Edi Rama

edi-rama-1.jpg
G. P.14:24 | 10/12/2018

Kryeministri Rama përsëriti ftesën për dialog me studentët protestues. Gjatë një komunikimi live në Facebook, shefi i qeverisë bëri të qartë se vetëm duke diskutuar mund të zgjidhen problemet e universiteteve dhe kërkesat e studentëve. Rama deklaroi se është i gatshëm që buxheti i shtetit të subvencionojë 100% studimet për kategori të caktuara studentësh. Kryeministri u bëri thirrje protestuesve të mos lejojnë të përdoren nga opozita.

“Nuk kam kërkuar dhe qeveria nuk kërkon negociata. Qeveria kërkon dialog, ç’ka studentët kërkojnë mua, ne na gjen plotësisht dakord në kuptimin e nevojave, në kuptimin e shqetësimeve. Protestat organizohen për t’u dëgjuar. Në momentin kur qeveria thotë, hajdeni të flasim, unë nuk kam dëgjuar ndonjë rast tjetër në histori, ku protestuesit thonë, “jo nuk duam të flasim”. Ju akoma më duket se nuk e keni mësuar se në vitin 2013 kur unë kam ardhur në qeveri kërkesa ulëritëse universiteteve ishte autonomia dhe ato tarifat, të cilat në vitin 2014-2015 u rritën janë produkt i autonomisë. Ato nuk i rriti qeveria e Shqipërisë. Quhet autonomi universitare. Qeveria vendos një tavan për të mos lejuar që tarifat të shkojnë më lart dhe ato tarifat që u rritën në vitën 2014-2015 dhe nuk janë rritur më tarifat, janë tarifa që janë rritur deri në tavanin që ka vënë qeveria, ministria se përndryshe do kishin kapërcyer kacafiu. Megjithatë patjetër, ne jemi gati që të investojmë nga taksat për të mbështetur studentët në pagesë e tarifave. Pse t’ia ulim ne tarifën në 50% të studentëve që janë me 9 dhe 10. Ia heqim fare! Ia paguajmë ne të gjitha. Ata që janë me 9 dhe 10 të gjithë taksapaguesit e Shqipërisë janë gati t’ia paguajnë tarifën të gjitha. Pse jo? Pse mos t’ia heqim fare tarifën atyre që vijnë nga familje me ndihmë ekonomike? Mbështesim sipas kategorive më shumë se 50% nga taksat, por është paketë. S’mund të jetë kështu, o ba dua lekë. Pse Zoti jam unë që i zgjidh  të gjitha nga lart”, u shpreh ai./abcnews.al

rama.jpg
G. P.11:47 | 10/12/2018

Për Ramën të gjitha zgjidhjet janë të arritshme nëse dialogu bëhet në një rrugë të përbashkët. Në bashkëbisedimin e tij me studentët nga Facebook-u, Rama tha se zgjidhjet nuk janë thjesht financiare, por është çështje vlerash universitare. Ai tregoi rastin e një studenti, i cili shprehej se nuk mund të dërgohej një grup përfaqësues pasi edhe Këshillat Studentorë nuk janë rinovuar që prej 2011-s.

“Nuk kam autorizimin t’i përmend emrin, por nuk është një gjë e shpikur. Studenti ka emrin, mbiemrin, fotografinë dhe thotë përshëndetje zoti Rama, u bë dita e pestë që protestoj. Keni kërkuar dialog, por si mund të dialogojnë mijëra studentë nga ne? Nëse vjen një përfaqësi studentësh do ishte e politizuar sepse që në vitin 2011 Këshilli Studentor nuk është rinovuar.

Pikërisht për këto arsye duhet dialog. Pse Zoti jam unë që i zgjidh në mënyrë magjike të gjitha nga lart. I shkruajmë kërkesa Zotit lart dhe e refuzojmë ta takojmë. Zgjidhjet të gjitha janë të mundura, por bëhet në një rrugë të përbashkët. Qeveria nuk futet dot në universitet. Zgjidhjet nuk janë thjesht financiare dhe monetare. Për atë qe kërkoni nga taksat ne i marrim përgjegjësitë, por nuk është vetëm çështje financiale, por çështje vlerash universitare.

Ne kemi gjetur një situatë ‘mos o Zot’ me 59 universitete ku 44 ishin private. Një numër për një milionë herë tetë herë më e madhe se Britania e Madhe. Ajo që ne bëmë është që ndërhymë duke mbyllur 22 universitete. Në këtë periudhë ne kemi ecur me akreditimin btritanik ashtu skundër në krye të bordit të akreditimit ishte këshilltari i kryeministrit. Sot kemi 100 % universitete të akredituara ndërkombtarisht. Qeveria nuk ka asnjë të drejtë sot mbi akreditimin. Si do zgjidhen? Më thoni si do zgjidhet çështja e doktoraturave, e titujve”, u shpreh Rama./abcnews.al

edi-rama.jpg
G. P.11:25 | 10/12/2018

Kryeministri Edi Rama doli në një konferencë live për t;u folur studentëve ku i fton të diskutojnë lidhur me kërkesat e tyre. Sipas tij duhet dialoguar për të gjetur zgjidhje. Ai u shpreh se nuk kupton qëllimin për të mos biseduar. Sipas kryeministrit të vendit, tarifat janë rritur për shkak të autonomisë së universiteteve.

“Plotëso kërkesat tona. Cilat kërkesa? Unë kam shtatë a tetë lista të ardhura nga rrugë të ndryshme të protestës të afishuara në rrjetet sociale. Kam dëgjuar edhe thirrje ku i thuhet protestuesve nuk keni të drejtë të bëni as pyetje. Ku shkojmë? Ku jetojmë? Në çfarë Shqipërie duhet të kemi një Shqipëri ku nuk komunikohet me britma dhe ulërima siç bëjnë politikanët. Nuk është kjo Shqipëria ku jetojmë, familja ku studentët jetojnë. Cilët prej studentëve kanë dalë në protestë si studentë dhe jo të telekomanduar nga partitë politike u thonë prindërve unë kam këto kërkesa dhe duhet t’i plotësoni përndryshe do u vë flakën shtëpisë. Nuk bëhet kjo. I vetmi rast kur unë kam dëgjuar këtë lloj refuzimi ndaj dialogut është me opozitën e sotme. Është me Lulzim Bashën që u fut në çadër dhe tha plotëso kërkesat ndryshe do largohesh.Kjo nuk është çështje tarifash por shumë më tepër se kaq.

Mos e ndaloni protestën. Vazhdoni protestoni. Si mundet dot të jemi sot në fund të vitit 2018 në këtë Shqipëri duke i bërë një rrugë të gjatë dhe të vështirë për të ardhmen, kundër një dialogu me studentë dhe qeverisë dhe kryeministrit. Ku ndodh kjo? Çfarë është kryeministri? Dyqan, magazinë? S’e kuptoj. Unë besoj që prindërit në shtëpi e kuptojnë që kjo është një shfaqje e papërshtatshme me kulturën demokratike të një vendi. Problemi do ishte nëse do thosha unë që mos kërkoni dialog. Kërkesa ulëritëse e universiteteve ishte autonomia dhe ato tarifa u rritën, janë produkt i autonomisë. Ato nuk i rriti qeveria, por autonomia.

“Asnjë tarifë nuk ka ndryshuar që vitin 2014. Reforma nuk i ka prekur tarifat. Në Malin e Zi ka të ardhura pak më shumë se ne. Tarifa në Bachelor është 1500 Euro. Kështu që këto muhabete është mirë që të mos i bëjmë. Ne jemi gati që tarifat t’i mbështesim sipas kategorive, më shumë se 50% nga taksat, por është paketë. S’mund të jetë kështu, o ba dua Lekë”, tha ai./abcnews.al

OK-STUDENTET-I-PERGJIGJEN-RAMES.mpg_snapshot_02.05-1280x720.jpg
G. P.21:16 | 09/12/2018

Pas ftesës së Kryeministrit Rama për t’u ulur dhe për të bashkëbiseduar, Lëvizja Për Universitetin ka reaguar nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale.

Nuk duhet të harrojmë për asnjë çast se ai dhe qeveria e tij janë përgjegjësit kryesorë për shkatërrimin e jetës universitare publike. Në vitin 2015 kanë miratuar një ligj të arsimit të lartë që bazohet në parimin klientelist: varfërim i universiteteve publike dhe shpërndarje e buxhetit të arsimit edhe për universitetet private. I njëjti ligj i ka dhënë qeverisë mundësinë të kontrollojë pothuajse të gjitha bordet e administrimit të universiteteve publike, duke rrënuar autonominë universitare.

Si aktivistë të Lëvizjes Për Universitetin i kemi goditur këta të fundit në çdo rast. Por deri më sot abuzimet e tyre kanë qenë të pandëshkuara pikërisht prej mburojës që kanë gjetur te qeveria dhe strukturat e saj. Ligji i arsimit të lartë ka vdekur! Më herët edhe studentët të pyetur nga ABC Neës kanë deklaruar se s’do ketë asnjë dialog pa zgjidhjen e kërkesave të tyre

Studenti 1: “Ne jemi të vendosur, jo negociata vetëm të plotësohen kushtet.”

Studenti 2: “Përfaqësinë zoti Rama e ka këtu. Kërkesat janë shtruarjanë shumë të qarta. Ne presim që zoti Rama dhe ministrja me një shkresë zyrtare që pranojnë të gjitha kërkesat e studentëve.”

Studenti 3: “Për sa kohë kjo është një kauzë e drejtë normalisht që do të vazhdohet të protestohet.ryeministri dhe kushto që ka vendosur qoftë VKM-në qoftë çdo kërkesë tjetër që vendoset nga protestuesit e ka patur derën të hapur. Këto kërkesa duhet të plotësohen nuk ka negociata.”

Studenti 4: “Në qoftë se do të ishtë për të bërë thirrje ta bëte që në fillim. Në momentin që ai firmosi VKM-në ai duhet të na kishte mbledhur dhe të na pyeste. Pse na thërret tani.”

Pas Lëvizjes për Universitetin ka reaguar sërish kryemninistri Rama me anë të një postimi në Tëitter I cili shprehet se po kërkon dialog dhe jo negociata
Negociata? Kush po kërkon negociata se unë kërkoj Dialog,jo negociata.Frikën nga Dialogu e kam parë tek politikanët që sot presin t’i nxjerrin gështenjat nga zjarri duke mos treguar duartMos vallë kush po i pengon studentët me megafon kundër Dialogut bën telefonin e prishur?/abcnews.al

LAJME-19.mpg_snapshot_09.44-1280x720.jpg
G. P.19:54 | 09/12/2018

I ftuar në “Mbrëmje Ide” me gazetaren Mirela Milori ishte Bislim Lakna, një nga studentët e protestës që po zhvillohet përpara Ministrisë së Arsimit.

“Në çdo lloj vendi kanë qenë studentët ata që kanë sjellë ndryshimet e mëdha. Faj kanë të gjitha partitë politikë që kanë qenë pjesë e sistemit. Realizimi i kërkesave do të silltë ndryshime zinxhirore.”

I pyetur nga gazetarja Milori nëse në këtë protestë ndihet tensioni politik, studenti u shpreh se ka pasur tentativa për ta drejtuar atë drejt Kryeministrisë.

“Ndjehet presion serioz brenda protestës pavarësisht se kanë pasur të pamundur ta kanalizojnë protestën. Janë kufizuar vetëm në drejtimin e parrullave dhe jo protestës. Kishte një tentativë për ta drejtuar atë drejt kryeministrisë, por dështoi. Është komplekse se personat e përfshirë janë edhe studentë.”

Gjithashtu Lakna tregoi se ku ndodhej protesta në mes të të gjithë këtij presioni politik.

“Nuk po humbet rast asnjë nga dashakeqësit e partive për të krijuar presion për të njollosur më nje retorikë të tillë, por është boshe.”

Ndërsa për ftesën e kryeministrit Rama, ai u shpreh se dialog ka vetëm kur ekzistojnë negociatat dhe se ata nuk kishin gjë për të negociuar.

“Zakonisht dy palë ulen në dialog për të negociuar. Por nuk kemi çfarë të flasim, ai korrupsionin e identifikoi vetë. Meqë i njeh problemet le të urdhërojë me alternativat për zgjidhjen. Ne nuk kemi asnjë gjë për të dhënë apo marrë nga ai, përveç plotësimit të kërkesave.”

Studenti i ftuar në studio tregoi dhe për prezencën e ministres Nikolla në protestë dhe tensionet e ditës së sotme ndërmjet disa protestuesve dhe pedagougut që u përzu nga ata.

“Edhe tentativa e ministres për të takuar studentët ka një tendencë si një show mediatik. Ne na duhet një ministre që vjen për të zgjidhur problemet që kemi.
Pedagogun nuk e përzunë studentët por militantë të forumit PD-LSI, madje u denoncuan me foto. Aty flisnin si studentë të pavarur. Profesori nuk u la as të flistë, u përzu para se të kishte mundesinë të shprehej.”

Gjithashtu u diskutua për faktin se protesta ishte pa kryetar dhe përfundimin e afatit të dhënë nga studentët.

“Gadishmëria e masës së studentëve për të qëndruar aty deri në plotësim të kërkesave e ben irelevantëve menyrën se si realizohen prapaskenat. Nuk me duket sikur po krijon një problem me boshtin e protestës. Nuk e di nëse ky afat do rezultojë me ndonjë përshkallëzim, por do vendoset aty në masën e studentëve. Qeveria dhe ministria jane vënë në pozita mbrojtëse.”

Së fundi Lakna foli dhe për nëse synohet një bashkim me protestuesit e Unazës së Re dhe çdo të ndodhë nëse nuk plotësohen kërkesat.

“Nuk mund të flas në emër të protestës. Ndjeshmëria që kuptoj nga masa e studentëve është se do të qëndrojmë besnik ndaj ideve tona. Pjsesa me e madhe solidarizohet me banorët. Nuk e di nëse mund të bashkohen protestat, solidariteti është shumë më i rëndësishëm se plus 200 persona.
“Nisja e një cikli të ri në jetën universitare do të jetë një ndryshim disi i kënaqshëm. Deri në një zgjidhje politike që garanton riformulimin e ligjit për arsimin e lartë. Derisa një univeristet më cilësor të jetë i mundur.”/abcnews.al

KRONIKE-RAMA-PER-DIALOG.mpg_snapshot_00.31-1280x720.jpg
G. P.18:01 | 09/12/2018

Kryeministri Edi Rama i ka dërguar një ftesë nëpërmjet rrjeteve sociale studentëve që të ulen e të dialogojnë.Ai i kërkon që në facebook të hënën të kenë një bashkëbisedim të drejtëpërdrejtë me të rinjtë që protestojnë.

Orën ditën dhe vendin për të dialoguar me studentët kryeministri Edi Rama e njoftoi nëpërmjet facebookut. E po nga rrjetet sociale ia bëri edhe ftesën, nëpërmjet një video mesazhi.

“Nuk po përpiqem t’iu bëj magji protestuesëve që të shpërndahen se nuk dua që të marrin një fitore momentale…nuk dua që të rrinë mbledhur derisa të bien në kurthin e kazanit politik dhe mediatik ku i joshin për të nxjerrë nga zjarri gështenja që për vetë si nxjerrin kurrë se askush nuk i merr seriozisht”.

Pikërisht tani duhet tentuar një strategji e përbashkët student-qeveri u tha kryeministri e për ta vënë në jetë këtë duhet një bashkim i qeverisë, studentëve dhe pedagogët që duan dalje nga qarku vicioz dhe jo zgjidhje nga qarku vicioz për të dalë nga korrupsioni dhe keqadministrimi i universitetit u thotë kryeministri Studnetëve nga facebooku.

“Studentët nuk e bëjnë këtë nga poshtë pa qeverinë, sepse nuk kanë autoritet vendimmarrës, ndërsa qeveria nuk e bën dot nga lart pa ata. As qeveria nuk është pa kusure në këtë moment”.

Nuk e kupton kryeministri se si ti zgjidhë kërkesat e protestuesëve kur ata nuk dërgojnë një përfaqësi.
Megjithatë ftesa e tij është që të paktën të mos imungojnë virtualisht pot ë ulen e të shohihn njëri tjetrin nga ekranet e kompjuterave për të zgjidhur një herë e mirë problemet e sistemit të arsimit./abcnews.al

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-STUDENTET-PERBALLE-QEVERISE-08.12.2018.mpg_snapshot_17.02-1280x720.jpg
G. P.16:35 | 08/12/2018

Me mijëra studentë të universiteteve publike kanë nisur protestat kundër tarifave, e kushteve në auditorë e konvikte. Në pak ditë, ia dolën të marrin ç’ka vetë opozita nuk ka fituar dot vitet e fundit: vëmendjen, por edhe ftesa për dialog nga vetë kryeministri. Por studentët duken halli më i vogël i Edi Ramës në këto ditë dhjetori. Këtë jave nga  Mimoza Koçiu me Politika në ABC News.

Lindita Nikolla: “Do të hiqet neni 4 dhe nuk do ketë kosto shtesë për studentët përsëritës që mbartin provimet nga një vit i mëparshëm.”

Edi Rama: “Jam gati t’i takoj kur të duan.”

Ia dolën për dy ditë protestë para Ministrisë së Arsimit, të bënin atë që nuk e bëri dot, as vetë opozita në afro 6 vjet. Tërhoqën vëmendje, mbështetje të gjerë publike, duke ilustruar se si një Kryeministër, qëndrimet cinike i shndërron në lëshime, në më pak se 24 orë, përpara një proteste kaq masive, ndërsa ka edhe një tjetër situatë të sikletshme përpara.

Çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?
Kanë 4 vjet që ankohen për tarifat universitare, por aksioneve të tyre të izoluara, disa prej të cilave edhe me mbulim mediatik, nuk ua vuri veshin njeri.
Në (23) janar 2015 ankesa për tarifat e larta të studimeve, u artikulua për herë të parë nga studentë të universiteteve private, të transferuar në universitetet publike.
5 muaj më vonë, në maj 2015 (6 maj) studentët bllokuan qarkullimin për 1 orë para Kryeministrisë, kundër reformës së qeverisë në arsim, që sipas tyre u rrit tarifat vjetore, në krahasim me vitet e kaluara.
Në (21) janar 2016 studentët e Fakultetit të Shkencave Sociale bllokuan për 3 orë dyert e universitetit, duke kërkuar pagesën e tarifës me këste dhe uljen progresive të tarifave çdo vit.
Kurse 2018, ishte viti i intensifikimit të kërkesave. Protesta e parë ishte në janar para Kryeministrisë, për përgjysmimin e tarifave të studimit. Ministria e Arsimit iu tha se përgjegjësinë e kanë universitetet, e se tarifat nuk kanë ndryshuar në 4 vitet e fundit. Studentët thonë se e kanë tentuar ankimimin për tarifat vjetore pranë universiteteve por pa rezultat (maj 28).
5 javë më herët, me 22 tetor, një grup studentësh aktivistë nga Lëvizja Për Universitetin ndërprenë për pak momente fjalën e kryeministrit Edi Rama, për të evidentuar gjendjen reale të arsimit, me kushtet e tarifat, përkundër panoramës që po paraqiste Kryeministri në një takim me studentë.
Një muaj më vonë, (22 nëntor), protestuan para Kryeministrisë, duke përsëritur kërkesën e njohur për uljen e tarifave të studimit, e rritjen e buxhetit për arsimin.

“Unë jam viti i parë gazetari. Tarifa jonë është 300 mijë lekë në vit. Mua m’i paguajnë prindërit sepse vetë nuk punoj, plus shtëpia me qira, plus shpenzime të librave nuk na mjaftojnë. Mund të rritet shumë mirë buxheti sepse ka para të buxhetit që harxhohen kot”.

Kjo protestë, koinçidoi me atë para parlamentit të banorëve të Unazës së Re, shtëpitë e të cilëve prishen nga projekti i saj. Për pasojë protesta e studentëve, pati vetëm vëmendjen e mediave, as të Kryeministrit e as të opozitës. Duket se studentët vendosën të mos presin më. Më 4 dhjetor nisi bojkoti i mësimit te fakulteti i Inxhinierisë së Ndërtimit, Arkitekturës e Urbanistikës, në shenjë proteste kundër tarifave të arsimit. Kërkesa kryesore: heqja e tarifës për provimet e mbartura, një barrë më shumë sipas tyre, me tarifat e rritura që në 2014. Të nesërmen u bënë më shumë, e iu drejtuan Ministrisë së Arsimit ku protestuan për dy orë. Masiviteti i protestës ishte pika e fortë e studentëve. Këtë herë ministrja e Arsimit i ftoi për një takim në ambientet e ministrisë, por ata e ftuan të fliste me ta në shesh. Ministrja ua dha sqarimin nga foltorja e ministrisë. Përgjigja e ngjashme me të kaluarat, nuk i bindi e premtuan rikthim në protestë të nesërmen.

Qasje jo bashkëpunuese ndaj tyre pati Kryeministri. E derdhi cinizmin në një përgjigje në rrjetet sociale, duke i cilësuar “ngelësa” studentët që kërkonin heqje të tarifës.

“A jeni ju dakord qe t’i paguani ju, pra taksapaguesit, shpenzimet e universitetit për studentet ngelës? Unë për vete nuk jam dakord e para dhe e dyta, nuk ka asnjë rritje tarifash qysh prej vitit 2014”.

Disa orë më vonë, dha një përgjigje më të kujdesshme, por sërish shpërfillëse
“Thjesht e vërteta: 1.Tarifat s’i përcakton ministria po universiteti 2.Asnjë tarifë s’është rritur nga 2014 3.VKM për tarifën e mbetësve është kërkuar nga universitetet 4.Efekti i VKM nis vitin tjetër 5.Ministrja u ka sugjeruar sot universiteteve të konsiderojnë rishikimin e VKM.”
Një përgjigje i erdhi nga lëvizja për universitetin, po në rrjetet sociale.

“1. Nivelin e financimit të universiteteve publike dhe tarifën maksimale e vendos qeveria. Rrisni buxhetin dhe ulni tavanin! Pastaj universitetet mund të propozojnë uljen e tarifave.
2. Në vitin 2014 tarifat janë rritur sa për pesë vite të mëparshme rresht. Përveç kësaj, ne kërkojmë përgjysmimin e tyre deri në realizimin e parimit arsim publik falas. E kupton logjikën apo ke nevojë për një orë leksioni?!
3. Ne nuk jemi mbetës. Jemi mijëra studentë që punojmë dhe studiojmë fort. Prandaj shumë prej nesh zgjedhin t’i shtyjnë provimet, që të kemi mundësi të studiojmë më shumë.
4. Ne do të jemi gjallë edhe vitin tjetër. Siç do të futen në universitete dhjetëra mijëra studentë të tjerë. Ne luftojmë edhe për ta.
5. Rishikimin e v.k.m. e bën autoriteti që e ka hartuar, jo universitetet. Nuk ke një këshilltar që ka pak kulturë juridike?!”

Në fakt kjo replikë virtuale, është edhe thelbi i ndarjes së studentëve me qeverinë. Km ka të drejtë kur thotë se tarifat-tavan janë të njëjta prej vitit 2014. Ç’ka nuk thotë, është se ato janë rritur me firmën e tij, pikërisht në vitin 2014, në krahasim me tarifat e paraardhësit Berisha. Reagimi prej vitesh i studentëve, duket ka sjellë ngrirjen e tyre, por kjo për studentët nuk mjafton. E enjtja e 6 dhjetorit, dita e dytë e bojkotit të mësimit, i mblodhi para Ministrisë së Arsimit në Tiranë, ndërsa bojkot e protestë zhvilluan edhe studentët në Korçë, Elbasan, Durrës e pjesërisht në Shkodër.
Dukshëm situata nuk kalohej më me shpërfillje. Lindita Nikolla mblodhi rektorë e dekanë universitetesh. Tërheqja e parë erdhi, pikërisht për provimet e mbartura, për të cilën Kryeministri i kishte quajtur ngelës.

Qeveria e dëshmoi fuqinë e saj, kur pak minuta më vonë me një VKM qarkullues me firmën e Kryeministrit, anulloi pikën e tarifës për provimet e prapambetura.Vetë Kryeministri u shfaq në ceremoninë e zyrtarizimit të ardhjes në Shqipëri të rrjetit hotelerik Huyat, pa asnjë referencë për protestën. Në fakt ishte gjendur një dorë, që materializoi me shkrim kërkesat e studentëve për ministren Nikolla, një mundësi për dialog. Në më pak se dy orë, Ministrja bëri daljen e dytë publike. Por as kjo dalje e dytë, nuk I bindi studentët

Spontaniteti që kishte sjellë këtë lëvizje dy ditë më herët, u vërtetua nga mungesa e një përfaqësie të tyre, ç’ka pamundëson orientimin, të paktën në këtë fazë, të studentëve protestues. Këtë e ndjeu e para qeveria, e pas saj edhe opozita, ndërsa studentët kërkojnë që asnjë politikan të mos u afrohet.
Kryeministri replikoi indirekt me ta, jo për çështjen e tarifave për të cilën ankohen prej 4 vitesh, por për kushtet, teksa u tregoi në rrjetet sociale, ndryshimin e disa prej godinave të qytetit studenti, para e pas rikonstruksionit. Nga ana tjetër selia blu, i mbështeste moralisht, duke ndarë me mediat çdo moment të protestës së studentëve. Vetë Lulzim Basha të enjten pasdite, në vizitën pothuaj sistematike tek banorët e Unazës së Re, u kushtoi vëmendje të posaçme.

Ngjashmëria me dhjetorin ‘90, kur gjithçka nisi me kërkesa ekonomike, po elektrizon opinionin publik, po aq sa edhe opozitën.
Të premten e 7 dhjetorit ishin më të shumtë në numër, pasi iu bashkuan edhe studentë nga rrethet, e njëlloj përsëritën se nuk kishin ndërmend të tërhiqeshin. Tashmë kishin në krah të gjitha mediat informative, që injoruan aktivitetet e tjera të njoftuara të ditës, për të pasqyruar vetëm protestën e tyre.
Përveç banorëve që preken nga projekti i Unazës së Re, opozita mbështeti javën politike që lamë pas edhe banorët e Shkozës, shtëpitë e të cilëve prishen nga projekti i unazës lindore të Tiranës, e banorët e Bregut të Lumit të cilët kërkojnë dëmshpërmbimin e vonuar, për shtëpitë që iu prishën nga projekti i bulevardit të ri. Një lloj gare në distancë zhvillohej mes Ramës e Bashës. Paradite, Kryeministri përgëzonte prishjet vullnetare të banesave a bizneseve, që Bashkia e Tr i shpërndante në media, edhe pse nuk ka një VKM për ta. Ndërsa pasdite Lulzim Basha u ofronte mbështetje e u kërkonte rezistencë banorëve të zonës së Unazës.

Të enjtën në mbrëmje, “Të paekspozuarit” kishte zbuluar se Kompania Dunëell Haberman, fituese e lotit të parë prej 18 milionë euro për rindërtimin e Unazës së Madhe, kishte falsifikuar dokumentin e themelimit, të sekretarit të shtetit të Delaëare, vend ku kjo kompani ushtron aktivitet. Padyshim që kjo do përbënte një skandal të madh për një project të kushtueshëm, e që ka sjellë konflikt me banorët. Zbatuesi i projektit, Autoriteti rrugor shqiptar largoi përgjegjësinë nga vetja, duke thënë se nuk kishte patur asnjë indicje, por i kërkoi ministrisë përkatëse, të verifikonin kompaninë me autoritetet amerikane, e deri në një përgjigje, njoftoi ndërprerjen e punës në segmentin e kësaj kompanie, nga ura e Lanës tek sheshi Shqiponja.

Edi Rama ka heshtur qëkur ky lajm u bë publik. Pikëpyetjet për të shtohen, sidomos pas akuzave të përsëritura të opozitës, se projekti ka një vlerë korruptive. Por shefi i qeverisë, e kishte një rrugëdalje të përkohshme dhe e përdori: protestën e studentëve. I ftoi personalisht në takim, duke e orientuar vëmendjen tek protesta e tyre
Opinionit ia kujtoi Lulzim Basha, që i kërkoi të mos fshihej pas ARRSH.

“Tani është e qartë për të gjithë ju se projekti i Unazës së Re është një projekt vjedhjeje, dhe jo një projekt zhvillimi. Ai nuk bëhet për qytetin e Tiranës, nuk bëhet për njerëzit, porbëhet për xhepat e Edi Ramës. Ideatori planifikuesi përfituesi i vjedhjeve Edi Rama. Po e shohim të vërtetën: Edi Rama është hajdut. unë jam me ju. Askush sduhet të rrijë pa vepruar”.

E megjithatë vëmendja mbetet tek studentët. Njëlloj si një ditë më parë, edhe të premten, ministria iu përgjigj brenda afatit ultimativ studenëve, kërkesat e të cilëve tashmë kishin shkuar në 8, me shkrim dor e për ministren e arsimit, për të cilën e premtja ishte ditë impenjimi për kërkesat e tyre.

Vetë studentët sërish nuk duken të bindur. Pa një përfaqësi të zgjedhur, e kanë më të lehtë të imponohen dhe e kanë kuptuar këtë.
“Studentët duket nuk kanë ndërmend të tërhiqen, e po shtojnë kërkesat për reformim të universiteteve bashkë me pedagogët, por sikleti i Km me ta është më i vogli, në raport me skandalin e korrupsionit ku është përfshirë një prej kompanive fituese të tenderit të një segmenti të unazës së madhe. Zëri i Amerikës konfirmon se në Delaëare të SHBA, ka nisur hetimi për të përcaktuar nëse kompania Dunëell Haberman, ose ndonjë prej zyrtarëve të saj, është përfshirë në aktivitete të paligjshme, mashtrime ose falsifikime për të siguruar kontratën në Shqipëri, duke falsifikuar datën e krijimit dhe një certifikatë e Sekretarit të Shtetit se kjo firmë nuk i ka detyrime fiskale shtetit, dokument që është mohuar të jetë kërkuar e lëshuar në SHBA”./abcnews.al

faza-e-pare.jpg
G. P.20:33 | 06/12/2018

Ndërsa këto ditë po diskutohet shumë për kushtet e jetesës së studentëve në konvikte, kryeministri Rama ka postuar një video ku tregon punën që është bërë dhe po bëhet në dy qendrat studentore në Tiranë. Kryeministri thotë se vetëm në fazën e parë bëhet fjalë për një investim 18.8 milionë euro.

Kryeministri Edi Rama, në një postim të bërë në rrjetet sociale ka treguar se qeveria ka nisur një investim masiv në bashkëpunim me qeverinë gjermane, për të ndryshuar rrënjësisht situatën e trashëguar të konvikteve. Ky reagim i Ramës vjen ndërsa këto ditë, kur studentët po protestojnë, po diskutohen edhe kushtet e jetesës në godinat studentore.

Kryeministri tregon dhe një video që tregon investimet e bëra në konviktet e fakultetit te Inxhinierisë së Ndërtimit në Tiranë, e quajtur ndryshe Qendra Studentore nr.2 si dhe projektin për shndërrimin e Qytetit Studenti në një qendër moderne për akomodimin e studentëve.

Sipas Ramës, ka nisur një investim masiv 18.8mln € në fazën e pare në bashkëpunim me qeverinë gjermane, për të ndryshuar rrënjësisht situatën e trashëguar në konvikteve. Investimi do të garantojë sistem termoizolimi, dyer-dritare ambiente të brendshme si edhe ngrohje nga dyshemeja. Në videon e publikuar duken kushtet e papërshtatshme dhe lagështira e godinave të studentëve, ndërsa disa kate janë pa dyer e dritare. Investimi është ndarë në dy faza sipas shefit të qeverisë.

E para ka të bëjë me rikonstruksionin e godinave të qytetit student nr2 në Tiranë, ku dy të tilla me kushte bashkëkohore kanë përfunduar dhe 2 të tjera në fazën finale.

Deri tani sipërfaqja e godinave të rikonstruktuara është 16.814 metra katrorë dhe kanë përfituar 1088 studentë, që janë akomoduar në 236 dhoma. Më e rëndësishja sipas kryeministrit është faza e dytë e punimeve. Në fillim të vitin 2019, priten të rinovohen 9 godina të Qytetit Studentit nr 1 dhe vlera shkon në 11.4 milionë Euro. Ndërkohë nga këto investime do të përfitojnë edhe 1800 studentë të tjerë./abcnews.al

astrit-patozzz.jpg
ent ela21:13 | 05/12/2018

I ftuar në studion Byro Politike të gazetares Juli Xhokaxhi ish-nënkryetari i PD Astrit Patozi diskutoi gjithashtu dhe për rolin e ish-Kryeministrit Berisha, për grupin e të larguarve nga PD, rolin e Ilir Metës si President dhe pozicion e tij të tanishëm politik.

I pyetur për rolin e tanishëm në PD të ish-Kryeministrit Berisha Patozi u shpreh se pozicioni i tij mbetet i pandryshueshëm.

“Sali Berisha është në të njëjtin rol siç ishte kur i ka dorëzuar çelësat Lulzim Bashës, i pandryshueshëm, plotësisht i qartë. Ai ishte zgjedhja e duhur pavarsisht gjithçkaje që ka bërë. ”

Patozi gjithashtu tregoi për grupin e politikanëve të larguardhe përse ata janë konsideruar “tradhëtarë” për shkak të vendimeve të tyre të mëvonshme profesionale dhe politike.

“Kolegët e nderuar nuk kanë nevojë për avokatinë time. Ka një mungesë morali. Kur dikush konsiderohet i paaftë për të vazhduar karrierën politike, Bode u kosiderua i panevojshëm, si armik i PD, i mori përsipër këtë dhe mori një vendim. Dy rrugë kishte, mori një vendim: të merrej me politikë apo të kthehej në profesionin e tij. Unë gjykoj që ai ka marrë një vendim për tu marrë me profesion dhe për tu larguar nga politika. Ky është një vendim personal. Kam keqardhje sepse mendoj se ai mund të japë ende shumë për politikën në Shqipëri”.

Ai gjithashtu tregoi dhe për planet e tij politike dhe angazhimet e mëvonshme.

“Astrit Patozi do të marri vendimet e duhura në kohën e duhur. Mbetem i përqëndurar në zhvillimet politike të vendit. Do ti qëndroj pikëpamjeve të mia. Jam në dispozicion me cilëndo lëvizje politike që i afrohet pikëpamjeve të mia. Nuk kam mbyllur asgjë mbetem i angazhuar.”

Patozi tregoi mendimin e tij për Ilir Metën si president dhe se, sipas tij, ai pret ditën kur të futet përsëri në fushën politike.

“Ilir Meta është një politikan race. Zgjedhja e tij president ishte një zgjedhje e detyruar. Politika në Shqipëri është super arrogante. Metën gati e çuan me zor në presidencë. Unë mendoja që Meta do të ishtë president serioz për shkak të eksperiencës së tij të gjatë, ndërkohë që është e qartë që ai është udhëheqës i vetëm i LSI. Me dekretin pati një tentativë për të dalë jashtë vetes dhe u tërhoq shpejt kështu shpëtoi veten nga një gafë që do ta fuste vendin në një president të rrezikshëm. Mezi pret ditën që të futet prap në fushë.”

Së fundi ai kishte dhe një mesazh për sulmet drejt tij.

“Nuk më impresionojnë fare le të vazhdojnë. Kush më sulmon do marrë përgjigje unë jam njeri i lirë, transparent, nuk ia përtoj askutj i cili mund të më veshi gjëra që nuk kam thënë. Unë jam shumë i qetë. Jam duke u thënë shqiptarëve që kjo lloj politike dhe kjo lloj opozite nuk është e duhura”./abcnews.al

astrit-patozi11213.jpg
ent ela20:18 | 05/12/2018

I ftuar në emisionin Byro Politike nga Juli Xhokaxhi ishte ish-nënkryetari i PD dhe ish-kreu parlamentar i PD, Astrit Patozi. Patozi diskutoi fillimisht për protestën e sotme të studentëve dhe gjykim i përgjithshëm të tij për këtë mënyrë të protestuari dhe se si përdoren ato nga politika.

“Shtimi i protestave janë një mesazh i mirë se tregojnë për zgjimin e shoqërisë. Protestat tregojnë një qeverisje të ngecur e të korruptuar që nuk ngjall asnjë lloj entuziazmi. Edi Rama e ka marrë lehtë këtë histori sepse ka pasur parasysh Bashën dhe reagimin e tij të cilin ai ka treguar se nuk e ka problem. Protesta e sotme e studentëve është e vërtetë. Ata kanë një akumulim pakënaqësie ndaj qeverisë. E kam parë me sy pozitiv. Gjëja e vetë që mund ta fikë këtë protestë është shfaqja e Bashës apo dikujt tjetër politik.”

Patozi gjithashtu bëri dhe një paralelizëm për protestat studentore të dhjetorit 1990 dhe Dhjetorit 2018.

“Në Dhjetor ’90, studentët u ngritën kundër një partie shtet që po e çonte vendin në greminë ekonomike. Sot Shqipëria 28 vjet më vonë është në të njëjtën pikë”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono