dubai

THACI-DHE-HARADINAJ-DIALOGU-1280x720.jpg
ad min12:19 | 20/11/2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, reagoi për mos anëtarësimin e vendit në Interpol, duke thënë se në këtë çështje nuk ka asnjë fitues. Ndërkohë analistë të ndryshëm në Kosovë kërkojnë ndërprerjen e dialogut me Serbinë, si dhe një rritje të taksës ndaj mallrave serbe.

Në një deklaratë për shtyp nga Dubai, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, deklaroi se nuk ka asnjë fitues, duke pranuar dështimin e vendit për t’u anëtarësuar në Interpol. Ai shtoi se aktualisht vendi është në një situatë që kërkon reflektim, në një rrethanë të një presioni nga ana e Serbisë për shtetet anëtare të Interpolit.

Sipas tij dështimi i së hënës tregon se duhet një përkushtimi më të madh politik e institucional. Thaçi theksoi se i vetmi fitimtar është vetëm krimi i organizuar. Kosova mori vetëm 68 vota pro, 51 vota kundër dhe 16 abstenime. Ndërkohë që gazetarë dhe analistë në Kosovë kërkojnë që Republika e Kosovës të ndërpresë bisedimet me Serbinë, pasi vendi dështoi të bëhet anëtare në Interpol. Përveç kësaj kërkohet dhe një rritje e mëtejshme e taksës ndaj mallrave serbe./abcnews.al

KEPUCET-DUBAI.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ad min19:59 | 28/09/2018

Kushtojnë plot 17 milionë dollarë dhe janë këpucët më të shtrenjta në botë që kanë dalë në shitje në Dubai. Në ankand mund të merrnin pjesë vetëm ata që kishin mjaftueshëm para në llogarinë bankare.

Harrojeni këpucën e kristalit të Hirushes, këpuca më e shtrenjtë në botë prej ari dhe diamantësh kushton 17 milionë dollarë. Këpucët kanë dalë në shitje në Dubai dhe për ankandin është zgjedhur një hotel me shtatë yje. Aty morën pjesë 50 të ftuar të veçantë të cilët ishin përzgjedhur në bazë të llogarive të tyre bankare.

Bashkë krijuesja e këtij modeli u shpreh se objektivi ishte një palë këpucë vërtet unike. Britanikaj The Sun shkruan se deri tani rekordin për këpucët më të shtrenjta e mbante krijeusja Debi Uingam me këpucët e ralizuara për vajzën e një miliarderi të Lindjes së Mesme. Ato kushtonin vetëm 14 milionë dollarë./abcnews.al

LULJA-BULIZMI-1280x720.jpg
ent ela13:30 | 09/05/2018

 “Ngacmo një lule” është eksperimenti më i ri i zhvilluar me disa nxënës shkolle në Dubai. Qëllimi i eksperimentit një mujor ështe përçimi i mesazhit kundër dhunës verbale dhe fizike në shkolla, i njohur si fenomeni i bulizmit.

Dy lule identike në një shkollë. Fëmijët duhet të kujdeseshin për njërën nga lulet dhe të trajtonin keq tjetrën. Pas 30 ditësh rezultatet ishin të dukshme. Lulja e parë kishte çelur, ndërsa tjetra i kishte gjethet e thara. Eksperimenti “ngacmo një lule” u ideua nga Ikea në Dubai për t’i dhënë mesazh fëmijëve për dhunën verbale dhe fizike.

Ndryshimi qëndron tek fjalët. Të dyja lulet morën të njëjtën sasi uji dhe drite. I vetmi ndryshim ishte sjellja e nxënësve të shkollës ndaj tyre. Nëse nga njëra anë kishte përkëdhelje, komplimente dhe fjalë inkurajuese, nga ana tjetër kishte vetëm ofendime dhe fyerje. Nxënësit u filmuan për të regjistruar ato fjalë që I thoshin bimëve, në mënyrë që zërat e tyre të dëgjoheshin 24 orë në ditë.

Pas 30 ditësh ata u thirrën për të parë me sytë e tyre pasojën e sjelljeve që kishin pasur me lulet. Ajo që kishte marrë vetëm komplimente ishte rritur, ndërsa tjetra i kishte gjethet e thara. Mesazhi ishte i qartë, në thelb kjo është ajo që i ndodh atyre që janë viktima të bulizmit, qoftë ai verbal apo fizik. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono