emigrante

emigrante.jpg
G. P.13:12 | 14/09/2019

Emigrantët vijojnë të përdorin itenerarin ballkanik për të mbërritur në vende të ndryshme të Europës kryesisht në Gjermani dhe Francë. Azilkërkues afganë përdorin trena mallrash për t’u larguar nga Greqia nëpër Maqedoninë e Veriut dhe Serbi, për të mbërritur në Europë.

Një tren mallrash përshkon Greqinë, dhe nga lart çdo gjë duket normale. Në të vërtetë nga një vagon në tjetrin fshihen emigrantë. Pjesa më e madhe e tyre janë afganë.

Ata përpiqen të kalojnë nëpër itenerarin ballkanik, i cili vijon të jetë i hapur pavarësisht se në teori rezulton i mbyllur që nga viti 2016. Kjo pas firmosjes së marrëveshjes mes Bashkimit Europian dhe Turqisë dhe vendimit të njëanshëm për blindimin e kufijve nga disa vende.

Shumë prej tyre zbulohen dhe nuk lejohen të futen në vend duke mbetur në mes të një rruge, e cila nuk jep asnjë shpresë. Azilkërkuesit shprehen se në Greqi nuk iu është siguruar një vendbanim dhe pse kanë pritur për një vit, e tashmë duan të largohen.

Sapo mbërrijnë në kufi me Maqedoninë e Veriut, ata zbresin nga treni i mallrave dhe përpiqen të kalojnë nëpërmjet pyjeve në mënyrë të paligjshme, për të kaluar kufirin. Ndërsa të tjerë qëndrojnë ende në vagonë. Sipas tyre nëpërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë, ata do të mund të shkojnë në Gjermani dhe Francë.

Turqia po vijon t’i qëndrojë marrëveshjes me Bashkimin Europian për të mbajtur në vend emigrantë, të cilët duan të shkojnë në Greqi dhe Bullgari. Gjithsesi sforcimi financiar është shumë i madh, për këtë arsye Ankaraja këtë muaj kërcënoi me rihapjen e itenerarit nëse Europa nuk do të dojë të rinegociojë marrëveshjen./ABC News Albania 24/7

ITALI-BE-ANIJA.mpg_snapshot_00.29-1280x720.jpg
ent ela21:10 | 12/09/2019

Italia ka ndryshuar qasje ndaj emigrantëve me daljen jashtë loje të kreut të ekstremistëve Mateo Salvini. Qeveria e re në Romë ka arritur një marrëveshje me vendet e BE-së për ndarjen e emigrantëve që ndodhen në një anije që po i afrohet ishullit të Lampeduzës.

Qeveria italiane deklaroi të enjten se ka arritur një marrëveshje me vendet e BE-së për të ndarë emigrantët që ndodhen në një anije në detin Mesdhe. Bëhet fjalë për marrëveshjen e parë, që do të shërbejë si një test për marrëdhëniet e reja mes Romës dhe Brukselit. Anija “Ocean Viking”, që ka në bord 82 persona të shpëtuar në operacione të ndryshme, ka bërë kërkesë për një port për të ankoruar. Qeveria e Xhuzepe Konte që u betua javën e kaluar ka premtuar një ndryshim të qasjes kundrejt emigrantëve krahasuar me atë të administratës së mëparshme, që në ndikimin e Mateo Salvinit zgjidhte politikën e porteve të mbyllura. Duke folur pas një takimi me ministrat e tij ditën e enjte, kryeministri Konte tha se vende të ndryshme të BE-së kanë pranuar të marrin emigrantët. Marrëveshja u vlerësua edhe nga kryetari i Partisë Demokratike të majtë, Nikola Xingareti, i cili e cilësoi një “akord pozitiv”, të arritur falë përfshirjes së vendeve të tjera të BE-së. Anija “Ocean Viking” aktualisht ndodhet mes Maltës dhe ishullit italian të Lampeduzës. Emigrantët në bord janë të gjithë afrikanë dhe mes tyre janë edhe 17 fëmijë. Linja e ashpër e Salvinit ndaj emigracionit i dha popullaritet partisë së tij Liga e Veriut, që muajin e kaluar u tërhoq nga koalicioni me Lëvizjen 5 Yjet, në përpjekje për të shkuar në zgjedhje të parakohshme. Por marrëveshja e 5 Yjeve me Partinë Demokratike çoi në krijimin e qeverisë së re. /ABC News Albania 24/7

 

trump-2-1280x854.jpg
G. P.12:33 | 12/09/2019

Gjykata e lartë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës miratoi hyrjen në fuqi të ligjit që u ndalon emigrantëve, të cilët përpara se të hyjnë në territorin amerikan, kanë kaluar në vende të sigurta, që të kërkojnë azil në vend.

Presidenti amerikan Donald Trump shënon një fitore të rëndësishme për emigracionin, falë Gjykatës së Lartë me mazhorancë republikane pas dy emërimeve të tij. Në fakt gjykata e lartë rrëzoi vendimin e Apelit, me gjykatësit që miratuan hyrjen në fuqi të normës së re qeveritare, e cila i ndalon një pjese të madhe emigrantësh që të kërkojnë azil në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kjo nëse gjatë udhëtimit të tyre kanë kaluar në vende të treta të sigurta ku mund të kërkonin azil. Dy gjykatës Ruth Ginsburg dhe Sonia Sotommajor, abstenuan. Menjëherë pas vendimit ka reaguar Trump, i cili me një mesazh në Twitter shkruante se kjo është një fitore shumë e madhe për sa i përket frontit të azilkërkuesve. Norma e re do të jetë në fuqi ndërkohë që beteja ligjore vijon./ABC News Albania 24/7

turqia.jpg
G. P.13:56 | 11/09/2019

Trefishohet numri i refugjatëve të cilët largohen nga bregu lindor i Turqisë për në Greqi. Refugjatët shprehen se e kanë të pamundur të jetojnë në Turqi, ndërsa presidenti Erdogan deklaron se nëse nuk merr buxhetin e premtuar nga Bashkimi Europian, atëherë do të hapë rrugën e refugjatëve drejt Europës.

Jelekë shpëtimi, këpucë dhe pantallona të braktisura; janë këto të dhënat nisjeve drejt Europës që nga bregu lindor i Turqisë. Lundrimet me varka, të cilat në vitin 2015 shkaktuan me dhjetëra viktima në ujërat e Egjeut, po rikthehen sërish nga refugjatë të cilët nuk duan të rikthehen në shtëpitë e tyre, por as nuk mund të jetojnë më në Turqi.

Sipas shoqatave jofitimprurëse që nga muaji Korrik është dyfishuar numri i atyre që duan të lundrojnë drejt Greqisë. Shumë preh refugjatëve vijnë nga Stambolli, pasi gjatë verës qeveria turke deklaroi se ata që nuk ishin të regjistruar në qytet duhej të largoheshin.

Presidenti turk Erdogan këmbëngul për një mbështetje ndërkombëtare për sa i përket projektit të tij për krijimin e një zone sigurie në Siri. Në këtë mënyrë ai mendon se do të jetë e mundur rikthimi në atdhe i 1 milion sirianëve. Por në rast të kundërt, ai kërcënon se do hapë rrugën në mënyrë që emigrantët të mbërrijnë në Bashkimin Europian.

Presidenti turk këmbëngul se është ende në pritje të buxhetit që i është premtuar nga Bashkimi Europian për t’u përballur me flukset e emigrantëve. Ai u shpreh se Turqia ka bërë pjesën e saj të marrëveshjes, por nuk ka marrë ende asgjë./ABC News Albania 24/7

GREQI-ZBARAKIMET.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela20:45 | 30/08/2019

Në Greqi është rikthyer frika e mbërritjes në masë të refugjatëve, pasi disa varka me mbi 600 persona në bord mbërritën brenda një ore në ishullin e Lesbos. Të alarmuara, autoritetet greke thirrën për sqarim ambasadorin turk në Athinë.

Mbi 10 varka me emigrantë në bord zbarkuan në ishullin e Lesbos, në Greqi, në vetëm pak minuta distancë kohore nga njëra-tjetra. Bëhet fjalë për mbërritjen e parë në masë të emigrantëve nga Turqia fqinje në tre vitet e fundit, që ka detyruar Athinën zyrtare të thërrasë për sqarime ambasadorin turk. Në vitin 2015, në kulmin e krizës së emigrantëve, mijëra njerëz mbërrinin çdo ditë në brigjet greke. Numri i tyre ra në mënyrë të ndjeshme pasi Bashkimi Europian dhe Ankaraja implementuan një marrëveshje të arritur në mars të 2016-s për të ndërprerë fluksin. Nga rreth 56 mijë refugjatë që kanë mbërritur në Europë këtë vit, thuajse gjysma e tyre kanë zgjedhur si pikë zbarkimi ishujt grekë dhe numri i tyre është rritur në muajt e fundit. Të enjten, 16 varka me rreth 650 njerëz në bord mbërritën në Lesbos brenda një ore, sipas të dhënave të policisë lokale dhe agjencisë së OKB-së për refugjatët, UNHCR. Ministri i Jashtëm, Nikos Dendias thirri ambasadorin turk ditën e premte për të shprehur pakënaqësinë e Greqisë lidhur me rritjen e fluksit të emigrantëve, bënë të ditur burime diplomatike për agjencinë e lajmeve “Reuters”. Nga ana e tij ambasadori turk mësohet të ketë thënë se Ankaraja mbetet e angazhuar për implementimin e marrëveshjes me BE-në dhe se politika e saj sa i takon çështjes së emigrantëve nuk ka ndryshuar. Mbi 1 milionë emigrantë, shumica e të cilëve largohen nga konfliktet e armatosura dhe varfëria në Lindjen e Mesme dhe Afrikë, mbërritën në BE në vitin 2015 dhe Turqia ishte një nga pikat kryesore të nisjes së tyre.

/ABC News Albania 24/7

 

 

 

trump-2-1280x854.jpg
G. P.21:00 | 21/08/2019

Me nismë të presidentit Trump, administrata amerikane ka hequr kufirin kohor për ndalimin e emigrantëve. Rrjedhimisht, refugjatë të rritur dhe të mitur që kalojnë ilegalisht kufirin, do të qëndrojnë pa afat në burg.

Familjet emigrante që kalojnë ilegalisht kufirin jugor të Shteteve të Bashkuara mund të mbahen në burgim pafundësisht, në bazë të një rregulli të ri të njoftuar nga administrata Trump.

Rregulli në fjalë zëvendëson një marrëveshje që kishte vendosur një limit për kohën që qeveria mund të mbante fëmijët e emigrantëve në gjendje ndalimi. Lëvizja u njoftua nga sekretari në detyrë i Sigurisë së Brendshme, Kevin McAleenan dhe pritet të hyjë në fuqi pas 60 ditësh.

Megjithatë ka gjasa që ajo të hasë në sfida ligjore. Zyrtarët e Departamentit të Sigurisë së Brendshme besojnë se limitet kohore të burgimit të familjeve të emigrantëve ka nxitur fluksin e refugjatëve nga vendet e Amerikës Qendrore gjatë këtij viti.

Ata argumentojnë se rregullorja e re do t’i japë fund konceptit se marrja me vete e fëmijëve në Shtetet e Bashkuara është një “pasaportë” për të qenë i lirë nga burgimi.

“Sot qeveria ka publikuar një rregull kritike që do t’i lejojë Departamentit të Sigurisë së Brendshme të mbajë familjet së bashku dhe të përmirësojë integritetin e sistemit të emigracionit”, e komentoi McAleenan rregulloren e re.

Sipas tij, ajo i lejon qeverisë federale të përforcojë ligjet për emigracionin dhe të sigurojë që të gjithë fëmijët që mbahen të ndaluar të trajtohen me dinjitet dhe respekt./ABC News Albania 24/7

emigrante.jpg
G. P.12:35 | 19/08/2019

Vijojnë të qëndrojnë në det emigrantët në anijen e “Open Arms” në Lampeduza, ndërsa Spanja ofron dy porte të saj për ti pritur. Por sipas organizatave jo qeveritare shtatë ditë të tjerë lundrim do të ishin shumë. Ndërkohë ministri i Brendshëm Italian ka reaguar ashpër duke thënë se ky nuk është një vendim që i takon organizatave.

Spanja ka marrë përsipër që të presë në një nga portet e saj anijen me emigrantë “Open Arms”. Por organizatat jo qeveritare kanë refuzuar propozimin duke thënë se 7 ditë të tjera në det janë shumë. Ndërkohë ministri i Brendshëm italian Salvini reagoi duke thënë se është e pabesueshme dhe e papranueshme duke thënë se nuk është e drejtë e këtyre organizatve për të vendosur se ku të zbresin emigrantët. Ai shtoi se Italia nuk është kampi i refugjatëve të Europës. Por organizatat jo qeveritare vijojnë të kërkojnë me këmbëngulje që të zbresin në Lampeduza.

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez konfirmoi se kishte propozuar portin e Al Jazeera-s për zbritjen e emigrantëve që gjenden në anijen “Open Arms”. Ai theksoi se Spanja reagon gjithnjë në rastet e një emergjence humanitare. Më tej, ai ofroi dhe një port të dytrë Mahon, i cili ndodhet rreth një mijë kilometra larg Lampeduzës.

Por kryeministri spanjoll njëkohësisht e kritikoi dhe vendimet e qeverisë italiane për këtë çështje, sidomos atë për mbylljen e porteve.  Ndërkohë Franca do të presë 40 emigrantë të kësaj anije sipas deklaratës së ministrit të Brendshëm francez. 27 minorenët që zbritën të dielën nga anija janë në gjendje të mirë shëndetësore ndërkohë që prokuroria pas vlerësimit të raportit të inspektorëve shëndetësorë në bord, u shpreh se nuk bëhet fjalë për një situatë emergjence shëndetësore./ABC News Albania 24/7

emigracion.jpg
G. P.08:45 | 15/08/2019

Administrata Trump ka njoftuar një politikë të re që komplikon më shumë procesin e aplikimit për leje qëndrimi apo marrjen e shtetësisë amerikane për një kategori të imigrantëve që ndodhen në Shtetet e Bashkuara. Politika e re specifikon se nëse këta emigrantë marrin ndihma sociale si kupona ushqimorë, asistencë si persona me të ardhura të ulëta apo strehim falas, kërkesa e tyre mund të mohohet. Aktivistët kanë shprehur kritika ndaj politikës së re, duke thënë se vë në shënjestër imigrantët e varfër. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Patsy Widakuswara ka përgatitur materialin në vazhdim:

Arturo Balbino erdhi në Shtetet e Bashkuara ilegalisht 14 vjet më parë. Ai është martuar me një amerikane, me të cilën ka bërë fëmijë. Arturo ka një letër nga punëdhënësi i tij, pronari i një kompanie ndërtimi, që i garanton punën.

Por në muajin mars kërkesa për leje të përhershme qëndrimi – Green Card – iu mohua. Si arsye u përmend fakti që ai merr ndihma sociale nga qeveria federale në formën e asistencës për familjet e varfra.

“Përpiqem të mendoj se çdo gjë do të shkojë mirë dhe se do të ribashkohem me familjen. Është shumë e rëndë të mendosh se nuk do të jem në gjendje të kthehem t’ulem pranë fëmijëve gjatë viteve,” thotë Arturo.

Ashtu si shumë të tjerëve, Arturo Balbinos nuk iu miratua aplikimi për dokumentaamerikane pasi ai konsiderohej si barrë mbi buxhetin shtetëror, bazuar në politikat e reja të imigracionit.

“Administrata e Presidentit Trump po rithekson idealet e mbështetjes në aftësitë e veta dhe të përgjegjësisë vetjake për të garantuar se imigrantët do të jenë në gjendje të përballojnë jetesën dhe të arrijnë sukses në këtë vend. Kjo politikë nuk lejon që t’u jepen dokumentet amerikane shtetasve të huaj, të cilët ka gjasa të bëhen barrë për shtetin,” shprehet Ken Cuccinelli, Drejtor në Detyrë i Agjencisë për Imigracionin.

Me termin barrë mbi shtetin identifikohen personat që marrin përfitime nga shteti në formën e kujdesit shëndetësor falas, strehimit me kosto të reduktuar ose falas dhe ndihmave të tjera për 12 muaj brenda një periudhe 36 mujore.

Aktivistët e akuzojnë administratën se ka vënë pa të drejtë në shënjestër imigrantët e varfër. Kjo rregullore nuk hyn në fuqi deri në mes të tetorit, por ndikimi i saj është ndjerë ndër imigrantët që aplikojnë:

“Kjo rregullore e re është bërë shkak që shumë individë të mos kërkojnë ndihma nga shteti, sepse kanë frikë se mund të diktohen dhe agjentët më pas do t’i deportojnë, ose sepse ka rrezik t’i pengojë në të ardhmen të marrin dokumentet amerikane,” thotë analisti për politikat e imigracionit, Cristobal Ramon.

Presidenti Trump garon vitin e ardhshëm për një mandat të dytë dhe shpreson që tëfitojë vota me qëndrimin e rreptë kundër imigracionit.

“Kjo temë i shton pikë presidentit në radhët e bazës së tij. Ai mund të vazhdojë t’imëshojë kësaj teme nëse demokratët vazhdojnë të kërkojnë zgjerimin e ndihmave sociale për imigrantët e paligjshëm.

Rregullorja nuk prek programet e imigrimit për refugjatët e luftës apo azil-kërkuesit; po ashtu politika e re përjashton nga kufizimet viktimat e trafikut me njerëz dhe të dhunës në familje.

Kjo politikë nuk ndikon tek imigracioni mbi baza familjare, pasi personi që aplikon për të sjellë të afërmit në Shtetet e Bashkuara duhet të tregojë se ka fonde të mjaftueshme për të përballuar koston e jetesës së të afërmve që do të vijnë për të jetuar në Amerikë./VOA

policia-e-shtetit.jpg
nev ila17:00 | 10/08/2019

Katër persona kanë përfunduar në prangat e policisë së shtetit në kuadër të operacionit “DEPARTURE” , “për goditjen e veprimtarisë kriminale të dhënies ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit me dokumente të falsifikuara, kundrejt fitimit”. Policia e shtetit bën me dije se u kap ‘koka’ e këtij grupi dhe 3 persona të tjerë.

Njoftimi i Policisë:

“Finalizohet operacioni “DEPARTURE” , për goditjen e veprimtarisë kriminale të dhënies ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit me dokumente të falsifikuara , kundrejt fitimit .

Operacioni nga Seksioni për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Tiranë në bashkëpunim me Policinë Kufitare të Rinasit.

Në pranga organizatori i grupit, i cili siguronte karta italiane të falsifikuara dhe kundrejt shumave të konsiderueshme në euro, siguronte kalimin për në vendet e BE-së, me destinacion final Anglinë.

Në pranga edhe 3 shtetas të tjerë për falsifikim të dokumenteve, që i kishte marrë përsipër organizatori i grupit.

Seksioni për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme, në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Rinas ka finalizuar me sukses operacionin “DEPARTURE”, duke parandaluar dhe goditur një tjetër rast në fushën e dhënies së ndihmës shtetasve të ndryshëm për kalim të paligjshëm të kufirit me dokumente të falsifikuara , kundrejt fitimit, me qëllim dërgimin në vende të BE-së me destinacion final Anglinë.

Organizatorët e kësaj veprimtarie kriminale janë kapur nga Policia Kufitare me dokumente italiane të falsifikuara dhe konkretisht karta identiteti dhe karta shëndeti, të cilat do t’i përdornin pasi të kalonin kufirin nga Shqipëria në drejtim të BE-së, për të hyrë më pas ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar.

Specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme, në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë në përfundim të veprimeve bënë arrestimin në flagrancë të shtetasve:

I. B., 29 vjeç, lindur në Durrës dhe banues në Itali, si i dyshuar për kryerjen e veprave penale ‘’Ndihma për kalim të paligjshëm’’ dhe “Falsifikimi i letërnjoftimeve i pasaportave ose i vizave’’ (organizator);

A.C.,19 vjeç, banues në Koplik, Shkodër, i dyshuar për kryerjen e veprave penale ‘’Ndihma për kalim të paligjshëm’’ dhe “Falsifikimi i letërnjoftimeve i pasaportave ose i vizave’’, (këtij shtetasi iu gjetën në çantë kartat e identitetit italiane dhe kartat e shëndetit italiane të falsifikuara);

F. L., 25 vjeç, banues në Durrës, i dyshuar për kryerjen e veprës penale ‘’Falsifikimi i letërnjoftimeve i pasaportave ose i vizave’’;

K. A., 30 vjeç, banues në Durrës, i dyshuar për kryerjen e veprës penale ‘’Falsifikimi i letërnjoftimeve i pasaportave ose i vizave’’.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 4 karta identiteti italiane dhe 5 karta shëndeti italiane të dyshuara si të falsifikuara, 4 aparate celulare, 3 pasaporta shqiptare, 1 pasaportë italiane, 1 leje drejtimi italiane, 4 Boarding Pass me destinacion Tiranë – Lubjanë, 4 Boarding Pass me destinacion Lubjanë – Paris.

Operacioni vijon në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë për identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të implikuar në këtë veprimtari të kundërligjshme.

Materialet e para procedurale iu përcollën Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprat penale ‘’Ndihma për kalim të paligjshëm’’ dhe ‘’Falsifikimi i letërnjoftimeve i pasaportave ose i vizave’’”./abcnews.al

anije.jpg
G. P.10:35 | 01/08/2019

“Misioni u realizua” u shpreh në mënyrë pllakative ministri i brendshëm i Italisë, Matteo Salvini. Italia megjithatë do të ndihmojë.

Një zëdhënëse e Komisionit të BE-së tha, se pesë vende anëtare: Gjermania, Franca, Portugalia, Luksemburgu dhe Irlanda janë shprehur të gatshëm të pranojnë refugjatë të shpëtuar nga anija e rojes bregdetare italiane “Bruno Gregoretti”. Sipas të dhënave të ministrit të Brednshëm Matteo Salvini disa nga të shpëtuarit do të qendrojnë në Itali. Kisha Katolike do të kujdeset për ta.

Pas deklaratës nga Brukseli, Salvini prremtoi, që 116 refgujatët të bllokuar në bordin e anijes “Gregoretti” do të lejohen të zbarkojnë në vend.

Anija e rojes bregdetare italiane të enjten para një jave shpëtoi në Mesdhe mbi 130 migrantë, që ishin nisur me gomone nga Libia dhe rrezikonin të mbyteshin. Salvini nga partia e dajthtë Lega, fillimisht e refuzoi ankorimin e anijes “Gregoretti ” në portet italiane. Autoritete italiane megjithatë morën nga anija disa refugjatë për arsye shëndetësore.

Të shtunën ((28.07) anija u lejua të ankorojë në portin Augustas në Sicili. Por Salvini theksoi, se refugjatët e tjerë do të lejohen të dalin në tokë, vetëm pasi BE-ja të bjerë dakord për shpërndarjen e tyre në vendet anëtare.

Sipas të dhënave të presidentit të Kryqit të Kuq ndërkombëtar dhe Lëvizjes së Gjysmë Hënës së Kuqe, Francesco Rocca, organiazat e tij e pati furnizuar anijen me artikuj higjenikë dhe veshmbathje.

Por një rast tjetër i ngjashëm mund të përsëritet. Salvini ia ka ndaluar ankorimin në ujërat italiane anijes gjermane të shpëtimit “Alan Kurdi”, e cila mban 40 persona të shpëtuar në bord. Këtë e njoftojnë mediet italiane duke iu referuar burimeve të Ministrisë së Brendshme në Romë. Salvini ka deklaruar, se do ta nënshkruajë udhëzimin për ndalimin e saj. “ju jeni një organizatë jo qeveritare gjermane dhe e dini, se ku mund të udhëtni, por jo në Itali. Pikë”, shkruan Salvini.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono