Elsa Toska

ab470f01-69b5-4a1a-bb45-1fb21795f6bf-1280x853.jpg
ent ela19:33 | 14/11/2019

Është betuar para Presidentit të Republikës Ilir Meta anëtarja e re e Gjykatës Kushtetuese, znj.Elsa Toska. Ceremonia e betimit u zhvillua sot në mbrëmje në Institucionin e Kreut të Shtetit.
Ky është plotësimi i vakancës së parë të Kuvendit që zëvendëson ish-gjyqtarin, z.Vladimir Kristo.


Duke vendosur dorën mbi Kushtetutën e Shqipërisë, gjyqtarja Toska u betua para Presidentit Meta se do t’i qëndrojë besnike kushtetutës gjatë kryerjes së detyrave të saj.
“Betohem se gjatë kryerjes së detyrave të mia do t’i qëndroj kurdoherë besnik Kushtetutës së Republikës të Shqipërisë!”
Presidenti Meta i uroi shumë suksese dhe punë të mbarë në këtë detyrë shumë të rëndësishme. /abcnews.al

Elsa-Toska-Fiona-papajorgji-1.jpg
in a16:03 | 11/11/2019

After the vetting, Elsa Toska will be one of the 9 members of the Constitutional Court. The 43-year-old was voted in Parliament today with 105 votes in favor and 2 against.

Elsa Toska has been a Legal Adviser to the Constitutional Court for 12 years.

On February 12 this year, Toska, as a legal adviser to the Constitutional Court, successfully passed Vetting .

Elsa Toska graduated from the Faculty of Law in 1996-2000 as well a doctorate in constitutional and administrative law.

Toska began his career as an assistant / commissioner of the Ombudsman and has been working as a legal adviser with the Constitutional Court since 2007.

She has also worked as a lecturer at several universities in the country and has collaborated with a number of international organizations.

Even Fiona Papajorgji was voted in the Assembly today with 105 votes in favor, 3 against and 8 abstentions.

KPC troupe consisting of Brunilda Bekteshi, Roland Ilia and Olsi Komici. Fiona Papajorgji was subjected to Vetting on the basis of three criteria: legality of property, ethical and professional integrity. /abcnews.al

Elsa-Toska-Fiona-papajorgji.jpg
ent ela14:25 | 11/11/2019

Pas kalimit të vettingut, Elsa Toska do të jetë një prej 9 anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese. 43-vjeçarja u votua sot në Kuvend me 105 vota pro dhe 2 kundër.

Elsa Toska ka qenë Këshilltare ligjore prej 12 vitesh në Gjykatën Kushtetuese. Më 12 shkurt të këtij viti, Toska si këshilltare ligjore në Gjykatën Kushtetuese, kaloi me sukses Vettingun duke u konfirmuar në detyrë. Vendimi mori formë të prerë pasi nuk u ankimua më datë 21.03.2019.

Elsa Toska ka mbaruar fakultetin e Drejtësisë në vitet 1996-2000 si dhe doktoraturën për ligjin kushtetues dhe atë administrativ. Toska e ka filluar karrierën si ndihmës/komisionere e Avokatit të Popullit dhe prej vitit 2007 punonte si këshilltare ligjore në Gjykatën Kushtetuese.

Ajo ka punuar gjithashtu si pedagoge në disa universitete në vend si dhe ka bashkëpunuar në rolin e ekspertet me një sërë organizatash ndërkombëtare.

Edhe Fiona Papajorgji u votua sot në Kuvend me 105 vota pro, 3 kundër dhe 8 abstenim.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit e konfirmuar në detyrë një vit më parë këshilltaren ligjore në Gjykatën Kushtetuese, Fiona Papajorgji. Trupa e KPK e përbërë Brunilda Bekteshi, Roland Ilia dhe Olsi Komici. Fiona Papajorgji iu nështrua Vettingut në bazë të tre kritereve, ligjshmërisë së pasurisë, integriteti etik dhe profesional.

/abcnews.al

gjykata-kushtetuese-1280x703.jpg
ad min22:18 | 08/10/2019

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i dërgoi Presidentit të Republikës Ilir Meta, listat me renditjen e 4 kandidatëve për vakancën e plotë për gjyqtarë në Gjykatën Kushtetuese.

Anëtarët e rinj do të zgjidhen mes 4 emrave, të cilët janë renditur si më poshtë nga KED në bazë të pikëzimit Arta Vorpsi e para, Fiona Papajorgji e dyta, Elsa Toska e treta dhe Marsida Xhaferrllari e katërta.

Ndërkohë, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi po punon edhe për miratimin e listës përfundimtare që do ti dërgohet më pas kuvendit për miratim. Që Gjykata Kushtetuese të jetë funksionale duhet që të ketë 6 anëtarë për të filluar seancat gjyqësore.

Në bazë të ligjit gjykata kushtetuese ka në përbërjen e saj 9 anëtarë që qëndrojnë në detyrë 9 vite. 3 anëtarë emërohen nga presidenti, 3 anëtarë nga kuvendi dhe 3 anëtarë nga Gjykata e Lartë. Aktualisht në kushtetuese është vetëm gjyqtarja Vitore Tusha të cilës i ka mbaruar mandati.

Në arkivat e Gjykatës Kushtetuese presin shumë çështje për t’u shqyrtuar ku më e nxehta është dekretimi i zgjedhjeve dhe shkarkimi i presidentit./ABC News Albania 24/7

Gjykata-Kushtetuese.jpg
ad min13:51 | 04/04/2019

Pas shpalljes nga Kuvendi i Shqipërisë një muaj më parë të vakancës së plotë për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese që zgjidhet nga Kuvendi, ky i fundit ka publikuar edhe listën me gjyqtarë që kanë aplikuar si kandidatë të interesuar për plotësimin e kësaj vakance.

Ata janë Arta Vorpsi, Avni Shehu, Elsa Toska, Fiona Papajorgji, Klodian Rado, Kostandin Kazanxhi, Mitat Dautaj, Ilir Mustafaj dhe Valbona Bala (Pajo).

Tre janë anëtarët e Gjykatës Kushtetuese që zgjidhen nga Kuvendi, përmes një procedure e cila kalon nga renditja e emrave nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi. Bazuar në Kushtetutë, Kuvendi zgjedh gjyqtarin e Gjykatës Kushtetuese me jo më pak se tre të pestat e të gjithë anëtarëve të tij, pra 84 vota deputetësh, ndërmjet kandidatëve të renditur në tre vendet e para të listës së dalë nga Këshilli i Emërimeve në Drejtësi.

Gjykata Kushtetuese ka mbi një vit e bllokuar për shkak të shkarkimit të gjyqtarëve si rezultat i procesit të Vettingut, proces që la në këmbë vetëm një anëtare të trupës prej 9 gjyqtarësh të kësaj gjykate./abcnews.al

kuvendi-shqiptar-1280x653.jpg
ad min10:24 | 20/03/2018

20 kandidatë kanë shprehur interesin për plotësimin e një vendi bosh në Gjykatën Kushtetuese, pas çeljes së procedurës nga Kuvendi i Shqipërisë për të zgjedhur kandidatin e këtij institucioni.

Aktualisht, Gjykatës Kushtetuese i mungojnë 4 anëtarë nga 9, që duhet të ketë gjithsej. Për këtë arsyem ky institucion kyç është futur në një ngërç.

Një ditë më parë, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi mori në dorëzim kandidaturat e Presidencës për dy vakancat në Gjykatën Kushtetuese, ndërsa pritej lista e kandidatëve nga Kuvendi për vakancën e tretë.

Sipas Kushtetutës, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi bën vlerësimin e kandidatëve dhe i rendit sipas meritës profesionale. Presidenti i Republikës dhe Kuvendi më pas do të zgjedhin anëtarët mes dy listave, për të plotësuar tri vakancat në Gjykatën Kushtetuese.

Ndër 20 emrat që kanë kandiduar bien në sy emra të njohur si ai i ish-Prokurorit të Përgjithshëm, Theodhori Sollaku, i ish-zv/ministrit të Drejtësisë, Ilir Panda, nënkryetarit aktual të KQZ-s, Denar Biba, ish-kreut të KQZ-s, Çlirim Gjata apo ish-kryetares së Gjykatës së Lartë, Shpresa Beçaj.

Lista e Kandidatëve:
1. Anila Kristani
2. Arta Vorpsi
3. Besnik Muçi
4. Çlirim Gjata
5. Dashamir Kore
6. Dedë Kasneci
7. Denar Biba
8. Elsa Toska
9. Gëzim Allaraj
10. Ilir Kadiu
11. Ilir Panda
12. Irena Nino
13. Kostandin Kazanxhi
14. Kristaq Traja
15. Rexhep Bekteshi
16. Sinan Tafaj
17. Sokol Hasani
18. Shpresa Beçaj
19. Theodhori Sollaku
20. Valbona Bala

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono