ekonomise

vlcsnap-error406-1-1280x720.jpg
us er13:49 | 27/11/2017

Komisioni i Ekonomisë i kaloi për miratim Kuvendit paketën fiskale. Pavarësisht kundërshtive të opozitës, anëtarët e mazhorancës në komision miratuan ndryshimet përfundimtare të kësaj pakete.

Paketa fiskale e vitit të ardhshem është gati për votën përfundimtare në séance e Kuvendit, pas miratimit të ndryshimeve të fundit në Komisionin e Ekonomisë.

Heqja e disa taksave në sektorin e turizmit u miratua pavarësisht kundërshtive të opozitës për shtrembërim të tregut, e manovrës për pastrim parash.

 Mes disktuimesh, u hoq edhe akciza tek pijet energjike vendosur tre vite më parë

 Nga taksa e pronës, është vendosur të përjashtohen pensionistët kur jetojnë vetëm dhe disa familje në nevojë përfshirë edhe shtëpitë e njohura nga shteti si monument culture.

Një propozim që nuk kaloi në komision ishte ai i unifikimit të akcizës së gazit në 3 lekë për litër.

Manzhoranca pranoi se vendosja e akcizës, ndryshe nga ç’pritej është aplikuar edhe për konsumatorët familjarë dhe jo vetëm për automjetet me impiant gazi./abcnews.al

 

vlcsnap-error171-3-1280x720.jpg
us er13:02 | 14/11/2017

Në komisionet parlamentare është përmbyllur parimisht buxheti i vitit të ardhshëm. Opozita ka shprehur rezervat e saj, duke theksuar se asnjë prej sektorëve jetikë për ekonominë nuk ka rritje fondesh.

Mëngjesi i së mërkurës ishte afati i fundit që komisionet parlamentare të shpreheshin në parim për buxhetin e vitit 2018, pranë Komisionit të Ekonomisë. Por, kjo nuk e ka penguar Komisionin e Ekonomisë.

E ndërsa z. Braçe shprehu qëndrimin zyrtar të komisioneve që janë përgjigje në kohë, Jorida Tabaku solli shqetëesimet e ngritura nëpër komisione nga deputetë të Partisë Demokratike.

Opozita theksoi se për shumë fusha me ndjeshmëri të lartë sociale, qeveria nuk ka rritur financimet.

Deputetët e PD kanë theksuar se për ndihmën ekonomike nuk ka shtese të fondit, ndërsa infrastruktura vendore dhe rajonale kanë 21% fonde më pak. Projekt buxheti u miratua në parim nga komisioni i ekonomise vetëm me votat e maxhorancës./abcnews.al

 

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono