e enjte

MOTI-I-GJATE-25-DHE-26-KORRIK.mpg_snapshot_01.14-1280x720.jpg
nev ila08:30 | 25/07/2019

Sipas MeteoAlb, Edhe sot, vendi ynë mbetet në ndikimin e masave ajrore të nxehta me origjinë Afrikane duke diktuar mot të kthjellët dhe me temperatura të larta në të gjithë territorin. Por orët e mbrëmjes do të sjellin vranësira të pakta në zonat malore.

Temperaturat e ajrit vijojnë rritje të tyre duke bërë që termometri të ngjitet deri në 40°C në zonat e ulëta.

Era do fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 30 km/h nga drejtimi perëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë./ABC News Albania 24/7

motti-1280x728.jpg
Sej rie08:00 | 27/06/2019

Evropa Lindore mbetet me rrebeshe afta-shkurtër shiu. Ndërsa kontinenti Evropian vijon në ndikimin e masave ajrore nga Afrika duke sjellë mot të kthjellët dhe temperatura të larta.

Sipas MeteoAlb: Deri në orët e mbrëmjes në vend do të mbizotërojë moti i kthjellët dhe i nxehtë, përjashtuar ekstremin verior dhe zonat juglindore ku pritet shfaqe e vranesirave të lehta.

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe mesditë duke u luhatur nga 16°C deri ne 38°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 35  km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 3 ballë./abcnews.al

 

parashikimi-i-motit.jpg
G. P.08:10 | 23/05/2019

Këtë të enjte do të vijojë ndikimi i masave ajrore jugperëndimore, duke diktuar kthjellime dhe vranësira të lehta gjatë paradites. Por mesdita dhe në vijim do të sjellin zhvillim të vranësirave duke gjeneruar herë pas-here shira,  ndërsa sërisht në mbrëmje moti do të përmirësohet

Temperaturat e ajrit do të rriten në të dy vlerat ditore duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 9°C mëngjesi deri në 27°C mesdita. Era do fryjë e lehtë me shpejtësi 28 km/h kryesisht nga drejtimi veriperëndimor duke gjeneruar në det dallgëzim 2 ballë./abcnews.al

Moti-9-Maj-1280x768.jpg
Sej rie08:00 | 09/05/2019

Vijon ndikimi i qendrës ciklonare në pjesën më të madhe të Evropës duke kushtëzuar mot me vrënësira të dnedura dhe rrebeshe shiu. Ndërsa mot i kthjellët paraqiten dominante në Rajonin e Pellgut të Mesdheut.

Sipas MeteoAlb:  Edhe sot vijon ndikimi i masave ajrore Veriperëndimore. Për pasojë kthjellime dhe vranësira të shpeshta dominojnë gjatë paradites. Por pasditja sjellë zhvillim të vranësirave dhe rrebeshe afat-shkurtër shiu në veri të vendit, ku gradualisht shirat do të përfshijnë të gjithë territorin.

Temperaturat e ajrit do të rriten lehtë në të dy vlerat ekstremale ditore duke u luhatur nga  nga 6°C  mëngjesi në verilindje deri në 24°C mesdita në zonat e ulta.

Era do fryjë mesatare në tokë POR e fortë në det me shpejtësi mbi 45 km/h nga drejtimi Jugor duke gjeneruar në det dallgëzim 4-5 ballë./abcnews.al

moti-11-prill-1280x724.jpg
nev ila21:52 | 11/04/2019

Sipas MeteoAlb: Orët e para të ditës vijojnë të mbeten me vranësira të dendura dhe reshje shiu në të gjithë territorin.

Mbrëmja dhe orët e natës, paraqiten kryesisht me vranësira dhe intervale kthjellimesh në ekstremin verior ndërsa vranësira të shpeshta dhe shira do të ketë në ekstremin jugor dhe pjesërisht zonat qëndrore të Shqipërisë.

Temperaturat e ajrit mbeten kostante në mëngjes, por rritje të lehtë sjellë mesdita duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 5°C në zonat malore deri 22°C në zonat e ulta.

Era do të fryjë mesatare deri e fortë, me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi jugor-jugperëndimor  duke krijuar në det dallgëzim 3-4 ballë./abcnews.al

KRONIKE-PROTESTE-PARLAMENT.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela12:17 | 27/03/2019

Edhe këtë të enjte pritet një përballje mes zhvillimit të punimeve të Kuvendit në seancë plenare dhe protestës së thirrur nga opozita.

Ndërsa hyn në javën e gjashtë sezoni i protestave të thirrura nga opozita, edhe kjo e enjte parlamentare pritet të shohë një përsëritje të binomit protestë – parlament.

Produkt i vendimit të kryesisë së Partisë Demokratike e cila prej javësh ka votuar moton: “Kur ka parlament, ka protestë” e tillë pritet edhe e enjtja e 28 marsit.

Kuvendi me urdhër të kryetarit Gramoz Ruçi do të mblidhet paraditen e së enjtes për të diskutuar rreth rendit të ditës, pjesë e të cilit janë ndryshimet në ligjin për vettingun në polici, si dhe një ratifikim marrëveshjeje financimi.

Njëkohësisht pritet e shtata protestë radhazi e thirrur nga opozita e bashkuar, pozicionuar pikërisht përballë godinës së seancave plenare, ku prej javësh përsëritet skenari.

E enjtja pritet të shohë edhe një shtim të numrit të deputetëve të opozitës, të refuzuar nga partitë që i kanë kandiduar, por të mbështetur nga mazhoranca e cila është në kërkim të opozitës parlamentare, për të mundësuar atë që socialistët prej javësh provojnë të tregojnë: normalitet në sallën e parlamentit dhe punimet e Kuvendit. /abcnews.al

MOTI-I-GJATE-21-DHE-22-SHKURY.mpg_snapshot_01.28-1280x720.jpg
ent ela17:39 | 21/02/2019

Sipas MeteoAlb: Kthjellime dhe vranësira të lehta dominojne në zonat bregdetare dhe zonat e ulta, por vranësira më të shpeshta paraqiten në zonat malore përgjatë kufirit Lindor. Këto kushte të motit do të mbeten deri vonë pasdite, kur vranësirat shtrihen pothuajse në të gjithë vendin.

Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes por rritje sjell mesdita duke variuar nga -3°C deri në 18°C, maksimumi në zonat Perëndimore.

Era do të fryjë e lehtë me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi permanent Verior-Veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 2 ballë. /abcnews.al

MOTI-TABELA-8-NENTOR.mpg_snapshot_00.19-1280x720.jpg
G. P.11:19 | 08/11/2018

Sipas MeteoAlb, orët e para të ditës mbeten me vranësira të shpeshta dhe shira të dobet në të gjithë vendin, më të dukshme në veri dhe verilindje. Pasditja vijon me vranësira dhe shira në zonat veriore – verilindore, ndërsa pjesa më e madhe e vendit mbetet në kushtet e kthjellimeve me vranësira të shpeshta./abcnews.al

 

MBULIM-THACI-DHE-VUCIC.mpg_snapshot_00.16-1280x726.jpg
G. P.15:13 | 07/11/2018

Në kuadër të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë Aleksandër Vuçiç, takohen të enjten e 8 tetorit në Bruksel. Lajmi është konfirmuar me anë të një deklarate për mediat nga zyra e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Europian, Federika Mogerini. Sipas këtij njoftimi pritet që dy presidentët të konfirmojnë gadishmërinë e tyre për intensifikimin e punës, për arritjen e një marrëveshje përfundimtare dhe ligjërisht të detyrueshme, për normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve mes dy vendeve. Një hap vendimtar ky, për rrugën europiane të Prishtinës dhe Beogradit./abcnews.al

vlcsnap-error333-1280x720.jpg
us er14:06 | 04/01/2018

Sipas MeteoAlb: Orët e para të së enjtes mbeten me vranësira dhe reshje të shiu e dëbore, kryesisht në zonat Jugore dhe Juglindore por paraditja kthjellon gradualisht motin në Veri dhe Qendër ndërsa në mesditë, kthjellimet shtrihen edhe në zonat Jugore.

 

Pasditja do të largojë vranësirat duke bërë thuajse i gjithë vendi të kalojë në kushtet e kthjellimeve, përjashtuar zonat Veriore ku do të ketë zhvillim të vranësirave lokale.

 

Temperaturat e ajrit do të pësojnë një rënie të lehtë në mëngjes por mbeten thuajse konstrnate vlerat termike të mesditës.

 

Era do fryjë mesatare në tokë deri e fortë në det, me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi Veriperëndimor, duke gjeneruar në det dallgëzim 3 ballë./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono