ekonomia

1563211546_lulzimbasha.jpeg
G. P.12:56 | 20/08/2019

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha vazhdon denoncimet duke akuzuar kryeministrin Edi Rama se në 6 vjet qeverisje është përqendruar te vjedhja dhe jo në mirëqenien e shqiptarëve. Nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale, kreu demokrat thotë se 1 në 3 familje shqiptare nuk kanë të hanë, sepse paratë e tyre i ka vjedhur Edi Rama.

Në videon e publikuar në Facebook shefi i opozitës rendit disa shifra që sipas tij tregojnë se gjatë vitit 2018 dëmi ekonomik që i është shkaktuar shtetit është 1.7 miliardë euro. Duke iu referuar të dhënave të raportit të Kontrollit të Lartë të Shtetit Partia Demokratike tregon se në total dëmi i shkaktuar në nga viti 2014 deri në vitin 2018 është 5.99 miliardë euro, mesatarisht 1.2 miliardë euro në vit./ABC News Albania 24/7

tregje.jpg
G. P.08:52 | 16/08/2019

Aksionet amerikane pësuan luhatje të enjten, pas rënies drastike me 3 për qind një ditë më parë. Analistët thonë se një lajm inkurajues që lidhej me shitjet me pakicë, u ka dhënë garanci të paktën për momentin, investitorëve nervozë.

Kërkesa e konsumatorëve është shtytësi më i madh i ekonomisë amerikane dhe shitjet me pakicë pësuan një rritje të qëndrueshme me 0.7 për qind muajin e kaluar. “Walmart”, supermarketi me shitjet më të mëdha në botë, njoftoi se gjatë këtij muaji ka patur shitjet më të mira për këtë vit. Konsumatorët fituan besim për shkak të papunësisë së ulët dhe rritjes së pagave modeste.

Por sektorë të tjerë të ekonomisë janë dobësuar kohët e fundit, përfshirë investimet e biznesit dhe sektori i prodhimit, për shkak të shqetësimeve nga një lufte tregtare mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, dy ekonomitë më të mëdha në botë.

Sinjalet e ndryshme rreth treguesve ekonomikë ishin të dukshme të enjten në veprimet e kryera në tregjet e aksioneve në disa vende të botës. Në Francë tregu kryesor i aksioneve pësoi një ulje me më shumë se një për qind. Britania dhe Gjermania shënuan humbje më të vogla. Në Azi, aksionet japoneze pësuan rënie të enjten, ndërsa Shangai dhe Hong Kongu pësuan rritje modeste./VOA

ekonomia-gjermane-1280x720.jpg
nev ila16:30 | 14/08/2019

Ekonomia gjermane ka përjetuar një tkurrje në tremujorin e dytë të vitit. Ekspertët kanë dhënë alarmin se, rënia ekonomike e verifikuar për periudhën prill-qershor do të ketë pasoja për tremujorin pasardhës dhe sidomos për tregun e punës.

Ekonomia gjermane u tkurr gjatë periudhës prill-qershor të këtij viti. Një rënie e ndjeshme e eksporteve ndëshkoi rritjen ekonomike, që vjen në një kohë kur institucionet i druhen një rënieje në rang global.

Konkretisht, Prodhimi i Brendshëm Bruto ra me 0.1 për qind krahasuar me tremujorin e mëparshëm, ka bërë të ditur Zyra Federale e Statistikave.

Këto ndryshime e çojnë kuotën e rritjes vjetore në 0.4 për qind. Gjermania, ekonomia më e madhe e Europës, për pak i shpëtoi reçesionit vitin e kaluar. Ndërkohë, sinjalet paraprake për tremujorin e tretë duken ogurzeza, ka deklaruar Endriu Keningam, shef për seksionin e Europës në grupin Kapital Ekonomiks.

Sipas tij, të dhënat mbi biznesin e manifakturës për muajin korrik, që sapo kaloi, ishin po ashtu të zymta.

“Dhe ndërsa sektori i shërbimeve do të vazhdojë të mbahet më mirë, ka tregues që sugjerojnë se rënia ekonomike po prek tregun e punës”, ka deklaruar Keningam.

Ndërsa shifrat në tërësi kanë qenë negative, shpenzimet familjiare dhe ato qeveritare janë rritur bashkë me investimet jashtë sektorit të ndërtimit.

Vetë ndërtimi pësoi një rënie pas një tremujori të parë pozitiv për shkak të motit të butë.

Ndërkohë, lufta tregtare SHBA-Kinë dhe dalja e Britanisë nga BE-ja, sidomos në rast se bëhet pa një marrëveshje, janë faktorë që prekin besimin tek ekonomia globale./ABC News Albania 24/7

anila-denaj.jpg
G. P.13:04 | 14/08/2019

Nëse mendoni se tatimet ju kanë kontrolluar njëherë dhe nuk kthehen sërish, e keni gabim.  Çdo biznes sipas Drejtoreshës së  Përgjithshme të  Tatimeve është nën monitorim në çdo kohë.

Nëse jeni në shkelje të ligjit shpëtim nuk do të gjeni as nga vendimi i gjykatës shpesh të padrejta sipas ministres së Financave dhe Ekonomisë.

Me keq do t’ju ndodhe nëse hiqni vetë shiritin e bllokimit. Një fenomen ky që ministrja Denaj tregon se inspektorët e tatimeve po përballen së fundmi.

Në gati një muaj e gjysmë tatimet kanë kontrolluar 2995 biznese në të gjithë vendin ndër të cilët 1285 janë konstatuar me shkelje.

Po cilët jane shkelësit më të mëdhenj të ligjit?

“Në disa hotele dhe në disa klube nate pronarët kanë treguar sjellje jo të denje dhe qytetare e në këtë raste ne kemi lajmëruar policinë e shtetit“, tha Denaj.

Masat ndaj tyre pritet të përshkallëzohen sipas shkeljeve. Ministria e Financave dhe Ekonomisë do ti ketë gati ndryshimet ligjore brenda javës së parë të shtatorit./ABC News Albania 24/7

britani-1280x623.jpg
Sej rie14:45 | 09/08/2019

Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar ka pësuar një rënie shokuese në tremujorin e dytë të vitit, duke vështirësuar rrethanat e daljes së vendit nga Bashkimi Europian. Duke komentuar të dhënat e fundit, ekspertët deklarojnë se nuk ka asnjë dyshim që ekonomia po hyn në ngërç.

Ekonomia britanike u tkurr në tremujorin e dytë të vitit, për herë të parë që prej 2012-s, një sinjal negativ ky teksa vendi bëhet gati të largohet nga Bashkimi Europian më 31 Tetor. Sipas mediave ndërkombëtare, stërlina ra në nivelin më të ulët të 31 muajve të fundit kundrejt dollarit, pasi të dhënat tregonin se të ardhurat në ekonominë e pestë më të madhe në botë ranë me 0.2 për qind në tre muajt e dytë të vitit, krahahsuar me ato të tremujorit të mëparshëm.

Me qeverinë e Boris Xhonson që është zotuar të largohet nga BE në datën e caktuar, me apo pa një marrëveshje tranzicioni, parashikimi për pjesën tjetër të 2019-s është i pasigurtë.

Rritja ekonomike ndërkohë ka rënë në 1.2 nga 1.8 për qind që ishte në tremujorin e parë, konfirmoi zyra britanike e statistikave. Sipas ekspertëve, nuk ka vend për dyshim se ekonomia po hyn në ngërç, pavarësisht se të dhënat nuk janë shumë të qëndrueshme.

Në këto rrethana, kanë shtuar ata, ekonomia britanike mbetet në buzë të humnerës sa i takon ecurisë së saj në tremujorin e tretë. Kjo, nisur nga fakti se rritja ekonomike në qershor ishte më e dobëta që prej gushtit të vitit 2013, vetëm 1 për qind. Situatës së vështirë i shtohet edhe pasiguria e shkaktuar nga lufta tregtare mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës./ABC News Albania 24/7

Christine-Lagarde-1280x960.jpg
ent ela14:03 | 08/05/2019

Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristin Lagard paralajmëroi se nëse Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kina do të dështojnë në arritjen e një marrëveshjeje për sa i përket luftës së tarifave, ky do të ishte një kërcënim shumë i madh për ekonominë globale.

Fjalë mjaft të qarta ato rreth krizës së tarifave mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës, të thëna nga drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar Lagarde: negociatat tregtare mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës kërkojnë kohë, dhe dështimi i tyre është një kërcënim për ekonominë globale. Në një intervistë për Blumberg, Kristin Lagard, shprehet se tensionet mes Uashingtonit dhe Pekinit përbëjnë kërcënim. Dhe deklaratat e mesazhet në Tuiter kanë bërë më pak të mundur një marrëveshje mes dy kolosëve ekonomikë global.

Ministri francez i Ekonomisë shtoi se po ndiqte nga afër negociatat mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dhe shpresonte që të respektoheshin principet e transparencës. Ai u bëri apel të dyja palëve që të shmangin marrjen e vendimeve që mund të kërcënojnë dhe minojnë zhvillimin ekonomik global në muajt e ardhshëm. Sipas tij rritja e tarifave është një vendim negative për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Kinën, për zonën euro dhe Europën.

Kina ka bërë të ditur se negociatori kryesor tregtar i saj, do të vizitojë Shtetet e Bashkuara të Amerikës për t’u takuar me homologët amerikanë këtë javë. Por pavarësisht kësaj Shtetet e Bashkuara të Amerikës paralajmërojnë rritje të mëtejshme të tarifave për 200 miliard dollar produkte që vijnë nga Kina duke filluar nga e dita e premte. Vendimi, sipas administratës amerikane u mor pasi Pekini ka bërë hapa prapa në lidhje me premtimet e dhëna gjatë bisedimeve për të zgjidhur konfliktin ekonomik. /ABC News Albania 24/7

gjergj-buxhuku-1280x720.jpg
ent ela09:17 | 12/04/2019

Për grabitjen e parave në Rinas ka ardhur dhe reagimi i Konfindustrisë. në një deklaratë të shpërndarë për mediat kreu i Konfindustrisë Gjergj Buxhuku, shprehet se do të ketë pasoja të rënda dhe afatgjata për ekonominë kombëtare.

Deklarata e plotë

“Shpreh shqetësimin, se rënia e përsëritur e shtetit shqiptar, me shfaqje të qarta korrupsioni të tipit “state capture/kapje e shtetit”, për mbrojtjen e institucioneve publike të rëndësisë së vecantë, sikurse janë rastet e grabitjeve në Aeroportin e Tiranës, do të ketë pasoja të rënda në afatgjatë për ekonominë kombëtare.

Konfindustria vlerëson, se pasoja të menjëhershme e ngjarjeve të mësipërme janë – goditja ndaj seriozitetit të shtetit shqiptar, – uljen e fuqisë konkuruese të vendit në tërheqjen e investimeve të huaja, – përkeqësimin e mjedisit të biznesit dhe – rritjen e kostove financiare të ekonomisë kombëtare. Në mënyrë të dukshme rrezikohet të preket pozicioni i Shqipërisë në tregtimin e letrave me vlerë para investitorëve në tregjet financiare ndërkombëtare. Pasojat e ngjarjeve të rënda të grabitjeve të përsëritura në Aeroportin e Tiranës, do të ndikojnë në rritjen e ndjeshme të kostove të sigurimit dhe risigurimit të produkteve dhe shërbimeve shqiptare. Si rrjedhim, vlerat financiare të dëmeve për buxhetin e shtetit, bizneseve dhe qytetarëve shqiptarë parashikohet të jenë të rënda, deri në prekje të ritmeve të zhvillimit ekonomik të vendit në afatgjatë.

Konfindustria kërkon, që përballë pasojave të rënda të paraqitura më sipër, shteti shqiptar duhet të marri masa të jashtëzakonshme përtej shfaqjeve populiste dhe retorikave politike. Institucionet shtetërore civile, policore, shërbimeve sekrete, etj. të lidhura drejtpërdrejt ose tërthorazi me ngjarjet e rënda të pësëritura në Aeroportin e Tiranës, duhet të marrin pjesën e tyre të përgjegjësisë. Gjithashtu, është e domosdoshme, që të vlerësohet në mënyrë ligjore zbatimi i kontratës nga kompania koncesionare e tipit “guackë” e Aeroportit të Tiranës. Në rast se krijohet bindja, se koncesionari nuk ka përmbushur dhe/ose ka shkelur kontratën, duhet të kalohet domosdoshmërisht në prishje ligjore të saj.

Nisur nga rastet e rënda të përsëritura të cënimit të papranueshëm të objekteve të rëndësisë së vecantë për ekonominë dhe sigurinë kombëtare, shteti shqiptar duhet të rishikojë rrënjësisht dhe sa më shpejt gjithë politikën e tashme koncesionare, PPP sidomos në sektorët me rëndësi strategjike. Si veprim i parë është ndalimi i lidhjes së kontratave të reja me kompani të tipit “guackë” regjistruar në parajsa fiskale dhe të kryhet zbardhja e emrave të pronarëve të vërtetë për koncesionet në fuqi”. /abcnews.al

venezuela.jpg
G. P.12:34 | 01/03/2019

Sipas të dhënave më të fundit, kriza politike dhe ekonomike në Venezuelë ka përkeqësuar ndjeshëm kushtet e jetesës në vend. Rreth 89 për qind e familjeve nuk kanë të ardhura të mjaftueshme për të blerë ushqime.

Kriza ekonomike dhe politike në Venezuelë vazhdon të përkeqësojë kushtet e jetesës. Rreth 80 për qind e popullsisë gjendet në kushte të pasigurisë së ushqyerjes, ndërsa 89 për qind e familjeve nuk ka të ardhura të mjaftueshme për të blerë ushqime. Të dhënat alarmuese dalin nga hetimi kombëtar për kushtet e jetesës së popullsisë venezueliane, sipas të cilit paga e venezuelianëve në ekonominë formale është gjashtë dollarë në muaj.

Llogaritjet janë bërë duke marrë si referim rishikimin e fundit të pagave dhe taksën e ndërrimit zyrtar më të fundit, shpjegohet në këtë dokument të publikuar nga revista venezueliane “Dinero”. Regjistrohet ndër të tjera dhe një rritje deri në 51 për qind të numrit të familjeve të varfra dhe një rritje prej 10 për qind të papunësisë në periudhën 2015 – 2018. Një tjetër tregues alarmues është dhe rritja e vdekshmërisë foshnjore. /abcnews.al

guvertanot-1280x697.jpg
ent ela19:05 | 06/02/2019

Ekonomia do të vijojë rritjen. Parashikimi vjen nga Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko sipas të cilit pritet rritje e punësimit dhe nivelit të kredisë.

Banka e Shqipërisë ka një skenar optimist sa i përket rritjes eknomike të vendit. Këtë e bëri të ditur Guvernatori Gent Sejko, pas mbledhjes së Këshillit Mbikqyrës.  Ai njoftoi gjithashtu se norma bazë e interesit mbetet e pandryshuar në 1%.

Sejko: “Ekonomia do të rritet tre vitet e ardhshme, punësimi gjithashtu”.  

Nxitur nga konsumi, eksportet dhe prodhimi i energjisë ekonomia shqiptare u rrit me 4.25% tre mujorin e tretë të vitit të shkuar. Kjo rritje sipas Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë vijoji dhe në tremujorin e katërt, por me ritëm më të ngadaltë.

Sa i përket kursit të këmbimit Sejko pohoi se leku do të vijojë të mbiçmohet ndaj valutës edhe gjysmën e dytë të vitit.

Sejko: “Efekti i mbiçmimit të lekut do të jetë i pranishëm edhe gjatë 6 muajve të parë të 2019, por do të shuhet në pjesën e dytë të vitit”.

Sipas Guvernatorit bankat po karakterizohen nga nivele të mira likuiditeti ndërsa kredia ka shfaqur shenja rigjallërimi. Stoku i kredisë e zhveshur nga efekti i kursit të këmbimit dhe fshirjet e bankave nga bilancet pësoi rritje me 5.9%./abcnews.al

aa123.jpg
G. P.09:01 | 01/02/2019

Ministri gjerman i Ekonomisë Peter Altmaier ka prezantuar në Berlin raportin me prognozat për zhvillimin ekonomik gjatë këtij viti. Zhvillimi do të vazhdojë, por jo siç ishte planifikuar!

Rritja ekonomike në Gjermani do të vazhdojë edhe këtë vit – të dhjetin me radhë. Kështu thuhet në prognozat e deritanishme. Ministri i Ekonomisë Peter Altmaier (CDU) nënvizoi të merkurën në Berlin se qeveria gjermane llogarit me një rritje ekonomike gjatë këtij viti prej 1 %. Në vitin 2017 është shënuar një rritje e prodhimit bruto prej 2,2 %, ndërsa vitin e kaluar rritja ka qenë 1,5%. Prognozat para disa mujave kanë qenë se rritja do të jetë rreth 1,8%, por për shkak të zhvillimeve globale, ato janë ulur.”Kjo është periudha më e gjatë e rritjes ekonomike në Gjermani, që nga viti 1966″, tha ministri, i cili nënvizoi se rritja megjithatë nuk do të jetë aq e lartë sa është parashikuar më parë. Punësimi, rrogat dhe porositë për ekonominë gjermane  – gjithandej ka sinjale pozitive, tha Altmaier. “Të gjithë parametrat tregojnë se rritja ekonomike do të vazhdojë.” Pritet që papunësia gjatë këtij viti të bjerë në nivelin rekord, prej më pak se 5%.

Rreziqet: Brexit-i dhe konflikti global tregtar

Nëse rritja ekonomike vërtet do të vazhdojë dhe në çfarë niveli, kjo varet edhe nga disa faktorë që nuk kanë lidhje vetëm me ekonominë gjermane. Rreziqet ndërlidhen në masë të madhe me Brexitin, pra daljen e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian. Aktualisht askush nuk mund të parashikojë se cilat do të jenë pasojat e përgjithshme të daljes së Britanisë së Madhe nga BE dhe nëse ky vend do të futet në recesion. Ministri Altmaier ka apeluar tek qeveria britanike që të mos pranoj një dalje pa marrëvehje – pra skenarin “No-Deal”. Ndërkohë janë shtuar edhe rreziqet e tjera globale.

Një problem tjetër shumë i madh është konflikti tregtar mes SHBA dhe Kinës. Deri tani nuk ka ndonjë shkallëzim të konfliktit dhe për këtë një pjesë e meritës i takon angazhimit diplomatik të Gjermanisë, theksoi ministri.

Kriza e shkaktuar nga prodhuesit gjermanë të automjeteve me mashtrimet për nivelin e gazrave ndotë që çlirohen në ajër mund të jetë një faktor tjetër për uljen e zhvillimit ekonomik. Por Altmaier thekson se pajisjet për pastrimin e gazrave që lirohen nga motorët në ajër, të koncerneve VW, Audi, Mercedes dhe prodhues të tjerë, influencojnë vetëm 0,2% nivelin e zhvillimit ekonomik. Një zgjidhje e shpejtë e këtij problemi do të ishte e mirë, por nga kjo nuk duhet pritur ndonjë ngritje e madhe e zhvillimit ekonomik të përgjithshëm, tha ai.

Librat e porosive për sipërmarrjet gjermane ende janë plot, tha Altmaier. Qeveria po përpiqet që të zgjidhë edhe problemin me mangësinë e fuqisë punëtore. Për këtë qëllim është miratuar edhe projektligji për migracionin, i cili këtë vit duhet të miratohet edhe nga Parlamenti.

Heqja e pengesave burokratike

Për të evituar rënien e zhvillimit ekonomik dhe për të dhënë impulse të reja, Altmaier kërkon shfrytëzimin e të gjitha mundësive që ofrohen në buxhet. Ai kërkon miratimin e një ligji për përshpejtimin e planeve zhvillimore, sepse kjo mund të mënjanojë pengesat burokratike për investime. Ndërkohë që duhen bërë ndryshimet strukturore edhe për kalimin nga prodhimi i qymyrit në burime të tjera të energjisë. Qeveria ka planifikuar zvogëlimet e tatimeve për sipërmarrjet që merren me studime dhe hulumtime shkencore në këtë drejtim. “Ne do të barazohemi në këtë drejtim me vendet e tjera evropiane”, thotë ministri. Qeveria planifikon uljen edhe të pengesave të tjera burokratike për zhvillimin ekonomik. Në përgjithësi ministri shpreson se masat e parashikuara do të shoqërohen me një mbështetje financiare prej 10 miliardë euro. “Ne duam që zhvillimi ekonomik të vazhdojë edhe shumë vite.”

BDI ankohet për shkak të ngarkesave tatimore dhe mungesës së investimeve

Përfaqësuesit e Shoqatës  Gjermane të Industrisë (BDI) mendojnë se ekonomia gjermane është nën presion. Drejtuesi Joachim Lang pohon se qeveria duhet të krijojë kushtet për më shumë investime dhe për uljen e tatimeve, sepse sipërmarrjet gjermane në Gjermani aktualisht janë të ngarkuara me tatime deri në 30 % ndërsa mesatarja evropiane është rreth 22%. Si shembull përmenden koncernet e mëdha si Apple, Amazon apo Ikea, të cilat nuk paguajnë gati aspak tatime.

Ministri Altmaier thotë se ulja e tatimeve nuk është në listën e prioriteteve të qeverisë së tanishme. Ai mendon se sipërmarrjet dhe koncernet gjermane dhe ato evropiane duhet të krijojnë mundësi për bashkëpunim dhe rritjen e zhvillimit ekonomik. Si shembull pozitiv ai përmendi koncernin Airbus, ku janë futur në përdorim edhe inteligjencës artificiale për prodhim./DW


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono