Enkelejd Alibeaj

alibeajn.jpg
G. P.21:39 | 15/05/2019

Që pas protestës së opozitës më 11 Maj gjatë një konference për shtyp, por edhe me disa statuse në rrjetet sociale, Kryeministri Edi Rama i ka bërë thirrje sërish, Bashës që të dialogojnë.

“Autobusin e këtij Qershori e humbe po mos humb trenin e qershorit 2021! Kur do flasim”, ishte një reagim i Ramës pas protestës-marshim së të hënës ndaj liderit të opozitës.

Gjatë emisionit “Byro Politike”nga Juli Xhokaxhi, ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, ka treguar personin me të cilin sipas tij duhet të flasë Rama. Alibeaj u shpreh se kryeministri duhet të flasë me avokatin e tij për krimet elektorale që ka kryer.

“Nuk është ultimatum se të kërkosh zgjedhje të lira nuk është ultimatum. Fillohet nga kjo që shqiptarët të votojnë të lirë. Pse kemi kërkuar që të mos jetë Rama kryeministër? Sepse ka një sërë episodesh filluar më së paku nga 2015. Menyja është e thjeshtë për shqiptarët e uritur për demokraci. Menyja është kjo: Zgjedhje të lira dhe të ndershme, një qeveri tranzitore që garanton barazinë e palëve dhe lirinë e shqiptarëve për të votuar me një mandat të tillë të përcaktueshëm aq sa për të garantuar këto zgjedhje të lira.

A rivendoset kështu tulla e parë e demokracisë, vota e lirë? Ne besojmë që po. Nuk e kemi bërë për të marrë pushtet në tryezë. Nga ky moment besoj se çdo gjë ecën në mënyrë normale. Nuk është ultimatum. Të të shkruajë gazeta më e madhe gjerman “Bild” që Rama është kapur në krim elektoral, vetëm të fyejmë inteligjencën mos të pranojmë që të kërkojmë me një arsyetim normal. Unë them dhe një gjë tjetër. Kur thotë ai “kur do flasim, kur do flasim”, unë e kam një përgjigje. Juridikisht me kë do flasë? Ai ka vetëm një njeri me të cilin duhet të flasë, me avokatin e vet për krimet elektorale që ka kryer. Ne po kërkojmë vetëm kaq, kryeministër jo sepse vjedh zgjedhjet”, tha ish-deputeti./abcnews.al

byro-politike-dt-15-maj.mpg_snapshot_15.38-1280x720.jpg
ent ela21:11 | 15/05/2019

Apeli i ndërkombëtarëve dhe rruga e opozitës ka qenë pjesë e debtit në studion e Byro Politike të Juli Xhokaxhi në ABC News me të ftuarit Enkelejd Alibeaj ish deputet i PD, Agron Duka, kreu i PAA-së, Anila Basha, gazetare dhe Mentor Kikia kryeredaktor i Klan Plus.

Për ish deputetin demokrat Alibeaj më i rëndësishëm se reagimi ndërkombëtar është situata ku ndodhet vendi dhe arsyet që e çuan opozitën në një vendim të tillë, në një kohë kur kriza është e shumëfishtë, shteti ka rënë dhe shoqëria shqiptare është nën depresion.

Alibeaj: “Lajmi kryesor është ajo që po kalon sot Shqipëria, kriza e shumëfishtë politike, institucionale, ekonomike, psikike. Ky është dhe nëna e të gjitha problemave dhe ky na agreson të gjithëve si shoqëri e shtet për të sotmen dhe të ardhmen.

Më e rëndësishme është arsyeja pse jemi në këtë situatë, rrënjët e problemit dhe mbi të gjitha si dilet nga kjo situatë, çështje kardinale për tu zgjidhur.

Bardhi ka nxjerrë dhe saktësimin e qëndrimit tonë. Dënojmë dhunën, çdo lloj dhune por duhet të saktësoj një gjë, si u prishën shtepite te Bregu i Lumit, unaza e re, si vidhen 20 mln euro, dhunë e strukturuar që është gjeneratori i cdo lloj reagimi. I shkon shteti me skafandër helmon pleq e fëmijë.

Shoqëria shqiptarë është në depresion se i janë mohuar të drejtat elementare si shqoëri civile, shteti ka rënë. Ka vetëm një zgjidhje, dyndje e madhe te ambasada gjermane të rinj e të reja”.

Në kundërpërgjigje të tij gazetarja Basha ka theksuar se historikisht krizat në këto 29 vite nuk janë zgjidhur me vullnet politik, por ajo akuzon opozitën se ka humbur kontaktin e merealitetin dhe po bllokon punën e qytetarëve dhe bizneseve me dhunën në protesta.

Basha: “Krizat asnjëherë nuk janë zgjidhur me vullnetin politik të palëve. Në 29 vjet ky vend i ka parë të gjitha, me vrasje protestuesish, me molotov, me shkatërrim institucionesh. Përse degradojmë në këtë pikë se duke ju parë ju në TV për 30 nuk kemi zgjidhur gjë. Ju nuk bëni forumi demokratike, keni shkëputur kontaktin me realitetin, keni djegur 50 kosha në tiranë. Ç’kusur kam unë që jetoj në Tiranë të paguaj taksa. Ti vësh zjarrin kryeqytetit, të bllokosh punën e bizneseve duhet të mbani përgjegjësi. Si nuk jeni mërzit duke i vënë flakën Shqipërisë, po alarmohen gjithë bizneset”.

Alibeaj: “Ne po vuajmë nga uzurpimi i pushtetit. Dhunë ishte dhe rrëizmi i bustit të Enver Hoxhës dhe jemi në të njëtën situatë si para 30 viteve. Se ata që janë atje e ndjejnë në lëkurën e tyre, se ata shprehin revoltën e  tyre, se këtu nuk bëhen zgjedhje. Kur na është eliminuar vota  e lirë dhe ky kyeministër njeh vetëm këtë gjuhë”.

Në këndvështrimin e tij Kikia thekson se të vetmen rrugë që e ka në dorë opozita, është dhuna, pasi ka dorëzuar mandatet dhe nuk pranon të ulet në dialog.

Kikia: “Ka një përpjekje nga ana e PD për të mos e konsideruar dhunë mënyrën e veprimit të protestuesve. Ndërkohë Pd është e bindur që e vetmja rrugë që ka në dorë është dhuna se ka dorëzuar mandate,i  ka lëshuar ultimatum qeverisë të ikë kryeministri, nuk ulet në bisedime dhe rrugën e ka një sens prapa nuk ka kthim. Artikulimet janë nga njëra protestë në tjetrën që protesta do intensifikohet më shumë.

Çfarë do të thotë më shumë përshakllëzim se tym e flakë, por më duket përpjekje për të hedhur gurin e fshehur dorën. Ti duhet ta pranosh publikisht që arma ime është flaka dhe nuk pres që Rama të dorëzohet por ta detyroj. Me afrimin e datës së zgjedhjeve dhe premtimin se zgjedhjet nuk do bëhen meraku im është se kemi dy kokëfortësi. A ka rrezik të na çojë përplasje që për ta shuar do jetë e vështirë?”

Alibeaj: “Rruga jonë e vetmje është zgjedhje të lira dhe të ndershme. Kemi humbur ligjin, kushtetutën demokracinë e të drejtën për të zgjedhur. Kur sheh një mur përballë si ky që ka ngritur Rama, demokracinë  e kanë humbur shqiptarët. Kemi protestë se revolta është kaq e madhe, se një revoltë që nuk është e orintuar politikisht shkon ne anarki, ndërkohë sot duhet dikush t’i ofrojë zgjidhje politike dhe këtë e kemi bërë ne”.

Për kreun e Partisë Agrare Ambjentaliste, sot po ndodh ajo që ai kishte paralajmëruar dy vjet më parë në zgjedhjet e 2017, ku njerëz të botës së krimti rrëmbyen kutitë  e votimit. Dhe në këtë situatë të vetmen zgjidhje ai sheh tërheqjen e Ramës, në të kundërt ka përplasje.

 Duka: “Ka riciklim krizash, ka gabime që bëhen nga të dy palët Anila, ta dish se kjo dhunë nuk është rrufe në qiell të pastër. U kam thënë dhe miqve të mis socialstë që këtë që po bëni në zgjedhjet e 2017 nuk do kalojë kaq lehtë dhe kjo dhunë një ditë do shpërthente. Këto po paguajnë këtë dhunë. Kam qenë në të gjitha qendrat e Durrësit dhe kam bërë sherr, jemi kacafytur me njerëzit e botës së krimit të cilët i zaptuan kutitë e votimit si ujqërit. Problemi është si do shikohet? Një pozicion i opozitës, e cila nuk ka as mandate, me qeveri tranzitore dhe nga ana tjeter një Kryeminstër, i cili hiqet sikur klima politike është e qetë. Do të marrë 61 bashki, mundohet të bëjë një opozitë farsë. Të dy palët kanë një pozicion stoik, por ndërkohë opozita nuk ka asgjë në dorë. Rama e ka në dorë, po nuk u tërhoq ai kjo punë do shkojë në përplasje”. /abcnews.al

 

hyrja-10.00_00_20_22.Still001-1280x720.jpg
G. P.11:16 | 16/04/2019

Në këtë puntatë të emisionit “Pressing” u diskutua për mbledhjen e Komitetit Ekzekutiv të FSHF-së dhe trajnerin e ri që pritet të vendoset në drejtimin e kombëtares shqiptare të futbollit. Gjithashtu nën drejtimin e moderatorëve Gerti Çarçani dhe Joana Grabolli të ftuarin folën edhe për ndeshjet e Superligës.

Ndërkohë në fund u diskutua për magjinë e Champions League. Të martën dhe të mërkurën zhvillohen ndeshjet çerekfinale, ku priten të mësohen dhe gjysmëfinalistët e ardhshëm.

Të ftuar në studio ishin: Enkelejd Alibeaj, anëtar i Komitetit Ekzekutiv të FSHF; Tami Kona, gazetar sporti; Dritan Laci, gazetar; Eno Skarço, gazetar sporti./abcnews.al

Enkelej-Alibeaj-1280x710.jpg
Sej rie20:30 | 14/04/2019

Ish-deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj është shprehur se qeveria është temerruar ndaj dhe reagon me gaz lotsjellës dhe dhunë ndaj protestuesve. I ftuar në “Mbrëmje Ide”, ai bëri një krahasim të sjelljes së qeverisë ndaj protestuesve, me një deklaratë të bërë nga Xhelil Gjoni në vitin ’91, i cili i kishte quajtur shqiptarët “jashtëqitje kombëtare”.

Mirela Milori: Si ndiheni pas protestës së djeshme, gazit lotsjellës dhe situatave të kësaj natyre?

Enkelejd Alibeaj: Të bësh 9 protesta në 2 muaj është një angazhim i madhe i opozitës. Në këta dy muaj ka pasur së paku tre protesta kombëtare ku shqiptarët, jo vetëm i janë përgjigjur kërkesës së opozitës por janë ndërgjegjësuar për situatën e rëndë ku është vendi sot. Zgjimi i shqiptarëve është një kënaqësi. Por gjithnjë e më terë numri i protestueseve është rritur. Por nga ana tjetër shikohet gjithnjë e më shumë një agresivitet në rritje i qeverisë, i Edi Ramës, i Sandër Lleshit. Dhe i fundit që mu kujtua se i fundit që i ka trajtuar dhe i ka quajtur shqiptarët si jashtëqitje kombi në ’91 ka qenë Xhelil Gjoni. Ndërsa mbrëmë ka qenë më tepër sesa kaq duke iu adresuar me shi acid, gaz lotsjellës në mënyrë disproporcionale. Njerëz të cilët kanë dalë aty për të drejta e veta, për liritë e veta, njerëz të cilët paguajnë qeverinë e Ramës dhe paguajnë edhe këtë palo ministër dhe kthimi i përgjigjes ishte ai që ishte mbrëmë. Në fakt janë shenja të frikës, të tmerrit, të humbjes së toruas, që kjo bandë kriminelësh në mënyrë antikushtetuese ka uzurpuar.

Mirela Milori: I arrti pritshmërinë protesta?

Enkelejd Alibeaj: Pjesëmrrrja ka qenë shumë herë më e madhe sesa në 16 Mars dhe shumë herë më e madhe sesa në 16 Shkurt.

Mirela Milori: Po thuhet se po përsërisni vetveten…

Enkelejd Alibeaj: Për t’u hequr kuriozitetin protesta do të ketë./abcnews.al

IMG_6657-1280x853.jpg
G. P.15:36 | 29/03/2019

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, në një deklaratë për media pasi bëri një përmbledhje të raportit më të fundit të Departamentit Amerikan të Shtetit për Shqipërinë, theksoi se arsyeja e vetme e përkeqësimit të situatës është kreu i qeverisë Rama.

“Edi Rama dhe Qeveria e tij kriminale arriti ta klasifikojnë Shqipërinë si prodhues dhe eksportues të sasive domethënëse të marijuanës, kryesisht për përdorim evropian dhe ta kthejë vendin tonë në një vend tranzit për heroinën dhe kokainën afgane, duke shërbyer si një portë kyçe për shpërndarjen e heroinës nëpër Evropë. Në këtë mënyrë, narkoshteti i instaluar është realiteti i hidhur qe i ofrohet shqiptarëve.

Që Shqipëria të mos shërbejë si bazë për veprimtarinë e organizatave kriminale rajonale, siç thekson Raporti i DASH, është e domosdoshme që të largohet përgjegjësi i kësaj situate. Zgjidhja e vetme e mbetur, është vetëm shembja e domosdoshme e këtij pushteti të kriminalizuar, si burimi kryesor i kësaj pasqyre fatkeqe ku e ka zhytur Shqipërinë sot. Shqiptarët e bashkuar do të fitojnë. Shqipëria nuk meriton të jetë portë kyçe për shpërndarjen e kokainës dhe heroinës nëpër Evropë. Shqipëria meriton të jetë si gjithë Europa dhe ashtu do të jetë”, tha Alibeaj./abcnews.al

alibeaj-1.jpg
G. P.19:48 | 14/02/2019

Dy ditë na ndajnë nga protesta e paralajmëruar e opozitës në kryeqytet. E teksa edhe Ministria e Brendshme ka paralajmëruar se ka informacione që më 16 Shkurt mund të ketë njerëz që krijojnë dhunë, deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, është shprehur se nuk ka asnjë lloj skenari të tillë.

Sipas tij, do të jenë qytetarët që do të përcaktojnë se çfarë do të ndodhë në protestë. Alibeaj theksoi në emisionin “Mbrëmje Ide” nga Mirela Milori se opozita e ka treguar që është europiane dhe demokratike.

“ Nuk ka asnjë lloj skenari konspirativ që mund të kesh dëgjuar apo që mund të ketë hapur ky njeri i kapur në panik e sipër, i cili duhet të rrijë në zyrë, por ikën me bisht ndër shalë. Ne kemi thirrur shqiptarët në tubim. Të shtunën datë 16 ora 11:00 para kryeministrisë. Në këtë protestë me shpresën që shqiptarët do i bashkohen dhe do t’i bashkohen do jenë ata që do marrin fatet në dorë sepse territori, godinat qeveritë janë të tyre. Ata do të përcaktojnë çdo bëjnë. Ne kemi afruar një zgjidhje politike, krijimin e një qeverie tranzitore për të rikthyer të drejtën e votës. Të jenë po qytetarët që përcaktojnë me zgjedhje të lira, pa banda, pa krim, pa administritatë të politiziuar.

Ne e kemi sqaruar, e kemi testuar që është jemi opozita më europiane, më demokratike jo vetëm nga emri. Jo vetëm nga të gjitha protestat e tjera, por edhe për kërkesat tona gjatë gjithë jetës parlamentare. Jemi e vetmja opozitë që ka eksploruar deri në fund mjetet e kontrollit”, u shpreh Alibeaj.

Për Alibeajn, Edi Rama e ka uzurpuar karrigen e kryeministrit. Sipas tij, dosja 339 është prova zyrtare që janë vjedhur mandate, çka e bën këtë qeveri ilegjitime. Kushtet që të zhvillohen zgjedhje të lira sipas deputetit janë dy: qeveri tranzitore dhe jo Edi Rama kryeministër duke mos përjashtuar asnjë emër tjetër, qoftë edhe të Partisë Socialiste.

“Ne kemi thënë këto kushte jo ky kryeministër, një qeveri tranzitore. Kjo është ajo që duhet të garantojë këtë gjë, lirinë e votës, barazinë dhe ndershmërinë. Çdo njeri i cili jep garanci që nuk vjedh votën, që nuk përdor administratën, që nuk përdor policinë, që nuk lejon krimin të afrohet në qendrat e votimit”, u shpreh Alibeaj.

Pa u diskutuar nuk mbeti edhe incidenti i sotëm në parlament, ky Edi Paloka i hodhi bojë në fytyrë kryeministrit Rama. Për Alibeajn, kreu i qeverisë këtë veprim duhet ta presë nga çdo njeri i opozitës.

“Ajo që Edi Paloka ka bërë sot është ajo që bënte çdo shqiptar që ndihet sot i dhunuar, i pashpresë, i gjobitur, shqiptarë që janë detyruar të ikin sot. Kjo qeverisje e ka kthyer këtë vend të pajetueshëm. Nuk ka lidhje fare e dinim apo se dinim. Nga çdo njeri i opozitës ai atë do presë nëse do jetë në në atë karrige të uzurpuar”, tha Alibeaj./abcnews.al

ligjet.jpg
G. P.15:43 | 06/02/2019

Komisioni i ligjeve miratoi me votat e mazhorancës ndryshimet në rregulloren e Kuvendit. Opozita kishte kërkuar shqyrtimin e këtyre ndryshimeve në Këshillin e Rregullores, mandateve dhe imunitetit.

Është këshilli për rregulloren mandatet dhe imunitetin dhe jo komisioni i ligjeve, ai që duhet të votojë ndryshimet në rregullore, sipas opozitës. Kjo edhe për shkak të përfaqësimit të barabartë që ai siguron.

Oerd Bylykbashi: Pra ju i hiqni mundësinë organit që përcakton rregullorja që të bëjë një debat mbi bazë pariteti dhe jo mbi bazë mazhorance.

Fatmir Xhafaj: Nuk është thelbësore sepse e rëndësishme është përmbajtja e projektit.

Besim i kërkoi mazhoranca opozitës, se nuk do të përdorë forcën e kartonave në komision për të miratuar atë që do, por besa e fjalës së dhënë nuk është virtyt i mazhorancës sipas demorkatëve.

Bashkim Fino: Ne nuk duam që ta marrim vendimin me pesë vota, por duam ta marrim bashkarisht sepe është rregullorja jonë.

Enkelejd Alibeaj: Konsensus me kobure në tavolinë për shkak se keni shumicën? Kujt ja hidhni këtë?

E në fund mazhoranca iu kthye pikërisht forcës së kartonit, përmes të cilave rrëzoi propozimin e opozitës për shqyrtim të ndryshimeve të rregullores së Kuvendit, në Këshillin e Rregullores, mandateve dhe imunitetit./abcnews.al

alibeaj.jpg
G. P.12:19 | 05/02/2019

Demokratët nuk kishin dyshime.

“Vendimi për mbajtjen në sistemin e drejtësisë të Donika Prelës është konfirmimi se reforma në drejtësi ka dështuar dhe se për të mbrojtur Edi Ramën nga drejtësia e vërtetë përbuzet dhe poshtërohet edhe Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit”.

Janë këta të fundit, deklaron Alibeaj, ata që theksuan se Prela ka shitur prona me çmim 4 herë më të lartë se i ka blerë dhe se me të ardhurat e deklaruara nuk justifikohet as blerja lirë e disa apartamenteve. E jo vetëm kaq.

“Vëzhguesit Ndërkombëtarë gjetën se bashkëshorti i Donika Prelës ka fshehur të ardhurat, ka punuar në të zezë, duke mos paguar taksat për shumë vjet, duke mashtruar shtetin shqiptar, me dyshimin e fortë të pastrimit të parave nga korrupsioni”.    

Por komisioni i Vettingut nuk i hetoi këto fakte, sipas ish-ministrit të Drejtësisë.

“Por mbajti në sistemin e drejtësisë një prokurore shërbëtore të Edi Ramës, me pasuri te pajustifikuara dhe qe i ka shërbyer krimit, nga Emiljano Shullazi tek banda e Avdylajve dhe deri tek shkatërrimi i dosjes se Saimir Tahirit”. 

Vendim ky i marrë në konflikt interesi, sipas demokratëve.

“Nga verifikimi i kamerave të sigurisë të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Komisioni i Vettingut do të kishte zbuluar se Donika Prela është takuar rregullisht me anëtaren e trupit të saj gjykues, Valbona Sanxhaktari në periudhën Nëntor-Dhjetor”.  

Partia Demokratike ka denoncuar faktin se me firmën e Donika Prelës, si drejtuese e prokurorisë së Durrësit, është liruar nga burgu drejtuesi i bandës së Avdyljave, Astrit Avdyli, në makinë e të cilit u gjet një armë pa leje janarin e vitit që shkoi.

Të gjitha informacione që gjendjen në dosjen 339, sipas Alibeajt, ndaj 16 Shkurti është rasti që të mos pranojmë më një drejtësi që i shërben atij që ka më shumë para dhe më shumë pushtet, përfundoi ai./abcnews.al

IMG_6457-1280x853.jpg
G. P.12:43 | 27/01/2019

Një ditë pas denoncimit të anëtarit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë Bujar Sheshi, si bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit në kohën e diktaturës, kriter ndalues ky për të qënë pjesë e organeve të drejtësisë radhën e ka një institucion i lartë i sigurisë kombëtare, Shërbimi Informativ i Shtetit.

“Partia Demokratike disponon të dhëna se nën drejtimin e njeriut të Edi Ramës në shërbimin sekret, Helidon Bendo, të paktën 9 ish oficerë dhe operativë të Sigurimit të Shtetit janë emëruar në poste shumë të larta drejtuese në kundërshtimin me ligjin e promovimit në detyrë të personave që figurojnë në dokumentacionin e Sigurimit të Shtetit”, tha Alibeaj.

Më tej, ish-ministri i Drejtësisë, Enkelejd Alibeaj, denoncimin e vijoi nominalisht.

  • “Rafail Milo: ish oficer i Sigurimit të Shtetit. Nga inspektor, emërohet Drejtor i Departamentit të Administratës në SHISH. Ka në varësi Drejtorinë Juridike dhe atë Ekonomike.
  • Qerim Dedja: ish oficer i Sigurimit të Shtetit. Nga inspektor, emërohet drejtor i Drejtorisë së Sigurisë.
  • Mevlud Matraku: ish oficer i Sigurimit të Shtetit. Nga inspektor, emërohet Drejtor i Performancës. Bën vlerësimin e të gjitha drejtorive të linjës informative operative.
  • Vladimir Elezi: ish punëtor operativ i Sigurimit të Shtetit. Emërohet Drejtor në SHISH Elbasan.
  • Gëzim Bime: ish oficer i Sigurimit të Shtetit. Nga inspektor, emërohet Drejtor kundër Krimit Ekonomik dhe Korrupsionit
  • Ilir Tafa: ish oficer i Sigurimit të Shtetit. Emërohet Drejtor i Drejtorisë SHISH, në Durrës.  Vëllai Afrim Tafa, ish Drejtor Policie , i implikuar në trafikun e drogës.
  • Sokrat Mite: ish oficer i Sigurimit të Shtetit. Nga inspektor, emërohet zëvendësdrejtor i Departamentit të Kundërzbulimit.
  • Agim Karralli: ish oficer i Sigurimit të Shtetit. Nga inspektor, emërohet Drejtor i Drejtorisë SHISH, Tiranë.
  • Rinald Serhani: ish oficer i Sigurimit të Shtetit, Emërohet Drejtor në SHISH.

Alibeaj nënvizon se për dy emrat e parë, Autoriteti i Dosjeve ka zbuluar dokumentacion të mjaftueshëm që i bën të papërshtatshëm për promovimin në detyrë.

“Ndërsa për 7 të të tjerët,  ka prova të qarta në dojet e tyre personale në SHISH se kanë qenë oficerë të shërbimit sekret të diktaturës”, tha Alibeaj.

Rendi, drejtësia dhe siguria nuk mund të garantohen nga njerëz që dikur kanë torturuar, masakruar dhe izoluar qytetarë, thekson Alibeaj, ndaj largimi i arkitektit të qeverisjes me sigurimin e shtetit, vijon ai, është shërbimi më i mirë që mund t’i bëjmë sot vendit./abcnews.al

enkelejd-alibeaj.jpg
G. P.22:20 | 11/01/2019

Mosdekretimi i Gent Cakajt përveç përplasjes mes Kryeministrit dhe Presidentit të vendit ka hapur një debat të gjërë se cili prej tyre ka të drejtë. Presidenti argumenton se Cakaj nuk ka përvojë politike dhe diplomatike për të qenë Ministër i Jashtëm. Gjithashtu ai shton se Cakaj ka treguar papërgjegjshëmri pasi ka punuar pa certifikatë sigurie. Nga ana tjetër Kryeministri thotë se refuzimi i Presidentit Ilir Meta është antikushtetues.

I ftuar në emisionin “Mbrëmje Ide” nga Mirela Milori, deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj, u shpreh se Kushtetuta i ka përcaktuar qartë rolet e kreut të shtetit dhe kreut të qeverisë. Sipas tij, Presidenti ka të drejtë të refuzojë një dekret.

“Ka një dispozitë në Kushtetutën shqiptare që është neni 98 i Kushtetutës që parashikon ministri emërohet dhe shkarkohet nga Presidenti i Republikës, me propozim të Kryeministrit brenda 7 ditësh. Kush do kupton se cila është kompetenca e njëri dhe tjetrit. Kushtetuta e përcakton qartë që kompetenca e kryeministrit është ajo e propozimit dhe Presidenti është ai që emëron. Në këtë situatë unë mendoj që marrëdhëniet janë të qarta. Presidenti i Republikës ka të gjitha alternativat e mundshme kur i vjen një propozim nga Kryeministri, ta dekretojë, të heshtë ose ta refuzojë. Ç’do të ndodhte nëse Kryeministri i vendit në një moment destabilizimi çon për propozim Presidentit një shtetas shqiptar 12-vjeçar. Kjo është jashtë çdo lloj logjike. Ta kalojmë situatën mendore. Po sikur të propozojë një shtetas shqiptar mbi 18 vjeç, por që është i dënuar penalisht. Kushti i vetëm që Kushtetuta parashikon për zgjedhjen si ministër është që do duhet në aspektin ligjor do duhet të ketë cilësinë e deputetit, duhet të jetë shqiptar, madhor, ka dhe një sërë kriteresh të tjera. Presidenti ka të drejtë të refuzojë një dekret”.

Përsa i përket kërkesës që Ilir Meta bëri ndaj Kuvendit për ngritjen e një komisioni hetimor për të vlerësuar si ka vepruar DSIK-ja me rastin Cakaj, Alibeaj tha se është e drejta e tij që t’ia kërkojë parlamentit këtë gjë.

“Formalisht jo sepse të drejtën për të ngritur një komision parlamentar sipas Kushtetutës i takon Parlamentit, por Presidenti në pozicionin që ka si kryetar i shtetit, si funksionar që ka kompetenca për të marrë informacion, por edhe për të dhënë orientime ai ka kryer që për atë çështje kur Presidenti ka informacione, por i ka duart e lidhura, ai ka kërkuar publikisht dhe jo vetëm, Kuvendit në këtë rast që të ngrejë një komision hetimor për të verifikuar këtë lloj veprimtarie të një nga institucionet më të rëndësishme siç është DSIK-ja”.

Alibeaj mendon se çdo gjë është në dorë të Kryeministrit, por e këshillon që nëse vazhdon të përplaset me Presidentin do të ketë pasoja.

“Unë besoj se gjithçka është në dorë të Kryeministrit për aq sa mund të ketë në dorë me thënë të drejtën. Interesin për të qeverisur gjithmonë e ka Kryeministri. Siç ka privilegjin për të qeverisur ka dhe detyrimin për një qeverisje serioze dhe nëse do vazhdojë të përplasë kokën me Presidenti e Republikës e sigurtë që do ta thyejë kokën sepse gjithkush do e kuptojë se nëse ky vend është i paqeverisshëm faji, gabimi, neglizhenca, mosserioziteti i takon kryeministrit. Ai është përgjegjës përballë publikut”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono