ekonomi

KRONIKE-DASHI-JORIDA-PER-BUXHETIN-2019.mpg_snapshot_02.03-1280x720.jpg
G. P.15:19 | 11/12/2018

Rritja e pagave jo reale, mungesa e indeksimit te tyre dhe pensioneve dhe risku i krijuar per shkak te kontratave te Partneritetit Publik Privat japin një pasqyrë aspak të mirë për financat e vendit në vitin e ardhshëm. Kjo sipas kreut të LZHK-së Dashamir Shehi dhe demokrates Jorida Tabaku të cilët në një intervistë për ABC News e shohin projekt-ligjin për buxhetin 2019 si pasqyrë të asaj që konsiderojnë si krizë të thellë ku ndodhet vendi.

Miratimi i buxhetit për vitin e ardhshëm në mungesë të debatit parlamentar për shkak të bojkotit të opozitës, nuk është produkt i mungesës së ksaj të fundit në proces, por vetëm vijim i filozofisë së mazhorancës sipas demokratëve dhe aleatëve të saj.

Jorida Tabaku, deputete e PD: “Duke filluar nga 2013 PD ka përgatitur amendamente. Të gjitha të refuzuara me votë, të gjitha pa lejuar fare diskutimin. Në qoftë se për 5 vite me rradhë kemi patur një sjellje dhe kemi qenë konstruktivë dhe kemi dhënë alternativën tonë. Mendon se do të ndryshonte ndonjë gjë po të bënim të njëjtën gjë edhe këtë vit?!…”

Dashamir Shehi, kryetar i LZHK: “Ne jemi në një situatë të jashtëzakonshme. Situata e jashtëzakonshme kërkon masa të jashtëzakonshme. Kështu që nga kjo pikëpamje, për të denoncuar këtë buxhet nuk na ka penguar mungesa e parlamentit.”

Për kreun e Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar Dashamir Shehi situata është e thjeshtë për tu përgjithësuar.

Dashamir Shehi, kryetar i LZHK: “Ky njeri nëpërmjet koncesioneve ka marrë direkt 150 milionë ëtij buxheti që mund tu përdorte për gjëra të tjera vit për vit do të vazhdojë t’ja marri këtë punë edhe 15 vite të tjera me radhë. Ka firmosur letrat që ky do të marri paratë e shqiptarëve jo këtë vit dhe vitin që vjen por edhe 10-12 vjet të tjera.”

Jorida Tabaku, deputete e PD: “Kontratat koncesionare të partenritetit publik privat kanë pasur një rritje të jashtëzakonshme vitet e fundit. Ishin 70 milionë euro para dy vitesh, shkuan 90, këtë vit shkuan 100-160 mendohet pas 3 vitesh që janë një rrezik shumë i madh kosto vjetore. Ndërkohë që në total ato që kanë firmosur deri më sot janë 2.2 miliardë euro. Ky është një rrezik i jashtëzakonshëm fiskal për Shqipërinë sepse është 12% i PBB i cili nuk po llogaritet në borxh. Detyrime të gjitha për tu pahuar nesër”.

Detyrime kto të cilat shlyhen nga paratë e taksapaguesve, të cilët sipas Tabakut, prej vitit 2013, i paguajne shtetit 1.9 miliardë euro më shumë në formën e taksave dhe tatimeve që rriten prej 5 vitesh tashmë, pa u shoqëruar me rritje pagash.

Jorida Tabaku, deputete e PD: “Një rritje pagash me thuajse 30% do e zgjidhte situatën, duke pasur parasysh qe çdo vit nuk janë rritur”.

Por buxheti 2019 i miratuar në parlament ditën e hënë parashikon një rritje prej 7% të pagave, e pamjaftueshme kjo as për të balancuar rritjen e taksave në këto vite të qeverisjes së Rilindjes.

Jorida Tabaku, deputete e PD: “Në 5 vite kto paga nuk janë indeksuar as me normen e inflacionit. Sipas INSTAT ka pasur për here të parë në 15 vite ulje reale të pagës”.

Dashamir Shehi, kryetar i LZHK: “Këta u bënë 6 vjet dhe po rrisin pagat 7%. Këto po kompensojne inflacionin që rrotullohet në 2% në vit, as atë nuk e kanë mbërrit të kompesojnë humbjet jo më të pretendojmë se ka rritje reale page. Po marr njeë pagë 30,000 me 7% rritja është 20 mijë lekë, kaq e parëndësishme dhe pa influencë
Rrëzimin e propozimit për heqjen e tatimit mbi fitimin për pagat deri në 40,000 lekë të reja, me pretendimin se dëmtohen financat e shtetit”.

Dashamir Shehi, kryetar i LZHK: “Kjo është të nxjerrësh dhjamë prej pleshtit. Zoti Ahmetaj dhe zotërinjtë e tjerë duhet ti bledhin taksat në sektorë të tjerë. Këtu ka kompani nafte që i kanë borxh shtetit nga 60-70 milionë”.

Pretendimin e ministrit të Ekonomisë dhe Financave Arben Ahmetaj se alternativa e opozitës, për taksim të sheshtë 9%, do të rrisë taksimin e fashës 30,000 deri në 40,000 lekë, Tabaku në rastin më të mirë e quan mashtrim, e në atë më të keq, padituri në llogari.

Jorida Tabaku, deputete e PD: “Nga 30 mijë taksa ka qënë 10% sot ajo paguhet 13% …13% dhe 23% jan më të larta se 9% sepse ka një fashë të mbrojtur 0 ne 30… Kjo fashë nëse llogarisim diferencën sipas propozimit të PD tatohet 4%…duke hequr diferencën në të dyja rastet, 5.5% është më e lartë se 4%”.

Por për Dashamir Shehin edhe pse alternative e opozitës paraqet një ndryshim të madh pozitiv krahasuar me atë të praktikuar prej 5 vitesh nga mazhoranca aktuale, vendi përballet me një emergjencë kombëtare që kërkon vendime drastike.

Dashamir Shehi, kryetar i LZHK: “Ka nëvojë shëndetësia, arsimi por ka më shumë nevojë Shqipëria. Nqs do e kisha unë buxhetin do rrisja rrogat që të kontribuojmësado pak në bllokimin e fluksit migrator që po merr pjesën më të madhe të shqiptarëve të mirë profesionistë. Mjafton një elektriçist, një hidraulik një marangoz i duhet Shqipërisë dhe nuk i ka me. Këte vit 20% pastaj 3 vjet nga 15% brenda një dekade ti afrohemi nivelit, mirpo ky hall po nuk e zgjidhën dhe këto 4-5 vjet nuk ka më kthim. Të gjithë formulën për të bllokuar hemoragjinë njerëzore që nuk kthehet më pas, po u shkatërrua struktura nga ana demografike këtu s’do ketë më para për pensionet”.

Shqetësimin e djeshëm të opozitës për borxhin e pallogaritur të PPP-ve sot e ngre Fondi Monetar Ndërkombëtar, thekson Tabaku; atë të taksave të ngritura qytetarët dhe bizneset; akuzat e djeshme të opozitës për rritjen e tarifave universitare sot e brohorasin studentët në protesta, tregues se denoncimet e opozitës janë reale e jo thjesht deklarata politike, përfundon Tabaku./abcnews.al

INVESTIMET-NE-SHENDETESI-DHE-ARSIM.mpg_snapshot_01.25-1280x720.jpg
G. P.16:28 | 23/11/2018

Investimet në shëndetësi dhe arsim ishin temë e diskutimit mes ministrave të fushës dhe deputetëve në komisionin parlamentar të ekonomisë dhe financave. Ndonëse në mbledhje ishte e pranishme ministrja Lindita Nikolla përgjigjen studentëve dhe pedagogëve ia dha kryetari i komisionit Erion Braçe.

Studentëve dhe pedagogëve që protestuan para kryeministrisë për ulje të tarifave të studimit dhe rritje të buxhetit për arsimin përgjigjen ia dha kryetari i Komsionit Parlamentar të Ekonomisë dhe Financave, Erion Braçe.

Erion Braçe, kryetari i Komisionit Parlamentar të Ekonomisë: “Më bën shumë përshtypje buxheti i shtetit, është 1.6 miliardë lektë, 120 milionë dollarë. Për të gjithë ata që janë në këtë arsim, pedagogë, ndihmës pedagogë, por mbi të gjitha për ata që dalin në rrugë se e gjitha kjo është 25 milionë dollarë më shumë se i gjithë buxheti i Ministrisë së Bujqësisë.”

Protestuesve Braçe iu sugjeroi të ndryshojnë sheshin e protestës.

“Unë e kuptoj që protesta merr më shumë zë politikisht këtu përpara këtij sheshi ku jemi ne, por kam përshtypjen se efektivisht këto protesta duhet të jenë atje ku janë të destinuara këto para. Kërkoni llogari deri në qindarkën e fundit, ku shkojnë 81 milionë dollarë që janë para që dalin nga buxheti i shtetit. 126 milionë dollarë që bëhen bashkë me tarifat e tyre.”

Ndërsa ministrja e Arsimit e thirrur në Komisionin Parlamentar për të detajuar buxhetin e parashikuar për vitin që vjen zgjodhi ti përgjigjej opozitës, ndonëse deputetët e saj nuk ishin të pranishëm në mbledhje. Lindita Nikolla u ndal tek mbyllja e klasave kolektive.

Lindita Nikolla, ministre e Arsimit: “Janë mbyllur në të gjithë vendin rreth 325 klasa kolektive. Ne realizuam premtimin që anjë mësues nuk do të dilte jashtë sistemit për shkak të mbylljes së klasave kolektive dhe orientimit të nxënësve me trensport falas drejt shkollave ku qendërzoheshin. Pra janë 800 milionë lekë që do të mundësojnë transportin e 35 mijë nxënësve dhe 12 mijë mësuesve.”

Ndërsa më herët ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastiliu, iu tregoi deputetëve se për ti ndryshuar pamjen spitaleve dhe qendrave shëndetësore vitin që vjen do të investohen 3.1 miliardë lekë.

Ogerta Manastirliu, ministre e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale: “Me buxhetin e vitit 2019 ne përfundojmë ndërtimin e spitalit kirurgjikal të QSUT, me një vlerë prej 8.5 euro, gjithashtu vijon investimi për spitalin e ri të sëmundjeve të brendshme. 100 qendra të reja shëndetësore për vitin 2019 të cilat do të financohen nga ky buxhet, patjetër që do të përmirësojnë shërbimet për qytetarët edhe në ato zona ku shërbimi shëndetësor apo qendrat shëndetësore janë jo në gjendje të mirë infrastrukturore.”

Buxheti i vitit që vjen, sipas ministres së Shëndetësisë, mbulon më shumë se 85 % të nevojave që ka vendi nga rreth 40 % që financoheshin me para publike për shëndetësinë 5 vjet më parë./abcnews.al

lulzim-basa.jpg
G. P.12:08 | 22/11/2018

Ndërsa opozita siç kishte njoftuar u mblodh në një tryezë me grupet e interesit, për të diskutuar mbi rezervat për projekt buxhetin 2019. Në fjalën e tij, kryetari i PD-së, Lulzim Basha, tha se projekt-buxheti nuk adreson nevojat e qytetarëve, por rrënon më tej ekonominë e tyre, e të vendit. Sipas kreut të PD, kjo nuk do sjellë ndaljen e largimit të qytetarëve nga vendi.

“E stomja është një ditë ku opozita sëbashku me ju do të bëjë transparencën e munguar, për atë që është buxheti më katostrafikë në këto 28 vitw të Shqipërisë pluraliste. Buxhet i cili legjitimon zhvatjen dhe vvjedhen me ligj të shqiptarëve, të taksave të tyre, të burimeve të tyre natyrore dhe rëndon mbi ta një shifër borxhi rekord, e cila e agreguar me borxhin e fshehur me borxhin korruptiv të PPP-ve kanë thyer për herë të parë tavanin ogurzi të 80%. Kjo falë projektit më korruptiv të Ballkanit, projektit të ashtuquajtur “1 miliard”, por që po i afrohet  shifrës tre miliardë. Pra dhënies së 15 apo 20 koncensioneve, 10 apo 15 oligarkëve të vendit me një vlerë të barabartë sa gjithë buxheti vjetor i Shqipërisë. Rritja e borxhit, koncesionet dhe favoret për një grusht njerëzish kanë sjellë një faturë të tmerrshëm për sektorët e ekonomisë. Që nga ambienti tërësisht negativ për investimet dhe biznesin, ambienti fiskal, tek shpenzimet sociale për pensionistë, njerëzit në nevojë, për shëndetësinë, arsimin, të rinjtë dhe kjo në të njëjtën kohë kur Shqipëria ka nevojë më shumë se kurrë për një buxhet realist që të ndalë dramën e madhe të boshatisjes së vendit ku një në gjashtë shqiptarë është larguar në vitet e qeverisjes së Edi Ramës”, u shpreh Basha./abcnews.al

selami-xhepa.jpg
G. P.18:33 | 20/11/2018

Detyrimet që vijnë nga projektet mes Partneritetit Publik Privat, sipas ekonomistëve duhet të reflektohen në buxhet. Selami Xhepa mendon se në një periudhë afatgjatë ato mund të bëhen pengesë për zhvillimin e vendit.

Me një lojë me hile i ngjason ekonomistëve strategjia e qeverisë për të reduktuar borxhin publik pa njohur në buxhet detyrimet që vijnë nga projektet mes Partneritetit Publik Privat. Selami Xhepa mendon se vakumin që krijon në ekonomi përmbushja e detyrimit për të ulur borxhin nën 60% të Prodhimit të Brendshëm Bruto, qeveria po tenton ta mbushë me kontratat koncesionare.

“Nga një anë duket sikur kemi një përmirësim të borxhit publik, por në fakt në financat publike do të ketë përkeqësim.  2.2 miliardë euro për t’u koncesionuar do të bëjnë barrë për buxhetin.  Jo vetëm që nuk i shërbejnë qëllimi të ligjit për reduktimin e borxhit,  por po krijojmë një problem pa precedent.  Vendet e tjera kanë treguar se shuma është më e madhe nga projektimi, kosto në financat publike do të krijojë ngërç serioz. Çdo borxh i kontraktuar duhet të reflektohet  në shifrën e principalit në momentin e regjistrimit”.

Ndërkohë eksperti i ekonomisë mendon se konsolidimi financiar  duhet të orientohet drejt të ardhurave pasi mbetemi vendi me nivelin më të ulët të mbledhjes së tyre në rajon dhe të mos prekë programet sociale dhe ato të zhvillimit të vendit. Ndërkohë sipas Xhepës, qeveria po ndjek tjetër trajektore.

“Nëse shohim indikatorët thelbësorë janë në renie. Të ardhurat nën 28%  e Prodhimit Brendshëm Kombëtar, shpenzimet publike nga rreth 30% pritet të bien 28% të PPB. Angazhimi i qeverisë në shoqëri do të jetë më i vogël. Investimet në arsim, shëndetësi dhe mbrojtje sociale kanë një rënie në kuptimin nominal, por dhe relativ.”

Xhepa mbështet nxitjen e konsumit përmes politikave të rritjes së pagave dhe në këtë këndvështrim përkrah qëndrimin e qeverisë ndonëse mendon se vjen e sforcuar.

“Ka pesë vite që nuk bëhet. Është pozitive, vjen pak e sforcuar në buxhet, shpresoj mos jetë elektorale”.

Për vitin që vjen qeveria ka parashikuar rritje pensionesh dhe pagash në sistemin shëndetësor dhe atë arsimor./abcnews.al

netanyahu.jpg
G. P.15:18 | 19/11/2018

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu ka shpëtuar qeverinë e tij, në një kohë që dy ministra të ekzekutivit janë tërhequr nga vendimi për të dhënë dorëheqjen. Ministroi i Ekonomisë u shpreh se dëshironte të besonte ende në premtimet e Netanyaha për sigurinë në vend.

Është shënuar një kthesë e rëndësishme në krizën e qeverisë izraelite, Naftali Bennett e Aielet Shaked, ministra të “Pishtarit Hebre” vendosën të mos japin dorëheqjen dhe t’i japin besim ndryshimit që kryeministri Beniamin Netaniau ka premtuar në fushën e sigurisë.

Në një konferencë të papritur për shtyp, ministri Benet theksoi se kishte vendosur të tërhiqte ultimatumin e tij, pasi kishte dëgjuar deklaratën e një dite më parë të kryeministrit Netaniau.

Ministri izraelit i Ekonomisë dhe i Shërbimeve Fetare, Benet kërcënoi se do të jepte dorëhqejen pas marrëveshjes së arritur me Hezbollah në Rripin e Gazës. Me këtë tërheqje, qeveria aktuale e kryeministrit Netanyahu ka ende mazhorancën në parlamentin e vendit, si dhe janë shmangur zgjedhjet e parakohshme./abcnews.al

KLOSI-PER-TURIZMIN-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_00.22-1280x720.jpg
G. P.19:04 | 15/11/2018

10 milionë turistë është objektiv, jo vetëm sfidë! Ky është qëllimi i Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, sipas ministrit Blendi Klosi. Për t’i paraprirë një viti turistik më të suksesshëm se ky që po lemë pas, ministria ka hartuar një plan prej 365 masash.

“Kemi arritur të listojmë problematikat që duke marrë mekanizma ligjorë, ndërhyrje administrative, por dhe duke e shtuar reklamimin e bukurive të natyrës shqiptare, ne padyshim do ja dalim që numri 10 milionë turistë të arrihet jo vetëm në një kohë të shpejtë, por edhe me mekanizma që sigurojnë që ky turizëm të jetë i qëndrueshëm, të prodhojë ekonomi dhe punësim” deklaroi ministri Klosi në një takim me donator./abcnews.al

beogradii.jpg
G. P.17:22 | 10/11/2018

Serbia dhe Kosova ende janë larg marrëveshjes për normalizim. Dialogu i Brukselit nuk solli asgjë të re pasi konflikti i ri nisi pas masave të qeverisë së Kosovës për të paguar taksa për mallrat serbe. Pavarësisht luftës për Serbinë Kosova është një treg i rëndësishëm. Pavarësisht tensioneve politike, presidenti kosovar, Hashim Thaçi dhe ai serb, Aleksandër Vuçiç, pritet të takohen në Francë me ndërmjetësimin e presidentit francez. Kjo në Serbi vlerësohet si mundësia më e mirë për të shpalosur zgjidhjen e mundshme.

Serbia eksporton mbi gjysmë miliardi euro mallra në Kosovë. Pavarësisht konflikteve dhe luftës, tregtia kurrë nuk ka ndaluar. Por, rritja e taksave për 10 për qind nga Kosova u bë problem pasi serbët kërkojnë zgjidhje, ndryshe nuk ka dialog. Takimet e Brukselit e lanë të nënkuptohej se ishte sërish një lloj dështimi. Por, presidentët e të dyja vendve, pritet të takohen në Francë. Në dhomën e tregtisë së Serbisë, thonë se të dy ekonomitë janë të lidhura dhe një pjesë e prodhimeve në Kosovë lëndën e parë e kanë në Serbi.

Nenad Gjurgjeviç, Dhoma e Tregtisë, Beograd: Politika përfundimisht ndikon në sigurinë e biznesit. Jemi të vetëdijshëm që vitin e fundit ka qenë më e vështirë. Ne kemi bërë apel që të hiqet taksa, kjo pasi do të ndikoj tek prodhimet edhe në Kosovë. Kemi shumë biznese që janë të interesuara për të investuar në Kosovë, por me këtë dëmtohen vetëm ata që duan të punojnë legalisht.

Përjashtim nga këto masa kanë kërkuar edhe shqiptarët e Luginës së Preshevës-bizneset kanë shpesh treg të vetëm Kosovën.

Shaip Kamberi, kryetar i Bujanovcit: “Lugina e Preshevës dhe bizneset tona nuk kanë mundësi të shtrihen në brendi të Serbisë. Tregu i vetëm i mbetet Kosova dhe nëse edhe në atë treg i krijohen kushtet e vështirësuara, biznesi jonë është i brishtë dhe mund të dëmtohet”.

Këto masa ekonomike nuk janë vendosur për herë të parë në mes të Kosovës dhe Serbisë. Megjithatë, ekonomia më parë ishte përmendur si i vetmi kanal komunikimi që tejkalon paragjykimet./abcnews.al

puna.jpg
G. P.15:27 | 28/10/2018

Tirana është qarku që ka nevojë për punë. Aktualisht janë rreth 16 mijë vende të lira pune bën të ditur ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, nëpërmjet statistikave të publikuara në rrjetet sociale. Qarku me kërkesë më të ulët për punësim është Dibra.

Në Janar-Shtator nga sipërmarrjet në të gjithë vendin u deklaruan 50.069 vende të lira pune. Të dhënat ka zgjedhur t’i publikojë vetë ministri i Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, në faqjen e tij në Facebook.

Në të gjitha qarqet e Shqipërisë rezultojnë vende të lira pune. Tirana zë vendin e parë në listë me  15.997 vende të lira ndërsa vendin e fundit e zë Dibra me 800 vende të lira pune.

Për ministri Ahmetaj sfida e zyrave të punës në çdo qark, është që të përafrojnë kërkesën në treg me profilet e punëkërkuesve dhe përmes një reforme rikualifikimesh, të ndihmojnë çdo punëkërkues të bëhet i punësueshëm.

26.345 persona janë punësuar vetëm nga Zyrat e Punës në të gjithë vendin, 2.650 pret tyre vetëm në muajin Shtator./abcnews.al

DSC1046-2-1280x853.jpg
G. P.17:52 | 03/10/2018

Banka e Shqipërisë vlerëson se marrja e borxhit në formën e një eurobondi në tregjet ndërkombëtare, bën që paratë e bankave të mos shkojnë për blerjen e bonove të thesarit, por për të rritur kredinë në ekonomi. Guvernatori Gent Sejko e vlerësoi operacionin si të suksesshëm dhe me një normë interesi më të ulët se në vitet e tjera.

Për Bankën e Shqipërisë emetimi i bondit me vlerë 500 milionë euro në tregjet e huaja dhe jo ato vendase do të krijojë mundësinë që bankat në Shqipëri të investojnë paratë në kredi për biznesin dhe individët dhe jo në bono thesari.

“Eurobondi liron likuiditet ne vendin tone per kreditim, sinjal pozitiv per investitoret e huaj”, u shpreh Sejko.

Guvernatori i bankës qendrore e vlerësoi si të suksesshëm mbylljen e transaksionit për emetimin e eurobondit me një normë interesi 3.55%. Ai tha se interesi ishte dyfish më i ulët se sa është kërkuar, çka do të thotë se ekonomia shqiptare shihet me besim nga investitorët.

“Ky është tregues i vlerësimit të ekonomisë shqiptare nga tregjet ndërkombëtare, përveç atyre të organizmave ndërkombëtare. Ai na vlerësoi me një interes të mirë për situaten aktuale, normat lëvizin nga dita në ditë”, theksoi guverantori i Bankës së Shqipërisë.

Në mbledhjen e të mërkurës Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë vendosi të mbajë të pandryshuar normën bazë të interesit për lekun, ndërsa vlerësoi një stabilizim të kursit të këmbimit, por pa deklaruar nëse banka qendrore do të vijojë më tej me politikën e saj të ndërhyrjes në tregun e këmbimit valutor./abcnews.al

vucic.jpg
G. P.19:16 | 02/10/2018

Janë takuar në Moskë presidenti serb Vuçiç dhe ai rus Vladimir Putin. Biseda mes tyre është zhvilluar në gjuhën ruse. Vuçiç i është ankuar homologut rus se Serbia është viktimë e provokimeve të shumta.

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç është takuar në Kremlin me presidentin rus Vladimir Putin. Të dy presidentët kanë biseduar në gjuhën ruse. Kreu i shtetit serb falenderoi homologun e tij për ftesën dhe theksoi se takimi mes tyre është shumë i rëndësishëm për kombin serb.

Aleksander Vuçiç, president i Serbisë: “I nderuar zoti President, i dashur mik, faleminderit për ftesën dhe mundësinë për të folur. Është një nder të takohemi, dhe ky takim është veçanërisht i rëndësishëm për të gjithë popullin serb. Bashkëpunimi dhe marrëdhëniet mes Rusisë dhe Serbisë janë në nivele shumë të mira dhe unë mendoj se ju i mbroni interesat serbe, madje këmbëngulni për këtë. Dhe kjo është jetike për republikën e Serbisë. Siç e dini, zoti president Serbia është e ekspozuar ndaj një numri të provokimeve dhe përveç përpjekjeve tona dhe gatishmërisë për të arritur një kompromis në Kosovë dhe Metohi, situata është e tillë që ne jemi shumë larg nga çdo lloj zgjidhjeje”.

Nga ana e tij Presidenti rus Putin u fokusua në marrëdhëniet ekonomike mes dy vendeve:

Vladimir Putin, president i Rusisë: “Jam i kënaqur që bashkëpunimi ynë ekonomik vazhdon të rrritet, dhe investimet ruse në Serbi aktualisht kanë arritur në vlerën e katër milliardë dollarëve. Për sa i përket temave të tjera aktuale, si për situatën në rajonin tuaj unë jam i sigurt se ne do të kemi mundësinë për të folur në detaje”.

Pak para takimit presidenti i Serbisë Vuçiç u shpreh se ky ishte një nga takimet më të rëndësishme me Putin, në krahasim me takimet e mëparshme. Vuçiç theksoi se situata në rajon është shumë komplekse dhe është e domosdoshme që të masë çdo fjalë dhe veprim politik./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono