emigrante

EMIGRANTET-TURQI-1280x720.jpg
ent ela12:46 | 14/10/2018

Vijojnë aksidentet tragjike me emigrantë. Pas atij në Greqi, ku humbën jetën 11 persona, edhe në Turqi u vranë 22 emigrantë si pasojë e një aksidenti rrugor. Mes viktimave ka edhe fëmijë.

Një ngjarje e tmerrshme ka ndodhur në Turqi. Të paktën 22 persona, mes tyre dhe fëmijë, kanë humbur jetën në një aksident rrugor që ndodhi në provincën Smirne, që gjendet në perëndim të Turqisë. Lajmi është raportuar nga agjencia shtetërore e lajmeve Anadollu. Emigrantët ishin vendosur në brendësi të kamionit, I cili ishte nisur nga Ajdin për në Smirne kur është përmbysur për shkaqe ende të panjohura në afërsi të qytetit Izmir.

Ambulanca të shumta mbërritën menjëherë në vendngjarje. Kombësia e emigrantëve të paligjshëm ende nuk dihet, por dyshohet të jenë nga Siria. Në këtë aksident tragjik, mbetën të plagosur dhe 11 persona të tjerë. Video të publikuara në rrjetet sociale, tregojnë një kamion të përmbysur në një lum, plotësisht të shkatërruar. Gjithashtu shikohen edhe disa nga sendet personale të emigrantëve që janë përhapur në vendngjarje.

Ndërkohë, mëngjesin e së shtunës 11 emigrantë humbën jetën pasi kamioni me të cilin udhëtonin ilegalisht mori flake si pasojë e përplasjes së fortë. Shoferi i kamionit, i cili e ka braktisur mjetin menjëherë pas përplasjes mbeti i plagosur. Ngjarja tragjike ndodhi në Kavalla të Greqisë rreth orës 5 të mëngjesit së të shtunës. Automjeti me refugjatët në bord po shkonte në Selanik. /abcnews.al

aksidentiii1.png
G. P.11:23 | 13/10/2018

Policia greke ka njoftuar se 11 humbur jetën në një aksident tragjik në veri të vendit. Viktimat dyshohet se janë të gjithë emigrantë të paligjshëm, të cilët kanë kaluar kufirin nga Turqia.

Sipas policisë aksidenti ndodhi rreth orës 5 të mëngjesit, pranë qytetit të Kavallës. Mjeti me të cilën po udhëtonin emigrantët u përplas me një kamion dhe u përfshi nga flakët. Drejtuesi i kamionit ka mbetur i plagosur dhe po mjekohet në një spital.

Autoritetet greke kanë raportuar për një rritje të personave që kalojnë ilegalisht kufirin Greqi-Turqi muajt e fundit. Pjesa më e madhe e tyre shkojnë drejt Selanikut. Kur arrijnë në këtë qytet, emigrantët shkojnë në stacionet e policisë për t’u regjistruar dhe për të aplikuar për azil./abcnews.al

emigrante-1.png
G. P.15:23 | 12/10/2018

Mbi një të pestat e emigrantëve të paligjshëm vijnë nga toka ne Evropë.Është ky raporti më i fundit i Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) sipas të cilës Shqiperia renditet ndër rrugët kryesore.

Emigracioni i paligjshëm drejt Evropës nuk ndalet. Të dhënat e fundit të Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM) tregojnë se është shmangur rruga e rrezikshme dhe vdekjeprurëse e detit Mesdhe e në vend të saj më shumë se një në pesë persona e bëjnë nga toka kalimin e paligjshëm.

Një ndër rrugët më të përdorura për këtë qëllim është ajo që kalon edhe nga Shqipëria.

Sipas raportit të IOM lëvizjet migratore të rritura përmes Ballkanit Perëndimor (Shqipëria, Mali i Zi, Bosnja dhe Hercegovina) arritën në 18.038 njerëz  në periudhën Janar–Shtator të këtij viti 2018, gati shtatë herë më shumë të krahasahuar me një vit më parë.

Një tjetër rrugë, ajo nga Turqia në Greqi, ka pasur rritje të fluksit migrator,  ku autoritetet raportuan një total prej 12,166 të ardhurish nga fillimi i vitit 2018.

“Nëse emigrantët përpiqen të ikin nga toka ose nga deti ne duhet të jemi gjithmonë të vetëdijshëm për rreziqet që ata kanë, si dhe modelin cinik të bizneseve të kontrabandistëve që i shfrytëzojnë ato”, tha Lado Gvilava, shefi i Misionit të IOM-it në Turqi.

“Ne e dimë se sapo një rrugë të bllokohet, një tjetër do të hapet. Për sa kohë që njerëzit i shohin vendet e tyre si të pasigurta, ne duhet të punojmë me qeveritë që t’u sigurojmë atyre mbrojtjen që u nevojitet, qoftë në kampe, në lëvizje apo në vende të reja “.

Ashtu si në vitet e mëparshme, Republika Arabe Siriane, Iraku dhe Afganistani janë vendet më të zakonshme të origjinës të raportuara nga më shumë se 50 për qind e të gjithë emigrantëve dhe refugjatëve të regjistruar në Greqi.

Shumica e emigrantëve janë të regjistruar në Bosnjë dhe Hercegovinë. Pakistani është vendi më i shpeshtë i deklaruar me një të tretën e ngarkesës së përgjithshme të regjistruar, pasuar nga ata që kanë ardhur nga  Republika Arabe Siriane Afganistani, Republika Islamike e Iranit, Iraku dhe 29 kombësi të tjera.

Në Malin e Zi dhe në Shqipëri, shtetasit sirianë përbënin shumicën (44 për qind dhe 55 për qind respektivisht), pasuar nga ata që erdhën nga Pakistani (18 për qind dhe 10 për qind respektivisht) dhe Irak (7 për qind dhe 8 për qind përkatësisht)./abcnews.al

kakavije.jpg
G. P.17:44 | 05/10/2018

Mbasditen e sotme është bllokuar kalimi drejt Greqisë në Kakavijë.

Problemet janë shfaqur nga pala greke e cila pretendon se ka anomali në sistemin informatik të të dhënave.

Radha e automjeteve është gati 3 km ne hyrje te territorit grek.

Nuk ka ende informacion se për sa kohë do të vazhdojë kjo situatë, e cila ka krijuar pakënaqësi tek udhëtarët./abcnews.al

emigrante.png
G. P.23:05 | 02/10/2018

Policia italiane ka vënë në pranga kryetarin e bashkisë së një qyteze, i njohur në mbarë botën për pranimin dhe integrimin e emigrantëve. Mijëra zëra kanë dalë në mbështetje të Domeniko Lukano, mes të cilëve gazetari i njohur Roberto Saviano dhe aktori Bepe Fiorelo, që kanë kritikuar qeverinë populiste.

Kryetari i bashkisë së një qyteze në jug të Italisë, i njohur për pranimin e emigrantëve, është vënë në pranga të martën nga policia. Domeniko Lukano, kryetar i lokalitetit Riaçe është arrestuar nën akuzën se ka favorizuar emigracionin klandestin.

Lukano akuzohej edhe për abuzim me fondet publike, por kjo akuzë u hodh poshtë nga një prokuror. Arrestimi vjen në një kohë kur qeveria italiane e dalë nga zgjedhjet e 4 marsit ka shtrënguar masat kundër emigrantëve.

Kryebashkiaku, i njohur shkurt me emrin Mimo, pushtoi faqet e para të mediave në mbarë botën pasi i dha jetë një programi për pritjen e emigrantëve në zonat e shpopulluara të Kalabrisë, duke i strehuar në shtëpi të braktisura dhe duke i trajnuar për punë.

Programi nisi në vitin 1998 dhe që atëherë, disa qindra emigrantë kanë nisur jetesën në qytezën me rreth 2 mijë banorë. Suksesi i projektit bëri që ai të etiketohej si modeli më i mirë i integrimit dhe revista “Fortune” e renditi kryebashkiakun Lukano në listën e 50 liderëve më të mirë në botë në vitin 2016.

Ai u arrestua nga agjentët e Guardia di Finanza në kuadër të një hetimi mbi favorizimin e emigracionit klandestin dhe më vonë gjykata vendosi ndaj tij masën e arrestit shtëpiak. Të shumta kanë qenë reagimet në mbështetje të tij. gazetari i njohur Roberto Saviano u bëri thirrje qytetarëve për mosbindje civile ndaj qeverisë populiste. Ndërsa aktori Bepe Fiorelo u shpreh: “Kur qenka kështu, ejani na arrestoni të gjithëve”./abcnews.al

ITALI-EMIG-1280x720.jpg
ent ela23:58 | 24/09/2018

Qeveria italiane ka miratuar të hënën në mënyrë unanime dekretin e ri që parashikon dëbimin dhe heqjen e nënshtetësisë për emigrantët që kryejnë krime. Për ministrin Salvini, dekreti është një hap për ta bërë Italinë më të sigurtë, por që për t’u kthyer në ligj duhet të votohet në Parlament.

Qeveria italiane ka kaluar një dekret i cili do ta bëjë më të lehtë dëbimin e emigrantëve dhe t’u heqë atyre nënshtetësinë italiane. Me dekretin në fjalë, emigrantët do të dëbohen nëse shpallen fajtorë për krime serioze si dhunim apo agresion. Më parë kjo ishte e mundur vetëm përmes një procesi të gjatë gjyqësor. Ministri i Brendshëm, Mateo Salvini e cilësoi masën në fjalë një hap përpara për ta bërë Italinë më të sigurtë. Tani qeverisë i duhet vetëm mbështetja në Parlament. Dekreti parashikon gjithashtu se të gjithë azilkërkuesve të përfshirë në krime të lidhura me drogën do t’u refuzohet aplikimi. Emigracioni ka qenë një nga pikat kyçe të Salvinit gjatë fushatës elektorale dhe një nga prioritetet që kur erdhi në pushtet përmes aleancës me Lëvizjen 5 Yjet. Gjithashtu, ministri i Brendshëm u bë kundërshtari kryesor i ankorimit të anijeve me emigrantë në portet e Siçilisë dhe aktualisht është nën hetim për një nga vendimet e tij. Në një zhvillim tjetër, një anijeje shpëtimi që vepronte në qendër të Mesdheut iu revokua liçenca dhe automatikisht e drejta e veprimit për t’u ardhur në ndihmë vakrave me refugjatë që nisen nga Libia. Shpesh herë Salvini i ka cilësuar mjetet e shpëtimit si shërbim taksije për emigrantët. Sipas Kombeve të Bashkuara, mbi 1.700 emigrantë kanë humbur jetën në përpjekje për të arritur Europën në vitin 2018. /abcnews.al

kkk.jpg
G. P.13:06 | 23/09/2018

Emigrantët evropianë në Gjermani, kryesisht ata nga italia, kanë frikë se mund të dëbohen nëse nuk gjejnë punë për të siguruar mbijetesën. Alarmi është dhënë nga një radio në Këln, që raportoi rastin e një gruaje italiane, të cilës i është dhënë 15 kohë për të gjetur një punë, në të kundërt do të dëbohet.

Shqiptarët nuk janë të vetmit që rrezikojnë dëbimin nga Gjermania. Italianët dhe të gjithë evropianët të cilët kanë emigruar në Gjermani dhe që kanë mbetur pa punë mund të dëbohen nëse nuk mund të gjejnë punë brenda gjashtë muajve. Alarmi është dhënë nga Radio Këln, me një shërbim transmetimi në italisht, që transmetonte dëshminë tronditëse të një gruaje italiane, të cilës iu dha 15 ditë kohë për të gjetur një punë, në të kundërt do të riatdhesohej me forcë.

“Nëse do të ishte e vërtetë, qëndrimi i Gjermanisë do të ishte shumë serioz dhe do të prekte vetë thelbin e BE-së,” tha për ANSA nënsekretari italian i Punëve të Jashtme, Riçardo Merlo.

Ai thekson se “do të ishte një paradoks: Italia nën akuzë sepse përpiqet të mbrojë Evropën nga emigracioni i paligjshëm dhe Merkel që po godet një të drejtë themelore të qytetarëve të BE-së”.

Një grua italiane tha se ishte thirrur nga Zyra e Emigracionit, e cila i dha asaj një lloj ultimatumi.

“Ata më thanë se kisha pesëmbëdhjetë ditë kohë, duke parë që nuk mund të siguroja mbijetesën time, për të gjetur një punë: ndryshe do të riatdhesohesha dhe ata do të më paguanin udhëtimin për mua dhe vajzat, nëse nuk do të kisha mundësi t’i paguaja”, nënvizon shtetasja italiane.

Gruaja shtoi se ajo kishte hequr dorë nga puna për shkak të shtatëzanisë dhe pastaj ishte ndarë, duke mbetur pa mjete për të siguruar jetesën. Pas kërkesës për ndihmë sociale dhe një pritje prej tre muajsh, paralajmërimi mbërriti. Por nuk është një rast i izoluar dhe shumë prej tyre kanë pasur komunikime të ngjashme, fillimisht me fjalë dhe pastaj me letër./abcnews.al

emigrante.jpg
G. P.09:32 | 20/09/2018

Në SHBA, Kongresi mund ta shqyrtojë një vendim lidhur me mbajtjen e fëmijëve të emigrantëve në qendra ndalimi.

E ashtuquajtura “marrëveshja Flores” e kufizon deri në 20 ditë kohën që fëmijët mund të mbahen të ndaluar. Kjo marrëveshje bie ndesh me planet e adminsitratës Trump për ndalimin e familjeve së bashku, kur ato kalojnë ilegalisht kufirin e Shteteve të Bashkuara me Meksikën.

Në fillim të shtatorit, administrata propozoi një rregull që do t’i lejonte fëmijët imigrantë të mbahen jo më tepër se 20 ditë, krahas me anëtarët e rritur të familjes.

Por siç theskoi këtë javë senatori republikan i shtetit Uiskonsin, Ron Johnson, në një seancë dëgjimore në Komisionin e Sigurisë Kombëtare dhe Çështje Qeveritare të Senatit, gjykatat nuk ka gjasa që ta lejojnë ndryshimin e rregullit të propozuar.

“Ka shumë mundësi që gjykatat të ndërhyjnë dhe kjo rregullore të mos hyjë kurrë në fuqi,” tha senatori Johnson.

Aktualisht ky vendim është në periudhën kur komentohet nga publiku.

Pa ndërhyrjen e Kongresit, agjencitë që zbatojnë politikat e imigracionit do ta kenë të vështirë. Ato kanë vetëm dy mundësi kur familjet hyjnë ilegalisht në vend.

“Të dyja këto mundësi nuk janë të mira”, tha Johnson. “Ne ose duhet të zbatojmë ligjin, dhe atëhere do të detyrohemi t’i ndajmë fëmijët nga prindërit; (askush nuk do që kjo të ndodhë). Kjo politikë nuk zbatohet më. Ose të kthehemi tek epoka e politikës së Obamës – kur familje ndalohen, ne nuk jemi në gjendje t’i mbajmë ato, nuk mund të përcaktojmë se kush do të kujdeset për ta dhe i lirojmë ato brenda vendit.”

Komisioni Buxhetor i Dhomës së Përfaqësuesve miratoi një amendament në qershor, i cili do të anulonte vendimin “Flores” dhe do të lejonte ndalimin e fëmijëve për një kohë të pacaktuar.

Por senatorët demokratë e kundërshtuan me forcë ndalimin e fëmijëve.

Duke cituar koston e lartë të ndërtimit të objekteve shtesë të ndalimit dhe mbajtjen atje të njerëzve, senatorja demokrate e Misurit Claire McCaskill, bëri thirrje për përmirësime në sistemin e imigracionit, ku familjet mund të mbahen për vite me radhë, para se çështjet e tyre t’i kalojnë për shqyrtim gjykatave të imigracionit.

“Sistemi ynë për përcaktimin e azilit nuk është aspak efiçent. Ne duhet të fillojmë me një ligj që kërkon që i gjithë dokumentacioni të jetë elektronik. Çdo sitem që kemi është elektronik, përveç këtij të imigracionit,”- tha senatorja McCaskill.

Gjykatat e imigracionit kanë aktualisht rreth 800 mijë çështje të prapambetura.

Shëndeti mendor i fëmijëve

Për senatorët e tjerë demokratë, kjo çështje ka të bëjë me shëndetin mendor dhe fizik të fëmijëve.

“Për mua kjo seancë dëgjimore ka të bëjë me çështjen, në se qeveria federale duhet t’i mbajë për një kohë të pacaktuar këta fëmijë të ndaluar, në pritje të shqyrtimit të çështjes së tyre nga gjykatësi. Sinqerisht, ky qëndrim nuk i përshtatet vendit tonë”, deklaroi senatorja demokrate e Nju Hampshërit, Maggie Hassan.

Numri i fëmijëve të ndaluar u rrit në 12,800 vetë në shtator. Shumica e tyre janë në moshë minorene dhe ata janë të pashoqëruar nga të rritur; 419 prej tyre janë të ndarë nga familjet, në pritje për t’u ribashkuar.

Anëtarë të një paneli prej katër dëshmitarësh qeveritarë në seancën dëgjimore, theksuan se bazuar tek sistemi i tanishëm, ka ndryshime mes familjeve dhe të rriturve beqarë që kalojnë kufirin. Këta të fundit ndalohen, ndërsa familjet lirohen.

Sipas Ndihmës Prokurorit të Përgjithshëm në detyrë Joseph Edlow, ka një ndryshim të madh edhe në kohën e shpalljes së gjykimit. Statusi i imigrantit për personat e ndaluar është rreth 40 ditë, për të pandaluarit, janë 752 ditë.

Zoti Edlow la të kuptohet se qeveria do t’i qëndrojë vendimit të propozuar. “Departamenti do të jetë gati për t’i mbrojtur sfidat që i dalin përpara.”- u tha ai senatorëve.

Për Senatorin Johnson, kjo situatë është një mundësi që i jepet Kongresit, që të veprojë, “duke miratuar një ligj, për ta rregulluar këtë problem.”

emigrantet.jpg
G. P.08:11 | 18/09/2018

Përballë madhësisë së Afrikës, kancelarja gjermane Angela Merkel propozoi një ndarje detyrash brenda BE. E një mendimi ishte ajo me homologun e saj austriak Kurz që kufijtë e jashtëm të BE të mbrohen më mirë.

Ka rëndësi që në temën e migrimit të vendoset një pikërëndesë te Afrika dhe të parashikohet këtu një ndarje pune, tha kancelarja gjermane Angela Merkel në Berlin, para një bisede me kancelarin e Austrisë Sebastian Kurz. Ai njoftoi se si kryetar i Këshillit të BE do të organizojë në dhjetor një takim të nivelit të lartë BE-Afrikë. Në qendër të tij do të jetë jo vetëm migrimi, por edhe bashkëpunimi ekonomik. Qeveria Federale gjermane planfikon të mbajë në fund të tetorit në Berlin një takim të nivelit të lartë për Afrikën.

Kurzi, i cili ka qenë gjithmonë kritik ndaj politikës së Merkelit për refugjatët, këtë të diel demonstroi harmoni. Së bashku synohet të çohet përpara sigurimi i kufijve të jashtëm të BE, tha ai. Ai e mbështet propozimin e Presidentit të Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker për ta zgjeruar agjencinë e mbrojtjes së kufirit Frontex që në vitin 2020 si në personel, ashtu edhe në kompetenca. Kurzi do të jetë që të mërkurën në Salzburg mikpritës i një takimi joformal të nivelit të lartë të BE për këtë temë. Planifikohet që Frontexi t’i mbështesë më tej shtetet anëtare të BE edhe për dëbime më të shpejta.

Në kundërshtim me Hungarinë

Frontex-i duhet të punojë në një mënyrë të tillë që varkat me refugjatët dhe me migrantët të mos nisen fare, tha Kurz. Merkeli përsëriti deklaratën e saj të së mërkurës se dëshiron më shumë kompetenca për Frontexin. Ajo pati shtuar edhe se shtetet e BE duhet të heqin dorë për këtë nga kompetenca nacionale. Kjo u kundërshtua me vendosmëri nga kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban.

Krahas migrimit, në Berlin midis dy kancelarëve besohet se temë ka qenë edhe Brexiti. Për daljen e Britanisë së Madhe nga BE, Kurzi tha se një “Brexit i ashpër” duhet të pengohet me çdo kusht. Merkeli tha se BE duhet të flasë në Salzburg edhe për një plan veprimesh deri në zgjedhjet evropiane në maj 2019.

Pas vizitës te Merkeli, Kurzi do të flasë të hënën në Paris me Presidentin e Francës Emmanuel Macron./DW

Juncker-Brexit-wont-be-the-death-of-the-EU.png
G. P.21:36 | 12/09/2018

Në fjalën e tij në Parlamentin Europian, presidenti i Komisionit të BE-së Jean Claude Juncker ka bërë apel për solidaritet në çështjen e emigrantëve. Ai tha se nacionalistët janë ata që po shkatërrojnë Bashkimin Europian.

Presidenti i Komisionit Europian, Jean Claude Juncker, është treguar shumë i prerë në fjalën e tij në parlament duke kërkuar ende solidaritet mes vendeve anëtare për çështjen e emigrantëve dhe duke bërë apel që Europa të mos tërhiqet dhe më shumë në baltë.

Në fjalimin e fundit në seancën plenare të Parlamentit Europian para zgjedhjeve në Maj të 2019-s, presidenti i Komisionit Jean Claude Juncker ka mbrojtur Bashkimin Europian si një gardian të paqes dhe kritikoi hapur partitë sovraniste duke i akuzuar se tërhiqnin Europën në baltë.

Jean Claude Juncker: “Duhet të jemi mirënjohës për faktin se jetojmë në një continent paqësor, e bërë e mundur kjo falë bashkimit europian. Duhet të tregojmë më shumë respekt për Bashkimin Europian”.

Mëngjesin e të mërkurës, Juncker mbajti fjalimin tradicional për herë të katërt dhe të fundit. Në Shtator të 2019-s, parlamenti europian duhet të zgjedhë një ekzekutiv të ri dhe nëse konfirmohen sondazhet që qarkullojnë këto ditë, ekzekutivi do të ketë një pamje krejtësisht tjetër. Fjalimi i tij u perceptua nga analistët si një apel drejt qytetarëve për të mos ndjekur nacionalizmin.

“Gjeopolitika na mëson se ka ardhur moment i sovranitetit europian. Dhe ky sovranitet vjen nga sovraniteti i shteteve anëtarë dhe nuk zëvendëson kombet”, tha ai.

Nga ana tjetër, Juncker ka paralajmëruar dhe krijimin së shpejti të një njësie policore tokësore dhe detare europiane. Njësi që do të përballet me fluksin e emigrantëve si dhe do të sigurohet që ata të kenë të drejtë të kryejnë deri në fund kërkesën për azil.

“Europa duhet të mbetet një kontinent i hapjes dhe i tolerancës dhe nuk do të jetë asnjëherë një fortesë që i kthen kurrizin botës”, u shpreh Juncker.

Sipas tij çdo gjë varet nga aftësia e të gjitha vendeve anëtare për të pritur emigrantët klandestinë që mbërrijnë në brigjet e kontinentit të vjetëë.

“Na duhet një solidaritet më i madh në të tashmen dhe në të ardhmen ky solidaritet do të duhet të jetë më i qëndrueshëm.”

Juncker gjithashtu propozoi një aleancë të re mes Afrikës dhe Europës për investime fhe vende pune afatgjata, duke theksuar se kjo aleancë do të mund të krijonte deri në 10 milionë vende punë në Afrikë në dhjetë vitet e ardhshme. Sipas tij duhet nëj zhvillimi i marrëveshjeve të shumta tregrate mes europës dhe afrikës, për të arritur më në fund në një marrëveshje të tregtisë së lirë nga kontinenti në kontinent./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono