emri

MBULIM-ZAEV-TSIPRAS.mpg_snapshot_00.23-1280x720.jpg
G. P.10:48 | 20/10/2018

Kryeministri grek Aleksis Tsipras uroi kryeministrin Zaev për hapjen e rrugës së ndryshimeve kushtetuese ku parashikohet zgjidhja e përplasjeve shumë vjeçare mes Greqisë dhe Maqedonisë.
Me anë të një mesazhi në Tuiter ai shkruan: “Urime miku im Zoran Zaev ! Vota e sotme është një hap i madh drejt suksesit tonë të përbashkët. Një hap shumë i rëndësishëm drejt të ardhmes paqësore dhe prosperuese për qytetarët tanë”./abcnews.al

Zoran-Zaev.jpg
G. P.10:18 | 20/10/2018

Mazhoranca qeverisëse në Maqedoni i ka gjetur votat shtesë dhe përmes një votimi i ka hapur rrugë miratimit të ndryshimeve kushtetuese. Ndërkohë, partia VMRO-DPMNE ka përjashtuar nga radhët e saj 7 deputetë që thuhet se ofruan votat e tyre për marrëveshjen e Prespës. Opozita ka aluduar se ligjvënësve të saj u janë ofruar miliona euro për të dhënë votën.

Kuvendi i Maqedonisë me 80 vota “për” ka votuar propozimin për hapjen e procedurës për ndryshime kushtetuese ashtu siç parasheh Marrëveshja e Prespës. Kanë votuar të gjithë deputetët e shumicës parlamentare, si dhe tetë deputetë të opozitës. Koordinatori i Grupit parlamentar të VMRO-DPMNE-së Dragan Danev kërkoi votim individual që në fakt konfirmoi votimin paraprak.

Talat Xhaferi, kryetar i Kuvendit të Maqedonisë: “Nga votat e numëruara individuale konfirmohet votimi paraprak, 80 vota “për” dhe 39 “kundër’ dhe konstatoj se Kuvendi miratoi vendimin për qasjen e ndryshimeve në Kushtetutë”.

VMRO-DPMNE-ja ndërkohë, ka përjashtuar nga partia shtatë deputetët që kanë votuar për ndryshimet kushtetuese informoi lider i partisë Hristijan Mickoski duke e quajtur ditën e djeshme “e premte e zezë”.

Hristijan Mickoski: “Ata shtatë deputetë të VMRO-DPMNE-së që vepruan në kundërshtim me qëndrimin partiak dhe vullnetin e qytetarëve e që ishte edhe qëndrim partiak i Komitetit Ekzekutiv dhe atij qendror dhe në koordinim me grupin parlamentar më dëshpëruan mua, por edhe partinë e atdheun dhe duhet që të jetojnë me këtë”.

Ndërkaq kryeministri Zaev ka theksuar se deputetët që votuan pro ndryshimeve kushtetuese do ta kenë mbështetjen institucionale dhe se nuk duhet të frikësohen për sigurinë e tyre.

Zoran Zaev: “Institucionet do të veprojnë sipas ligjit dhe është siguruar garanca e votës së tyre si deputetë, atyre personalisht dhe familjeve të tyre dhe institucionet janë të gatshme të reagojnë menjëherë konform ligjit nda cdo kërcënimi që do të vijë. Maqedonia gjendet para një vendimi serioz dhe ne do të reagojmë”.

Në Kuvendin e Maqedonië gjatë të premtes ka pasur situata të paparashikueshme, ku disponimi ndryshohej nga çasti në çast. Opinioni ishte cak i zërave dhe spekulimeve të ndryshme. Nga opozita akuzuan se janë dhënë shuma të majme parash me qëllim që deputetët e tyre t’i votojnë ndryshimet kushtetuese. Nga mazhoranca këto informata janë përgënjeshtruar duke paralajmëruar edhe kallëzime përkatëse.

“Një deputeti i janë ofruar 1 milion euro të votojë për Marrëveshjen dhe kjo është refuzuar, një tjetri i janë ofruar dy millionë euro, të tretit 250 mijë euro dhe të gjithë janë refuzuar sepse dinjiteti nuk ka çmim”.

“Ashpër i përgënjeshtrojmë gënjeshtrat se përfaqësues të mazhorancës kanë bërë presione dhe se deputetëve u janë ofruar para, se dikush është kërcënuar e shantazhuar. Për këto gënjeshtra do të dorëzojmë kallëzime përkatëse”.

Në fakt, votimi i mbrëmshëm ishte vetëm faza e parë ku do të pasojnë edhe të tjera deri në kompletimin e procesit. Qeveria do të intervenojë me katër amendamente në Kushtetutë. Vijon afati prej 15 ditëve për dorëzimin e amendamenteve, por sipas kryeministrit Zaev, nëse përfundohet më herët atëherë edhe parlamenti grek më herët do ta ratifikojë vendimin./abcnews.al

MBULIM-MAQEDONIA-NATO-BISEDIMET.mpg_snapshot_00.31-1280x720.jpg
G. P.11:20 | 18/10/2018

Maqedonia që sot nis zyrtarisht bisedimet për anëtarësim në NATO. Bisedat aderuese të enjten dhe të premten do të zhvillohen në dy sesione. E para do të përfshijë çështjet politike dhe të mbrojtjes, për përmbushje të kushteve për anëtarësim. Ndërsa e dyta përfshin çështje të lidhura me resurset, sigurinë, aspektet juridike si dhe kontributin e Maqedonisë në buxhetin e përbashkët të Aleancës. Në këtë fazë të bisedimeve do të konfirmohet edhe korniza kohore për kompletimin e tyre. Megjithatë një tjetër pengesë për anëtarësimin e plotë mbete çështja e emrit. Greqia mund të bllokojë hyrjen në NATO nëse nuk implementohet marrëveshja e Prespës, e cila këto ditë po diskutohet në kuvendin e Shkupit./abcnews.al

KONFERENCA-VUCIC-IDRO.mpg_snapshot_00.36-1280x720.jpg
ent ela10:33 | 05/10/2018

Në një deklaratë për mediat presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç u shpreh se mbështeste marrëveshjen e arritur mes Shkupit dhe Athinës për çështjen e emrit të Maqedonisë. Ai shtoi se populli maqedonas dha një mesazh të qartë.

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç u shpreh në mbështetje të marrëveshjes mes Shkupit dhe Athinës, duke shtuar se nuk e nënvlerëson popullin në Maqedoni i cili sipas tij, ka dërguar mesazh të qartë.

Vuçiç theksoi se sipas tij marrëveshja është e mirë dhe shumë e rëndësishme për popullin e dy vendeve. Ai shtoi se Beogradi nuk përzihet në punët e brendshme të një shteti tjetër.

Por Vuçiç tha se nuk është i verbër për të mos parë se çfarë po ndodh dhe se cili është mesazhi i popullit: “Populli në Maqedoni mori një vendim të qartë dhe nuk do ta injoroj atë si disa të tjerë”, tha ai.

Në fund të deklaratës kreu i shtetit serb i uroi sukses Maqedonisë dhe Greqisë, pasi sipas tij janë dy popuj vëllezër. /abcnews.al

vota.png
G. P.22:20 | 30/09/2018

Deri më tani janë numëruar rreth 88.5% e votave të referendumit për çështjen e emrit dhe anëtarësimin në NATO në Maqedoni, i cili është karakterizuar nga një pjesëmarrje relativisht e ulët. Pro, deri me tani rezultojnë të kenë 91.33%, ndërsa kundra rezulton se kanë votuar 5.76%.

Qendrat e votimit janë mbyllur në orën 19 të së dielës dhe sipas të dhënave të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, pjesëmarrja ishte mbi 36.27 për qind, kuotë që e përkthyer në shifra i bie 672 mijë e 688 qytetarë nga mbi 1 milion e 800 mijë me të drejtë vote. Procesi është zhvilluar nën monitorimin e 12 mijë vëzhguesve vendas dhe 493 të huaj dhe gjatë tij janë regjistruar rreth 20 incidente, të cilat gjithsesi nuk kanë ndikuar në ecurinë e votimeve.

Nga të dhënat zyrtare rezulton se shumica e incidentëve u verifikuan gjatë paradites, ndërsa 6 prej tyre në orët e pasdites. Një orë pas mbylljes së pikave të votimit ka ardhur reagimi i kryeministrit Zoran Zaev, i cili e ka cilësuar referendumin “të suksesshëm”, pavarësisht pjesëmarrjes së ulët. Duke theksuar se respekton tërësisht vullnetin e qytetarëve, Zaev ka nënvizuar se çështja do t’i kalojë Kuvendit.

“Dhe nëse Kuvendi nuk e zgjidh, atëhere vendi do të shkojë në zgjedhje të parakohshme”, ka paralajmëruar kryeministri.

Në të njëjtën linjë, aleati i tij shqiptar Ali Ahmeti ka nënvizuar se qytetarët ia deleguan vendimmarrjen Kuvendit, por ka kundërshtuar opsionin e zgjedhjeve. Paralelisht, një grup qytetarësh janë mbledhur para selisë së Kuvendit për të protestuar kundër marrëveshjes me Greqinë, e nënshkruar në muajin qershor në Prespë.

Përmes një podiumi të vendosur përpara hyrjes së Parlamentit, qytetarët kanë kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Zaev.

Për të parandaluar një përshkallëzim eventual të situatës, një kordon me agjentë policie është vendosur përpara hyrjes së godinës. Kryetari i partisë opozitare VMRO-DPMNE, Hristjan Miçkoski ka deklaruar se, rezultati i referendumit tregon se qytetarët hodhën poshtë marrëveshjen e turpshme dhe nuk lejuan ndryshimin e emrit dhe identitetit./abcnews.al

referendumi.jpg
G. P.19:09 | 30/09/2018

Në orën 19:00 në Maqedoni janë mbyllur qendrat zgjedhore të ngritura për referendumin e emrit kushtetues, që rrjedh nga marrëveshja me Greqinë.

Pavarësisht pritshmërive, pjesëmarrja në procesin e votimit ka qenë relativisht e ulët. Në komunikimin e fundit me mediat Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve bëri të ditur se deri në orën 18:30 kishin votuar vetëm 34 për qind e popullsisë, kuotë që e përkthyer në shifra i bie 519 mijë qytetarë nga mbi 1 milion e 800 mijë me të drejtë vote.

Në mënyrë që referendumi të konsiderohet i vlefshëm duhet që në votim të kenë marrë pjesë mbi 50 për qind e qytetarëve. Procesi u krye nën monitorimin e rreth 12 mijë vëzhguesve vendas dhe 493 të huaj dhe kaloi pa incidente.

Komunat me numrin më të lartë të votuesve ishin ajo e Sarajit, ajo e Qendrës dhe e Karposhit. Në komunat me shumicë shqiptare pjesëmarrja ishte lehtësisht më e ulët. Deri në orën 15, ajo ishte 36% në Tetovë, 20 për qind në Gostivar, 22 për qind në Kumanovë dhe 20 për qind në Strugë./abcnews.al

lideret-1280x674.jpg
G. P.15:50 | 30/09/2018

Liderët e partive politike në Maqedoni pas votimit në referendumin për emrin kanë bërë thirrje për pjesëmarrje massive. Ndërsa shprehën siguri se nga 1 Tetori vendi do të jetë më afër Bashkimit Evropian.

“Sot është festë e vërtetë. Unë pres që përmes masivitetit në votime, me pjesëmarrjen e madhe, edhe njëherë të konfirmohet uniteti multietnik i qytetarëve tanë dhe uniteti i përgjithshëm politik i qytetarëve pa dallim përkartësie politike. Unë besoj se një shumicë e madhe e qytetarëve do të votojnë “Po” pasi më shumë se 80 për qind e qytetarëve janë për NATO-n dhe BE-në. Unë besoj se kjo shumicë dërrmuese si në çdo demokraci, do të jetë një udhërrëfyes i saktë, për ne politikanët dhe për Kuvendin që t’i ndjek dëshirat e qytetarëve. Kuvendi do të votojë për këtë dëshirë të tyre, pasi atje konfirmohet e ardhmja jonë”, u shpreh Zoran Zaev.

“Unë do doja në radhë të parë që ky proces të jetë i qetë, të jetë konform standardeve demokratike. Ky është një moment historik për vendin tonë dhe besoj që këtij momenti të rëndësishëm me qetësinë qytetarët edhe t’i përgjigjen. Sigurisht që e drejta e tyre është të shprehin bindjet e tyre. Unë pres që qytetarët të vendosin në këtë referendum për të ardhmen e tyre. Ner të gjithë jemi angazhuar që nga 1 Tetori Maqedonia të jetë pranë vendeve ku aspirojmë ne pranë BE-së”, u shpreh kreu i BDI-së, ali Ahmeti.

“Ditë e qetë, pa probleme. Ditë feste dhe besoj plotësisht në përhgjigjen masive të qytetarëve të Maqedonisë në lidhje me referendumin”, tha Menduh Thaçi, kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare./abcnews.al

MAQEDONI-KUVENDI-1280x720.jpg
G. P.12:03 | 29/09/2018

Maqedonia do të votojë të dielën në referendumin për çështjen e emrit, në një moment që konsiderohet historik për vendin pas arritjes së marrëveshjes me Greqinë. Ndërkohë vëmendja e gjithë botës do të jetë pikërisht tek pjesëmarrja në votim dhe tek rezultati.

E gjithë bota i ka kthyer sytë nga Maqedonia duke pritur në ankth për atë që do të ndodhë pas mbajtjes së referendumit për emrin e ri të shtetit. Pas vizitave të krerëve më të lartë shtetërorë europianë dhe amerikanë tashmë gjithçka është në dorë të votuesve maqedonas të cilët janë ndarë në dy grupe të mëdha. Forcat politike qeverisëse ku përfshihen edhe partitë shqiptare të cilat inkurajohen nga perëndimi dhe ultranacionalitët të cilët mbështeten dhe ka të dhëna edhe se po financohen fort nga Rusia. Lufta përgjithësisht është përqendruar në propagandën që bëjnë të dy krahët. Ata që kërkojnë “po-në” në referendumin e së dielës kanë hedhur akuza se kundërshtarët e linjës euroantlantike për këtë vend, kanë bombarduar opinionin me fake neës nëpërmjet portale të ngritura enkas për këtë fushatë dhe të financuar nga qarqe ruse.

E gjithë vëmendja botërore për këtë referendum është përkthyer në rreth 12 mijë vëzhgues vendas dhe 320 vëzhgues të huaj, të cilët janë akredituar për ta ndjekur procesin. Maqedonia ka një elektorat prej 1.8 milionë votuesish; një shifër kjo që ka qenë e dabatueshme prej vitesh, pasi vendi ka pak mbi dy milionë banorë. Censusi i fundit është bërë në vitin 2002; ai i vitit 2011 dështoi për shkak të ndërhyrjes së politikës, lidhur me të cilin po zhvillohet një proces gjyqësor.

Partitë në pushtet kanë mbajtur takime me qytetarë por jo mitingje të mëdha dhe janë angazhuar në një fushatë mediatike ku kanë shpalosur përparësitë e marrëveshjes me Greqinë për çështjen e emrit, për çka duhet të vendosin votuesit në referendum.
Edhe partitë shqiptare të cilat nuk janë pjesë e qeverisë, si Aleanca për Shqiptarët, e njëri krah i Lëvizjes “Besa” janë hedhur në fushatë duke u bërë thirrje shqiptarëve që të dalin në referndum dhe të votojnë pro pyetjes së shtruar aty.

Megjithatë opozita shqiptare, e vogël në numër, me vetëm 4 deputetë në parlament nga 120 vende gjithsej, kërkon që pas referendumit kur të fillojë procesi i ndryshimeve kushtetuese, shqiptarët e Maqedonisë të figurojnë si element kushtetues në preambulë e jo siç është aktualisht: “pjesëtarë të një komuniteti që përbën të paktën 20 për qind të popullatës së vendit”.  Nga ana tjetër, kundërshtarët e referendumit kanë dërguar mesazhe për injorimin apo bojkotin e tij sepse preken, sipas tyre, interesat kombëtare dhe vetë identiteti dhe gjuha maqedonase.
Partia më e madhe opozitare VMRO-DPMNE, ndonëse nuk ka bërë thirrje direkte zyrtare për bojkotin e referendumit, siç duket për shkak të mosmarrëveshjeve brenda strukturave drejtuese, i ka bërë me dije qoftë përmes medias apo rrjeteve sociale përkrahësve të saj se nuk duhet dalë në referendum për shkak të arsyeve të lartpërmendura.

Ndërkohë, presidenti Gjorgje Ivanov, i cili e ka kundërshtuar marrëveshjen me Greqinë për emrin, bëri thirrje të hapur nga podium i Asamblesë së Kombeve të Bashkuara ku mbajti një fjalim, për bojkotin e referendumit.
Sipas tij, Greqia do të ketë një pozitë superiore dhe mbikqyrëse ndaj ndryshimeve që duhet të pasojnë në Repubikën e Maqedonisë si rezultat i Marrëveshjes së Prespës. Nga ana tjetër, komuniteti ndërkombëtar pret një rezultat të suksesshëm në referendum. Drejtues e zyrtarë të lartë perëndimorë qëndruan në javët e fundit në Shkup për të bindur kundërshtarët e referendumit se ndryshimi i emrit të Maqedonisë ishte kushti i vetëm për integrimin e vendit në NATO dhe BE.

Në referendum duhet të dalë më tepër se gjysma e elektoratit që i bie pak mbi 900 mijë dhe një votë më tepër se gjysma e tyre të deklarohen pro pyetjes: “A jeni për anëtarësimin e vendit në NATO dhe BE duke pranuar marrëveshjen midis Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë?”, që referendumi të shpallet i suksesshëm./abcnews.al

ZAEV-NDRYSHIMET-KUSHTETUESE_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
G. P.11:46 | 28/09/2018

Në një intervistë për mediat vendase kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev u shpreh se ndryshimet kushtetuese do të bëhen pas referendumit për çështjen e emrit. Ai u shpreh i bindur se marrëveshja me Greqinë do të marrë mbështetjen e të gjithë deputetëve në parlament.

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev deklaroi se Marrëveshja me Greqinë do të gjejë mbështetjen e plotë të të gjithë deputetëve, pas rezultatit të referendumit për emrin në 30 shtator. Kreu i ekzekutivit u shpreh se respektimi i vendimit të qytetarëve është detyrim në demokraci. Ai madje u shpreh i bindur se do të ketë minimalisht 80 vota në parlament për marrëveshjen me Athinën. Zaev u shpreh i kënaqur që shqiptarët kanë qenë përkrah tij gjatë proceseve të rëndësishme. Madje ai tha se me Marrëveshjen me Greqinë, gjuha shqipe dhe identiteti shqiptar janë të mbrojtur.

Ai theksoi se nëse do të bëhej fjalë për rrezikimin e identitetit shqiptar, apo të kujtdo tjetër prej bashkësive më të vogla etnike, do e mbronte njësoj si kishte mbrojtur gjuhën dhe identitetin maqedonas. Nuk po kundërshtohet dhe as nuk do të kundërshtohet në të ardhmen, as identiteti shqiptar e as gjuha shqipe, theksoi Zaev. Kryeministri u shpreh për pjesëmarrjen referendumin e 30 shtatorit për çështjen e emrit dhe se rezultati do të jetë pozitiv.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono