dua lipa

dua-lipa-1280x853.jpg
ent ela11:39 | 11/02/2019

Artistja e re më e mirë, dhe kënga më e mirë e zhanrit Dance, Dua Lipa bëhet artistja e parë shqiptare që fiton dy çmime Grammy. Ajo ka qenë femra e dytë më e dëgjuar e vitit 2018 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe e para në Mbretërinë e Bashkuar.

Dua Lipa, shkruan historinë duke u bërë artistja e parë shqiptare e cila fiton dy çmime Grammy. Ajo u shpall fituese në mbrëmjen më të madhe muzikore të vitit Grammy Awards 2019 në kategorinë “Kënga më e mirë e zhanrit Dance”, për këngën e saj “Electricity”, në bashkëpunim me Mark Ronson dhe Diplo. Ajo po ashtu ka rrëmbyer edhe çmimin si artistja e re më e mirë.

“Jam artiste me dy çmime Grammy!!! Jam shumë e përulur dhe mirënjohëse në këtë moment. I dërgoj shumë dashuri fansave të mi, familjes sime, ekipit tim, të gjithë artistëve të mahnitshëm me të cilët kam punuar dhe bashkëpunuar. Një ëndërr e vërtetë është realizuar! Faleminderit!!”, ka shkruar Lipa në Instagram pak pasi mori çmimin.

Lipa la pas këngët “Northern Soul” nga Above & Beyond dhe Richard Bedford, “Ultimatum” nga Disclosure dhe Fatoumata Diaëara, “Losing It” nga Fisher dhe “Ghost Voices” nga Virtual Self.

Dua Lipa ka qenë femra e dytë më e dëgjuar e vitit 2018 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe e para në Mbretërinë e Bashkuar. Albumi që mban emrin e saj e që kryesohet nga hitet “Neë Rules” dhe “IDGAF” ka qenë albumi i katërt më i dëgjuar në Spotify në SHBA në vitin e kaluar. /abcnews.al

1280_winners.jpg
G. P.17:46 | 10/10/2018

Është zhvilluar mbrëmjen e së martës ceremonia e ndarjes së çmimeve American Music Awards. Për të 46-in vit radhazi, ky event mbetet një ndër më të rëndësishmit në botën amerikane të muzikës.

Mbrëmja rezervoi surpriza nga më të shumtat dhe perfomanca të shkëlqyara nga emrat më në zë të muzikës. Lista e perfomuesve ishte e larmishme duke përfshirë një tribut për legjendën e muzikës soul Aretha Frankling dhe debutimin e artisëve të rinj. Ceremonia u hap nga këngëtarja Taylor Swift, e cila performoi këngën “I did something bad” nga albumi i saj i fundit “Reputation.” Interpretimi energjik u prit mirë nga fansat të cilët u shprehen shumë të entuziazmuar nga rikthimi i saj në skenë pas heshjtes disa mujore.

Cardi B gjithashtu performoi këngën e saj “I like it” në bashkëpunim me reperët Bad Bunny dhe J Balvin. E konsideruar si performanca me e arrirë e mbrëmjes, reperja tregoi se nuk ka ndërmend të ndalet edhe pas lindjes së vajzës së saj. Dhe pse në vitin e parë të karrierës Cardi ka arritur të gjenerojë një numër të madh fansash dhe të thyejë rekordin si e vetmja repere femër me 3 këngë në krye të klasifikimeve amerikane.

Edhe shqiptarja Dua Lipa spikati në skenën e AMA, ku performoi këngën e saj të suksesshmë “One Kiss” në bashkëpunim me DJ e famshëm Calvin Harris, por edhe këngën e saj më të re “Electricity.” Performanca përmbantë një koreografi energjike, e cila përshtatej më së miri me vokalin fantastik të Duas. Të tjerë performuaes ishin: Shawn Mendes; Mariah Carey; Jenifer Lopez; Camilla Cabello etj.

Por pjesa më e shumëpritur e mbrëmjes ishin dhe çmimet e dhëna ku edhe këtë vit suprizat ishin të shumta. Taylor Swift rrëmbeu 4 çmime, Camilla Cabello arriti të merrte gjithashtu 4 çmime, ndërsa Cardi B mori 3 të tilla./abcnews.al

Më poshtë lista e plotë e fituesve:

Artisti i Viti
• Taylor Swift

Artisiti i ri më i mirë
• Camila Cabello

Albumi më i mirë POP/Rock
• “Reputation” by Taylor Swift

Artisti më i mirë mashkull
• Shawn Mendes

Kënga më e mirë POP/Rock
• “Havana” by Camila Cabello

Artisti më i mirë Soul/RnB
• Khalid

Turi i vitit
• Taylor Swift

Artisti më i mirë POP/Rock
• Post Malone

Artisti më i mirë Rap/Hip Hop
• Cardi B

SUNNY-HILL-NATA-3-1280x720.jpg
ent ela20:35 | 16/08/2018

Edicioni Veror përcolli edhe këtë të enjte prapaskenat e natës së tretë të “Sunny Hill Festival”. D.J i famshëm Martin Garrix ishte artisti që mbylli tri ditë maratonë muzikë moderne në Prishtinë. Në mbrëmjen e fundit në “Sunny Hill Festival” u ngjitën 10 artistë që kryesisht luajnë muzikë elektronike.

I fundit që u ngjit në skenë  D.J i famshëm Martin Garrix. Muzika e holandezit Martin Garrix, i pari në renditjen e 100 D.J-ve më të famshëm për vitet 2016-2017, ishte artisti që mbylli maratonën tri ditore të “Sunny Hill Festival” dhe mbrëmjen e tretë që organizatorët ia kishin dedikuar kryesisht muzikës së krijuar nga D.J të njohur.

Në skenë e para një publiku që tejmbushi Parkun Kombëtar të Gërmisë në Prishtinë, që udhëtuan enkas për të ndjekur tri ditët e festivalit, u ngjitën 10 artistë. Dyshja britanike e muzikës elektronike të njohur si Bondax apo SG Lewis në mbyllje të spektaklit të tyre dhanë edhe vlerësimet. /abcnews.al

SUNNY-HILL-NATA-1-1280x720.jpg
ent ela20:47 | 14/08/2018

Gazetari i Edicionit Veror në ABC News ka përcjellë për teleshikuesit një përmbledhje të detajuar të parapaskenave të natës së parë të festivalit Sunny Hill, që u zhvillua në Gërmi të Prishtinës.

I pranishëm në këtë aktivitet Eni Shehu solli për publikun emocionet, rrëfimet dhe ndjesitë e këtij festivali.

Në natën e parë kanë performuar disa prej artistëve ndërkombëtarë si Stanaj dhe ylli Dua Lipa.

Ekipi i Televizionit Klan që ka edhe ekskluzivitetin e këtij festivali që sjell në Kosovë këngëtarë të njohur të huaj dhe shqiptarë ishte aty për të ndjekur një nga festivalet që premton të kthehet më i rëndësishmi në Rajonin e Ballkanit.

I madh ishte edhe publiku që mbërriti në Parkun Kombëtar të Gërmisë për të dëgjuar të preferuarit e tyre.

E fundit që u ngjit në skenën e “Sunny Hill”, pas një mbrëmje të gjatë ku kënduan 13 artistë, ishte Dua Lipa.

Për 1 orë e 30 minuta, ajo solli hitet që i dhanë dy çmime “Brit Awards” dhe këngët e saj më të fundit. /abcnews.al

SUNNY-HILL-1280x720.jpg
ent ela16:30 | 11/08/2018

Kanë performuar disa prej artistëve ndërkohë që në mbrëmje, në natën e parë performon Stanaj dhe ylli ndërkombëtar, Dua Lipa.

Dhe në fakt “Sunny Hill Festival” nuk do të kuptohej pa yllin e ri të popit në tregun e madh të muzikës botërore, Dua Lipa.

Mbrëmja e parë ishte dje. Ekipi i Televizionit Klan që ka edhe ekskluzivitetin e këtij festivali që sjell në Kosovë këngëtarë të njohur të huaj dhe shqiptarë ishte aty për të ndjekur një nga festivalet që premton të kthehet më i rëndësishmi në Rajonin e Ballkanit.

I madh ishte edhe publiku që mbërriti në Parkun Kombëtar të Gërmisë për të dëgjuar të preferuarit e tyre.

E fundit që u ngjit në skenën e “Sunny Hill”, pas një mbrëmje të gjatë ku kënduan 13 artistë, ishte Dua Lipa.

Për 1 orë e 30 minuta, ajo solli hitet që i dhanë dy çmime “Brit Awards” dhe këngët e saj më të fundit.

“Sunny Hill” vazhdon. Sonte në 24 orëshin e dytë të tij skaleta rezervon të tjerë emra të njohur të muzikës rrap apo hip-hop. Është radha e Gashit dhe një tjetër artisti të suksesshëm  me origjinë shqiptare, reperi amerikan Action Bronson.

72 orë festival mbyllet të dielën, ku pritet spektakli i dj holandez Martin Garrix.

Tv Klan

vlcsnap-2018-08-10-15h11m03s994-1280x720.png
G. P.15:11 | 10/08/2018

Me një numër të madh artistësh të konfirmuar si në tregun botëror dhe atë shqiptar, “Sunny Hill Festival” nis sonte edicionin e dytë në Kosovë. Në natën e parë, do të këndoje edhe ylli i ri i popit botëror, Dua Lipa.

72 orë muzikë në “Sunny Hill Festival”. Dua Lipa këndon sonte, në natën e parë në Prishtinë.
Festivali i cili qëmton ta vendosë Kosovën në hartën e kulturës për të provuar se vendi më i ri evropian nuk mund të identifikohet vetëm me skandale apo konflikte, tërheq vëmendjen e shtypit të huaj të shkruar.

Kryesisht ato britanike, si “The Guardian” e përkufizojnë “Sunny Hill Festival”, jo thjesht një skenë ku do të këndojnë artistë të konfirmuar në skenat ndërkombëtare dhe ato shqiptare, por si një mënyrë për të ndihmuar në përshpejtimin e procesit të përmirësimit të imazhit të vendit.
Dhe këtë po e bën artisti Dukagjin Lipa, që angazhimin ia lehtëson e bija, Dua Lipa, ylli i ri i popit botëror, që vitin e kaluar ishte numri një në renditjen e këngëve më të mira me “New Rules” (“Rregullat e reja”).

Këngë të cilën me siguri Dua do ta këndojë edhe sonte në mbrëmje në “Sunny Hill Festival”, që nis rrugëtimin tre ditor me pjesëmarrjen e mbi 30 artistëve të huaj dhe shqiptarë.
Kjo foto e shkrepur gjatë paradites në Parkun Kombëtar të Gërmisë, aty ku do të mbahet festivali, tregon se gjithçka është gati për sonte në mbrëmje. Në skenën pas krahëve të dhjetëra të rinjve që kontribuojnë vullnetarisht për ti treguar fqinjëve ballkanikë dhe Evropës se Kosova është një vend paqe dhe muzikëdashës, do të ngjiten 13 artistë, të gjithë emra të njohur të muzikës shqiptare. E fundit do të këndojë Dua Lipa.
“Sunny Hill” vazhdon mbrëmjet e tij me të tjerë artistë të shtunën dhe të dielën, po aq të suksesshëm në krijimtarinë e tyre./abcnews.al

2018-08-08-13_33_26-Photos.jpg
ent ela22:25 | 08/08/2018

Nga 10 Gushti për 72 orë, Parku Kombëtar i Gërmisë në Prishtinë do të presë “Sunny Hill Festival”. Këngëtarët pjesëmarrës janë emra të njohur të tregut të muzikës botërore dhe Kosovës si Dua Lipa, Dren Abazi apo Dafina Zeqiri.

Fiksojeni datën 10 Gusht. Dua Lipa vjen të këndojë në Kosovë, në “Sunny Hill Festival”.Këngëtarja që vazhdon të shënojë arritje në skenën e madhe të muzikës botërore rikthehet në vendin e saj të origjinës, në festivalin e krijuar nga i ati, Dukagjini. Dua-s që 2018 i dha dy çmime në “Brit Awards”, si këngëtarja më e mirë e re dhe femër në Britaninë e Madhe, e më pas si artistja që këndoi në finalen e “Champions League” në Kiev, do të vijë me më të mirat e 2018-s.

Nuk do të jetë i vetmi emër i njohur i muzikës ndërkombëtare. Rreperi amerikan, Action Bronson, dhe D.J holandez, Martin Garrix, do të ngjitet në skenën e “Sunny Hill Festival” bashkë me artistë të tjerë të njohur të huaj, por veçanërisht ata shqiptarë, më të pëlqyerit e momentit, Dafina Zeqiri, Shpat Deda, Jericho, Asgjë sikur Dielli, Oda, Dren Abazi, Stanaj apo Ledri Vula.

Vendtakimi, Prishtina. Për 72 orë, nga 10 Gushti, në Parkun Kombëtar të Gërmisë në Prishtinë do të luhet e dëgjohet muzikë në Festivalin “Sunny Hill” që premton të kthehet në një nga ngjarjet më të rëndësishme artistike në Rajonin e Ballkanit./abcnews.al

rita-plus-dua.jpg
us er21:02 | 24/02/2018

Njëra shkëlqeu më performancën e saj në skenë. Kurse tjetra tjetra triumfoi me dy çmime. Por askush prej të dyjave nuk u kujtua të urojë tjetrën për suksesin.

Dua Lipa dhe Rita Ora na zbardhën faqen në Brit Awards. Shqiptaret e talentuara kryesuan mbrëmjen më të rëndësishme muzikore në Britaninë e Madhe, por hatërmbetja që përflitet prej kohësh duket se vazhdon t’i shoqërojë. Javën e shkuar përpara ceremonisë Brit Award përplasja mes Dua Lipës dhe Rita Orës kaloi në një tjetër nivel.

Këtë herë haptazi Dua nuk e kurseu ironinë për veshjen e Rita Orës në 10-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, ndërsa kjo e fundit menjëherë publikoi listën e këngëtarëve më të dëgjuar, duke fshirë nga lista emrin e patriotes. Këto veprime mes dy vajzave, të cilat synojnë të kapin majën e biznesit do të dukeshin normale, por mesa duket nuk është ky rasti. Është e qartë tashmë që mes dy yjeve me origjinë shqiptare nuk ekziston një raport miqësor. Vetëm vitin e kaluar janë të paktën dy raste që Dua Lipa dhe Rita Ora ndanë të njëjtën skenë dhe nuk pati një takim mes tyre as nëpër korridore, as këtë herë në Brit Award, këngëtaret nuk u takuan edhe pse patën rastin të ishin më pranë se kurrë fizikisht.

Duke iu rikthyer edhe një herë marrëdhënies së krisur mes dyshes, “Jo Vetëm Modë” zbuloi se përplasja mes tyre daton disa vite më parë. Burime të besueshme për “Jo Vetëm Modë” tregojnë se dikur Dua Lipa kishte kërkuar ndihmën e Ritës dhe ekzaktësisht të motrës së saj të madhe Elenës, e cila njihet edhe si menaxherja e Ritës. Ajo refuzoi në atë kohë të pranonte Duan në kompaninë që merret me zhvillimin dhe promovimin e karrierës së artistëve.

Dhe ky duket se është edhe motivi i vërtetë që mban në distancë shqiptaret e sukseshme. Nga ana tjetër duket se e njëjta arsye ka bashkuar Rita Orën me Bebe Rexhën, të cilat së fundmi janë parë pranë njëra-tjetrës, pasi Bebe i është bashkuar prej një viti së njëjtës kompani ku bën pjesë edhe Rita Ora./tvklan.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono