Durrës

avioni-ne-durres.jpg
nev ila13:49 | 09/11/2019

Një letërporosi e ardhur nga Italia riaktivizon hetimet për avionin e rrëzuar në mënyrë të mistershme në pistën e improvizuar në Ishëm të Durrësit. Pas tre vitesh, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka në dorë listën e emrave të personave që dyshohet se janë përfshirë në trafikun e lëndëve narktotike, e mbetur në tentative.

Rinisin hetimet për avionin e Rrëzuar në Ishëm rreth 3 vite më parë.

Doloreza Musabelliu, Prokurore e Krime të Renda, ka marrë në dorëzim letërporosinë nga autoritetet e drejtësisë italiane, rreth një muaj e gjysmë më parë.

“Abc News” mëson se në letërporosi kanë mbërritur emra konkretë, të cilët dyshohen për trafik droge. Disa prej tyre janë të ndaluar në vendin fqinj, ndërsa një pjesë tjetër janë të lirë në vendin tonë. Prokuroria dyshon për persona nga zona e Fushë-Krujës, emra të skeduar në fushën e trafikimit të lëndëve narkotike.

Në shtator të 2016 u arrestua piloti Italian Guido Andrea Guidi por fitoi të drejtën për t’u larguar nga vendi me kushtin që duhet të rikthehet sa herë të thërritet nga autoritetet. Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi në atë kohë masën e ndalimit garanci pasurore prej 10 mijë euro ndaj pilotit Guidi, teksa pritet që të ri-merret përsëri në pyetje.

Asokohe u dyshua se avioni do të përdorej për të trafikuar lëndë narkotike, madje u tha se avioni ishte i mbushur me drogë, por në vendin e ngjarjes nuk u gjet asgjë.

Rreth 1 km larg pistës ku u gjet avioni që drejtohet nga Guido Andrea Guidi policia e Durrësit gjeti në 300 kg kanabis në një banesë të tre katëshe, duke ndaluar edhe 9 punëtor, të cilët dyshohet se do të kryenin transportit e lëndës narkotike drejt avionit tip “Pipper”

Por nga hetimet e prokurorisë së krimeve të Rënda, nuk u provua ky fakt, duke i shpëtuar akuzës të ndaluarit për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike dhe krijim të grupit të strukturuar kriminal.

Nga vëzhgimet operacionale magazina e drogës ruhej nga persona të armatosur, pasi dyshohet sasi e lëndës narkotike ishte shumë e madhe.

Ndërkohë burimet kanë konfirmuar se riaktivizimi i kësaj çështjeje është bërë pikërisht nga letërporosia e mbërritur nga Italia./abcnews.al

MOTI-DURRES-1280x720.jpg
nev ila08:50 | 09/11/2019

Gjendet një trup i pajetë në bregun e Durrësit. Gazetraja e ABC Neës  Enkeleda Arapi  raportoi  se trupi i pa jetë është gjetur rreth 6 milje larg bregut të plazhit të Durrësit.

Kufoma është gjetur nga peshkarexha ‘Primo’ në kohën që ajo kthehej nga gjuetia e peshkut.

Mësohet se me të konstatuar kufomën e ka imbarkuar në bord dhe e ka sjellë në port në kalatën 5.

Me pas është njoftuar policia dhe trupi është dërguar në morgun e qytetit. Trupi duket i dekompozuar, dhe thuhet se duhet të ketë kaluar kohë të gjatë në ujë.

Ndërkohë policia e Durrësit ka njoftuar detajet e para për këtë ngjarje.

Njoftimi i policisë:

“Më datë 09.11.2019, rreth orës 06:30, në lagjen nr.15 Durrës, në vendin e quajtur Bishtpallë, në det rreth 8.5 milje larg bregut, nga një peshkarexhë , është gjetur një trup njeriu i dekompozuar.

Nuk mund të saktësohet, seksi dhe mosha, mbasi është i përzier me mbeturina bimore.

Grupi hetimor po punon për identifikimin e kufomes dhe sqarimin e rrethanave të ngjarjes”, thuhet në njoftimin e policisë./abcnews.al

policia-e-durresit.jpg
ger ta09:27 | 07/11/2019

Tre persona janë arrestuar nga policia e Durrësit, për vepra të ndryshme penale. Blutë bëjnë me dije se është arrestuar një 51-vjeçar, për shpërndarje të drogave të forta në doza të vogla.

Po ashtu është kapur në flagrancë në tentativë për të vjedhur edhe një 20-vjeçar, i cili ishte dhe me masë sigurie “arrest shtëpie”.

Iu riu kishte thyer masën e sigurisë dhe u kap sërish në tentativë për të vjedhur materiale ndërtimi në ambientet e një magazine.

Njoftimi i policisë:

Shtetasi R. P., 51 vjeç, banues në Durrës, u kap pasi gjatë kontrollit të ushtruar në një lokal, ku ky shtetas punonte si banakier, u gjetën dhe sekuestruan 5 doza me lëndë narkotike, e llojit kokainë.

Sakaq, falë informacioneve të marra nga qyetarët policia arrestoi në flagrancë shtetasin A. N., 20 vjeç, banues në Durrës, i cili po tentonte të vidhte materiale ndërtimi në ambientet e një magazine.

Nga veprimet e para hetimore rezultoi se 20-vjeçari ka shkelur dhe masën e sigurisë “Arrest shtëpie”.

Gjithashtu, specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Durrës ndaluan shtetasin E. P., 31 vjeç, banues në Durrës, i shpallur në kërkim për vjedhje.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprime të mëtejshme./abcnews.al

biciklete.jpg
ger ta08:41 | 07/11/2019

Policia e Durrësit ka arrestuar një person të akuzuar për vjedhje. Blutë bëjnë të ditur se janë zbardhur rastet e 8 vedhjeve të biçikletave, ndërsa është finalizuar operacioni i koduar “Stacioni”, duke bërë të mundur dokumentimin ligjor të aktivitetit kriminal në fushën e vjedhjes së pronës.

Në kuadër të këtij operacioni është vënë në pranga, D. Sh., 40 vjeç, banues në lagjen Nr. 6 Durrës.

Nga veprimet hetimore rezulton se ky shtetas është autor i dyshuar i një sërë vjedhjeve të biçikletave dhe të një zyre, të ndodhura gjatë muajve të fundit, në qytetin e Durrësit dhe konkretisht:

Më datë 11.09.2019, në lagjen Nr. 1, Durrës, dyshohet se ka vjedhur biçikletën në banesën e shtetasit A. H.

Më datë 20.09.2019, në lagjen Nr. 10, dyshohet se ka vjedhur biçikletën e shtetasit  Q. T.

Më  datë 20.09.2019, në lagjen Nr. 11, Durrës, dyshohet se ka vjedhur biçikletën e shtetasit  R. Ll.

Më datë 04.10.2019, në lagjen Nr. 14, Durrës, dyshohet se ka vjedhur biçikleten e shtetasit S. B.

Më datë 06.10.2019, në lagjen Nr. 4, Durrës, dyshohet se ka vjedhur banesen e shtetasit F. A., ku ka marrë disa vegla pune dhe një biçikletë me vlerë 50 000 lekë.

Më datë 28.07.2019, në lagjen Nr. 6, Durrës, dyshohet se ka vjedhur biçikleten e shtetasit A. C.

Më datë 14.08.2019, në lagjen Nr. 3, Durrës, dyshohet se ka vjedhur biçikletën e shtetasit I. V.

Po ky shtetas dyshohet se është autor i vjedhjes së zyrës së veteranëve, ndodhur në datën 13.09.2017, në lagjen Nr. 2, Durrës, ku ka vjedhur dhe më pas i ka shitur orenditë dhe dritaret e kësaj zyre.

Vijon puna për dokumentimin edhe të disa vjedhjeve të tjera të ndodhura më parë që dyshohet se janë kryer nga ky shtetas.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës, për veprime të mëtejshme./abcnews.al

permbytet-durresi.jpg
in a17:42 | 06/11/2019

Reshjet e shiut janë shtuar ndjeshëm, gjatë pasdites dhe mbrëmjes së sotme në Tiranë dhe qytete të tjera të vendit. Në disa prej tyre janë krijuar edhe situata problematike.

Në qytetin e Durrësit për shkak të reshjeve intensive janë përmbytur sonte shumë rrugë. Rrjeti i kanalizimeve nuk ka mundur të përballojë sasinë e madhe të reshjeve dhe për pasojë niveli i ujit në rrugë është rritur dukshëm.

Kjo ka krijuar probleme në lëvizjen e këmbësorëve, por edhe në qarkullimin e automjeteve.

Gjendja më e vështirë ishte në hyrje të qytetit te Durësit, pranë rrethrrotullimit, në shëtitoren “Taulantia”, rrugën paralele me portin, por edhe në disa lagje të tjera.

Edhe në qytetin e Lezhës reshjet e shiut rriten nivelin e ujit në disa rrugë. Për pasojë levizja e këmbësorëve dhe e makinave u bë mjaft e vështirë. Deri tani nuk raportohet të ketë pasur përmbytje të kateve të ulëta të banesave, apo ndërprerje të energjisë elektrike. Por situata mbetet e vështirë sidomos gjatë natës./abcnews.al

 

reshjet-1280x686.jpg
ent ela18:05 | 04/11/2019

Reshjet e mëngjesit sollën problemet e para në Durrës, Vlorë dhe Gjirokastër. Në Lazarat përroi i Sopotit doli nga shtrati, ndërsa në Delvineë u shemb ura duke izoluar mbi 200 banorë. Në Durrës dhe Vlorë tragetet do ankorohen me vonesë.

Në disa rrugë të Durrësit  pati prani uji, ndërsa në zonat periferike situate u paraqit me problematike nga reshjet.

Vështirësi në lundrim patën edhe dy tragete e linjës Bari-Durrës të cilat pritet të ankorohen me disa orë vonesë për shkak të detit të dallgëzuar, ku forca arrin deti në 7 ballë.

Nga stuhitë përroi i Spototit në Lazarat doli nga shtrati.

Emergjencat civile dhe punonjës të bashkisë së Gjirokastrës u gjendën në terren për të normalizuar qarkullimin e automjeteve dhe këmbësorëve.

Ndërkohë liqeni i Viroit në Gjirokastër rrezikon të dalë në rrugën nacionale. Një situatë problematike u paraqit edhe në fshatin Vanë të Delvinës ku është shembur ura duke izoluar rreth 200 banorë.

Kjo urë prej vitesh ka qenë një problem për banorët e zonës.

Edhe në Vlorë është pezulluar udhëtimi i tragetit të linjës Vlorë -Brindisi për ditën e hënë. Trageti e ka të pamundur lundrimin për shkak të erës së fortë dhe fuqisë së madhe të detit, e cila shkon deri në 7 ballë.

Ai po qendron i ankoruar në portin e Brindisit deri në përmirësimin e kushteve atmosferike. Në zonën e Kurbinit u raportua për një problem vetëm në zonën e nënkalimit të autostradës në Fushë Mamurras.

Disa nga mjetet kanë ndryshuar drejtim ndërsa pjesa tjetër kanë kaluar me vështirësi. /abcnews.al

 

 

 

 

 

permbytjeet.jpg
nev ila10:57 | 04/11/2019

Reshjet e dendura të shiut që kanë nisur mëngjesin e kësaj të hëne po sjellin problematikat e para në rrethe të ndryshme të vendit.

Kështu, në disa lagje të Durrësit ka prezencë të madhe uji. Kjo gjendje është konstatuar në zonat periferike të qytetit bregdetar, ku rrugët janë mbuluar nga uji.

Në segmentet kryesore situata nuk paraqitet problematike përsa i përket ujit, por reshjet e shiut kanë krijuar vështirësitë në qarkullim, ku trafiku paraqitet i rënduar në nyjat kyçe të qytetit.

Në Fushë Mamurras, reshjet kanë sjellë problematikë pranë nënkalimit të autostradës. Një fenomen i përsëritur në këtë nënkalim është bllokimi i zgarave të kullimit. Prania e ujit në rrugë sjell vështirësi në qarkullimin e mjeteve, një pjesë e të cilave kanë ndryshuar drejtim, për shkak të vështirësissë së lëvizjes.

Nesë vijojnë me intensitet, reshjet mund të sjellin përmbytje si në të kaluarën.

Edhe në Gjirokastër ka një situatë të krijuar nga reshjet, pasi Përroi i Sopotit ka dalë nga shtrati. Mjetet e bashkisë po punojnë në terren për të normalizuar qarkullimin. Por prania e ujit në rrugë ka bërë që të izolohet lagjia Lenxat, ndërsa rrezik ka edhe për lagje të tjera nëse reshjet vazhdojnë./abcnews.al

 

 

reshjet-durres-1280x720.jpg
nev ila10:40 | 04/11/2019

Reshjet e dendura të shiut  që kanë përfshirë qytetin e Durrësit kanë bërë që në disa lagje të ketë prezencë të madhe uji. Kryesisht kjo gjendje është konstatuar në zonat periferike të qytetit bregdetar ku rrugët janë mbuluar nga uji. Ndërsa në segmentet kryesore situata nuk paraqitet problematike.

Por reshjet  kanë  krijuar vështirësi në qarkullim, ku trafiku paraqitet i rënduar në nyjat kyçe të qytetit.Vështirësi në lundrim kanë hasur edhe dy tragete e linjës Bari-Durrës.

Sipas kapitenerisë së portit, tragetet pritet të ankorohen me disa orë vonesë për shkak të detit  të dallgëzuar, ku forca arrin deti në 7 balle.

Per arsye sigurie është kërkuar që anijet e peshkimit të bëjnë kujdes në lundrim, duke rekomanduar që të mos dalin në det. Ndërsa ato tregëtare vijojnë aktivitetin normalisht./abcnews.al

BASHKIM-1280x859.jpg
ent ela16:00 | 02/11/2019

Ende nuk ka një autor të dyshuar për atentatin tek mbikalimi i Shkozetit. Dyshohet se ngjarja ka ndodhur për shkak të detyrës së prokurorit Arjan Ndoj, ose për larje hesapesh mes bandave. Vetë prokurori u ka thënë hetuesve se atentati nuk ka lidhje me të.

Hetimet për atentatin ndaj prokurorit Arjan Ndoj tek mbikalimi i Shkozetit janë shtrirë në dy pista.

Njëra është për shkak të detyrës së prokurorit Arjan Ndoji dhe dyshimet më të mëdha bien mbi dosjet që po hetonte ai kryesisht për tokat në bregdet për të cilat janë kryer disa arrestime në Kadastrën e Durrësit.

Kurse pista tjetër është larje hesapesh mes personave të përfshirë në aktivitete të paligjshme të grupeve kriminale. Sipas policisë, objekt i atentatit dyshohet të ketë qenë prokurori, ndryshe autorët nuk do të kishin zgjedhur të kryenin ekzekutimin e personave të tjerë në makinën e Ndojit.

Por, nuk përjashtohet mundësia që objekt i atentatit të ketë qenë edhe Aleksandër Laho i njohur ndryshe si Pëllumb Muharremi. Saktësimi i shënjestrës së atentatit mbetet i vështirë të përcaktohet për faktin se edhe vetë atentatorët mund të kenë shfrytëzuar lëvizjen e prokurorit Ndoji në të njëjtin automjet me Muharremin.

Prokurori Arjan Ndoj ka dhënë dëshminë e tij të parë për hetuesit pas ngjarjes. Ai ka treguar se para atentatit ndodhej në një restorant duke drekuar dhe aty ka mbërritur Aleksandër Laho dhe një tjetër person.

“Më pas, pasi qëndruan pak u nisën drejt Tiranës. Unë isha ulur në vendin e parë, ndërsa Maloku në drejtim të makinës. Muharreni pas. Nuk pikasëm ndonjë gjë të dyshimtë deri në momentin që jam qëlluar. Gjithçka ndodhi shumë shpejt. Nuk kam ndonjë të dyshuar. Nuk besoj që atentati ka të bëjë me mua”, ka pohuar prokurori, i cili ndodhet ende në Spitalin e Durrësit jashtë rrezikut për jetën së bashku me Pëllumb Muharremin.

Pamjet e disa bizneseve sipas hetuesve kanë fiksuar një automjet që ndjek nga pas në një distancë të afërt makinën e prokurorit.

Por mungesa e kamerave të sigurisë në vendin e atentatit e bën të pamundur përfshirjen ose jo të saj në ngjarje. Disa persona u thirrën për të dëshmuar mes tye edhe ish anëtarë të bandës e Lul Berishës, por pa ndaluar asnjërin prej tyre. /abcnews.al

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono