elbasan

shkumbini.jpg
ent ela17:40 | 23/08/2019

Një nga lumenjtë që në të kaluarën ka qenë lumi më i pastër sot është kthyer lumi më i ndotur. Ai është lumi Shkumbin përshkon përmes disa bashki dhe derdhet në detin Adriatik.

Dikur ishte një lumë me ujë të kulluar dhe të pastër që buronte nga malet. Shkumbini. Nis në malin e Valamares në afërsi të Pogradecit dhe pasi përshkon një luginë 181 km të gjatë, përfundon në detin Adriatik me grykëderdhje në një nga plazhet më të bukur të vendit, Plazhin e Vilë-Bashtovës.

Kalon përmes territorin shqiptar duke e ndarë vendin në dy pjesë të mëdha në Veri dhe Jug. Ai përshkon bashkitë e Librazhdit, Elbasanit, Peqinit dhe Rrogozhinës. Pas  viteve ’70 Shkumbini rezulton një nga lumenjtë më të ndotur në shkallë vendi.

Dekada më parë ndodhi kryesisht nga Kombinati Metalurgjik, Rafineria e naftës në Cërrik si dhe nga aktiviteti industrial i zonës. Kurse pas viteve 90 të shekullit të kaluar ndotësi më i madh u kthye faktori njeri.

Studimet e viteve të fundit kanë dëshmuar për shkallë të lartë të ujrave e zeza të pa përpunuara që derdhen në këtë lumë. Nis në Librazhd dhe arrin shifra alarmante në Elbasan.

Dy pikat më kritike janë ato ku derdhen Përroi i Manazeres dhe Përroi i Zaranikës.  Vazhdon më tej në Peqin, Rrogozhinë e deri në Adriatik. Matjet kanë vërtetuar se në perëndim të Elbasanit niveli i bakterieve për 100 ml ujë arrin në mbi 100 mijë.

Treguesi specifik i ujërave të zeza, koliformët fekalë (E. Coli)  arrin në shifra alarmante duke e bërë këtë ujë praktikisht të papërdorshëm. Në muajt e verës kur niveli i ujit bie dhe temperaturat favorizojnë zhvillimin e mikrobeve është dhe periudha më e keqe.

Specialistët e sëmundjeve të lëkurës në Elbasan prej kohësh kanë dhënë alarmin duke njoftuar popullsinë  të mos frekuentojë për plazh ujërat e lumit Shkumbin pasi shkakton sëmundje të rënda e të pa shërueshme në lëkurë.

Përdorimi si ujë i pijshëm është rreptësisht i ndaluar pasi shkakton intoksikacione, diare dhe sëmundje të rënda të traktit tretës. Gjithashtu peshku dhe çdo gjallesë tjetër e lumit Shkumbin pas rrjedhës së tij në Elbasan është i ndaluar.

Një ujë i tillë i molepsur në mënyrë dramatike ka ndikuar në jetën e faunës së lumit Shkumbin e cila është drejt zhdukjes. Ndërsa banorët e kanë përdorur gjërësisht për ujitje, mësohet se ka kontaminuar mijëra hektarë tokë bujqësore.

Kjo po manifestohet me shfaqjen e sëmundjeve në fruta perime, dhe kultura bujqësore. Specialistët e bujqësisë shprehen se pasojat e ndotjes së tokës do të ndjehen gjatë.

Gazetar i ABC News, Elbasan: Fatos Salliu

 

 

rruga-policia.jpg
G. P.10:39 | 15/08/2019

Ylber Ademi do të qëndrojë në burg, deri në përfundim të hetimeve, pasi Gjykata e Krimeve të Rënda i caktoi atij masë sigurie shtrënguese. 51-vjeçari ishte prej dy muaj nën vëzhgim nga policia, pasi trafikonte armë nga Serbia në Shqipëri. Gjatë arrestimit iu sekuestruan 19 pistoleta dhe 4 kallëpe lëndë plasëse.

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur masën “arrest me burg” për 51-vjeçarin nga Kosova, i cili u arrestua me 19 armë zjarri të llojit pistoletë dhe municione të tjera luftarake në Elbasan.

Ylber Ademi, me kombësi shqiptare dhe shtetësi kosovare, akuzohet për trafikim armësh dhe të lëndëve plasëse e radioaktive. Gjatë zhvillimit të seancës në Gjykatën e Krimeve të Rënda, 51-vjeçari ka qëndruar i heshtur duke mos dhënë detaje për mënyrën se si i siguronte armët apo si ishte përfshirë në këtë aktivitet të paligjshëm.

Prokurori Blerim Tomini gjatë leximit të kërkesës për gjykim tha se hetuesit kishin rënë në gjurmët e 51-vjeçarit nga Kosova, para dy muajsh, por ai ishte mbajtur nën vëzhgim për të zbuluar se ku i dërgonte armët që sillte brenda vendit tonë.

Për të zbuluar më tepër detaje rreth trafikimit të armëve, të arrestuarit i ishte vendosur nën përgjim edhe numri i tij celular. Policia kishte kontrolluar edhe banesën e një familje që dyshohej për lidhje të afërta me Ylber Ademin, në të cilën nuk është gjetur asnjë provë konkrete për trafik armësh dhe municionesh.

Gjithashtu, uniformat blu me vendim gjykate kanë bërë edhe stimulimin e të akuzuarit, për të zbuluar mënyrën se si ai i siguronte armët. Avokati i Ademit, Ramiz Billa ka pohuar në seancë se i akuzuari është penduar dhe se e pranon fajësinë.

Ademi u arrestua më 13 Gusht në aksin rrugor Elbasan-Peqin, duke transportuar me automjetin e tij armë luftarake, municion dhe lëndë shpërthyese, të cilat i siguronte në Serbi e në vende të tjera, më pas i transportonte në Kosovë me destinacion final Shqipërinë.

Nga veprimet e deritanishme proaktive ka rezultuar se 51-vjeçari ka shitur edhe më parë armë luftarake, në Kosovë, Shqipëri dhe vende të tjera. Ndërkohë, armët e sekuestruar dhe celularët po i nënshtrohen ekspertizës, e cila nuk ka mbërritur ende në duart e organit të akuzës./ABC News Albania 24/7

elbasan-4.jpg
Sej rie18:00 | 13/08/2019

Policia ka arrestuar një 51-vjeçar nga Kosova, i cili  trafikonte armë luftarake dhe lëndëve eksplozive nga Serbia në Kosovë me destinacion final Shqipërinë. Pas hetimeve te kryera nga Prokuroria e Krimeve të Rënda, Policia e Elbasanit në bashkëpunim me Forcen e Posaçme Operacionale në Policinë e Shtetit, arrestuan në flagrancë në rrugën nacionale Elbasan–Peqin, Y. A., 51 vjeç, lindur në Kacandoll dhe banues ne Podujevë, Kosovë.

Policia bën të ditur se 51-vjeçari u kap duke transportuar me automjetin e tij armë luftarake, municion dhe lëndë shpërthyese TNT, të cilat i siguronte në Serbi e në vende të tjera, më pas i transportonte në Kosovë me destinacion final Shqipërinë. Armët dhe municionet ishin fshehur në vende të posaçme të krijuara në automjetin e tij, si në motor, kabinë, bagazh e kroskot.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 19 armë zjarri të llojit pistoletë, të markave të ndryshme, 400 fishekë luftarak, 4 kallëpe lënde eksplozive të llojit TNT, me peshë të përgjithshme 1.6 kg, 3 telefona dhe automjeti që transportonte armët.

Në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda vijon puna për dokumentimin e plotë të këtij aktiviteti kriminal, si dhe identifikimin e personave që kanë bashkëpunuar me personin e arrestuar. Nga veprimet e deritanishme proaktive rezulton se ky shtetas ka shitur edhe më parë armë luftarake, në Kosovë, Shqipëri e vende të tjera./ABC News Albania 24/7

elbasan-3-1280x721.jpg
Sej rie12:15 | 11/08/2019

Katër persona janë sakatuar gjatë një konflikti ne familje ne qytetin e Elbasanit. Burri ka goditur me sende të forta ish-gruan e tij, djalin por edhe kunatin që i ka dalë në ndihmë të motrën dhe nipit.  I plagosur ka mbetur dhe vetë 50 – vjeçari, i cili është vënë në gjendje  arresti. Të gjithë të dëmtuarit janë dërguar në spital. Policia mbërriti shpejt në vendin e ngjarjes dhe parandaloi përshkallëzimin e këtij konflikti të ashpër.  Materialet hetimore  i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan, për veprën penale “Dhunë në familje”./ABC News Albania 24/7

elbasan-2-1280x720.jpg
Sej rie14:15 | 10/08/2019

Më shumë se dy mijë banorë të fshatrave të Njësisë Administrative Papër, për vite me radhë kanë vuajtur nga izolimet që shkaktonin prurjet e mëdha të përroit.

Mungesa e pritave malore bëri që ujërat e rrëmbyer të përfshijnë rrugët  dhe tokat bujqësore.

Bashkia e Elbasanit është duke investuar në ndërtimin e rreth 1 km prita malore, të cilat do te shmangin përmbytjet dhe do të lehtësojnë lëvizjen e banorëve gjatë dimrit.

Kryetari i ri i Bashkisë se  Elbasanit Gledian Llatja, së bashku me specialistë shkuan nga afër për të parë punimet. Ai kërkoi përshpejtim qe  vjeshta të mos krijojë probleme

Zgjidhja e këtij problemi u vjen në ndihmë edhe nxënësve të shkollave, të cilët shoqëroheshin nga prindërit sa herë përroi kishte prurje të mëdha. Madje nuk kanë qenë të pakta rastet kur fëmijët e kishin të pamundur të shkonin në shkollë. Llatja u angazhua gjithashtu që në buxhetet e ardhshme të parashikojë edhe ndërtimin e urave që janë të domosdoshme për fshatrat e Njësisë Administrative Papër./ABC News Albania 24/7

policia-e-shtetit-800x447_1-1-1280x670.jpg
nev ila17:42 | 05/08/2019

Vijon operacioni kundër informalitetit, krahas operacionit që zhvillohet në gjithë vijën bregdetare, për lirimin e plazheve të zaptuara në mënyrë të kundërligjshme.

66 shtetas të proceduar për vepra penale në fushën e krimit ekonomik e financiar dhe krimeve mjedisore.

Procedohet penalisht edhe drejtori i ALUIZNI-t në Elbasan, për shpërdorim detyre.

Policia e Shtetit ka vijuar zbatimin e masave për parandalimin, evidentimin dhe ndëshkimin e informalitetit, evazionit fiskal në turizëm, ndërtim, hidrokarbure, mallra të akcizës dhe krimeve të tjera mjedisore, në vijim të punës së përditshme.

Në zbatim të këtij plani të posaçëm në shkallë vendi, vetëm gjatë fundjavës janë ushtruar kontrolle në qindra subjekte të ndryshme në zonat urbane, kontrolle në pyje e kullota për prerje të paligjshme, në fushën e ndërtimeve pa leje apo të tregtimit të hidrokarbureve, etj.

Si rezultat i këtyre kontrolleve janë evidentuar një sërë shkeljesh dhe janë proceduar penalisht 66 shtetas për vepra penale si: “Fshehja e të ardhurave”, “Mospagimi i taksave dhe tatimeve”, “Punësimi i paligjshëm”, “Tregtimi dhe transportimi i mallrave që janë kontrabandë”, “Shkelja e të drejtave të pronësisë industriale”, “Ndërtimi pa leje” dhe “Prerja e paligjshme e pyjeve”.

Konkretisht:
13 raste janë evidentuar dhe ndëshkuar në qarkun Dibër, 9 raste në qarkun Elbasan, 8 raste në qarkun Durrës, 7 raste në qarkun Gjirokastër, 5 raste në qarkun Korçë, 5 raste në qarkun Tiranë, 5 raste në qarkun Lezhë, 4 raste në qarkun Shkodër, 3 raste në qarkun Kukës, 3 raste në Qarkun Fier, 2 raste në qarkun Vlorë dhe 2 raste në qarkun Berat

Policia e Shtetit gjatë këtij operacioni është përqendruar edhe në zbulimin, dokumentimin dhe procedimin penal të çdo zyrtari Bashkie, Tatimesh, IQT, Dogane, Punësimi etj., të cilët me dashje nuk kanë kryer detyrën për kontrollin e territorit, por kanë lejuar informalitetin, ndërtimet pa leje, ushtrimin e aktiviteteve të tregtisë së paligjshme, ushtrimin e aktivitetit tregtar pa kasë fiskale, shmangien doganore në interes të tyre ose të personave të tretë, duke i sjellë dëme të konsiderueshme mjedisit, qytetarëve, bizneseve të ligjshme, nëpërmjet lejimit të konkurrencës së pandershme si dhe i kanë sjellë dëme të konsiderueshme buxhetit të shtetit.

Në këtë kuadër në Elbasan është proceduar Drejtori i ALUIZNI-t në Elbasan, për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës” pasi dyshohet se ka lëshuar një leje legalizimi për një objekt, pa dokumentacionin përkatës.

Operacioni kundër informalitetit dhe lirimit të plazheve të zaptuara në mënyrë të kundërligjshme po vijon në të gjithë vijën bregdetare.

Policia e Shtetit fton qytetarët të denoncojnë çdo rast paligjshmërie në numrin pa pagesë 112, në Komisariatin Dixhital apo në adresat zyrtare në rrjetet sociale të Policisë së Shtetit, si dhe në numrin 0800 90 90 të Shërbimit për Çështjet e Brendshme dhe Ankesat (SHÇBA) në Ministrinë e Brendshme, duke garantuar anonimatin dhe një reagim të shpejtë e të paanshëm!“/abcnews.al

elbasan-1280x699.jpg
Sej rie18:30 | 02/08/2019

Tre persona mbetën të plagosur pasi u qëlluan me armë zjarri teksa ndodheshin në një lokal pranë Pallatit të Sportit në Elbasan. Ngjarja ka ndodhur pasditen e sotme. Mësohet se të plagosur janë Fezi Ago, Mihal Kocashi dhe Elton Cërriku. Ata janë dërguar në spitalin e Elbasanit, ku po marrin ndihme mjekësore. Burimet policore nga vendi i ngjarjes bënë të ditur se një person që tashme është identifikuar ka qëlluar me armë pas një konflikti të çastit për motive të dobëta. Policia e Elbasanit ka ngritur postblloqe në disa rrugë të qytetit dhe po punon për kapjen e autorit./ABC News Albania 24/7

kukes.jpg
G. P.15:33 | 02/08/2019

Ka vijuar rotacioni në bashkitë opozitare. Në Kukës fituesi socialist ka marrë paqësisht detyrën, ndërsa LSI nuk ka mundur të bllokojë në Përrenjas marrjen e detyrës nga fituesi i PS. Ndërkohë Dako e Sejdini ju kanë dorëzuar detyrën pasardhësve të tyre brenda familjes socialiste.

Kukësi nuk është as Devolli e as Kavaja. Demokratët e kësaj bashkie nuk rezistuan këtë të premte, teksa Safet Gjici hyri në zyrën ku deri më tani qeveriste Bashkim Shehu.

Pas betimit në Prefekturë, socialisti hyri në zyrë. Për suport politik, PS, kishte dërguar në Kukës, Sekretarin për Rininë, Gent Cakaj. PD reagoi, duke thënë se përplasja ishte shmangur me vendim politik.

LSI ka dorëzuar dy bashki të sajat, pa probleme. Në Prrenjas, detyrën e ka marrë Nuri Belba në vend të Miranda Rirës. Ish-kryebashkiakja e LSI-së ka deklaruar se nuk do ta lirojë zyrën.

Në  Skrapar nuk ka pasur asnjë rezistencë. Është betuar në sallën e këshillit bashkiak Adriatik Mema duke i marrë zyrën Nesim Spahiut të LSI. Mes të vetëve, socialistët kanë bërë transferimin e pushtetit.

Në Elbasan, Qazim Sejdini i ka dorëzuar detyrën Gledian Llatjes, ndërsa në Durrës, Valbona Sako ka marrë detyrën nga Vangjush Dako./ABC News Albania 24/7

POLICIA-ELBASAN-1280x960.jpg
nev ila17:21 | 24/07/2019

Tjetër sekuestrim i pasurive në Elbasan. Pas ditës së djeshme ku Policia në bashkëpunim me Prokurorinë Elbasan vendosën sekuestro preventive të pasurisë prej 500 mijë euro të Klement Çalës, i cili dyshohet si një prej grabitësve të Rinasit, edhe sot është vendosur tjetër sekuestro për pasurinë e një 33 vjeçari me iniciale M.K.

Sipas policisë sekuestro preventive për pasuritë e paluajtshme të 33 vjeçarit, u vendosën pasi dyshohet se janë përfituar nga aktiviteti kriminal.

Njoftimi i policisë:

“Finalizohet operacioni “Invest”, për sekuestrimin e pasurive të përfituara nga aktiviteti kriminal

Vendoset sekuestro preventive ndaj pasurive të paluajtshme në pronësi të 33-vjeçarit, që arrijnë vlerën e rreth 700 000 Eurove.

Nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan, në kuadër të hetimit të procedimit penal të regjistruar pranë kësaj Prokurorie, për veprën penale “Pastrimi i produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”, gjatë paradites së sotme u finalizua operacioni policor i koduar ” Invest”, për vendosjen e sekuestrove preventive ndaj pasurisë së 33-vjeçarit M. K.,

Në kuadër të operacionit u kryen veprimet procedurale dhe u vendos sekuestro preventive për pasuritë e paluajtshme, të cilat dyshohet se janë përfituar nga aktiviteti kriminal, si më poshtë:

-1 apartament me sipërfaqe 350 m2
-1 truall me sipërfaqe 5000 m2.
-1 ndërtesë 200 m2
-1 automjet

Nga vlerësimi paraprak i pasurive të sipërshënuara, rezulton se ato arrijnë vlerën e rreth 700 000 Eurove.
Në bashkëpunim me Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan, po vijojnë hetimet dhe verifikimet, për evidentimin e pasurive të tjera të luajtshme dhe të paluajtshme në emër të këtij shtetasi.
Policia e Shtetit është e vendosur për të gjurmuar, evidentuar dhe sekuestruar çdo pasuri a vlerë monetare, që rrjedh nga aktivitet kriminal“./abcnews.al

policia-e-shtetit.jpg
nev ila19:28 | 23/07/2019

Policia e Elbasanit në bashkëpunim me prokurorinë kanë sekuestruar pasurinë e Klement Çales dhe familjarëve të tij. Ai është një ndër të dyshuarit kryesor për grabitjen në aeroportin e Rinasit.

Ndaj është vendosur masa e sekuestros preventive të pasurisë së 31 vjeçarit që kapin vlerën e 500 mijë eurove.

Në njoftimin e policisë lokale bëhet me dije se është sekuestruar një apartament 50 metra katrore,  truall me sipërfaqe 500 metra katrore dhe një ndërtesë e  ndërtuar mbi këtë tokë, pasuri e llojit arë me sipërfaqe rreth 810 metra katrore, 50 % e aksioneve të një shoqërie në zotërim të të afërmit të tij Eldi Çala.

Ndërkohë vijojnë hetimet nga prokuroria për të evidentuar pasuri të tjera të paluajtshme në emër të Klement Çales dhe të afërmve të tij. /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono