elbasan

permbytje-elbasan.jpg
G. P.18:03 | 02/09/2019

Pas verës me temperatura ekstreme, stuhi shiu kanë përfshire pasditen e sotme Elbasanin.  Uji ka vërshuar në rrugë duke shkaktuar vështirësi në qarkullimin e automjeteve dhe udhëtarëve.

Raportohet se rrebeshi i pazakontë i shiut ka shkaktuar probleme me qarkullim në aksin Elbasan-Librazhd-Qafë-Thanë dhe në disa akse dytësore që lidhin fshatrat me qytetet.

Reparti i zjarrfikësve dhe një grup pune i Bashkisë Elbasan po punojnë për normalizimin e kësaj situate. /ABC News Albania 24/7

ELBASANI-REPORTAZH.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
ent ela13:00 | 01/09/2019

Në qytetin e Elbasanit janë rikthyer aktivitetet e përditshme festive. Në muajin gusht thuajse çdo natë Bashkia ka organizuar evente apo koncerte për të argëtuar banorët.

Nga një qytet i heshtur deri në frikë, Elbasani duket se po bëhet i zhurmshëm.

E nisen me garën e çiklizmit. Kryetari i Bashkisë Gledian Llatja iu kujtoi banorëve të bashkisë që ai qeverisë, se iu duhen biçikleta për një shëndet më të mirë.

Shumë njerëz iu bashkuan aktiviteteve të fundjavës përgjatë bulevardit “Aqif Pasha” dhe në lulishtet kryesore.

Të konceptuara për përfshirjen e të gjithë grupmoshave, qyteti u mbush me fëmijë dhe të moshuar që argëtoheshin.

Aktorët hutuan të vegjëlit me lojëra dhe me përrallën e pasdites në lulishten para Pallatit të Sportit.

Pjesa qëndrore e sheshit i ishte dedikuar artit. Të rinjtë shfaqën talentin e tyre.

Orkestra e qytetit performoi në hyrje të kalasë. Tingujt e muzikës bashkuan  qytetarët deri në përfundim të aktiviteteve. /ABC News Albania 24/7

sota.jpg
G. P.16:26 | 31/08/2019

Prokuroria e Krimeve të Rënda i ka kaluar dosjen hetimore të biznesmenit Orest Sota në organin e akuzës së Elbasanit. Argumenti i zgjedhur përputhet me atë të transferimit të dosjes së famshme 184, nuk ka akuza grup të strukturuar kriminal.

Një tjetër dosje transferohet nga Prokuroria e Krimeve të Rënda drejt një prokuroria rrethi. Bëhet fjalë për dosjen e biznesmenit Orest Sota, e cila është transferuar në organin e akuzës së Elbasanit.

Prokuroria për Krime të Rënda ka shpallur moskompetencën për hetimin, me argumentin se veprat penale, nuk janë kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal. Ndërkohë hetimet për Orest Sotën do të vijojnë nga prokuroria e Elbasanit, me akuzat e “pastrimit të parave” dhe “fshehjes së të ardhurave”.

Orest Sota, u ndalua në vjeshtën e 2017 në Elbasan, ku gjatë kontrollit në makinën e tij policia gjeti një shumë prej 863 mijë eurosh. Biznesmeni Sota i ndaloi policisë brenda ambienteve të Kurum-it në Elbasan, ndërsa pretendimin e të riut ishte në atë kohë se shumë e para e kishte të shoqëruar me faturë financiare.

Pas disa seancash radhazi, nga Gjykata e Elbasanit dhe më pas në Krimet e Rënda biznesmeni rifitoi lirinë ne Apel, ndonëse hetimet vijoni në gjendje të lirë.  Dosja “Sota” u veçua nga Krimet e Rënda, pasi më herët u hetua së bashku ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.

Ky i fundit akuzohet nga prokuroria për përfshirje në trafik droge me grupin e Habilajve. Vetëm pak ditë më parë prokuroria e krimeve të rënda transferoi dosjen e bujshme “184” drejt Prokurorisë së Dibrës dhe argumentet ishin po të njëjta, duke shpallur moskompentecë./ABC News Albania 24/7

KRONIKE-RAMA-NE-ELBASAN-_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.38-1280x720.jpg
ent ela17:31 | 28/08/2019

Kryeministri Rama ka vizituar ambjentet e reja të Spitalit të Urgjencës dhe Patologjisë në Elbasan. Kreu i qeverisë i shoqëruar nga Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu kanë parë investimin e qeverisë me vlerë 1.7 milionë euro. Manasterliu u shpreh optimiste për shërbimin që do të ofrohet në ambjentet e reja të spitalit dhe përkushtimin e stafit mjekësor. Sipas ministres së Shëndetësisë është plotësuar i gjithë standardi i akreditimit, ndërkohë që certifikatën e  akreditimit e dha kryeministri Rama.

Qyteti i Elbasanit ka Spitalin e ri të Urgjencës dhe Patologjisë. Kryeministri Rama ishte paraditen e të mërkurës në ambjentet e reja të spitalit, i cili është një investim i qeverisë që kap vlerën 1,7 milion euro. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu tha se falë angazhimit edhe të stafit mjekësor të Spitalit Rajonal të Elbasanit, investimi i ri është realizuar në kohë rekord.

275 mijë banorët e Qarkut të Elbasanit do të kenë ambjente moderne shërbimi spitalor për urgjencën, kardiologjinë dhe neurologjinë. Shërbimi i Urgjencës ka një kapacitet prej 25 shtretër dhe do të ketë në brendësi edhe imazherinë.

Shërbimi i neurologjisë dhe reanimacionit të neurologjisë do të jetë i pajisur me aparatura moderne dhe me staf të specializuar.

Godina e Spitalit të Urgjencës në Elbasan është ndërtuar në vitin 1976 dhe për shkak të mungesës së investimeve për shumë vite ka qendruar në gjendje të degraduar. /ABC News Albania 24/7

 

MBULIM-ARRESTOHET-MASHTRUESJA.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela11:29 | 24/08/2019

Një 26 vjeçare me banim në Tiranë me inicialet A. D ka rënë nën prangat e policisë pasi përfitonte para në këmbim të ndihmës për të legalizuar banesën. Për gati dy vjet në mënyrë të vazhdueshme 26 vjeçarja me anë të mashtrimit i ka marrë rreth 500 mijë lekë të reja shtatasit me iniciale B.P. Në këmbim i ka premtuar se me anë të njohjeve në zyrën e legalizimit do të ndikonte që ky të përfitonte legalizimin e banesës. Specialistët e Hetimit të Krimit Ekonomik dhe Financiar në drejtorinë e Elbasanit pasi ranë në gjurmët e saj bënë ndalimin e 26 vjeçares.

Ndërkohë specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar, në DVP Elbasan kanë proceduar penalisht për veprën penale “Shpërdorimi i detyrës“,  shtetasen M. T,  si dhe shtetasin F.B, për veprën penale “Falsifikimi i vulave, i stampave ose i formularëve“.

Shtetësja  M.T, është punonjëse e zyrës së ndihmës ekonomike në Njësinë Administrative Tregan,  Elbasan dhe ka plotësuar në sistem formularin e deklarimit të F.D, duke mos bërë verifikimet e duhura në terren dhe për pasojë shtetasi F. D. ka përfituar ndihmë ekonomike në mënyrë të padrejtë, pasi ky shtetas  kishte deklaruar të dhëna të falsifikuara me qëllim përfitimin e ndihmës ekonomike. /abcnews.al,

shkumbini.jpg
ent ela17:40 | 23/08/2019

Një nga lumenjtë që në të kaluarën ka qenë lumi më i pastër sot është kthyer lumi më i ndotur. Ai është lumi Shkumbin përshkon përmes disa bashki dhe derdhet në detin Adriatik.

Dikur ishte një lumë me ujë të kulluar dhe të pastër që buronte nga malet. Shkumbini. Nis në malin e Valamares në afërsi të Pogradecit dhe pasi përshkon një luginë 181 km të gjatë, përfundon në detin Adriatik me grykëderdhje në një nga plazhet më të bukur të vendit, Plazhin e Vilë-Bashtovës.

Kalon përmes territorin shqiptar duke e ndarë vendin në dy pjesë të mëdha në Veri dhe Jug. Ai përshkon bashkitë e Librazhdit, Elbasanit, Peqinit dhe Rrogozhinës. Pas  viteve ’70 Shkumbini rezulton një nga lumenjtë më të ndotur në shkallë vendi.

Dekada më parë ndodhi kryesisht nga Kombinati Metalurgjik, Rafineria e naftës në Cërrik si dhe nga aktiviteti industrial i zonës. Kurse pas viteve 90 të shekullit të kaluar ndotësi më i madh u kthye faktori njeri.

Studimet e viteve të fundit kanë dëshmuar për shkallë të lartë të ujrave e zeza të pa përpunuara që derdhen në këtë lumë. Nis në Librazhd dhe arrin shifra alarmante në Elbasan.

Dy pikat më kritike janë ato ku derdhen Përroi i Manazeres dhe Përroi i Zaranikës.  Vazhdon më tej në Peqin, Rrogozhinë e deri në Adriatik. Matjet kanë vërtetuar se në perëndim të Elbasanit niveli i bakterieve për 100 ml ujë arrin në mbi 100 mijë.

Treguesi specifik i ujërave të zeza, koliformët fekalë (E. Coli)  arrin në shifra alarmante duke e bërë këtë ujë praktikisht të papërdorshëm. Në muajt e verës kur niveli i ujit bie dhe temperaturat favorizojnë zhvillimin e mikrobeve është dhe periudha më e keqe.

Specialistët e sëmundjeve të lëkurës në Elbasan prej kohësh kanë dhënë alarmin duke njoftuar popullsinë  të mos frekuentojë për plazh ujërat e lumit Shkumbin pasi shkakton sëmundje të rënda e të pa shërueshme në lëkurë.

Përdorimi si ujë i pijshëm është rreptësisht i ndaluar pasi shkakton intoksikacione, diare dhe sëmundje të rënda të traktit tretës. Gjithashtu peshku dhe çdo gjallesë tjetër e lumit Shkumbin pas rrjedhës së tij në Elbasan është i ndaluar.

Një ujë i tillë i molepsur në mënyrë dramatike ka ndikuar në jetën e faunës së lumit Shkumbin e cila është drejt zhdukjes. Ndërsa banorët e kanë përdorur gjërësisht për ujitje, mësohet se ka kontaminuar mijëra hektarë tokë bujqësore.

Kjo po manifestohet me shfaqjen e sëmundjeve në fruta perime, dhe kultura bujqësore. Specialistët e bujqësisë shprehen se pasojat e ndotjes së tokës do të ndjehen gjatë.

Gazetar i ABC News, Elbasan: Fatos Salliu

 

 

rruga-policia.jpg
G. P.10:39 | 15/08/2019

Ylber Ademi do të qëndrojë në burg, deri në përfundim të hetimeve, pasi Gjykata e Krimeve të Rënda i caktoi atij masë sigurie shtrënguese. 51-vjeçari ishte prej dy muaj nën vëzhgim nga policia, pasi trafikonte armë nga Serbia në Shqipëri. Gjatë arrestimit iu sekuestruan 19 pistoleta dhe 4 kallëpe lëndë plasëse.

Gjykata e Krimeve të Rënda ka vendosur masën “arrest me burg” për 51-vjeçarin nga Kosova, i cili u arrestua me 19 armë zjarri të llojit pistoletë dhe municione të tjera luftarake në Elbasan.

Ylber Ademi, me kombësi shqiptare dhe shtetësi kosovare, akuzohet për trafikim armësh dhe të lëndëve plasëse e radioaktive. Gjatë zhvillimit të seancës në Gjykatën e Krimeve të Rënda, 51-vjeçari ka qëndruar i heshtur duke mos dhënë detaje për mënyrën se si i siguronte armët apo si ishte përfshirë në këtë aktivitet të paligjshëm.

Prokurori Blerim Tomini gjatë leximit të kërkesës për gjykim tha se hetuesit kishin rënë në gjurmët e 51-vjeçarit nga Kosova, para dy muajsh, por ai ishte mbajtur nën vëzhgim për të zbuluar se ku i dërgonte armët që sillte brenda vendit tonë.

Për të zbuluar më tepër detaje rreth trafikimit të armëve, të arrestuarit i ishte vendosur nën përgjim edhe numri i tij celular. Policia kishte kontrolluar edhe banesën e një familje që dyshohej për lidhje të afërta me Ylber Ademin, në të cilën nuk është gjetur asnjë provë konkrete për trafik armësh dhe municionesh.

Gjithashtu, uniformat blu me vendim gjykate kanë bërë edhe stimulimin e të akuzuarit, për të zbuluar mënyrën se si ai i siguronte armët. Avokati i Ademit, Ramiz Billa ka pohuar në seancë se i akuzuari është penduar dhe se e pranon fajësinë.

Ademi u arrestua më 13 Gusht në aksin rrugor Elbasan-Peqin, duke transportuar me automjetin e tij armë luftarake, municion dhe lëndë shpërthyese, të cilat i siguronte në Serbi e në vende të tjera, më pas i transportonte në Kosovë me destinacion final Shqipërinë.

Nga veprimet e deritanishme proaktive ka rezultuar se 51-vjeçari ka shitur edhe më parë armë luftarake, në Kosovë, Shqipëri dhe vende të tjera. Ndërkohë, armët e sekuestruar dhe celularët po i nënshtrohen ekspertizës, e cila nuk ka mbërritur ende në duart e organit të akuzës./ABC News Albania 24/7

elbasan-4.jpg
Sej rie18:00 | 13/08/2019

Policia ka arrestuar një 51-vjeçar nga Kosova, i cili  trafikonte armë luftarake dhe lëndëve eksplozive nga Serbia në Kosovë me destinacion final Shqipërinë. Pas hetimeve te kryera nga Prokuroria e Krimeve të Rënda, Policia e Elbasanit në bashkëpunim me Forcen e Posaçme Operacionale në Policinë e Shtetit, arrestuan në flagrancë në rrugën nacionale Elbasan–Peqin, Y. A., 51 vjeç, lindur në Kacandoll dhe banues ne Podujevë, Kosovë.

Policia bën të ditur se 51-vjeçari u kap duke transportuar me automjetin e tij armë luftarake, municion dhe lëndë shpërthyese TNT, të cilat i siguronte në Serbi e në vende të tjera, më pas i transportonte në Kosovë me destinacion final Shqipërinë. Armët dhe municionet ishin fshehur në vende të posaçme të krijuara në automjetin e tij, si në motor, kabinë, bagazh e kroskot.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 19 armë zjarri të llojit pistoletë, të markave të ndryshme, 400 fishekë luftarak, 4 kallëpe lënde eksplozive të llojit TNT, me peshë të përgjithshme 1.6 kg, 3 telefona dhe automjeti që transportonte armët.

Në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda vijon puna për dokumentimin e plotë të këtij aktiviteti kriminal, si dhe identifikimin e personave që kanë bashkëpunuar me personin e arrestuar. Nga veprimet e deritanishme proaktive rezulton se ky shtetas ka shitur edhe më parë armë luftarake, në Kosovë, Shqipëri e vende të tjera./ABC News Albania 24/7

elbasan-3-1280x721.jpg
Sej rie12:15 | 11/08/2019

Katër persona janë sakatuar gjatë një konflikti ne familje ne qytetin e Elbasanit. Burri ka goditur me sende të forta ish-gruan e tij, djalin por edhe kunatin që i ka dalë në ndihmë të motrën dhe nipit.  I plagosur ka mbetur dhe vetë 50 – vjeçari, i cili është vënë në gjendje  arresti. Të gjithë të dëmtuarit janë dërguar në spital. Policia mbërriti shpejt në vendin e ngjarjes dhe parandaloi përshkallëzimin e këtij konflikti të ashpër.  Materialet hetimore  i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan, për veprën penale “Dhunë në familje”./ABC News Albania 24/7

elbasan-2-1280x720.jpg
Sej rie14:15 | 10/08/2019

Më shumë se dy mijë banorë të fshatrave të Njësisë Administrative Papër, për vite me radhë kanë vuajtur nga izolimet që shkaktonin prurjet e mëdha të përroit.

Mungesa e pritave malore bëri që ujërat e rrëmbyer të përfshijnë rrugët  dhe tokat bujqësore.

Bashkia e Elbasanit është duke investuar në ndërtimin e rreth 1 km prita malore, të cilat do te shmangin përmbytjet dhe do të lehtësojnë lëvizjen e banorëve gjatë dimrit.

Kryetari i ri i Bashkisë se  Elbasanit Gledian Llatja, së bashku me specialistë shkuan nga afër për të parë punimet. Ai kërkoi përshpejtim qe  vjeshta të mos krijojë probleme

Zgjidhja e këtij problemi u vjen në ndihmë edhe nxënësve të shkollave, të cilët shoqëroheshin nga prindërit sa herë përroi kishte prurje të mëdha. Madje nuk kanë qenë të pakta rastet kur fëmijët e kishin të pamundur të shkonin në shkollë. Llatja u angazhua gjithashtu që në buxhetet e ardhshme të parashikojë edhe ndërtimin e urave që janë të domosdoshme për fshatrat e Njësisë Administrative Papër./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono