e marte

moti-2-1280x704.jpg
nev ila22:41 | 05/08/2019

Sipas MeteoAlb, deri në pasdite do të mbetemi në ndikimin e motit të kthjellët dhe temperaturave relativisht të larta në të gjithë territorin e Shqipërisë, por pasditja sjellë kalime vranësirash në ekstremin verior ndërsa pjesa tjetër e territorit mbetet me kthjellime.

Temperaturat e ajrit do të rriten në vlerat minimale dhe maksimale duke u luhatur nga 15°C deri në 36°C.

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi Veri-perëndimor duke krijuar ne brigjet detare dallgëzim 2 ballë./abcnews.al

moti-23-korrik-1280x708.jpg
nev ila22:01 | 22/07/2019

Sipas Meteo-Alb, qarkullimi i masave ajrore me origjinë Afrikane do të diktojnë mot të kthjellët dhe të nxehtë në të gjithë Shqipërinë gjatë gjithë ditës, përjashtuar zonat Veri dhe Verilindore ku gjatë orëve të vona të mbrëmjes do të shfaqen vranësira të lehta.

Temperaturat e ajrit vijojnë të larta duke bërë që termometri në mesditë të arrije deri në 39°C.

Era do fryjë mesatare në tokë dhe deri e fortë në det me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Jugor – Jugperëndimor duke krijuar në det dallgëzim mbi 4 ballë./ABC News Albania 24/7

motiii-1280x723.jpg
ad min08:00 | 25/06/2019

Evropa në pjesën më të madhe të sajë paraqitet me mot të kthjellët dhe të nxehte. Ndërsa pjesërisht rajoni i Ballkanit paraqitet me vranësira, rrebeshe afta-shkurtër shiu dhe stuhi lokale breshëri.

Sipas MeteoAlb: Qarkullimi i masave ajrore me origjinë veriperëndimore do të kushtëzojë kthjellime dhe vranësira të lehta në zonat Jugperëndimore, por vranësira dhe shira në zonat Verilindore, situatë e cila vijon deri në orët e pasdites. Ndërsa mbrëmja dhe nata përmirësojnë dukshëm kushtet atmosferike.

Temperaturat e ajrit nuk do të pësojnë ndryshime në vlerat minimale por rritje sjellë mesdita duke u luhatur nga 14°C deri ne 35°C.

Era do fryjë mesatare në tokë dhe deri e fortë në det me shpejtësi 45  km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar në brigjet e Adriatikut dhe Jonit dallgëzimi mbi 4 ballë./ABC News Albania 24/7

28-maj-1280x709.jpg
ad min08:00 | 28/05/2019

Brigjet e Egjeut dhe Gadishullin Iberik vijojnë nën ndikimi e motit të kthjellët. Por vranësira të dendura dhe reshje shiu kanë përfshirë pjesën më të madhe të kontinentit Evropian, shënuar herë pas-here me stuhi erë.

Sipas MeteoAlb: Masat ajrore të ngrohta dhe të lagështa me origjinë jugore do të diktojnë  vranësira të shpeshta dhe kthjellime të pakta duke gjeneruar shira. Shirat më të pranishëm do të jenë në Veri dhe qendër, herë pas here marrin formë rrebeshesh afat-shkurtër. Ndërsa orët e natës do të sjellin zhvendosje të vranësirave drejt zonave malore duke lënë me kthjellime pjesën tjetër të territorit.

Temperaturat e ajrit do të ulen  lehtë gjatë mëngjesit POR mesdita ruan vlera konstante duke shënuar vlerat minimale dhe maksimale 9°C deri në 27°C.

Era do fryjë mesatare në tokë dhe e fortë në det me shpejtësi deri 50-55 km/h, nga drejtimi Jugor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzimi deri në 5 ballë./abcnews.al

MBULIM-PROTESTA-E-MARTE.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela13:57 | 08/01/2019

Studentët e universiteteve publike bojkotuan sërish sot mësimin dhe u mblodhën para Kryeministrisë për të vijuar protestën e tyre, por më të pakët në numër se një ditë më parë. Ata marshuan edhe para ambasadës amerikane dhe Presidencës, për sensibilizimin e tyre mbi kërkesat që kanë.

Mbërritën më vonë se zakonisht, por sheshin përpara Kryeministrisë nuk e lanë bosh. 8 janari shënon ditën e 35 të protestës së studentëve.

“Numri i studentëve është reduktuar se temperaturat janë ulur ndjeshëm është dhe shumë ftohtë. Arsye tjetër janë edhe kërcënimet që studentët kanë marrë nga pedagogët”.

Studentët janë ende të paqartë për vendimet që ka marrë qeveria në fund të dhjetorit.

“Kanë dalë postera duke thënë që tarifat duhen paguar brenda janarit, tarifa e plotë jo më këste, po presim nëse do ndodhë e njëjta gjë me arkitekturën”.

Studentët kërkojnë anulimin e ligjit për arsimin e lartë. Vetëm në këtë mënyrë thonë se  kërkesate tyre mund të plotësohen.

“4 prej pikave mund të plotësohen vetëm me rrëzimin e ligjit për arsimin e lartë, është një mënyrë sesi mund të plotësohen këto 4 pika”.

Në mesditë një grup studentësh vendosën të marshojnë drejt Ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Nën mbikëqyrjen e policisë për pak minuta kerkuna sensibilizimin e nderkombetareve per kerekesat  e tyre.

“Ne menduam në mënyrë simbolike se vendi që përf ajo amabsadë është evndi i lirisë, është vendi ku qytetarët dëgjohen”.

Marshimin e vijuan përpara Presidencës dhe Korpusit Universitar. Me kthimin përpara Kryeministrise studentët bënë thirrje për t’u shpërndarë e për t’u rikthyer sërish në të njëjtin shesh të mërkurën. /abcnews.al

26238596_10213054196328538_20125535_o.jpg
ad min09:30 | 02/01/2018

Sipas MeteoAlb: Vijon me vranësira dhe reshje shiu e dëbore në Veri dhe zonat Qendrore por alternime kthjellimesh me vranësira, do të ketë në pjesën më të madhe të zonave Jugore.

Pas mesditës vranësirat fuqizohen edhe në Jug duke bërë që i gjithë vendi të dominohet nga vranësira dhe reshje të pakta shiu e dëbore; kushte që vijojnë edhe gjatë orëve të mbrëmjes.

Temperaturat e ajrit do të rriten me 2 – 3°C gjatë orëve të para të ditës por mbeten thuajse konstante, temperaturat në mesditë.

Era do të fryjë mesatare në tokë dhe deri e fortë në det, me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Perëndimor duke gjeneruar në det dallgëzim 3 – 4 ballë./abcnews.al

vlcsnap-error120-2-1280x720.jpg
ad min16:19 | 25/12/2017

Shqipëria

Moti –  E hënë, 25 dhjetor 2017

Sipas MeteoAlb: Territori mbetet në kushtet e kthjellimeve gjatë paradites por gradualisht vranësira të lehta shfaqen në zonat Veriore.

Pas mesditës dhe kryesisht gjatë pasdites, vranësira të herë pas hershme do të ketë në zonat Veriore dhe Lindore ndërsa mot kryesisht i kthjellët dominon pjesën më të madhe të Shqipërisë.

Temperaturat e ajrit sjellin rritje të ndjeshme me 3 – 4°C në të dy ekstremumet termike ditore, vlerat e të cilave luhaten nga -1 në 15°C.

Era do të fryjë kryesisht e lehtë, me shpejtësi deri 25 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke gjeneruar në det dallgëzim të ulët.

 

Moti –  E martë, 26 dhjetor 2017

Sipas MeteoAlb: Kthjellime dhe vranësira kalimtare dominojnë zonat Jugore dhe një pjesë të Qendrës së Shqipërisë ndërsa Veriu paraqitet me vranësira të shpeshta e reshje të pakta shiu e dëbore.

Gjatë pasdites do të ketë shtim të vranësirave në të gjithë vendin duke sjellë reshje shiu e dëbore në Veri-Verilindje dhe gradualisht gjatë natës, reshjet shtrihen në pjesën më të madhe të vendit.

Temperaturat e ajrit mbeten të pandryshuara gjatë orëve të para të ditës por një rënie të lehtë do të sjellin orët e mesditës.

Era do fryjë e lehtë dhe mesatare, me shpejtësi deri 27 km/h nga drejtimi Jugperëndimor ndërsa në det dallgëzimi mbetet 1 – 2 ballë.

 

 

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono