elbasan

makinaelbasan.jpg
Autor E09:52 | 04/02/2020

Policia ka identifikuar dy personat që gjendeshin në automjetin tip “Passat” që nuk i ndaloi forcave të rendit duke shkaktuar pesë të plagosur mëngjesin e sotëm në Elbasan.

Mësohet se drejtuesi i mjetit quhet Aldiron Shehu, i cili nuk i është bindur urdhrit të policisë për të ndaluar në hyrje të Pogradeci.

Shehu po drejtonte makinën me targa greke dhe është ndjekur më pas nga policia. Ai nuk i ka ndaluar edhe dy postblloqeve të tjera duke bërë që policia ti hedhë zinxhirë me gozhdë në Elbasan.

Në këtë moment makina tip “Passat” ka kaluar në anën tjetër të rrugës duke përplasur dy makina të tjera, njëra prej të cilave “Autoshkollë”.

Kjo ka bërë që në aksident të përfshine tre makina duke shënuar pesë të plagosur. Mes tyre është edhe efektivi i policisë Eugen Abdurrazaku.

Njoftimi i policisë

Elbasan

Më datë 04.02.2020, rreth orës 09:00, Salla e Drejtimit Korçë, ka njoftuar Sallën e Drejtimit të DVP Elbasan se mjeti tip Pasat i zi me targa Greke IEH 3922, nuk i ka ndaluar shërbimeve të policisë Korçë dhe Pogradec dhe është larguar me shpejtësi në drejtim të Elbasanit.

Menjëherë në Librazhd është ngritur pikë kontrolli e përforcuar , por drejtuesi i mjeti sa ka parë policinë ka marrë përpara sinjalistikën e vendosur në rrugë sipas procedurës për pikë kontrolli dhe nuk i është bindur urdhërit të policisë për të ndaluar duke rrezikuar jetën e punonjësve të policisë dhe ka vijuar me shpejtësi të madhe në drejtim të Elbasanit.

Shërbimet e Policisë së Librazhdit janë vënë në ndjekje të mjetit deri në Elbasan duke mbajtur komunikim me shërbimet policisë në Elbasan.

Focat Shqiponja , ato të Patrullave të Përgjithshme dhe të Qarkullimit Rrugor, në hyrje të qytetit Elbasan në aksin rrugor Librazhd -Elbasan, kanë ngritur pikë kontrolli duke kontrolluar rrugën,.

Drejtuesi i mjetit ka tentuar të largohet duke goditur makinën e policisë dhe dy mjete të tjera.
Si pasojë është plagosur jashtë rrezikut për jetën një punonjës policie dhe 4 shtetas .

Drejtuesi i mjetit shtetasi A. Sh, 27 vjec , banues në Gjirokastër është shoqëruar në Polici për veprime të mëtejshme.
Ky drejtues mjeti edhe në vitin 2018 , ka kryer të njëtat veprime duke mos ju bindur urdhërit të punonëjsit të policisë për të ndaluar.

Nga kontrolli i mjetit nuk u gjetën armë apo lëndë narkotike por vetëm disa targa atuomjetesh.

Theksojmë se nuk ka patur asnjë të shtënë me armë zjarri gjatë ndalimit të automjetit.

b483db32-d88c-406d-a319-0017bc2dd161.jpg
Autor E09:36 | 04/02/2020

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur gjatë mëngjesit të sotëm në Elbasan. Nga ngjarja kanë mbetur pesë të plagosur.

Gazetar Aldo Kozarja bën me dije për abcnews.al se policia i ka kërkuar që të ndalojë një automjeti tip “Passat” që po vinte nga Librazhdi për në Elbasan. Pasi nuk ka ndaluar, policët i kanë hedhur zinxhirë me gozhdë në rrugë për ta ndaluar.

Forcat blu kanë identifikuar dy personat që gjendeshin në automjetin tip “Passat” që nuk i ndaloi forcave të rendit duke shkaktuar pesë të plagosur mëngjesin e sotëm në Elbasan.

Mësohet se drejtuesi i mjetit quhet Aldiron Shehu, i cili nuk i është bindur urdhrit të policisë për të ndaluar në hyrje të Pogradeci.

Shehu po drejtonte makinën me targa greke dhe është ndjekur më pas nga policia. Ai nuk i ka ndaluar edhe dy postblloqeve të tjera duke bërë që policia ti hedhë zinxhirë me gozhdë në Elbasan.

Në këtë moment makina tip “Passat” ka kaluar në anën tjetër të rrugës duke përplasur dy makina të tjera, njëra prej të cilave “Autoshkollë”.

Kjo ka bërë që në aksident të përfshine tre makina duke shënuar pesë të plagosur. Mes tyre është edhe efektivi i policisë Eugen Abdurrazaku.

Njoftimi i policisë

Elbasan

Më datë 04.02.2020, rreth orës 09:00, Salla e Drejtimit Korçë, ka njoftuar Sallën e Drejtimit të DVP Elbasan se mjeti tip Pasat i zi me targa Greke IEH 3922, nuk i ka ndaluar shërbimeve të policisë Korçë dhe Pogradec dhe është larguar me shpejtësi në drejtim të Elbasanit.

Menjëherë në Librazhd është ngritur pikë kontrolli e përforcuar , por drejtuesi i mjeti sa ka parë policinë ka marrë përpara sinjalistikën e vendosur në rrugë sipas procedurës për pikë kontrolli dhe nuk i është bindur urdhërit të policisë për të ndaluar duke rrezikuar jetën e punonjësve të policisë dhe ka vijuar me shpejtësi të madhe në drejtim të Elbasanit.

Shërbimet e Policisë së Librazhdit janë vënë në ndjekje të mjetit deri në Elbasan duke mbajtur komunikim me shërbimet policisë në Elbasan.

Focat Shqiponja , ato të Patrullave të Përgjithshme dhe të Qarkullimit Rrugor, në hyrje të qytetit Elbasan në aksin rrugor Librazhd -Elbasan, kanë ngritur pikë kontrolli duke kontrolluar rrugën,.

Drejtuesi i mjetit ka tentuar të largohet duke goditur makinën e policisë dhe dy mjete të tjera.
Si pasojë është plagosur jashtë rrezikut për jetën një punonjës policie dhe 4 shtetas .

Drejtuesi i mjetit shtetasi A. Sh, 27 vjec , banues në Gjirokastër është shoqëruar në Polici për veprime të mëtejshme.
Ky drejtues mjeti edhe në vitin 2018 , ka kryer të njëtat veprime duke mos ju bindur urdhërit të punonëjsit të policisë për të ndaluar.

Nga kontrolli i mjetit nuk u gjetën armë apo lëndë narkotike por vetëm disa targa atuomjetesh.

Theksojmë se nuk ka patur asnjë të shtënë me armë zjarri gjatë ndalimit të automjetit.

 

b483db32-d88c-406d-a319-0017bc2dd161.jpg
Autor E09:19 | 04/02/2020

Të shtëna me armë janë dëgjuar pak më parë në Elbasan. Burime bëjnë me dije për abcnews.al se kanë mbetur tre të plagosur.

Gazetari Aldo Kozarja bën me dije se nga të dhënat e para dyshohet se një makinë është ndjekur nga Librazhdi dhe gjatë ndjekjes është qëlluar me armë.

Në vendin e ngjarjes momentalisht ndodhen prokurorë dhe oficerë të policisë gjyqësore, të cilët po hetojnë nëse kemi të bëjmë me një atentat të mirë organizuar.

Mësohet se nga përplasja me armë kanë mbetur tre të plagosur. Dy prej të plagosurve janë nisur me urgjencë drejt spitalit të Elbasanit. Njëri prej të plagosurve është punonjës policie.

zjarr-magazina.jpg
R D00:14 | 28/01/2020

Një zjarr i përmasave të mëdha ka rënë pak para mesnate ne lagjen Shënkoll të Elbasanit. Nga të dhënat paraprake mësohet se zjarri ka përfshirë një magazinë me metrazhe dhe copa të ndryshme që përdoreshin për tapiceri.

Magazina në është në pronësi të Leonard Mustafait dhe është djegur plotësisht, raporton gazetari i Abc News, Aldo Kozaria. Sipas tij dëmi material është i madh ndërsa nuk ka persona të lënduar. Forcat zjarrfikëse kanë shuar flakët dhe policia po punon për të përcaktuar shkaqet e zjarrit./abcnews.al

*foto ilustruese

54b38bfb-05d7-452b-9aee-05a5580ce6a3.jpg
So Nila19:12 | 24/01/2020

Një 45 vjeçar është plagosur mbrëmjen e kësaj të premtjeje në Elbasan, pasi motoçikleta që ai drejtonte ka dalë nga rruga.

Informacionet bëjnë me dije se ngjarja ka ndodhur në aksin Elbasan-Paper, ku motoçikleta që po udhëtonte 45 vjeçari është përplasur me mbrojtëset e rrugës.

Si pasojë e përplasjes drejtuesi i motoçikletës identiteti i të cilit, ndodhet në gjendje të rëndë nën kujdesin e mjekëve në spitalin e Elbasanit./abcnews.al

auto_auto_policia-elbasan-678x45015615545671572027909-1.jpg
So Nila12:21 | 22/01/2020

Policia e Elbasanit ka vënë në pranga një person i cili është kapur duke transportuar shtetas të huaj në mënyrë të paligjshme kundret fitimit.

Uniformat blu bëjnë me dije se B. H., 72 vjeçështë ndaluar në aksin rrugor Gramsh-Cërrik duke transportuar me mjetin e tij, 16 shtetas sirianë e palestinezë, të cilët kishin hyrë ilegalisht në Korçë, nëpërmjet kufirit jeshil nga shtetit grek.

72 vjeçari ndihmonte emigrantët e paligjshëm kundejt fitimit 450 deri në 1000 euro për person.

Njoftimi i policisë:

Goditet një tjetër rast i dhënies ndihmë për kalim të paligjshëm të kufijve, kundrejt fitimit.

Kapet duke transportuar 16 shtetas të huaj, kundrejt fitimit 450 deri në 1000 euro për person, arrestohet në flagrancë transportuesi.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Cërrik, në bashkëpunim me specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, pas informacioneve të marra në rrugë operative për një shtetas që transportonte shtetas  klandestinë nga vendet e treta, me qëllim dhënin ndihmë, kundrejt fitimit, për kalim të paligjshëm të kufirit, organizuan punën duke bërë kapjen dhe arrestimin  në flagrancë  të shtetasit:

B.H., 72 vjeç, banues në Tiranë, pasi në aksin rrugor Gramsh-Cërrik u kap nga shërbimet e Policisë duke transportuar me mjetin e tij, i cili u sekuestrua në cilësinë e provës materiale, 16 shtetas sirianë e palestinezë, të cilët kishin hyrë ilegalisht në Korçë, nëpërmjet kufirit jeshil nga shtetit grek.

Ky shtetas po i transportonte kundrejt fitimit që varionte 450-1000 euro për secilin, për të kaluar kufirin në mënyrë të paligjshme në drejtim të Malit të Zi, me destinacion final një nga vendet e BE-së.

Materiale hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Elbasan, për veprimet e mëtejshme./ abcnews.al

gazment-bardhi-elbasan.jpg
nev ila16:42 | 19/01/2020

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike ka takuar sot përfaqësitë e PD-së në qarku e Elbasanit.

Bardhi ka publikuar edhe disa foto nga ky takim në profilin e tij në Facebook, krahas të cilave shkruan se ky qark është nën pushtetin e bandave të kryeministrit Edi Rama dhe të Qazim Sejdinit.

Sipas Bardhit, demokratët e këtij qarku janë forcuar dhe PD-ja do të fitojë në këtë qark më shumë se 55% të votave.

“Në qarkun e Elbasanit i gjeta demokratët të angazhuar në të gjitha nivelet e partisë për të bërë për vete sa më shumë qytetarë në Elbasan, Librazhd, Prrenjas, Cërrik, Peqin, Gramsh dhe Belsh. Demokratët e këtij qarku, megjithëse nën presionin e bandave të lidhura me pushtetin e Edi Ramës, Taulant Ballës dhe Qazim Sejdinit, ia kanë dalë të rriten e të forcohen dhe në zgjedhjet më të para të lira e të ndershme, bashkë me aleatët tanë, ne të fitojmë në qark më shumë se 55% të votave. Nënat dhe baballarët e qarkut të Elbasanit e duan ndryshimin që të mos i shohin fëmijët e tyre të ikin si refugjatë, pse bandat e pushtetit nuk i lënë të ngrenë kokën. Të rinjtë e qarkut të Elbasanit e duan ndryshimin që të ndërtojnë një jetë dinjitoze në vendin e tyre, ku vlerësohet aftësia, ndershmëria dhe jo servilizmi e hajdutëria! Nga takimet që pata në Elbasan, Librazhd, Prrenjas, Cërrik, Peqin, Gramsh dhe Belsh jam plot besim që sëbashku do t’ia dalim!”– shkruan Bardhi./abcnews.al

policia-elbasan.jpg
nev ila10:51 | 16/01/2020

Në lidhje me atentatin në Elbasan, burime pranë grupit hetimor pohojnë se ngjarja ka qenë e mirëorgnizuar dhe autori, apo autorët, kanë pasur si qëllim eleminimin e 23 vjeçarit.

Korrespodenti i ABC News në Elbasan raporton për abcnews.al se si pasojë e patrullimit të shpeshtë, që ka bërë policia në qendër të qytetit, atentatori (atentatorët), nuk kanë mundur të dalin nga automjeti për të realizuar eleminimin e Kei Pikut.

Autorët kanë qëlluar drejt 23 vjeçarit, nga brenda automjetit në të cilin ndodheshin.

Pasi ka pikasur se po qëllohej, i riu iu është shmangur plumbave drejt tij, dhe ka shkuar në fund të makinës së parkuar, ku ka rënë në toke. Mësohet se Kei Piku, ka marrë 3 plumba dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Me sa duket patrulla e policisë, është ndodhur shumë pranë vendit të ngjarjes, pasi kanë qenë efektivët që kanë gjetur të riun, dhe e kanë përcjellë më pas, drejt urgjencës së spitalit të Elbasanit.

Sakaq policia është duke ushtruar kontroll në gjithë pikat kyce të qytetit të Elbasanit, ndërkohë ka shoqëruar disa persona, si të dyshuar se kanë dijeni për atentatin ndaj të riut./abcnews.al

kei-piku-policia.jpeg
nev ila08:56 | 16/01/2020

Gjatë natës në Elbasan, ka patur të shtëna me armë zjarri, ku për pasojë ka mbetur i plagosur 23 vjeçari Kei Piu.

Siç raporton gazetari i ABC News Aldo Kozarja, deri më tani forcat policore të komisariatit të Elbasanit kanë shoqëruar disa persona si të dyshuar që mund të kenë dijeni për ngjarjen.

23 vjeçari është qëlluar pasi ka ndaluar me automjetin e tij tip “Land Rover”. Ngjarja ka ndodhur në qendër të Elbasanit. Kanë qenë forcat policore që kanë gjetur 23 vjeçarin të shtrirë  në tokë.

Nga stafi mjekësor konfirmohet se është qëlluar me 3 plumba dhe tashmë 23 vjeçari është jashtë rrezikut për jetën.

Gazetari Aldo Kozarja ka raportuar për abcnews.al se nga mënyra se si është qëlluar 23 vjeçari, policia mendon se ka qenë një atentat i mirëpërgatitur, duke parë dinamikën e ngjarjes.

Ndërkohë forca të shumta policie, kanë ngritur grupe kontrolli, dhe postblloqe në disa pika kryesore të qytetit të Elbasanit.

Por 23 vjeçari nuk është emër i panjohur për policinë e Elbasanit.

Në fakt ai njihet nga ana e policisë, por jo i skeduar për ngjarje të rënda. Kryesisht 23 vjecari ka qenë i përfshirë në ngjarje që kanë patur të bëjnë me lëndë narkotike.

Sakaq policia është fokusuar fillimisht tek kamerat e sigurisë, që ndodhen në zonën ku ka ndodhur ngjarja./abcnews.al

kei-piu-1.jpg
nev ila08:08 | 16/01/2020

Rreth orës 1.20 në bulevardin kryesor të Elbasanit në afërsi të vendit të quajtur “shatërvani” një person ka mbetur i plagosur si pasojë e goditjes me armë zjarri. Korespondenti i Abc News informon se bëhet fjalë për 23-vjeçarin Kei Piu (Piku), i cili ka qenë duke udhëtuar me mjetin e tij tip foristrade AA 767 XO.

Teksa është ndalur në afërsi të një lokali, në qendër të Elbasanit, është qëlluar nga një person. Dyshohet se 23 vjecari ka pasur një debat përpara se të qëllohej. Aktualisht ndodhet në reanimacionin e spitalit të Elbasanit i plagosur rëndë pasi ka marrë tre plumba në trup.

Ndërkohë policia ka dhënë dhe detajet e para të kësaj ngjarje.

Njoftimi i policisë: 

“Rreth orës 01:15, në lagjen “Luigj Gurakuqi”, Elbasan, është qëlluar me armë zjarri në drejtim të shtetasit K. P., 23 vjeç, banues në Elbasan, i cili si pasojë është plagosur dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.

Grupi hetimor vijon punën për zbardhjen dhe sqarimin e rrethanave të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorëve.

Njëkohësisht vijon administrimi i çdo prove sado të vlefshme që çon në zbardhjen e ngjarjes.

Shërbimet e Policisë kanë shoqëruar disa persona për sqarimin e rrethanave të ngjarjes.

Vijon krehja e zonës dhe nga veprimet e para hetimore ka rezultuar se nuk ka pasur shkëmbim me armë zjarri mes palëve“.

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono