Edi Rama

rama.png
G. P.12:01 | 15/10/2018

Kryeministri Edi Rama dhe ministri Xhafaj zhvilluan sot një takim me strukturat drejtuese të policisë së shtetit.

“Lajmi i rremë ose shpifja ka qenë mes nesh në faqet e para të gazetave dhe në edicionet e mediave tradicionale. Kam ardhur këtu sepse dalldia e shpifjeve dhe fabrikimeve nuk duhet të ndikojë në punën tuaj. Intesifikimi i gjyleve te balës të hedhur ndaj kësaj godine nuk duhet t’ju shpërqëndrojë në asnjë moment nga misioni dhe qëllimi i kësaj trupe. Kriza ulëritëse e politikës është një shtysë që duhet të mbledhe energjinë e brendshme për të ngjitur lart policinë e shtetit. Statistikat janë në anën tonë, flasin qartë për ku ishte dhe ku është vendi në raport më krimim.

Lufta politike dhe mediatike për të krijuar perceptimin e kundërt nuk do ndalet. Më shumë shpifje, kriumi në konferenca, postime, komente. Quhet luftë e dëshpëruar për pushtet. Çdokush me çdo mjet për pushtetin që u merrka me forcë. Por kjo pjesë nuk është e policisë kjo është e imja dhe e qeverisë. Puna juaj është që të përgjigjeni ndaj kësaj barabarie mediatike me shumë më shumë rezultate se sa sot. Krimi matet me dstatistika por statistika nuk mjafton. Ka pasur me shumë vrasje vitin e shkuar, por është folur shumë më pak për krimin e vrasjes se ç’flitet sot. 40 vrasje sivjet, 43 vjet në të njëjtën periudhë, por parvjet 54 janar-shtator, 84 janar-shtator 2013 dhe me keq akoma në 2012 me 92 vrasje.

Sot ka nisur një kujë e zezë që rreket tu thotë njerëzve që krimi po bën kërdinë. Tirana ka një indeks më të lartë sigurie se sa Roma dhe Athina. Jemi më pranë mesatares së BE së sa Hungaria, Sllovakia apo Kroacia. Pse shqiptarëve këto statistika nuk u tregohen? Është gjithmonë e më e qartë në këtrë fazë se politiika me krimin është aleati i krimit. Kjo politikë shpifjesh dhe akuzash kriminale policin mund ta shkurajojë.
Policia shqiptare duhet të jetë tëk shigjeta e mesatares së pëerformancës së Bashkimit Europian. Objektivi ynë është që ta çojmë shigjetën në mes. Kjo klimë që synon çoroditjen e njerëzve nuk mund të cënojë shënjestrën e policisë së shtetit dhe imazhin e saj. Është një arritje e madhe e qeverisë në këto 5 vjet që policia e shtetit fitoi pavarësisnë nga partia në pushtet. Sot policia e shtetit është e pavarur nga partia në pushtet.
Sot djali i deputetit është aty ku e ka çuar drejtësia dhe jo aty ku do ta kishte lënë dje partia. Ku ishte drejtori i ShèBA ku shpifësi me uniformë solli shpifjen e tij. Pse iu la një shpifësi brenda policisë që të krijonte një vorbull siç e kishte planifikuar dhe të kërkonte azil politik. Në pamjet e kamerave del qartë se e tërë skena që ngriti dallgën e baltës mbi policinë e shtetit është një sajesë e tij fund e krye.
Policet vajza në rrugë nuk duhen të pakësohen por shtohen. Mosha mesatare duhet ulur dukshëm. Policët që janë fizikisht të papërshtatshëm janë pakësuar por ka akoma plot. Kemi akoma 3 vjet kohë. Akoma fleta e gjobës shkruhet me dorë në epokën digjitale.
Komunitetet tona duhet të ndjehen si asnjëherë më parë të çliruara nga ideja se dikush mund të bëjë ligjin në gjirin e bashkëjetesës së tyre”.

IMG_6164-1280x853.jpg
ent ela11:49 | 14/10/2018

Dokumentat e prokurorisë së Përgjithshme në dosjen për Fredi Alizotin i erdhën sërisht në ndihmë demokratëve për denoncimin e radhës. Nga foltorja e selisë blu, Enkelejd Alibeaj publikoi pjesë të transkrimptimeve, të marra nga policia e shtetit nën varësi të ministrit Fatmir Xhafaj, të bisedave që Alizoti ka patur në datën kur ka dëshmuar në prokurori se ishte ai zëri i denoncuar si i Agron Xhafajt në video-përgjimin e dosjes “Babalja”.

“Dokumente zyrtare të Prokurorisë së Përgjithshme, që provojnë se Fredi Alizoti, aktori i Edi Ramës, është sajesë e vetë Fatmir Xhafës”.

Biseda zhvillohet mes Fredi Alizotit dhe drejtorit të përgjithshëm të policisë Fier më 1 qershor në orën 5 pa 8 minuta.
____________________________________________________

Drejtori pol. Fier: Përshëndetje
Alizoti: Përshëndetje si ja kalon?
Drejtori pol. Fier: Si je? Kush jeni ju zotëri?
Alizoti: Unë jam Fredi Alizoti
Drejtori pol. Fier: O Fredi, unë jam Drejtori i Policisë së Qarkut Fier
Alizoti: Unë jam te QTU-ja dhe po të pres
Drejtori pol. Fier: Te QTU-ja?
Alizoti: Po
Drejtori pol. Fier: Unë jam në Lushnje
Alizoti: Dëgjo vëllanë
Drejtori pol. Fier: Po
Alizoti: Të flas nga afër unë dhe ti spjegoj të gjitha rrethanat dhe do ikim në Tiranë
Drejtori pol. Fier: Po ti ku rri me shpi?
Alizoti: Unë po të them te QTU-ja.
Drejtori pol. Fier: He
Alizoti: Po të pres te QTU-ja

17 MINUTA MË VONË
ora 5 e 13 min

Alizoti: Do ta zgjidhësh ti ktë punë apo ta zgjidhi shefi lartë e vlla, se unë po marr taksi tani e po iki lart
Drejtori pol. Fier: Do vi të marr unë thashë ore
Alizoti: Me ça do vish ti?
Drejtori pol. Fier: U ktheva nga rruga, do vi të marr unë
Alizoti: Po në rregull hajd po të pres ktu

7 MINUTA MË VONË
Ora 5 e 20 min

Alizoti: Hë o vëlla ç’bëre
700: Hiç
Alizoti: Ej mbaroi ky muhabet
700: Mirë boll e vlla, ça të them vllai
Alizoti: Dëgjo mua ej, 5 minuta vjen më merr drejtori i përgjithshëm i Fierit ktu, pesë muhabete i ka bërë, mora një pako të mirë
700: Ok lali
Alizoti: Ej do ta dëgjosh do ta dëgjosh
__________________________________________________

6 ditë pas deklaratës së dhënë në prokurori, ku Alizoti prentendoi se ishte zëri i regjistruar në audio përgjimin që pretendohej të ishte i vëllait të ministrit të brendshëm nga akuzuesit…

Enkelejd Alibeaj: “Aktori i vetëshpallur nga Edi Rama, telefonohet përsëri, personalisht nga Drejtori i Policisë Qarku Fier, i cili e pyet se çfarë po bën dhe ku ndodhet, dhe Alizoti i përgjigjet “lart ku më lartë”. Alizoti i kërkon Drejtorit të Policisë Fier që të takojë “Shefin e madh” me patjetër atë ditë, duke e garantuar se “nuk ka më kthim mbrapa, ato që janë bërë nuk kthehen më mbrapa”.

Për këtë Partia Demokratike shtroi këto pyetje:

• Çfarë “pako” ka marrë Fredi Alizoti? Kush ia ka dhënë atë?
• Kush është Taulanti nga Librazhdi që i ka thënë Fredi Alizotit “hap gojën sa do”?
• Çfarë shërbimi ka ofruar Fredi Alizoti dhe sa është paguar për këtë?
• Pse e ka telefonuar përsëri në datën 7 Qershor 2018 Drejtori i Policisë së Qarkut Fier shtetasin Fredi Alizoti?
• Cili është “shefi i madh” i Drejtorit të Policisë së Qarkut Fier që kërkon të takojë Fredi Alizoti?

Por për demokratët, çdo shqiptar i ka të qarta përgjigjet dhe Edi Rama dhe Fatmir Xhafaj nuk mund të fshihen më përballë fakteve që kanë fabrikuar dëshmitar për të mbrojtur një trafikant droge, përfundoi Alibeaj./abcnews.al

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-DY-BABALE-MES-RAMES-E-BASHES-DHE-PROKURORISE-13.10.2018.mpg_snapshot_05.53-1280x720.jpg
G. P.16:51 | 13/10/2018

Historia e Babales, e nisur si një audiopërgjim që implikonte vëllain e ministrit të Brendshëm, prodhoi një të ngjashëm javën politike që lamë pas, duke bërë lëmsh dy krahët e politikës, vetë prokurorinë por edhe median e opinionin publik. Këtë zhvillim me gjithë dritëhijet e veta sjell këtë javë Mimoza Kociu në Politika në ABC News. 

Ky personazh nga Vlora i njohur me emrin Babalja, që pretendon se ka regjistruar një telefonatë me vëllain e ministrit të Brendshëm, për trafik droge, po u shpenzon kohë e energji të pamata Kryeministrit të vendit, kreut të opozitës e organit të akuzës. E si të mos mjaftonte, ky personazhi tjetër nga Fieri, mik i Babales, Alfred Alizoti, shfaqet me dy variante të ndryshme, herë si aktori i kontraktuar nga Babale per llogari të opozitës, për të qenë zëri i vëllait të ministrit të Brendshëm, e një herë si i joshur vetë nga mazhoranca, duke bërë kështu lëmsh të dy krahët e politikës, vetë prokurorinë, por edhe median e opinionin publik.

Lulzim Basha e Ervin Salianji ishin dy deputetët e opozitës, që u thirrën për t’u marrë në pyetje në prokurori, e ndërsa fokusi publik mbetej tek ajo ngjarje, krimi vijoi të spikaste me goditje, me një polici që u shfaq e coroditur, teksa krerët politikë flisnin për suksese. Madje u desh një gjest i papritur i Kryeministrit, mbyllja e pikave të basteve, për ta zbutur këtë panoramë, por edhe pranuar, se krimi ka nevojë për një paketë të re ligjore për t’u luftuar.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Pas paralajmërimit të parë, të një akti të prokurorisë nga një studio TV, që u provua 3 ditë më vonë, Kryeministri e mbylli atë fundjavë me një paralajmërim të dytë, që ia bënte Bashës përmes tëitterit, se të hënën do kishte të reja për të publikuar.

Të hënën, e reja e parë e ditës, ishte një sasi e vogël tritoli, e hedhur dhe ende e pazbardhur nga kush, në oborrin e banesës së të afërmve të Xhisiela Malokut, vajzës që denoncoi në polici dhunën e djalit të një deputeti të zonës, e më pas u tërhoq publikisht nga varianti i parë.

Pak më vonë, Xhisiela artikuloi një variant të ngjashëm, e më direkt kundër PD-së dhe opozitës. Kjo lloj qasje, i heq një barrë publike, për pasojë mund të fokusohet tek çështja “Babale”. I mëshoi fort variantit të vetëdenoncimit të Alfred Alizotit, duke akuzuar opozitën.

Në fakt në analizën e ardhur nga Britania e Madhe, tashmë e dalë në media, nuk ka një konfirmim kujt i përkiste zëri që komunikonte me Babalen. Në dokumentin e përkthyer nga ministria e Drejtësisë, thuhet se cilësia e zërit të asaj telefonate, është e dobët dhe pamundëson një konkludim .

Por Kryeministri duket i bindur edhe nga vetëdenoncimi i Alizotit, ndërsa e vetmja gjë e re në qëndrimin e njohur se audiopërgjimi ishte fals, ishte kjo frazë misterioze

“Monstruoze është shpifja ndaj ministrit, u sajua në dy skuta të shtetit, me të cilat do të presim me durim që të hedhë dritë hetimi i mëtejshëm i Prokurorisë”.

Përballë tij, Lulzim Basha nuk kishte dhënë një reagim zanor për vetëdenoncimin e Alfred Alizotit, që rrëzonte si fals audiopërgjimin e Babales dhe implikonte deputetin e tij Ervin Salianji, Rama që e kishte ndjekur me përgjigje e batuta në rrjetet sociale, e nisi javën duke e akuzuar se i kishte kërkuar pushtet në tavolinë, gjatë marrëveshjes së 18 Majit të vitit të kaluar.

Mediat siguruan dëshminë e Alfred Alizotit, bazuar në të cilën Gjykata pranoi kërkesën e prokurorisë për arrest me burg për të dhe Babalen, për kallëzim të rremë, e me të njëjtën akuzë por paraqitje me detyrim për gazetarin që kishte bashkëpunuar me Babalen, për investigimin e tij.

“Sipas gjykatës, rreth muajve tetor-nëntor 2017 Babalja i ka thënë se donte t’i bënte një regjistrim shtetasit Agron Xhafaj, por nuk po i gjendet dotë anën sepse ai nuk e afronte. Babalja i kishte thënë gjithashtu të bënin një regjistrim ku Alizoti të hiqej sikur ishte Agron Xhafaj dhe si shpërblim do të merrnin 200 mijë euro nga deputeti me mbiemrin Salianji. Alizoti ka deklaruar më tek se biseda është regjistruar tek një lokal në Vlorë, përballë me atë të Agron Xhafatj dhe zëri në regjistrim ishte i tij, por nuk i kishte marrë paratë e premtuara. Sipas gjykatës, Albert Veliu, Babalja, dyshohet se ka pasur motiv përfitimin financiar dhe përfitimin e statusit të azilantit për vete dhe familjen. Përfitimi financiar ka qenë motiv i dukshëm, sipas gjykatës, edhe për Fredi Alizotin. Ndërsa për gazetarin Olldashi, gjykata ngre dyshime se motivi i tij ka qenë denigrimi i figurës së Ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj”.

Në këtë tejngopje të opinionit, me retorikë, akuza e dokumente, zëri i Bashës tingëlloi i dobët:

“Regjistrimi është i vërtetë dhe zëri është i Agron Xhafajt”.

Si zakonisht ryeministri e ironizoi nga Tëitteri, por pak orë më vonë, befasoi publikimi i një videoje të dytë. Deputeti Ervin Salianji i përmendur në përgjimet e prokurorisë ndaj Babales e Alizotit si personi që kishte premtuar 200 mijë euro, publikoi në emisionin më të ndjekur TV të mbrëmjes, Opinion, një videoregjistrim të Alfred Alizotit. Salianji nuk tha se kush e kishte realizuar e kush ia kishte dhënë, por në videoregjistrimin pak minutësh, Alizoti shfaqej tek rrëfente në mënyrë të çlirët, pa e ditur se personi që kishte përballë po e regjistronte, tek rrëfente një tjetër variant të historisë, e implikonte drejtorin e policisë së shtetit dhe një Taulant, që Salianji e lexoi si Taulant Ballën, si palët që ishin investuar për Alizotit.

Ishte radha e Lulzim Bashës të fliste për komplot, por sipas tij shtetëror, për të mbrojtur Agron Xhafajn, vëllain e ministrit të Brendshëm.

Topi është në fushën e prokurorisë, që duhet të zbardhë këtë histori me dy Babale, e pozicionin e vëllait të ministrit të Brendshëm, e nëse do thërrasë edhe eksponentë të mazhorancës, njëlloj siç bëri me ata të opozitës. /abcnews.al

edi-rama..png
G. P.14:11 | 13/10/2018

“S’meritojnë as 1 supë burgu!”

Kështu është shprehur kryeministri Edi Rama për të gjithë ata që kanë bërë karriera politike dhe mediatike duke shpifur. Kryeministri u kujton gjithashtu se në vendet e Bashkimit Europian, shpifja dënohet me 25 vite burg megjithatë në Shqipëri do të paguajnë gjobë.

“Shpifja dënohet me burg në 25 vende të BE! Gjysmagjelat tanë të majmur nga xhepat e nga trutë,që kanë bërë karriera politike e mediatike duke sharë e akuzuar pa prova,s’meritojnë as 1 supë burgu! Ata thjesht do të paguajnë gjobën e ndotjes për çdo fëlliqësi që u jashtënxjerr goja”, shkruan në Twitter kreu i qeverisë./abcnews.al

edi-rama....png
G. P.13:45 | 11/10/2018

Kryeministri Edi Rama inspektoi punimet që po kryhen në Rrugën e Arbrit. Ai i kërkoi kompanisë ndërtuese që pranverën e vitit 2021 punimet të kenë përfunduar. Nëse qeveria tregohet korrekte me pagesat sipas përfaqësuesit të firmës, rruga mund të jetë gati dhe më herët.

Mes batutash ia lanë nga një porosi njëri-tjetrit. Bëhet fjalë për përfundimin e Rrugës së Arbrit që do të lidhë Peshkopinë me Tiranën në më pak se një orë. Punimet që po kryhen, kryeministri Edi Rama i inspektoi bashkë me ministrin e Infrastrukturës Damian Gjiknuri, për të cilin kjo rrugë dëshmon efektivitetin e Partneritetit Publik –Privat.

“Meqë jemi dhe në kuadër të PPP-ve, kjo është prova e parë që po ecim me ritëm edhe më të shpejtë se sa projektet që paguhen me buxhetin e shtetit. Veprën mund ta fillosh ti, por vepra mund të shkojnë dhe 10 vjet siç kanë vajtur. Me këtë ritëm që kanë këta do bëhet për aq kohë sa e kemi parashikuar”, u shpreh ministri.

Thuajse në të gjithë gjatësinë e rrugës po punohet. Drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar sqaron se aktualisht janë investuar mbi 25 milionë euro.

“Janë 35 kilometra dhe punohet aktualisht në 29. Në këtë 14 kilometërshin që jemi aktualisht, kanë mbaruar dy ura, nga ura e Çerenecit e deri në Bllatë e është duke u punuar në dy ura të tjera. Nga 4 tunele, një tunel 500 metra ka mbaruar së hapuri si galeri dhe në të gjithë tunelet e tjera është duke u punuar”, tha Qendro.

Ndërtimi i urave dhe tuneleve i shpjeguan inxhinierët kryeministrit mbetet pjesa më e vështirë e kësaj vepre. Ndërsa shefi i qeverisë nga ana e tij u ndal te panorama që rruga do të ofrojë në përfundim të saj.

“Do jetë një rrugë e jashtëzakonshme nga pikëpamja e aseteve dhe vlerës që do krijohet në zonat rreth e rrotull. Është fantastike për agroturizëm, për bujqësi. Është Shqipëri e pazbuluar kjo pjesë”, theksoi kryeministri.

Rruga e Arbrit, si pjesë e rrugës së vjetër Egnatia dhe tashme pjesë  e Korridorit 8, është një nga investimet më të rëndësishme për modernizimin e infrastrukturës rrugore të vendit. Investimi kap vlerën e 240 milionë eurove ndërsa punimet po kryhen ne Partneritet Publik-Privat./abcnews.al

ed.png
G. P.11:23 | 11/10/2018

Kryeministri Edi Rama është takuar të enjten me Presidentin e Francës, Manuel Macron.

Në një video të publikuar në rrjetet sociale sëbashku me ta duke biseduar është edhe Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi.

Deri më tani nuk ka asnjë njoftim zyrtar nga kryeministria se çfarë temash janë diskutuar mes tre liderëve.

Ata ndodhen në Jerevan të Armenisë, ku po mbahet Samiti Ndërkombëtar i Frankofonisë./abcnews.al

edi-rama-2-1280x720.jpg
G. P.15:30 | 10/10/2018

Kryeministri Edi Rama njoftoi përmes rrjeteve sociale, se ligji për ndalimin në 31 Dhjetor të kompanive të basteve, e zhvendosjes nga qytetet të kazinove elektronike dhe ligji për kufizimin maksimal të kontakteve të të dënuarve për krim të organizuar me botën, brenda e jashtë burgut, i janë dërguar parlamentit për ta votuar.

Më herët kreu i qeverisë i ka kujtuar mediave, se çdo reklamim i basteve dhe kazinove është i jashtëligjshëm.

“Portalet që kanë ende reklama të tilla t’i heqin vetë, se ndërkohë po punohet për mbylljen e tyre”, shkruan kryeministri Edi Rama në rrjetet sociale./abcnews.al

Edi-Rama-crop.jpg
G. P.14:43 | 10/10/2018

Gënjeshtër e cilëson Edi Rama videon e publikuar në emisionin Opinion në Televizionin Klan.

Në një status në rrjetet sociale kreu i qeverisë i drejtohet kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha duke i kujtuar se ajo pjesa që të dy e dinë nuk do të rri mbuluar.

Kryeministri Edi Rama i qëndron deklaratave që bëri një ditë më parë se e vërteta e rastit Babale do të dalë nga fillimi në fund.

 

/abcnews.al

platformaa.png
G. P.14:41 | 10/10/2018

Kryeministri Edi Rama ka sjellë të tjera raste, që kanë marrë zgjidhje pasi i janë drejtuar platformës së Bashkëqeverisjes. Denoncimet e qytetarëve janë verifikuar edhe nga Task Forca antikorrupsion, e cila ka rekomanduar 5 shkarkime nga puna dhe 26 masa disiplinore.

Shkolla e mesme e bashkuar “Imzot Lucian Avgustini” në Vaun e Dejës në Shkodër shpëtoi nga një drejtues i padenjë, dy pensionistë kanë mundësinë të përfitojnë pensionin për një numër të konsideruar vitesh që nuk ia njihnin sigurimet shoqerore.

Banorët e një pallati në kryeqytet që kishin katër muaj pa energji elektrike për shkak të papërgjeshmërisë së kompanisë së ndërtimit mundësuan lidhjen e kontatave. Një banoreje të Lezhës iu hoq gjoba e vënë me pa të drejtë nga drejtoria tatimore e atij qarku. Dy qytetarë kanë marrë certifikatën e pronësisë për banesat e tyre.

Janë këto rastet e publikuara në takimin e përjavshëm të kryeministrit me koordinatorët e platformës së bashkëqeverisjes. Zgjdhjet tha kreu i qeverisë kanë ardhur pasi i kanë kushtuar tre minuta kohë platformës.

“Platforma të gjen mikun që në momentin e parë. Të gjen edhe sikur të jesh në fund të botës”, tha Rama.

Në platformën e bashkëqeverisjes janë të shumtë ata që ankohen për zyrat e Hipotekave dhe Aluiznit. Prandaj dhe kryeministri deklaroi se bashkimi i këtyre dy institucioneve shihet me përparësi nga qeveria.

“Këto ditë Ministria e Drejtësisë do të hapë konsultimet publike për projektin e një reforme rrënjësore e cila do të bashkojë aluiznin dhe hipotenkën në një institucion të vetëm”, u shpreh ai.

Një strukturë e re parashikohet të ngrihet për të shmangur gjykatat tha kryeministri Rama.

“Pra do të jetë një lloj strukture avokatore brenda institucionit që do të trajtojë konfliktet mes qytetarëve dhe institucionit në rastin kur qytetarët nuk janë të kënaqur nga përgjigja, apo kur kanë midis tyre çështje që duan të zjidhin me institucionin pa shkuar në gjyq”, theksoi Rama.

Paralelisht me platformën punon edhe Task-Forca antikorrupsion. Bazuar në denoncimet e qytetarëve janë  realizuar inspektime dhe kontrolle në disa institucione si: Aluizni Durrës;Aluizni Kavajë dhe Inspektorati Shtetëror i Punës dhe Shërbimeve Shoqërore,Dega Tiranë.

“Grupet e kontrollit në raportet përfundimtare kanë rekomanduar 26 masa disiplinore, prej të cilave 5 largime nga puna. Në personat e shkarkuar nga pozicioni janë: 3 përgjegjës sektori dhe 2 specialistë pranë Drejtorisë Rajonale ALUIZNI Durrës”, tha Gjonaj.

Nga kontrollet e bëra dhe gjetjet e tyre ka rezultuar se në disa raste shkeljet e kryera nga punonjësit e administratës kanë elemente të veprave penale. Në këto kushte nga ana e Task-Forcës antikorrupsion janë kryer kallëzime penale në Prokurori për 6 punonjës.

Ndërsa nga Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm në Sistemin e Burgjeve pranë Ministrit të Drejtësisë janë dërguar përndjekje penale drejtori, një përgjegjëse sektori dhe një punonjës i IEVP Krujë si dhe dy punonjës policie të Burgut të Vaqarrit për shpërdorim detyre./abcnews.al

lulzim-basha-1.png
G. P.13:40 | 10/10/2018

Një shtet privat në dorë të kryeministrit Rama, jashtë kornizave Kushtetuese, ligjore dhe pa asnjë mbikqyrje apo kontroll, sipas Lulzim Bashës solli edhe këtë deklaratë.

Edi Rama: “Unë i di të gjitha nga fillimi deri në fund sepse kam angazhuar një grup të posaçëm nga fillimi deri në fund për të ditur unë vetë në radhë të parë të vërtetën”.

Lulzim Basha: “Të gjithë shqiptarët panë fytyrën e këtij shteti privat dhe përbërjen e kësaj strukture: deputetë, drejtorë të policisë, prokurorë që fabrikojnë prova dhe dëshmitarë për të shpëtuar kriminelët”.

Krerët e institucioneve hetimore dhe ligjzbatuese kryesore sipas kryedemokratit janë të përfshirë në atë që quan.

Një diktaturë mafioze, kryeministri, Ministri i Brendshëm, kreu i grupit parlamentar, Prokurorja e Përgjithshme, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë kanë komplotuar së bashku, drejtpërdrejt për të manipuluar të vërtetën, për të mbrojtur një trafikant droge Agron Xhafajn, dhe vëllain e tij Ministrin e  Brendshëm”.

Janë të njëjtët që kanë manipuluar çdo provë dhe fakt për të mbrojtur kriminelët dhe akuzuar denoncuesit dhe për të arritur këtë, punën e kanë nisur herët, thekson Basha, nga emërimi i Saimir Tahirit, tek ai i Arta Markut dhe kthimi i procesit të vettingut në instrument presioni.

“Deri dje njerëzit u paguanin para prokurorëve dhe gjyqtarëve, sot duhet të jesh i lidhur ose me Edi Ramën ose me kriminelët që të marrësh drejtësi. Ky shtet privat, kjo diktaturë mafioze, duhet të shkatërrohet dhe do të shkatërrohet”.

Por gjithkush që ka qënë pjesë e tij dhe sot ndihet mbi ligjin do të japë llogari përpara drejtësisë, thekson Basha duke deklaruar se rruga e pandëshkueshmërisë do të marrë fund bashkë me pushtetin e tyre./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono