ekspertëve

45833196_303.jpg
ent ela11:44 | 29/01/2019

Ekipi i ekspertëve të Organizatës së Kombeve të Bashkuara të cilët ndodhen në Stamboll për të hetuar mbi vrasjen e gazetarit Khashogi, nuk janë lejuar të hynë në konsulatën e Arabisë Saudite dhe as takohen me ambasadorin arab.

Autoritetet e Arabisë Saudite i kanë mohuar hyrjen në konsulatën e tyre në Stamboll, ekipit të ekspertëve të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, i cili ka mbërritur në Turqi të enjten për të hetuar mbi vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi. Drejtuesja e ekipit shpjegoi se kishin kërkuar dhe një takim me ambasadorin saudit në Turqi, por ende nuk është konfirmuar

Ajo theksoi se ekipi po kryente hetimet me iniciativë personale meqënëse deri tani nuk ka pasur asnjë sinjal që Kombet e bashkuara dhe shtetett anëtare kanë ndërmend të kërkojnë zyrtarisht apo të ndërmarrin një hetim penal ndërkombëtar. Eskpertët e Kombeve të Bashkuara do të qëndrojnë ën Turqi deri të dielën

Gjatë kësaj kohe është parashikuar një takim me prokurorin e Stambollit i cili drejtoi hetimet dhe kërkoi ekstradimin e anëtarëve të dyshuar të grupit që vrau gazetarin. Përfundimi i hetimeve do i nënshtrohet analizës së këshillit të të drejtave të njeriut të OKB-së në muajin qershor të këtij viti./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono