duhur

15407632-7195165-The_black_skimmer_picks_up_a_cigarette_butt_thinking_it_is_food_-a-17_1561800327420.jpg
ad min16:30 | 29/06/2019

Një ambietalist ka publikuar foto mbresëlënëse kur zogu i detit nënë mundohet të ushqejë të voglin e saj. Fotot janë shkrepur në një plazh në Florida.

Karen Mason, i bëri fotot mahnitëse dhe njëkohësit tronditëse gjatë pushimeve në Florida. Imazhet kanë fiksuar momentin kur zogu nënë po ushqen të voglin e saj me një bisht cigareje. Zogu i vogël më pas largohet me bishtin e cigares ne sqep.

Karen: “Nuk e di nëse zogu e ka ngrënë bishtin e cigares.  Unë shpresoj të mos ketë ngordhur. Të gjitha plazhet në Florida janë të mbushur me njerëz, kështu që ata duhet të përpiqen dhe të bashkëjetojnë me ne dhe plehrat tona”./abcnews.al

ramush-haradinaj123.jpg
ent ela10:17 | 28/01/2019

Në një intervistë për agjencinë e lajmeve AFP, kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj këmbënguli se vendosja e taksës ndaj Serbisë, ishte dhe mbetet përgjigja e duhur ndaj arrogancës serbe.

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj dhe një herë më shumë ka mbrojtur vendimin e marrë nga qeveria e tij për vendpsjen e taksës 100 për qind për produktet serbe. Në një intervistë për agjencinë e lajmeve AFP, kreu i ekzekutivit u shpreh se kjo ishte dhe mbetet përgjigja më e mirë ndaj arrogancës serbe.

Më tej ai shtoi se një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë është e mundur këtë vit, por jo duke përfshirë ndryshimin e kufijve, kjo pasi sipas tij shkëmbimet e territorit mund të ringjallin djajtë e vjetër në Ballkanin e luftës.

Kundërshtimi i fortë i Haradinajt ndaj ndryshimeve kufitare e vë edhe publikisht kundër presidentit Hashim Thaçi, i cili po merr pjesë në bisedimet e udhëhequra nga BE-ja me homologun e tij serb Aleksandar Vuçic.

Haradinaj tha se Beogradi ka kohë që bën fushatë për të lënë Kosovën jashtë organizatave ndërkombëtare, përfshirë OKB. Ai theksoi se tarifa nuk do të hiqej derisa Beogradi të njihte Kosovën. Gjithësesi ai la hapur dhe një mundësi të dytë duke thënë se sëse bisedimet bëhen serioze … nëse ka një konferencë … ku gjithçka është e përgatitur për të marrë një vendim, Prishtina do të jepte një shans  për procesin.

“Por nëse Serbia thotë se kurrë nuk do ta njohë Kosovën, përgjigjja ime është ne kurrë nuk do ta heqim taksën”, përfundoi ai./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono