e dashura

kronike-ekstradohet-behar-bajri.mp4_snapshot_00.07-1280x720.jpg
ger ta14:41 | 21/11/2019

Zbardhen detajet e operacionit të kryer sot nga policia për ekzekutimin e masave të sigurisë ndaj 10 personave pjesë e grupit “Bajri”.

Gazetarja Glidona Daci bën të ditur për abcnews.al se arrestimet janë bërë në kaudër të operacionit “Oaz” mbrëmjen e djeshme në orën 19:00.

Të arrestuarit të cilit kishin lidhje me grupin “Bajri” kanë qenën nën përgjim, ndërsa akuzohen se bënin punësime me anë të kanosjes tek OSHEE dhe Spitali Rajonal i Shkodrës.

Në këtë operacion për ekzekutimin e masave të sigurisë, Policia ka ushtruar kontroll edhe në 6 banesa të tjera, ndër to edhe në banesën e shtetases Jonida Muratit, ku u gjetën dhe u sekuestruan një shumë e konsiderueshme të hollash, prej 9 000 euro.

Kjo e fundit e cila është arrestuar mëngjesin e sotëm në Tiranë është e dashura e Behar Bajrit, ndërsa sipas policisë vinte gjoba në emër të Beharit, duke kanosur për marrjen e parave por edhe pozicinonit të punës.

Policia njoftoi se drejtuesi i grupit Behar Bajri ushtronte ndikim të paligjshëm në Spitalin Rajonal Shkodër, me qëllim që shtetasja Jonida Murati, e cila ishte e punësuar formalisht si infermiere në këtë spital dhe në të njëjtën kohë duke përfituar nga kreditimi i pagës.

Sakaq, 5 nga anëtarët e këtij grupi kriminal, për të cilët sot u bë ekzekutimi i masës së re të sigurisë, janë ndaluar më parë dhe ndodhen në IEVP.

Nga hetimet e kryera, dyshohet se këta shtetas, në bashkëpunimin dhe me njëri-tjetrin kanë përfituar shuma parash nëpërmjet kanosjes dhe shtrëngimit ndaj dy shtetasve.

Me masë “Arrest në burg” janë:

Behar Brajoviq (Bajri)

Safet Rustemi

Ilir Rustemi

Asmer Bilali

Ismet Idrizi

Sirjan Alija

Jorida Murati

Me masë “Arrest në shtëpi”:

Senad Halluni

Florine Hoxha

Mira Nikaj

 

Redian-rraja-atentati-1280x720.jpg
ent ela19:38 | 07/11/2019

Është marrë në pyetje mikesha e Redjan Rrajës, i arrestuari si autor i dyshuar i atentatit ndaj makinës së prokurorit Ndoj.

Bëhet fjalë Kejvina Kthellën, një vajzë mjaft e njohur në botën e showbiz-it dhe modelingut.

Hetimet kanë zbuluar se modelja e njohur kishte miqësi me Redjan Rrajën, i cili u arrestua pak ditë më parë, në pikën kufitare të Hanit të Hotit, në tentativë për t’u larguar nga Shqipëria. /abcnews.al

Lara-Bashir-Saad-Hariri-min-683x405.jpg
ent ela11:30 | 02/10/2019

Kryeministri i Libanit Sad Hariri është përfshirë në një skandal pasi e dashura e tij, një modele nga Afrika e Jugut, pranoi publikisht marrëdhënien jashtëmartesore me të si dhe faktin që i ka bërë 16 milionë dollarë dhurata.

Është një revoltë sociale ajo që po ndodh në Liban, por këtë herë nuk ka të bëjë me “pranverën arabe”. Në objektiv është kryeministri Saad Hariri i cili ka propozuar shumë masa të ashpra për shkak të krizës ekonomike që ka përfshirë vendin. Por ai, një burrë i martuar me tre fëmijë, është në një situatë të vështirë për shkak të së dashurës së tij nga afrika e jugut. Modelja u detyrua nga tatimet që të bënte publike marrëdhënien jashtë martesore, për të arsyetuar stilin e jetës që bënte

Skandali u publikua nga Nju Jork Tajms, që saktëson se Tatimet në Afrikën e Jugut nisën hetimet për stilin e jetesë së Candice van der Merëe, një modele e cila nga 5 mijë dollarë në vit të ardhura që deklaronte një vit më parë, tashmë ka një vilë luksoze në një nga zonat më të pasura të vendit

Sipas agjentëve fiskalë, ajo kishte pasur dhe më parë problem me taksat, kur kishte mbuluar disa fonde të babait të saj, një ndërtues i njohur në vend. Modelja atëherë rrëfeu se cdo gjë ishte dhuratë e të dashurit të saj, dhe tashmë ka hedhur në gjyq shtetin duke i kërkuar 65 milion dollarë dëmshpërblim, pasi hetimet i shkaktuan ndarjen nga i dashuri dhe humbje financiare si pasojë.

Por në kohën e marrëdhënies Hariri nuk kishte një post politik dhe për këtë arsy nuk ka shkelur asnjë ligj, por kjo nuk do të thotë që historia ka kaluar pa pasoja në familje dhe në politikë. Sipas mediave gjatë marrëdhënies ai i ka dhënë të dashurës rreth 16 milion dollar në dhurata luksoze dhe cash. /ABC news Albania 24/7

olsi-bylykuy.jpg
ad min19:55 | 04/05/2019

Aktori i humorit, Olsi Bylyku, ka pranuar para pak kohësh se është në një lidhje. Ai ka treguar për herë të parë se si u njoh me të dashurën e tij.

I ftuar në banakun e emisionit “Thumb” të Aulonës dhe Fatmës ai ka treguar se e dashura e tij i kishte ndjekur puntatat e tij te “Portokallia”. Ndërkohë personi që i ka prezantuar sëbashku ka qenë këngëtari Lorenc Hasrama.

“Ajo i kishte ndjekur puntatat e mia që të gjitha. Kur ikja në “stand up comedy” nëpër longue-t të Tiranës e marr me vete sepse m’i kujton batutat. I mban mend përmendësh. Ndiqte shumë portokallinë dhe kur pata dalë unë ishte një nga ndjekëset më të rregullta të miat. Dhe një mik, Lorenc Hasrama që unë kam bërë një bashkëpunim që isha te “Kënga Magjike”, u takuam dhe tani jemi shokë dhe shoqe shumë të mirë”, rrëfeu Olsi.

Megjithatë, për momentin çifti nuk kanë asnjë plan për fejesë ose martesë.

“Goca e botës nuk mendon që e kam marrë në qafë. Është shumë e lumtur dhe nuk kemi ndërmend që të ikim nga njëri-tjetri. Fejesa, martesa janë më shumë për t’u gëzuar të tjetrit se sa të gëzohemi ne vetë. Ne po gëzohemi më shumë vetë kështu që nuk kemi nevojë për momentin as për fejesa as për martesa. Nuk është xheloze. Është xhelozi në nivelin e duhur në një lidhje”, u shpreh Olsi./abcnews.al

vlcsnap-error483-1280x720.jpg
ent ela16:21 | 16/01/2018

Vijon të mbetet pa autor vrasja e tipit mafioz të Emiljano Boçit e ndodhur dy ditë më parë kryeqyetet. Flet për herë të parë për oficerët e policisë gjyqësore Melvi Disha, miku i Boçit, i cili mbeti i plagosur gjithashtu nga atentatit.

Vrasja e tipit mafioz të Emiljano Boçit dhe plagosja e mikut të tij, Melvi Dishës, e ndodhur mbrëmjen e së dielës vijon të mbetet pa autor. Ekzekutori i ndihmuar edhe nga një person tjetër ishin fiksuar nga kamerat e sigurisë pak çaste pas krimit, duke vrapuar në zonën e “Vasil Shantos”. Sipas policisë, ata kishin hipur në dy automjete të ndryshme, ku kamerat e sigurisë nuk kishin mundur të fiksonin targat e tyre.

Dy dëshmitarët kyç të atentatit, ku mbeti i vrarë Boçi, janë e dashura e 32-vjeçarit, e cila ishte në makinë në momentin e ekzekutimit të tij dhe Melvi Disha, që mbeti i palgosur në shpatull.
Ky i fundit, sipas mjekëve të spitalit të Traumës, ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Ai ka treguar për hetuesit se nuk ka parë asgjë mbrëmjen e atentatit, pasi ishte trembur nga të shtënat e armëve.

Disha tha se nuk kishte parë ndonjë gjë të dyshimtë në momentin që kishte hipur në automjetin luksoz me targa gjermane në pronësi të viktimës Boçi. Pavarësisht dëshmisë së shkurtër të dhënë para oficerëve të policisë gjyqësore, këta të fundit nuk kanë arritur të krijojnë një identitet të qartë të vrasësit që dyshohet të ketë qenë me pagesë. Më herët në deklarimin e saj, e dashura e viktimës Boçi kishte pohuar se, atentatori ishte afruar nga pas automjetit dhe kishte qëlluar pesë herë në drejtim të ndenjëses së shoferit, ku mbeti i vdekur në vend 32-vjecari, i cili kishte pak kohë që ishte kthyer nga Gjermania.

Pista kryesore që po heton policia e kryeqytet është ajo e prishjes së pazareve të drogës. Një tjetër version që po hetojnë uniformat blu është hakmarrja. Emiljano Boçi ka qenë një person i njohur për policinë e kryeqytetit. Në vitin 2010 në zonën e Selitës, 32-vjecari kishte kryer një plagosje me armë zjarri, ku mbeti edhe vetë i lënduar nga plumbat e kundërsharit të tij, Artur Treska. Emiljano Boçi u dënua me dy vite burg vetëm për tentativë vrasje dhe pas fitimit të lirisë jetonte në Gjermani dhe Holandë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono