Endrit Vejsiu

endrit-vejsiu.jpg
ad min13:52 | 18/10/2019

Gjykata e Lezhës liroi nga burgu Endrit Vejsiun, vëllain e moderatores Alketa Vejsiu, i cili u arrestua një vit më parë me 4 mina me telekomandë dhe 3 kilogramë lëndë narkotike.

Endrit Vejsiu u dënua me 6 vite burg për dy vepra penale “Prodhim dhe shitje e lëndëve narkotike” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe municionit”.

Vejsiu përfitoi nga gjykimi i shkurtuar dhe dënimi i shkon në 4 vite heqje lirie, të cilat sipas gjykatës ai do t’i shlyejë pjesën e mbetur të dënimit me shërbim prove për një periudhë kohore prej 5 vitesh dhe jo pas hekurave.

Vendimi u dha nga trupa gjykuese e kryesuar nga Artan Hajredinaj. Endrit Vejsiu u kap në Lezhë më 30 Shtator të vitit 2018 në rrugën Milot-Lezhë. Në automjetin e tij u gjetën të fshehura 4 mina me telekomandë dhe 3 kilogramë kanabis.

Nga hetimet e prokurorisë, Vejsiu rezulton se ka shërbyer si korrier i një personi tjetër, që kishte si synim të trakonte katër mina nga porti i Shëngjinit në drejtim të Italisë./ABC News Albania

OPERACIONI-LEZHE-MBULIM_aBC-M2-T1.mpg_snapshot_01.00.jpg
ad min12:32 | 30/09/2018

Një 29 vjeçar nga Tirana u kap me mina me telekomandë në Lezhë. Në një deklaratë publike të drejtorit të Policisë së Lezhës Ferdinand Mara, thuhet se Endrit Vejsiu, 29 vjeç, nga Tirana u kap pasi në aksin rrugor Milot – Lezhë, në kryqëzimin e Shënkollit, në mjetin e tij tip ‘Opel’ në një gomë rezervë në bagazh, u gjetën të fshehura 4 mina me telekomandë.

Ato ishin të paketuara me nga dy cilindra materiali të ngurtë të mbështjellë me natriban, të dyshuara lëndë plasëse e llojit TNT. Gjithashtu u gjetën edhe rreth 3 kilogramë lëndë e dyshuar narkotike kanabis sativa, e paketuar gati për shitje. Gjithashtu u arrestua personi në kërkim Gentjan alias Gazmir Elezi, 32 vjeç, për tentativë vrasje. Gjatë operacionit janë kontrolluar banesa e biznese dhe u shoqëruan 15 persona me precedentë penalë.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono