edi ramna

edi-rama-kafe-rome-1280x605.jpg
nev ila20:43 | 04/12/2019

Pas samitit të NATO-s në Londër, kryeministri Edi Rama është ndalur në Romë, Itali, ku do të flasë në emisionin e gazetarit Bruno Vespa “Porta a Porta” për situatën nga tërmeti që po kalon Shqipëria, në përpjekje edhe për të siguruar më shumë kontribute për vendin.

Para se të shkojë në emisionin e Vespës, Rama ka ndaluar në një bar italian ku ka konsumuar një kafe me këshilltarin e tij për mediat Endri Fuga.

Rama shihet teksa hyn në bar pas një telefonate dhe bisedon me Fugën për ndihmën prej 15 mln eurosh të dhënë nga Komisioni Europian.

“15 milionëshi i parë është me një fond që e kanë nxjerrë me urgjencë nga portofoli i komisionierit që ka zëvendësuar Hahn. Ajo që është e rëndësishme, konfirmohet konferenca e donatorëve që do të bëjë që të jetë mundësia për të bërë një kontribut përtej kontributit të BE-së. Ndërkohë që më thanë që po punojnë dhe për kërkesën tonë që gjithë fondet IPA të Shqipërisë të mblidhen në një paketë. Kështu që e gjitha duket goxha mirë”, thotë Rama, ndërsa Fuga konfirmon: “Super” .

Më pas Rama porosit një kafe në italisht, por kamerieri i përgjigjet shqip.

“Pak përpara regjistrimit në “Porta a Porta”, në panelin e organizuar nga i mirënjohuri Bruno Vespa, për informimin dhe sensibilizimin e publikut italian mbi pasojat e fatkeqësisë natyrore të 26 nëntorit. Emisioni do të transmetohet sonte në … RAI UNO” shkruan kryeministri Rama./abcnews.al

#TiNukDoJeshKurrëVetëm😢👐🏿🇦🇱Pak përpara regjistrimit në “Porta a Porta”, në panelin e organizuar nga i mirënjohuri Bruno Vespa, për informimin dhe sensibilizimin e publikut italian mbi pasojat e fatkeqësisë natyrore të 26 nëntorit🙏 Emisioni do të transmetohet sonte në 23:24, RAI UNO🇮🇹https://e-albania.al/dhuro/

Gepostet von Edi Rama am Mittwoch, 4. Dezember 2019

IMG_9505-1280x853.jpg
ad min12:47 | 16/04/2019

Ish-kryetarja e komisionit të medias dhe edukimit publik, Albana Vokshi përmes një deklarate për media i ka dhënë zë shqetësimit të artikuluar nga “Reporterët pa kufij” lidhur me trajtimin e gazetarëve gjatë protestës së opozitës ditën e shtunë.

“Organizata më e njohur e gazetarëve në botë u kërkon autoriteteve shqiptare të mos përdorin forcë në mënyrë jo proporcionale, veçanërisht jo kundër gazetarëve dhe videoreporterëve që mbulojnë protestat”, deklaron Vokshi, sipas të cilës gjendja elirisë së medias në Shqipëri është përkeqësuar dukshëm në javët e fundit.

Duke listuar rastet e dokumentuara kur gazetarë dhe fotoreporterë janë dhunuar dhe penguar të kryejnë punën e tyre, Vokshi thekson bindjen se kryeministri Rama kërkon kontrollin e plotë të mediave me qëllim zhdukjen e investigimeve për korrupsion dhe blerjen e heshtjes./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono