edicioni veror

eni-shehh.jpg
G. P.10:45 | 26/08/2018

Një verë e mbushur plot me emocione. Kështu, Edicioni Veror ka përfunduar rrugëtimin e tij edhe për këtë sezon.

Argëtim, eksplorim, show biz, zhytje në det e ngjitje në mal kanë disa nga momentet që kanë shoqëruar edhe këtë vit Edicionin.

Kjo puntatë është e parafundit e këtij sezoni. Pikërisht ky emision i ishte dedikuar momenteve më të bukura që kanë ndodhur gjatë xhirimeve./abcnews.al

edicioni-veroro.jpg
G. P.20:33 | 25/08/2018

Një verë e mbushur plot me emocione. Kështu, Edicioni Veror ka përfunduar rrugëtimin e tij edhe për këtë sezon. Argëtim, eksplorim, show bizz, zhytje në det e ngjitje në mal kanë disa nga momentet që kanë shoqëruar edhe këtë vit Edicionin.

Ne kemi zgjedhur që mes shumë e shumë momentesh të bukura të kaluara këtë verë, t’ju sjellim disa copëza nga rrugëtimi i Edicionit Veror këtë sezon.

Bëhet fjalë për eksplorimin e Karaburun. I fshehur mes shkëmbinjve për Edicionin Veror, gjiri ka shërbyer edhe për agjentët sekretë britanikë dhe amerikanë. Më pas u njohëm edhe me një ndër shpellat e përdorura nga agjentët e huaj në Luftën e Dytë Botërore.

U njohëm edhe me historinë e Miltos. Ai tregoi që familja e tij nuk është larguar kurrë nga Shqipëria dhe e ka vendosur jetën në vendin ku ka lindur.

Nuk mund të mungonte as këngëtarja e njohur Çiljeta Xhilaga. Edicioni Veror ishte me të gjatë kohës që ajo po xhironte videoklipin e saj më të ri./abcnews.al

eni-shehu-24-gusht.jpg
G. P.08:12 | 25/08/2018

Në këtë puntatë të 24 Gushtit, Edicioni Veror vizitoi kalatë e Borshit. Nëpërmjet rrugëve aspak të rehatshme, kamera arriti në kodrën ku kanë qenë dikur kalatë. Nga aty vihej re prania e një fushëpamjeje vërtet të gjerë.

E veçanta e këtij udhëtimi ishte vëzhgimi i një rrënoje që akoma nuk ishte deshifruar nësë ishte mbetje e ndonjë kishe apo kështjelle. Gjithashtu u bë një takim me Adi Boçin, kryetar i njësisë administrative të Borshit, i cili na tregoi se shqiptarët ishin më së shumti të tërhequr vetem nga plazhi dhe jo nga pjesë të tjera arkeologjike. Ai premtoi se në vijim do të krijohej një gusht festiv nëpër vijën bregdetare me aktiviete nga më të shumtat.

Më pas, Edicioni Veror shkoi në LRI Summer Camp. E kthyer tashmë në një traditë, LRI organizon çdo vit kampin rinor në Jalë. Përveç argëtimit, në kamp mësohet dhe punohet me frymën e ekipit dhe grupit.

Atje nuk mund të mungonte edhe kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi. Ajo tregoi për Edicionin Veror se është gjithmonë diçka pozitive që ndodhet mes të rinjve. Gjithashtu Kryemadhi zbuloi se ku preferon ajo dhe presidenti i vendit, Ilir Meta, t’i kalojnë pushimet./abcnews.al

monika-kryemadhi.jpg
G. P.20:56 | 24/08/2018

Edicioni Veror këtë herë shkoi në LRI Summer Camp. E kthyer tashmë në një traditë, LRI organizon çdo vit kampin rinor në Jalë. Përveç argëtimit, në kamp mësohet dhe punohet me frymën e ekipit dhe grupit.

Atje nuk mund të mungonte edhe kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi. Ajo tregoi për Edicionin Veror se është gjithmonë diçka pozitive që ndodhet mes të rinjve. Gjithashtu Kryemadhi zbuloi se ku preferon ajo dhe presidenti i vendit, Ilir Meta, t’i kalojnë pushimet.

Në fakt jashtë shtetit e kemi shumë të vështirë për të vajtur. Mund të themi për shkak të organizimit. Fëmijët tashmë janë rritur dhe ne e kemi pak të vështirë për t’i mbajtur në yqëmNe vetë si çift na pëlqen më shumë Shqipëria sepse duke qenë personazhe, sidomos unë njëherë, nuk bëj dot pushime vetëm. Dua muhabet, dua me kë të merrem. Iliri është shumë indiferent në pushime, pra është njeri që lexon libra. Pra është i qetë, ndërsa unë jam më aktive dhe joshemi dhe priremi tek vendet tona. Për shembull këtë verë ne kemi qenë në Kosovë, ku bëmë 10 ditë pushime në Prevallë. Që ishte një nga gjërat më të bukura. Po kështu gjithmoni kampi i Jalës që është prej një javësh për mua është pushim dhe pavarësisht se është aktiv dhe ka atë ngarkesën e vet psiokologjike, por është i jashtëzakonshëm se të krijon një lloj mundësie ose rigjenerimi psikologjik për veten. Pastaj ditët e tjera janë week ende-t që ne i kalojmë përgjithësisht me miq e me shokë, pra me grupin parlamentar në mënyra nga më të ndryshme”, tha Kryemadhi.

Më pas qëndrimi në kamp vijoi me tingujt e muzikës nga të rinjtë dhe përfundoi me shfaqjen e “prodhimit” më të ri të kinostudios “LRI Jalë”./abcnews.al

eni-shehu-33.jpg
G. P.10:30 | 24/08/2018

Pjesa e parë e Edicionit Veror këtë të enjte iu dedikua Koço Kokës. Një ndër shoferët e kohës së komunizmit, i cili ka punuar 50 vite në këtë profesion. Një rrëfim interesant për kohën e rinisë dhe peripecitë të cilat ndeshte gjatë kësaj pune, të cilat ai i ka përmbledhur gjithashtu edhe në librin “Me timon nëpër rrugët e atdheut”.

Ai tregoi se ka punuar si shofer nëpër të gjithë qytetet, minierat e hidrocentralet në vend. Koço, dikur shofer kamioni dhe autobusi, tashmë është 89 vjeç, tregoi se u ndje i frymëzuar për të shkruar historitë e tij i shtyrë nga miqtë dhe familjarët kur doli në pension.

Më pas pamë si bëhen gërshetat  e vogla. Gazetarja jonë pati shancin që të ishte në duart e Lumturisë, gërshetbërësja profesioniste e cila merrej me këtë profesion që prej 7 vitesh. Procesi kishte një metodë të veçantë e cila nuk shkaktonte rënien e flokëve. Gërshetat, sidomos tani në verë, janë kthyer në trend për arsye se janë shumë praktike dhe komode gjatë plazhit dhe pishinave.

Nuk munguan as tingujt e muzikës, kësaj here nga një DJ femër. DJ Lilak u bëri shumë përshtypje klientëve të Noli’s Drink dhe gjithashtu tregoi se e kupton që njerëzit po kënaqen kur i shikon duke pirë, duke kaluar mirë, por edhe kur kërcejnë në tavolinë. Ajo tha gjithashtu edhe përvojën më të keqe dhe më të mirë që kishte provuar ndonjëherë si DJ.

Mbrëmjet e verës përfundojnë me pije alkoolike dhe pikërisht për këtë ishte dietologia Lida që na këshilloi çfarë të bëjmë pasi të pijmë. Problemi kryesor kur pijmë alkool është dehidratimi, që do të thotë humbje e lëngjeve dhe e kripërave minerale dhe më pas fillojnë problemet të cilat janë ato që ndjejmë, kur e kemi tejkaluar me alkoolin.

Dietologia tha se në ditën pasardhëse nuk duhet pirë aspak alkool, përkundrazi duhet rikuperuar sasia e lëngjeve që keni humbur./abcnews.al

birra.jpg
G. P.20:23 | 23/08/2018

Mbrëmjen, Edicioni Veror dhe klientët e Noli’s Drink e kaluan nën muzikën e DJ Lilak. E reja nga Kosova tregoi se ishte hera e katërt që vinte aty. Pikërisht fakti që pas bokseve të muzikës ishte një femër u bën shumë përshtypje edhe klientëve.

“Më bën shumë përshtypje pasi në Tiranë kemi hasur gjithmonë meshkujt që janë DJ zakonisht. Kur është një vajzë, është më tepër tërheqëse se gjithmonë kemi parë vetëm meshkujt”, tha një kliente.

DJ Lilak tregoi se e kupton që njerëzit po kënaqen kur i shikon duke pirë, duke kaluar mirë, por edhe kur kërcejnë në tavolinë. Ajo tha gjithashtu edhe përvojën më të keqe dhe më të mirë që kishte provuar ndonjëherë si DJ.

Natyrisht, mbrëmjet e sezonit të verës kalojnë nën shoqërinë e muzikës, miqve dhe pijeve alkoolike. Pikërisht për këtë, dietologia Lida thotë se këto pije duhet të merren në sasira të vogla.

“Në sasira të vogla, që do të thotë, një gotë verë, një gotë birrë që janë alkoolet më të shëndetshme. Dhe nga një gotë nga alkoolet e destiluara apo koktejlet”, tha ajo.

Problemi kryesor kur pijmë alkool është dehidratimi, që do të thotë humbje e lëngjeve dhe e kripërave minerale dhe më pas fillojnë problemet të cilat janë ato që ndjejmë, kur e kemi tejkaluar me alkoolin.

Dietologia tha se në ditën pasardhëse nuk duhet pirë aspak alkool, përkundrazi duhet rikuperuar sasia e lëngjeve që keni humbur.

Gazetarja: “Birra del me birrë! Si gozhda që del me gozhdë, kështu që zgjidhja e parë që do bëja unë pasi kam pirë pak mbrëmë, është të pres pak në mëngjes dhe ndoshta të pi pak një alkool të vogël”.

Dietologia: “Absolutisht jo. Duhet patjetër të rikuperohesh nga ajo që ti ke konsumuar një ditë më parë apo një natë më parë. Duhet të rigjenerosh organizmin nga pasojat që  ke pasur nga sasia e alkoolit që ke konsumuar një natë më parë. Të hidratosh trupin, të rigjenerosh elementet që ke humbur dhe pastaj të pish një, por jo që në mëngjes”.

Gjithashtu ajo thotë se alkooli do t’i ketë efektet më të pakta efektet negative nëse e shoqërojmë me ujë. Ngrënia e një bananeje për të mos e patur barkun bosh para se të pijmë, ndërkohë konsumimi i sa më shumë lëngjeve pasi të kemi pirë alkool ishin disa nga këshillat kryesore të dietologes për Edicionin Veror./abcnews.al

GERSHETAT.mpg_snapshot_00.52-1280x720.jpg
ent ela19:49 | 23/08/2018

Kjo puntatë e Edcionit Veror i është detikuar bërjes së gërshetave. Nëpër rrjetet sociale shohim gjithmonë njërëz të famshëm që i bëjnë flokët më gërsheta të vogla dhe ne u intriguam për një ndryshm gjatë verës me këtë metodë të thjeshtë për tu kryer. Gazetarja jonë pati shancin që të ishte në duart e Lumturisë, gërshetbërësja profesioniste e cila merrej me këtë profesion që prej 7 vitesh. Procesi kishte një metodë të veçantë e cila nuk shkaktonte rënien e flokëve. Gërshetat, sidomos tani në verë, janë kthyer në trend për arsye se janë shumë praktike dhe komode gjatë plazhit dhe pishinave. Për një person, mesatarisht nevojitet bërja e 300 gërshetave. Në fund patëm një look vërtet interesant të gazetares sonë, e cila me siguri do të shkaktojë reagime të shumta në Instagram./abcnews.al

 

SHOFERI-DHERMI.mpg_snapshot_08.39-1280x720.jpg
ent ela19:29 | 23/08/2018

Kjo hapësirë e Edicionit Veror i është kushtuar Koço Kokës. Një ndër shoferët e kohës së komunizmit, i cili ka punuar 50 vite në këtë profesion. Një rrëfim interesant për kohën e rinisë dhe peripecitë të cilat ndeshte gjatë kësaj pune, të cilat ai i ka përmbledhur gjithashtu edhe në librin “Me timon nëpër rrugët e atdheut”. Ai tregoi se ka punuar si shofer nëpër të gjithë qytetet, minierat e hidrocentralet në vend. Koço, dikur shofer kamioni dhe autobusi, tashmë është 89 vjeç, tregoi se u ndje i frymëzuar për të shkruar historitë e tij i shtyrë nga miqtë dhe familjarët kur doli në pension.

Ish-shoferi u rrëfye se kishte shpëtuar dhe shume ushtarë italianë gjatë kohës së luftës duke i strehuar në shtëpinë e tij. Gjithashtu u fol dhe për kujtime të tjera pozitive dhe negative si përshkrimi i Llogarasë së dikurshme; gremisja e disa makinave dhe vështirësitë e ngarjes nëpër rrugët e vështira të Shqipërisë dikur. Koço nuk e ka ushtruar më këtë profesion që nga vitin 1991, por nostalgjia pasioni janë akoma aty me të. Historia më e veçantë për të mbetet shpëtimi i jetës së një ushtari italian, i cili vite më vonë, me anë të familjes së tij i kishte dërguar një shumë parash për ndihmesën që Koço i kishtë dhënë./abcnews.al

eni-shehu1.jpg
G. P.08:26 | 23/08/2018

Sezoni i verës është pranë fundit për këtë vit, mirëpo nuk kanë kluptim pa marrë një suvenir për kujtim. Edicioni Veror në puntatën e kësaj të mërkure ishte në “Drymades Souvenir Shop”, ne dyqanin e 6-vjeçarit Petro, i cili e prezantoi gazetaren tonë me të gjithë produktet e biznesit të tij.

Për Edicionin Veror është gati e pashmangshme vizita edhe këtë vit në Butrint. Në këtë park arkeologjik me vlera historike dhe kulturore, i cili mbetet shumë i preferuar dhe i vizituar nga turistët.

Aty përveç turistëve të ndryshëm ishte edhe zëvendës ministri i Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Shpat Kolgega, i cili zbulooi projektin më të ri të qeverisë për mbështetjen ndajh të rinjve.

Një projekt, që  sipas tij, do t’u japë buxhet dhe financime të rinjve në mënyrë që të zhvillojnë projekte të ndryshme. Këto mund të jenë shkëmbime rinore, organizime, festivale, por mbi të gjitha sipas Kolgegës do t’i japin mundësi të rinjve që të jenë pjesë e vendimmarrjeve publike./abcnews.al

shpat-kolgega.jpg
G. P.21:02 | 22/08/2018

Një projektligj për të rinjtë ishte thelbi i intervistës së zëvendësministrit të Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Shpat Kolgega, në Edicionin Veror. E zhvilluar në parkun e Butrintit, ai tregoi se bëhet fjalë për projekte që kanë të bëjnë me shkëmbime rinore, me festivale dhe organizime.

“Deri sot ka disa organizime, ka disa qendra rinore, por nuk është organizuar në mënyrë të mirëfilltë që të mbështetet  nga shteti dhe të njihet nga shteti. Kështu që kjo gjë sjell struktura të organizuara, sjell infrastrukturë dhe sjell dhe buxhet për këta të rinj”, tregoi Shpat Kolgega.

E veçanta e ligjit, sipas Kolgegës është se do të mbështeten të rinjtë që janë të talentuar me anë të bursave, financimeve apo kurseve falas. Gjithashtu do të financohet në qendrat rinore, ku do të investohet për krijimin e tyre në çdo bashki.

“Të mundohemi që papunësinë të paktën ta luftojmë nëpërmjet orientimit dhe unë besoj se një nga arsyet që kemi edhe papunësi të të rinjve sot ka të bëjë edhe me faktin e orientimit sepse ka të rinj që janë orientuar keq”, u shpreh zv/ministri i Arsimit, Sporteve dhe Rinisë.

Në një kohë që shumica e të rinjve duan të largohen nga Shqipëria, Kolgega tha se qëllimi i këtij ligji është qëndrimi i tyre në vend.

“Ky është një ligj që t’i mbajmë të rinjtë këtu. Ky është një ligj që i ndihmon të rinjtë të kenë më shumë projekte, zhvillim, më shumë financim, me më shumë infrastrukturë”, tha ai.

Gjithashtu tregoi edhe mënyrën si do funksionojë.

“Për shembull në Korçë ne kemi qendër rinore. Do kemi mundësinë që nëpërmjet këtij ligji, të rinjtë që jetojnë në Korçë, Dardhë të mblidhen dhe të aplikojnë për financime dhe fonde që të krijojnë projekte në Korçë. Pra që të bëjnë një shkëmbim rinor, një udhëtim apo festival”, tregoi Kolgega.

Sipas tij, ky projekt ka të bëjë me argitimin, edukimin e deri tek vendimmarrja e të rinjve.

“Do të jemi në 12 qarqe të Shqipërisë për të konsultuar këtë ligj. Përgatitja e draftit do të përfundojë në muajin Nëntor, ndërsa më pas do të dërgohet për miratim në Kuvend. Nuk po them që do zgjidhen të gjitha problemet, por kjo do të jetë një bazë e mirë  për të filluar një proces tjetër aktivitetesh dhe jete rinore në të gjithë Shqipërinë”, përfundoi zv/ministri i Arsimit Rinisë dhe Sporteve./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono