E mërkurë

mot-i-vranet-1.jpg
eri Ida07:11 | 12/02/2020

E mërkura pritet të jetë një ditë me kthjellime dhe mot të qëndrueshëm, ndërsa vranësirat do të jenë të lehta dhe kalimtare.

Sipas MeteoAlb: Mesdita dhe kryesisht pasditja sjellin kalime vranësirash të shpeshta nëpër territor, KU më të dukshme do jenë në zonat veriore dhe qëndrore duke gjeneruar reshje shiu. Nata ri-kthen sërisht kthjellimet në vend.

Temperaturat e ajrit do të rriten sërisht në mëngjes por ulen lehtë në mesditë  duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 0°C në 16°C.

Era do fryjë e lehtë shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në det dallgëzim  2-3 ballë./abcnews.al

moti-9-tetor-1280x716.jpg
nev ila09:47 | 09/10/2019

Sipas MeteoAlb, gjatë gjithë ditës Shqipëria dominohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare; më të theksuara në ekstremin verior dhe zonat lindore, ku në ekstremin verior dhe veriperëndim pas mesditës do të ketë zhvillim të tyre duke sjellë rrebeshe shiu. Mbrëmja dhe nata mbeten kryesisht me vranësira të lehta në të gjithë territorin.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe mesditë duke u luhatur nga 7°C deri në 27°C. Era do fryjë mesatare me shpejtësi 40-45 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar dallgëzim mbi 4 ballë./abcnews.al

moti-7-gusht-1280x712.jpg
nev ila08:00 | 07/08/2019

Sipas MeteoAlb,  kthjellimet mbizotërojnë në të gjithë Shqipërinë gjatë pjesës së parë të ditës. Por pjesa e dytë e ditës sjellë kalime vranësirash në zonat verilindore duke lënë me kthjellime zonat e ultësirës perëndimore.

Temperaturat e ajrit rriten sërisht në vlerat minimale dhe maksimale më të paktën 2°C duke luhatur vlerat ditore nga 15°C deri në 38°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Jugor-Jug perëndimor duke krijuar ne brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë./ABC News Albania 24/7

motii-1-1280x722.jpg
ad min08:00 | 10/07/2019

Vranësira të shpeshta, të cilat do të sjellin rrebeshe afatshkurtër paraqiten Lindja dhe Juglindja e kontinentit. Ndërsa me kthjellime dhe vranësira kalimtare mbizotërojnë në Evropën Veriore, Qendrore dhe atë Jugperëndimore.

Sipas MeteoAlb: Vranësira kalimtare dhe herë pas-here kthjellime do të mbizotërojnë deri në mesditë,  në vijim pritet zhvillim i vranësirave pjesën më të madhe të vendit duke sjellë shira. Rajoni jugor do të mbetet në mbizotërimin e kthjellimeve.

Temperaturat e ajrit nuk ndryshojnë në vlerat minimale por rënie sjellë mesdita  duke u luhatur nga 15°C deri në 35°C.

Era do fryjë mesatare në tokë deri e fortë në det me shpejtesi 55-60 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar  dallgëzim 5 ballë./ABC News Albania 24/7

motiii-1-1280x718.jpg
ad min08:00 | 26/06/2019

I nxehti Afrikan përfshin pjesën më të madhe të  kontinentit Evropian, temperaturat pritet të arrijnë deri në 40°C. Më problematike situata paraqitet  në Gadishullin Iberik dhe Evropën Qendrore. Ndërsa vranësira dhe shira të përkohshëm paraqitet Evropa Veriore.

Sipas MeteoAlb: Mbetemi në ndikimin e masave ajrore veriperëndimore duke kushtëzuar mot të kthjellët në zonat bregdetare dhe vranësira të lehta në zonat lindore. Pasditja sjellë shtim të vranësirave në këto zona por shira priten vetëm në zonat juglindore, ndërsa zona e ulët dhe bregdeti vijojnë me kthjellime.

Temperaturat e ajrit do të rriten në vlerat minimale dhe maksimale duke u luhatur nga 15°C deri në 37°C.

Era do të fryjë mesatare me shpejtësi mbi 40 km/h nga drejtimi Verilindor duke KRIJUAR në det dallgëzim 3 ballë./ABC News Albania 24/7

 

moti-11-qershor.jpg
nev ila08:00 | 12/06/2019

Sipas MeteoAlb, masat ajrore të nxehta me origjinë Jugore do të diktojnë kthjellime dhe vranësira të herë pas-hershme në zonat malore, por ultësira perëndimore mbeten me kthjellime. Ndërsa mesdita dhe pasditja vijojnë me kthjellime, por vranësira shfaqen në ekstremin verior duke rrezikuar rrebeshe afat-shkurtër.

Temperaturat e ajrit do të rriten në të dy vlerat ditore, duke u luhatur nga  17°C  mëngjesi në zonat malore, deri 36°C mesdita në zonat e ulta.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi deri 28 km/h, nga drejtimi kryesisht jugor duke gjeneruar në det dallgëzim deri në 2 ballë./ABC News Albania 24/7

moti-e-merkure.jpg
ad min12:59 | 04/04/2018

Sipas MeteoAlb, gjatë gjithë ditës, moti është dominuar nga kthjellime dhe vranësira kalimtare, më të shpeshta në zonat malore. Orët e mbrëmjes sjellin shtim të vranësirave në të gjithë vendin.

Temperaturat e ajrit janë rritur lehtë në mëngjes, por rritje me 2 – 3°C kanë shënuar orët e mesditës.

Era paraqitet e lehtë deri mesatare, me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi jugperëndimor, duke gjeneruar në det dallgëzim 1 – 2 ballë./abcnews.al

vlcsnap-error947-1280x720.jpg
ad min13:38 | 03/01/2018

Sipas MeteoAlb: Kthjellime dhe vranësira te lehta dominojnë zonat Jugore ndërsa vranësira më të shpeshta do të ketë në Veri e Qendër.

 

Mesdita do të largojë përkohësisht vranësirat nga territori por në mbrëmje vranësirat shtohen fillimisht në Veri dhe gradsualisht gjatë natës, vranësirat mbulojnë të gjithë Shqipërinë duke sjellë reshje të izoluara në zonat Veriore.

 

Temperaturat e ajrit do të pësojnë një rënie me 2 – 3°C, në të dy ekstremet termike ditore.

 

Era do të fryjë kryesisht mesatare me shpejtësi deri 30 km/h nga drejtimi Veriperëndimor, duke gjeneruar në det dallgëzim 2 ballë./abcnews.al

 


 

vlcsnap-error221-1-1280x720.jpg
ad min14:55 | 27/12/2017

Sipas MeteoAlb: Moti vijon me vranësira dhe shira të përkohshëm në pjesën më të madhe të vendit ndërsa shira me intensitet mesatar do të ketë në ekstremet Veri – Jug.

Pasditja mbetet e vranët me shira të intensitetit mesatar në Veriperëndim dhe esktremin Jugor ndërsa pjesa tjetër e Shqipërisë do të vijojë me vranësira dhe shira të përkohshëm. Orët e natës fuqizojnë vranësirat duke sjellë edhe intensifikim të shirave në gjithë territorin.

Temperaturat e ajrit janë rritur me 2 – 3°C gjatë mëngjesit ndërsa një rënie të lehtë do të pësojnë vlerat termike të mesditës.

Era do fryjë mesatare dhe herë pas here e fortë, me shpejtësi 50 km/h nga drejtimi Jugor ndërsa në det gjenerohet dallgëzim 3 – 4 ballë.

Moti –  E enjte, 28 dhjetor 2017

Sipas MeteoAlb: Pjesa e parë e ditës, mbetet e vranët me shira të intensitetit mesatar thuajse në të gjithë territorin. Edhe orët e pasdites mbeten me shira të dobët deri mesatarë ndërsa vonë në mbrëmje pritet pakësim gradual i shirave por edhe gjatë natës, shirat mbeten prezent në pjesën më të madhe të Shqipërisë.

Temperaturat e ajrit sërisht rriten lehtë gjatë mëngjesit ndërsa një rënie me 2 – 3 °C do të pësojnë vlerat termike të mesditës.

Era do të fryjë mesatare, me shpejtësi deri 44 km/h nga drejtimi permanent Jugor duke gjeneruar në det dallgëzim 3 ballë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono