eliksiri

99355794_warriors2.jpg
us er17:46 | 25/12/2017

Sipas gërmimeve arkeologjike, perandori i parë i Kinës ndërmori një kërkim intensiv për të gjetur eliksirin e jetës, para se të vdiste në moshën 49 vjeçare në vitin 210 p.e.s.
Qin Shi Huang, i cili krijoi ushtrinë e famshe prej balte, urdhëroi një gjueti edhe përtej kufinjve për gjetjen e lëngut mitologjik.

Misioni është përmendur në tekstet 2000 vjeçare të shkruara mbi mijëra pareta druri, të përdorura në Kinë para se të krijohej letra.
Ato u zbuluan në vitin 2002 në fund të një pusi në qendër të provincës së Hunanit.


Shkrimet përmbajnë një urdhër ekzekutiv të dhënë nga perandori dhe përgjigjet e udhëheqësve të rajoneve të ndryshme, të zënë ngushtë nga dështimi për të gjetur çelësin e jetës së përhershme.
Në atë kohë, besohej se në zonën e Langyas rritej një lloj erëze e dyshimtë e mbledhur në maje të një mali, e cila mund ti përshtatej asaj ç’ka kërkohej.
Por fatkeqësisht lideri kinez vdiq në mënyrë të mistershme në moshën 49 vjeçare, pa arritur të përfundonte qëllimin e tij.

Luftetarët prej balte të Qin Shi Huang, ishin prova e mëtejshme që tregonte se sa i frikësuar ishte perandori ndaj vdekjes. Ai ndërtoi të gjithë ushtrinë e tij, së bashku me kuajt dhe armët luftarake, në baltë të pjekur, në mënyrë që ata ta mbronin në jetën e përtejme. Pas vdekjes ata u vendosën së bashku në një mazeloum./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono