duart

gazetarja-1280x785.jpg
ad min21:45 | 19/04/2019

Gazetarja Arlinda Çausholli në kuadër të nismës së saj “Fit For Future me”, po zhvillon një sërë trajnimesh me të rinjtë shqiptarë. Në studion e emisionit “Provokacija” ajo ka folur për takimet që ka zhvilluar me studentët e Arkitekturës dhe ata të Universitetit të Shkencave Sociale.

Sipas saj studentët shqiptarë kanë nevojë për shembuj të mirë për të ecur në jetë. Gazetarja gjithashtu u shpreh se të rinjtë e vendit tonë kanë një energji të madhe brenda vetes dhe i vjen keq se pse kjo energji nuk po shfrytëzohet. Publicisja tha se nuk u ndje mirë në momenti kur i kishte pyetur studentët se kush do të ikë nga Shqipëria dhe ata të gjithë kishin ngritur dorën.

“Nuk është gjë shumë e bukur sepse në kundërshtim me Arkitekturën, pjesa e Shkencave Sociale ishte me idenë për të ikur dhe për të gjetur një zgjidhje. Ndërsa Arkitektura tha se dëshironte që të ike që të përsosej në profesion dhe të rikthehej dhe ta japë një kontribut për Shqipërinë. Ishin dy drejtime krejt ndryshe. Nëdrsa më shumë trishtim pashë tek Shkencat Sociale dhe i pashë të pashpresë tek kjo pjesë. Arkitektura në vetvete është lëndë praktike. Është profesion praktik që të lidh me njerëz. Ndërsa Shkenca Sociale nëse t’i nuk jep diçka konkrete tek ky profesion do të jesh pak si konfuz”./abcnews.al

meta-rama-770x433.jpg
ent ela13:41 | 29/03/2019

Shqipëria prej 10 vitesh është anëtare me të drejta të plota në Aleancën e Atlantikut Verior. Ceremonia nisi me parakalimin e përfaqësuesve të vendeve anëtare.  Në fjalën e tij kryeministri Rama tha se anëtarësimi në NATO sjell siguri, ndërkohë që Shqipëria është zgjedhur për ngritjen e bazës ajrore të Kuçovës.

Avionë të tipit të fundit F16 fluturuan në qiellin e Tiranës gjatë ceremonisë së 10-vjetorin e pranimit të Shqipërisë në NATO. Një paradë ushtarake u zhvillua në sheshin “Nënë Tereza” ku morën pjesë krerët më të lartë të shtetit, si dhe ambasadorë të vendeve aleate.

Përfaqësues të 29 vendeve anëtare të NATO-s, parakaluan si edhe demonstruan armët më të fundit që disponon forca më e madhe ushtarake e botës. Në fjalën e tij, kreu i shtetit, Ilir Meta u shpreh Shqipëria do të vijojë që të kontribuojë në të gjitha misionet, ndërsa shtoi se bota po përballet me sfida të reja.

Ilir Meta: Shqipëria ka marrë përgjegjësitë që i takojnë, për reformimin dhe modernizimin e pandërprerë të Forcave të Armatosura, për plotësimin e angazhimeve buxhetore dhe pjesëmarrjen aktive në operacionet e përbashkëta, krah për krah vendeve aleate në misionet ndërkombëtare në Afganistan, Irak, Kosovë, Bosnje dhe Hercegovinë, Letoni, Mali, Deti Egje, dhe kudo ku i është kërkuar. Forcimi dhe fuqizimi i infrastrukturës së sigurisë tonë kombëtare mbetet një prioritet i padiskutueshëm.

Kryeministri Edi Rama loboi gjatë ceremonisë që anëtarësimi i Kosovës në NATO është një domosdoshmëri për të gjithë familjen Euroatlantike, ndërsa përmendi edhe rrezikun gjithnjë e në rritje të ndikimit rus në Ballkan.

Edi Rama: Duhet që Kosova të bëhet pjesë e integruar e Aleancës Antlantike. Shqipëria beson se integrimi i Kosovës në NATO është një domosdoshmëri, jo vetëm për Kosovën e Ballkanin, por për të gjithë familjen euro-atlantike. Është një vizion strategjik përfshirja e Kosovës në NATO dhe një vlerë e shtuar”, ishte apeli që shefi i qeverisë Shqiptare bëri për Kosovën. “NATO duhet të përballet edhe me doktrina agresiv, faktorësh të tretë; me ushtri në rritje dhe shpërfillje hapur të ligjeve ndërkombëtare.  Aneksimi i Krimesë, është vetëm  një nga dëshmitë aktuale të kësaj dukurie. Ndihemi mirë sot që integrimi i Malit të Zi dhe Maqedonisë së Veriut në NATO ka krijuar një hapësirë të gjerë në Ballkan për NATO-n dhe ka forcuar stabilitetin e Ballkanit, duke çuar drejt mbushjes së një vakumi të krijuar pas ndryshimeve tektonike që pësoi Gadishulli nga shpërbërja e Jugosllavisë.

Gjitashtu shefi i qeverisë pohoi se Shqipëria po përgatitet që ndërtojë në Kuçovë bazën ushtarake të NATO-s, më moderne dhe më të madhe në rajon.  Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, u shpreh anëtarësimi në NATO i hap rrugën Shqipëria do të vijojë edhe rrugëtimin drejt BE-së./abcnews.al

monika-kryemadhi-933x445.jpg
ent ela12:25 | 05/03/2019

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi u ka bërë thirrje policëve të pranishëm në protestën e opozitës për ruajtjen e sigurisë, që të mos njollosin duart me gjakun e qytetarëve. Ajo dënoi tha se qytetarët nuk tremben nga gazi lotsjellës dhe as nga plumbat.

“Një thirrje për policët e dimë shumë mirë që mezi ushqeni fëmijët tuaj, mezi paguani dritat e ujin e s’bëhet fjalë më për shpenzime të tjera. Mos e mbani më uniformën veshur se do t’ju njollosë e do bëjë duart me gjak me njerëzit e qytetarët. Veprimi që bëtë që goditët ndaj gazetarëve e kameramanëve, që janë njerëz që paraqesin të vërtetën është i gabuar. Mos kujtoni se qytetarët tremben nga gazi lotsjellës. As plumbat s’kanë për t’i ndaluar qytetarët, siç nuk i ndaluar në ‘97, sepse e drejta është me ne, me qytetarët me të rinjtë e të rejat që duan të ndërtojnë të ardhmen në Shqipëri”, u shpreh Kryemadhi./abcnews.al

ina-nuku.jpg
ent ela21:58 | 23/11/2018

Efektivja e policisë Ina Nuka, e cila mbeti e plagosur rëndë në duar gjatë protestës së dhunshme që u zhvillua dje para Kuvendit nga banorët e “Unazës së Re”, është nisur sonte drejt Turqisë për mjekim më të specializuar. Nën kujdesin e mjekëve të spitalit të Traumës, 24-vjeçarja, u përcoll drejt aeroportit të Rinasit, e shoqëruar edhe nga familjarët e saj. Pritet që efektivja e policisë t’i nënshtrohet një operacioni në duar, për të rekuperuar dëmtimet e gishtave, të shkaktuara nga shpërthimi i kapsollës./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono