elbasan

atrme-933x445.jpg
ent ela08:50 | 21/06/2018

Tre arrestime për grabitje me armë dhe trafik droge është bilanci I dy operacioneve të policise se Elbasanit.  Nje 17 vjecar u kap I pari pasi tentoi te grabiste me arme nje autmjet ne fshatin Kerçyk. Ketij te riu iu gjeten ne nje cante nje pushkë model 56, 25 fishekë 6, një maskë me ngjyrë të zezë, një palë doreza per grabitje. Dy persona te tjera u arrestuan per droge. Atyre iu gjeten 26 doza heroine.

Njoftimi i Policisë

Gjatë orëve të fundit janë zhvilluar dy operacione nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan.

Sekuestrohen drogë e armë, tre persona në pranga.

Operacioni i parë nga Komisariati i Policisë Elbasan, ku falë ndërhyrjes në kohë është kapur në flagrancë një shtetas, në tentativë për të grabitur me armë dhe maskë një taksi.

Operacioni i dytë nga Sektori për Hetimin e Narkotikëve në DVP Elbasan, ku u arrestuan në flagrancë dy shtetas me 26 doza heroinë

Nga shërbimet e Komisariatit të Polcisë Elbasan, në sajë të një pune të mirëorganizuar dhe reagimit në kohë, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit:

  1. H., 17 vjeç, lindur në Gramsh dhe banues në Elbasan.

Arrestimi i ketij shtetasi u bë pasi në Sallën Operative të Komisariatit të Policisë Elbasan, erdhi një telefonatë nga një qytetar, për një tentativë grabitjeje me armë dhe maskë të një automjeti, në dalje të fshatit Kërcyk, Njësia Administrative Tregan.
Falë reagimit të shpejtë dhe një pune të mirëorganizuar nga ana e shërbimeve të Komisariatit të Policisë Elbasan, u arrit identifikimi dhe kapja në flagrancë e shtetasit S. H, i cili rreth orës 15.30 në vendin e mësipërm, ka tentuar të grabisë me armë shtetasin G.M , 51 vjeç, banues në fshatin Kuqan, i cili ka qenë duke lëvizur me automjetin e tij taksi të markës “Benz Mercedes”.

Nga kontrolli i ushtruar, këtij personi iu gjetën me vete të futura në një çantë sportive me ngjyrë të zezë, një arme zjarri pushkë model 56, 25 fishekë model 56, një maskë me ngjyrë të zezë, një palë doreza të cilat ky shtetas i përdorte për të realizuar grabitjet.

Po punohet edhe për dokumentimin ligjor të ngjarjeve të tjera të ndodhura në këtë zonë

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë për veprime të mëtejshme, për veprat penale të “Vjedhja me armë e mbetur në tentativë” dhe “Armëmbajtja pa leje”.

Nga ana e Specialistëve të Seksionit për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve, pranë Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, u realizua dhe u dokumentua me prova ligjore operacioni policor për veprat penale, “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, e parashikuar nga neni 283 i Kodit Penal dhe “Moskallëzimi i krimit”, parashikuar nga neni 300 i Kodit Penal, ku janë arrestuar në flagrancë shtetasit:

  • Redi Zeneli, 24 vjeç, banues në Elbasan, i dënuar më parë për veprën penale të “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”
  • Marius Tabaku, 27 vjeç, banues në qytetin Elbasan.

Në bazë të informacioneve të marra nga Specialistët e Hetimit të Narkotikëve, shtetasit Marius Tabaku gjatë kontrollit i është gjetur një dozë lëndë narkotike e llojit heroinë.

Nga verifikemet në rrugë operative rezultoi se e kishte blerë nga shtetasi Redi Zeneli.

Nga kontrolli i ushtruar në banesën e shtetasit Redi Zeneli, në lagjen “Syrja Dylgjeri”, janë gjetur dhe sekuestruar në cilesinë e provës materiale një sasi pluhuri e dyshuar si lëndë narkotike e llojit heroinë, (gjithësej 26 doza), një peshore elektronike dhe një sasi vlere monetare prej 12 000 lekësh, të cilat i ka siguruar nga aktiviteti i paligjshëm i shitjes së lendës narkotike.

 

ELBASAN-ZJARRET-1280x720.jpg
ent ela14:58 | 19/06/2018

Prefekti i qarkut Elbasan Maksim Malaj mblodhi në një takim kryetarët e 7 bashkive dhe specialistët e fushës për tu komunikuar planin për tu mbrojtur nga zjarret . Sipas Malajt dëmet e shkaktuar prej zjarrit një vit më parë në qarkun e Elbasanit ishin të mëdha Por kryetari i bashkisë Cërrik Atin Toska  deklaroi se ka personel zjarrfikës, por nuk ka mjete.  Toska kërkoi nga Ministria e Brendshme të kalojë fondin për mjetet e zjarfikëses,  pasi nuk mund të pritet vetëm ndërhyrje nga Elbasani.  Kurse në bashkinë e Gramshit problem konsiderohet terreni kodrinor dhe vështirësia e hyrjes së mjeteve zjarrfikëse. Mungesa me mjetet e zjarrfikëses ka edhe në Bashkinë e Belshit. /abcnews.al

bresheri.jpg
gra moz16:15 | 16/06/2018

Prej disa ditësh, shiu dhe breshëri po shkatërron të mbjellat në disa fshatra të Elbasanit. Fermerët thonë se për këtë vit janë të falimentuar dhe nuk presin prodhim, ndërsa janë të shokuar nga fenomeni natyror.

Një breshër i pazakontë ka shkaktuar dëme të mëdha në fshatin Letan të Elbasanit. Disa minuta shi dhe duhani, pemët dhe gjithçka tjetër që ka lidhje me bujqësinë u rrafshua përtokë. Fermerër janë dorëzuar nga pasojat e fenomenit natyror.

“Na ka zhdukur, duhanin, kulturë kryesore që e ka fshati jonë”.

Kryeplaku i këtij fshati thotë se banorët këtë vit nuk sigurojnë dot bukën e familjes.

“Është një dëm i pallogaritshëm në bujqësi. S;kemi ça të hajmë tjetër. Kërkojmë ndihmë nga shteti”.

Gjatë kësaj javë që po mbyllet fshatra në Gramsh, Cërrik dhe Elbasan kanë pësuar dëmtime të mëdha nga stuhitë e shiut dhe breshëri.

Në prefekturë është ngritur një grup pune që do të verifikojë dëmet, por nuk dihet nëse do të kompensohen ndonjëherë këta fermerë. Nisur nga eksperienca e viteve të kaluara, ata asnjëherë nuk kanë marrë ndihma nga shteti./abcnews.al

ELBASAN-ARSIMI-1280x720.jpg
gra moz19:27 | 13/06/2018

Nën kujdesin e Rektorit të Universiteti i Elbasanit “Aleksandër Xhuvani”, profesor dr. Skënder Topi, në bashkëpunim me Universitetin e Barit “Aldo Moro” dhe Universitetin e Foggia Itali, ne Elbasan u organizua  Simpoziumi me temë “Vlerësimi dhe misioni i universiteteve në perspektivën europiane”. Qëllimi i këtij simpoziumi ishte krahasimi i sistemeve të  vlerësimit dhe akreditimit të universiteteve në kontekste të ndryshme kulturore dhe shkencore.

Universiteti i Elbasanit kthehet në promotor ndryshimesh dhe ngjarje e rëndësishme për Arsimin e Lartë në Shqipëri. Rektori i Universitetit të Elbasanit prof. dr. Skënder Topi  tha se  “Ëndërra jonë- është integrimi europian, por që të arrijmë atje, duhet të përgatitemi shpirtërisht dhe moralisht në të gjitha fushat”.

“Element i rëndësishëm është se një grup profesorësh të Universitetit të Barit shpalosin në këtë simpozium gjithë eksperiencën e tyre shumë vjeçare në raport me ndryshimet që po pëson Arsimi i Lartë në Shqipëri vitet e fundit. Ky takim le të na shërbejë si një ogur i mirë për të parë veten se ku ndodhemi në raport me Europën”.

Në takim ishte edhe zv/ministri Arsimit, Ervin Demo, i cili tha se institucionet e Arsimit të Lartë janë duke u organizuar në dy shtylla kryesore, në organizimin akademik dhe atë administrativ, të cilat përmbyllen brenda vitit 2018.

Në këtë simpozium e morën fjalë profesorë të njohur të universiteteve italiane, profesorë dhe administratorë të universiteteve shqiptare të cilët këmbyen eksperiencat për një përqasje evropiane të Arsimit të Lartë në Shqipëri.

Qëllimi i këtij simpoziumi ishte krahasimi i sistemeve të  vlerësimit dhe akreditimit të universiteteve në kontekste të ndryshme kulturore dhe shkencore. Ky simpozium iu referua harmonizimit të sistemeve universitare në perspektivën e një kuadri evropian për arsimin universitar, sipas procesit të Bolonjës./abcnews.al

rruget.jpg
gra moz16:54 | 10/06/2018

Ka qenë një fundjavë e frikshme në rrugët e Elbasanit, për shkak të aksidenteve deri dhe në katër raste brenda ditësh. Ka patur viktima, por dhe shumë të plagosur. ABC News sjell një vëzhgim nga segmentet më problematike të zonës.

Fatos Salliu: “Nisja e stinës së verës ka rritur ndjeshëm fluksin e qarkullimit të automjeteve në rrugët e qarkut të Elbasanit. Më i shprehur ky fluks është në masë lindje – perëndim. Megjithë masat e forta të policisë, gjatë ditëve të fundit kanë ndodhur disa aksidente me pasoja tragjike për jetën e njerëzve”.

Eshtë vetëm fillimi i stinës së verës. Fluksi i automjeteve dyfishohet nga pushues dhe emigrantë. Rrugë të dëmtuara dhe festa familjare të çdo ditëshme. Abuzues të shumtë të alkoolit marrin timonin. Kurse kalimtarët nuk respektojnë asnjë rregull. Rrugët e Elbasanit po përgjaken.

Fatos Salliu: “I tillë është segmenti rrugor në Unazën jugore të Elbasanit deri në Bradashesh. Si pasojë e mungesës së mbikalimeve dhe nënkalimeve për qarkullimin e qytetarëve kanë ndodhur disa aksidente me pasoja tragjike”.

Në shkallë qarku ekzistojnë disa rrugë të frikshme ose zonat e kuqe, ku njerëzit vdesin. Korridori kryesor lindje-perëndim që nis nga Qafë Thana deri në Rrogozhinë e më tej, në Durrës, është i tillë.

Kthesat në segmentin Librazhd-Qafë Thanë, “Kthesat e Murrashit”,  Xibraka, Labinoti, Unaza jugore e Elbasanit, Elbasan-Metalurgji, bypass-i i Peqinit konsiderohen kthesat e vdekjes.

Po jo më pak problematika ka në rrugët që lidhin Elbasanin me Cërrikun, me Gramshin dhe me Tiranën. Perspektiva e situatës mbetet e zymtë. Ndaj dhe kjo verë parashikohet të jetë e pasigurtë./abcnews.al

Gazetar: Fatos Salliu

taulant-balla123.jpg
gra moz12:20 | 10/06/2018

Vettingu është një nga kryereformat që ka ndërmarrë qeveria ka vënë në dukje kryetari i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla, gjatë turit llogaridhënës në Bashkinë Elbasan. Shembull solli ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla që sot sipas tij i është nënshtruar këtij procesi.

Një vit më parë askush nuk do ta mendonte që Prokurori i Përgjithshëm do të kalonte në sitën e Vettingut. Sot, ai dhe shumë të tjerë duhet të japin llogari për pasuritë e tyre e kush nuk e justifikon do të jetë një figurë më pak në sistemin e ri të drejtësisë.

Mesazhin, kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste ua dha banorëve të njësisë Administrative Shirgjan, Bashkia Elbasan.

Taulant Balla: “Një vit më parë, së bashku me Edi Ramën, u angazhuam në këtë vend për të çuar përpara Vettingun. Para një vit nuk e besonte kush që Prokurori i Përgjithshëm do të ishte subjekt i Vettingut dhe sot besoj e keni ndjekur që Vettingu po shkon në themelet e sistemit të vjetër të drejtësisë, për t’i shkulur nga themelet personat të cilët nuk e meritojnë, në asnjë moment, të jenë pjesë e sistemit të drejtësisë, e për të ngritur kështu një drejtësi të re e cilat të bazohet tërësisht në meritokraci dhetë bazohet tërësisht në drejtësi atij që i takon”.

Në turin llogaridhënës ishtë i pranishëm edhe Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, sipas të cilit, për herë të parë në Shqipëri ka ndryshuar mënyra e qeverisjes dhe qytetarët kanë akses direkt dhe konkret në vendimmarrje.

Arben Ahmetaj: “Përveç Vettingut që sot po ndodh kryeministri ka premtuar një sërë masash dhe politikash të tjera, një pjesë e të cilave kanë filluar të zbatohen, një pjesë janë në rrugë e sipër. Por ajo që ka ndryshuar tërësisht është se në fushatë midis të tjerash kemi thënë dy gjëra: Ne bëjmë çfarë premtojmë dhe ne nuk vijmë vetëm në zgjedhje. Sot rikthehemi këtu, jo thjesht deputeti i zonës dhe kryetari i bashkisë, por e gjithë qeveria, e gjithë mazhoranca, që nga Kryetari Grupit Parlamentar, ministrat dhe Kryeministri, janë të gjithë në terren, në takime me popullin për të dhënë llogari.”

Me këmbënguljen e banorëve, por edhe të deputetit Taulant Balla dhe kryetarit të Bashkisë Elbasan, Qazim Sejdini, ministri Ahmetaj pranoi rëndësinë e financimit të rrugës Kuqan – Jagodinë – Bujqës – Muriqan./abcnews.al

PRODHUESIT-NE-ELBASAN-1280x720.jpg
ent ela13:06 | 09/06/2018

Mungesa e pikave të grumbullimit në fshatrat e Elbasanit ka bërë që fermerët t’i shesin vetë prodhimet e tyre. Por ata tregojnë se çdo gjë jepet nën kosto dhe fitimet janë shumë të pakta.

Po sheshin nën kosto. Mjafton që prodhimi te mos përfundojë në kanal. Në Elbasan është piku i tregut, por fermerët po tregojnë vetë për shkak se nuk ka vendgrumbullim të mallit.

E gjitha bëhet në kaos.

“Ne i çojmë te tregu në Elbasan, por tërheqja atje është shumë e pakët”

Në fushat e Elbasanit serat janë të mbushura me perime të stinës. Në fshatin Kuqan ky fermer thotë se e gjitha dita është punë bashkë me familjen. Por mundi shkon dëm. Përveç çmimeve të ulëta kostos i shtohet edhe transporti. Në këto fshatra nuk ka pika grumbullimi.

“Problem i madh për ne është mungesa e magazinave të grumbullimti të perimeve, këtu në Elbasan nuk ka”

E njëjta situatë edhe në fshatin ngjitur Muriqan. Një sasi të tillë kastraveci fermeri thotë se do të japë me 100 leke të vjetra.

“Tregu është për të ardhur keq në një gjendje të rënduar, pasi çdo gjë shitet nën kosto. Është pa interes për prodhuesin”.

Kurse ky emigrant çdo kursim e hodhi në sera. Tani nuk do as ta vjelë prodhimin.

“Kungulli është 200 lekë, kurse domatja 100 lekë. Ne që prodhojmë jemi me humbje”.

Specialistet e Bujqësisë në Ebasan i njohin shqetësimet. Kujtim Gjoni thotë se ky treg mund të funksionojë vetëm nëpërmjet politikave qëndrore.

“Është e vërtetë që kjo periudhë e prodhimit në sera është kulmi. Duke qenë prodhim i madh fermerët kanë të drejtë se mungojnë pikat e grumbullimit, që në të ardhmen ka një strategji për ngritjen e pikave të grumbullimit”. /abcnews.al

34557743_1697576270296203_4327025133760806912_n-1280x853.jpg
ent ela08:49 | 06/06/2018

Dhjetra qytetarë të Elbasanit kanë rënë pre e mashtrimit nga dy falsifikatorë. Këta të fundit u premtonin njerëzve të ndryshëm që kundrejt parave do t’i dërgonin në Angli , Gjermani e vende të tjera të Europës. Shumat që merrnin varionin nga 10-16 mije euro për person.

Në një operacion të policisë së Elbasanit dhe Tiranës në bashkëpunim me prokurorinë e Elbasanit janë ndaluar Musa Rama, 60 vjeç me banim në Tiranë dhe Arben Hako me banim në Durrës. Të dy rezultojnë që janë dënuar më parë.

Aktiviteti kriminale kryhej prej disa kohësh në territorin e Shqipërisë.

Nëpërmjet falsifikimit të dokumenteve ose metodave të tjera  Rama dhe Hako arrinin që të kalonin persona të ndryshem në vende të Europës.

Nga kontrolli në banesat e tyre janë gjetur dhe sekuestruar një automjet, shtatë  telefona, 14 pasaporta biometrike, 80 dokumente në gjuhën Shqipe dhe Gjermane, 35 çertifikata personale dhe familjare shtetasish të ndryshëm si dhe 13 çertifikata shkolle dhe trajnimesh , dhe si dhe 850 euro .

Çështja për këtë aktivitet kriminal ende vazhdon, pasi dyshohet se në grupin e tyre janë të përfshirë edhe bashkëpunëtorë të tjerë./abcnews.al

Gazetar: Fatos Salliu

 

 

RAMA-JEP-LLOGARI-NE-ELBASAN-CERRIK-1280x720.jpg
ent ela16:27 | 02/06/2018

Këtë fundjavë kryeministri Edi Rama ka zgjedhur qarkun e Elbasanit për turin publik llogaridhënës . Punësimi e përmirësimi i shërbimeve janë ndër prioritetet e qeverisë tha ai duke i kërkuar qytetarëve që t’ia adreosjnë shqetësimet e tyre në platformën e bashkëqeverisjes.

Radhën për të dhënë llogari e ka qarku i Elbasanit. Axhendën e takimeve ka preferuar ta nisë në Panairin e Punës në qytetin e Elbasanit kreu i qeverisë , për të dëgjuar sa është i mundur punësimi i elbasanllinjve.

Nuk munguan edhe shqetësimet e tjera që iu adresuan kryeministrit, e që ky i fundit i la numrin e tij të telefonit për të parë mundësinë e zgjidhjes.

Qëllimi i vërtetë për të cilin ndodhet në panair është thirrja për tu punësuar.

Duke lavdëruar zyrën e punës në Elbasan kryeministri Rama tha se papunësia është ulur me 5.4 për qind. Por edhe më shumë mund të bëhet tha ai.

Lajm i mirë për kreun e qeverisë është punësimi i individëve dhe të familjeve të dala prej skemës së ndihmës ekonomike.

Këto ua bëri të ditur edhe banorëve të Cërrikut. Kishte prej tyre që kërkesës për punë kryeministri iu përgjigj menjëherë.

Të tjera shqetësime që kanë banorët e cërrikut kanë të bëjnë me mungesën e investime në rrjetin elektrik dhe infrastrukturor.  Premtimi se do të bëhen u dha, por kreu i qeverisë i kërkoi ta kuptojnë se prioritet kanë radhë.

Shqetësimet e tjera kërkoi që t’i adresojnë në platformën e bashkëqeverisjes shqipëria që duam.al

Në Belsh kryeministri Edi Rama zgjodhi të prezantojë projektet e reja për qarkun e Elbasanit./abcnews.al

 

edmond-spaho.jpg
ent ela16:11 | 02/06/2018

Të papërgjeshme dhe skandaloze i konsideron Partia Demokratike qëndrimet e kryeministrit Edi Rama ndaj sjelljes së policisë në Elbasan. Nëpërmjet një deklarate për shtyp, kryetari i grupit parlamentar demokrat Edmond Spaho ka kërkuar që të merret seriozisht cdo shqetësim publik i cdo qytetari. I vetmi rast që shqetëson kreun e qeverisë sipas Partisë Demokratike është kur i preken kriminelët e tij të dashur, nga Rroshi te Tahiri te Xhafaj.

Por kjo nuk do të vazhdojë gjatë paralajmëron Edmond Spaho sipas të cilit opozita dhe shqiptarët do të hapin së shpejti një kapitull të ri që e con vendin tonë drej Bashkimit Evropian. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono