eksperience

france-belgium-composite-1280x853.jpg
G. P.16:25 | 10/07/2018

Belgjika dhe Franca kanë traditë në ndryshme në Botërorë. Skuadra belge është për herë të dytë në gjysmëfinale, ndërsa francezët kanë përvojë shumë më të madhe.

Le ta nisim me më të voglën. Kjo është padyshim Belgjika, që mbërriti thjesht për herë të dytë mes katër më të mirëve në Kupën e Botës. Përpara brezit të De Bruyne-t, Hazard-it apo Lukakut, ia ka dalë gjenerata e madhe e Këlemansit, Pfafit apo Vanderbergut.

Pasi provuan surprizën në 1982, pa ia dalë dot, shpërthyen katër vjet më vonë në 1986, duke arritur deri në gjysmëfinale, me sukses pas suksesi. U ndjenë kampionë, pasi i eleminoi vetë Diego Armando Maradona.

Franca është krejt tjetër gjë, edhe pse jo ende një Brazil, Gjermani apo Itali. Historia e saj nisi në 1958, kur skuadra e madhe e Fontenit dhe Kopasë u ndal vetëm në gjysmëfinale nga Brazili i adoleshentit Pele.

U desh të kalonin 24 vjet, dhe në 1982, Franca pati një tjetër gjysmëfinale dramatike, besohet më dramatiket nga të gjitha ato që janë luajtur ndonjëherë, duke u eleminuar me penallti nga Gjermania Perëndimore.

Në Botërorin meksikan në 1986 ishte kulmi, me disfatën që iu shkaktua Brazilit të madh, edhe pse pas penalltive. Gjithsesi, në katërshe i doli përpara sërish “mallkimi gjerman”.

U desh të vinte epoka e Zidane që në 1998, Franca të arrinte gjysmëfinalen, kaluar për herë të parë me sukses ndaj Kroacisë, për të shkuar drejt titullit botëror. Në 2006, ai brez pati “këngën e fundit”, me betejën ndaj Portugalisë, për të humbur dhimbshëm finalen me Italinë. Të shohim çdo të bëjë sot brezi i Mbappe, Pogba e Griezmann./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono