ekstradimi

gentian-doda-gjykate-1280x712.jpg
nev ila10:19 | 13/08/2019

Gentian Doda, i akuzuar për korruptimin e gjyqtarit Shkelqim Miri në këmbim të uljes së një dënimi për  vrasje, nuk pranon akuzat. Ai doli sot para togave të zeza për tu njohur me masën e sigurisë “arrest  në burg” dhënë ndaj tij në mungesë.

Gjykata e Krimeve të Rënda ka njohur me masën e sigurisë “arrest ne burg”, Gentian Dodën, i ekstraduar nga Anglia 3 ditë më parë.

Doda akuzohet për korrupsion, pasi i ka dhënë 30 mijë euro të gjyqtarit të Apelit Tiranë, Shkëlqim Miri, për t’i ndryshuar atij veprën penale për të cilën akuzohej, duke sjellë për pasojë uljen e dënimit.

Gjatë zhvillimit të seancës në gjykatën e krimeve të rënda, Doda u shpreh para gjyqtarit Sandër Simoni se është i pafajshëm.

Sipas Organit të Akuzës, Sipas prokurorisë, kundrejt rryshfetit gjyqtari Miri la në fuqi vendimin që ndryshoi një akuzë të mëparshme ndaj Dodës nga “vrasje” në “plagosje të rëndë”.

Për shkak të ndryshimit të kësaj vepre penale, dënimi i Dodës, që akuzohej për vrasje të dyfishtë në 97, u ul në vitin 2016 dhe në 2017 ai fitoi lirinë.

Masa e sigurisë për Gentian Dodën ishte vendosur në mungesë. Rreth një muaj më parë ai u arrestua në Britaninë e madhe dhe këtë fundjavë u ekstradua.

Gjyqtari Shkelqim Miri që u akuzua për korrupsion duke marrë para nga Gentian Doda në këmbim të uljes së dënimit u dënua 2 vite e 6 muaj burg dhe tashmë është i lirë./ABC News Albania 24/7

 

rinas-1280x705.jpg
Sej rie10:30 | 04/08/2019

Dy persona u arrestuan të shtunën në Aeroportin Nënë Tereza të Rinasit, me qëllim ekstradimin drejt Italisë dhe Kosovës për vepra të ndryshme penale.

I para që ra në prangat e Pikës së Kalimit Kufitar të Rinasit ishte një 40-vjeçar, me origjinë shqiptare, i cili ishte në kërkim nga drejtësia italiane. Gjykata e Venecias kishte lëshuar për te urdhër-arresti, pasi akuzohej për pjesëmarrje në grup kriminal me qëllim trafikimin ndërkombëtar të lëndëve narkotike.

Po në Rinas, u arrestua edhe një 39 vjeçar nga Kosova. Ai  ishte i shpallur në kërkim  ndërkombëtar nga UNMIK, pasi autoritetet gjyqësore kosovare kishin lëshuar urdhër-arresti  për mashtrim. Të dy këta të kërkuar u kapën gjatë përpunimit të dokumentacionit në Rinas./ABC News Albania 24/7

 

 

 

kronike-ekstradohet-behar-bajri.mp4_snapshot_00.07-1280x720.jpg
ent ela14:04 | 27/07/2019

Eskstradohet një nga pjestarët e grupit kriminal Bajri. Prangosja e të shumëkërkuarit, Behar Bajari u bë në Holandë, për llogari të Drejtësisë shqiptare. Ndaj tij ka një masë sigurimi me burg, nga Gjykata e Krimeve të Rënda.

Ky është Behar Bajri, i cili u ekstradua nga Holanda drejt vendit tonë si pjesëtar i grupit kriminal “Bajri” që vepron prej më shumë se dy dekadash në qytetin e Shkodrës.

Ndaj të shumëkërkuarit Behar Bajri (Rustemi) Drejtësisë shqiptare ka caktuar masa e sigurimit me burg, nga Gjykata e Krimeve të Rënda. 39-vjeçari akuzohet se në qershor të 2002 ka vrarë ish të fejuarën e tij. Në fillim u raportua si vetëvrasje por nga hetimet rezultoi se e reja ishte ekzekutuar nga një distancë e afërt. Prova e fortë që kanë prokurorët e krimeve të rënda është fakti se e njëjta pistoletë u përdor edhe në një vrasje tjetër rreth 15 vite më vonë, ku i dyshuari kryesor është Behar Bajri (Rustemi).

39-vjeçari është anëtar i grupit kriminal “Bajri”, i cili në bashkëpunim me anëtarët e tjerë janë autorë të një sërë veprash penale të pazbardhura në qytetin e Shkodrës si; vrasje gjobëvënie dhe rrëmbim personi.

Por emri i Behar Bajrit do të ishte përsëri në qendër të autoriteteve ligjzbatuese shqiptare, pasi ai u akuzua edhe për përdhunimin e dy vajzave të mitura, ngjarje kjo e ndodhur në vitin 2006. Krimin i prangosuri e ka kryer në bashkëpunim me një tjetër person. Për atë ngjarje Gjykata e Shkodrës kishte caktuar masën e sigurisë “arrest me burg” nën akuzën e “heqjes së paligjshme të lirisë në bashkëpunim”, marrëdhënie seksuale me dhunë me të mitura të moshës 14-18 vjeç”.

Me hërët është arrestuar në Spanjë “truri” i grupit kriminal Bajri, Enver Bajri ndërsa 9 të tjera u prangosoën në Tiranë dhe Shkodër. Në Holandë dhe Belgjikë anëtarët e familjes Bajri akuzohen për trafik ndërkombëtar droge, kryesisht kokainë dhe heroinë.

 

ekstradim-933x445.jpg
ent ela11:29 | 27/07/2019

Ekstradohet nga Greqia një i dënuar për vjedhje me dhunë, ngjarje kjo  e ndodhur 3 vite më parë. Erdion Shahaj u prangos nga autoritetet policore në Athinë në Dhjetor të vitit 2018 me qëllim ekstradimin drejt Shqipërisë.

Sipas njfotimit të Policisë së Shtetit, 47-vjeçari ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar  nga Interpol Tirana, pasi gjykata e Tiranës,  në vitin 2017, e ka dënuar këtë shtetas me 8 vjet  burg, për veprën penale “Vjedhje me dhunë”. Shahaj në bashkëpunim me një tjetër person, në datë 15 korrik të 2016, në kryeqytet, i kanë vjedhur me dhunë çantën një gruaje. E dëmtuara u godit disa herë me sende të forta nga Shehaj, duke përfunduar në spital në gjendje të rëndë shëndetësore.  /ABC News Albania 24/7

ASSANGE-PLANI-_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.17-1280x712.jpg
ent ela11:50 | 22/07/2019

Sekretari Amerikan i Shtetit Majk Pompeo u shpreh se themeluesi i Uikiliks Julian Asanzh do të ekstradohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kjo sepse sipas tij Asanzh me veprimet e tij ka vënë në rrezik ushtarët amerikanë dhe jo vetëm.

Mbretëria e bashkuar do të ekstradojë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, themeluesin e Uikiliks, Julian Asanzh. Deklarata është bërë nga sekretari amerikan i shtetit Majk Pompeo, gjatë një interviste për mediat në Ekuador. Pompeo shtoi se nuk mund të bënte deklarata më të detajuara por qeveria amerikane mendon se është shumë e rëndësishme që Asanzh, i cili vuri në rrezik ushtarët amerikanë, të përballet me drejtësinë.

Sekretari Amerikan i Shtetit tha gjithashtu se Asanzh ka krijuar një situatë të rrezikshme për botën. Themeluesi i Uikiliks akuzohet për spiunazh nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat prejkohësh kërkojnë ekstradimin e tij. Seanca për miratimin ose jo të kësaj kërkese do të zhvillohet në Mbretërinë e Bashkuar në shkurt të vitit të ardhshëm. Një javë më parë, ministri britanik për Europën dhe Amerikën, Alan Dunkan, gjatë një vizite në Ekuador premtoi se Asanzh nuk do të ekstradohet në një vend ku mund të rrezikojë dënimin me vdekje.

Drejtësia federale amerikane, autorizon dënimin me vdekje për krimin e spiunazhit. Ndaj Asanzh rëndojnë 18 akuza në total, duke bërë që ai të rrezikojë deri në 175 vjet burg. Pjesa më e madhe e akuzave janë për marrjen dhe shpërndarjen e informacioneve të klasifikuara nga ana e Uikiliks, që në vitin 2010 publikoi me qindra mijëra dokumente ushtarake dhe diplomatike.

I strehuar për shtatë vjet në ambasadën ekudoriane në Londër, ku fitoi dhe azilin politik, në 11 prill Asanzh u arrestua nga policia britanike. Ai u vendos në qeli dhe u dënua në 1 maj me 50 javë burg për shkelje të rregullores së lirisë me kusht. Qeveria e Ekuadorit u shpreh se në momentin që tërhoqi azilin politik për australianin, mori garanci të shkruar nga Londra, sipas të cilës Asanzh nuk do të ekstradohej  në një vend ku mund të rrezikonte dënimin me vdekje. /ABC News Albania 24/7

hong-kong.jpg
G. P.17:45 | 14/07/2019

Qytetarët e Hong Kongut kanë dalë sërish në protestë. Këtë herë, krahas anulimit të ligjit të ekstradimit, ata kanë kërkuar edhe reforma demokratike, të shqetësuar se liria e Hong Kongut po zhbëhet.

Disa dhjetëra mijëra njerëz kanë mbushur sërish rrugët e Hong Kongut ditën e diel, për të përcjellë mesazhin se protestat e nisura javë më parë nuk kanë ndërmend të ndalen.

Sipas raportimeve të mediave ndërkombëtare, në disa raste janë verifikuar edhe përplasje mes manifestuesve dhe policisë. Protestat nisën për shkak të ligjit të kontestuar të ekstradimit në Kinë, por tani qytetarët kanë shtuar kërkesat e tyre për reforma demokratike pasi janë të shqetësuar se liria e Hong Kongut po zhbëhet.

Hong Kongu, një ish-koloni britanike, është pjesë e Kinës në bazë të formulës “një vend, dy sisteme”, që i garanton një nivel autonomie. Gjithashtu, rajoni ka sistemin e tij gjyqësor dhe një legjislativ të ndarë nga Kina mëmë.

“Financial Times” citon burime që thonë se liderja Kerri Lam është shprehur disa herë e gatshme të japë dorëheqjen, por Pekini nuk e ka lejuar. Qeveria kineze, sipas burimeve, insiston se ajo duhet të qëndrojë në detyrë për të pastruar rrëmujën që bëri.

Në protestën e kësaj të diele, disa nga qytetarët përsëritën kërkesën që zonja Lam të tërhiqet, ndërsa të tjerë ngritën banera duke kërkuar garantimin e pavarësisë së rajonit.

Ndërkohë, policia përdori spraj djegës ndaj një grupi demonstruesish që kishin dalë nga aksi zyrtar i protestave, ndërsa një tjetër grup personash të maskuar ngritën barrikada. Në demonstratë dolën edhe gazetarë për të denoncuar dhunën e përdorur nga policia ndaj reporterëve./ABC News Albania 24/7

ss.png
Sej rie16:54 | 08/07/2019

Personi që shikoni në foto është shqiptari më i kërkuar nga autoritetet britanike. Skuadra e ekstradimeve në Policinë Metropolitane në Londër kërkon ndihmën e publikun, pasi është në kërkim të shqiptarit, i dënuar në Shqipëri për vrasje.

Ai është fieraku Hektor Mahmutaj i dënuar në mungesë me 25 vite burg. Sipas njoftimit të publikuar në media nga Policia Metropolitane, bëhet me dije se Mahmutaj, 43 vjeç u arrestua për qëllim ekstradimi më 11 Janar 2018.

Por pas disa seancash gjyqësore të ekstradimit ai u la i lirë me kusht. Më datë 27 Mars 2019 kur ai duhej të paraqitej me gjykatë u zhduk. Ai ka jetuar i fshehur në Britani për më shumë se 20 vjet, duke përdorur 13 emra false për t’i shpëtuar çdo lloj gjurme që do të çonte ne zbulimin e tij.

Mahmutaj, i cili jeton në Liverpul, u dënua për vrasje në mungesë të tij në Prill të vitit 2000.

Ai thuhet se e kishte qëlluar viktimën kur ishte në një makinë me tre burra të tjerë në fshatin Bejar.

Interpol nga ana tjetër liston të gjitha akuazta që rëndojnë mbi të duke filluar nga ajo e “vrasjes me paramendim, prodhim ilegal dhe mbajtje të armëve dhe municioneve ushtarake, si dhe posedim dokumentesh falso”.

Zyrtarët e Njësisë së Ekstradimit po kërkojnë në mënyrë aktive vendndodhjen e tij dhe i bëjnë thirrje kujtdo që ka të bëjë informacion të kontaktojë policinë në 101 ose tek numri 6548221/17, Tweet @MetCC, ose të telefonojë në mënyrë anonime në 0800 555 111./abcnews.al

hong-kong-protesta-1280x707.jpg
nev ila18:00 | 07/07/2019

Në Hong Kong nuk rreshtin protestat kundër ligjit të ekstradimit. Këtë të diel manifestuesit kanë zgjedhur zonën më luksoze të qytetit, për t’u dhënë një mesazh të qartë vizitorëve kinezë mbi pavarësinë e tyre.

Dhjetëra mijëra protestues mbushën sërish të dielën rrugët e Hong Kongut, duke u fokusuar këtë herë në një prej zonave më turistike të rajonit autonom. Zona në fjalë, e njohur për dyqanet luksoze, u zgjodh nga manifestuesit për t’u përcjellë një mesazh turistëve kinezë sa i takon qëndrimit të tyre ndaj ligjit të ekstradimit të kërkuar nga Pekini.

Protestat kundër projekt/ligjit, tashmë i pezulluar, nxorrën në rrugë milionë njerëz, që me protestat e tyre u kthyen në sfidën më të fortë për presidentin Xi Jinping, që nga marrja e detyrës në vitin 2012.

Drafti, që do t’u lejonte personave të kërkuar dhe disidentëve të dërgoheshin në Kinë për t’iu nënshtruar procesit gjyqësor, shkaktoi irritim në mbarë Hong Kongun për faktin se do të vinte në rrezik pavarëinë e tij nga Pekini.

Hong Kongu u kthye nën dominimin kinez në vitin 1997, në bazë të formulës “një vend, dy sisteme”, që i lejonte ish-kolonisë të drejta që në Kinën mëmë nuk ekzistojnë si ajo për të protestuar dhe atë për një gjyqësor të pavarur.

Në protestat e pak ditëve më parë, qytetarët sulmuan selinë e Parlamentit përpara se të shpërndaheshin nga policia që përdori gaz lotësjellës. Ndërsa këtë të diel, ata marshuan në rrugët e zonës Tsim Sha Tsui, e njohur për luksin e saj, në përpjekje për t’ua bërë të qartë mesazhin e tyre turistëve kinezë.

Marshimi është ndalur tek stacioni i trenit që lidh Hong Kongun me Kinën, një pikë kjo mjaft nevralgjike për faktin se një pjesë e kompleksit kaloi nën juridiksionin kinez shtatorin e kaluar, një lëvizje që ngriti shqetësime për autonominë e premtuar të Hong Kongut./ABC News Albania 24/7

f7c2ecb4-b82c-4e7a-8338-11b4b5557e0d.jpg
Sej rie11:20 | 27/06/2019

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikola Gruevski nuk do të ekstradohet. Vendimi është marrë nga gjykata hungareze. Gruevski do të lihet i lirë, ndërsa gjykatësja vendimin e arsyetoi duke thënë se “kushtet për ekstradim nuk janë të vlefshme”. Mëngjesin e sotëm gjykata lëshoi urdhër arresti për Gruevskin, i cili u soll në gjykatë nga dy persona.

Me kapelë bejzbolli, syze dielli “Maybach” dhe xhaketën mbi duart. Ish-Kryeministri Nikola Gruevski në mëngjes është dërguar në Gjykatën e Budapestit. Duhej të shqyrtohej kërkesa për ekstradimin e tij në Maqedoninë e Veriut.

Mediat hungareze që kanë raportuar nga Gjykata në Budapest ku është zhvilluar seanca për ekstradimin e Gruevskit, kanë njoftuar se gjykatësja kompetente ka refuzuar kërkesat e autoriteteve të Maqedonisë së Veriut, që për të dytën herë kërkojnë ekstradimin e ish-Kryeministrit, kësaj radhe për dhunën në Kuvend më 27 Prill të vitit 2017.

Kërkesa e parë ishte për shkak të vendimit të gjykatës për rastin “Tanku” të PSP-së. Siç njoftojnë mediat hungareze, gjykatësja Eva Varezhi ka vlerësuar se gjykatat e Hungarisë nuk mund të marrin aktgjykime për diçka që ka ndodhur në Maqedoni.

Siç ka thënë Varezhi, sipas ligjeve hungareze, personit që i është miratuar azili nuk mund të ekstradohet në vendin nga ku është arratisur.  Gjithashtu njoftohet se Maqedonia nuk mund ta ankimojë vendimin para gjykatave më të larta. Ish-Kryeministri i dënuar, Nikola Gruevski, u prononcua me një koment të shkurtër përmes Facebookut.

“Sot është zbatuar një procedurë standarde e institucioneve në Hungari prej se qeveria kriminale në Maqedoni dorëzoi kërkesë për ekstradim. Gjykata shqyrtoi kërkesën dhe vendosi që të mos e pranojë”, ka shkruar ai.

Çështja e ekstadrimit të ish-Kryeministrit u transferua dhe në seancën plenare të Kuvendit, ku po debatohet për rikonstruimin qeveritar. Nga LSDM-ja u bënë thirrje deputetëve të VMRO-DPMNE-së që të distancohen nga Gruevski.

“Derisa nuk distancoheni nga i arratisuri me pranga i cili ju jep urdhra se si të veproni dhe si të flisni, VMRO-DPMNE-ja nuk do të vijë në pushtet. Shikoni rreth vetes, jeni të mbuluar me krim. Keni një deputet që është i akuzuar për 27 Prillin dhe kjo flet gjithcka dhe për këtë shkak qytetarët nuk do të lejojnë të ktheheni në pushtet”, tha Kostandin Kostandinov

Ndryshe seanca gjyqësore është zhvilluar me dyer të mbyllura, për shkak se bëhet fjalë për procedurë në gjykatat civile që vendosin për ekstradimin. Zyra hungareze për Migrim dhe Azil fillimisht ia kishte miratuar azilin ish-Kryeministrit Gruevski më 20 Nëntor të vitit 2018, kurse më 5 Prill të vitit 2019 ka konfirmuar vendimin, që është përfundimtar.

Ministri i Jashtëm i Hungarisë Peter Sijarto para disa ditëve, gjatë qëndrimit në Shkup, kishte theksuar se autoritetet hungareze nga Gruevski marrin informacione të dorës së parë për situatën në Ballkanin Perëndimor. Agjenci lajmesh raportojnë se Gruevski në Hungari gëzon mbështetjen e Kryeministrit Viktor Orban, edhe pse sot në gjykatë ishte dërguar me pranga në duar./ABC News Albania 24/7

 

hong-kong-1280x644.jpg
nev ila16:57 | 16/06/2019

Në Hong Kong rinisën protestat pavarësisht vendimit të qeverisë lokale për të pezulluar projektin për ligjin e ekstradimit. Për manifestuesit, pezullimi i përkohshëm është vetëm një taktikë për të mashtruar popullin. Ndërkohë, guvernatorja Kerri Lam u ka kërkuar të falur qytetarëve për trazirat e shkaktuara.

Disa mijëra njerëz dolën për të protestuar sërish të djelën në Hong Kong kundër ligjit të kontestuar të ekstradimit, pavarësisht vendimit të qeverisë për të pezulluar draftin. Ligji i ri, që do t’i hapte rrugë ekstradimit nga Hong Kongu në Kinë të disidentëve politikë, detyroi qindra mijëra qytetarë të ishullit të protestonin përgjatë javës.

Ditën e shtunë, guvernatorja e Hong Kongut Kerri Lam deklaroi se plani për ligjin ishte pezulluar, por protestuesit kërkuan që të anulohet tërësisht dhe madje paralajmëruan se protestat do të vazhdonin. Kështu, të dielën turma të mëdha njerëzish u mblodhën në sheshin Viktoria, shumica e të cilëve të veshur me të zeza dhe duke mbajtur lule të bardha në nder të një manifestuesi të vdekur.

Ndërkohë, shumë të tjerë bllokuan rrugët dhe stacionet hekurudhore. Disa mbanin në duar pllakate ku akuzonin Kinën se po vret popullin e Hong Kongut, ndërsa të tjerë banera përmes të cilëve kundërshtonin ligjin e debatuar. Protestuesit u shprehën skeptikë për vendimin e guvernatores për të pezulluar përkohësisht draftin. Sipas tyre, ajo e mori këtë vendim për të mashtruar manifestuesit dhe për t’i qetësuar ata, për ta kthyer më pas ligjin në një moment më të qetë.

Nga ana e saj, guvernatorja Lam u kërkoi ndjesë manifestuesve dhe të gjithë banorëve të ish-kolonisë britanike. Përmes një komunikate për shtyp, Lam shprehu keqardhjen që shkaktoi debate dhe përplasje në radhët e shoqërisë, përplasje që sipas saj shkaktuan trishtim dhe zhgënjim tek shumë njerëz./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono