dytë

zgjedhjet-1280x714.jpg
ad min19:45 | 07/07/2019

Veç drejtimit të 60 bashkive të vendit, Partia Socialiste ka arritur të fitojë 70 % të mandateve të këshillave bashkiakë. ACB News ka siguruar të gjitha të dhënat zyrtare të KQZ për parlamentet lokalë, ku forcë e dytë rezulton partia e Tom Doshit, ndërsa alternativa opozitare, Bindja Demokratike, ka siguruar vetëm 1.5 % të vendeve në këshilla.

60 kryebashkiakët e zgjedhur nën logon e Partisë Socialiste, nuk do të kenë probleme në menaxhimin e pushtetit të tyre lokal, kjo pasi selia rozë ka arritur të sigurojë shumicë dërrmuese të këshillave bashkiakë në cdo bashki të vendit. Sipas të dhënave zyrtare që ABC News ka siguruar pranë Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, rezulton se Edi Rama ka  fituar 70 % të mandateve lokale.

Në mbarë vendin janë zgjedhur 1 619 këshilltarë, nga të cilët 1 136 i ka fituar Partia Socialiste. Në dy bashki, në Delvinë dhe Konispol, PS i ka fituar 100 % të karrigeve të këshilltarëve.

Bindja Demokratike nuk ka bindur. Alternativa kryesore opozitare përballë Edi Ramës ka arritur të sigurojë vetëm 24 mandate këshilltarësh, që përbëjnë 1.5 % të totalit.

Nga të dhënat rezulton se Partia e dytë në rang kombëtar, pas sociaslitëve të jetë partia Social Demokrate, që pas tërheqjes së Gjinushit, praktikisht drejtohet nga deputeti Tom Doshi. Kjo parti ka siguruar 81 mandate, ose 5 % të totalit.

Numrin më të lartë të këshilltarëve, kjo parti e ka në Shkodër dhe Vaun e Dejës, zona ku Doshi ushtron dhe influencën e tij më të madhe politike.

Partia e tretë, që ka vetëm 2 mandate më pak se sa partia e Doshit, është Demokracia Sociale e Paskal Milos. Kjo parti ka fituar 79 mandate, ose 4.8 % të totalit, e cila një shtrirje me 1-3 mandate në mbarë vendin.

Me këto shifra PS do ta ketë të lehtë të garantojë shumicën në këshillat bashkiakë, një element i domosdoshëm që kryetarët të mund të kalojnë buxhetet apo projektet e debatueshme.

MANDATE NË MBARË VENDIN 1619 100%

PARTIA SOCIALISTE 1136 70%

BINDJA DEMOKRATIKE 24 1.5 %

PARTIA SOCIALDEMOKRATE 81 5 %

PARTIA DEMOKRACIA SOCIALE 79 4.8 %/ABC News Albania 24/7

kamara.jpg
ad min12:50 | 28/06/2019

Raundi i dytë i debatit televiziv mes kandidatëve demokratë që sulmojnë presidencën amerikane, nxori fituese senatoren Kamala Harris. Pikat e saj të forta ishin të drejtat civile dhe racizmi

Ishte senatorja e Kalifornisë Kamala Harris protagonistja e raundit të dytë të debatit televiziv mes kandidatëve demokratë për presidencën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në temën e racizmit dhe të të drejtave civile, ajo arriti të lërë në hije kandidatin e favorizuar ish zëvendës presidentin Xho Bajden..

Përplasja mes Harris dhe Bajden ishte moment më domethënës i mbrëmjes, me senator që e kritikoi se kishte punuar me dy senator të dyshimtë dhe se kishte kundërshtuar autobusët shkollorë publikë, nga të cilët ajo si një person me ngjyrë kishte përfituar. Ajo deklaroi se nuk besonte që Bajden ishte racist por mbi këto çështje nuk mund të ketë debat intelektual mes demokratëve.

Duhet t’i përballojmë seriozisht dhe të reagojmë menjëherë, shtoi ajo. Bajden reagoi duke thënë se nuk i lavdëronte racistët dhe se ai nuk kishte kundërshtuar autobusët e shkollës por faktin që ato të drejtoheshin nga departamenti i arsimit. Harris më tej sulmoi kreun e Shtëpisë së Bardhë Trump duke thënë se politikat e tij për emigracionin tradhtonin vlerat e Amerikës – duartrokitjet ishin të gjitha për të në sallë. Dhe kur ajo kritikoi ish presidentin amerikan Obama për shkak të riatdhetësimeve të detyruara gjatë administratës së tij./ABC News Albania 24/7

Gjate-zhvillimit-te-Forumit-te-BERZH-ne-Sarajeve-1-770x433.jpg
ad min14:45 | 09/05/2019

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj mori pjese ne Forumin e Biznesit të BERZH-it në Sarajevë. Veliaj premtoi se nëse merr një mandat të dytë do të transformoje transportin publik në kryeqytet.

Nëse qytetaret i besojnë një tjetër mandat në krye të Tiranës Erion Veliaj premton se katër vitet e ardhshme do të transformojë tërësisht transportin e saj publik, nga mjete që punojnë me lëndë djegëse dhe që ndotin mjedisin, në një flotë tërësisht elektrike e miqësore me natyrën.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, mori pjesë në takimin me temë “Green Cities = Improved Lives”, pjesë e Forumit të Biznesit të BERZH-it për vitin 2019 që mbajti punimet në Sarajevë.

“Ambicia jonë është që në mandatin e dytë, pjesën më të madhe të financimeve të BERZH, t’i fokusojmë në atë që quhet “Programi i Qyteteve të gjelbra”, ku duam t’i japim fokus shumë të madh transportit elektrik. Kemi ecur shumë mirë me biçikletat, me taksitë elektrike; tani është radha e autobusëve dhe duam të financohet ky program”. 

Veliaj veçoi gjithashtu projektin e Pyllit Orbital me 2 milion pemë.

“Projekti tjetër që ndoshta është një ndër projektet më afër zemrës sonë, si Bashki e Tiranës, është ai i Pyllit Orbital. Pra, në dy vite kemi thyer rekordin e mbi 100 mijë pemëve, por që të kapim atë që është ambicia jonë e 2 milionë pemëve, sigurisht na duhet pak ndihmë financiare. Po përgatitemi që në mandatin e dytë, të aksesojmë financat ndërkombëtare, kryesisht për këto dy projekte, çështjet e gjelbërimit dhe të transportit elektrik dhe të transportit të pastër”.

Me mbështetjen financiare të BERZH-it theksoi Veliaj në Tirana ka nisur një nga investimet më të rëndësishme të dekadave të fundit, që ka të bëjë me shtrirjen e një linje të dedikuar ujësjellësi për të gjitha lagjet periferike të zonës së Unazës së Re e Kasharit, si dhe zgjerimin e kapacitetit filtrues të Bovillës./ABC News Albania 24/7

nesho-1280x723.jpg
ad min21:52 | 22/04/2019

Diplomati Agim Nesho në studion e “Byro Politike” ka komentuar zgjedhjet e mbajtura një ditë më parë në Maqedoninë e Veriut. Ai është shprehu se faktori shqiptar ka një rol vendimmarrës në raundin e dytë të zgjedhjeve për President që do të mbahen më  5 Maj.  

“Ajo që mendon se është e nevojshme për elementin shqiptar, është se duhet të tregojë se është pro perëndimor, pro NATO-s,  pro BE, nuk është deklarata e dhënë nga ish-kandidati Reka që ne nuk bëjmë shitje ose trafikim të votave, por që shqiptarë duhet të votojë sepse ky është një moment politik dhe historik për ta që të kenë një orientim të qartë sepse nuk mund ta lënë si në të shkuarën që të jetë Maqedonia e dyzuar. Faktori shqiptar është vendimmarrës por ende nuk ka arritur që të jetë i koordinuar mirë që të mbrojë interesat. Sa më i bashkuar të jetë dhe i qartë për perspektivat e tij dhe të shqiptarëve në Maqedoni aq më shumë fiton terren, fiton pozitë ashtu sikundër e përmendët edhe ju, sepse arritën deri tek kryetari i Parlamentit, për arsye se është një element shtet-formues”, u shpreh Nesho.

Asnjë nga tre kandidatët për president në Maqedoninë e Veriut nuk ka marrë numrin e duhur të votave, ndoshta dhe për shkak të pjesëmarrjes së ulët në votime. Në balotazhin e 5 majit përballë njëri-tjetrit do të jenë kandidati i LSDM-së dhe koalicionit qeveritar Pendarovski si dhe kandidatja e opozitës Davkoka. Ndërsa kandidati i pavarur, shqiptari Blerim Reka ka mundur të fitojë shumicën e votave vetëm në komunat shqiptare.

“Të tre kandidaturat ishin kandidatura të zgjedhura. Të tre profesorë më një situatë akademike të dallueshme dhe po të mos ishte lufta politike e brendshme e ndarë në dy grupime të fuqishme, ngjarjet që kanë prodhuar dhe realizomi i marrëveshjes me Greqinë, kjo do ishte një zgjegdje e zakonshme. Zgjedhja e presidenti në republikat parlamentare nuk ka atë vëmëndjen që kanë zgjedhjet parlamentare. Por ne kishin edhe kandidatin shqiptar që ne na u bë qejfi që mori rreth 80 mijë vota”, tha Nesho./abcnews.al

57299386_10219478700618553_8750554428861317120_n.jpg
ad min18:30 | 19/04/2019

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri është bërë prind për herë të dytë. Ka qenë vetë Tahiri me anë të një postimin në “Facebook”, që ka bërë të ditur lajmin e ëmbël. Ai ka publikuar në rrjetet sociale një foto të djalit të vogël dhe ka zbuluar emrin e tij. Tahiri dhe bashkëshortja Fatlinda Berisha kanë edhe një djalë 8-vjeçar./abcnews.al

thumbs_b_c_46a272951306200ff1487a2c76ad4db8.jpg
ent ela09:00 | 28/02/2019

Samiti në Vietnam mes Presidentit amerikan Donald Tramp dhe liderit të Koresë së Veritu Kim Jong Un ka përfunduar pa asnjë marrëveshje. Kjo sepse sipas kreut të Shtëpisë së Bardh, Peniani priste heqjen e të gjitha sanksioneve. Një lëvizje për të cilën Uashingtoni nuk ishte dakord.

Nuk është arritur asnjë marrëveshje në samitin e Hanoit në Vietnam mes presidentit Donald Tramp dhe liderit koreanoverior Kim Jong Un. Lajmi është konfirmuar nga Shtëpia e Bardhë e cila në një deklaratë për shtyp shton se mbledhjet për sa i përket çarmatimit bërthamor do të vazhdojnë në të ardhmen. Në deklaratën e tij për gazetarët Tramp theksoi se kishte refuzuar kërkesën e Kim për të hequr sanksionet. Dita e dytë e samitit kishte nisur me një takim kokë më kokë mes dy liderëve, i cili zgjati 45 minuta

Në një deklaratë për mediat, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Sarah Sendërs e përshkroi takimin mes dy liderëve si shumë të mirë dhe konstruktiv. Tramp dhe Kim diskutuan për mënyrat e ndryshme të avancimit të çarmatimit bërthamor dhe koncepteve bazë të ekonomisë.

Arsyeja për të cilën Donald Tramp dhe Kim Jong Un nuk arritën një marrëveshje në samitin e tyre në Hanoi është se koreanoveriorët kërkonin heqjen e të gjitha sanksioneve në territorin e tyre por Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk mund ta bënin një gjë të tillë, deklaroi kreu i Shtëpisë së Bardhë. Deklarata për media e Tramp u bë dy orë më parë se s’ishte parashikuar pasi takimi u mbyll më shpejt dhe pa një marrëveshje mes palëve. Tramp shtoi se nuk mund të hiqeshin të gjitha sanksionet për sektorin që Peniani dëshironte.

Ai tha se nuk kishte lëshuar pe për asgjë, por se gjithsesi mbetej një mik i mirë i Kim dhe i Koresë së Veriut. “Kanë një potencial shumë të madh, është e pabesueshme, por për sa I përket sanksioneve bëhej fjalë për një sektor që ne nuk e dëshironim,” vazhdoi Tramp. Kim JOng Un dëshironte heqjen e sanksioneve për të çmontuar kompleksin bërthamor strategjik në Jongbion. Por presidenti amerikan konfirmoi se Kim Jong Un i kishte premtuar se nuk do të bënte më asnjë test raketor që kishte të bënte me bërthamorin.

Por kreu i Shtëpisë së Bardhë pranoi se kishin pasur ditë produktive për sa i përket bisedimeve në Hanoi dhe marrëdhëniet me Kim Jong Un ishin të forta, por këtë herë ishte vendosur që të mos firmosej asgjë. Por ai shtoi se këndvështrimet e ndryshme ishin reduktuar ndjeshëm. Edhe pse Kim ka një këndvështrim që nuk përputhet me atë amerikan. Sekretari amerikan i shtetit Majk Pompeo u shpreh se Tramp dhe Kim ishin të bindur se ka pasur progres, por asnjëri nga ata nuk arriti të hidhte hapin e rradhës

Pavarësisht mungesës së marrëveshjes, presidenti amerikan këmbëngul se atmosfera ishte miqësore.

Para samitit lideri koreanoverior u shpreh i sigurt se do të kishte rezultatet pasi u impenjua se do të arrinte rezultatet që priteshin nga komuniteti ndërkombëtarë. Por Kim JOng Un nuk pranoi t’u përgjigjej pyetjeve rreth të drejtave të njeriut në vendin e tij për tu shpëtuar më pas nga Tramp i cili i tha gazetarëve ese po diskutohej për çdo gjë./abcnews.al

artan-hoxha-1-1280x747.jpg
ent ela20:11 | 16/02/2019

Gazetari Artan Hoxha ka folur për protestën e opozitës e cila u mbajt sot përpara Kryeministrisë. Ai është shprehur se falë reagimit të Policisë dhe Gardës, sot u shmang një 21 Janar i dytë.

“21 Janari nuk u përsërit sepse reagimi i Policisë së Shtetit dhe Gardës së Republikës nuk ishte si ai i 21 Janarit. Ata zgjodhëm të keqen më të vogël sepse dëmet mkatreiale nuk llogarriten në krahasim me jetët njerëzore. Ajo që unë pash ishte se polica që në mëngjes dhe e kam parë me vëmendje nuk ishte e pajisua me shkopinj gome, helmeta etj. Policia ishte e pajisu vetëm me maska kundër gazit.

Së dyti rreshtimi ishte i Policisë së Komisariateve dhe patrullës së “Shqiponjave”. Zakonisht në protesta dalin Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe Forcat Speciale. Sot polica nuk e kishte ndërmend të sulmonte. Garda e Republikë nuk ishte në paraqitje fare gjatë protestë.

Polica thjesh kishte krijuar një kordon pa asnjë lloj mase. Policia nuk është e pajusur për të përbaluar përdorimin e lëndëve djekëse dhe ndaj policia hoqi kordonin. Polica është e justifikaur në pjesën që prishi gardhin dhe po të donte ta mbante gardhin nuk do mund ta mbante dot. Unë mendoja se kjo protestë do të vijonte por ndërhyrja e ndërkombëtareve bëri që protesta të mbyllej aq shpejt”./abcnews.al

LEK.jpg
ent ela08:00 | 11/02/2019

10 vite pas botimit të kujtimeve “Grabjani rrëzë kodrave”, artisti Lekë Tasi sjellë botimin e dytë, kësaj here në formë romani, të pasuruar me fakte, personazhe e ngjarje nga vendi i internimi në periferi të Lushnjës. Ish- i përndjekuri Lekë Tasi synon që përmes historisë personale të pasqyrojë regjimin e egër komunist kundër elitës shqiptare./abcneës.al

55AHU4ZH4NGUNJFYPNCIL46C3Q.jpg
ad min19:34 | 17/01/2019

Një zyrtar i lartë i Koresë së Veriut ka udhëtuar drejt Shteteve të Bashkuara për t’i dorëzuar administratës amerikane një letër të liderit Kim Jong Un. Vizita përforcon më tej zërat për një takim të dytë mes Kim dhe presidentit Trump, që thuhet se do të mbahet në Vietnam.

Një nga negociatorët kryesorë të Koresë së Veriut është nisur për në Uashington për t’u takuar me zyrtarët amerikanë në lidhje me mundësitë për një takim të dytë mes presidentit Donald Trump dhe liderit Kim Jong Un. Sipas mediave koreano-jugore, negociatori Kim Jong Çol ka me vete një letër nga Kim, të cilën do t’ia dorëzojë shefit të Shtëpisë së Bardhë. Agjencia “Jonhap” saktëson se përfaqësuesi i Penianit do të takohet të premten me sekretarin e Shtetit, Majk Pompeo.

Zërat për një takim të dytë mes Trump dhe Kim, që këtë herë mund të mbahet në Vietnam, sa vijnë e shtohen. Sipas agjencisë së lajmeve “Reuters”, lideri koreano-verior ka gjasa të udhëtojë në vendin komunist për një vizitë shtetërore në shkurt, e cila mund të jetë një prelud i takimit dypalësh. Ndërkohë, pak progres është regjistruar në procesin e asgjësimit të arsenalit bërthamor të Koresë së Veriut që nga takimi i parë Trump-Kim, në qershor në Singapor.

Por nga ana tjetër, aktiviteti diplomatik i Penianit nuk është ndalur. Kim vizitoi më herët gjatë muajit Kinën, ku zhvilloi bisedime me presidentin Xi Jinping, sikurse bëri përpara samitit të Singaporit. Ndërkohë, zëvendës ministrja e Jashtme koreano-veriore, Ço Son Hui është nisur drejt Suedisë ku do të takohet me përfaqësuesin e posaçëm amerikan për Penianin, Stefen Bigan./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono