emra

andi-dr-tirane.png
R D19:01 | 14/01/2020

Abcnews.al ka zbardhur emrat e ish-zyrtarëve vendorë, arkitektëve dhe ndërtuesve të arrestuar mbrëmjen e sotme në Tiranë dhe Vorë.  Prokurorët e Tiranës, Erjon Imeraj dhe Alket Mersini kanë prerë flete-arrestet ndërsa kanë nisur arrestimet nga policia, ku mes tyre janë Fatbardh Plaku ish-kryetar i komunës Farke dhe Besnik Fuçia ish-kryetar i komunës Kashar.

Hetimet e nisura nga Prokuroria e Tiranës në bashkëpunim me Policinë e Shtetit sollën arrestimin e mbi 27 personave. Burimet thanë se janë evidentuar shkelje që klasifikohen si shpërdorim detyre sipas nenit 248 i Kodit Penal. Për këtë vepër penale kanë përfunduar në burg, drejtues teknik, inxhinierë, deri tek ish-kryetar i komunës Farke, Fatbardh Plaku, ish-kreu i komunës Kashar Besnik Fuçia, Faik Fejzo etj.

Hetimet nisen pas termetit të 26 nentorit 2019 ku shumë objekte në Tiranë dhe Vorë u dëmtuan rëndë. Dëmtimet e evidentuara në banesa i kanë bërë ato të pabanueshme, ku dhjetera qytetare kane mbetur pa banese. Cilësia jo e duhur në ndertim, mungesa e kontrollit gjatë kolaudimit të objekteve, ndërhyrjet e padrejta në strukturë, janë disa nga shkeljet e konstatura në ish-Komunën e Farkës, Kasharit, Bashkinë e Vorës dhe lagjet e Tiranës Kombinat, Liqeni i Thatë, etj.

Theksojmë se në total janë prerë nga prokuroria 38 urdhër-arreste, ndërsa gazetari i Abc News, And Qosja ka siguruar emrat e 27 personave që janë arrestuar deri më tani. Ata po mbahen në Drejtorinë e Policisë së Tiranes, ndërsa po punohet për kapjen e personave të tjerë. /abcnews.al

Emrat e personave të arrestuar:

1. Fatbardh Plaku ish-kreu i Komunës Farkë
2. Besnik Fuçia, ish-kreu i Komunës Kashar
3. Luan Beta, ish-kreu i Urbanistikës, Vorë
4. Stela Maze, arkitekte
5. Anila Harxhi, arkitekte
6. Merita Kushi
7. Bukurije Halili
8. Ali Dyrmishi
9. Vjollca Hoxholli
10. Gerti Çalliku
11. Jani Ikonomi
12. Qirjako Gjergo
13. Sherbet Shehi
14. Naim Shehi
15. Ermir Çina
16. Adhurim Qehajaj
17. Gëzim Shkalla
18. Pëllumb Fortuzi
19. Xhevahir Doda
20. Reis Muça
21. Hekri Disha
22. Agim Eski
23. Faik Fejzo

24. Zhaneta Tagani
25. Muhamed Felahi
26. Ndoc Pepkola
27. Hekri Disho

 

Year-in-search-2019-1280x771.jpg
So Nila11:59 | 04/01/2020

Revista prestigjioze Forbes ka publikuar listës e 10 personazheve VIP më të kërkuar në motorin e kërkimit Google të vitit që sapo lamë pas.

Pjesë e listës janë emra të njohur të cilët gjatë 2019-ës kanë shkaktuar bujë të madhe mediatike për shkak të skandaleve apo ngjarjeve që kanë marrë vëmendjen e publikut online./abcnews.al

RENDITJA:

1) Antonio Brown

 

2) Jussie Smollett

 

3) James Charles

 

 

4) Kevin Hart

 

5) R. Kelly

 

6) 21 Savage

 

 

7) Lori Loughlin

 

 

8) Jordyn Woods

 

9) Bryce Harper

 

 

10) Robert Kraft

 

flickr.jpg
ad min08:57 | 23/05/2019

Emri “Emma” është një emër që mbizotëron në shtetet e Bregut Perëndimor të Shteteve të Bashkuara, ndërsa emri “Liam” në ato të Midwest-it Amerikan.

Në pjesën juglindore të Shteteve të Bashkuara, prindërit preferojnë emrin Uilliam për djemtë dhe Ava për vajzat, sipas Administratës së Sigurimeve Shoqërore, që përpiloi një listë me emrat më të përhapur të foshnjeve për vitin 2018.

Në krye të listës në mbarë vendin janë emri “Liam” për djemtë (për të dytin vit me radhë) dhe “Emma” për vajzat (për 5 vjet rresht). Emrat “Noe” dhe “Olivia” vijnë në vendin e dytë.

Ndërsa vënia e emrit të një fëmije mund të duket si një nga vendimet më personale që një person mund të bëjë, kjo zgjedhje shpesh është e ndikuar shumë nga faktorë të jashtëm.

“Emrat kanë më shumë kuptim për prindërit sesa për fëmijët,” tha për Zërin e Amerikës Jonah Berger, profesor marketingu në Wharton School të Universitetit të Pensilvanisë.

Bota e sotme e ngopur me mediat digjitale do të thotë që prindërit e rinj kanë akses tek një numër shumë më i madh emrash, nga sa kanë patur prindërit kurrë më parë. Prindërit mund të ndikohen nga njerëz të famshëm, apo personazhe nga filma dhe shfaqje televizive.

Për shembull, emri “Arya”, një person i dashur në serinë televizive “Game of Thrones”, renditet i 119-i në listë, para emrave tradicionalë si “Angela” (264), “Jennifer” (345) dhe ” Alexis “(179).

“Khaleesi”, një tjetër personazh – ikonë i serialit, ishte emri më i njohur i 549 për vajzat e porsalindura në vitin 2018, duke ia kaluar emrave si “Liza” (891), “Christine” (926) dhe “Anne” (599).

“Gjithnjë e më shumë, prindërit mund të mendojnë se dëshirojnë – dhe janë në gjendje të bëjnë zgjedhjet e tyre për emrin e fëmijëve, si shprehje e ndjenjës së individualitetit dhe dëshirës për t’i dhënë një tipar unik tek fëmijëve të tyre “, thotë sociologia Jane Pilcher, në Universitetin e Nottinghamit në Angli.

Ajo i referohet emrave të njerëzve si “kafshë pune”, sepse ato mund të zbulojnë informacione të rëndësishme për një person. Por kjo gjithashtu mund të ketë anën e vet negative, thotë sociologia.

“Emri mund të na tregojë për seksin dhe gjininë e një personi, përkatësinë etnike, kombësinë, si dhe klasën shoqërore “, thotë Jane Pilcher. “Për fat të keq, këto identitete sociale janë secili të lidhura me diskriminimin dhe pabarazinë. Pra, emri mund të ndikojë shumë në përvojat dhe mundësitë e një personi “.

Një studim i vitit 2012 zbuloi se kur fakulteti i shkencës nga universitetet kërkimore i dha aplikime identike për një pozicion si menaxher të laboratorit, kandidatët me emrin “John” vlerësoheshin më shumë se kandidatët me emrin “Jennifer”.

Emri i një personi shpesh pasqyron kulturën nga ia vjen dhe është një tregues për vendin dhe kohën kur kanë jetuar, si dhe të tendencave kryesore sociale në kohën kur ata kanë lindur.

Studiuesi Berger i Universitetit të Pensilvanisë zbuloi se emrat që fillonin me “K” u bënë më të përhapura pasi uragani Katrina shkaktoi dëme katastrofike në New Orleans në vitin 2005. Prindërit e dëgjuan emrin në lajme kaq shpesh, saqë ai u bë më tërheqës.

“Dëgjimi i një emri më shpesh i bën njerëzit ta pëlqejnë më shumë, por nëse diçka është shumë popullore, njerëzit e shmangin atë”, thotë Berger. Pra, në fund të fundit, prindërit kërkojnë komoditetin e familjaritetit, ndërkohë që kërkojnë gjithashtu një emër që dallohet nga të tjerët.

Në Britani, Meghan Markle dhe bashkëshorti i saj, Princi Harry, kohët e fundit e quajtën djalin e tyre Archie, një emër që u rendit në vendin 992 në Shtetet e Bashkuara në vitin 2018. Mbetet të shihet nëse ky emër i përdorur nga familja mbretërore mbretërore do të ndikojë tek popullaritet i emrit Archi në Shtetet e Bashkuara gjatë vitit 2019./VOA

ked-konstituim-1280x660.jpg
ad min15:44 | 19/03/2018

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi është mbledhur për herë të parë, ditën e hënë të 19 Marsit, mbi tre muaj pas përzgjedhjes së 9 anëtarëve me short nga Kuvendi i Shqipërisë. Nëntë anëtarët e KED, të zgjedhur me short më 7 Dhjetor 2017, u mblodhën në ambientet e Gjykatës së Lartë, institucioni i ngarkuar me ligj për akomodimin e KED. Në rendin e ditës, përpos konstituimit, Këshilli ngriti një grup pune për hartimin e rregulloreve për funksionimin e tij, si ngarkohet nga ligji.

Me kërkesë të kryetarit të këtij institucioni, Artan Broci i përzgjedhur nga rradhët e Gjykatës së Lartë, mbledhja u zhvillua në prani të Avokatit të Popullit, Erinda Ballanca, përfaqësues të komisionit të ligjeve, Ulsi Manja dhe Enkelejd Alibeaj, përfaqësuesit të presidencës,

Bledar Dervishaj dhe atij të Kuvendit, Genc Gjonçaj.
Marrja në dorëzim e kandidaturave për tre vakancat në Gjykatën Kushtetuese, dy të shpallura nga Presidenti dhe një nga Kuvendi ishte gjithashtu në rendin e ditës se mbledhejs se KED. Por lista me kandidatët nga Kuvendi, pritet ende të publikohet nga ky institucion, edhe pse afati përfundimtar për publikimin dhe dorëzimin e tyre ka përfunduar që në 15 Mars.

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi:

Kryetari nga Gjykata e Lartë: Artan Broci

ZV.Kryetari nga Gjykata Kushtetuese: Vitore Tusha

Anëtari nga Gjykata Kushtetuese: Altina Xhoxhaj

Anëtari nga Prokuroria e Përgjithshme: Rovena Gashi

Anëtari Prokuror i Apelit: Gentian Ternova, Fatjona Memçaj

Anëtari Gjyqtar i Apelit: Enton Dhimitri: Fatos Qato

Anëtari nga Gjykata Administrative: Ahmet Jangulli

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono