durim

pendarovski-1-1280x707.jpg
nev ila15:59 | 28/08/2019

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski duke komentuar rastin ‘ZHVATJA’ thotë se duhet pasur durim dhe të mos pranohet asnjë ndërhyrje. Ai shtoi se për momentin është e rëndësishme që institucionet filluan të bëjnë punën e tyre.

Edhe pse nuk dëshironte të komentoj rastin ‘Zhvatja’  Presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski ju bëri thirrje institucioneve kompetente në vend që të bëhet hetim thelbësor siç theksoi ai, pa ndikime nga jashtë.

Puna ime si president nuk është që të komentoj më tej çdo fazë të ardhme tashmë që gjithçka hyri në binarë. Apeloj që të jemi të durueshëm dhe të presim se çfarë do të zbardhë procedura ligjore dhe pasi të kemi diçka të dukshme ose akuza të mund të komentojmë. Është e rëndësishme që po lëviz. Unë dhe të gjithë ne duam të shohim hetim të shpejtë por edhe thelbësor dhe hetim në të cilin nuk do të vërehen ndikimet e jashtme as nga komuniteti i biznesit as nga politikanët”, tha Stevo Pendarovski, president i shtetit.

Ndërkohë, ende nuk ka paralajmërime nga prokuroria se do të hetohen edhe të dhëna për disa biznesmenë që lidhen në rastin ‘Zhvatja’. Një pjesë e tyre përmenden në audio xhirime kurse të tjerë në dëshminë e biznesmenit Kamçev.

Prokurorja e Prokurorisë për Ndjekje të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit në një deklaratë për media ka njoftuar se biznesmeni Kamçev në dëshminë e tij nuk  ka përmendur asnjë politikan ashtu siç kanë spekuluar disa media, por vetëm që këtë rast e ka paraqitur te kryeministri Zoran Zaev./ABC News Albania 24/7

macron-deshtimi.jpg
G. P.16:05 | 17/02/2019

Presidenti francez Emmanuel Macron ka humbur durimin me protestuesit Jelekverdhë, pas agresionit verbal që i bënë një intelektuali hebre në Paris. Në reagimin e tij, Macron ka deklaruar se veprime të tilla bien ndesh me vlerat historike të Francës.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka dënuar thirrjet anti-semitiste të një grupi protestuesish të lëvizjes “Jelekët e Verdhë” ndaj një intelektuali të njohur. Ditën e shtunë, agjentë të policisë morën në mbrojtje filozofin Alan Finkel Kraut pasi u ndodh nën një rrebesh fyerjesh e ofendimesh për shkak të prejardhjes së tij.

Në reagimin e tij, presidenti Macron ka deklaruar se kjo sjellje përbën mohim absolut të vlerave që e bënë Francën të madhe dhe për rrjedhojë nuk mund të tolerohen. Disa dhjetëra mijëra persona morën pjesë në protestat anti-qeveritare të së shtunës. Policia përdori gaz lotësjellës për të vënë nën kontroll turmën dhe protestuesit e “Jelekëve të verdhë”, që mbushën rrugët për javën e 14-të rresht.

Në një moment, agjentë të policisë u shkëputën nga një barrierë dhe vajtën në mbrojtje të Finkel Kraut, i cili po fyhej ashpër nga të pranishmit. “Hebre i ndyrë” dhe “ik vrit veten” ishin disa nga ofendimet që u bënë në adresë të akademikut 69-vjeçar.

“U përballa me një urrejtje të egër dhe u tremba për sigurinë time. Për fat të mirë aty qëlloi policia”, ka treguar eksperiencën e përjetuar filozofi. Presidenti Makron e telefonoi menjëherë atë për t’i ofruar mbështetjen e tij. Ngjarja ndodhi pak ditë pasi ministri i Brendshëm francez kishte paralajmëruar se anti-semitizmi po përhapej si një helm në vend, pas një seri incidentesh të regjistruara kundër hebrenjve./abcnews.al

zidane.jpg
G. P.23:20 | 13/11/2018

Trajneri francez Zinedine Zidane mund të vazhdojë karrierën në kampionatin gjerman. Sipas mediave spanjolle, ish-tekniku i Real Madrid ka përfunduar në shënjestrën e drejtuesve të skuadrës së Bayern Munich të cilët e shohin se pasuesin e teknikut kroat Niko Kovaç.

Problemet e skuadrës së Bayern-it në sezonin aktual nuk kanë fund. Kampionët në fuqi të Gjermanise pozicionohen ne vendin e 5-të në renditjen e përgjithshme në kuotën e 20 pikëve. Bavarezët e shohin veten 7 pikë larg vendit të parë që mbahet nga rivalët e përbetuar të Borussia Dortmund.

Ndeshja e fundit e Bayern-it ishte pikërisht ndaj verdhezinjve ku u mposhtën me shifrat e thella 3-2. Kjo shkaktoi një lëkundje të madhe për kreun e pankinës se bavarezëve pasi diferenca me vendin e parë u thellua ndjeshëm.

Problemet e Kovaç nuk janë të lidhura vetëm me rezultatet, por edhe me marrëdhëniet me lojtarët. Të ashtuquajturit senatorët e Bayern-it Roben-Riberi-Humels dhe Myller kanë kërkuar nga krerët më të larte të klubit, shkarkimin e trajnerit 47-vjeçar.

Teknikat e stërvitjes që ndjek Kovaç janë konsideruar të papërshtatshme nga lojtarët themelorë të skuadrës. Situata alarmante pritet të sjellë shkarkimin e Kovaç, por fillimisht duhet gjetur pasuesi i tij. Sipas mediave spanjolle, drejtuesit e e Bayern-it po punojnë në fshehtësi për të gjetur gjuhën e përbashkët me ish-trajnerin e Realit, Zinedine Zidane.

46-vjeçari nuk ka një kontratë aktive me ndonjë skuadër dhe kjo përkthehet si një avantazh për bavarezët. Francezi është i lidhur ngushtë me një kalim të Manchester United si pauses i Mourinhos apo në rolin drejtues te skuadra e Juventusit, por ende nuk ka asgjë zyrtare.

Bayerni do të ishte një opsion i mirë për Zidane, por edhe një sfidë delikate pasi do të kishte përpara një pengesë të madhe për të kapërcyer. /abcnews.al

edi-paloka.jpg
G. P.16:30 | 26/10/2018

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, përmes një postimi në rrjetin social Facebook ka akuzuar kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dako, se jo vetëm punon për kriminelët, por është i nënshtruar prej tyre.

E di gjithë Durrësi – shkruan Paloka – se e kanë rrahur e poshtërurar si kanë mundur, i kanë kërcënuar familjarët kur jua ka vonuar plotësimin e premtimeve që ka bërë për zgjedhje dhe edhe pse i mohoi të gjitha, për numrin dy të demokratëve, Dako nuk do të mund ta fshehë të vërtetën për shumë gjatë.

Gjithçka është aty, shkruan ai, pronat publike, tenderat, lejet dhe të gjitha favoret që u ka bërë bandave kriminale, duke ftuar Vangjush Dakon të vijojë të bëjë të fortin për aq sa dhe shqiptarët të durojnë./abcnews.al

brexit-1.jpg
G. P.21:51 | 09/02/2018

Brukseli i ka dërguar mesazhin e radhës Londrës, se në mungesë të respektimit të kritereve, procesi i daljes nga Bashkimi Europian do të realizohet pa atë që njihet si periudha e tranzicionit.

“Londra ose duhet të pranojë rregullat, ose nuk do të ketë fare tranzicion”. Mesazhi i qartë për Mbretërinë e Bashkuar është dhënë nga ndërmjetësi i BE për Brexit, Michel Barnier.

“Jam shumë i habitur nga mosmarrëveshjet e britanikëve. Koha nuk pret”, ka deklaruar Barnier. Ai i është referuar kushteve që kanë të bëjnë me të drejtat e qytetarëve europianë për të lëvizur lirshëm në Britani, si dhe insistimit të Britanisë për të qenë pjesëmarrëse në çështjet e drejtësisë dhe punët e brendshme të Unionit.

“Disa pika janë të panegociueshme, si ato për liritë themelore dhe tregu i brendshëm”, ka thënë Barnier. Ndërkohë, reagimi i irrituar i negociatorit të BE-së ka mbërritur menjëherë në Londër, duke shtyrë opozitën vendase që t’i kërkojë llogari kryeministres Theresa May.

Ministri hije për çështjen “Brexit”, Keir Starmer ka akuzuar May se po sillet në mënyrë të papërgjegjshme dhe i ka bërë thirrje që t’u japë fund mosmarrëveshjeve të brendshme të konservatorëve, që sipas tij mbajnë peng procesin tranzitor. Laburistët insistojnë që marrëveshja që do të arrihet me Brukselin të parashikojë qëndrimin e Mbretërisë në tregun e përbashkët dhe unionin doganor gjatë kohës së daljes nga BE-ja./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono