemi bërë për të marrë pushtet në tryezë. Nga ky moment besoj se çdo gjë ecën në mënyrë normale. Nuk është ultimatum. Të të shkruajë gazeta më e madhe gjerman “Bild” që Rama është kapur në krim elektoral, vetëm të fyejmë inteligjencën mos të pranojmë që të kërkojmë me një arsyetim normal. Unë them dhe një gjë tjetër. Kur thotë ai “kur do flasim, kur do flasim”, unë e kam një përgjigje. Juridikisht me kë do flasë? Ai ka vetëm një njeri me të cilin duhet të flasë, me avokatin e vet për krimet elektorale që ka kryer. Ne po kërkojmë vetëm kaq, kryeministër jo sepse vjedh zgjedhjet”, tha ish-deputeti./abcnews.al

byro-politike-dt-15-maj.mpg_snapshot_15.38-1280x720.jpg
ent ela21:11 | 15/05/2019

Apeli i ndërkombëtarëve dhe rruga e opozitës ka qenë pjesë e debtit në studion e Byro Politike të Juli Xhokaxhi në ABC News me të ftuarit Enkelejd Alibeaj ish deputet i PD, Agron Duka, kreu i PAA-së, Anila Basha, gazetare dhe Mentor Kikia kryeredaktor i Klan Plus.

Për ish deputetin demokrat Alibeaj më i rëndësishëm se reagimi ndërkombëtar është situata ku ndodhet vendi dhe arsyet që e çuan opozitën në një vendim të tillë, në një kohë kur kriza është e shumëfishtë, shteti ka rënë dhe shoqëria shqiptare është nën depresion.

Alibeaj: “Lajmi kryesor është ajo që po kalon sot Shqipëria, kriza e shumëfishtë politike, institucionale, ekonomike, psikike. Ky është dhe nëna e të gjitha problemave dhe ky na agreson të gjithëve si shoqëri e shtet për të sotmen dhe të ardhmen.

Më e rëndësishme është arsyeja pse jemi në këtë situatë, rrënjët e problemit dhe mbi të gjitha si dilet nga kjo situatë, çështje kardinale për tu zgjidhur.

Bardhi ka nxjerrë dhe saktësimin e qëndrimit tonë. Dënojmë dhunën, çdo lloj dhune por duhet të saktësoj një gjë, si u prishën shtepite te Bregu i Lumit, unaza e re, si vidhen 20 mln euro, dhunë e strukturuar që është gjeneratori i cdo lloj reagimi. I shkon shteti me skafandër helmon pleq e fëmijë.

Shoqëria shqiptarë është në depresion se i janë mohuar të drejtat elementare si shqoëri civile, shteti ka rënë. Ka vetëm një zgjidhje, dyndje e madhe te ambasada gjermane të rinj e të reja”.

Në kundërpërgjigje të tij gazetarja Basha ka theksuar se historikisht krizat në këto 29 vite nuk janë zgjidhur me vullnet politik, por ajo akuzon opozitën se ka humbur kontaktin e merealitetin dhe po bllokon punën e qytetarëve dhe bizneseve me dhunën në protesta.

Basha: “Krizat asnjëherë nuk janë zgjidhur me vullnetin politik të palëve. Në 29 vjet ky vend i ka parë të gjitha, me vrasje protestuesish, me molotov, me shkatërrim institucionesh. Përse degradojmë në këtë pikë se duke ju parë ju në TV për 30 nuk kemi zgjidhur gjë. Ju nuk bëni forumi demokratike, keni shkëputur kontaktin me realitetin, keni djegur 50 kosha në tiranë. Ç’kusur kam unë që jetoj në Tiranë të paguaj taksa. Ti vësh zjarrin kryeqytetit, të bllokosh punën e bizneseve duhet të mbani përgjegjësi. Si nuk jeni mërzit duke i vënë flakën Shqipërisë, po alarmohen gjithë bizneset”.

Alibeaj: “Ne po vuajmë nga uzurpimi i pushtetit. Dhunë ishte dhe rrëizmi i bustit të Enver Hoxhës dhe jemi në të njëtën situatë si para 30 viteve. Se ata që janë atje e ndjejnë në lëkurën e tyre, se ata shprehin revoltën e  tyre, se këtu nuk bëhen zgjedhje. Kur na është eliminuar vota  e lirë dhe ky kyeministër njeh vetëm këtë gjuhë”.

Në këndvështrimin e tij Kikia thekson se të vetmen rrugë që e ka në dorë opozita, është dhuna, pasi ka dorëzuar mandatet dhe nuk pranon të ulet në dialog.

Kikia: “Ka një përpjekje nga ana e PD për të mos e konsideruar dhunë mënyrën e veprimit të protestuesve. Ndërkohë Pd është e bindur që e vetmja rrugë që ka në dorë është dhuna se ka dorëzuar mandate,i  ka lëshuar ultimatum qeverisë të ikë kryeministri, nuk ulet në bisedime dhe rrugën e ka një sens prapa nuk ka kthim. Artikulimet janë nga njëra protestë në tjetrën që protesta do intensifikohet më shumë.

Çfarë do të thotë më shumë përshakllëzim se tym e flakë, por më duket përpjekje për të hedhur gurin e fshehur dorën. Ti duhet ta pranosh publikisht që arma ime është flaka dhe nuk pres që Rama të dorëzohet por ta detyroj. Me afrimin e datës së zgjedhjeve dhe premtimin se zgjedhjet nuk do bëhen meraku im është se kemi dy kokëfortësi. A ka rrezik të na çojë përplasje që për ta shuar do jetë e vështirë?”

Alibeaj: “Rruga jonë e vetmje është zgjedhje të lira dhe të ndershme. Kemi humbur ligjin, kushtetutën demokracinë e të drejtën për të zgjedhur. Kur sheh një mur përballë si ky që ka ngritur Rama, demokracinë  e kanë humbur shqiptarët. Kemi protestë se revolta është kaq e madhe, se një revoltë që nuk është e orintuar politikisht shkon ne anarki, ndërkohë sot duhet dikush t’i ofrojë zgjidhje politike dhe këtë e kemi bërë ne”.

Për kreun e Partisë Agrare Ambjentaliste, sot po ndodh ajo që ai kishte paralajmëruar dy vjet më parë në zgjedhjet e 2017, ku njerëz të botës së krimti rrëmbyen kutitë  e votimit. Dhe në këtë situatë të vetmen zgjidhje ai sheh tërheqjen e Ramës, në të kundërt ka përplasje.

 Duka: “Ka riciklim krizash, ka gabime që bëhen nga të dy palët Anila, ta dish se kjo dhunë nuk është rrufe në qiell të pastër. U kam thënë dhe miqve të mis socialstë që këtë që po bëni në zgjedhjet e 2017 nuk do kalojë kaq lehtë dhe kjo dhunë një ditë do shpërthente. Këto po paguajnë këtë dhunë. Kam qenë në të gjitha qendrat e Durrësit dhe kam bërë sherr, jemi kacafytur me njerëzit e botës së krimit të cilët i zaptuan kutitë e votimit si ujqërit. Problemi është si do shikohet? Një pozicion i opozitës, e cila nuk ka as mandate, me qeveri tranzitore dhe nga ana tjeter një Kryeminstër, i cili hiqet sikur klima politike është e qetë. Do të marrë 61 bashki, mundohet të bëjë një opozitë farsë. Të dy palët kanë një pozicion stoik, por ndërkohë opozita nuk ka asgjë në dorë. Rama e ka në dorë, po nuk u tërhoq ai kjo punë do shkojë në përplasje”. /abcnews.al

 

hyrja-10.00_00_20_22.Still001-1280x720.jpg
G. P.11:16 | 16/04/2019

Në këtë puntatë të emisionit “Pressing” u diskutua për mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv të FSHF-së dhe trajnerin e ri që pritet të vendoset në drejtimin e kombëtares shqiptare të futbollit. Gjithashtu nën drejtimin e moderatorëve Gerti Çarçani dhe Joana Grabolli të ftuarin folën edhe për ndeshjet e Superligës.

Ndërkohë në fund u diskutua për magjinë e Champions League. Të martën dhe të mërkurën zhvillohen ndeshjet çerekfinale, ku priten të mësohen dhe gjysmëfinalistët e ardhshëm.

Të ftuar në studio ishin: Enkelejd Alibeaj, anëtar i Komitetit Ekzekutiv të FSHF; Tami Kona, gazetar sporti; Dritan Laci, gazetar; Eno Skarço, gazetar sporti./abcnews.al

Enkelej-Alibeaj-1280x710.jpg
Sej rie20:30 | 14/04/2019

Ish-deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj është shprehur se qeveria është temerruar ndaj dhe reagon me gaz lotsjellës dhe dhunë ndaj protestuesve. I ftuar në “Mbrëmje Ide”, ai bëri një krahasim të sjelljes së qeverisë ndaj protestuesve, me një deklaratë të bërë nga Xhelil Gjoni në vitin ’91, i cili i kishte quajtur shqiptarët “jashtëqitje kombëtare”.

Mirela Milori: Si ndiheni pas protestës së djeshme, gazit lotsjellës dhe situatave të kësaj natyre?

Enkelejd Alibeaj: Të bësh 9 protesta në 2 muaj është një angazhim i madhe i opozitës. Në këta dy muaj ka pasur së paku tre protesta kombëtare ku shqiptarët, jo vetëm i janë përgjigjur kërkesës së opozitës por janë ndërgjegjësuar për situatën e rëndë ku është vendi sot. Zgjimi i shqiptarëve është një kënaqësi. Por gjithnjë e më terë numri i protestueseve është rritur. Por nga ana tjetër shikohet gjithnjë e më shumë një agresivitet në rritje i qeverisë, i Edi Ramës, i Sandër Lleshit. Dhe i fundit që mu kujtua se i fundit që i ka trajtuar dhe i ka quajtur shqiptarët si jashtëqitje kombi në ’91 ka qenë Xhelil Gjoni. Ndërsa mbrëmë ka qenë më tepër sesa kaq duke iu adresuar me shi acid, gaz lotsjellës në mënyrë disproporcionale. Njerëz të cilët kanë dalë aty për të drejta e veta, për liritë e veta, njerëz të cilët paguajnë qeverinë e Ramës dhe paguajnë edhe këtë palo ministër dhe kthimi i përgjigjes ishte ai që ishte mbrëmë. Në fakt janë shenja të frikës, të tmerrit, të humbjes së toruas, që kjo bandë kriminelësh në mënyrë antikushtetuese ka uzurpuar.

Mirela Milori: I arrti pritshmërinë protesta?

Enkelejd Alibeaj: Pjesëmrrrja ka qenë shumë herë më e madhe sesa në 16 Mars dhe shumë herë më e madhe sesa në 16 Shkurt.

Mirela Milori: Po thuhet se po përsërisni vetveten…

Enkelejd Alibeaj: Për t’u hequr kuriozitetin protesta do të ketë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono