emigrantet

greqia-marreveshja-1280x712.jpg
nev ila20:55 | 10/08/2019

Greqia ka kërkuar ndërhyrjen e BE-së për të detyruar Turqinë të zbatojë pjesën e saj të marrëveshjes për riatdhesimin e emigrantëve. Athina zyrtare ka deklaruar se ishujt helenë po përballen sërish me flukse emigrantësh dhe nuk kanë kapacitete për t’i përballuar ato.

Greqia do të kërkojë një përfshirje më aktive të Bashkimit Europian në zbatimin e marrëveshjes me Turqinë për rikthimin e emigrantëve dhe refugjatëve që nuk përmbushin kushtet për azil.

Në ditët e fundit ka patur sërish një rritje të fluksit dhe autoritetet lokale në ishujt kufitarë me Turqinë ankohen se nuk kanë kapacitete të mjaftueshme për të akomoduar qindra njerëzit që mbërrijnë nga brigjet turke.

Situata paraqitet më dramatike në një nga kampet e ishullit Lesvos. Aty janë akomoduar 7.500 persona, në një kohë kur kampi ka mjedise të mjaftueshme për vetëm 3.000. Ndërkohë, sipas gazetës franceze “Le Figaro”, në Lesvos numri i emigrantëve është më i madh se ai i turistëve.

Kushtet e këqija të jetesës dhe pritja me vite për të marrë përgjigjen e aplikimit të tyre, kanë shkaktuar mjaft herë incidente të dhunshme, ndërsa nuk kanë munguar edhe përplasjet e provokuara nga grupime ekstremiste vendase. Në jo pak raste rruga e refugjatëve për të mbërritur në një ishull grek, mbart shumë rreziqe, madje edhe vdekjeprurëse.

Tragjedia e fundit ndodhi në mesin e qershorit kur shtatë refugjatë, mes të cilëve dy fëmijë, humbën jetën kur skafi që po i sillte në Greqi u mbyt në afërsi të Mitilinit. Ndërsa një tjetër tragjedi u shmang në orët e para të së premtes, kur policia bregdetare greke dhe patrullat e misionit Frontex shpëtuan 85 refugjatë kur dy skafet e tyre u përmbysën./ABC News Albania 24/7

AZILKERKUESIT-NE-SHQIPERI_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
ent ela15:10 | 27/07/2019

Rreth 1600 emigrantët të jashtëligjshëm nga vendet e lindjes së mesme janë ndaluar nga në kufirin Shqiptaro-Grek gjatë 7 muajve të parë të 2019. Numri në i azilkërkuesve nuk ka ardhur në ulje edhe pse në kufirin me greqinë janë dislokuar 50 oficer të FRONTEX.

Edhe pse në kufirin jugor dhe ate juglindor janë dislokuar rreth 50 oficer të Rojes Kufitare FRONTEX, përsëri numri i emigrantëve të paligjshmëm që zgjedhin Shqipërinë si vend tranzit drej Bashkimit Europian nuk ka rënë.

Nga janari deri në 15 korrik janë ndaluar brenda kufirit Shqiptar 1623 emigrantë, kryesisht nga Siria, Afganistani dhe Eritrea. Azilantët kishin hyrë nga territori grek duke paguar shume të konsiderueshme parash.

Burime nga Policia e Shtetit pohojne se, rreth 60% e tyre janë kthyer vullnetarisht në shtetin fqinj, duke bërë procedurat nga ana e palës Shqiptare. Për të gjithë personat e kapur në kufi policia kufitare, kryen procedurat, si marrja e gjurmëve të gishtërinjëve, verifikimi dhe regjistrimi në sisitem TIMS.

Ndërkohë Pjesa tjetër emigrantëve të paligjshëm kanë kërkuar azil në Shqipëri, duke u trajtuan në qendrën e azilit në Babrru.

Rreth 100  e azilkërkuesve të tjerë janë në qendren e Karreçit, e cila është në varësi të Drejtorisë së Kufirit dhe Emigracionit.

Duke para numrin në rritje nga viti në vit të emigrantëve azlikërkuesve, Bashkimi Europain, vendosi në fund të majit të dislokojë oficerët e  FRONTEX-i në kufirin Shqiptaro-Grek. Agjensia e Rojes Kufitare dhe Bregdetare, patrullon e kufirin e gjelbër, ku ekipe të përbashkëta, të përbëra nga oficerë të policisë kufitare nga 11 vende të BE-së, inspektojnë kufirin për të parandaluar, emigracionin e paligjshëm dhe krimin ndërkufitar. Fillimisht 50 oficerë u vendosën në pikat e kalimit kufitar në Kakavijë dhe në Kapshticë, të konsideruara si pikat më të nxehta të kalimit të emigrantëve të paligjshëm nga Greqia në Shqipëri, në orvatje për të kaluar më pas në vendet e BE. /ABC News Albania 24/7

 

 

MBULIM-LIBI-EMIGRANTET-ABCM5T1.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela12:30 | 26/07/2019

Janë më shumë se 150, personat e mbytur në Khoms, port i Libisë që ndodhet 100 kilometra larg Tripolit. 137 persona të tjerë u shpëtuan nga rojet bregdetare. Sipas të mbijetuarve në anije ndodheshin rreth 300 persona. Nëse kjo shifër do të konfirmohet, sipas komisionerit të lartë të OKB për refugjatët, kjo do të ishte tragjedia më e madhe në Mesdhe për këtë vit.

Agjencia e OKB-së për emigrantët dhe organizata ndërkombëtare për emigracionin theksuan se, që nga fillimi i verës, mbytjet në Mesdhe nuk kanë ndaluar asnjëherë. Pjesa më e madhe e emigrantëve vinin nga Eritrea dhe Sudani. /ABC news Albania 24/7

QEVERIA-GREKE-EMIGRANTET.mpg_snapshot_00.14-1280x720.jpg
ent ela10:23 | 21/07/2019

Trajtimi i çështjes së fluksit të emigrantëve do të jetë një nga prioritetet e qeverisë greke të kryeministrit Micotaqis. Në qendër të vëmendjes do të jetë përmirësimi i kushteve të qëndrimit dhe përshpejtimi i procedurave për dhënien e azilit.

Qeveria e re greke ka vendosur shumë lart në axhendën e vet trajtimin e flukseve të refugjatëve dhe emigrantëve.

Kryeministri Mitsotakis ka kërkuar që puna e tyre të fokusohet urgjentisht në gjashtë prioritete, ku më kryesoret janë:

Përmirësimin e kushteve të jetesës për emigrantët dhe refugjatët, kalimi nën komandën greke të trupave të agjencisë Frontex që operojnë në vend, përmirësimi i procedurave për dhënien e azilit.

 “Qytetarët grekë ia dhanë votën masivisht zotit Mitsotakis, pse i besuan shpresës për një të ardhme më të mirë në planin ekonomik. Por një javë pas betimit, qeveria e re tregon se ka si prioritet emergjent emigracionin. Mirëpo, shenjat e para të punës së qeverisë në këtë fushë, kanë një ngjashmëri të përpiktë me qeverinë e mëparshme, që e identifikoi gjithë politikën e emigracionit me trajtimin e refugjatëve, duke lënë pas dore shërbimet administrative për atë popullatë të madhe emigrantësh ekonomikë që ndodhen prej gati tre dekadash në Greqi”.

Prej shumë kohësh në këto shërbime janë rikthyer radhët e gjata, ku emigrantët zënë vend që në orët e natës, ndërsa u duhet të presin më shumë se dy vjet për të marrë lejet e qëndrimit.

Një nga shkaqet e kësaj situate ka qenë indiferenca e qeverisë së mëparshme për të siguruar personelin e nevojshëm, si dhe disa ndryshime ligjore që e vështirësuan më tepër një pjesë të procedurave.

Tashmë, kryeministri i ri e ka kaluar politikën e emigracionit në ministrinë e mbrojtjes së qytetarit, akt që është kritikuar nga opozita dhe organizatat për të drejtat e njeriut. /ABC News Albania 24/7

ITALI-RIATDHETESIMET_aBC-M2-T1.mpg_snapshot_00.06-1280x720.jpg
ent ela14:40 | 13/07/2019

Sipas shifrave të publikuara nga Eurostat, Italia shënon një numër të vogël riatdhetësimesh të emigrantëve të paligjshëm. Ndërkohë që pjesa më e madhe e atyre që dëbohen vijojnë  të qëndrojnë në vend pavarësisht urdhrit.

Qeveria italiane e kryeministrit Konte ndër prioritet e saj ka dhe riatdhetësimin e emigrantëve të paligjshëm në vend, por pavarësisht kësaj rezultatet janë negative. Sipas të dhënave të Eurostat janë 5.615 riatdhetësimet e emigrantëve të paligjshëm që Italia ka kryer në vitin 2018, nga të cilat vetëm 435 kanë qenë vullnetare. Një shifër që e rendit vendin pas Greqisë.

Një vit më parë në Bashkimin Europian ka pasur 113.630 riatdhetësime, ndërkohë që gjysma e tyre ka qenë në mënyrë vullnetare. Shtetet që kanë kryer numrin më të madh të riatdhesimeve janë Spanja, Franca dhe Greqia. Numri i qytetarëve jo europianë të cilët janë urdhëruar të largohen nga Italia, ka rënë në 25.3% në periudhën 2017 – 2018. Ndërsa urdhrat për dëbim në Bashkimin Europian ishin 478.155 në 2018, me një rënie prej 7.4% në krahasim me vitin parardhës.

Sipas mediave italiane këto shifra i japin të drejtë pretendimeve të lëvizjes me pesë yje e cila kritikon aleatin në qeveri duke thënë se nuk po bën aq sa duhet të për të dërguar në shtëpi emigrantët e paligjshëm. /ABC News Albania 24/7

D46CBCD9-7E9A-4D40-9C03-342471BFF61F_w1597_n_r1_st-1280x720.jpg
nev ila17:25 | 12/07/2019

Në Shtetet e Bashkuara, agjentët e Emigracionit dhe të Doganave njoftohet se do të fillojnë të dielën operacionet për ndalimin e imigrantëve pa dokumente. Operacionet kanë në shënjestër të paktën 2,000 njerëz pa dokumente për të cilët janë lëshuar urdhra dëbimi.

Megjithëse nuk është konfirmuar nga Agjencia e Emigracionit dhe Doganave, operacioni vjen tri javë pasi presidenti Donald Trump premtoi të fillojë deportimin e “miliona të huajve të paligjshëm” në Shtetet e Bashkuara.

Një zëdhënëse e koalicionit për të drejtat e emigrantëve në Los Anxhelos beson se bastisjet do të fillojnë para ditës së diel.

“Kemi dëgjuar se administrata Trump synon të kryejë bastisje duke filluar nga e diela. Kemi parë tashmë një farë aktiviteti dhe nuk besoj që ata të presin deri të dielën prandaj po përgatitim komunitetin tonë”, thotë Tessie Borden, drejtore e komunikimit në organizatën CHIRLA.

Drejtori në detyrë i Shërbimit për Shtetësinë dhe Emigracionin Ken Cuccinelli konfirmoi se bastisjet do të do të fillojnë, por nuk dha hollësi.

“Kjo do të ndodhë pa asnjë dyshim. Janë rreth një milion njerëz me urdhra deportimi. Sigurisht që nuk do të ndiqen të gjithë, por ata njerëz që kanë kaluar nëpër të gjithë procesin, deri te deportimi.

Një zyrtar i tha Zërit të Amerikës se ende nuk mund të japë numrin e njerëzve që përballen me urdhër deportimi, ose për të cilët procedurat e largimit kanë filluar.

Në Kongresin amerikan, udhëheqësi i pakicës demokrate të Senatit, Chuck Schumer, i dënoi bastisjet, duke thënë se ato janë projektuar qëllimisht për të qenë të ashpra./VOA

donald-trump-1280x785.jpg
Sej rie08:30 | 12/07/2019

Shtetet e Bashkuara thanë se do të nisin arrestimin e së paku 2,000 familjeve emigrante, që ligjërisht do të mund të dëbohen. Operacioni mbarëkombëtar u kërkua nga Presidenti Donald Trump, i cili premtoi se do të largojë “miliona” banorë të paligjshëm nga SHBA.

Operacioni pritet të nisë më 14 Korriik, pasi u shty muajin e kaluar. Gazeta New York Times raportoi se bastisjet janë shtyrë për shkak të mospajtimeve brenda administratës.

Mbështetësit e të drejtave të emigrantëve shprehën zemërim mbi bastisjet e planifikuara në dhjetë qytete të mëdha.

Operacione të ngjashme ka pasur edhe në të kaluarën, megjithëse është e pazakonshme të shënjestrohen familje dhe jo imigrantë me histori kriminale.

Trump e ka bërë trajtimin e imigrimit të paligjshëm prioritet të administratës së tij, edhe pse kritikët thonë se ai përpiqet të krijojë armiqësi ndaj popullatave migrante për qëllime politike. /REL

emigrabte-1280x716.jpg
Sej rie14:16 | 30/06/2019

Jo vetëm qytetarët që jetojnë në vendin tonë por edhe emigrantët janë paraqitur sot në qendrat e votimit. Për mikrofonin e ABC News disa prej tyre kanë renditur edhe arsyet se përse kanë ardhur të votojnë sot në Shqipëri.

Qytetari: Kam ardhur nga Suedia,  Stokholmi. Kam ardhur ditën e shtunë në darkë. Po kam votuar i pari në orën 07: 00. Është e drejtë legjitime. Presim shumë gjëra. E mira do ishte që të kishim edhe kundërshtarë politikë. Por fatkeqësish këto ndodhin në Shqipëri.

Qytetari: Kam 28 vite dhe jam kthyer nga emigracioni. Shpresoj që të jetë kthesa 360 gradë këtë herë. Kemi kaluar vite të tmerrshme. Në radhë të parë presim drejtësi nga këto zgjedhje që është pika kryesore.

Qytetari: Kemi ardhur për të votuar për të bërë shtetin shqiptar që të mos rrimë më emigrantë por të vijmë të punojmë dhe të jetojmë në vendin tonë.

Qytetare: Pastrojmë gjithë ditën shtëpia dhe kthehemi pastaj që të merremi edhe me këtë punë pasi duam që edhe Shqipëria të rregullohet. Kur të vijmë dhe të kthehemi që të rrojmë këtu edhe ne./abcnews.al

refugee-boat-1280x960.jpg
nev ila23:29 | 26/06/2019

Një anije me emigrantë afrikanë ka vendosur t’i afrohet portit të një ishulli italian, duke sfiduar kështu urdhërin e zëvendës kryeministrit Mateo Salvini për të mos lejuar ankorimin në port. Vetë Salvini ka paralajmëruar se nuk do t’i lejojë refugjatët të zbresin nga anija.

Një varkë gjermane me emigrantë në bord është drejtuar për në portin e Lampeduzës, duke sfiduar paralajmërimin e qeverisë italiane për të mos iu afruar ishullit. Anija “Si Uoç 3” ka kaluar 14 ditë duke lundruar përreth ishullit që ndodhet në ekstremin jugor të Italisë.

Zëvendës kryeministri populist, Mateo Salvini deklaroi se në rast se anija hyn në port pasagjerët nuk do të lejohen të zbresin.

“Emigracioni nuk mund të menaxhohet nga anije të paligjshme. Ne jemi gati të bllokojmë çdo paligjshmëri. Durimi ynë ka marrë fund”, tha Salvini në një postim në rrjetet sociale.

Më herët autoritetet italiane paralajmëruan se do të vendosin gjoba të rënda ose do të konfiskojnë anijen në rast se ajo vijon kursin.

Kapiteni i “Si Uoç” u shpreh i vetëdijshëm që lundrimi drejt Lampeduzës mund të jetë i rrezikshëm, por shtoi se emigrantët janë të raskapitur dhe kanë nevojë për kujdes. Kompania akuzon institucionet europiane se nuk po përmbushin përgjegjësitë e tyre për t’u kujdesur për personat e shpëtuar në det.

Në janar, anija “Si Uoç 3” kaloi thuajse dy javë lundrim pa adresë pasi kishte shpëtuar një grup emigrantësh në Mesdhe, para se të lejohej të ankorohej në një port të ishullit të Siçilisë. Leja për të hyrë në port u dha pasi 6 vende, Franca, Gjermania, Malta, Portugalia, Rumania dhe Luksemburgu ranë dakord të pranonin emigrantët që ndodheshin në bord./ABC News Albania 24/7

border-shba-1280x723.jpg
nev ila20:05 | 26/06/2019

Demokratët në Shtetet e Bashkuara kanë miratuar një projekt/buxhet për emigrantët në kufi me Meksikën. Ndërkohë, republikanët kanë kërcënuar se do ta bllokojnë draftin në Senat, pasi nuk bien dakord me mënyrën e shpenzimit të fondeve.

Demokratët në Kongresin amerikan kanë aprovuar një buxhet prej 4.5 miliardë dollarësh për t’u ardhur në ndihmë emigrantëve në kufirin jugor të Shteteve të Bashkuara. Vdekjet e fundit të emigrantëve dhe raportimet për mbajtjen në kushte çnjerëzore të fëmijëve të tyre i hapën rrugë miratimit të fondit.

Por drafti pritet të përballet me një pengesë të fortë në Senatin e kontrolluar nga republikanët, që po konsideron miratimin e një drafti rival me më pak kufizime për përdorimin e fondit nga agjencitë ligjzbatuese që kontrollojnë kufirin.

Varianti demokrat, ndryshe nga ai republikan, parashikon që fondi të përdoret vetëm për ndihma humanitare dhe jo për operacione kundër emigracionit, apo ngritjes së kampeve për mbajtjen e refugjatëve dhe ngritjen e murit në kufi. Sidoqoftë, drafti kaloi me 230 vota pro dhe 195 kundër, i kundërshtuar edhe nga disa prej demokratëve.

Duke reaguar, Shtëpia e Bardhë ka deklaruar se presidentit Trump do t’i sugjerohet nga këshilltarët që të vendosë veton ndaj draftit nëse ai shkon në tryezën e tij në formën aktuale.

Administrata amerikane akuzoi demokratët se po përpiqen të përfitojnë politikisht duke shfrytëzuar krizën aktuale të emigracionit./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono