Elliot Engel

presidenca-1-1280x533.jpg
nev ila18:42 | 27/06/2019

Presidenca i ka dhënë përgjigje indirekt qëndrimit të dhënë nga Zv.Ndimës Sekretari i SHBA-ve, Mathew Palmer, duke dhënë vlerësime vetëm për qëndrimin e Kryetarit të Komisionit të Politikës së Jashtme të Kongresit Amerikan, Eliot Engel.

Zëdhënësi i Presidentit, z.Tedi Blushi i pyetur nga mediat mbi deklaratat e bëra nga z.Palmer në VOA deklaroi se:

Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta vlerëson deklaratën e përgjegjshme, të vëmendshme e njëkohësisht shqetësuese të Kryetarit të Komisionit të Politikës së Jashtme të Kongresit Amerikan, Eliot Engel, këtij miku të sprovuar të Shqipërisë, Kosovës dhe shqiptarëve, mbi situatën e vështirë politike në Shqipëri dhe mbi rëndësinë imediate të rivendosjes së dialogut dhe shtetit të së drejtës.

Presidenti i Republikës siguron Kryetarin e Komisionit të Jashtëm të Kongresit Amerikan, z.Eliot Engel dhe të gjithë miqtë e vërtetë të Shqipërisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, se po bën dhe do të bëjë të gjitha përpjekjet që Shqipëria të mund të organizojë zgjedhje vendore gjithëpërfshirëse, demokratike, me standarde, të lira dhe të ndershme, ashtu siç e meriton një vend i NATO-s dhe një vend që dëshiron të bëhet anëtar i Bashkimit Europian“, duke mos u shprehur për qëndrimin e Matthew Palmer./abcnews.al

 

eliot-engel.jpg
nev ila16:50 | 27/06/2019

Kreu i Komisionit te Jashtëm ne Kongres Amerikan Eliot Engel, është shprehur i shqetësuar rreth krizës politike të krijuar në vendin tonë.

Në anë të një reagimi, ai thotë se udhëheqësit politik shqiptarë kanë arritur një “bllokimin politik”, ndërsa u bën thirrje palëve që të ndalojnë përdorimin e dhunës. Më tej ai shton se mosmarrëveshjet mund të zgjidhen vetëm me dialog.

Shqipëria ka bërë hapa të mëdha që prej viteve të saj nën diktaturën e Hoxhës dhe populli shqiptar ka investuar shumë për të parë rrënjët e demokracisë së tyre. Marrëdhënia e fortë dhe e ngrohtë e SHBA-Shqipëri ka ndihmuar në nxitjen e këtyre zhvillimeve. Prandaj, unë jam shumë i shqetësuar nga ajo që dëshmoj në ditët dhe javët e fundit, pasi udhëheqësit politikë shqiptarë duket se kanë arritur një bllokim politik.

Në një përpjekje për të zvogëluar tensionet dhe për t’u larguar nga konfrontimet, u bëj thirrje të gjitha palëve të ushtrojnë kufizimet më të mëdha dhe të ndalojnë të gjitha dhuna. Ky mosmarrëveshje mund të zgjidhet vetëm me dialog dhe sipas sundimit të ligjit.

Shqipëria është anëtare e NATO-s dhe meriton një të ardhme evropiane, por krizat e përsëritura rreth zgjedhjeve minojnë atë rrugë përpara. Unë i bëj thirrje popullit shqiptar të rifitojë veten për një angazhim politik paqësor dhe për një proces zgjedhor të denjë për një anëtar të familjes demokratike të Atlantikut të Veriut të kombeve demokratike “, shkruan ai./abcnews.al

vlcsnap-error616-1280x719.jpg
ad min14:51 | 10/12/2017

Në vijim të vizitës zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kryeparlamentari Ruçi mori pjesë në forumin parlamentar për inteligjencën dhe sigurinë, si dhe zhvilloi takime me senatorin Gary Peters, kryetar i grupit të Miqësisë me Shqipërinë në Senat dhe disa kongresmenë amerikanë, si Ron Estes, Elliot Engel, Robert Aderholt. Ndër çështjet që Ruçi ndau në takimet me ta, ishte heqja e tatimit të dyfishtë ndërmjet Shqipërisë dhe SHBA-ve, si një iniciativë që do t’i bënte kompanitë amerikane më të interesuara për investime në Shqipëri. Ruçi i informoi kongresmenët dhe senatorin për ecurinë e deritanishme të implementimit të reformës në drejtësi dhe të procesit të Vetingut. Duke u ndalur në zhvillimet në rajonin e Ballkanit, kryeparlamentari Ruçi falënderoi Kongresin Amerikan për vëmendjen ndaj rajonit dhe kërkoi prezencë më të lartë të kompanive amerikane në Shqipëri./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono