Edi Paloka

paloka-2-1280x636.jpg
in a15:03 | 13/11/2019

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka në një deklaratë për mediat nga selia e PD-së, ka nxjerrë pamje të përplasjes së banorëve të Unazës së Re me policinë. Paloka shprehet se dje reagimi i kryeministrit Rama dhunoi banorët.

“Banorët e unazës janë viktima të korrupsionit të Edi Ramës, shqiptarët duhet të mësojnë se banorët e unazes se re po dënohen për shkak të babëzisë së Ramës”, tha Paloka.

“Hetimi i plotë i kësaj afere çon në burg kryeministrin Rama”, deklaroi Paloka./abcnews.al

paloka-1.jpg
in a16:48 | 09/11/2019

Edi Paloka has a different explanation regarding to Minister Elisa Spiropali’s statements that the Socialists are preparing for their third mandate.

According to Paloka, the cause relates to the theft of Spiropali’s house earlier this year.

In a post on facebook, while asking why Spiropali needs a third mandate, Paloka writes that at the beginning of january this year, the thieves entered at her house.

Full post

Why does Elisa need a third mandate?

What have the thieves stolen in the home of Rama’s minister, that does not allow him to report to the police?

So she needs a third mandate to ” compensate for her losses” and to equalize with her colleagues? /abcnews.al

paloka.jpg
Autor E16:02 | 09/11/2019

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka ka një shpjegim ndryshe në lidhje me deklaratat e ministres Elisa Spiropali se socialistët po përgatiten për mandatin e tretë.

Sipas Palokës, shkaku lidhet me vjedhjen e shtëpisë së Spiropalit në fillim të këtij viti.

Me një postim në facebook, ndërsa shtron pyetjes së përse i duhet Spiropalit një mandat i dytë, Paloka shkruan se në fillim të janarit të këtij viti, ministres i kanë hyrë hajdutët në shtëpi.

Postimi i plotë

Pse i duhet Elises nje mandat i trete ?

Mos valle sepse ne janar te ketij viti i hyne hajdutet ne shtepi?

Po ne se i vodhen shtepine , pse nuk ka nje denoncim zyrtar ne polici ?!!

Cfare kane vjedhur hajdutet ne shtepine e ministres se Rames , ish-drejtoreshe e doganave, qe nuk e lejon te bej denoncim ne polici ?!!

Prandaj i duhet nje mandat i trete , qe te “kompensoj humbjet” dhe te barazohet prape me koleget ?

edi-paloka.jpg
Autor E16:15 | 11/10/2019

Edi Paloka ka reaguar pas publikimit të raportit të Komisionit të Venecias, i cili sipas tij nuk nxorri atë që priste Rilindja.

Përmës një postimi në Facebook, Paloka shprehet se Rama dhe të tijtë prisnin që ta përdornin këtë raport sipas qëllimeve të tyre.

“Raportin e Venecias kerkonin ta perdornin jo vetem per te justifikuar nismen per shkarkimin antikushtetues te Presidentit por dhe per ti dhene legjitimitet 30 qershorit, nje procesi qe tanime eshte rrezuar teresisht nga OSBE-ODIHR, te vetmet organizata qe kane kompetencen per te vleresuar proceset zgjedhore”, shkruan Paloka duke shtuar se, “siç ndodh rendom kur ne loje futet dyshja ne krahet e Rames; Balla dhe Spiropalla, dihet dhe rezultati…”.

Reagimi i plotë i Palokës

Sa shpejt ju bie boja nga surrati kllouneve te Rames…

Kerkuan te perdornin Komisionin e Venecias si “mashe” qe Rama te mos i fuste duart ne zjarrin qe ka ndezur vete.

Raportin e Venecias kerkonin ta perdornin jo vetem per te justifikuar nismen per shkarkimin antikushtetues te Presidentit por dhe per ti dhene legjitimitet 30 qershorit, nje procesi qe tanime eshte rrezuar teresisht nga OSBE-ODIHR, te vetmet organizata qe kane kompetencen per te vleresuar proceset zgjedhore.

E sic ndodh rendom kur ne “loje” futet dyshja ne krahet e Rames; Balla dhe Spiropalla, dihet dhe rezultati…

Te dy keta duhet te ishin sot ne banken e te akuzuarve per nje sere skandalesh , aferash korruptive e lidhjesh kriminale te faktuara me se nje here. Por nderkohe keta jo vetem perfaqsojne qeverine perpara institucioneve nderkombetare, po vazhdojne te flasin per parime, per drejtesi e ju shesin moral shqiptareve nga ekranet e televizioneve. Sigurisht qe Rama di ke te zgjedh per raste te tilla.

Dy me te diskretituarit e nje maxhorance te diskretituar teresisht.

E cfare bejne sot? Pasi dolen bllof , madje dhe te fshikulluar nga Venecia; pasi nuk morren raportin qe shpresonin ta perdornin per qellimin e tyre, shpallen me gojen e Balles dhe Spiropalles se “pavarsisht raportit te Komisionit te Venecias” komisioni i Ulsiut do te vazhdoje dhe do zbatoje detyren qe i ka caktuar “lideri” i ketyre te treve.

Po shpejt drejtesia do te rikthehet ne kete vend dhe te gjithe do japin llogari per mekatet e tyre.

IMG_1116-1280x853.jpg
ad min15:08 | 03/06/2019

Nga foltorja e selisë blu, nënkryetari i kësaj force politike Edi Paloka akuzoi kryeministrin Rama dhe ministrin e tij të Brendshëm Sandër Lleshaj për ndalime dhe arrestime politike të protestuesve kundër të cilëve nuk ka asnjë provë.

“Është fakt se shumica e 500 qytetarëve të ndaluar nga policia gjatë këtyre 4 muajve, janë sot të lirë, për arsyen e thjeshtë se kanë qenë të pafajshëm, kanë qënë të burgosur politikë dhe në të drejtën e tyre të protestuar! Është fakt se në gjyqe kanë rezultuar të ndaluar edhe njerëz që janë rrëmbyer në rrugë, pa qenë fare në protestë”.

Kryeministri po përdor institucionet e represionit, sipas Palokës, duke nisur nga policët tek prokurorët…

“E deri tek ndonjë gjykatës militant si Arben Micko. Është fakt se sot kemi dy polici brenda radhëve të policisë, atë të profesionistëve të ndershëm dhe atë të narkomilitantëve”.

Këtë e vërteton video ku shfaqet polici teksa dhunon vartësin e tij për të zbatuar një urdhër të ministrit, i përfshirë në debat verbal me ish deputetin demokrat Bardh Spahia në Spitalin e Traumës.

Pamjet janë revoltuese për çdo njeri të lirë dhe me dinjitet. Nuk është e largët dita që çdo shërbëtor i Edi Ramës do të mbajë përgjegjësi para ligjit. Kudo qoftë ai, në polici, prokurori apo gjykatë, fundi i tij do të jetë i njëjtë me atë të Edi Ramës.

/ABC News Albania 24/7

paloka.jpg
ad min20:29 | 16/05/2019

Edi Paloka ka komentuar reagimin e Astrit Patozit, i cili e konsideron vendimin e opozitës për të dërguar komisionerë në KZAZ si një përpjekje për të penguar procesin zgjedhor kundër Bindjes Demokratike, por edhe kundër zgjedhjeve në tërësi.

“Ky është kulmi. Një njeri që drejton një parti që e ka sajuar Edi Rama, që e kanë vërtetuar të gjithë që është me firma të falsifikuar tani thotë “ndaloni shkeljen e ligjit”. Cilin ligj? E kemi me ligj regjistrimin e anëtarëve të KZAZ”, tha Paloka gjatë një interviste në rubrikën “Mbrëmje ABC” me Mirela Milorin.

Ndër të tjera, gjatë intervistës, ai u shpreh se Patozi nuk ka qenë asnjëherë në krahun e tij edhe pase kanë qenë bashkë gjatë kohës në PD.

Mirela Milori: Zoti Patozi ka qenë në krahun tuaj një jetë.

Edi Paloka: Në krahun tim nuk ka qenë asnjëherë.

Mirela Milori: Në të njëjtin skalion, keni qenë në PD?

Edi Paloka: Pikërisht, në krahun tim asnjëherë. Kuptojeni këtë kur e them unë.

 

Nënkryetari i PD-së tregoi në studio se kandidati i “Bindjes Demokratike” në Kavajë është regjistruar pa qenë fare në Shqipëri, madje nuk dëshiron që ta bëjë diçka të tillë. Kjo është edhe një ndër arsyet pse PD do dërgojë komisionerë në KZAZ sipas Palokës./abcnews.al

edi-paloka-kzaz.jpg
ad min20:04 | 16/05/2019

I ashpër ishte këtë të enjte nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, ndaj partisë më të re në vend “Bindja  Demokratike”. Gjatë një interviste në rubrikën “Mbrëmje ABC” me Mirela Milorin, ai deklaroi se “Bindja” ka falsifikuar firmat kur është është regjistruar. Ndërkohë tregoi edhe një rast, ku sipas tij, tregohet manipulimi që do i bëhet zgjedhjeve.

Sipas Palokës, kandidati i “Bindjes Demokratike” në Kavajë është regjistruar pa qenë në Shqipëri, madje pa dëshirën e tij. Kjo është arsyeja pse PD do të dërgojë komisionerë në KZAZ, sipas Palokës.

Edi Paloka: Nuk ka zgjedhje në disa plane. E para sepse nuk ka opozitë.

Mirela Milori: E kanë opozitën ata. Është “Bindja Demokratike”.

Edi Paloka: Për këtë arsye sepse ky arrin deri aty saqë edhe kur është vetëm në zgjedhje kërkon t’i manipulojë. Deri këtu arrin ky kryeministër. Ju s’e keni marrë vesh, por ka dalë një lajm që po mendojmë të dërgojmë dhe komisionerët tanë në KZAZ sepse kemi marrë informacione se KZAZ-të e sajuara aktualisht me anëtarët e rilindas, plus ca rilindas pa tesër që kanë gjetur dhe kanë futur si të pavarur kanë filluar që tani manipulimet. Është i vetëm në zgjedhje, ka komisionin dhe e përdor për të manipuluar. Dhe meqë përmend atë partinë, gjoja opozitare normalisht duhet t’ju vijë për të qeshur, por e ruani për etikë buzëqeshjen se tashi një parti që kandidon në Kukës Abedin Ruçin që përveç kusureve që ka me dekriminalizimin është kryetar i qarkut të PS kandidon përballë kandidati të PS nga kjo partia opozitare. Listat i patë me çfarë ishin mbushur, përveç falsifikimeve që kanë dalë? Nusja e Agron Xhafës. Është nga ato që nuk e kanë mohuar. Kanë falsifikuar firmat e socialistëve të bindur se nuk do kundërshtojnë. U regjistrua në KQZ në kundërshtim me ligjin. Çfarë tregojnë këto? Që është vetëm një sajesë e Ramës për të krijuar këtë fasadën e shpifur për zgjedhje normale. Dhe e fundit fare pse do i dërgojmë anëtarët e PD në KZAZ sepse kemi marrë vesh që po bëhen manipulime. Kemi marrë vesh që do bëhen manipulime. Meqë nuk do marrim pjesë do e lejmë që të marrë. E gënjente mendja nëse mendonte do ta linim të bënte çfarë të ndodhte. Do jemi aty për të kontrolluar çdo gjë edhe me manipulime që na i konfirmojnë se kanë ndodhur. Marr një rast për shembull në Kavajë me këtë partinë që the ti. Kandidati i kësaj partie nuk është fare në Shqipëri. Afati i regjistrimit ka kaluar pa qenë fare në Shqipëri se duhet të regjistrojë dokumente personale ky kandidati. Ai nuk është fare në Shqipëri. Rezulton se është regjistruar. Ku është regjistruar?  Si është regjistruar ky kandidati? Madje sipas informacionit që kemi ne ai nuk do të kandidojë. Kjo është më e bukura”.

Ndërkohë, më herët gjatë kësaj të enjteje, sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, tha se PD dhe LSI kanë informacion zyrtar se në KZAZ po kryhen manipulime të procesit zgjedhor, prandaj kanë porositur degët që të propozojnë anëtarë në këto komisione. Në një reagim pas interesimit të medias lidhur me porosinë drejtuar degëve për propozimin e anëtarëve që i takojnë PD në KZAZ, Bardhi tha se partitë opozitare kanë informacion zyrtar se në KZAZ janë duke u kryer manipulime të rënda të procesit zgjedhor, që nis me regjistrim të paligjshëm të kandidatëve për kryetar bashkie./abcnews.al

edi-palokaaaa.jpg
ad min20:03 | 12/04/2019

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, u shpreh i vendosur këtë të premte në emisionin “Mbrëmje ABC” të gazetares Mirela Milori përsa i përket zgjedhjeve lokale të 30 Qershorit. Sipas tij, nuk do të ketë zgjedhje me kryeministrin Edi Rama.

I pyetur se nëse ky qëndrim i opozitës çon te përdorimi i forcës, Paloka u shpreh se në momentin kur në vend është eliminuar demokracia, çdo gjë është e ligjshme.

Edi Paloka: Nuk do të ketë zgjedhje më 30 Qershor. Copë! Edi Rama nuk do të zhvillojë dot zgjedhje në 30 Qershor. Zgjedhje jo të lira dhe jo të ndershme nuk do të ketë më. Zgjedhje pa opozitën nuk do të ketë dhe zgjedhje me Edi Ramën nuk do të ketë.

Mirela Milori: Kjo të çon te forca zoti Paloka se gjuha e politikës nuk e përmban një solucion të tillë?

Edi Paloka: E përmban gjuha e demokracisë kur një vend, një qeveri, një regjim shkel Kushtetutën. Ne s’kemi Gjykatë Kushtetuese. Që nga kjo ditë ai që s’kemi Gjykatë Kushtetuese ai s’ka të drejtë të miratojë një ligj. Atëherë jemi në demokraci ne këtu? Atëherë kur ky ka eliminuar demokracinë në këtë vend, çdo gjë është legjitime. E keni dëgjuar atë debatin me ndërkombëtarët. Edhe publikisht. Edhe ndonjëherë me ato bisedat që ne bëjmë direkt me ata e thonë copë, ne në radhë të parë jemi të interesuar për stabilitetin. Demokracia del në dorë të dytë. Nuk mund të jetë kështu. Nuk është kështu në vendet demokratike.

Mirela Milori: Patjetër, por në Amerikë i ka lënë hapësirë Kushtetuta që nëse nuk iu pëlqen qeverisja të rrëmbejnë dhe armët. Ka një nen. Ndërsa këtu po flisni për forcë, këtë dua të qartësoj?

Edi Paloka: Flitet për në Amerikë.

Mirela Milori: Flitet në Amerikë, por aty nuk ka ndodhur deri më tani?

Edi Paloka: Ishalla aty nuk ndodh. Ishalla nuk ndodh as këtu.

Mirela Milori: Këtu është e jashtëligjshme po ndodhi. Nuk keni asnjë interpretim të mundshëm?

Edi Paloka: E jashtëligjshme dhe antikushtetuese është ajo që bën Rama çdo ditë./abcnews.al

edi-paloka.jpg
ad min19:44 | 12/04/2019

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka deklaroi këtë të premte se në protestën e nesërme përpara Kryeministrisë pret që masa e njerëzve që do të marrin pjesë të jetë më e madhe se herët e tjera. Ndërkohë, nga emisioni “Mbrëmje ABC” me Mirela Milorin, ai theksoi se qëllimi kryesor i opozitës është masiviteti i protestave dhe kjo gjë ka trembur kryeministrin.

“Protestën e tretë të madhe, të cilat siç kemi deklaruar dhe rezultuar kanë qenë në rritje, nga ajo e 16 Shkurtit në 16 Mars dhe jemi të bindur që nesër masa e njerëzve do të jetë më e madhe. Ky është qëllimi kryesor. Kjo është ajo që e ka trembur. Edhe sondazhet e tij tregojnë se sot opozita është mazhorancë dhe Rama ka rënë ndjeshëm në minorancë”, tha Paloka.

I pyetur se çfarë pritet të ndodhë nesër, Paloka nuk bëri të ditura shumë detaje, por kërkoi që çdo njeri të dalë në shesh dhe të japë kontributin e tij për të filluar ndryshimin.

“Këto janë detaje që do t’i shihni nesër. Nuk mendoj se ka rëndësi të madhe për njerëzit. Çdo qytetar që mendon si ne, që ka bindjen si ne, nesër duhet të gjejë momentin të bëjë sakrificën e tij, të japë kontributin e tij, duke marrë thjesht pjesë në këtë protestë. Për të treguar dhe ai që edhe në Shqipëri fillon ndryshimi dhe ndryshimi fillon me largimin e Ramës. Pastaj, sa do rrinë, kush do flasë, këto janë detaje që merren organizatorët. Për detajet merren organizatorët. Zyrtare është që ne kemi thirrur shqiptarët. Sa do zgjasë protesta? Këto janë detaje teknike. Sa ta vendosin qytetarët. Ne nuk i ndalojmë”, tha Paloka.

Gjithashtu, Paloka nënvizoi se në të gjitha protestat që janë zhvilluar, protestuesit nuk kanë reaguar asnjëherë dhunshëm. Sipas tij kanë qenë drejtuesit e policisë që kanë reaguar me urdhra politikë.

“Ne kemi zhvilluar protesta pasdite dhe të vetmit që janë tensionuar kanë qenë forcat e Lleshit. Nuk po them policia, po them për njerëz që sot marrin urdhra politik dhe zbatojnë vetëm urdhra politik. Janë gati të përleshen, të hedhin bomba me gaz edhe fëmijëve në mëngjes siç është rasti te Bulevardi i Ri. Nuk i vë faj çdo njeriu që mban uniformë, por ama nuk duhet të përdoresh.

Ne kurrë nuk kemi reaguar dhunshëm, pavarësisht akuzat kanë qenë se protestat kanë qenë të dhunshme. Nuk ke një polic të plagosur. Përkundrazi ke me dhjetëra qytetarë që kanë përfunduar në spital. Ne japim garanci se nuk nxisim askënd që të ushtrojë dhunë. Por ka një faktor tjetër. Mos të harrojmë që revolta, pakënaqësia është kthyer në urrejtje ndaj Edi Ramës. Po të jesh në turmë e ndjen këtë. Përderisa ne marrim përsipër protestën, ne marrim përsipër drejtimin e saj. Nuk jemi si Edi Rama”, tha nënkryetari i PD-së./abcnews.al

paloka-1280x853.jpg
ad min18:40 | 12/04/2019

Në një deklaratë për media numri dy i demokratëve Edi Paloka ka denoncuar se qeveria po përpiqet të mbrojë kompaninë përgjegjëse për sigurinë në aeroportin e Rinasit, kjo pasi me ICTS Albania e lidh avokati i kësaj partie Eno Bushi, që sipas selisë blu gënjen kur mohon lidhjen me këtë kompani.

“E vërteta numër 1 është se kompania ICTS ALBANIA, përgjegjëse për sigurinë në Rinas dhe kompania ku avokati i Edi Ramës kishte 25% të aksioneve, janë e njëjta kompani, me dy nipte dhe emra të ndryshëm. 1. Të dyja kompanitë kanë një pronar ICTS EUROPE. 2. Të dyja kompanitë, njëra e themeluar në shkurt 2005, tjetra në Mars 2009, janë rregjistruar nga i njëjti person. Panagiotis Kambouroglou. Në 2009, shtetasi grek autorizon si një nga përfaqësuesit ligjorë të shoqërisë, Eno Bushin. 3. Të dyja kompanitë kanë të njëjtin person që firmos për pagesa mbi 50 mijë apo luan rolin e Administratorit, Aldi Meloholli.

4. Të dyja kompanitë kanë të njëjtin drejtor teknik për sigurinë 5. Të dyja, kompanitë kanë ndryshuar adresë në të njëjtën kohë, në 2011-ën: Bulevardi “Gjergj Fishta”, pallati Edil-al, shkalla 1, ap 9.3. 6. Të dyja kompanitë kanë ndryshuar pronar në shkurt 2013, duke kaluar nga hollandezët tek francezët. Në këtë kohë, avokati i Edi Ramës bëhet pronar me 25 përqind të aksioneve, në kompaninë me pronare vendimmarrëse përgjegjësen për sigurinë e Rinasit. 7. Të dyja kompanitë, në Korrik 2014, kanë një adresë të re, të njëjtën adresë: Qendra Alpas, godina 146, hyrja 2”, tha Paloka./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono